Sprendimas netenka galios 2017-10-05:
Lazdijų rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. 5TS-1026, 2017-09-22, paskelbta TAR 2017-10-04, i. k. 2017-15712
Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 2015-07-04 iki 2017-10-04
Sprendimas paskelbtas: TAR 2013-02-28, i. k. 2013-00875
LAZDIJŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL LAZDIJŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTO TVIRTINIMO
2013 m. vasario 28 d. Nr. 5TS-621
Lazdijai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290) 16 straipsnio 2 dalies 1 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lazdijų rajono savivaldybės taryba nusprendžia:
2. Pripažinti netekusiais galios Lazdijų rajono savivaldybės tarybos:
2.1. 2009 m. gegužės 19 d. sprendimo Nr. 5TS-795 „Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ 1 punktą;
2.2. 2010 m. rugsėjo 30 d. sprendimo Nr. 5TS-1294 „Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos 2009 m. gegužės 19 d. sprendimo Nr. 5TS-795 pakeitimo“ 1 punktą;
PATVIRTINTA
Lazdijų rajono savivaldybės tarybos
2013 m. vasario 28 d.
sprendimu Nr. 5TS-621
LAZDIJŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTAS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lazdijų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentas (toliau – reglamentas) nustato Lazdijų rajono savivaldybės tarybos (toliau – Tarybos), rajono savivaldybės mero (toliau – mero), rajono savivaldybės mero pavaduotojo (toliau – mero pavaduotojo), rajono savivaldybės tarybos komitetų (toliau – komitetų), rajono savivaldybės tarybos komisijų (toliau – komisijų) bei atskirų Tarybos narių įgaliojimus, pareigas ir teises, jų veiklos tvarką ir formas. Taip pat nustato mero, rajono savivaldybės administracijos direktoriaus (toliau – administracijos direktoriaus), savivaldybės kontrolieriaus atsikaitymo Tarybai ir gyventojams bei Tarybos ir atskirų Tarybos narių atsiskaitymo gyventojams tvarką ir numato pagrindines bendravimo su gyventojais formas ir būdus.
2. Reglamentas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (toliau – Vietos savivaldos įstatymo) bei kitų įstatymų nuostatomis.
3. Reglamentas tvirtinamas ir gali būti papildytas ar keičiamas Tarybos sprendimu. Tarybos patvirtinto reglamento nuostatos galioja ir naujai išrinktai Tarybai.
4. Visa Tarybos, jos suformuotų komitetų ir komisijų bei atskirų Tarybos narių veikla turi būti vykdoma laikantis reglamento nuostatų. Jeigu būtina priimti sprendimą ar vykdyti kitą veiklą, kuri neprieštarauja įstatymams, tačiau neatitinka Tarybos patvirtinto reglamento nuostatų, pirmiausia reikia pakeisti galiojantį reglamentą.
5. Tarybos įgaliojimai prasideda, kai į pirmąjį posėdį susirenka išrinkti Tarybos nariai, ir baigiasi, kai į pirmąjį posėdį susirenka naujai kadencijai išrinkti Tarybos nariai.
II. TARYBOS NARIŲ TEISĖS, PAREIGOS IR ĮGALIOJIMAI
7. Tarybos narys yra Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo nustatyta tvarka savivaldybės nuolatinių gyventojų išrinktas savivaldybės bendruomenės atstovas.
8. Naujai išrinkto Tarybos nario įgaliojimai prasideda, o ankstesnės kadencijos Tarybos nario įgaliojimai baigiasi nuo tos dienos, kurią naujai išrinkta Taryba susirenka į pirmąjį posėdį ir šios Tarybos narys jame prisiekia. Tarybos narys turi Tarybos nario pažymėjimą. Šį pažymėjimą įteikia priesaiką priimantis asmuo Vietos savivaldos įstatymo 22 straipsnyje nustatyta tvarka.
9. Draudžiama Tarybos narį persekioti už balsavimą ar pareikštą nuomonę Tarybos ar jos komitetų posėdžiuose. Už asmens įžeidimą ar šmeižtą, už asmens garbę ir orumą žeminančios ir tikrovės neatitinkančios informacijos paskleidimą Tarybos narys gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka.
10. Tarybos nario teises ir pareigas nustato Lietuvos Respublikos Konstitucija, Vietos savivaldos įstatymas bei šis reglamentas.
11. Tarybos narys privalo:
11.4. nebalsuoti Tarybos ir jos komitetų bei komisijų posėdžiuose, kai jo balsavimas svarstomu klausimu prieštarauja Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymui;
11.5. nuolat bendrauti su rinkėjais ir ne rečiau kaip vieną kartą per metus atsiskaityti rinkėjams šio reglamento nustatyta tvarka;
11.6. vykdyti Tarybos sprendimu ar mero potvarkiu nustatytus pavedimus, susijusius su Tarybos nario pareigomis;
12. Tarybos narys turi teisę:
12.1. Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka rinkti ir būti išrinktas į pareigas Lazdijų rajono savivaldybės (toliau – savivaldybės) institucijose;
12.2. šio reglamento nustatyta tvarka siūlyti Tarybai svarstyti klausimus, rengti Tarybos sprendimų projektus, iš savivaldybės administracijos ar kitų savivaldybės įstaigų, savivaldybės kontroliuojamų įmonių gauti visą Tarybos nario veiklai reikalingą su Taryboje nagrinėjamais ar rengiamais nagrinėti klausimais susijusią informaciją, dalyvauti diskusijose svarstomais klausimais, raštu ir žodžiu pateikti pastabas dėl Tarybos sprendimų projektų, dėl Tarybos darbo tvarkos ir kt., Tarybos posėdžio metu klausti pranešėjų, kalbėti dėl vedimo tvarkos, kreiptis su paklausimais į savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovus ir valstybės tarnautojus;
12.3. dalyvauti ir kalbėti komitetų ir komisijų posėdžiuose, kuriuose svarstomi jo pateikti arba su jo elgesiu susiję klausimai;
13. Tarybos nario paklausimai gali būti raštiški arba žodiniai. Raštiški paklausimai turi būti įteikti atitinkamam adresatui, paklausimo kopiją pateikiant merui. Žodinis paklausimas pateikiamas Tarybos posėdžio metu ir įrašomas į Tarybos posėdžio protokolą.
14. Paklausimo pateikėjas (pateikėjai) turi nurodyti konkretų savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovą ar valstybės tarnautoją, į kurį kreipiasi, išdėstyti problemas, dėl kurių kreipiasi, ir kokio atsakymo – žodžiu ar raštu – laukia.
15. Savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovai ir valstybės tarnautojai į Tarybos narių paklausimus, jei jie pateikti raštu, atsako per 20 darbo dienų nuo paklausimo gavimo paklausėjui ir kopiją pateikia merui. Valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovai ir valstybės tarnautojai į Tarybos narių paklausimus atsako per jų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytą terminą.
16. Žodinis tarybos nario paklausimas nagrinėjamas artimiausiame Tarybos posėdyje, dalyvaujant paklausimo pateikėjui ir savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovui ar valstybės tarnautojui, kuriam buvo adresuotas paklausimas.
17. Jei Tarybos nario paklausimas nagrinėjamas žodžiu, paklausimo pateikėjas negali pirmininkauti Tarybos posėdžiui, kai nagrinėjamas jo paklausimas.
18. Tarybos nariams, išskyrus merą ir mero pavaduotoją, už darbo laiką atliekant Tarybos nario pareigas yra atlyginama (apmokama).
19. Atlyginimas mokamas tarybos nariams, išskyrus merą ir mero pavaduotoją, už faktiškai dirbtą laiką tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose bei už laiką, vykdant Tarybos sprendimu ar mero potvarkiu nustatytus pavedimus.
20. Atlyginimas apskaičiuojamas pagal vėliausiai patvirtintą viešai skelbiamą Lietuvos ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) dydį, atsižvelgiant į faktiškai dirbtą laiką, kurio trukmė yra nustatyta šio reglamento 30 punkte.
21. Tarybos narys negali gauti atlyginimo už Taryboje sugaištą laiką, jeigu už tą patį laiką jis gavo atlyginimą pagrindinėje darbovietėje.
22. Tarybos narys turi teisę atsisakyti šio reglamento 20 punkte nustatyto atlyginimo, pateikdamas prašymą merui, dėl Tarybos nario pareigų atlikimo neatlygintinai (tai yra visuomeniniais pagrindais), kuris registruojamas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje.
Tokį prašymą pateikusiam Tarybos nariui šio reglamento 20 punkte nurodytas atlyginimas neskaičiuojamas ir nemokamas, taip pat neskaičiuojami ir nemokami teisės aktų nustatyti privalomi mokesčiai, valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos.
23. Tarybos nario darbo laikas kiekviename Tarybos posėdyje skaičiuojamas nuo posėdžio pradžios arba nuo Tarybos nario atvykimo momento, jei jis vėluoja į posėdį, iki posėdžio pabaigos arba iki jo išvykimo momento, kai Tarybos narys išvyksta nesibaigus posėdžiui. Tarybos nariui pavėlavus į posėdį, posėdžio sekretorius pažymi jo atvykimo laiką, taip pat išvykimo laiką, kai Tarybos narys išvyksta nepasibaigus posėdžiui.
24. Tarybos nario darbo laikas, dirbtas Tarybos, komitetų, komisijų, darbo grupių posėdžiuose, fiksuojamas posėdžių protokoluose, o laikas, praleistas vykdant kitas Tarybos nario pareigas,– atsižvelgus į susitikimų ir susirinkimų protokolus, seniūnų pažymas, kur fiksuojama jų trukmė, kitus rašytinius dokumentus, įrodančius, kad Tarybos narys atitinkamu momentu vykdė Tarybos nario pareigas, ar raštiškus Tarybos narių pranešimus.
Posėdžių protokolai ir kiti šiame punkte nurodyti dokumentai pateikiami savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriui per 2 darbo dienas po įvykusio posėdžio ar susitikimo.
25. Tarybos nario dalyvavimo ne savo komiteto posėdyje laikas įskaitomas, jeigu komiteto darbotvarkėje yra klausimai, kuriems nagrinėti būtinas šio Tarybos nario dalyvavimas ir jis yra kviestas.
26. Po Tarybos, komiteto ar komisijos posėdžio jo sekretorius padaro posėdyje dalyvavusių Tarybos narių sąrašą, kuriame turi būti nurodyta posėdžio data, Tarybos narių, dalyvavusių posėdyje, vardai ir pavardės bei kiekvieno Tarybos nario dalyvavimo posėdyje laikas. Į sąrašą meras ir mero pavaduotojas neįrašomi. Sąrašas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas įteikiamas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriui.
27. Kiekvieno Tarybos nario per mėnesį posėdžiuose ar susitikimuose praleisto laiko trukmė (valandomis) apskaitoma laiko, praleisto posėdžiuose, apskaitos žiniaraštyje. Žiniaraštį pildo administracijos direktoriaus paskirtas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriaus valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, o tvirtina meras.
Savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyrius užpildytą žiniaraštį savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui pateikia iki kito mėnesio 10 dienos.
28. Savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyrius pagal laiko apskaitos žiniaraštį skaičiuoja Tarybos nariams atlyginimą.
29. Atlyginimas už kiekvieną praėjusį mėnesį dirbtą darbą, susijusį su Tarybos nario pareigų vykdymu, išmokamas ne vėliau kaip kiekvieno mėnesio 15 dieną.
30. Tarybos posėdžių darbotvarkės turi būti patvirtintos tokios ir posėdžiai, susitikimai bei pavedimai turi būti organizuoti taip, kad:
31. Jei Tarybos, komiteto ir komisijos posėdis trunka ilgiau nei nustatyta šio reglamento 30 punkte, už tą laiką Tarybos nariams nemokama.
32. Tarybos nariui su jo, kaip Tarybos nario, veikla susijusioms kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidoms, kiek jų nesuteikia ar tiesiogiai neapmoka savivaldybės administracija, apmokėti kas mėnesį skiriama 150 eurų išmoka (toliau – išmoka) atsiskaitytinai.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1371, 2014-12-17, paskelbta TAR 2014-12-30, i. k. 2014-20848
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
33. Išmokai gauti kiekvienas Tarybos narys atsidaro sąskaitą banke ir pateikia raštu savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui šios sąskaitos (mokėjimo kortelės) rekvizitus.
34. Nustatomos tokios išmokos mokėjimo ir atsiskaitymo sąlygos:
34.2. Tarybos narys atsiskaito savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui už praėjusį ketvirtį patirtas išlaidas iki kito mėnesio 7 dienos;
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
34.3. Tarybos narys savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriui pateikia išlaidas patvirtinančius dokumentus, taip pat patirtų išlaidų apyskaitą (forma pridedama), kurioje taip pat privalo nurodyti, kokias paslaugas ir prekes per praėjusį ketvirtį suteikė ar tiesiogiai apmokėjo savivaldybės administracija;
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
35. Šio reglamento 32 punkte nurodyto dydžio suma kiekvieną mėnesį – iki 10 dienos – avansu pervedama visiems Tarybos nariams į jų nurodytas sąskaitas banke. Pasibaigus ketvirčiui, lėšos pervedamos tik šio reglamento 34.2 ir 34.3 papunkčiuose nustatyta tvarka atsiskaičiusiems už gautų lėšų panaudojimą Tarybos nariams.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
36. Tarybos narys atsakingas už tikslios ir teisingos informacijos, susijusios su išmokos gavimu, pateikimą.
37. Šio reglamento 32 punkte nustatytų lėšų limitas sumuojamas kiekvieną ketvirtį. Per praėjusį ketvirtį nepanaudotos lėšos negali būti naudojamos. Per praėjusį ketvirtį išmokėta avanso suma, už kurią Tarybos narys šio reglamento 34.2 papunktyje nurodytu laiku už ketvirtį neatsiskaitė, laikoma einamojo ketvirčio avansu.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
38. Išmokų apskaičiavimo Tarybos nariams teisėtumą, kontroliuoja savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba.
39. Jeigu Tarybos narys pagal mero potvarkį atstovauja savivaldybei už jos ribų, savivaldybės administracija Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka apmoka komandiruotės išlaidas, pervesdama lėšas už kiekvieną komandiruotę į Tarybos narių nurodytas bankų sąskaitas.
40. Tarybos, komitetų ir komisijų posėdžių laiku, taip pat komandiruočių metu bei kitais atvejais (Tarybos sprendimu ar mero potvarkiu įgaliotas vykdyti kitas Tarybos nario pareigas) Tarybos narys atleidžiamas nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje, įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje.
III. TARYBA IR JOS KOMPETENCIJA
42. Taryba yra atstovaujamoji savivaldybės institucija, įgyvendinanti savivaldos teisę valstybės teritorijos administraciniame vienete – savivaldybėje ir įstatymų nustatyta tvarka turinti vietos valdžios ir viešojo administravimo teises ir pareigas. Taryba susideda iš 25 įstatymų nustatyta tvarka demokratiškai išrinktų savivaldybės bendruomenės atstovų – Tarybos narių.
43. Tarybos įgaliojimai prasideda, kai į pirmąjį posėdį susirenka išrinkti Tarybos nariai, ir baigiasi, kai į pirmąjį posėdį susirenka naujai kadencijai išrinkti Tarybos nariai.
44. Jeigu naujai išrinktos Tarybos rinkimų rezultatai pripažinti negaliojančiais, esamos Tarybos įgaliojimai tęsiasi iki Tarybos, kuri bus išrinkta per pakartotinius rinkimus, pirmojo posėdžio arba tiesioginio valdymo laikino įvedimo savivaldybės teritorijoje. Kai savivaldybės teritorijoje laikinai įvedamas tiesioginis valdymas, Taryba netenka įgaliojimų.
45. Taryba savo įgaliojimus įgyvendina kolegialiai Tarybos posėdžiuose. Tarybos posėdžiams klausimus rengia komitetai ir komisijos savo posėdžiuose, Tarybos narių frakcijos ir grupės pasitarimuose, Tarybos nariai, savivaldybės kontrolierius, meras ir administracijos direktorius. Taryba svarstomais klausimais priima sprendimus ir kontroliuoja jų įgyvendinimą.
46. Taryba vykdo įgaliojimus pagal Vietos savivaldos įstatymo bei kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų jai priskirtą kompetenciją.
47. Taryba administracijos direktoriui perduodamus vykdyti paprastosios savivaldybės tarybos kompetencijos įgaliojimus išdėsto Tarybos veiklos reglamente.
48. Taryba, atsižvelgdama į klausimų sprendimo operatyvumą ir efektyvumą, paveda administracijos direktoriui vykdyti šiuos paprastosios savivaldybės tarybos kompetencijos įgaliojimus:
48.1. Neteko galios nuo 2015-07-04
Punkto naikinimas:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
48.2. Neteko galios nuo 2015-07-04
Punkto naikinimas:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
48.4. Neteko galios nuo 2015-07-04
Punkto naikinimas:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
48.5. Neteko galios nuo 2015-07-04
Punkto naikinimas:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
48.6. sudaryti savivaldybės viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) kolegialius organus, kai tai numatyta viešosios įstaigos įstatuose;
48.7. Neteko galios nuo 2013-11-01
Punkto naikinimas:
Nr. 5TS-867, 2013-10-31, paskelbta TAR 2013-10-31, i. k. 2013-03024
48.8. Neteko galios nuo 2015-07-04
Punkto naikinimas:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
49. Jeigu administracijos direktorius negali (dėl viešųjų ir privačių interesų konflikto) įvykdyti šio reglamento 48 punktu perduotų konkrečių įgaliojimų, šiuos įgaliojimus vykdo Taryba.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
50. Administracijos direktorius kasmet, teikdamas Tarybai savo veiklos ataskaitą, privalo atsiskaityti, kaip buvo vykdomi jam pavesti paprastosios savivaldybės tarybos kompetencijos įgaliojimai.
51. Kai administracijos direktorius negali eiti pareigų (tarnybinių komandiruočių, atostogų, ligos ar kitais atvejais), administracijos direktoriaus pavaduotojas atlieka visas administracijos direktoriaus pareigas.
IV. TARYBOS POSĖDŽIAI, JŲ ORGANIZAVIMO IR DARBO TVARKA
54. Pirmasis Tarybos posėdis šaukiamas Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka. Pirmąjį naujai išrinktos Tarybos posėdį šaukia apygardos rinkimų komisijos pirmininkas ne anksčiau kaip ankstesnės kadencijos Tarybos įgaliojimų paskutinę dieną ir ne vėliau kaip praėjus 7 kalendorinėms dienoms nuo ankstesnės kadencijos Tarybos įgaliojimų paskutinės dienos, kuri nustatoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 119 straipsniu. Jeigu Tarybos rinkimai vyko po to, kai buvo įvestas tiesioginis valdymas ar buvo surengti pakartotiniai rinkimai, – ne vėliau kaip per dvi savaites po rinkimų rezultatų paskelbimo.
55. Jeigu apygardos rinkimų komisijos pirmininkas išrinktos naujos Tarybos pirmojo posėdžio nesušaukia iki šiame punkte nustatyto termino pabaigos, išrinktos naujos Tarybos nariai renkasi patys kitą dieną pasibaigus šiam terminui. Šiuo atveju posėdžiui pirmininkauja vyriausias pagal amžių Tarybos narys.
56. Pirmajam ir kitiems naujai išrinktos Tarybos posėdžiams, iki bus išrinktas meras, pirmininkauja apygardos rinkimų komisijos pirmininkas arba vyriausias pagal amžių Tarybos narys, jeigu apygardos rinkimų komisijos pirmininkas nesušaukė pirmojo naujai išrinktos Tarybos posėdžio, vadovaudamiesi Vietos savivaldos įstatymu ir remdamiesi Vyriausiosios rinkimų komisijos rekomendacijomis, o išrinkus merą, posėdį toliau tęsia ir jam pirmininkauja meras. Posėdžio protokolą rašo administracijos direktoriaus paskirtas savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį.
57. Pirmojo Tarybos posėdžio pradžioje Tarybos nariai duoda priesaiką ir gauna Tarybos nario pažymėjimus.
59. Per du mėnesius nuo pirmojo naujai išrinktos Tarybos posėdžio sušaukimo dienos turi būti išrinktas meras, paskirti mero pavaduotojas ir savivaldybės administracijos direktorius, sudaryti komitetai ir išrinkti (paskirti) šių komitetų pirmininkai, sudarytos Vietos savivaldos įstatyme nustatytos komisijos ir paskirti šių komisijų pirmininkai, sudaryta Tarybos kolegija, jei nusprendžiama ją sudaryti.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
60. Pirmajame naujai išrinktos Tarybos posėdyje:
60.2. gali būti posėdžio pirmininkui įteikiami vieši pareiškimai dėl Tarybos narių vienijimosi į frakcijas, dėl Tarybos daugumos ir Tarybos mažumos (opozicijos) sudarymo;
60.3. priimamas sprendimas dėl savivaldybės administracijos direktoriaus (direktoriaus pavaduotojo) atleidimo iš pareigų, nes baigėsi jo įgaliojimų laikas, ir pavedimo savivaldybės administracijos direktoriui, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui ar kitam savivaldybės administracijos valstybės tarnautojui eiti savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas tol, kol bus paskirtas savivaldybės administracijos direktorius (direktoriaus pavaduotojas) naujai kadencijai.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
61. Jeigu per pirmąjį posėdį meras neišrenkamas, Taryba priima sprendimą dėl kito posėdžio datos. Jis turi įvykti ne vėliau kaip per 5 kalendorines dienas po pirmojo posėdžio. Jam taip pat pirmininkauja apygardos rinkimų komisijos pirmininkas.
62. Išrenkama balsų skaičiavimo komisija, į kurią kiekviena rinkimus laimėjusi partija ar koalicija gali deleguoti savo atstovą. Balsų skaičiavimo komisijos nariai išsirenka komisijos pirmininką.
63. Apygardos rinkimų komisijos pirmininkas supažindina Tarybos narius su mero rinkimų procedūra ir pateikia Tarybai tvirtinti savivaldybės administracijos parengtą slapto balsavimo biuletenio pavyzdį.
64. Tarybos patvirtinto pavyzdžio slapto balsavimo biuletenius balsų skaičiavimo komisija antspauduoja apygardos rinkimų komisijos antspaudu.
65. Mero rinkimų procedūra:
65.1. mero kandidatūrą gali siūlyti partijos, frakcijos, koalicijos ir atskiri Tarybos nariai. Atskiro Tarybos nario pasiūlytai kandidatūrai turi pritarti dar bent vienas Tarybos narys. Tarybos narys gali siūlyti tik vieną ir pritarti tik vienam kandidatui. Tarybos narys gali siūlyti ir savo kandidatūrą;
65.2. baigus siūlyti kandidatus, posėdžio pirmininkas perskaito visų kandidatų pavardes ir paklausia, ar jie sutinka balotiruotis;
65.3. posėdžio pirmininkas visiems pasiūlytiems ir sutikusiems balotiruotis kandidatams jų pavardžių abėcėlės tvarka suteikia žodį savo būsimos veiklos programai pristatyti (iki 15 minučių) ir atsakymams į Tarybos narių klausimus (iki 20 minučių);
65.4. vėliau pirmininkas skelbia diskusiją dėl pasiūlytų kandidatų ir jų pristatytų programų. Diskusijoje turi teisę kalbėti (iki 3 minučių) visi Tarybos nariai. Tarybos nariai, kalbantys partijos, frakcijos ar koalicijos vardu, gali pasisakyti iki 5 minučių;
65.5. pasibaigus diskusijai, pirmininkas suteikia kandidatams baigiamąjį žodį (iki 5 minučių), kurio metu kandidatas gali atsisakyti balotiruotis rinkimuose į mero pareigas;
65.6. visų sutikusių balotiruotis kandidatų vardai ir pavardės abėcėlės tvarka įrašomos į slapto balsavimo biuletenius;
65.7. už balsavimo organizavimą yra atsakinga Tarybos išrinkta balsų skaičiavimo komisija. Balsų skaičiavimo komisijos nariai laikomi išrinktais, jeigu už jų kandidatūras balsavo posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių dauguma. Ji antspauduoja balsavimo biuletenius, išdalina juos Tarybos nariams, kurie pasirašo balsavimo biuletenių išdavimo sąraše;
65.8. kiekvienas Tarybos narys balsavimo biuletenyje pažymi apskritimą prie pavardės kandidato, už kurį jis balsuoja. Negaliojančiais pripažįstami nepatvirtinto pavyzdžio biuleteniai, neužpildyti biuleteniai, taip pat biuleteniai, kuriuose pažymėti apskritimai daugiau kaip prie vieno kandidato pavardės. Papildomai įrašytos pavardės neskaičiuojamos;
65.9. užpildytus balsavimo biuletenius Tarybos nariai meta į balsadėžę. Pasibaigus balsuoti skirtam laikui, balsų skaičiavimo komisija išima balsavimo biuletenius iš balsadėžės ir suskaičiuoja balsus, atiduotus už kiekvieną kandidatą, ir apie tai balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas informuoja Tarybą;
65.10. jeigu vienas iš biuletenyje įrašytų kandidatų gavo daugiau kaip pusę visų Tarybos narių balsų, jis laikomas išrinktas meru;
65.11. jeigu balsuojant nė vienas kandidatas nesurinko reikiamo balsų skaičiaus, skelbiamas naujas balsavimas, kuriame dalyvauja 2 daugiausia balsų surinkę kandidatai;
65.12. jeigu dalyvaujant 2 daugiausia balsų surinkusiems kandidatams, nė vienas iš jų nesurinko daugiau kaip pusės visų Tarybos narių balsų, skelbiami nauji rinkimai, kurie turi vykti kito Tarybos posėdžio metu;
65.14. kai vienas iš siūlomų kandidatų balsavimo metu surenka daugiau kaip pusę visų Tarybos narių balsų, jis laikomas išrinktas meru;
66. Jeigu Taryba nusprendė pirmajame posėdyje svarstyti mero pavaduotojo, administracijos direktoriaus skyrimo klausimus, tai po pertraukos šie klausimai svarstomi, ir posėdžiui pirmininkauja naujai išrinktas meras.
68. Mero pavaduotojo kandidatūrą siūlo meras. Jeigu už mero pasiūlytą kandidatą nebalsuoja visų Tarybos narių dauguma, meras tą patį kandidatą gali siūlyti dar vieną kartą. Jeigu ir antrą kartą pasiūlytai kandidatūrai Taryba nepritaria, meras turi siūlyti kitą kandidatą.
69. Tarybos posėdžius, išskyrus pirmąjį, prireikus, bet ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai šaukia meras, o kai jo nėra, – mero pavaduotojas. Ypatingomis aplinkybėmis, kai nei meras, nei mero pavaduotojas negali eiti mero pareigų, Tarybos posėdį šaukia vyriausias pagal amžių Tarybos narys šio reglamento nustatyta tvarka.
70. Tarybos posėdžio sušaukimą taip pat gali inicijuoti 1/3 visų Tarybos narių. Meras, o kai jo nėra, – mero pavaduotojas privalo sušaukti posėdį, jeigu to raštu reikalauja ne mažiau kaip 1/3 išrinktų Tarybos narių, pateikdami svarstytinus klausimus ir jų sprendimų projektus, ne vėliau kaip per dvi savaites nuo Tarybos narių reikalavimo gavimo. Jeigu meras ar mero pavaduotojas, reikalaujant ne mažiau kaip 1/3 visų Tarybos narių, per dvi savaites Tarybos posėdžio nešaukia, jį gali sušaukti 1/3 visų Tarybos narių. Jeigu meras ar jo pavaduotojas posėdyje nedalyvauja, posėdžiui pirmininkauja ir visus posėdyje priimtus dokumentus pasirašo Tarybos paskirtas Tarybos narys.
71. Apie Tarybos posėdžio laiką meras, o kai jo nėra (tarnybinių komandiruočių, atostogų, ligos ar kitais atvejais, kai jis negali eiti pareigų), – mero pavaduotojas arba įgaliojimus iš 1/3 išrinktų Tarybos narių gavęs Tarybos narys ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki posėdžio pradžios praneša visiems Tarybos nariams elektroniniu paštu. Tarybos nariai su svarstyti parengtais ir šio reglamento nustatyta tvarka įregistruotais klausimais kartu su sprendimų projektais susipažįsta prisijungę prie posėdžių valdymo sistemos (POVAS).
Tarybos nariui apie posėdžio laiką ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną papildomai pranešama trumpąja žinute į mobilųjį telefoną.
72. Gyvenamosios vietovės bendruomenės atstovui – seniūnaičiui, kai svarstomi klausimai yra susiję su jo atstovaujama gyvenamosios vietovės bendruomene, taip pat seniūnui ir vietos gyventojų apklausos iniciatyvinės grupės atstovui (atstovams), kai svarstomi vietos gyventojų apklausos rezultatai ar klausimai dėl vietos gyventojų apklausai pateikto (pateiktų) klausimo (klausimų) apie Tarybos posėdžio laiką bei jame numatomus svarstyti klausimus pranešama per vietinės žiniasklaidos priemones, o posėdžio darbotvarkė ir sprendimų projektai skelbiami savivaldybės interneto tinklalapyje adresu: www.lazdijai.lt. ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki Tarybos posėdžio.
73. Gyventojams apie Tarybos posėdžio laiką bei jame numatomus svarstyti klausimus pranešama per vietinės žiniasklaidos priemones, o posėdžio darbotvarkė ir sprendimų projektai skelbiami savivaldybės interneto tinklalapyje adresu: www.lazdijai.lt ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki Tarybos posėdžio.
74. Jeigu Tarybos narys negali atvykti į posėdį, apie tai jis raštu arba kitais būdais praneša posėdžio organizatoriui ne vėliau kaip prieš 1 dieną, nurodydamas priežastį. Jeigu paaiškėja, kad nebus kvorumo, posėdžio organizatorius šio reglamento nustatyta tvarka numato kitą posėdžio datą ir apie tai praneša Tarybos nariams bei paskelbia per vietinės žiniasklaidos priemones ir savivaldybės interneto tinklalapyje.
75. Į Tarybos posėdžius kviečiami savivaldybės kontrolierius, administracijos direktorius, klausimus posėdžiui rengusių komisijų pirmininkai (arba jų įgalioti komisijų nariai), jeigu jie nėra Tarybos nariai, administracijos struktūrinių, struktūrinių teritorinių padalinių vadovai arba jų atstovai bei kiti su svarstomu klausimu tiesiogiai susiję asmenys. Apie Tarybos posėdžio laiką ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas elektroniniu paštu turi būti informuojamas Vyriausybės atstovas apskrityje. Su svarstyti parengtais ir šio reglamento nustatyta tvarka įregistruotais klausimais kartu su sprendimų projektais Vyriausybės atstovas apskrityje gali susipažinti prisijungęs prie posėdžių valdymo sistemos (POVAS).
76. Tarybos posėdžiai yra atviri. Posėdžio pirmininkas turi teisę leisti posėdyje kalbėti kviestiems asmenims. Jeigu Tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, posėdžio pirmininkas jiems leidžia kalbėti iki 3 minučių.
Posėdžio pirmininkas kiekvienu atskirai svarstomu klausimu gali leisti iki 3 minučių pasisakyti ir kitiems kviestiesiems asmenims. Tik posėdžio pirmininkas gali nutraukti kalbėtojo pasisakymą arba siūlyti Tarybai apsispręsti dėl diskusijų nutraukimo.
Tarybos posėdžiai transliuojami savivaldybės interneto tinklalapyje.
77. Taryba gali nuspręsti klausimus, susijusius su valstybės, tarnybos ar komercine paslaptimis, nagrinėti uždarame posėdyje.
78. Tarybos posėdžiams pirmininkauja meras, o kai jo nėra (tarnybinių komandiruočių, atostogų, ligos ar kitais atvejais, kai jis negali eiti pareigų) – mero pavaduotojas. Mero pavaduotojas pirmininkauja Tarybos posėdžiui, kai priimant sprendimą meras negali pirmininkauti dėl galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto. Vyriausias pagal amžių Tarybos narys pirmininkauja Tarybos posėdžiui, kai priimant sprendimą meras ir mero pavaduotojas negali pirmininkauti dėl galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto.
79. Posėdžio pirmininkas:
79.1. jeigu posėdyje dalyvauja išrinktų Tarybos narių dauguma, skelbia posėdžio pradžią ir iš Tarybos narių siūlo išrinkti balsų skaičiavimo komisiją, po to pateikia posėdžio darbotvarkę.
Valdo elektroninę diskusijų ir balsavimo sistemą.
79.3. suteikia žodį svarstomo klausimo pranešėjams, Tarybos nariams, savivaldybės kontrolieriui, administracijos direktoriui, kviestiesiems ir kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims, vadovauja klausimų svarstymo eigai;
79.4. kontroliuoja pasisakymų trukmę ir, jeigu ji viršijama, įspėja kalbėtoją, o jam nepaklausius, nutraukia pasisakymą;
79.7. pagal svarstymo rezultatus formuluoja klausimus balsavimui, vadovaudamasis šio reglamento nustatyta balsavimo tvarka, paskelbia balsavimo rezultatus, remdamasis balsų skaičiavimo komisijos pateiktais duomenimis arba elektroninės diskusijų ir balsavimo sistemos rodmenimis;
79.8. duoda Tarybos nariams pastabas, jeigu jie nesilaiko šio reglamento arba kelia triukšmą salėje, įžeidinėja Tarybą, Tarybos narius, kitus asmenis ar kitaip trukdo Tarybos darbui;
80. Į patvirtintą darbotvarkę įrašytus klausimus Tarybos posėdyje paprastai pristato jų rengėjai. Gali būti numatyti ir kiti pranešėjai.
81. Posėdžio pirmininkas posėdyje svarstomiems klausimams pristatyti pranešėjui, priklausomai nuo svarstomo klausimo apimties, paprastai skiria iki 10 minučių, jeigu Taryba nenustato kitaip.
82. Pristatęs klausimą Tarybai, pranešėjas atsakinėja į Tarybos narių klausimus. Kiekvienas Tarybos narys svarstomu klausimu gali klausti ne daugiau kaip du kartus.
83. Diskusijose kiekvienu svarstomu klausimu kiekvienas Tarybos narys gali pasisakyti iki 3 minučių. Kiekvienu svarstomu klausimu Tarybos daugumos, Tarybos mažumos (opozicijos), frakcijos ar grupės vardu Tarybos narys turi teisę pasisakyti iki 5 minučių. Kiekvienu svarstomu klausimu vienas Tarybos narys gali kalbėti 1 kartą.
Jeigu Tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, posėdžio pirmininkas jiems leidžia kalbėti iki 3 minučių.
Posėdžio pirmininkas kiekvienu atskirai svarstomu klausimu gali leisti iki 3 minučių pasisakyti ir kitiems kviestiesiems asmenims. Tik posėdžio pirmininkas gali nutraukti kalbėtojo pasisakymą arba siūlyti Tarybai apsispręsti dėl diskusijų nutraukimo.
84. Tarybos posėdyje kiekvienu svarstomu klausimu turi teisę pasisakyti Vyriausybės atstovas apskrityje arba jo įgaliotas atstovas.
85. Tarybos nariai, kurie buvo pasiruošę kalbėti, bet jiems nebuvo suteiktas žodis, pastabas ir pasiūlymus svarstomais klausimais posėdžio pirmininkui gali pateikti raštu. Jie pridedami prie posėdžio protokolo.
86. Baigus diskusijas, kiekvienu svarstomu klausimu balsuojant priimamas Tarybos sprendimas. Balsavimo pradžią skelbia posėdžio pirmininkas. Balsuojant replikos ir pastabos neleidžiamos.
87. Sprendimai gali būti tokie: priimti pateiktą Tarybos sprendimą, nepriimti pateikto Tarybos sprendimo, priimti posėdžio metu patikslintą sprendimą, atidėti pateiktą Tarybos sprendimo projektą, nurodant atidėjimo priežastis.
Taryba kiekvienam atidėtam sprendimo projekto svarstymui nustato konkretų atidėjimo terminą. Atidėtam Tarybos sprendimo projektui parengti gali būti sudaroma redakcinė arba kita Tarybos komisija ir mero teikimu paskiriamas komisijos pirmininkas. Jis praneša Tarybai komisijos darbo rezultatus ir pristato Tarybai sprendimo projektą.
Tarybos sprendimas apsiriboti klausimo svarstymu arba jį atidėti įforminamas protokoliniu sprendimu.
88. Dėl Tarybos posėdžiuose svarstomų klausimų balsuojama atvirai, išskyrus atvejus, kai renkamas meras, skiriamas mero pavaduotojas, administracijos direktorius, administracijos direktoriaus pavaduotojas, sprendžiamas nepasitikėjimo meru, mero pavaduotoju, administracijos direktoriumi, administracijos direktoriaus pavaduotoju klausimas.
Duomenys apie kiekvieno Tarybos nario balsavimą, išskyrus atvejus, kai balsuojama slaptai, yra vieši. Kiekvieno Tarybos nario balsavimo rezultatai turi būti saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami savivaldybės interneto tinklalapyje.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
89. Tarybos posėdžiuose balsuojama naudojantis elektronine diskusijų ir balsavimo sistema.
Tarybos posėdžio pirmininkui paskelbus balsavimo pradžią, Tarybos nariai mygtukų paspaudimu balsuoja „už“, „prieš“ arba „susilaikė“.
Jei Tarybos narys privalo nusišalinti nuo balsavimo, jis privalo garsiai apie tai pranešti, ištraukti balsavimo kortelę bei išeiti iš posėdžio salės.
Balsavimo rezultatus paskelbia Tarybos posėdžio pirmininkas, remdamasis elektroninės diskusijų ir balsavimo sistemos rodmenimis arba balsų skaičiavimo komisijos pateiktais duomenimis.
Kai elektroninė diskusijų ir balsavimo sistema neveikia arba kai balsuojama procedūriniais klausimais, balsuojama rankos pakėlimu, o balsus skaičiuoja balsų skaičiavimo komisija.
90. Slaptai balsuojama Vietos savivaldos įstatyme ir šiame reglamente numatytais atvejais, nustačius slapto balsavimo organizavimo tvarką. Šiuo būdu paprastai balsuojama pertraukos metu naudojant specialios formos slapto balsavimo biuletenius. Slapto balsavimo biuletenius parengia savivaldybės administracija, biuletenio formą tvirtina Taryba, o Tarybos nariams juos išduoda balsų skaičiavimo komisija. Biuletenis antspauduojamas atstovaujamosios institucijos antspaudu. Balsuojant specialios formos balsavimo biuleteniais, balsavimo vietoje turi būti balsadėžė.
92. Slaptai balsuojama kai skiriamas mero pavaduotojas, administracijos direktorius, administracijos direktoriaus pavaduotojas, sprendžiamas nepasitikėjimo meru, mero pavaduotoju, administracijos direktoriumi, administracijos direktoriaus pavaduotoju klausimas.
Esant 1/3 visų Tarybos narių siūlymui ir daugumos Tarybos posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių pritarimui, kuris išreiškiamas balsuojant, Tarybos posėdžio pirmininkas skelbia, kad bus balsuojama slaptai ir tais atvejais, kai skiriami Kontrolės komiteto pirmininkas, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojas, Administracinės komisijos pirmininkas, Etikos komisijos pirmininkas, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, sprendžiamas nepasitikėjimo Kontrolės komiteto pirmininku, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoju, Administracinės komisijos pirmininku, Etikos komisijos pirmininku, Antikorupcijos komisijos pirmininku klausimas.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
93. Jei svarstytu klausimu buvo balsuojama, bet sprendimas nebuvo priimtas, pakartotinai teikti Tarybai sprendimo projektą galima ne ankščiau kaip po šešių mėnesių, jei Taryba neapsisprendė kitaip.
94. Balsavimui gali būti pateiktas vienas arba keli alternatyvūs siūlymai.
Alternatyvūs siūlymai paprastai pateikiami balsavimui pagal pateikimo svarstyti eilę.
95. Jei pateiktas vienas siūlymas, balsuojama „už“, „prieš“ arba „susilaikė“. Jei balsavimui pateikta daugiau alternatyvių siūlymų, balsuojama „už“ tik už vieną pasirinktą alternatyvų teiginį.
Papildomai balsuoti teikiamas teiginys, surinkęs daugiausia balsų. Šiuo atveju balsuojama tokia pačia tvarka, kaip esant vienam teiginiui.
Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia mero balsas. Jeigu meras posėdyje nedalyvauja, o balsai pasiskirsto po lygiai, laikoma, kad sprendimas nepriimtas.
96. Tarybos sprendimai, išskyrus atvejus, numatytus šiame reglamente, priimami posėdyje dalyvaujančių jos narių balsų dauguma. Tarybos narys šio reglamento nustatyta tvarka nusišalina nuo balsavimo, nedalyvaudamas balsavime, kai sprendžiami su juo ar jo šeimos nariais ir artimaisiais giminaičiais susiję turtiniai bei finansiniai klausimai arba kai jo dalyvavimas balsuojant galėtų sukelti viešųjų ir privačių interesų konfliktą.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
V. TARYBAI SVARSTYTI SIŪLOMŲ KLAUSIMŲ BEI TARYBOS SPRENDIMŲ PROJEKTŲ RENGIMAS
97. Taryboje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais merui pateikia komitetai, komisijos, Tarybos nariai, Tarybos narių frakcijos ir grupės, savivaldybės kontrolierius, administracijos direktorius (toliau – projektų rengėjai).
98. Visuomeninės organizacijos, gyventojai ar jų įgalioti atstovai dėl siūlomo svarstyti Tarybos posėdyje klausimo rengimo gali raštu arba prisijungę prie savivaldybės interneto tinklalapio kreiptis į šio reglamento 97 punkte nurodytus projektų rengėjus.
99. Kartu su Tarybos sprendimo projektu pateikiamas aiškinamasis raštas, kurį pasirašo Tarybos sprendimo projekto rengėjas. Aiškinamajame rašte privaloma nurodyti:
99.4. galimas neigiamas pasekmes priėmus projektą, kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta;
99.5. kokie šios srities aktai tebegalioja ir kokius galiojančius aktus būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus teikiamą projektą;
100. Meras siūlomiems svarstyti Tarybos posėdyje klausimams parengti gali sudaryti darbo grupę, į kurią įtraukiami klausimų iniciatoriai, arba įpareigoti administracijos direktorių atitinkamu klausimu parengti Tarybos sprendimo projektą.
101. Projektų rengėjai, kurie rengia projektus savo kuruojamos srities klausimais, parengtą projektą privalo suderinti šio reglamento nustatyta tvarka.
102. Rajono savivaldybės elektroninių ir kompiuterizuotų dokumentų valdymo sistemoje parengti sprendimų projektai turi būti pasirašyti (elektroniniu būdu) jų rengėjų ir suderinti su administracijos direktoriumi arba direktoriaus pavaduotoju, savivaldybės kalbos tvarkytoju, Juridinio skyriaus teisininku, Finansų skyriumi, jei projektai susiję su finansiniais klausimais, bei kitais padaliniais, jeigu jų veiklos sferai priklauso atitinkamų problemų sprendimas.
103. Rajono savivaldybės elektroninių ir kompiuterizuotą dokumentų valdymo sistemoje tinkamai parengti ir šio reglamento nustatyta tvarka suderinti Tarybos sprendimų projektai su aiškinamaisiais raštais ir kita papildoma medžiaga pateikiami merui. Meras, gavęs suderintą Tarybos sprendimo projektą, jį vizuoja.
104. Rajono savivaldybės elektroninių ir kompiuterizuotą dokumentų valdymo sistemoje mero vizuotus Tarybos sprendimų projektus registruoja savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyrius Tarybos sprendimų projektų registre, kuriame turi būti nurodomas sprendimo projekto registracijos numeris, registracijos data, sprendimo projekto pavadinimas.
105. Užregistruoti Tarybos sprendimų projektai ne vėliau kaip kitą darbo dieną po sprendimo projekto užregistravimo Tarybos sprendimų projektų registre privalo būti paskelbti savivaldybės interneto tinklalapyje adresu: www.lazdijai.lt.
Gyventojai atsiliepimus bei pastabas dėl parengtų projektų raštu gali pateikti savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriui arba elektroniniu būdu prisijungę prie savivaldybės interneto tinklalapio modulio „El. prašymas“. Taip pat gyventojai savivaldybės interneto tinklalapyje gali balsuoti už parengtus sprendimų projektus.
106. Tarybos posėdžio darbotvarkę sudaro meras, kurioje pranešėjais nurodo
Tarybos narius arba savivaldybės administracijos padalinių vadovus, kitus savivaldybės administracijos valstybės tarnautojus ar darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartį. Jeigu gaunami keli alternatyvūs Tarybos sprendimo projektai tuo pačiu klausimu, jie į darbotvarkę įrašomi vienu punktu (klausimu) ir nagrinėjami kartu.
Ne vėliau kaip prieš 4 darbo dienas iki Tarybos posėdžio svarstytinus klausimus kartu su įregistruotais sprendimų projektais meras privalo įtraukti į posėdžio darbotvarkę. Jei meras svarstytinų klausimų į posėdžio darbotvarkę neįtraukia, dėl jų įtraukimo į darbotvarkę sprendžia Taryba. Tarybos posėdžio darbotvarkė gali būti papildyta ar pakeista Tarybos sprendimu komiteto, komisijos, frakcijos ar 1/3 dalyvaujančių posėdyje Tarybos narių siūlymu, jei dėl šių siūlymų sprendimų projektai įregistruoti ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki posėdžio pradžios. Ši nuostata netaikoma siūlymams, susijusiems su norminio pobūdžio sprendimų projektų pateikimu.
Tarybos posėdžio darbotvarkė rengiama posėdžių valdymo sistemoje (POVAS).
Tarybos posėdžio dieną Tarybos posėdžio darbotvarkė elektroniniu būdu yra perduodama į elektroninę diskusijų ir balsavimo sistemą. Už darbotvarkės perdavimą į elektroninę diskusijų ir balsavimo sistemą atsakingas Tarybos posėdžio protokolą rašantis savivaldybės administracijos darbuotojas.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
107. Ekstremalių įvykių, atitinkančių Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus kriterijus, atvejais meras turi teisę pateikti Tarybai svarstyti klausimą ir siūlyti priimti sprendimą skubos tvarka.
109. Informacija apie Tarybos posėdžių šaukimą skelbiama vietinės žiniasklaidos priemonėse ir savivaldybės interneto tinklalapyje, nurodant posėdyje svarstomus klausimus. Artimiausio Tarybos posėdžio darbotvarkė ir Tarybos sprendimų projektai skelbiami savivaldybės interneto tinklalapyje ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki Tarybos posėdžio pradžios.
VI. TARYBOS POSĖDYJE PRIIMTŲ DOKUMENTŲ ĮFORMINIMAS IR ĮSIGALIOJIMAS
110. Tarybos posėdžiai yra protokoluojami. Posėdžio protokolą privalo pasirašyti tam posėdžiui pirmininkavęs meras arba mero pavaduotojas ar išrinktas savivaldybės Tarybos narys. Posėdžio protokolą taip pat turi pasirašyti ir protokolą rašęs administracijos direktoriaus (kai yra gautas mero pritarimas) paskirtas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriaus valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį. Administracijos direktoriaus paskirtas savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas arba darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, atsako už Tarybos posėdžių protokolų rašymą, jų kokybę, protokolų saugojimą.
111. Tarybos posėdžio protokole nurodoma: Tarybos pavadinimas, protokolo pavadinimas, posėdžio data, posėdžio registracijos numeris, posėdžio protokolo sudarymo vieta, posėdžio pirmininko vardas ir pavardė, posėdžio sekretoriaus vardas ir pavardė, kvorumo buvimas, kviestųjų asmenų bei svečių vardai ir pavardės, jų atstovaujama įstaiga ir pareigos (jei kviestųjų dalyvavusių asmenų buvo daug, surašomas atskiras sąrašas kaip protokolo priedas), posėdžio darbotvarkė, išvardijami svarstyti klausimai, pranešėjų ir pasisakiusiųjų vardai ir pavardės, priimti sprendimai, balsavimo rezultatai. Priimtų protokolinių sprendimų visas tekstas pateikiamas protokole.
112. Tarybos posėdžio eigai fiksuoti yra daromas vaizdo ir garso arba garso skaitmeninis įrašas. Vaizdo ir garso arba garso skaitmeninis įrašas perkeliamas į kompiuterinę laikmeną ir saugomas teisės aktų nustatyta tvarka.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-867, 2013-10-31, paskelbta TAR 2013-10-31, i. k. 2013-03024
113. Prie protokolo pridedama: Tarybos priimti sprendimai su priedais, Tarybos narių balsavimo rezultatai, balsų skaičiavimo komisijos protokolai, slapto balsavimo biuletenių pavyzdžiai ir slapto balsavimo biuleteniai (jei buvo balsuojama slaptai), priesaikos, 1/3 dalyvaujančių posėdyje Tarybos narių siūlymas dėl posėdžio darbotvarkės pakeitimo (jei toks buvo), kiti Tarybos narių raštu pateikti prašymai (pareiškimai), siūlymai ir pastabos, posėdyje dalyvavusių Tarybos narių sąrašas, kviestųjų asmenų sąrašas (jei kviestųjų asmenų buvo daug) bei kiti reikalingi dokumentai.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-867, 2013-10-31, paskelbta TAR 2013-10-31, i. k. 2013-03024
114. Tarybos sprendimus posėdžio pirmininkas pasirašo ne vėliau kaip per 3 darbo dienas po jų priėmimo.
115. Tarybos sprendimai, kurie yra norminiai teisės aktai, įsigalioja kitą dieną po jų oficialaus paskelbimo Teisės aktų registre, jeigu pačiame teisės akte nenumatyta vėlesnė įsigaliojimo data.
Tarybos sprendimai ir jais patvirtintų teritorijų planavimo dokumentų skelbimo ir įsigaliojimo tvarka nustatyta Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatyme.
Tarybos sprendimai, keičiantys ar nustatantys naują ūkio subjektų veiklos ar jos priežiūros teisinį reguliavimą, paprastai įsigalioja gegužės 1 dieną arba lapkričio 1 dieną, tačiau visais atvejais ne anksčiau kaip po trijų mėnesių nuo jų oficialaus paskelbimo dienos. Ši nuostata netaikoma, kai ūkio subjektams nustatomas palankesnis teisinis reguliavimas.
Tarybos sprendimai, kurie yra individualūs teisės aktai, įsigalioja jų pasirašymo dieną, jeigu pačiuose teisės aktuose nenustatyta vėlesnė jų įsigaliojimo data.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
116. Su visais galiojančiais Tarybos sprendimais savivaldybės gyventojai gali susipažinti savivaldybės interneto tinklalapyje adresu: www.lazdijai.lt ir savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje Lietuvos Respublikos teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių įstaigų įstatymo nustatyta tvarka.
117. Tarybos posėdžio protokolas kartu su priedais sutvarkomas ir pateikiamas pasirašyti posėdžio pirmininkui ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų po įvykusio posėdžio.
118. Tarybos nariai su posėdžių protokolais ir jų priedais gali susipažinti savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje.
119. Tarybos posėdžio protokolo išrašas Tarybos nariui daromas pagal jo merui pateiktą rašytinį prašymą.
120. Tarybos nariai gali pareikšti pretenzijas dėl protokolo artimiausiame Tarybos posėdyje. Jei yra ginčytinų klausimų, to posėdžio pirmininkas teikia informaciją Tarybai, kuri gali priimti atitinkamą sprendimą.
121. Priimti Tarybos sprendimai skelbiami savivaldybės interneto tinklalapyje adresu: www.lazdijai.lt.
Oficialius pranešimus apie Tarybos posėdžius rengia, merui pasirašyti teikia ir skelbia savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyrius.
VII. TARYBOS SPRENDIMŲ ĮGYVENDINIMAS IR KONTROLĖ
124. Visi priimti Tarybos sprendimai registruojami savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje teisės aktų nustatyta tvarka rajono savivaldybės elektroninių ir kompiuterizuotą dokumentų valdymo sistemoje.
VIII. MERAS, MERO PAVADUOTOJAS
127. Taryba savo įgaliojimų laikui iš Tarybos narių renka merą ir mero siūlymu iš Tarybos narių skiria mero pavaduotoją. Meras renkamas, o mero pavaduotojas skiriamas slaptu balsavimu. Meras yra savivaldybės vadovas.
130. Mero pavaduotojas atlieka Tarybos nustatytas funkcijas ir mero pavedimus. Kai meras negali eiti pareigų (tarnybinių komandiruočių, atostogų, ligos ar kitais atvejais, kai jis negali eiti pareigų), mero pavaduotojas atlieka visas mero pareigas, išskyrus Vietos savivaldos įstatymo numatytas išimtis. Ypatingomis aplinkybėmis, kai nei meras, nei mero pavaduotojas negali eiti mero pareigų, jas atlieka vyriausias pagal amžių Tarybos narys.
131. Mero, mero pavaduotojo įgaliojimai nustatyti Vietos savivaldos įstatyme ir kituose teisės aktuose.
132. Tarybos sprendimu gali būti steigiamos politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų – mero patarėjo ir mero padėjėjo pareigybės.
134. Meras gali pats atstovauti savivaldybei teisme, taip pat bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis, valstybės ar užsienio institucijomis, kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis arba įgalioti kitus asmenis, jeigu Tarybos sprendimu nėra pavesta tai atlikti jam pačiam.
135. Mero siūlymas Tarybai pavesti savivaldybės kontrolieriui atlikti veiklos plane nenumatytą savivaldybės administracijos, savivaldybės administravimo subjektų bei savivaldybės kontroliuojamų įmonių finansinį ir veiklos auditą įforminamas Tarybos sprendimu. Siūlymas laikomas priimtu, jei už jį balsavo posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių dauguma. Meras, gavęs savivaldybės kontrolieriaus pateiktas audito ataskaitas ir išvadas dėl atlikto finansinio ir veiklos audito rezultatų, prireikus teikia jas svarstyti komitetų ir Tarybos posėdžiuose.
136. Meras savo kompetencijos klausimais gali sudaryti darbo grupes iš savivaldybės Tarybos narių šių sutikimu, administracijos direktoriaus deleguotų savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kitų savivaldybės teritorijoje veikiančių asmenų ir visuomenės atstovų.
137. Meras, mero pavaduotojas pagal nustatytas veiklos sritis koordinuoja Tarybos komitetų ir komisijų veiklą.
139. Merui ir mero pavaduotojui atostogos suteikiamos mero potvarkiu. Meras ir mero pavaduotojas turi teisę į kasmetines atostogas. Vadovaujantis Darbo kodekso nuostatomis, merui ir mero pavaduotojui gali būti suteikiamos šios tikslinės atostogos: nėštumo ir gimdymo, tėvystės, mokymosi, valstybinėms ar visuomeninėms pareigoms atlikti, nemokamos.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
140. Nemokamos atostogos dėl dalyvavimo Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose, rinkimuose į Europos Parlamentą ar savivaldybių tarybų rinkimuose suteikiamos įstatymų nustatyta tvarka mero potvarkiu.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
141. Atostogų metu meras ir mero pavaduotojas neatlieka mero ar mero pavaduotojo pareigų, tačiau gali atlikti Tarybos nario pareigas.
142. Meras ir mero pavaduotojas prieš terminą netenka savo įgaliojimų Tarybos sprendimu, jeigu už tai balsuoja visų Tarybos narių dauguma:
142.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba Valstybės kontrolės siūlymu už įstatymų ar kitų teisės aktų pažeidimus, dėl kurių padaryta esminės žalos valstybės ar savivaldybės interesams ir nuosavybei;
142.2. kai dėl laikinojo nedarbingumo nedirba daugiau kaip šimtą dvidešimt kalendorinių dienų iš eilės arba daugiau kaip šimtą keturiasdešimt dienų per paskutinius dvylika mėnesių;
143. Meras, mero pavaduotojas taip pat netenka savo įgaliojimų prieš terminą, jeigu ne mažiau kaip 1/3 visų Tarybos narių pareiškia nepasitikėjimą jais, Taryba priima sprendimą atleisti merą, mero pavaduotoją ir už tokį sprendimą balsavo ne mažiau kaip 1/2 visų Tarybos narių.
144. Jeigu sprendimas atleisti merą, mero pavaduotoją dėl nepasitikėjimo nepriimamas, šį klausimą pakartotinai svarstyti galima tik po pusės metų.
145. Mero pavaduotojas mero teikimu prieš terminą netenka savo įgaliojimų, jeigu už sprendimą atleisti mero pavaduotoją balsuoja visų Tarybos narių dauguma.
146. Mero, mero pavaduotojo įgaliojimai nutrūksta, jeigu jie netenka Lietuvos Respublikos pilietybės ar netenka Tarybos nario mandato.
147. Pasibaigus Tarybos įgaliojimams, baigiasi ir šios kadencijos Tarybos išrinkto mero ir mero pavaduotojo įgaliojimai.
148. Taryba, gavusi 1/3 visų Tarybos narių pasiūlymą, raštą ar prašymą dėl nepasitikėjimo meru arba mero pavaduotoju, privalo šį klausimą svarstyti pirmame planuotame Tarybos posėdyje arba šaukti neeilinį Tarybos posėdį per dvi savaites nuo pasiūlymo, rašto ar prašymo gavimo dienos.
149. Nepasitikėjimo meru klausimas svarstomas posėdžio pradžioje. Šiam posėdžiui meras pirmininkauti negali.
150. Pirmiausia Taryba supažindinama (iki 10 minučių) su pasiūlymu, raštu ar prašymu dėl nepasitikėjimo meru, kurį pateikia jo iniciatoriai.
152. Pirmininkas skelbia diskusiją, kurios metu gali kalbėti (iki 5 minučių) visi Tarybos nariai. Baigus diskusiją, žodis suteikiamas (po 5 minutes) klausimo iniciatoriui ir merui.
154. Jeigu ne mažiau kaip pusė visų Tarybos narių balsuoja už nepasitikėjimą meru, meras, Tarybai patvirtinus balsavimo protokolą, netenka įgaliojimų.
155. Posėdžio pirmininkas skelbia naujo mero rinkimus. Tarybai nusprendus, rinkimai pagal šio reglamento nustatytą tvarką gali vykti tame pačiame Tarybos posėdyje arba kitame Tarybos posėdyje.
156. Posėdyje, kuriame svarstomas nepasitikėjimo mero pavaduotoju klausimas, pirmininkauja meras arba kitas posėdyje išrinktas Tarybos narys.
IX. TARYBOS KOMITETŲ SUDARYMAS, DARBO TVARKA
158. Tarybos komitetai sudaromi Tarybai teikiamiems klausimams preliminariai nagrinėti ir išvadoms bei pasiūlymams teikti, kontroliuoti, kaip laikomasi įstatymų ir vykdomi Tarybos, mero sprendimai.
159. Vadovaudamasi Vietos savivaldos įstatymu, Taryba nustato komitetų ir jų narių skaičių, pavadinimus bei kiekvieno komiteto įgaliojimus, atsižvelgdama į Tarybos narių siūlymus. Komitetai sudaromi iš Tarybos narių jos sprendimu. Komitetai sudaromi iš ne mažiau kaip iš 3 Tarybos narių Tarybos sprendimu.
161. Sudaromas Kontrolės komitetas, į kurį įeina vienodas visų Tarybos narių frakcijų ir Tarybos narių grupės, jeigu ją sudaro ne mažiau kaip 3 Tarybos nariai, deleguotų atstovų skaičius.
162. Jei yra paskelbta Tarybos mažuma (opozicija), Kontrolės komiteto pirmininką Tarybos mažumos (opozicijos) siūlymu skiria Taryba.
Jei kelios frakcijos, Tarybos narių grupės ar Tarybos nariai yra pasiskelbę Tarybos mažuma (opozicija) ir kiekviena iš jų atskirai siūlo kandidatus į Kontrolės komiteto pirmininko pareigas, Taryba už kiekvieną pasiūlytą kandidatūrą balsuoja atskirai.
Komiteto pirmininku skiriamas tas kandidatas, kuris surinko posėdyje dalyvavusių Tarybos narių balsų daugumą. Balsuojama šio reglamento nustatyta tvarka. Jeigu už pasiūlytą kandidatą nebalsuoja posėdyje dalyvavusių Tarybos narių balsų dauguma, tą patį kandidatą gali siūlyti dar vieną kartą. Jeigu ir antrą kartą pasiūlytai kandidatūrai Taryba nepritaria, turi būti siūloma kita kandidatūra.
Jeigu Tarybos mažuma (opozicija) nepasiūlo Kontrolės komiteto pirmininko kandidatūros arba jeigu nėra paskelbta Tarybos mažuma (opozicija), Kontrolės komiteto pirmininką skiria Taryba mero siūlymu.
163. Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoją mero siūlymu skiria Taryba. Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojas laikomas paskirtu, jeigu už jo kandidatūrą balsavo posėdyje dalyvavusių Tarybos narių balsų dauguma. Jeigu Tarybos nariai nepritaria mero pasiūlytai kandidatūrai, jis ją gali siūlyti dar vieną kartą. Jeigu ir antrą kartą pasiūlytai kandidatūrai Taryba nepritaria, turi būti siūloma kita kandidatūra.
164. Kontrolės komitetas:
164.2. siūlo Tarybai atleisti savivaldybės kontrolierių, kai yra įstatymuose nurodyti atleidimo iš valstybės tarnybos pagrindai;
164.3. svarsto savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą ir teikia savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai pasiūlymus dėl šio plano papildymo ar pakeitimo. Savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba atsižvelgusi į Kontrolės komiteto pasiūlymus dėl veiklos plano projekto, papildo ar pakeičia savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos plano projektą ir iki einamųjų metų lapkričio 5 d. jį patvirtina.
164.4. įvertina savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos ateinančių metų veiklos planui vykdyti reikalingus asignavimus ir išvadą dėl jų teikia Tarybai;
164.5. svarsto savivaldybės kontrolieriaus parengtą ataskaitą dėl savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos plano įvykdymo, jos pagrindu rengia ir teikia Tarybai išvadas dėl savivaldybės turto ir lėšų naudojimo teisėtumo, tikslingumo ir efektyvumo bei savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos;
164.6. siūlo Tarybai atlikti nepriklausomą savivaldybės turto ir lėšų naudojimo bei savivaldybės veiklos auditą, teikia savo išvadas dėl audito rezultatų;
164.7. periodiškai (kartą per ketvirtį) svarsto, kaip vykdomas savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos planas, savivaldybės kontrolieriaus ar savo iniciatyva išklauso institucijų, įstaigų ir įmonių vadovus dėl savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos atlikto finansinio ir veiklos audito metu nustatytų trūkumų ar teisės aktų pažeidimų pašalinimo, prireikus kreipiasi į administracijos direktorių arba Tarybą dėl savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos reikalavimų įvykdymo;
165. Kontrolės komiteto sprendimas laikomas priimtu, jei už jį balsavo posėdyje dalyvavusių komiteto narių dauguma. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, lemia komiteto pirmininko ar kito pirmininkaujančio komiteto posėdžiui Tarybos nario balsas.
166. Be Kontrolės komiteto, Taryboje sudaromi 5 komitetai:
167. Suformavus komitetus, skelbiama pertrauka, kurios metu renkami komitetų pirmininkai ir jų pavaduotojai. Komitetų (išskyrus Kontrolės komitetą) pirmininkus ir jų pavaduotojus renka komitetų nariai. Komiteto pirmininkas ir jo pavaduotojas laikomi išrinktais, jeigu už jų kandidatūras balsavo dauguma komiteto narių. Išrinkus komitetų pirmininkus ir jų pavaduotojus, pirmininkai apie tai informuoja Tarybą.
168. Komitetų pirmininkai, suderinę su meru ar mero pavaduotoju pagal jų veiklos sritis:
168.1. šaukia komitetų posėdžius, sudaro jų darbotvarkę, organizuoja jiems reikalingų dokumentų bei kitos medžiagos parengimą. Komitetų posėdžių darbotvarkes ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki komiteto posėdžio pradžios paskelbia savivaldybės interneto tinklalapyje.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1186, 2014-05-30, paskelbta TAR 2014-06-11, i. k. 2014-07392
168.2. duoda komitetų nariams pavedimus, pateikia jiems medžiagą ir dokumentus, susijusius su komiteto veikla;
169. Komiteto pirmininkui negalint eiti pareigų, jas atlieka komiteto pirmininko pavaduotojas, o jeigu jo nėra, – kitas komiteto išrinktas narys.
170. Komiteto posėdžiai yra teisėti, jei juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų komiteto narių. Komiteto posėdžiai paprastai šaukiami prieš paskelbtą Tarybos posėdį arba esant būtinumui. Esant būtinumui, komiteto posėdžius gali šaukti meras, mero pavaduotojas (pagal nustatytas veiklos sritis).
171. Sprendimai komitete priimami komiteto posėdyje dalyvaujančių komiteto narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komiteto pirmininko balsas.
172. Komiteto posėdžiai yra protokoluojami. Komiteto posėdžių protokolus pasirašo komiteto pirmininkas, o jo nesant, – komiteto pirmininko pavaduotojas ar komiteto narys, pirmininkavęs posėdžiui.
Taip pat daromas komiteto posėdžių garso įrašas. Komiteto posėdžių garso įrašai saugomi informacinėse laikmenose kartu su protokolu.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1186, 2014-05-30, paskelbta TAR 2014-06-11, i. k. 2014-07392
173. Keli komitetai savo iniciatyva jų pirmininkų susitarimu gali sušaukti bendrą posėdį. Bendram posėdžiui vadovauja vieno iš komitetų pirmininkas. Sprendimai priimami visų komitetų narių, dalyvaujančių posėdyje, balsų dauguma. Posėdžio protokolą pasirašo posėdžiui vadovavęs vieno iš komitetų pirmininkas.
174. Komitetų posėdžiuose patariamojo balso teise gali dalyvauti visuomenės atstovai – seniūnaičiai, ekspertai, valstybės tarnautojai ir kiti suinteresuoti asmenys. Komitetai jų kompetencijos klausimais turi teisę pakviesti į posėdžius savivaldybės įstaigų bei savivaldybės kontroliuojamų įmonių vadovus ir pareikalauti iš jų pateikti paaiškinimus svarstomais klausimais. Išimties atvejais, jeigu svarstomi klausimai yra susiję su kitų savivaldybės teritorijoje esančių įstaigų ir įmonių tiesiogine veikla, komitetas gali kviesti į posėdžius atitinkamų įmonių bei įstaigų vadovus ar jų atstovus ir prašyti iš jų paaiškinimų.
Komitetų pageidavimu juose visuomeniniais pagrindais gali nuolat arba pagal reikalingumą dirbti visuomeninių organizacijų paskirti atstovai. Taip pat komitetų darbe su patariamojo balso teise gali dalyvauti mero paskirti politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojai bei administracijos direktoriaus paskirti administracijos tarnautojai, visuomenės atstovai – seniūnaičiai.
Savivaldybės kontrolierius turi teisę dalyvauti komitetų posėdžiuose ir pareikšti nuomonę savo kompetencijos klausimais.
Visuomenės atstovai, norintys dalyvauti komitetų posėdžiuose, Komiteto pirmininkui pateikia prašymą, nurodydami, kokiame komiteto posėdyje nori dalyvauti, koks komitete svarstomas klausimas juos domina, ar norės pasisakyti svarstomu klausimu.
Komiteto pirmininkas turi leisti pasisakyti posėdyje visuomenės atstovui, jeigu jis pageidauja.
175. Komitetai turi teisę kontroliuoti, kaip vykdomi Tarybos sprendimai jų kompetencijos klausimais.
176. Komiteto narys turi sprendžiamojo balso teisę visais komitete svarstomais klausimais, taip pat turi teisę siūlyti svarstyti klausimus, dalyvauti juos rengiant, teikti pasiūlymus dėl savivaldybės institucijų, įstaigų ir savivaldybės kontroliuojamų įmonių veiklos patikrinimo.
178. Komitetų įgaliojimai:
178.1. Kultūros, švietimo ir sporto:
178.1.1. svarstyti ir teikti išvadas dėl ikimokyklinio vaikų ugdymo, vaikų ir jaunimo papildomo ugdymo bei užimtumo, profesinio mokymo, suaugusiųjų neformalaus švietimo, vaikų, jaunimo ir suaugusiųjų bendrojo lavinimo organizavimo;
178.1.2. svarstyti ir teikti išvadas dėl kūno kultūros ir sporto plėtojimo, gyventojų poilsio organizavimo;
178.1.3. svarstyti ir teikti siūlymus dėl vietinės reikšmės kultūros paveldo objektų paskelbimo savivaldybės saugomais objektais;
178.1.4. svarstyti ir teikti siūlymus dėl gyventojų bendrosios kultūros ugdymo ir etnokultūros puoselėjimo (dalyvavimas kultūros plėtros projektuose, muziejų, teatrų bei kitų kultūros įstaigų steigimas, reorganizavimas, pertvarkymas, likvidavimas ir jų veiklos priežiūra, savivaldybės viešųjų bibliotekų steigimas, reorganizavimas, pertvarkymas ir jų veiklos priežiūra);
178.1.6. svarstyti ir teikti išvadas dėl vaikų ir jaunimo teisių apsaugos užtikrinimo ir organizavimo;
178.1.7. pagal savo kompetenciją svarstyti ir teikti išvadas dėl Tarybai teikiamų administracijos direktoriaus, savivaldybės kontrolieriaus, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovų ataskaitų bei atsakymų į Tarybos narių paklausimus;
178.1.10. nagrinėti piliečių bei visuomeninių organizacijų pasiūlymus, prašymus, skundus savo veiklos sričių klausimais (pateiktus raštu arba elektroniniu būdu prisijungus prie savivaldybės interneto tinklalapio modulio „El. prašymas“), atsižvelgiant į komentarus bei balsavimą savivaldybės interneto svetainėje, ir prireikus su atitinkamais rekomendaciniais sprendimais juos perduoti pagal kompetenciją administracijos direktoriui, merui, Tarybai;
178.2. Kaimo reikalų:
178.2.5. svarstyti klausimus, susijusius su gyvenamųjų vietovių ar jų dalių suskirstymu (sugrupavimu) į seniūnaitijas;
178.2.6. svarstyti klausimus, susijusius su sprendimų priėmimu dėl siūlymų keisti savivaldybės teritorijos ribas, suteikti ar keisti savivaldybės pavadinimą, sudaryti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų pavadinimus;
178.2.7. pagal savo kompetenciją svarstyti ir teikti išvadas dėl Tarybai teikiamų administracijos direktoriaus, savivaldybės kontrolieriaus, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovų ataskaitų bei atsakymų į Tarybos narių paklausimus;
178.2.8. svarstyti klausimus, kaip įgyvendinti žemės ūkio, melioracijos, kaimo plėtros valstybės politiką rajono savivaldybėje;
178.2.9. svarstyti klausimus, kaip organizuoti agrarinės aplinkosaugos priemonių įgyvendinimą, skatinti ekologinį ūkininkavimą, tausojančią žemdirbystę;
178.2.11. nagrinėti piliečių bei visuomeninių organizacijų pasiūlymus, prašymus, skundus savo veiklos sričių klausimais (pateiktus raštu arba elektroniniu būdu prisijungus prie savivaldybės interneto tinklalapio modulio „El. prašymas“), atsižvelgiant į komentarus bei balsavimą savivaldybės interneto svetainėje, ir prireikus su atitinkamais rekomendaciniais sprendimais juos perduoti pagal kompetenciją administracijos direktoriui, merui, Tarybai;
178.3. Vietinio ūkio ir aplinkosaugos:
178.3.1. svarstyti ir teikti išvadas dėl savivaldybės teritorijos raidos analizės, bendrųjų ilgalaikių ūkinių, demografinių programų projektų rengimo;
178.3.2. svarstyti ir teikti siūlymus dėl socialinės ir gamybinės infrastruktūros objektų projektavimo ir statybos;
178.3.3. svarstyti ir teikti siūlymus dėl kainų ir tarifų už savivaldybės kontroliuojamų įmonių, savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų teikiamas atlygintinas paslaugas bei keleivių vežimą vietiniais maršrutais, centralizuotai tiekiamos šilumos, šalto ir karšto vandens kainų, vietinių rinkliavų bei kitų įmokų nustatymo;
178.3.4. svarstyti ir teikti išvadas dėl savivaldybei priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo patikėjimo teise;
178.3.6. svarstyti ir teikti siūlymus dėl teritorijų planavimo, savivaldybės teritorijos bendrojo plano ir detaliųjų planų sprendinių įgyvendinimo, teritorijų planavimo dokumentų tvirtinimo;
178.3.7. svarstyti ir teikti siūlymus dėl savivaldybės saugomų teritorijų steigimo, dėl savivaldybės saugomų vietinės reikšmės gamtos bei kultūros paveldo objektų paskelbimo, dėl sprendimų aplinkos apsaugos būklei gerinti;
178.3.8. svarstyti ir teikti siūlymus dėl savivaldybės teritorijos ribų keitimo, savivaldybės pavadinimo suteikimo ir keitimo, gyvenamųjų vietovių sudarymo, jų pavadinimų, teritorijų ribų nustatymo ir keitimo, taip pat svarstyti ir teikti siūlymus dėl gatvių, aikščių, pastatų, statinių ir kitų savivaldybei nuosavybės teise priklausančių objektų pavadinimų suteikimo ir keitimo;
178.3.9. svarstyti ir teikti išvadas dėl želdinių apsaugos, miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo, atliekų tvarkymo bei aplinkos apsaugos, gyvūnų laikymo, prekybos turgavietėse ir kitų taisyklių tvirtinimo;
178.3.10. svarstyti ir teikti išvadas dėl šilumos ir geriamojo vandens tiekimo bei nuotėkų surinkimo ir valymo organizavimo;
178.3.12. svarstyti ir teikti siūlymus dėl dalyvavimo užtikrinant viešąją tvarką ir gyventojų rimtį (nusikaltimų kontrolės ir prevencijos vietinių programų kūrimas ir įgyvendinimas pasitelkiant savivaldybės teritoriją aptarnaujančias policijos įstaigas bei įtraukiant į šią veiklą visuomenines organizacijas ir gyventojus);
178.3.13. svarstyti ir teikti siūlymus dėl kraštovaizdžio bei savivaldybės įsteigtų saugomų teritorijų tvarkymo ir apsaugos;
178.3.14. svarstyti ir teikti išvadas dėl infrastruktūros, socialinės ir ekonominės raidos planavimo, būsto, smulkaus ir vidutinio verslo plėtros programų rengimo;
178.3.16. svarstyti ir teikti siūlymus dėl komunalinių atliekų tvarkymo sistemų diegimo, antrinių žaliavų surinkimo bei perdirbimo organizavimo ir sąvartynų įrengimo bei eksploatavimo;
178.3.17. svarstyti ir teikti siūlymus dėl vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūros, taisymo, tiesimo bei saugaus eismo sąlygų užtikrinimo, keleivių vežimo vietiniais maršrutais organizavimo, lengvatinio keleivių vežimo kompensacijų skaičiavimo ir mokėjimo;
178.3.18. svarstyti ir teikti siūlymus dėl savivaldybės priešgaisrinių tarnybų ir civilinės saugos organizavimo;
178.3.20. svarstyti ir teikti siūlymus dėl disponavimo savivaldybei nuosavybės teise priklausančiu turtu, šio turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo tvarkos nustatymo, išskyrus atvejus, kai ji nustatyta įstatymuose;
178.3.21. pagal savo kompetenciją svarstyti ir teikti išvadas dėl Tarybai teikiamų administracijos direktoriaus, savivaldybės kontrolieriaus, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovų ataskaitų bei atsakymų į Tarybos narių paklausimus;
178.3.23. nagrinėti piliečių bei visuomeninių organizacijų pasiūlymus, prašymus, skundus savo veiklos sričių klausimais (pateiktus raštu arba elektroniniu būdu prisijungus prie savivaldybės interneto tinklalapio modulio „El. prašymas“), atsižvelgiant į komentarus bei balsavimą savivaldybės interneto svetainėje, ir prireikus su atitinkamais rekomendaciniais sprendimais juos perduoti pagal kompetenciją administracijos direktoriui, merui, Tarybai;
178.3.24. svarstyti ir teikti išvadas bei pasiūlymus dėl aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos;
178.4. Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų:
178.4.1. svarstyti ir teikti išvadas dėl savivaldybės bendrųjų ilgalaikių socialinių, nusikaltimų kontrolės ir prevencijos, ekologinių, sveikatos ir kitų programų projektų rengimo;
178.4.2. svarstyti ir teikti siūlymus dėl valstybės socialinių ir ekonominių programų tikslinių lėšų ir kitų valstybės fondų lėšų paskirstymo;
178.4.3. svarstyti ir teikti siūlymus dėl valstybės socialinių programų, savivaldybės socialinės plėtros programos;
178.4.4. svarstyti ir teikti išvadas dėl visuomenės sveikatos, sanitarijos ir higienos, ir kitų taisyklių tvirtinimo ir jų laikymosi kontrolės organizavimo, švaros ir tvarkos viešosiose vietose užtikrinimo;
178.4.5. svarstyti ir teikti išvadas dėl socialinių paslaugų planavimo ir teikimo organizavimo, sąlygų neįgalių gyventojų (invalidų, visiškos negalios invalidų) socialiniam integravimui į bendruomenę sudarymo;
178.4.6. svarstyti ir teikti siūlymus dėl savivaldybės sveikatos programų rengimo ir įgyvendinimo, dėl pirminės asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros organizavimo;
178.4 7. svarstyti ir teikti siūlymus dėl savivaldybėms priskirtos triukšmo prevencijos ir valstybinio triukšmo valdymo funkcijos įgyvendinimo;
178.4.9. svarstyti ir teikti išvadas bei pasiūlymus dėl socialinių paslaugų kainų ir jų lengvatų teikimo;
178.4.10. svarstyti ir teikti išvadas bei pasiūlymus dėl kompensacijų tam tikroms vartotojų grupėms mokėjimo už perkamą kurą, elektros ir šilumos energiją, karštą vandenį;
178.4.11. pagal savo kompetenciją svarstyti ir teikti išvadas dėl Tarybai teikiamų administracijos direktoriaus, savivaldybės kontrolieriaus, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovų ataskaitų bei atsakymų į Tarybos narių paklausimus;
178.4.13. nagrinėti piliečių bei visuomeninių organizacijų pasiūlymus, prašymus, skundus savo veiklos sričių klausimais (pateiktus raštu arba elektroniniu būdu prisijungus prie savivaldybės interneto tinklalapio modulio „El. prašymas“), atsižvelgiant į komentarus bei balsavimą savivaldybės interneto svetainėje, ir prireikus su atitinkamais rekomendaciniais sprendimais juos perduoti pagal kompetenciją administracijos direktoriui, merui, Tarybai;
178.5. Finansų ir ekonomikos:
178.5.1. svarstyti Tarybai pateikto tvirtinti savivaldybės biudžeto projektą, svarstyti ir teikti išvadas dėl biudžeto vykdymo, svarstyti biudžeto tikslinimą;
178.5.2. svarstyti ir teikti išvadas dėl papildomų bei planą viršijančių savivaldybės biudžeto pajamų ir kitų lėšų paskirstymo bei tikslinės paskirties fondų sudarymo ir naudojimo;
178.5.4. svarstyti ir teikti išvadas dėl savivaldybės bendrųjų ilgalaikių investicinių programų projektų rengimo;
178.5.5. svarstyti ir teikti siūlymus dėl valstybės socialinių ir ekonominių programų tikslinių lėšų ir kitų valstybės fondų lėšų bei materialiojo turto paskirstymo savivaldybės biudžetinėms įstaigoms;
178.5.7. svarstyti ir teikti išvadas dėl naudojimosi bankų kreditais, paskolų ėmimo ir teikimo, garantijų suteikimo ir laidavimo kreditoriams už savivaldybės kontroliuojamų įmonių imamas paskolas;
178.5.8. svarstyti ir teikti siūlymus dėl mokesčių, rinkliavų ir kitų įstatymų nustatytų lengvatų teikimo savivaldybės biudžeto sąskaita. Teikti siūlymus dėl subsidijų ir kompensacijų skyrimo naujas darbo vietas steigiančioms visų rūšių įmonėms tvarkos, atitinkamai teikti siūlymus dėl savivaldybės biudžeto keitimo tais atvejais, kai lėšų tam nebuvo numatyta;
178.5.10. svarstyti ir teikti siūlymus dėl sąlygų verslo plėtrai sudarymo ir šios veiklos skatinimo;
178.5.11. svarstyti Tarybai tvirtinti pateiktus savivaldybės ekonominės ir socialinės raidos planus, prognozes ir jų vykdymą, analizuoti lėšų iš Europos Sąjungos ir kitų struktūrinių fondų naudojimo tikslingumą bei teikti išvadas;
178.5.12. svarstyti ir teikti išvadas dėl valstybės paramos būstui įsigyti tvarkymo, socialinių būstų suteikimo, teikti siūlymus dėl socialinio būsto fondo formavimo (statybos, pirkimo ir t. t.) tvarkos, būsto suteikimo tvarkos bei dėl savivaldybės gyvenamųjų patalpų nuomos mokesčio dydžio;
178.5.13. svarstyti ir teikti siūlymus dėl prekybos ir kitų paslaugų teikimo tvarkos turgavietėse bei viešosiose vietose nustatymo;
178.5.14. pagal savo kompetenciją svarstyti ir teikti išvadas dėl Tarybai teikiamų administracijos direktoriaus, savivaldybės kontrolieriaus, biudžetinių ir viešųjų įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovų ataskaitų bei atsakymų į Tarybos narių paklausimus;
178.5.16. nagrinėti piliečių bei visuomeninių organizacijų pasiūlymus, prašymus, skundus savo veiklos sričių klausimais (pateiktus raštu arba elektroniniu būdu prisijungus prie savivaldybės interneto tinklalapio modulio „El. prašymas“), atsižvelgiant į komentarus bei balsavimą savivaldybės interneto svetainėje, ir prireikus su atitinkamais rekomendaciniais sprendimais juos perduoti pagal kompetenciją administracijos direktoriui, merui, Tarybai;
X. TARYBOS KOMISIJOS IR JŲ SUDARYMO TVARKA
179. Taryba savo įgaliojimų laikui sudaro nuolatines komisijas. Jos sudaromos įstatymų numatytais atvejais ar Tarybai nusprendus. Kandidatus į komisiją gali siūlyti visi Tarybos nariai.
180. Taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Administracinę komisiją, Etikos ir Antikorupcijos komisiją. Komisijų atsakingųjų sekretorių pareigas atlieka administracijos direktoriaus paskirti valstybės tarnautojai ir šios funkcijos įrašomos į jų pareigybės aprašymą.
Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininką Taryba mero teikimu skiria iš Tarybos narių. Jei yra paskelbta Tarybos mažuma (opozicija), ji merui siūlo Komisijos pirmininko kandidatūrą, kurią meras teikia Tarybai.
Jei kelios frakcijos, Tarybos narių grupės ar Tarybos nariai yra pasiskelbę Tarybos mažuma (opozicija) ir kiekviena iš jų atskirai siūlo kandidatus į Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininko pareigas, meras Tarybai teikia visas pasiūlytas kandidatūras, Taryba už kiekvieną pasiūlytą kandidatūrą balsuoja atskirai.
Komisijos pirmininku skiriamas tas kandidatas, kuris surinko posėdyje dalyvavusių Tarybos narių balsų daugumą. Balsuojama šio reglamento nustatyta tvarka. Jeigu už pasiūlytą kandidatą nebalsuoja posėdyje dalyvavusių Tarybos narių balsų dauguma, tą patį kandidatą galima siūlyti dar vieną kartą. Jeigu ir antrą kartą pasiūlytai kandidatūrai Taryba nepritaria, turi būti siūloma kita kandidatūra.
Etikos komisijoje ir Antikorupcijos komisijoje 1/3 komisijos narių sudaro gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai.
Jeigu Tarybos mažuma (opozicija) nepasiūlo Etikos komisijos pirmininko ir Antikorupcijos komisijos pirmininko kandidatūros, Etikos komisijos pirmininką ir Antikorupcijos komisijos pirmininką Taryba skiria mero teikimu.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
181. Komisijos pirmininko kandidatūrą iš komisijos narių Tarybai tvirtinti teikia meras.
Administracinės komisijos, Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos pirmininkai turi būti iš Tarybos narių.
Komisijos pirmininko pavaduotojo kandidatūrą ir iš komisijos narių Tarybai tvirtinti teikia komisijos pirmininkas. Jeigu Taryba nepatvirtina mero ar komisijos pirmininko pateiktų kandidatų, tą patį kandidatą galima siūlyti dar vieną kartą. Jeigu ir antrą kartą pasiūlytai kandidatūrai Taryba nepritaria, turi būti siūloma kita kandidatūra.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
182. Įstatymų nustatytais atvejais arba Tarybos sprendimu šio reglamento nustatyta tvarka gali būti sudaromos ir kitos nuolatinės (tos kadencijos laikotarpiui) bei laikinosios (atskiriems klausimams nagrinėti) komisijos. Komisijos sudaromos Tarybos sprendimu. Sudarant bet kokią komisiją, vadovaujamasi įstatymuose nurodyta komisijų sudarymo tvarka.
183. Taryba skiria komisijai užduotį ir nustato jos darbo trukmę bei suteikia reikalingus įgaliojimus.
Visi nuolatinių komisijų (taip pat jas panaikinus) ir laikinųjų komisijų dokumentai teisės aktų nustatyta tvarka perduodami į savivaldybės administracijos archyvą.
184. Tarybos sudaromų komisijų nariais gali būti skiriami Tarybos nariai, valstybės tarnautojai, savivaldybės įstaigų ir įmonių darbuotojai bei gyvenamųjų vietovių bendruomenių ir bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti savivaldybės bendruomenės nariai. Vadovaujantis atitinkamų komisijų veiklą reglamentuojančiais Lietuvos Respublikos teisės aktais, komisijų veikloje patariamojo balso teise gali dalyvauti visuomenės atstovai, ekspertai ir valstybės tarnautojai.
XI. TARYBOS FRAKCIJOS, TARYBOS NARIŲ GRUPĖS, TARYBOS MAŽUMA, TARYBOS DAUGUMA
186. Savo politiniams tikslams įgyvendinti Tarybos nariai gali sudaryti Tarybos mažumą (opoziciją), Tarybos daugumą, jungtis į frakcijas ar Tarybos narių grupes šio reglamento nustatyta tvarka.
187. Pagal partijų, politinių organizacijų ar jų koalicijų narių sąrašus išrinkti Tarybos nariai gali jungtis į frakcijas ar Tarybos narių grupes. Tarybos nariai į frakcijas ar grupes jungiasi laisva valia. Frakciją ar grupę gali sudaryti pagal vieną sąrašą išrinkti Tarybos nariai arba pagal kelis sąrašus išrinkti Tarybos nariai ir dalis vieno rinkimų sąrašo Tarybos narių. Frakcijos ir grupės gali jungtis į koalicijas, kurios gali veikti kaip viena frakcija.
188. Frakcija paskelbiama viename iš Tarybos posėdžių viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui. Frakcijos įregistruojamos, jeigu pareiškimą dėl jų įregistravimo pasirašo ne mažiau kaip 3 Tarybos nariai. Pareiškime taip pat turi būti nurodyta frakcijos pavadinimas, jos sudėtis, vadovo ir pavaduotojo (jei yra) vardai bei pavardės.
189. Tarybos narių grupė paskelbiama viename iš Tarybos posėdžių viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui. Grupė įregistruojama, jeigu pareiškimą dėl jos įregistravimo pasirašo ne mažiau kaip 2 Tarybos nariai. Pareiškime taip pat turi būti nurodyta grupės pavadinimas, jos sudėtis, vadovo ir pavaduotojo (jei yra) vardai bei pavardės.
190. Tarybos nariai gali jungtis į laikinąsias grupes šio reglamento nustatyta tvarka. Bendriems interesams konkrečiu klausimu įgyvendinti Tarybos nariai gali jungtis į laikinąsias grupes. Tokia grupė laikoma sudaryta, viename iš Tarybos posėdžių įteikus viešą pareiškimą posėdžio pirmininkui. Laikinoji grupė įregistruojama, jeigu pareiškimą pasirašo ne mažiau kaip 2 Tarybos nariai.
191. Kiekvienas Tarybos narys gali priklausyti tik vienai frakcijai ar Tarybos narių grupei. Tarybos nariai, neįsiregistravę į frakcijas ar grupes, laikomi Tarybos nariais, neįeinančiais į frakcijas ir grupes.
192. Tarybos mažuma (opozicija) – Tarybos narių frakcija ir (ar) Tarybos narių grupė, pirmajame ar kitame Tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaravusios (deklaravusi), kad nesiūlo savo kandidatų sudarant savivaldybės vykdomąją instituciją, nedelegavusios (nedelegavusi) savo kandidatų į mero, mero pavaduotojo pareigas ir pateikusios (pateikusi) savo veiklos kryptis.
193. Tarybos dauguma – Tarybos narių frakcija ir (ar) Tarybos narių grupė, delegavusios (delegavusi) savo kandidatus į savivaldybės vykdomąją instituciją arba mero, mero pavaduotojo pareigas ir pirmajame ar kitame savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, pateikusios (pateikusi) savo veiklos programą, taip pat Tarybos narių frakcija ir (ar) Tarybos narių grupė, viešu pareiškimu nedeklaravusios (nedeklaravusi), kad nedalyvauja sudarant savivaldybės vykdomąją instituciją, ir nedelegavusios (nedelegavusi) į mero, mero pavaduotojo pareigas savo kandidatų.
194. Partijų skaičius, pasiskelbiant Tarybos mažuma ar dauguma bei sudarant frakcijas ir grupes, neribojamas.
195. Tarybos mažumą (opoziciją), Tarybos daugumą, frakcijas ir grupes Taryba įregistruoja protokoliniu sprendimu.
196. Pasikeitus frakcijos ar grupės pavadinimui, sudėčiai, vadovui ar jo pavaduotojui, frakcijai ar grupei iširus ar nutraukus veiklą, turi būti raštu pranešta merui, kuris apie tai paskelbia artimiausiame Tarybos posėdyje.
XII. SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO SVARSTYMAS
198. Savivaldybė turi savarankišką biudžetą, kuris sudaromas ir tvirtinamas vieneriems biudžetiniams metams. Savivaldybės biudžeto rengimo, svarstymo ir tvirtinimo procedūrą nustato Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymas ir kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.
199. Savivaldybės biudžeto sudarymo pagrindas yra Lietuvos Respublikos Seimo patvirtinti savivaldybių finansiniai rodikliai bei Tarybos patvirtintos socialinės, ekonominės ir kitos programos bei savivaldybės funkcijoms įgyvendinti reikalingų lėšų skaičiavimai.
201. Savivaldybės biudžeto projektas skelbiamas vietinės žiniasklaidos priemonėse ir savivaldybės interneto tinklalapyje likus 10 kalendorinių dienų iki Tarybos posėdžio. Gyventojai per 3 kalendorines dienas po savivaldybės biudžeto projekto viešo paskelbimo gali pateikti savo pastabas ir pasiūlymus administracijos direktoriui raštu arba elektroniniu būdu prisijungus prie savivaldybės interneto tinklalapio modulio „El. prašymas“.
202. Administracijos direktorius, išanalizuoja gautas gyventojų pastabas ir pasiūlymus dėl savivaldybės biudžeto projekto ir likus ne mažiau kaip 7 dienoms iki Tarybos posėdžio, teikia merui sprendimo projektą dėl savivaldybės biudžeto tvirtinimo. Meras teikia savivaldybės biudžeto projektą Tarybai svarstyti.
203. Tarybos posėdyje išklausomas administracijos direktoriaus arba jo įgalioto asmens pranešimas dėl savivaldybės biudžeto projekto, informuojama, į kuriuos pasiūlymus bei pastabas buvo atsižvelgta rengiant savivaldybės biudžeto projektą.
XIII. TARYBAI TEIKIAMOS ATASKAITOS IR IŠVADOS
205. Meras praėjusių metų savo veiklos ataskaitą teikia Tarybai iki kitų metų gegužės 1 d., taip pat rengia ir pateikia rinkėjams ir visai savivaldybės bendruomenei savivaldybės Tarybos veiklos ataskaitą.
206. Biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra savivaldybė, savivaldybės kontroliuojamų įmonių ir organizacijų vadovai praėjusių metų veiklos ataskaitas teikia Tarybai iki kitų metų gegužės 1 d.
207. Savivaldybės kontrolierius:
207.1. kiekvienais metais iki liepos 1 d. teikia Tarybai išvadą dėl savivaldybei nuosavybės teise priklausančio turto bei patikėjimo teise valdomo valstybės turto ataskaitos.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-867, 2013-10-31, paskelbta TAR 2013-10-31, i. k. 2013-03024
207.2. kiekvienais metais iki liepos 15 d. teikia Tarybai išvadą dėl pateikto tvirtinti savivaldybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio, savivaldybės biudžeto ir turto naudojimo.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
208. Administracijos direktorius praėjusių metų savo veiklos ataskaitą teikia merui ir Tarybai iki kitų metų gegužės 1 d.
Administracijos direktoriaus ataskaita arba jos santrauka pateikiama vietinėje spaudoje ir paskelbiama savivaldybės interneto tinklalapyje. Ataskaita paskelbiama per vieną mėnesį nuo sprendimo dėl šios ataskaitos pritarimo priėmimo.
Tarybai pareikalavus, administracijos direktorius ir kiti subjektai, tiesiogiai įgyvendinantys valstybines (perduotas savivaldybėms) funkcijas, atsiskaito Tarybos posėdyje.
209. Komitetų, komisijų parengtos metinės veiklos ataskaitos iki kitų metų gegužės 1 d. teikiamos Tarybai.
210. Tarybos narys ne rečiau kaip vieną kartą per metus atsiskaito rinkėjams. Atsiskaitymo gyventojams organizavimą, informacijos apie ją pateikimą nusistato pats Tarybos narys. Administracija privalo sudaryti sąlygas Tarybos nariams atsiskaityti gyventojams.
211. Tarybai pareikalavus, savivaldybės teritorijoje esančių valstybės institucijų padalinių vadovai pateikia informaciją apie padalinio veiklą Tarybos posėdyje.
Prireikus Taryba teikia pasiūlymus valstybės institucijoms dėl savivaldybės teritorijoje esančių valstybės institucijų padalinių veiklos gerinimo.
212. Ataskaitoje turi būti apibūdinama per metus nuveikta veikla. Taryba pritaria arba nepritaria veiklos ataskaitoms priimdama sprendimą.
213. Ataskaitos arba jų santraukos skelbiamos vietinėje spaudoje, savivaldybės interneto tinklalapyje, o jei įmanoma, – ir per kitas visuomenės informavimo priemones.
Savivaldybės administracija privalo sudaryti sąlygas gyventojams susipažinti su ataskaitomis. Apie tai, kur gali susipažinti su ataskaitomis, gyventojai informuojami vietinės žiniasklaidos priemonėse ir savivaldybės interneto tinklalapyje.
XIV. BENDRAVIMO SU GYVENTOJAIS FORMOS IR BŪDAI
214. Siekdama garantuoti vietos savivaldos principų ir teisių įgyvendinimą bendruomenės interesais, Taryba naudoja šias pagrindines bendravimo su gyventojais formas ir būdus:
214.1. Tarybos posėdžių darbotvarkės skelbiamos vietinėje spaudoje ir savivaldybės interneto tinklalapyje adresu: www.lazdijai.lt.
214.2. Tarybos sprendimų projektai skelbiami savivaldybės interneto tinklalapyje adresu: www.lazdijai.lt.
Tarybai nusprendus, bet kuris Tarybos sprendimo projektas gali būti pateikiamas visuomenei viešai svarstyti vietos spaudoje ir savivaldybės interneto tinklalapyje.
Gyventojai atsiliepimus bei pastabas dėl parengtų projektų gali pateikti raštu savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriui arba prisijungę prie savivaldybės interneto tinklalapio. Taip pat gyventojai savivaldybės interneto tinklalapyje gali balsuoti už parengtus sprendimų projektus.
294.4. gyventojai gali dalyvauti biudžeto projekto svarstyme, pateikdami pastabas ir pasiūlymus administracijos direktoriui raštu;
214.7. meras, mero pavaduotojas ir administracijos direktorius priima gyventojus asmeniniais klausimais.
Informacija apie priėmimų ir susitikimų vietą bei laiką skelbiama savivaldybės interneto tinklalapyje ir vietinėje spaudoje;
215. Peticijos, pateiktos savivaldybės institucijoms – Tarybai bei administracijos direktoriui, nagrinėjamos Lietuvos Respublikos peticijų įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.
XV. VIETOS GYVENTOJŲ APKLAUSA
217. Gyventojai savo nuomonę viešųjų savivaldybės reikalų tvarkymo klausimais gali pareikšti dalyvaudami vietos gyventojų apklausoje (toliau – apklausa). Apklausos rezultatai yra patariamojo pobūdžio. Apklausoje gali dalyvauti savivaldybės gyventojai, kurie turi teisę rinkti Tarybą.
218. Apklausai gali būti teikiami klausimai, kuriuos savivaldybė sprendžia atlikdama savarankiškąsias funkcijas. Taryba sprendimu gali nustatyti kriterijus, kuriais remiantis būtina prieš priimant sprendimus rengti apklausas.
219. Apklausos dėl savivaldybių steigimo, esamų savivaldybių panaikinimo, taip pat jų teritorijų ribų bei centrų nustatymo ir keitimo, gyvenamųjų vietovių nustatymo ir panaikinimo, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimo ir keitimo, jų teritorijų ribų nustatymo ir keitimo, rengiamos vadovaujantis šio reglamento 237–244 punktais, Teritorijos administracinių vienetų ir jų ribų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. birželio 3 d. nutarimu Nr. 651 „Dėl administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo“ ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. rugsėjo 20 d. nutarimu Nr. 1019 „Dėl Vietos gyventojų apklausos tvarkos aprašo tvirtinimo“.
Jei apklausa organizuojama dėl gyvenamųjų vietovių nustatymo ir panaikinimo, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimo ir keitimo, jų teritorijų ribų nustatymo ir keitimo, netaikoma Vietos savivaldos įstatymo 36 straipsnio 5 dalis, 38 straipsnio 1 dalies 2–4 punktai, 2 dalis, 40, 41 ir 42 straipsniai.
Jei apklausa organizuojama dėl gyvenamųjų vietovių nustatymo ir panaikinimo, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimo ir keitimo, jų teritorijų ribų nustatymo ir keitimo, savivaldybės administracija, įsigaliojus Tarybos sprendimui dėl pritarimo pasiūlymui nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms ir Tarybos sprendimui dėl vietos gyventojų apklausos paskelbimo, organizuoja vietos gyventojų apklausą pagal šiame punkte bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. birželio 3 d. nutarime Nr. 651 „Dėl administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo“ nustatytą tvarką ir reikalavimus bei atsižvelgdama į Vietos savivaldos įstatymo 36 straipsnį (išskyrus 5 dalį), 38 straipsnio 1 dalies 1 punktą, 39, 43, 45, 46 ir 47 straipsnio nuostatas.
Tarybos sprendime dėl vietos gyventojų apklausos paskelbimo šiame punkte nurodytu atveju turi būti nurodyta: klausimas, dėl kurio skelbiama vietos gyventojų apklausa; teritorija, kurioje bus vykdoma vietos gyventojų apklausa, apklausos vykdymo vieta, data ir laikas, apklausos būdas; laikotarpis, per kurį vietos gyventojai galės susipažinti su dokumentais, susijusiais su vietos gyventojų apklausai teikiamu klausimu, laikotarpis, per kurį gyventojai galės pareikšti savo nuomonę apie teikiamus pasiūlymus; laikotarpis, per kurį galės būti vykdoma apklausos agitacija; pavedimai savivaldybės administracijai, susiję su apklausos organizavimu.
Savivaldybės administracija ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Tarybos sprendimo dėl vietos gyventojų apklausos paskelbimo, įsigaliojimo paskelbia šį sprendimą per vietines (regiono) visuomenės informavimo priemones ir savivaldybės interneto tinklalapyje bei seniūnijos, kuriai priklauso atitinkama gyvenamoji vietovė, skelbimų lentoje, gyvenamosios vietovės, kurioje bus vykdoma vietos gyventojų apklausa, skelbimų lentoje, nurodydama gyventojų apklausos vietą, laiką ir laikotarpį (pagal Tarybos sprendimą), per kurį vietos gyventojai gali susipažinti su dokumentais, susijusiais su vietos gyventojų apklausai teikiamu klausimu (t. y. ortofotografiniame žemėlapyje su georeferencinio pagrindo informacija ir nekilnojamojo turto kadastro žemėlapyje (M1:10000) pažymėtomis esamomis ribomis ir siūlomais pakeitimais bei kitais dokumentais, paaiškinančiais siūlomus ribų pakeitimus) bei pareikšti savo nuomonę apie teikiamus pasiūlymus. Skelbime nurodomas laikotarpis (pagal Tarybos sprendimą), per kurį galės būti vykdoma apklausos agitacija.
Apklausa organizuojama dėl gyvenamųjų vietovių nustatymo ir panaikinimo, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimo ir keitimo, jų teritorijų ribų nustatymo ir keitimo. Gyventojai nuomonę pareiškia savivaldybės administracijos pateiktuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. birželio 3 d. nutarimu Nr. 651 „Dėl administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo“ patvirtintų Administracinių vienetų ir gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo taisyklių prieduose nustatytos formos apklausos lapuose.
Apklausą vykdo seniūnijos, kurios teritorijoje yra gyvenamoji vietovė, dėl kurios organizuojama vietos gyventojų apklausa, seniūnas. Vykdant apklausą, apklausos vietoje privalo dalyvauti administracijos direktoriaus įsakymu paskirti valstybės tarnautojai ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, bei pagal kompetenciją galintys teikti kvalifikuotus paaiškinimus.
220. Apklausos būdai:
221. Apklausos būdą pasiūlo apklausos iniciatorius, sprendimą dėl apklausos būdo priima Taryba arba jos pavedimu savivaldybės administracijos direktorius, atsižvelgdami į vietos sąlygas ir aplinkybes.
222. Apklausa gali būti surengta visoje savivaldybės teritorijoje, seniūnijos (kelių seniūnijų) aptarnaujamoje teritorijoje (aptarnaujamose teritorijose) ar jos (jų) dalyse arba gyvenamosios vietovės teritorijoje ar jos dalyje. Apklausos teritorija parenkama atsižvelgiant į tai, kokios teritorijos gyventojams yra aktualūs apklausai teikiami klausimai.
223. Apklausos paskelbimo iniciatyvos teisė priklauso savivaldybės gyventojams, Tarybai, merui ir seniūnui.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
224. Gyventojai apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 5 procentų apklausos teritorijos gyventojų, turinčių teisę rinkti šios savivaldybės tarybą, reikalavimu Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka.
225. Apklausos pasiūlymo iniciatyvos teisę 1/4 Tarybos narių įgyvendina pateikdami Tarybai ir merui argumentuotą reikalavimą, kuriame turi būti nurodoma: apklausai teikiamo (teikiamų) klausimo (klausimų) tekstas, siūlomas apklausos būdas ir Tarybos narių grupės atstovas (atstovai). Be to, reikalavime gali būti nurodoma apklausos teritorija. Reikalavimą pasirašo visi Tarybos narių grupės nariai.
Reikalavimas registruojamas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje.
Meras privalo paskelbti apklausą ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo Tarybos narių grupės reikalavimo gavimo.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
226. Seniūnas seniūnaičių sueigos pritarimu seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje gali inicijuoti apklausą dėl jo kompetencijai priskirtų klausimų.
Apklausos pasiūlymo iniciatyvos teisę seniūnas įgyvendina pateikdamas administracijos direktoriui argumentuotą pasiūlymą, kuriame turi būti nurodoma: apklausai teikiamo (teikiamų) klausimo (klausimų) tekstas, siūlomas apklausos būdas. Be to, reikalavime gali būti nurodoma apklausos teritorija. Pasiūlymą pasirašo seniūnas.
Pasiūlymas kartu su seniūnaičių sueigos protokolo kopija, patvirtinta teisės aktų nustatyta tvarka, registruojamas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje.
227. Pateiktą seniūno pasiūlymą rengti apklausą nagrinėja administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė. Darbo grupė pasiūlymą turi išnagrinėti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų ir išvadas pateikti administracijos direktoriui.
Jei nustatomi trūkumai, administracijos direktorius raštu paprašo seniūną per 5 kalendorines dienas pataisyti trūkumus. Jei trūkumai nustatytu laiku nepašalinami, pasiūlymas paliekamas nenagrinėtas.
Jei trūkumai nustatytu laiku pašalinami, meras ne vėliau kaip per vieną mėnesį gali paskelbti apklausą.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
228. Jeigu per Vietos savivaldos įstatymo 41 straipsnio 5 dalyje nustatytą terminą yra surinktas reikiamas parašų dėl reikalavimo paskelbti apklausą skaičius ir nenustatyta parašų rinkimo pažeidimų (gyventojų parašų klastojimo atvejų ar savanoriškumo principo pažeidimų), ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo parašų rinkimo baigiamojo akto ir gyventojų reikalavimo pateikimo savivaldybės administracijos direktoriui dienos meras privalo paskelbti apklausą.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
229. Kai apklausos paskelbimo iniciatyvos teisė įgyvendinama ne mažesnės kaip 1/4 Tarybos narių grupės reikalavimu, meras privalo paskelbti apklausą ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo šios grupės reikalavimo gavimo.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
230. Mero potvarkyje paskelbti apklausą turi būti nustatyta: apklausai teikiamo (teikiamų) klausimo (klausimų) tekstas, apklausos teritorija, apklausos būdas, apklausos data ir vieta, taip pat apklausos komisijos sudėtis. Iniciatyvinė grupė turi teisę į apklausos komisiją deleguoti savo atstovą.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
231. Mero potvarkis paskelbti apklausą turi būti paskelbtas per vietines (regiono) visuomenės informavimo priemones, savivaldybės interneto svetainėje ir seniūnijų, kurių teritorijose vyks apklausa, skelbimų lentose.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
233. Taryba privalo svarstyti apklausai pateiktą (pateiktus) klausimą (klausimus), jeigu savo nuomonę pateiktu (pateiktais) klausimu (klausimais) pareiškė ne mažiau kaip 15 procentų apklausos teritorijos gyventojų, turinčių teisę dalyvauti apklausoje, išskyrus atrankinės apklausos atvejus. Taryba vietos gyventojų apklausos tvarkos apraše gali numatyti, kad apklausai pateiktą (pateiktus) klausimą (klausimus) privaloma svarstyti, jeigu savo nuomonę apklausoje pareiškė mažiau, negu šioje dalyje nustatyta, apklausos teritorijos gyventojų.
234. Paskelbti apklausos rezultatai (gyventojų nuomonė dėl apklausai pateikto (pateiktų) klausimo (klausimų) turi būti svarstomi artimiausiame Tarybos posėdyje.
Tarybos sprendimo projektą dėl apklausos rezultatų ir jo aiškinamąjį raštą šio reglamento nustatyta tvarka rengia savivaldybės administracijos direktorius.
235. Tarybos sprendime dėl apklausai pateikto (pateiktų) klausimo (klausimų) turi būti nurodyti apklausos rezultatai (gyventojų nuomonė dėl apklausai pateikto (pateiktų) klausimo (klausimų) ir Tarybos sprendimo priėmimo motyvai. Tarybos sprendimas dėl apklausai pateikto (pateiktų) klausimo (klausimų) turi būti paskelbtas vietinėse (regiono) visuomenės informavimo priemonėse, savivaldybės interneto tinklalapyje ir seniūnijų, kurių aptarnaujamoje teritorijoje įvyko apklausa, skelbimų lentose.
XVI. SIŪLYMŲ NUSTATYTI AR PANAIKINTI GYVENAMĄSIAS VIETOVES, NUSTATYTI IR KEISTI JŲ TERITORIJŲ RIBAS, SUTEIKTI IR KEISTI PAVADINIMUS GYVENAMOSIOMS VIETOVĖMS TEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKA
237. Iniciatyvos teisę šio reglamento nustatyta tvarka teikti pasiūlymą (-us) nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms (toliau vadinama – pasiūlymas) turi tų gyvenamųjų vietovių gyventojai ir jose veikiantys juridiniai asmenys, kurie problemas ir savo poreikius gali kelti susitikimuose su Tarybos nariais, seniūnais, savivaldybės vadovais ir atitinkamų sričių savivaldybės administracijos tarnautojais.
Iniciatyvos teisę šiais klausimais turi ir savivaldybės institucijos.
238. Gyventojų iniciatyvos teisę teikti šio reglamento nustatyta tvarka nurodytą pasiūlymą turi ne mažiau kaip 5 procentai atitinkamos gyvenamosios vietovės, dėl kurios teikiamas pasiūlymas, gyventojų, turinčių teisę rinkti Tarybą. Gyventojai argumentuotą pasiūlymą teikia rajono savivaldybės administracijai, pagrįsdami pasiūlymo aktualumą ir reikalingumą bei pateikdami šiame punkte nurodytą kiekį gyventojų, pritariančių pasiūlymui, parašų (kurių tikrumas patvirtintas seniūno ar notaro). Gyventojai, pritariantys pasiūlymui, turi nurodyti savo vardą, pavardę, gyvenamąją vietą ir pasirašyti. Seniūnas kiekviename parašų rinkimo lape turi patvirtinti, kad pasirašę gyventojai gyvena toje gyvenamojoje vietovėje, dėl kurios teikiamas pasiūlymas, ir kad jie turi teisę rinkti Tarybą.
Pasiūlymas registruojamas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje.
239. Juridiniai asmenys, veikiantys gyvenamojoje vietovėje, dėl kurios teikiamas pasiūlymas, kartu su pasiūlymu turi pateikti atitinkamo savo valdymo organo, kuris pagal atitinkamų juridinių asmenų veiklą reglamentuojančius teisės aktus, įstatus (nuostatus) yra kompetentingas atstovauti juridiniam asmeniui teikdamas analogiško pobūdžio siūlymus ir kreipimusis, rašytinį kreipimąsi, pasirašytą juridinio asmens vadovo ar jo įgalioto asmens. Pasiūlymas turi būti argumentuotas, pagrįstas jo aktualumas ir reikalingumas. Juridiniai asmenys su pasiūlymu pateikia savo įregistravimo pažymėjimo kopiją, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka, taip pat duomenis, kurie pagrįstų, kad juridinis asmuo vykdo veiklą atitinkamos gyvenamosios vietovės, dėl kurios teikiamas pasiūlymas, teritorijoje. Taip pat pateikiamas dokumentas dėl juridinio asmens vadovo skyrimo, o jei pasiūlymą pasirašo įgaliotas asmuo – ir įgaliojimas pasirašyti pasiūlymą.
Pasiūlymas registruojamas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje.
240. Administracijos direktorius iniciatyvos teisę teikti pasiūlymą įgyvendina tokia tvarka:
240.1. pagrįstai manydamas, kad yra tikslinga teikti pasiūlymą, savo įsakymu sudaro darbo grupę iš savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų, darbuotojų, kitų kompetentingų nagrinėti klausimus, susijusius su gyvenamųjų vietovių nustatymu ir panaikinimu, jų teritorijų ribų nustatymu ir keitimu, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimu ir keitimu, asmenų, kuri ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo darbo grupės sudarymo pateikia savivaldybės administracijos direktoriui rašytinį įvertinimą, ar pasiūlymas atitinka teisės aktų reikalavimus ir kokios būtų galimybės įgyvendinti šį pasiūlymą;
240.2. gavęs darbo grupės rašytinį įvertinimą, kad pasiūlymas atitinka teisės aktų reikalavimus ir kad yra galimybės įgyvendinti šį pasiūlymą, administracijos direktorius organizuoja Tarybos sprendimo projekto ir aiškinamojo rašto dėl pritarimo pasiūlymui (-ams) nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms parengimą ir pateikimą Tarybos komitetams ir Tarybai. Tarybos sprendimo projektas ir aiškinamasis raštas turi būti parengti ne vėliau kaip per 10 dienų po darbo grupės rašytinio įvertinimo gavimo. Jei yra pagrįstų duomenų, kad nustatytu laiku parengti Tarybos sprendimo projekto ir aiškinamojo rašto neįmanoma, administracijos direktorius šį terminą savo įsakymu gali pratęsti ne ilgiau kaip 20 dienų.
241. Taryba pasiūlymo iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/4 Tarybos narių grupės reikalavimu, pateikus Tarybai argumentuotą pasiūlymą, kuriame išdėstoma problemos esmė, pagrindžiama, kodėl pasiūlymas yra aktualus ir reikalingas.
Pasiūlymas registruojamas savivaldybės administracijos Dokumentų ir informacijos skyriuje.
242. Pateiktą pasiūlymą preliminariai nagrinėja administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė iš savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų, darbuotojų, kitų kompetentingų nagrinėti klausimus, susijusius su gyvenamųjų vietovių nustatymu ir panaikinimu, jų teritorijų ribų nustatymu ir keitimu, pavadinimų gyvenamosioms vietovėms suteikimu ir keitimu, asmenų.
Jei nustatomi trūkumai, administracijos direktorius raštu paprašo pasiūlymą pateikusių subjektų per 5 kalendorines dienas pataisyti trūkumus. Jei trūkumai nustatytu laiku nepašalinami, pasiūlymas paliekamas nenagrinėtas.
243. Tarybos sprendimo projektas dėl pritarimo pasiūlymui nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms ir jo aiškinamasis raštas rengiami šio reglamento nustatyta tvarka.
Jei yra pagrįstų duomenų, kad nustatytu laiku parengti Tarybos sprendimo projekto ir aiškinamojo rašto neįmanoma, administracijos direktorius šį terminą savo įsakymu gali pratęsti ne ilgiau kaip 20 dienų.
244. Tarybos sprendimo projektas dėl pritarimo pasiūlymui nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms derinamas, teikiamas, skelbiamas, registruojamas, svarstomas ir priimamas šio reglamento nustatyta tvarka.
XVII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Lazdijų rajono savivaldybės tarybos
veiklos reglamento, patvirtinto Lazdijų rajono savivaldybės tarybos 2013 m. vasario 28 d. sprendimu Nr. 5TS-621, priedas (Lazdijų rajono savivaldybės tarybos 2014 m. gruodžio 17 d.
sprendimo Nr. 5TS-1371 redakcija)
Apyskaita patikrinta
_______________________________
(parašas)
Buhalterinės apskaitos skyriaus
vedėjas–vyr. buhalteris
_______________________________
(vardas ir pavardė)
Tarybos nario ...........................................................................................................................
(vardas ir pavardė)
_____________________________________________________________
(laikotarpis – metai, mėnuo)
IŠLAIDŲ, SUSIJUSIŲ SU TARYBOS NARIO VEIKLA, KURIAS APMOKĖJO TARYBOS NARYS, AVANSO APYSKAITA
Eil. Nr. |
Prekių, paslaugų pavadinimas |
Dokumento išrašymo data |
Dokumento (PVM sąskaitos faktūros, sąskaitos faktūros, kvito) serija ir Nr., kasos aparato kvito (čekio) Nr. |
Suma Eur (patvirtinta apmokėjimo dokumentu) |
Savivaldybės administracijos finansuojamos tinkamos išlaidos Eur |
Iš viso: |
Pridedamų dokumentų skaičius: .........................................
Tarybos narys ........................... ..........................................................
(parašas) (vardas ir pavardė)
Apyskaitą gavau ............................ ..........................................................
(gavimo data) (parašas, pareigos, vardas ir pavardė)
Priedo pakeitimai:
Nr. 5TS-1371, 2014-12-17, paskelbta TAR 2014-12-30, i. k. 2014-20848
Pakeitimai:
1.
Lazdijų rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. 5TS-867, 2013-10-31, paskelbta TAR 2013-10-31, i. k. 2013-03024
Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento pakeitimo
2.
Lazdijų rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. 5TS-1013, 2014-02-28, paskelbta TAR 2014-03-13, i. k. 2014-03012
Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos 2013 m. vasario 28 d. sprendimo Nr. 5TS-621 „Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo” pakeitimo
3.
Lazdijų rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. 5TS-1186, 2014-05-30, paskelbta TAR 2014-06-11, i. k. 2014-07392
Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos 2013 m. vasario 28 d. sprendimo Nr. 5TS-621 „Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ pakeitimo
4.
Lazdijų rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. 5TS-1371, 2014-12-17, paskelbta TAR 2014-12-30, i. k. 2014-20848
Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos 2013 m. vasario 28 d. sprendimo Nr. 5TS-621 „Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ pakeitimo
5.
Lazdijų rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. 5TS-69, 2015-06-29, paskelbta TAR 2015-07-03, i. k. 2015-10764
Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos 2013 m. vasario 28 d. sprendimo Nr. 5TS-621 „Dėl Lazdijų rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ pakeitimo