Suvestinė redakcija nuo 2024-05-16

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2012-07-12, i. k. 2012-01639

 

KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL SKULPTŪRŲ IR PAMINKLŲ STATYMO IR NUKELDINIMO KAUNO MIESTO VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2012 m. liepos 12 d. Nr. T-382

Kaunas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008, Nr. 113-4290, Nr. 137-5379; 2009, Nr. 77-3165; 2010, Nr. 25-1177, Nr. 51-2480, Nr. 86-4525; 2011, Nr. 52-2504) 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, Kauno miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

Patvirtinti Skulptūrų ir paminklų statymo ir nukeldinimo Kauno miesto viešosiose vietose taisykles (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                        Andrius Kupčinskas

 

PATVIRTINTA

Kauno miesto savivaldybės tarybos

2012 m. liepos 12 d.

sprendimu Nr. T-382

(Kauno miesto savivaldybės tarybos

2024 m. gegužės 14 d.

sprendimo Nr. T-300

redakcija)

 

SKULPTŪRŲ IR PAMINKLŲ STATYMO IR NUKELDINIMO KAUNO MIESTO VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Skulptūrų ir paminklų statymo ir nukeldinimo Kauno miesto viešosiose viešose taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja skulptūrų ir paminklų statymo ir nukeldinimo Kauno miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijos viešosiose vietose tvarką: prašymų pateikimo, jų svarstymo, projektų derinimo, skulptūrų ir paminklų nukeldinimo procedūras.

2. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu, Lietuvos Respublikos statybos įstatymu, kitais teisės aktais.

3. Pagrindinės Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. Iniciatorius – fizinis ar juridinis asmuo, pateikęs prašymą Savivaldybei statyti skulptūrą ar paminklą.

3.2. Paminklas – skulptūra ar mažosios architektūros kūrinys, turintis pamatą arba postamentą ir  įamžinantis svarbų asmenį, įvykį ar idėją.

3.3. Projektiniai pasiūlymai – skulptūros ar paminklo idėją iliustruojantys grafiniai ar fotografiniai eskizai kartu su statybos sklypo tvarkymo aprašymu, pagrindžiančiu siūlomą idėją ryšiais su susiklosčiusia istorine, kultūros paveldo, kraštovaizdžio ir esamo užstatymo urbanistine aplinka.

3.4. Skulptūra – tūrinis erdvinis dailės kūrinys iš akmens, gipso, medžio, metalo ar kitos patvarios medžiagos, turintis pamatą arba postamentą.

3.5. Trumpalaikiai dailės statiniai – skulptūros, instaliacijos ir kt., pastatyti viešosiose vietose tam tikram laikotarpiui plenero, simpoziumo, meno akcijos metu ar pan.

3.6. Viešosios vietos – Savivaldybės teritorijoje esančios bendrojo naudojimo erdvės, kurios yra prieinamos visuomenei.

3.7. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, statybos techniniuose reglamentuose ir kituose teisės aktuose.

4. Skulptūros ir paminklai statomi iniciatorių lėšomis. Jei iniciatorius pageidauja, kad skulptūrai ar paminklui statyti būtų skirta Savivaldybės lėšų, tokiu atveju procedūros organizuojamos Viešųjų erdvių akcentų sukūrimo ir įgyvendinimo projektų paraiškų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašo, patvirtinto Kauno miesto savivaldybės tarybos 2017 m. vasario 7 d. sprendimu Nr. T-15 „Dėl Viešųjų erdvių akcentų sukūrimo ir įgyvendinimo projektų paraiškų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

 

II SKYRIUS

INICIATORIŲ PRAŠYMŲ STATYTI SKULPTŪRAS IR PAMINKLUS SAVO LĖŠOMIS PATEIKIMAS

 

5. Iniciatorius, pageidaujantis statyti skulptūrą ar paminklą savo lėšomis, Savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriui pateikia prašymą el. paštu  (kulturos.paveldo.skyrius@kaunas.lt), paštu ar tiesiogiai adresu: J. Gruodžio g. 9, Kaunas, ar per Savivaldybės elektroninių paslaugų sistemą (https://epaslaugos.kaunas.lt/). Prašyme turi būti nurodyta:

5.1. skulptūros ar paminklo idėjos pagrindimas ir statymo motyvacija (aprašymas);

5.2. numatoma skulptūros ar paminklo pastatymo vieta ir žemės sklypo savininko ar valdytojo sutikimas (išskyrus atvejus, kai Savivaldybė yra savininkė ar valdytoja);

5.3. asmenys ryšiams palaikyti: iniciatorius (-iai), skulptūros ar paminklo autorius (-iai) (jei numatyta), vykdytojas (jei numatyta);

5.4. planuojama darbų pradžia ir pabaiga. Jei planuojama statyti trumpalaikį dailės statinį, nurodomas jo stovėjimo terminas (ne ilgesnis kaip 3 metai);

5.5. finansavimo šaltiniai.

6. Kartu su prašymu būtina pateikti skulptūros ar paminklo projektinius pasiūlymus, kuriuose turi būti nurodyta informacija apie skulptūrą ar paminklo matmenis, konstrukcinius sprendimus, pastatymo vietą (žemės sklypo planas, esamos situacijos fotografinė medžiaga ir pan.).

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ SVARSTYMAS IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMO TVARKA

 

7. Prašymo dėl skulptūros ar paminklo pastatymo iniciatoriaus lėšomis svarstymą per vieną mėnesį nuo prašymo pateikimo organizuoja Savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyrius (toliau – Kultūros paveldo skyrius).

8. Prašymai su projektiniais pasiūlymais teikiami svarstyti:

8.1. Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo darbo grupei (toliau – Darbo grupė), jeigu norima įamžinti krašto istorijai ir kultūrai nusipelniusių asmenų atminimą, svarbią istorinę datą ar įvykį;

8.2. Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriui (tik gavus Darbo grupės pritarimą, jeigu norima įamžinti krašto istorijai ir kultūrai nusipelniusių asmenų atminimą, svarbią istorinę datą ar įvykį);

8.3. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Kauno skyriui (jeigu skulptūrą ar paminklą numatoma statyti kultūros paveldo vertybės ar jos apsaugos zonos teritorijoje).

9. Gavęs 8 punkte nurodytų subjektų pritarimus, Kultūros paveldo skyrius rengia Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo projektą dėl pritarimo skulptūros ar paminklo pastatymo iniciatoriaus lėšomis.

10. Jeigu prašymui nepritarė 8.3 papunktyje nurodyta institucija, iniciatoriaus prašymas netenkinamas. Jeigu prašymui nepritarė bent viena iš 8.1–8.2 papunkčiuose nurodytų institucijų, iniciatoriaus prašymas Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu gali būti netenkinamas. Apie prašymo netenkinimą iniciatorių informuoja Kultūros paveldo skyrius raštu, nurodydamas nepritarimo motyvus.

11. Šiame skyriuje nustatyta prašymų svarstymo tvarka netaikoma, jei planuojama statyti trumpalaikį dailės statinį. Tokiu atveju projektiniai pasiūlymai suderinami su Kultūros paveldo skyriumi.

12. Visi dokumentai, susiję su pateiktų prašymų svarstymu (protokolai, ekspertų išvados, susirašinėjimo medžiaga ir kt. ) saugomi Kultūros paveldo skyriaus archyve.

 

IV SKYRIUS

PROJEKTŲ RENGIMAS IR DERINIMAS

 

13. Skulptūrai ar paminklui pastatyti teisės aktų nustatytais atvejais rengiamas statinio projektas arba supaprastintas statybos projektas (toliau – Projektas).

14. Skulptūros ar paminklo Projekto sudėtis ir rengimo tvarka nustatyta Lietuvos Respublikos statybos įstatyme ir statybos techniniuose reglamentuose.

15. Projektas turi būti parengtas reikiamą kvalifikaciją turinčių projektuotojų ir neprieštarauti galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams.

16. Jei skulptūros ar paminklo Projekte numatytas užrašas arba tekstas, užrašas arba tekstas turi būti suderintas su Savivaldybės administracijos specialistu, atsakingu už valstybinės kalbos kontrolę.

17. Parengtas skulptūros ar paminklo Projektas patikrinamas ir statybą leidžiantis dokumentas (kai jis privalomas) skulptūrai ar paminklui pastatyti išduodamas Lietuvos Respublikos statybos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

V SKYRIUS

SKULPTŪRŲ IR PAMINKLŲ STATYMAS SAVIVALDYBĖS INICIATYVA

 

18. Skulptūros ar paminklo statymas gali būti inicijuojamas Savivaldybės tarybos sprendimu. Lėšos Savivaldybės inicijuotai skulptūrai ar paminklui statyti numatomos Savivaldybės biudžete.

19. Savivaldybės iniciatyva statant skulptūrą ar paminklą, Taisyklių II ir III skyrių nuostatos netaikomos. Tokiu atveju organizuojamas projekto konkursas skulptūros ar paminklo projektiniams pasiūlymams parengti. Pagal projekto konkurso laimėtojo parengtus projektinius pasiūlymus rengiamas skulptūros ar paminklo Projektas.

20. Projekto konkurso procedūras, skulptūros ar paminklo Projekto rengimo ir derinimo procedūras ir pastatymo darbus organizuoja Savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyrius.

 

VI SKYRIUS

SKULPTŪRŲ IR PAMINKLŲ PRIEŽIŪRA, PERKĖLIMAS AR NUKELDINIMAS

 

21. Už viešosiose vietose pastatytų skulptūrų ir paminklų priežiūrą atsako iniciatoriai, savininkai ar kiti asmenys, turintys išimtines autorių turtines teises, jei teisės aktų nustatyta tvarka šie kūriniai nėra perduodami Savivaldybės nuosavybėn.

22. Savivaldybei nuosavybės teise priklausančių skulptūrų ir paminklų priežiūra vykdoma, vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka.

23. Viešosiose vietose esantys paminklai ar skulptūros nukeldinami ar perkeliami į kitą teritoriją šiais atvejais:

23.1. jei jie prieštarauja naujai patvirtintam teritorijos, kurioje yra skulptūra ar paminklas, planavimo dokumentui;

23.2. atsižvelgiant į Savivaldybės teritorijos gyventojų, bendrijų, bendruomenių ar jų atstovų, visuomeninių organizacijų ar kitų institucijų raštu pareikštą motyvuotą nuomonę ir ją patvirtinančius įrodymus;

23.3. pablogėjus skulptūros ar paminko būklei, jei ji kelia pavojų arti jo gyvenančių, dirbančių ar kitais tikslais būnančių žmonių sveikatai, gyvybei ar aplinkai, o skulptūros ar paminklo neįmanoma restauruoti arba atstatyti.

24. Nukelti ar perkelti skulptūrą ar paminklą, įrašytą į Kultūros vertybių registrą, galima tik gavus Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos rašytinį pritarimą.

25. Apie Taisyklių 23 punkte nurodytas aplinkybes informuojamas iniciatorius, skulptūros ar paminklo savininkas, ar asmenys, turintys išimtines autorių turtines teises, nurodant ne trumpesnį nei 30 dienų terminą, per kurį skulptūra ar paminklas turi būti nukelti ar perkelti. Per nustatytą terminą nenukėlus ar neperkėlus skulptūros ar paminklo, šiuos veiksmus Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu turi teisę atlikti Savivaldybės administracija, tačiau Savivaldybės administracijos patirtas skulptūros ar paminklo nukėlimo ar perkėlimo išlaidas turi padengti iniciatorius, skulptūros ar paminklo savininkas ar asmenys turintys išimtines autoriaus turtines teises.

26. Skulptūrų ar paminklų išardymo, nukėlimo ar perkėlimo, saugojimo procedūras organizuoja Savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyrius.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27. Iniciatoriaus pageidavimu skulptūra ar paminklas gali būti padovanotas Savivaldybei Paramos priėmimo, apskaitos ir panaudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Kauno miesto savivaldybės tarybos 2020 m. balandžio 28 d. sprendimu Nr. T-123 „Dėl Paramos priėmimo, apskaitos ir panaudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

28. Esant būtinybei, pastatyto paminklo ar skulptūros vertingąsias savybes nustato Kauno miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba ar kitos teisės aktuose nurodytos institucijos.

29. Kaip laikomasi Taisyklių, kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo.

30. Asmenys, nesilaikantys Taisyklių reikalavimų, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

31. Taisyklės netaikomos antkapiniams paminklams, kurių įrengimo tvarką reglamentuoja Kauno miesto kapinių tvarkymo ir žmonių palaikų laidojimo taisyklės, patvirtintos Kauno miesto savivaldybės tarybos 2010 m. liepos 23 d. sprendimu Nr. T-474 „Dėl Kauno miesto kapinių tvarkymo ir žmonių palaikų laidojimo taisyklių patvirtinimo“.

_______________________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Kauno miesto savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-528, 2015-09-29, paskelbta TAR 2015-09-30, i. k. 2015-14480

Dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos 2012 m. liepos 12 d. sprendimo Nr. T-382 „Dėl Skulptūrų ir paminklų statymo ir nukeldinimo Kauno miesto viešosiose vietose taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Kauno miesto savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-300, 2024-05-14, paskelbta TAR 2024-05-15, i. k. 2024-08868

Dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos 2012 m. liepos 12 d. sprendimo Nr. T-382 „Dėl Skulptūrų ir paminklų statymo ir nukeldinimo Kauno miesto viešosiose vietose taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo