Suvestinė redakcija nuo 2019-05-24
Sprendimas paskelbtas: TAR 2005-05-26, i. k. 2005-00292
ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL TRIUKŠMO PREVENCIJOS ŠIAULIŲ RAJONO VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2005 m. gegužės 26 d. Nr. T-175
Šiauliai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2008; Nr. 113-4290) 16 straipsnio 2 dalies 35 punktu, Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 164-5971) 13 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio13 d. įsakymu Nr. V-604 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinimo“ (Žin., 2011, Nr. 75-3638).
Preambulės pakeitimai:
Nr. T-265, 2013-12-12, paskelbta TAR 2013-12-12, i. k. 2013-03456
2. Triukšmo prevencijos Šiaulių rajono viešosiose vietose taisyklės įsigalioja nuo 2005 m. birželio 1 d.
PATVIRTINTA
Šiaulių rajono savivaldybės
tarybos 2005 m. gegužės 26 d.
sprendimas Nr. T-175
(Šiaulių rajono savivaldybės
tarybos 2019 m. gegužės 21 d.
sprendimo Nr. T-140 redakcija)
TRIUKŠMO PREVENCIJOS ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS IR PAGRINDINĖS SĄVOKOS
1. Triukšmo prevencijos Šiaulių rajono savivaldybės viešosiose vietose taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato triukšmo prevencijos teisinius pagrindus, triukšmo šaltinio valdytojų teises, pareigas ir atsakomybę, triukšmo kontrolės tvarką.
2. Taisyklių tikslas – reglamentuoti veiklos, kurią vykdant skleidžiamas triukšmas, valdymą siekiant apsaugoti žmonių sveikatą bei aplinką nuo neigiamo triukšmo poveikio ir užtikrinti žmonių gyvenimo kokybę.
3. Taisyklės netaikomos paties asmens keliamo ir jį veikiančio triukšmo atvejais, esant triukšmui darbo vietose ir transporto priemonių viduje.
4. Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir kitais teisės aktais.
5. Taisyklių privalo laikytis visi fiziniai ir juridiniai asmenys Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje.
6. Taisyklėse vartojamos sąvokos ir apibrėžimai suprantami taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatyme, Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme.
7. Triukšmas pagal kilmę skirstomas:
7.1. gamybinis-komercinis – įmonių technologinių įrenginių, pastatų inžinerinių įrenginių keliamas triukšmas bei triukšmas, atsirandantis iš pastatų aptarnavimo veiklos (ventiliacijos, kondicionavimo įrenginiai, virtuvių technologiniai įrenginiai, šilumos punktai, transformatorinės, prekių pakrovimo ir iškrovimo darbai ir pan.);
7.2. transporto – kelių, geležinkelių ir oro transporto keliamas triukšmas. Šiai grupei nepriskiriamas transporto priemonių signalizacijos ir aptarnaujančio transporto (prekes pervežančio, atliekas išvežančio) keliamas triukšmas;
7.3. statybų – statybų, rekonstrukcijų, montavimo, remonto, griovimo metu keliamas triukšmas, nepriklausomai nuo to, kas jį sukelia (mechanizmai, statybų, griovimo darbai ar statybas aptarnaujantis transportas);
7.4. laisvalaikio – renginių, eisenų, ceremonijų bei kitos laisvalaikio veiklos (kavinių, barų, restoranų, klubų, viešbučių ir kt.) keliamas triukšmas: lankytojų šūkavimas, švilpimas, dainavimas, grojimas muzikiniais instrumentais ar kitais garsiniais aparatais;
II SKYRIUS
TRIUKŠMO PREVENCIJOS IR MAŽINIMO PRIEMONĖS
9. Triukšmo prevencijos ir mažinimo priemonės nustatomos Šiaulių rajono savivaldybės strateginiame plėtros ir (ar) veiklos plane.
10. Siekdama apsaugoti gyventojų sveikatą bei aplinką nuo neigiamo triukšmo poveikio, Šiaulių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) taryba tvirtina penkerių metų Triukšmo prevencijos veiksmų planą, kuriame numatomos priemonės kelių, geležinkelio, oro uosto ir pramoninės veiklos triukšmui mažinti.
11. Jei didžiausi leidžiami triukšmo ribinių dydžių viršijimai Triukšmo valdymo įstatyme nustatytais terminais nesumažinami, Savivaldybės administracija kartu su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentu, siekdami apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę laikinai:
12. Planavimo organizatoriai, užsakovai, rengdami statinių ir teritorijų planavimo dokumentus, planuodami ūkinę ir laisvalaikio veiklą, užtikrina, kad nebūtų viršijami nustatyti triukšmo ribiniai dydžiai.
13. Triukšmo prevencijos zonose esančiose vaikų ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigose rekomenduojama įrengti poilsio nuo triukšmo patalpas.
14. Šiaulių rajono teritorijoje renginiai organizuojami vadovaujantis Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintomis Renginių organizavimo Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje taisyklėmis.
15. Uždarose laisvalaikiui skirtose patalpose leisti muziką, groti muzikiniais instrumentais, skleisti garsinę informaciją, reklamą ir naudoti kitus triukšmo šaltinius galima, kai langai, durys ar kitos angos yra uždarytos, garsas nesklinda į kitas patalpas ar išorę ir neviršijami Lietuvos higienos normoje nustatyti triukšmo ribiniai dydžiai.
16. Atvirose teritorijose įrengti žaidimų, cirko ir kiti atrakcionai gali veikti dienos ir vakaro metu nuo 9 val. iki 22 val., kai neviršijami galiojančioje Lietuvos higienos normoje nustatyti triukšmo ribiniai dydžiai, nepažeidžiami Savivaldybės administracijos nustatyta tvarka šiai veiklai išduotų leidimų reikalavimai ir netrikdoma asmenų ramybė, poilsis ir darbas.
17. Daugiabučiuose namuose įsikūrusių įmonių (parduotuvių, barų, kavinių ir kt.) ir įstaigų, kurių veikloje naudojami triukšmo šaltiniai, savininkai, esant gyventojų skundams ir kontroliuojantiems pareigūnams nustačius triukšmo ribinių dydžių viršijimus, privalo normalizuoti triukšmo lygį ir (ar) keisti triukšmo šaltinio naudojimo laiką.
18. Prekių pristatymo ir krovos darbus vykdyti prekybos įmonėse ir įstaigose, kurios įsikūrusios arčiau kaip 300 metrų nuo gyvenamųjų namų, ligoninių, sanatorijų ir kitų gydymo įstaigų, galima nuo 7 val. iki 22 val., neviršijant galiojančioje Lietuvos higienos normoje nustatytų triukšmo ribinių dydžių ir netrikdant asmenų ramybės, poilsio ar darbo.
19. Civilines pirotechnikos priemones galima naudoti ne arčiau kaip 30 metrų nuo gyvenamųjų pastatų dienos ir vakaro laiku (nuo 7 val. iki 22 val.), išskyrus švenčių dienas ar organizuojamus renginius, kuriems išduotas Savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens leidimas.
20. Savivaldybės rajono teritorijos valymas ir tvarkymas vykdomas vadovaujantis Savivaldybės tarybos patvirtintomis Šiaulių rajono savivaldybės teritorijų tvarkymo ir švaros taisyklėmis.
21. Veikla, vykdoma gyvenamojoje aplinkoje ir kelianti triukšmą (išskyrus statybos darbus), galima nuo 7 val. iki 22 val., netrikdant viešosios rimties ir (arba) neviršijant Lietuvos higienos normoje nustatytų triukšmo ribinių dydžių.
22. Sporto aikštelėse, aikštynuose bei žaliosiose vejose, esančiuose arčiau kaip 50 metrų nuo gyvenamųjų bei visuomeninės paskirties poilsio pastatų, žaisti triukšmingus žaidimus (krepšinį, lauko tenisą, tinklinį, ledo rutulį ir kitus) leidžiama nuo 8 val. iki 22 val., išskyrus organizuojamas varžybas, čempionatus ar kitus renginius, kuriems išduotas Savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens leidimas.
23. Daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkams, jungtinės veiklos sutarties dalyviams, bendrojo naudojimo objektų administratoriams rekomenduojama vidaus tvarkos taisyklėse nustatyti buitinio ir laisvalaikio triukšmo prevencijos reikalavimus. Visuotiniame namo savininkų susirinkime patvirtintos vidaus tvarkos taisyklės privalomos visiems daugiabučių namų gyvenamųjų ir kitos paskirties patalpų savininkams (naudotojams).
24. Savivaldybės teritorijoje esančiose viešosiose vietose draudžiama:
24.1. skleisti garsinę reklamą laikinose ir stacionariose prekybos ar paslaugų teikimo vietose, taip pat transporto priemonėse;
24.2. motorinėse transporto priemonėse leidžiama muzika ir (ar) tokių transporto priemonių skleidžiamu garsu trikdyti asmenų darbą, poilsį ar miegą;
24.4. uždarose patalpose groti muzikos instrumentais ir retransliuoti muziką, skleisti garsinę informaciją ir reklamą, jei patalpose nėra garsinės izoliacijos ir garsas patenka į greta esančias patalpas, per atviras duris ar kitas angas garsas sklinda į išorinę aplinką ir trikdo asmenų rimtį, poilsį ar darbą.
25. Triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo matavimus atlieka Šiaulių visuomenės sveikatos centras ar kita organizacija pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytą higienos normą HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“.
III SKYRIUS
TRIUKŠMO ŠALTINIO VALDYTOJŲ TEISĖS IR PAREIGOS
26. Triukšmo šaltinių valdytojai, savo ūkinėje veikloje naudojantys stacionarius triukšmo šaltinius, privalo turėti šalyje galiojančių teisės aktų nustatyta tvarka atliktą ir suderintą triukšmo poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai vertinimą.
27. Triukšmo šaltinių valdytojai (fiziniai ir juridiniai asmenys), planuojantys pradėti statybos darbus Savivaldybės teritorijoje, privalo ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki šių darbų pradžios Savivaldybės administracijai pateikti Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintos formos pranešimą raštu ar elektroniniu paštu, nurodant:
28. Triukšmo šaltinių valdytojai privalo laikytis nustatytų triukšmo ribinių dydžių ir užtikrinti, kad naudojamų įrenginių triukšmo lygis neviršytų vietovei, kurioje naudojami triukšmo šaltiniai, nustatytų triukšmo ribinių dydžių.
29. Triukšmo šaltinių valdytojai, planuojantys ir vykdantys statybos darbus gyvenamojoje aplinkoje, privalo nepažeisti Triukšmo valdymo įstatymo, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtinto Triukšmo, kylančio atliekant statybos darbus gyvenamosiose patalpose ir gyvenamosiose teritorijose, kontrolės vykdymo tvarkos aprašo, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtinto leidžiamo statybos darbų pradžios ir pabaigos laiko, vykdyti paskirtų triukšmo kontrolierių teisėtus reikalavimus ir pateikti kontrolės vykdymui būtinus dokumentus.
30. Triukšmo šaltinių valdytojams nepateikus Taisyklių 27 punkte nurodytos informacijos, nesilaikant Taisyklių 29 punkte nurodytų reikalavimų, triukšmingi darbai negali būti pradėti, o jau pradėti darbai pagal teisėtus triukšmo kontrolierių reikalavimus turi būti nedelsiant nutraukti.
31. Savivaldybės administracijos direktoriaus raštišku reikalavimu triukšmo šaltinio valdytojai privalo tikslinti ir keisti triukšmo prevencijos veiksmų planus ir juos įgyvendinti, tikslinti ir keisti triukšmo šaltinių naudojimo trukmę ir konkretų šių šaltinių veiklos pradžios ir pabaigos laiką Triukšmo valdymo įstatyme nurodytais terminais:
31.3. juridiniai asmenys, atliekantys statybos darbus Šiaulių rajono viešosiose vietose, – ne vėliau kaip per 4 kalendorines dienas;
32. Motyvuotu triukšmo valdytojų prašymu Taisyklių 31 punkte nurodyti terminai gali būti pratęsti ne ilgiau kaip pusę atitinkamo termino laiko.
33. Triukšmo šaltinių valdytojai, veikiantys ar vykdantys ūkinę veiklą Savivaldybės tarybos patvirtintose triukšmo prevencijos zonose, privalo:
33.1. per 30 dienų nuo triukšmo prevencinės zonos patvirtinimo pateikti Savivaldybės administracijai derinti triukšmo prevencijos planus;
IV SKYRIUS
TRIUKŠMO VALDYMO KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ
34. Kaip laikomasi Taisyklėse nustatytų reikalavimų, kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys ir Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato policijos pareigūnai.
35. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas vykdo gamybinės-komercinės veiklos stacionarių triukšmo šaltinių keliamo triukšmo, pramoninės veiklos zonų valstybinę triukšmo kontrolę, organizuoja šios veiklos ir transporto keliamo triukšmo matavimus, tiria asmenų prašymus, pareiškimus ir skundus.
36. Triukšmo šaltinių valdytojų, kurie yra ūkio subjektai, planiniai ir neplaniniai patikrinimai atliekami vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo 364 straipsniu ir Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintomis Triukšmo šaltinių valdytojų, kurie yra ūkio subjektai, planinių ir neplaninių statybos darbų patikrinimų taisyklėmis.
37. Triukšmo šaltinių valdytojų, kurie nėra ūkio subjektai, neplaniniai patikrinimai atliekami, gavus motyvuotus asmenų prašymus ar skundus, planiniai patikrinimai – pagal Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintas planinių patikrinimų taisykles. Neplaniniai patikrinimai atliekami iš anksto neįspėjus.
38. Juridiniai ir fiziniai asmenys, pažeidę Taisyklių reikalavimus, atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 48 straipsnį.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Priedo pakeitimai:
Nr. T-140, 2019-05-21, paskelbta TAR 2019-05-23, i. k. 2019-08183
Pakeitimai:
1.
Šiaulių rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T-265, 2013-12-12, paskelbta TAR 2013-12-12, i. k. 2013-03456
Dėl Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2005 m. gegužės 26 d. sprendimo Nr. T-175 „Dėl Triukšmo prevencijos šiaulių rajono viešosiose vietose taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Šiaulių rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T-140, 2019-05-21, paskelbta TAR 2019-05-23, i. k. 2019-08183
Dėl Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2005 m. gegužės 26 d. sprendimo Nr. T-175 „Dėl Triukšmo prevencijos Šiaulių rajono viešosiose vietose taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo