Sprendimas netenka galios 2019-01-01:

Ukmergės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. 7-299, 2018-12-19, paskelbta TAR 2018-12-29, i. k. 2018-21935

Dėl Mokinių nemokamo maitinimo Ukmergės rajono savivaldybės ugdymo įstaigose tvarkos aprašo ir Paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašo patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 2016-02-01 iki 2018-12-31

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2008-06-26, i. k. 2008-00649

 

UKMERGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2008-06-26 Nr.7-125

Ukmergė

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymo nauja redakcija (Žin. 2008, Nr. 63-2382), Ukmergės rajono savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašą (pridedama).

2. Laikyti netekusiu galios Ukmergės rajono savivaldybės tarybos 2007 m. gegužės 23 d. sprendimą Nr. 7-44 „Dėl mokinių aprūpinimo mokinio reikmenimis tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Algirdas Kopūstas

 


 

PATVIRTINTA

Ukmergės rajono savivaldybės tarybos

2008 m. birželio 26 d.

sprendimu Nr. 7-125

 

PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis tvarkos aprašas reglamentuoja Ukmergės rajono savivaldybės gyventojų vaikų (toliau – mokinių) paramą mokinio reikmenims įsigyti, pagal jų deklaruotą gyvenamąją vietą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinės paramos mokiniams įstatymu.

2. Šis tvarkos aprašas taikomas mokiniams, kurie mokosi Ukmergės rajono savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklose, profesinėse mokyklose, ikimokyklinio ugdymo mokyklose (toliau mokyklose) pagal bendrojo lavinimo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) ar priešmokyklinio ugdymo programas.

3. Šis tvarkos aprašas netaikomas mokiniams, kurie mokosi pagal suaugusiųjų ugdymo programas, kurie mokosi ir pagal bendrojo lavinimo, ir pagal profesinio mokymo programas, taip pat mokiniams, kurie yra išlaikomi (nemokamai gauna nakvynę ir maistą) valstybės arba savivaldybės finansuojamose įstaigose arba kuriems įstatymų nustatyta tvarka yra skiriama globos (rūpybos) išmoka.

4. Parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama iki prasidedant mokslo metams arba mokslo metų pradžioje, bet ne ilgiau kaip iki spalio 20 d.

 

II. PAGRINDINĖS SĄVOKOS

 

5. Mokinio reikmenys – individualios mokymosi priemonės (pratybų sąsiuviniai, skaičiuotuvai, rašymo, braižymo, piešimo ir kitos mokinio individualiai naudojamos mokymosi priemonės), sportinė apranga, avalynė, drabužiai ir kiti mokiniui ugdyti būtini reikmenys, kuriais mokiniai neaprūpinami Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

6. Mokinys – asmuo, kuris mokosi mokykloje pagal priešmokyklinio ugdymo ar pagal bendrojo lavinimo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) programas, išskyrus suaugusiųjų ugdymo programas. Mokiniu nelaikomas asmuo, kuris mokosi ir pagal bendrojo lavinimo, ir pagal profesinio mokymo programą.

7. Pareiškėjas – vienas iš mokinio tėvų, globėjų (rūpintojų), pilnametis mokinys ar nepilnametis mokinys, kuris yra susituokęs arba emancipuotas.

8. Socialinės rizikos šeima – šeima, kurioje auga vaikų iki 18 metų ir kurioje bent vienas iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis yra priklausomas nuo azartinių lošimų, dėl socialinių įgūdžių stokos nemoka ar negali tinkamai prižiūrėti vaikų, naudoja prieš juos psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, gaunamą valstybės paramą panaudoja ne šeimos interesams ir todėl iškyla pavojus vaikų fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi bei saugumui. Socialinei rizikos šeimai priskiriama ir šeima, kurios vaikui įstatymo nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji globa (rūpyba).

9. Šeima – sutuoktiniai arba bendrai gyvenantys neįregistravę santuokos pilnamečiai vyras ir moteris, taip pat susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likę gyventi jų vaikai arba vienas iš tėvų, jų vaikai iki 18 metų. Į šeimos sudėtį taip pat įskaitomi nedirbantys, nesusituokę ir su kitu asmeniu bendrai negyvenantys asmenys nuo 18 iki 24 metų: besimokantys dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose ir kitų formaliojo švietimo įstaigų dieniniuose skyriuose (mokiniai ar studentai), taip pat asmenys laikotarpiu nuo dieninių bendrojo lavinimo mokyklų baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos. Į globėjų (rūpintojų) šeimų sudėtį vaikai, kuriems įstatymo tvarka yra nustatyta globa ar rūpyba, neįskaitomi.

 

III. PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI FINANSAVIMAS

 

10. Parama mokinio reikmenims įsigyti finansuojama iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos Ukmergės rajono savivaldybės biudžetui, savivaldybės biudžeto lėšų ir įstatymų nustatyta tvarka gautų kitų lėšų.

11. Valstybės biudžeto specialios tikslinės dotacijos lėšos rajono savivaldybės biudžetui skiriamos už paramą mokinio reikmenims įsigyti (įskaitant prekių pirkimo pridėtinės vertės mokestį (toliau – PVM)).

12. Einamaisiais metais nepanaudotos lėšos, skirtos mokinių nemokamam maitinimui, gali būti skiriamos papildomai paramai mokinio reikmenų įsigijimo išlaidoms padengti.

 

IV. TEISĖ Į PARAMĄ MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI

 

13. Mokiniai, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo ar pagal bendrojo lavinimo (pradinio, pagrindinio, vidurinio ar specialiojo ugdymo) programas, turi teisę į paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 Valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio.

 

V. ŠEIMOS PAJAMŲ DĖL PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI APSKAIČIAVIMAS

 

14. Šeimos vidutinės pajamos apskaičiuojamos Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymo 15 straipsnyje nustatyta tvarka.

14.1.Vidutinės šeimos pajamos apskaičiuojamos pagal 3 kalendorinių mėnesių iki kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti mėnesio pajamas.

14.2. Pagal kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti mėnesio pajamas, jei bent vieno šeimos nario pajamų šaltinis ar šeimos sudėtis, lyginant su 3 praėjusiais kalendoriniais mėnesiais, pasikeitė.

15. Skiriant paramą mokinio reikmenims įsigyti, į šeimos pajamas įskaitomos šios šeimos narių gaunamos pajamos:

1) su darbo santykiais susijusios pajamos;

2) autorinis atlyginimas;

3) pensijos ir pensijų išmokos, šalpos išmokos, išskyrus slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas;

4) dividendai;

5) palūkanos;

6) individualios įmonės savininko pajamos, gautos iš šios įmonės apmokestinto pelno;

7) individualios veiklos pajamos, įskaitant pajamas, gautas verčiantis veikla pagal verslo liudijimą;

8) pajamos iš žemės ūkio veiklos (išskyrus pajamas iš žemės ūkio naudmenų, kurių bendras plotas neviršija 1 ha);

9) išmokos žemės ūkio veiklai;

10) piniginės lėšos, gautos vaikui (įvaikiui) išlaikyti (alimentai);

11) kas mėnesį gaunamos socialinio pobūdžio pajamos, išskyrus transporto išlaidų kompensacijas neįgaliesiems, kompensacijas donorams;

12) išeitinė išmoka, išmokama nutraukiant darbo sutartį;

13) išeitinė išmoka atleidžiamam iš pareigų valstybės tarnautojui;

14) ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpa;

15) turtinės ar neturtinės žalos atlyginimas (įskaitant vienkartinę netekto darbingumo kompensaciją);

16) labdara piniginėmis lėšomis, kurios bendra suma viršija 4 valstybės remiamų pajamų dydžius;

17) gautos dovanų piniginės lėšos;

18) paveldėtos piniginės lėšos;

19) užsienyje ar iš užsienio valstybės gautos piniginės lėšos;

20) turto pardavimo pajamos, išskyrus įskaitomas į turtą;

21) turto nuomos pajamos;

22) loterijų ar kitų žaidimų laimėjimai, prizai;

23) kitos faktiškai gautos pajamos.

16. Šiame tvarkos apraše 15 punkte nurodytos pajamos imamos išskaičiavus gyventojų pajamų mokestį ir valstybinio socialinio draudimo įmokas;

17. Apskaičiuotas darbo užmokestis, užmokestis už prastovas ne dėl darbuotojo kaltės ir užmokestis už kasmetines atostogas, pensijos, pensijų išmokos, šalpos išmokos, kas mėnesį gaunamos pašalpos, ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpos, taip pat kitos kas mėnesį gaunamos pajamos įskaitomos į pajamas tų mėnesių, už kuriuos jos paskirtos;

18. Vienkartinės išmokos ir piniginės lėšos vaikui (įvaikiui) išlaikyti (alimentai) įskaitomos į pajamas tų mėnesių, per kuriuos jos buvo išmokėtos;

19. Kai vaikui (vaikams) išlaikyti vienam iš tėvų yra teismo priteista ir gauta konkreti pinigų suma, vidutinė vaikui (vaikams) išlaikyti skirta suma per mėnesį apskaičiuojama šią pinigų sumą padalijus iš mėnesių, likusių, iki vaikui (vaikams) sukaks 18 metų, skaičiaus;

20. Kai vaikui (vaikams) išlaikyti priteisiamas tam tikras turtas, į šeimos pajamas įskaitomos iš to turto naudojimo (nuomos) gaunamos pajamos. Šias pajamas pareiškėjas pats nurodo prašyme – paraiškoje;

21. Pajamos iš žemės ūkio veiklos nustatomos pagal šios veiklos apskaitos dokumentus. Jeigu tokių dokumentų nėra, vidutinės mėnesio pajamos apskaičiuojamos taikant Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintus žemės ūkio veiklos pajamų, įvertintų pagal sąlygines išlaidas, normatyvus. Jeigu nėra galimybės nustatyti pajamų pagal šiuos normatyvus, vidutinės mėnesio pajamos apskaičiuojamos taikant Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytą pajamų normą hektarui žemės ūkio naudmenų;

22. Skiriamos būsto šildymo išlaidų, išlaidų karštam vandeniui ir karštam vandeniui kompensacijos į šeimos pajamas neįskaitomos;

23. Piniginės lėšos, mokamos vaikui išlaikyti (alimentai), į jas mokančio asmens pajamas neįskaitomos.

 

VI. KREIPIMASIS DĖL PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI SKYRIMO

 

24. Vienas iš mokinio tėvų, globėjų (rūpintojų) (toliau – pareiškėjas) dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo kreipiasi į deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos institucijas (kaimo vietovėje – seniūnija, mieste – Socialinės paramos skyrių). Jeigu gyvenamoji vieta nedeklaruota – kreipiasi į savivaldybės, kurioje gyvena, Socialinės paramos skyrių.

25. Prašymą – paraišką dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti pareiškėjas užpildo Socialinės paramos skyriuje ar seniūnijoje ir prideda reikalingus dokumentus, nustatytus Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymo 15, 19 straipsniuose, išskyrus duomenis apie šeimos turimą turtą.

26. Socialinės paramos skyriaus ir seniūnijų atsakingi darbuotojai padaro reikalingų dokumentų kopijas, kurias prideda prie prašymo – paraiškos;

27. Visų prašyme – paraiškoje surašytų duomenų teisingumą savo parašu patvirtina pareiškėjas;

28. Kad mokinys gautų paramą mokinio reikmenims įsigyti prasidedant naujiems mokslo metams, pareiškėjas kreipiasi nuo liepos 1 dienos.

29. Jei socialinės rizikos šeimoje augančio mokinio tėvai, globėjai (rūpintojai) nesikreipia dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo, o ši parama yra būtina, mokykla apie tai raštu informuoja mokinio gyvenamosios vietos Socialinės paramos skyrių arba seniūniją ir pateikia turimą informaciją, reikalingą paramai mokinio reikmenims įsigyti, skirti. Tokiu atveju paramos prašo mokykla ir pildo buities tyrimo aktą.

30. Jei kreipimosi dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo metu šeima gauna piniginę socialinę paramą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymą, pareiškėjas pateikia Socialinės paramos skyriui ar seniūnijai laisvos formos prašymą paramai mokinio reikmenims įsigyti.

 

VII. MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI SKIRIAMŲ LĖŠŲ DYDŽIO NUSTATYMAS IR MOKINIO REIKMENŲ RINKINIŲ SUDARYMAS

 

31. Mokinio reikmenims įsigyti (įskaitant pirkimo pridėtinės vertės mokestį) skiriama 1,5 bazinės socialinės išmokos dydžio suma vienam mokiniui per kalendorinius metus.

Punkto pakeitimai:

Nr. 7-18, 2016-01-28, paskelbta TAR 2016-02-01, i. k. 2016-01873

 

32. Socialinės rizikos šeimų auginančių mokyklinio amžiaus vaikus (paramą skiriant nepinigine forma), mokinio reikmenų rinkiniai sudaromi individualiai, vadovaujantis Švietimo ir mokslo ministro patvirtintu individualiųjų mokymosi priemonių sąrašu, atsižvelgiant į mokinių skaičių šeimoje ir jau turimus mokinio reikmenis.

32.1. Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama nepinigine forma, jeigu mokinys patiria socialinę riziką arba mokinį augina bendrai gyvenantys asmenys, patiriantys socialinę riziką.

Papildyta punktu:

Nr. 7-18, 2016-01-28, paskelbta TAR 2016-02-01, i. k. 2016-01873

 

33. Socialinės rizikos šeimų auginančių mokyklinio amžiaus vaikus, kuriems mokinio reikmenų rinkiniai bus sudaromi individualiai, sąrašą Vaiko teisių apsaugos skyriaus teikimu tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius.

 

VIII. PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI SKYRIMAS IR ORGANIZAVIMAS

 

34. Paramą mokinio reikmenims įsigyti administruoja Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, Savivaldybės administracijos Finansų skyrius, seniūnijos.

35. Parama mokinio reikmenims įsigyti skiriama iki mokslo metų pradžios arba mokslo metais, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 15 dienos.

Punkto pakeitimai:

Nr. 7-18, 2016-01-28, paskelbta TAR 2016-02-01, i. k. 2016-01873

 

36. Parama mokinio reikmenims įsigyti teikiama pagal mokinio deklaruotą gyvenamąją vietą.

37. Sprendimą dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo priima Socialinės paramos skyriaus vedėjas.

38. Sprendimas dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo priimamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo – paraiškos ir visų reikalingų dokumentų gavimo Socialinės paramos skyriuje dienos.

39. Parama mokinio reikmenimis įsigyti teikiama:

39.1. pinigais;

39.2. nepinigine forma, jeigu mokinys auga socialinės rizikos šeimoje.

40. Skiriant paramą mokinio reikmenims įsigyti pinigine forma, pinigai pervedami į pareiškėjo nurodytą sąskaitą banke.

41. Parama nepinigine forma mokinio reikmenims įsigyti organizuojama socialinės rizikos šeimoms auginančioms mokyklinio amžiaus vaikus. Parama organizuojama pagal Viešųjų pirkimų įstatymą. Su laimėjusia konkursą prekybos įmone sudaroma paramos mokinio reikmenims įsigyti pirkimo sutartis.

42. Paramai mokinio reikmenims įsigyti socialinės rizikos šeimoms, auginančioms mokyklinio amžiaus vaikus, Socialinės paramos skyrius prekybos centrui pateikia pareiškėjų, kuriems skirta parama mokinio reikmenims įsigyti, vardinį sąrašą ir skiriamas lėšas.

43. Šeimai, kuriai skirta parama mokinio reikmenims įsigyti, įteikiamas Mokinio reikmenų pirkimo kvietimas arba socialinė kortelė, suteikiantys teisę įsigyti mokinio reikmenis nurodytame prekybos centre.

44. Mokinio reikmenų pirkimo kvietimai antspauduojami Socialinės paramos skyriaus antspaudu, patvirtinami vedėjo parašu. Pirkimo kvietimuose ar socialinėse kortelėse nurodomas pareiškėjo vardas, pavardė, skirta pinigų suma ir prekybos centras.

45. Asmuo, gavęs Mokinio reikmenų pirkimo kvietimą ar socialinę kortelę pasirašo pareiškėjų sąraše ir kreipiasi į prekybos centrą, pateikdamas asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kvietimą ar socialinę kortelę. Esant būtinumui pirkimo kvietimas ar socialinė kortelė gali būti išduota socialiniam darbuotojui pagal suteiktą įgaliojimą.

46. Jeigu mokykloje pastebima, kad mokinys neturi mokinio reikmenų, sportinės aprangos ar avalynės, nors mokiniui buvo skirti mokinio reikmenys, mokyklos direktorius raštu apie tai informuoja Socialinės paramos skyrių, Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centrą ar seniūniją.

47. Socialinės rizikos šeimoms auginančioms mokyklinio amžiaus vaikus, socialiniai darbuotojai ar socialiniai pedagogai, esant reikalui, gali padėti įsigyti mokinio reikmenis. Mokyklos direktorius įgalioja socialinį pedagogą ar kitą darbuotoją paimti prekes mokiniams, kurių pareiškėjai negali to padaryti.

48. Socialinės paramos skyrius teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duomenis apie suteiktą paramą mokinio reikmenims įsigyti.

49. Socialinės paramos skyrius nustato lėšų poreikį išlaidoms mokinio reikmenims vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintu duomenų apie valstybės biudžeto lėšų poreikį socialinei paramai mokiniams teikimo tvarkos aprašu ir teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.

 

IX. ŠEIMŲ, GAUNANČIŲ PARAMĄ MOKINIO REIKMENIMS PAREIGOS

 

51. Šeimos, kurių mokyklinio amžiaus vaikams skiriama parama mokinio reikmenims įsigyti, privalo:

51.1. pateikti visą teisingą informaciją, reikalingą teisei į paramą mokinio reikmenims įsigyti. Socialinės paramos skyriaus, Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro ar seniūnijų socialinių darbuotojų reikalavimu, pateikti papildomus duomenis, įtakojančius teisę į paramą mokinio reikmenims įsigyti.

51.2. informuoti Socialinės paramos skyriaus arba seniūnijų atsakingus darbuotojus apie pasikeitusias aplinkybes, turinčias įtakos paramai mokinio reikmenims įsigyti;

51.3. sudaryti ikimokyklinio ugdymo įstaigų, mokyklų, seniūnijų, Socialinės paramos skyriaus, Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro darbuotojams galimybę tikrinti šeimos gyvenimo sąlygas ir surašyti buities tyrimo aktą.

51.4. užtikrinti, kad mokiniui skirta parama mokinio reikmenims įsigyti būtų naudojama pagal paskirtį.

 

X. NETEISĖTAI GAUTŲ MOKINIO REIKMENŲ IŠIEŠKOJIMAS

 

52. Pareiškėjas, nuslėpęs ar pateikęs neteisingus duomenis, reikalingus paramos mokinio reikmenų skyrimui ir dėl to neteisėtai ją gavęs, privalo šią paramą suteikusiai institucijai grąžinti neteisėtai gautos paramos dydžio pinigines lėšas. Neteisėtai gautos ir negrąžintos paramos mokinio reikmenų lėšos išieškomos įstatymų nustatyta tvarka.

 

XI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

53. Socialinės paramos skyriaus sprendimas dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti skyrimo gali būti skundžiamas savivaldybės administracijos direktoriui arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Ukmergės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. 7-18, 2016-01-28, paskelbta TAR 2016-02-01, i. k. 2016-01873

Dėl Ukmergės rajono savivaldybės tarybos 2008 m. birželio 26 d. sprendimo Nr. 7-125 „Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo ir papildymo