Suvestinė redakcija nuo 2015-10-01 iki 2016-01-11

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2013-08-09, i. k. 2013-02308

 

1

PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GYVŪNŲ LAIKYMO PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2013 m. rugpjūčio 9 d. Nr. DV-518

Pasvalys

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55- 1049; 2008, Nr. 113-4290; 2009, Nr. 159-7206) 18 straipsnio 1 dalimi, 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 108-2728; 2012, Nr. 122-6126) 3 straipsnio 10 dalies 2 punktu ir Gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. B1-336 (Žin., 2013, Nr. 48- 2427):

1. Tvirtinu Gyvūnų laikymo Pasvalio rajono savivaldybės teritorijoje taisykles (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiais galios Administracijos direktoriaus įsakymus:

2.1. 2004 m. spalio 18 d. įsakymą Nr. DV-524 „Dėl šunų ir kačių registracijos dokumentų tvirtinimo“;

2.2. 2004 m. lapkričio 24 d. įsakymą Nr. DV-620 „Dėl Pasvalio rajono miestų ir kaimų daugiabučiuose namuose laikomų šunų ir kačių priežiūros tvarkos tvirtinimo“.

3. Pavedu Bendrajam skyriui apie įsakymą paskelbti vietos spaudoje, o taisykles paskelbti Savivaldybės interneto tinklalapyje.

4. Įsakymas įsigalioja nuo 2013 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Administracijos direktoriaus                                                                              Rimantas Užuotas

 


 

PATVIRTINTA

Pasvalio rajono savivaldybės administracijos

direktoriaus 2013 m. rugpjūčio 9 d.

įsakymu Nr. DV-518

 

GYVŪNŲ LAIKYMO PASVALIO RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOJE

TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Gyvūnų laikymo savivaldybės teritorijoje taisyklės (toliau - Taisyklės) nustato gyvūnų laikytojų pareigas, draudžiamus veiksmus, bendruosius ir specialiuosius reikalavimus gyvūnų laikymui ir priežiūrai, gyvūnų augintinių, bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų laikymo ir priežiūros reikalavimus Pasvalio rajono savivaldybės teritorijoje.

2. Taisyklės galioja Pasvalio rajono savivaldybės teritorijoje ir jų privalo laikytis visi fiziniai ir juridiniai asmenys.

3. Mėgėjų sodų sklypuose, kurie yra sodininkų bendrijos teritorijoje, leidžiamų laikyti smulkių gyvūnų (triušių, nutrijų, šunų, paukščių, bičių ir kt.) rūšių sąrašas, jų laikymo tvarka ir sąlygos gali būti nustatomos sodininkų bendrijos vidaus tvarkos taisyklėse, kurių nuostatos neturi prieštarauti Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo, šių Taisyklių ir Gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse tvarkos aprašo, patvirtinto Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos 2013 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr.Bl-336 (toliau - Aprašas), nuostatoms.

4. Gyvūnus leidžiama auginti, laikyti ir prižiūrėti tik griežtai laikantis šių Taisyklių, Aprašo ir kitų teisės aktų reikalavimų.

5. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme, Apraše ir kituose teisės aktuose.

 

II. GYVŪNO LAIKYTOJO PAREIGOS

 

6. Gyvūnų laikytojas, be Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme ir Apraše nurodytų pareigų, turi:

6.1. laikytis šių Taisyklių;

6.2. auginti ir laikyti gyvūnus tokiomis sąlygomis, kurios nėra jiems kenksmingos ar pavojingos;

6.3. laikyti, šerti ir prižiūrėti gyvūnus pagal jų rūšį, amžių, fiziologiją;

6.4. garantuoti, kad gyvūnų ir pavojingų gyvūnų auginimas ir laikymas nekels grėsmės žmonių ir kitų gyvūnų sveikatai, gyvybei, ramybei, žmonių nuosavybei;

6.5. užtikrinti, kad gyvūnų keliamas triukšmas neviršys nustatytų higienos normų;

6.6. jei auginamas ar laikomas gyvūnas apkandžiojo, apdraskė ar kitaip sužeidė žmones ar kitus gyvūnus, apie tai jo laikytojas nedelsdamas privalo pranešti Pasvalio rajono valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai bei Panevėžio visuomenės sveikatos centro Pasvalio filialui;

6.7. nuolat rūpintis gyvūno sveikata, šėrimu, taip pat gyvūno laikymo ir eksploatavimo įrengimais;

6.8. pagal išgales pasirūpinti sužeistais gyvūnais, pranešti apie juos kompetentingoms institucijoms;

6.9. pranešti apie šių Taisyklių pažeidimus atsakingoms institucijoms, kontroliuojančioms šių Taisyklių įgyvendinimą.

7. Gyvūnų laikytojai negali pažeisti kitų asmenų teisių ir teisėtų interesų.

 

III. DRAUDŽIAMI VEIKSMAI

 

8. Asmenims, be Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme nurodytų draudžiamų veiksmų, draudžiama:

8.1. vesti, neštis, eiti su gyvūnais ar juos su savimi turėti teritorijose, patalpose ir kitose vietose, pažymėtose draudžiamuoju ženklu, išskyrus gyvūnus, kuriuos naudoja pareigūnai, atlikdami jų kompetencijai priskirtas funkcijas, ir šunis vedlius. Draudžiamasis ženklas turi būti ne mažesnio kaip 8 cm pločio ar skersmens ir pakabintas matomoje vietoje prie įėjimo į tokias teritorijas, patalpas ar vietas. Tokios teritorijos ir vietovės (išskyrus privačias) Pasvalio rajono savivaldybės teritorijoje yra: masinės žmonių susirinkimo vietos; kapinių teritorijos; švietimo įstaigos, sveikatos priežiūros įstaigos ir jų teritorijos; žaidimo ir sporto aikštelės; paplūdimiai ir poilsiavietės; skverai; teritorijos prie gyvenamųjų namų, jei šalia jų yra įrengtos šunų vedžiojimo ir dresavimo aikštelės; stadionai;

8.2. vesti ir laikyti gyvūnus parduotuvėse ir turgavietėse (jei jose neprekiaujama gyvūnais), mėsos bei kulinarinių gaminių cechuose, viešojo maitinimo ir aptarnavimo įstaigose, poilsio namuose, sanatorijose, viešbučiuose, dvibučių ir daugiabučių namų laiptinėse, rūsiuose ir kitose bendro naudojimo vietose (sanitariniai mazgai ir kt.);

8.3. maudyti paplūdimiuose, poilsiavietėse bei kitose žmonėms maudytis skirtose vietose;

8.4. gyvūnams pasiekiamose vietose sąmoningai padėti ar kitaip pateikti nuodų arba jais apdoroto maisto, pašaro ar lesalo;

8.5. be pateisinamos priežasties gyvūnus sužeisti, gąsdinti ar numarinti;

8.6. treniruojantis naudoti kaip taikinius;

8.7. organizuoti gyvūnų kovas arba kovas su gyvūnais;

8.8. palikti be priežiūros, norint jais atsikratyti;

8.9. vežti transporto priemonėmis, kurios tam nepritaikytos arba netinka tai gyvūnų rūšiai;

8.10. ūkinius gyvūnus vežti, neturint jų sveikatos pažymėjimo transportu, neturint Pasvalio rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos leidimo, išskyrus ūkininkus ar kitus gyventojus, gabenančius savo gyvūnus;

8.11. laikyti daugiau gyvūnų nei numatyta pagal Apraše pateiktas minimalias gyvūnams augintiniams skiriamo ploto normas;

8.12. mokyti ar dresuoti nuolat neigiamai skatinant (baudžiant).

 

IV. BENDRIEJI REIKALAVIMAI GYVŪNŲ LAIKYMUI IR PRIEŽIŪRAI

 

9. Kiekvienas gyvūnas turi būti laikomas, šeriamas ir prižiūrimas jo rūšį, amžių, fiziologiją ir elgseną atitinkančiomis sąlygomis. Gyvūno laikytojas privalo nuolat rūpintis gyvūno sveikata, šėrimu, taip pat gyvūno laikymo įrenginiais.

10. Gyvūnų laikytojai privalo užtikrinti, kad butuose ir kitose vietose nuo 22.00 iki 6.00 val. gyvūnai netrikdytų viešosios rimties, jų keliamas triukšmas neturi viršyti nustatytų higienos normų, nedrumstų ramybės namo ar buto kaimynams.

11. Gyvūnų laikytojai privalo laikytis sanitarijos ir higienos reikalavimų ir užtikrinti, kad jų gyvūnai nedarytų žalos aplinkai, neterštų.

12. Vedant gyvūnus viešose vietose ir jiems priteršus, taip pat priteršus dvibučio ar daugiabučio namo koridorių, liftą, balkoną, kitas bendrojo naudojimo vietas, viešojo transporto priemones, gyvūnų laikytojai privalo turėti reikiamas priemones ir nedelsdami surinkti bei išvalyti ekskrementus.

13. Gyvūnų laikytojai turi siekti, kad gyvūnai būtų sveiki, be niežų, egzemų, patologiškai nesiseiliojantys. Ligotų gyvūnų laikytojai privalo apriboti kontaktą su sveikais gyvūnais.

14. Gyvūnus nugaišinti gali veterinarijos gydytojas ar jo pavedimu - veterinarijos felčeris, kai siekiama nutraukti sunkiai sužeisto ar nepagydomai sergančio gyvūno kančias. Kai veterinarijos gydytojo pagalba nėra galima, arba kitais teisės aktuose numatytais atvejais, gyvūnus nužudyti gali kitas asmuo.

15. Asmenys gali rinkti zoologines kolekcijas tik gavę Aplinkos ministerijos leidimą ir laikydamiesi nustatytos tvarkos.

16. Mokymui ir tyrimams gali būti naudojami tik specialiai šiems tikslams veisti ir auginti gyvūnai pagal Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo reikalavimus.

17. Jei gyvūno laikytojas nebegali daugiau teikti gyvūnui reikiamos priežiūros, jis privalo perduoti gyvūną naujam savininkui (įskaitant perdavimą gyvūnų globėjui), kuris privalės laikyti ir prižiūrėti gyvūną pagal šių Taisyklių ir kitų teisės aktų reikalavimus.

 

V. SPECIALIEJI REIKALAVIMAI ŪKINIŲ GYVŪNŲ LAIKYMUI

 

18. Ūkiniai gyvūnai turi būti laikomi nepažeidžiant Ūkinės paskirties gyvūnų gerovės reikalavimų, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. gegužės 16 d. įsakymu Nr. 223, Gyvūnų gerovės reikalavimų atliekant kai kurias veterinarijos procedūras, patvirtintų Valstybės maisto ir veterinarijos tarnybos 2007 m. sausio 12 d. įsakymu Nr. B1-50 .

19. Pasvalio ir Joniškėlio miestuose laikyti ūkinius gyvūnus galima turint aplinkinių besiribojančių namų valdų savininkų raštišką sutikimą.

20. Ūkiniai pastatai, kuriuose laikomi ūkiniai gyvūnai, turi būti pastatyti ir statomi vadovaujantis teisės aktų nustatyta tvarka.

21. Vienam veršeliui iki 150 kg svorio ūkiniame pastate turi tekti ne mažiau kaip 1,5 m2 ploto, 150-220 kg - 1,7 m2, daugiau kaip 220 kg - 1,8 m2; vienai kiaulei 21-30 kg svorio - 0,3 m2, 31 -50 kg - 0,4 m2, 51 -85 kg - 0,55 m2, 86-110 kg - 0,65 m2, daugiau kaip 110 kg - 1,0 m2 ploto.

22. Daugiabučių namų gyvenamosiose ar ūkinės paskirties patalpose (sandėliukuose) laikyti ūkinius gyvūnus bei kaupti mėšlą draudžiama.

23. Ūkinių gyvūnų laikytojai užtikrina, kad mėšlas ir srutos būtų tvarkomos vadovaujantis Aplinkosaugos reikalavimais mėšlui tvarkyti, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2005 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. D1-367/3D-342.

24. Ūkinių gyvūnų laikymo patalpos, gardai, loviai, ėdžios ir kiti įrengimai turi būti reguliariai valomi ir dezinfekuojami. Mėšlas, srutos ir nesuėsti ar išbarstyti pašarai turi būti nuolatos šalinami, kad nebūtų nemalonaus kvapo, kuris galėtų privilioti muses arba graužikus.

25. Draudžiama ūkinius gyvūnus laikyti ir ganyti skveruose, parkuose, kitose viešose vietose, taip pat pririšti šalia kelio taip, kad trukdytų eismui.

26. Ūkiniai gyvūnai gali būti ganomi tik nuosavoje ar nuomojamoje žemės ūkio paskirties žemėje, laikomi ūkiniuose pastatuose.

27. Kiekvienas ūkinių gyvūnų laikytojas Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka pildo laikomų ūkinių gyvūnų apskaitos žurnalą arba daro įrašus kompiuterinėje laikmenoje, atsako už turimų ūkinių gyvūnų ženklinimą, informacijos apie ūkinių gyvūnų skaičiaus pokytį pateikimą.

28. Gyvūnų laikytojai, įtarę, kad jų laikomi gyvūnai serga užkrečiamąja liga, nedelsdami praneša Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai ar privačiam veterinarijos gydytojui ir imasi būtiniausių priemonių, kad liga neplistų.

29. Sergantys ūkiniai gyvūnai priverstinai skerdžiami Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka. Sveikų ūkinių gyvūnų skerdimo, turint tikslą parduoti skerdeną ir subproduktus, tvarką nustato Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

30. Ūkiniai naminiai gyvūnai - bitės - yra sąlyginai pavojingos žmonėms ir gyvuliams.

31. Bičių laikytojas - asmuo, kuris yra bičių savininkas ar laiko tretiesiems asmenims priklausančias bites už atlyginimą arba nemokamai.

32. Bičių laikytojai turi laikytis Bitynų, bitininkystės produktų ir bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės reikalavimų, patvirtintų Valstybės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. BĮ-180.

 

VI. GYVŪNŲ AUGINTINIŲ LAIKYMAS

 

33. Laikyti šunis ir kates dviejų butų namo bute arba privačiame name, kur gyvena kelios šeimos, leidžiama tik turint raštišką visų butų savininkų arba gyvenančių šeimų sutikimą. Daugiabučiame name reikia turėti tos laiptinės butų savininkų raštišką sutikimą arba namo savininkų bendrijos pirmininko leidimą.

34. Daugiabučio namo bute arba dviejų butų namo bute leidžiama laikyti šunį ir katę arba po du šunis ar kates, taip pat leidžiama laikyti po vieną vadą iki 3 mėnesių amžiaus šuniukų ir kačiukų. Individualiame gyvenamajame name leidžiamų laikyti šunų ir kačių skaičius nustatomas atsižvelgiant į vienam šuniui ar katei reikalingą minimalią ploto normą, nurodytą Aprašo 1 priede.

35. Individualiose valdose arba sodininkų bendrijų individualiuose sklypuose šunis galima laikyti tik pririštus arba palaidus tinkamai aptvertuose voljeruose.

36. Uždaroje laikytojo namų valdoje šuo gali būti nepririštas. Tokiu atveju matomoje vietoje turi būti pakabintas ne mažesnis kaip 8 cm pločio ar skersmens įspėjamasis ženklas su užrašu „Atsargiai, šuo!“, o prie uždaros žemės valdos vartų rekomenduojama įrengti skambutį valdos savininkui pakviesti.

37. Uždarose rakinamose patalpose (gyvenamosiose patalpose, sandėliuose, šiltnamiuose, ūkiniuose pastatuose ir kt.) apsaugai šunys gali būti laikomi palaidi, o patalpos - be perspėjimo ženklų.

38. Specialiai apmokyti šunys gali būti palaidi aptvertose saugojimo vietose: sandėlių, sodų, gyvulių laikymo teritorijose ir kt.

39. Vagystės, grobimo, smurto, ginkluoto užpuolimo atveju šunų laikytojai turi teisę naudoti šunis kaip gynybinę priemonę. Už įsibrovėlių sužalojimą šunų laikytojai atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

40. Didelių veislių šunys turi būti vedžiojami su pavadėliu ir antsnukiu, o mažų - su pavadėliu. Šunys neturi kelti grėsmės praeiviams, o, jei tai negarantuojama, pavadėlis turi būti sutrumpintas iki 1 metro.

41. Šunų ir kačių apžiūrų, parodų, lauko bandymų, medžioklės, kinologinės krypties sportinių varžybų metu, vykdant policijos, priešgaisrinės apsaugos, stichinių nelaimių likvidavimo tarnybų užduotis, taikomi kiti veterinariniai, sanitariniai ir higienos reikalavimai.

42. Visi šunys ir katės kasmet turi būti skiepijami nuo pasiutligės. Pirmą kartą nuo pasiutligės skiepijami 3 mėnesių šuniukai ir kačiukai. Rekomenduojama šunis kasmet skiepyti nuo maro, infekcinio hepatito, gastroenterito bei atlikti dehelmintizaciją.

43. Su gyvūnais augintiniais pasivaikščioti, juos pavedžioti, pabėgioti rekomenduojama mažai žmonių lankomose vietose, laukymėse, vietose, kur nėra susibūrusių žmonių arba specialiai įrengtose aikštelėse.

44. Draudžiama šunų ir kačių priežiūrai semti smėlį iš vaikų žaidimo smėlio dėžių bei į jas pilti smėlį su kačių ir šunų ekstrementais, vesti šunis ir kates čia tuštintis.

45. Šunų vedžiojimo aikštelės gali būti įrengtos Pasvalio ir Joniškėlio miestuose. Aikštelių vietas kartu su seniūnais parenka Savivaldybės administracijos Teritorijų planavimo ir ūkio plėtros skyrius. Aikšteles prižiūri seniūnijos, komunalinių paslaugų įmonės, nevyriausybinės organizacijos, klubai ir pan.

46. Pavojingi ir koviniai šunys bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai laikomi vadovaujantis Pavojingų šunų įvežimo, įsigijimo, veisimo, dresavimo, prekybos, laikymo ir kovinių šunų bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnų laikymo tvarkos apraše, patvirtintame Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. balandžio 15 d. įsakymu Nr. B1-290.

47. Pavojingų ir kovinių šunų veislių sąrašas yra patvirtintas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. sausio 9 d. įsakymu Nr. B1-5 „Dėl Kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašo patvirtinimo“.

48. Pavojingų ir agresyvių šunų įsigijimas ir laikymas:

48.1. Pavojingus ir agresyvius šunis gali įsigyti ne jaunesni kaip 18 metų, psichiškai sveiki, neteisti už smurtinius nusikaltimus asmenys, nesantys sveikatos priežiūros įstaigų įskaitoje dėl narkomanijos ir kitų psichiką veikiančių medžiagų naudojimo.

48.2. Šie šunys turi būti paženklinti poodine mikroschema ir registruoti nustatyta tvarka.

48.3. Šių šunų laikytojai privalo gauti Savivaldybės administracijos išduotą leidimą įsigyti, laikyti, veisti, dresuoti ar prekiauti šiais šunimis.

48.4. Pavojingi ir koviniai šunys gali būti laikomi įmonių, įstaigų, organizacijų teritorijose, automobilių (autotransporto) stovėjimo aikštelėse, kituose objektuose tik turint Pasvalio rajono savivaldybės administracijos išduotą leidimą. Visais atvejais leidimus išduoda Savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo.

48.5. Šunų laikytojai turi turėti jų registracijos dokumentus ir skiepų pažymėjimus su įrašytais identifikavimo numeriais.

48.6. Atvirose atskirų privačių statinių valdose agresyvūs šunys turi būti pririšti arba uždaryti ne žemesniuose kaip 2 m aukščio aptvertuose voljeruose.

48.7. Kiekvienu atveju atsakingas asmuo, kurio agresyvus šuo apkandžioja kitus gyvūnus ar žmones, privalo pranešti Panevėžio visuomenės sveikatos centro Pasvalio filialui, Pasvalio rajono policijos komisariatui, Pasvalio rajono maisto ir veterinarijos tarnybai, apkandžiojusį šunį izoliuoti 10 parų ir sudaryti sąlygas veterinarijos gydytojui jį stebėti.

48.8. Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys nustatę, kad besikreipiantis asmuo turi leidimą laikyti pavojingą arba kovinį šunį bei tokio šuns paskiepijimo (vakcinavimo) pažymėjimą su įrašytu šuns identifikavimo numeriu, duomenis įrašo į laisvos formos Pavojingų ir kovinių šunų registravimo žurnalą.

48.9. Pasvalio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmenuo arba Pasvalio rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba agresyvius šunis gali paimti ir realizuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu nustatyta tvarka.

49. Leidimų įsigyti, laikyti, veisti, dresuoti ar prekiauti pavojingais ir koviniais šunimis išdavimo tvarka:

49.1. Asmuo pateikia prašymą Pasvalio rajono savivaldybės administracijos Bendrajam skyriui arba seniūnijai. Asmuo turi teisę pateikti prašymą, jei yra deklaravęs gyvenamąją vietą arba jei gyvenamosios vietos nėra deklaravęs, tačiau gyvena Pasvalio savivaldybėje.

Punkto pakeitimai:

Nr. DV-540, 2015-09-23, paskelbta TAR 2015-09-23, i. k. 2015-14133

 

49.2. Prašymą pateikti gali tik pilnametis asmuo.

49.3. Kartu su prašymu pateikiami dokumentai. įrodantys, kad besikreipiantis asmuo ir kartu gyvenantys pilnamečiai asmenys nėra teisti už tyčinius smurtinius nusikaltimus arba jų teistumas panaikintas ar išnykęs, nėra įrašyti į sveikatos priežiūros įstaigos įskaitą dėl alkoholizmo, narkomanijos, psichinės ligos.

49.4. Pateikiamas kaimynų sutikimas dėl pavojingo ar kovinio šuns laikymo. Jei asmuo gyvena dvibučio ar daugiabučio namo bute, privalomas visų namo pilnamečių asmenų sutikimas. Jei asmuo gyvena individualiame name, privalomas besiribojančių namų valdų savininkų, jų pilnamečių šeimos narių sutikimas.

49.5. Pažyma, kad išklausytas privalomas kursas agresyvių šunų turėtojams.

49.6. Dokumentas, įrodantis šuns kilmę, veislę.

50. Leidimas (šių Taisyklių 1 priedas) išduodamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Šis terminas gali būti ilgesnis, jeigu būtina gauti papildomų duomenų leidimui parengti.

51. Juridiniams asmenims leidimai išduodami pateikus juridinio asmens valdymo organo sprendimą paskirti atsakingą asmenį už, agresyvų šunį bei to atsakingo asmens dokumentus, nurodytus 49 punkte.

52. Išduoti ledimai įsigyti, laikyti, veisti, dresuoti ar prekiauti pavojingais ir koviniais šunimis yra registruojami laisvos formos Pavojingų ir kovinių šunų registravimo žurnale.

 

VII. ŠUNŲ IR KAČIŲ REGISTRAVIMAS, IDENTIFIKAVIMAS IR RINKLIAVA

 

53. Šunys (taip pat ir pavojingi bei koviniai) ir katės, laikomi daugiabučiuose Pasvalio ir Joniškėlio miestų namuose, privalo būti registruojami seniūnijose. Gyvūnų laikytojai privalo sumokėti rinkliavos mokestį.

54. Registracijos galiojimo laikas - 1 (vieneri) metai. Pasibaigus šiam terminui, šunys ir katės perregistruojami.

55. Seniūnai, šunims bei katėms, laikomiems Pasvalio ir Joniškėlio miestų daugiabučiuose namuose, išduoda registracijos pažymėjimus (šių Taisyklių 2 priedas) bei žetonus. Pavojingų ir kovinių veislių šunys registruojami tik turint nustatyta tvarka išduotą leidimą įsigyti, laikyti, veisti, dresuoti ir prekiauti pavojingais ir koviniais šunimis.

56. Šunų ir kačių laikomų Pasvalio ir Joniškėlio miestų daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose rinkliavos dydį atskiru sprendimu nustato Pasvalio rajono savivaldybės taryba.

Punkto pakeitimai:

Nr. DV-529, 2013-08-19, paskelbta TAR 2013-08-19, i. k. 2013-02338

 

57. Rinkliavą už gyvūnų registravimą ir laikymą privalo mokėti iki šiol neužsiregistravę gyvūnų laikytojai, tie, kurie įsigijo naujus gyvūnus arba atsivežė juos iš kitų Lietuvos vietovių ar užsienio valstybių. Rinkliavos kvitą gyvūnų laikytojas saugo 2 (dvejus) metus.

58. Už šunų ir kačių registravimą, jų laikymo tvarkos kontrolę seniūnijų teritorijose atsako seniūnai.

59. Daugiabučiuose miestų namuose draudžiama laikyti neregistruotus šunis ir kates.

60. Šunys ir katės registruojami seniūnijos laisvos formos registracijos žurnaluose.

 

VIII. BEŠEIMININKIŲ IR BEPRIEŽIŪRIU GYVŪNŲ LAIKYMAS, PRIEŽIŪRA IR GAUDYMAS

 

61. Gyvūnai laikomi bešeimininkais ir bepriežiūriais, jeigu viešose vietose šalia gyvūnų nėra jų savininkų.

62. Draudžiama gyvūną padaryti bešeiminkiu ar bepriežiūriu, t.y. gyvūną palikti gatvėje, kieme, miške, pakelėje ar kitose vietose, norint jo atsikratyti.

63. Draudžiama naikinti bešeimininkius ir bepriežiūrius gyvūnus naudojant šaunamąjį ginklą bei kitą brutalią įrangą, išskyrus savigynos ir kitus teisės aktuose nustatytus atvejus.

64. Bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų gaudymą organizuoja seniūnai.

65. Šių gyvūnų gaudymu ir karantinavimu turi teisę užsiimti asmenys (tarnybos), turintys tokiai veiklai leidimus ir savo veiksmus suderinę su tos seniūnijos seniūnu.

66. Gyventojai privalo pranešti seniūnams apie pastebėtus bešeimininkius (bepriežiūrius) gyvūnus.

67. Šių gyvūnų gaudymo ir karantinavimo tarnybos privalo laikytis sanitarijos, higienos ir gyvūnų gerovės reikalavimų, dirbti pagal patvirtintus savo veiklos nuostatus.

68. Draudžiama naudoti bešeimininkius (bepriežiūrius) gyvūnus tyrimo ir mokymo tikslams, naikinti juos nesugavus, savavališkai, nepranešus bešeimininkių (bepriežiūriu) gyvūnų gaudymo ir karantinavimo tarnybai, seniūnui, išskyrus atvejus, kai gyvūnai naikinami pavojingų ligų likvidavimo atvejais, tik gavus Pasvalio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą.

69. Užmigdytus (numarintus) šiuos gyvūnus utilizuoja bešeimininkių (bepriežiūrių) gyvūnų karantinavimo tarnyba, vadovaudamasi Gyvūninės kilmės atliekų įstatymo nustatyta tvarka.

 

IX. PRAMOGINIAMS IR KITIEMS RENGINIAMS NAUDOJAMŲ GYVŪNŲ LAIKYMAS IR PRIEŽIŪRA

 

70. Bendruosius reikalavimus renginių su gyvūnais organizavimui, sveikatos reikalavimus gyvūnams, naudojamiems renginiams su gyvūnais, reikalavimus gyvūnų laikymui ir priežiūrai, prašymų išduoti leidimą organizuoti renginį su gyvūnais nagrinėjimo ir leidimų organizuoti renginį su gyvūnais išdavimo tvarką nustato Veterinarijos reikalavimai pramoginiams ir kitiems renginiams naudojamiems gyvūnams, patvirtinti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. sausio 2 d. įsakymu Nr. B1-2.

71. Leidžiama naudoti gyvūnus renginiuose tik turint Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau - teritorinė VMVT) išduotą leidimą organizuoti renginį su gyvūnais.

 

X. GYVŪNŲ VEŽIMAS

 

72. Gyvūnus leidžiama vežti arba perduoti vežti tik taip, kad jie nesusižalotų ir nepatirtų didelių kančių.

73. Vežti gyvūnus visuomeniniu transportu miesto ir priemiesčio maršrutais galima tik specialioje taroje, krepšiuose, narveliuose ir kt., neužimant atskiros sėdimos vietos. Ne taroje vežamas šuo turi būti su antsnukiu ir pavadėliu. Visuomeninio transporto priemonėse (priemiestiniuose ir tarpmiestiniuose autobusuose ir kt.) gyvūnus leidžiama vežti pagal galiojančias Keleivių ir bagažo vežimo taisykles.

74. Juridiniai ir fiziniai asmenys, besiverčiantys tarptautiniu gyvūnų pervežimu arba jų vežimu Lietuvoje, privalo turėti Lietuvos Respublikos Vyriauybės nustatyta tvarka išduotas licencijas (leidimus) ir leidžiamas šiai paskirčiai naudoti transporto priemones.

75. Ūkinius gyvūnus draudžiama vežti visų rūšių visuomeninėmis transporto priemonėmis.

76. Asmuo, vežantis gyvūną, privalo:

76.1. užtikrinti, kad gyvūnas nebus žalojamas ir nepatirs streso. Ilgesnio vežimo metu gyvūnas turi būti reguliariai maitinamas ir girdomas;

76.2. nedelsdamas išvalyti gyvūno priterštą vietą ir apie tai informuoti vairuotoją;

76.3. turėti gyvūno registravimo pažymėjimą ir paskiepijimo (vakcinavimo) pažymėjimą.

77. Viešuoju transportu vežamas gyvūnas neturi trikdyti kitų keleivių. Jei vežamas gyvūnas trikdo keleivius ir jie yra nepatenkinti, asmuo su gyvūnu turi išlipti iš viešojo transporto priemonės artimiausioje stotelėje.

 

XI. LAUKINIŲ GYVŪNŲ GAUDYMAS IR LAIKYMAS

 

78. Fiziniai ir juridiniai asmenys gali gaudyti, laikyti ir jaukinti laukinius gyvūnus tik gavę Aplinkos ministerijos leidimą ir laikydamiesi nustatytos tvarkos.

79. Atsitiktinai patekę į nelaisvę, laukiniai gyvūnai turi būti grąžinti į laisvę, o jeigu to padaryti negalima, globojami pagal Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir šių Taisyklių reikalavimus.

 

XII. PREKYBA GYVŪNAIS

 

80. Prekiauti sveikais gyvūnais galima, laikantis Prekybos naminiais gyvūnais taisyklių reikalavimų, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu.

81. Prekiauti dekoratyviniais ir naminiais gyvūnais leidžiama specializuotose gyvūnų parduotuvėse, gyvūnų veislynuose, gyvūnų laikytojų privačiose valdose ir gyvūnų parodų metu.

82. Prekiauti pavojingų veislių šunimis galima tik specializuotuose tokių šunų veislynuose.

83. Asmenys, laikantys gyvūnus pelno tikslais, turi įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti savo veiklą ir turėti reikiamus leidimus.

84. Prekiauti naminiais gyvūnais galima tik Pasvalio mieste, Stoties gatvėje esančiame ūkiniame turguje, turint ūkinės paskirties gyvūno sveikatos pažymėjimą.

 

XIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

85. Savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnai kontroliuoja, kaip yra įgyvendinamos gyvūnų laikymo savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklės. Savivaldybės administracija, įgyvendindama gyvūnų gerovės ir apsaugos reikalavimus, bendradarbiauja su teritorine VMVT ir policija.

86. Seniūnai turi teisę:

86.1. įeiti į tvartus, kitas patalpas, teritorijas, kur yra laikomi gyvūnai;

86.2. įeiti į butą turint teismo sprendimą, jei ten nesilaikoma šių Taisyklių reikalavimų;

86.3. reikalauti iš laikytojų būtinų dokumentų, informacijos ar paaiškinimų gyvūnų apsaugos klausimais;

86.4. teikti pranešimus, aktus teisėsaugos institucijoms, kad asmenys būtų patraukti atsakomybėn už reikalavimų, nustatytų šiose Taisyklėse, pažeidimus.

87. Asmenys, pažeidę gyvūnų gerovės ir apsaugos reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

88. Asmenys atlygina jiems priklausančių gyvūnų padarytą žalą teisės aktų nustatyta tvarka.

89. Gyvūno laikytojas ar nukentėjęs asmuo nedelsdamas turi pranešti teritorinei VMVT ar sveikatos priežiūros įstaigai, jeigu šuo, katė ar kitas pasiutligei imlus gyvūnas apkandžiojo, apdraskė ar kitaip sužeidė žmones ar gyvūnus.

90. Asmenys turi pasirūpinti arba pranešti kompetentingoms institucijoms apie sužeistus, sergančius, bešeimininkius ir bepriežiūrius gyvūnus ir apie jiems žinomus žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus.

_____________________

 


 

Gyvūnų laikymo Pasvalio rajono

savivaldybės teritorijoje taisyklių

1 priedas

 

(Leidimo formos pavyzdys)

 

 

LEIDIMAS

ĮSIGYTI, LAIKYTI, VEISTI, DRESUOTI AGRESYVIUS ŠUNIS IR JAIS PREKIAUTI

 

 

______________ Nr. ___

(data)

_______________________

(surašymo vieta)

 

Atsakingam asmeniui ______________________________________________________________

(vardas, pavardė, asmens kodas, gyv. vieta)

leidžiama:

 

1. Įsigyti, laikyti, veisti, dresuoti agresyvių veislių šunis bei jais prekiauti.

2. Laikyti agresyvius šunis nurodytu adresu: ____________________________________________

________________________________________________________________________________

 

 

 

Administracijos direktorius / Seniūnas   _______________________________

(parašas)

 


 

Gyvūnų laikymo

Pasvalio savivaldybės

teritorijoje taisyklių

2 priedas

 

ŠUNS IR KATĖS REGISTRACIJOS

PAŽYMĖJIMAS NR.

 

__________________________________

(Šuns arba katės savininko vardas, pavardė)

 

Adresas................................................................................................

Šuns arba katės vardas.........................................................................

Veislė...................................................................................................

Gimimo metai......................................................................................

Spalva..................................................................................................

Seniūnijos, išdavusios pažymėjimą, pavadinimas................................

Data................................................................ Parašas........................

 

 

 

A.V.

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Pasvalio rajono savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. DV-529, 2013-08-19, paskelbta TAR 2013-08-19, i. k. 2013-02338

Dėl Pasvalio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2013 m. rugpjūčio 9 d. įsakymo Nr. DV-518 „Dėl Gyvūnų laikymo Pasvalio rajono savivaldybės teritorijoje taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Pasvalio rajono savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. DV-540, 2015-09-23, paskelbta TAR 2015-09-23, i. k. 2015-14133

Dėl Pasvalio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2013 m. rugpjūčio 9 d. įsakymo Nr. DV-518 „Dėl gyvūnų laikymo Pasvalio rajono savivaldybės teritorijoje taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo