Suvestinė redakcija nuo 2018-07-24 iki 2022-02-04

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2008-07-10, i. k. 2008-00744

 

 

PALANGOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBOS

6 - OJO ŠAUKIMO 20 - ASIS POSĖDIS

 

SPRENDIMAS

DĖL ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS IR TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2008 m. liepos 10 d. Nr. T2-159

Palanga

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr. 55-1049; 2000, Nr. 91-2832) 17 straipsnio 33 punktu, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo (Žin., 2007, Nr. 80-3215) 10 straipsnio 1 dalies 9 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 206 „Dėl kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, sąrašo patvirtinimo ir medžių ir krūmų priskyrimo saugotiniems“ (Žin., 2008, Nr. 33-1151), Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. D1-87 „Dėl Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų (Žin., 2008, Nr. 17-611) aprašo patvirtinimo, Palangos miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Želdynų ir želdinių apsaugos ir tvarkymo taisykles (pridedama).

2. Patvirtinti Kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, sąrašą (pridedama).

3. Priskirti saugotiniems medžius ir krūmus, augančius ne miškų ūkio paskirties žemėje ir atitinkančius bent vieną šio sprendimo 2 punkte patvirtinto sąrašo kriterijų.

 

 

 

Meras                                                                                                  Vytautas Stalmokas

 

 

PATVIRTINTA

Palangos miesto savivaldybės tarybos

2008 m. liepos 10 d. 

sprendimo Nr. T2-159 1 punktu

PAKEISTA

Palangos miesto savivaldybės tarybos

2017 m. lapkričio 30 d. 

sprendimo Nr. T2-251 1 punktu

 

PALANGOS MIESTO ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Palangos miesto želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, šio įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais ir kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais.

2. Taisyklės reglamentuoja Palangos miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje ne miškų ūkio paskirties žemėje esančių želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, priežiūros tvarką, fizinių ir juridinių asmenų teises ir pareigas tvarkant ir prižiūrint želdynus ir želdinius.

3. Taisyklės yra privalomos visiems Savivaldybės teritorijoje esantiems želdynų ir želdinių savininkams ir valdytojams, želdynus ir želdinius prižiūrinčioms įmonėms, fiziniams ir juridiniams asmenims.

4. Fiziniai ir juridiniai asmenys želdynus ir želdinius saugo, tvarko ir prižiūri patys arba sudaro sutartis su atitinkamą kvalifikaciją turinčiais asmenimis, kuriems Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nustatyta tvarka yra suteikta teisė vykdyti šiuos darbus, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, šio įstatymo įgyvendinamaisiais teisės aktais, kitais Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais ir Taisyklėmis.

5. Už želdinių išsaugojimą, tinkamą jų priežiūrą ir tvarkymą atsako žemės sklypo savininkai ir valdytojai, valdantys žemę nuosavybės ar kita valdymo teise, ar žemę naudojantys įstatymų, administracinių aktų, teismo sprendimo, sandorių pagrindu, ar faktiškai ją naudojantys kitu pagrindu.

6. Taisyklėse vartojamos šios sąvokos:

6.1. Bendrojo naudojimo teritorija – valstybinė (ar Savivaldybės) žemė.

6.2. Priskirta teritorija nuosavybės, nuomos, patikėjimo teise ar kitu teisiniu pagrindu naudojama, valdoma ar priskirta teritorija arba naudojamų pastatų, įvairios paskirties įrenginių (pastočių, katilinių, prekybos kioskų ir kt.) užimta teritorija. Jeigu teritorijų planavimo dokumentuose teritorija nėra apibrėžta (nurodyta), faktiškai naudojama teritorija laikoma teritorija iki gretimos teisės aktų nustatyta tvarka priskirtos ar faktiškai naudojamos teritorijos, bet ne daugiau kaip 50 metrų nuo pastatų išorinių atitvarų.

6.3. Privati žemė – fizinių ir juridinių asmenų (išskyrus valstybę ir Savivaldybę) įsigyta, jiems sugrąžinta ar kitaip įstatymų nustatyta tvarka jų įsigyta nuosavybėn žemė.

7. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

MEDŽIŲ IR KRŪMŲ PRISKYRIMO SAUGOTINIEMS IR JŲ

INVENTORIZAVIMO TVARKA

 

8. Neteko galios nuo 2018-07-24

Punkto naikinimas:

Nr. T2-134, 2018-07-19, paskelbta TAR 2018-07-23, i. k. 2018-12293

 

9. Palangos miesto savivaldybės teritorijoje, privačioje žemėje, augantys ekologiškai vertingi želdiniai – pušys, ąžuolai, uosiai, skroblai, klevai, liepos, beržai, juodalksniai ir kt. vietinės bei nevietinės kilmės (introdukuoti) medžiai, kurių kamienų skersmuo 1,3 m aukštyje yra didesnis nei 12,0 cm, ir krūmai (išskyrus uosialapį klevą, tuopą, vaismedžius, vaiskrūmius ir nudžiūvusius, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išverstus, apdegusius, žvėrių sužalotus medžius ir krūmus), yra priskiriami saugotiniems.

Punkto pakeitimai:

Nr. T2-134, 2018-07-19, paskelbta TAR 2018-07-23, i. k. 2018-12293

 

10. Ne miškų ūkio paskirties žemėje esančių želdynų ir želdinių inventorizavimą, jų apskaitą, nepriklausomai nuo jos nuosavybės formos, reglamentuoja Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 8 d. įsakymu Nr. D1-5 „Dėl Želdynų ir želdinių inventorizavimo ir apskaitos taisyklių patvirtinimo“.

 

III SKYRIUS

LEIDIMŲ ATLIKTI SAUGOTINŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ KIRTIMO AR KITOKIO PAŠALINIMO, PERSODINIMO, GENĖJIMO DARBUS IŠDAVIMO TVARKA

 

11. Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo ar kitokio pašalinimo, persodinimo, genėjimo darbai turi būti atliekami turint Palangos miesto savivaldybės administracijos Ūkio ir turto skyriaus (toliau – Ūkio ir turto skyrius) išduotą leidimą atlikti saugotinų medžių ir krūmų kirtimo ar kitokio pašalinimo, persodinimo, genėjimo darbus (toliau – Leidimas), išskyrus 13 punkte nurodytus atvejus, ir atlyginus medžių ir krūmų vertę, nurodytą Leidime, išskyrus 16 punkte nurodytus atvejus.

12. Leidimas išduodamas vadovaujantis Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. D1-87 „Dėl Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

13. Leidimo medžių ir krūmų kirtimui ar kitokiam pašalinimui, genėjimui nereikia:

13.1. kai jie auga:

13.1.1. vandens telkiniuose, grioviuose, pylimų (polderių) ir griovių (išskyrus sureguliuotas upes ir upelius) šlaituose;

13.1.2. ant įrašytų į melioruotos žemės ir melioracijos statinių apskaitą: slenksčių, greitviečių, vandens pralaidų, drenažo rinktuvų ir sausintuvų, siurblinių, tvenkinių, žemės užtvankų, pylimų, drėkinimo vamzdynų, šulinių, vandens nuleistuvų, siurblinių ir 15 m atstumu nuo jų pakraščio, grioviuose ir jų šlaituose (išskyrus sureguliuotas upių vagas), griovio priežiūros juostoje;

13.1.3. ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jo dalių;

13.1.4. kapavietėse (suderinus su kapinių priežiūrą vykdančia organizacija ar atsakingu asmeniu), išskyrus kultūros paveldo objektų teritorijas;

13.2. invazinėms medžių rūšims, įrašytoms į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. D1-433 „Dėl Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašo patvirtinimo“;

13.3. formuojant gyvatvores ir karpant medžių šakas kelio ženklų veikimo zonose.

14. Šalinti nudžiūvusius, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išverstus, apdegusius, žvėrių sužalotus medžius ir krūmus galima tik telefonu, raštu ar elektroniniu laišku informavus Ūkio ir turto skyrių apie ketinamus atlikti darbus ir pateikus objekto fotofiksaciją.

Punkto pakeitimai:

Nr. T2-134, 2018-07-19, paskelbta TAR 2018-07-23, i. k. 2018-12293

 

15. Apie bendrojo naudojimo teritorijoje augančius dėl vėjo, sniego, žaibo ar kitų priežasčių išverstus, nulaužtus medžius, kai jie kelia pavojų žmonėms, statiniams ar eismui, fiziniai ir juridiniai asmenys telefonu, raštu ar elektroniniu laišku informuoja Ūkio ir turto skyrių tel. (8 460) 41 408, tel. paštas turtas@palanga.lt.

16. Saugotinų medžių ir krūmų vertė neatlyginama, kai želdiniai atitinka bent vieną iš Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. D1-87 patvirtintų Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašo kriterijų:

16.1. nudžiūvę, išskyrus uoksinius (drevėtus);

16.2. vėjo, sniego, žaibo ar dėl kitų priežasčių išversti, nulaužti, apdegę gaisro metu;

16.3. išpuvę (išskyrus atvejus, kai nėra pavojingi žmonėms, pastatams, eismui ir labai svarbūs biologinės įvairovės požiūriu);

16.4. pasvirę didesniu negu 45o kampu ir pasvirimas kasmet didėja (nustatoma stebėsenos metu);

16.5. pažeisti stiebo ir šaknų puviniu;

16.6. apipulti vabzdžių kenkėjų ir grybinių ligų;

16.7. pažeistos medžių ir krūmų gyvybinės funkcijos, funkcijų pažeidimo parametrai reglamentuojami Nuostolių, padarytų gamtai sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus bei objektus, skaičiavimo metodikos, patvirtintos aplinkos ministro 1995 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. 198 „Dėl nuostolių, padarytų gamtai sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus bei objektus, skaičiavimo metodikos patvirtinimo“, 14 punkte;

16.8. vykdomi kraštovaizdžio formavimo ar kiti medžių ir krūmų kokybę gerinantys kirtimai;

16.9. auga ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių;

16.10. auga pylimo (polderių) šlaituose, melioracijos griovių (išskyrus sureguliuotas upes ir upelius) šlaituose ir jų apsaugos juostose;

16.11. auga kapinėse ir gadina paminklus, antkapius, kapinių tvorą;

16.12. auga ant piliakalnių, pilkapių;

16.13. auga parkuose, skveruose ir kitose urbanizuotose teritorijose kaip nepageidaujamos rūšys;

16.14. auga arti pastatų ir tamsina langus (vasaros metu kambariuose apšvietimas neatitinka galiojančių normų), gadina pamatus, kelia grėsmę pastatui;

16.15. auga apsaugos zonose, kuriose pagal Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 343 „Dėl Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų patvirtinimo“, neturi augti;

16.16. auga teritorijoje, kuri numatoma naudoti valstybiniams geležinkeliams, magistraliniams vamzdynams, aukštos įtampos elektros linijoms, valstybinės reikšmės keliams, gatvėms tiesti, rekonstruoti, svarbioms valstybinės reikšmės statyboms;

16.17. numatyti kirsti, atlikus želdynų ir želdinių inventorizavimą;

16.18. yra nustatyta tvarka parengti saugomų teritorijų planavimo dokumentai, kuriuose nurodyti kertami ar kitaip pertvarkomi medžiai ir krūmai;

16.19. šalinamos saugotinų medžių, pasvirusių didesniu kaip 45o kampu, storosios šakos.

17. Želdynų ir želdinių savininkas ar valdytojas dėl privačioje žemėje augančių saugotinų medžių ir krūmų kirtimo ar kitokio pašalinimo, persodinimo, genėjimo pateikia Ūkio ir turto skyriui argumentuotą nustatytos formos prašymą leisti kirsti ar kitaip pašalinti, persodinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus (1 priedas). Su prašymu privalomai teikiami dokumentai:

17.1. žemės sklypo plano kopija su pažymėtais pageidaujamais šalinti, genėti persodinti želdiniais;

17.2. Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašo apie nuosavybės teisę į įregistruotą žemės sklypą kopija;

17.3. įgaliojimo kopija, jei prašymą ir dokumentus pasirašo ir teikia įgaliotas asmuo;

17.4. papildomai teikiami dokumentai (jei vykdomi statybos ar kiti darbai):

17.4.1. statybos leidimo kopija;

17.4.2. patvirtinto teritorijos detaliojo ir (arba) specialiojo plano kopija;

17.4.3. suderinto techninio projekto želdinių plano dalies, kurioje nurodyti kirsti, genėti, persodinti ar kitaip tvarkyti numatomi želdiniai, jų rūšys, skaičius, želdinių skersmuo, būklė), kopija.

17.5.bendraturčių jeigu tokių yra, sutikimuaidėl planuojamų darbų atlikimo.

18. Daugiabučio namo administratorius, daugiabučio namo savininkų bendrijos pirmininkas arba jungtinės veiklos sutarties įgaliotinis dėl įstatymų nustatyta tvarka daugiabučiui namui priskirtoje arba faktiškai naudojamoje teritorijoje augančių saugotinų medžių ir krūmų kirtimo ar kitokio pašalinimo, persodinimo, genėjimo pateikia Ūkio ir turo skyriui argumentuotą nustatytos formos prašymą (2 priedas). Su prašymu privalomai teikiami dokumentai:

18.1. bendrijos ar gyventojų susirinkimo protokolo, patvirtinančio, kad šiam prašymui pritarta paprasta balsų dauguma (50 proc. plius vienas balsas), kopija arba išrašas;

18.2. numatomų kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti medžių schema (schema gali būti parengta žemėlapio pagrindu arba nubraižyta laisva forma, pažymint želdinių augimo vietą, rūšis, skaičių, skersmenį).

19. Jei medžių šalinimo darbai buvo atlikti 14 punkte nurodytomis aplinkybėmis, kartu su prašymu teikiama prieš darbų pradžią atlikto šalinamo (-ų) želdinio (-ių) fotofiksavimo vaizdinė medžiaga.

20. Su prašymu pateikti dokumentai ar jų kopijos negrąžinami.

21. Gavus prašymą dėl saugotinų medžių ir krūmų kirtimo ar kitokio pašalinimo, persodinimo, genėjimo sušaukiama Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija prie Palangos miesto savivaldybės (toliau – Komisija). Komisija vyksta į vietą ir įvertina prašomų pašalinti, persodinti ar genėti želdinių būklę. Esant poreikiui Komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-673 patvirtintu Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašu, atlieka želdinių būklės ekspertizę.

22. Remiantis komisijos išvadomis Ūkio ir turto skyriaus paskirtas specialistas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. D1-94 patvirtinta Želdinių atkuriamosios vertės nustatymo metodika, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. D1-343 patvirtintais Želdinių atkuriamosios vertės įkainiais, apskaičiuoja numatomų kirsti ar pertvarkyti saugotinų medžių ir krūmų vertę.

23. Leidimas arba motyvuotas atsisakymas jį išduoti pateikiamas per 30 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos ir galioja vienus metus nuo jo išdavimo. Jei Leidimas išduodamas atlikti medžių genėjimo darbus, jame nurodomas genėjimo būdas.

24. Leidimą Ūkio ir turto skyrius derina su:

24.1. pagal kompetenciją LR aplinkos ministerijos įgaliota institucija;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. T2-134, 2018-07-19, paskelbta TAR 2018-07-23, i. k. 2018-12293

 

24.2. Pajūrio regioninio parko direkcija, jei saugotini medžiai ir krūmai auga jos teritorijoje;

24.3. Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos teritoriniu padaliniu, jei medžiai ir krūmai kertami, genimi ar pertvarkomi nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ir jų apsaugos zonoje;

24.4. želdynų ir želdinių savininku ar valdytoju, kai prašymą pateikė ne jis (išskyrus Savivaldybę).

25. Fiziniai ir juridiniai asmenys, dėl kurių interesų būtina iškirsti želdinius, augančius bendrojo naudojimo teritorijoje, Leidime įpareigojami atlyginti numatomų kirsti medžių ir krūmų vertę (išskyrus 16 punkte nurodytus atvejus).

26. Lėšos, gautos atlyginus iškirstų medžių ir krūmų vertę, pervedamos į Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos sąskaitą ir naudojamos želdynų ir želdinių apsaugos, tvarkymo, būklės stebėsenos, želdynų kūrimo, želdinių veisimo, inventorizacijos priemonėms Palangos mieste vykdyti.

27. Kertami medžiai žymimi žalios spalvos dažais, genimi – geltonos spalvos dažais.

 

IV SKYRIUS

ŽELDINIŲ SODINIMAS

 

28. Valstybinėje žemėje medžiai ir krūmai veisiami, vejos ir gėlynai įrengiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-717 patvirtintomis Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklėmis.

29. Medžių ir krūmų sodmenims taikomi Sodmenų kokybės reikalavimai, patvirtinti  Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-674.

30. Bendrojo naudojimo teritorijoje, nesuderinus su Ūkio ir turto skyriumi arba tos teritorijos valdytoju, naudotoju ar neturint įgaliojimų tvarkyti želdinius, draudžiama sodinti gėles, įrengti gėlynus.

31. Atskirieji ir priklausomieji želdynai kuriami ir pertvarkomi pagal parengtus ir nustatyta tvarka patvirtintus projektus, vadovaujantis Atskirųjų ir priklausomųjų želdynų kūrimo ir tvarkymo projektų rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro  2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-719.

32. Kai želdynų tvarkymo ar kūrimo projektuose, kituose želdinių pertvarkymą, kūrimą ar veisimą reglamentuojančiuose dokumentuose numatomas želdinių pertvarkymas, naikinimas ar veisimas reikalauja papildomos informacijos apie želdinių būklę ar kyla ginčų dėl želdinių, numatytų pertvarkyti, naikinti ar įveisti, būklės, taip pat kai į Savivaldybę kreipiasi fiziniai ar juridiniai asmenys, prašydami atlikti ekspertizę, ją atlieka Komisija, vadovaudamasi Želdinių būklės ekspertizės tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-673.

 

V SKYRIUS

ŽELDINIŲ TVARKYMAS, PRIEŽIŪRA IR APSAUGA

 

33. Bendrojo naudojimo teritorijoje augančių želdinių ir želdynų planavimo, kūrimo, apsaugos, tvarkymo ir priežiūros darbus organizuoja ir kontroliuoja Savivaldybės administracija. Darbus atlieka teisės aktų nustatyta tvarka paskirtas paslaugos teikėjas.

34. Želdynus ir želdinius tvarkančios įmonės privalo turėti specialistų, kuriems būtų suteikta teisė vykdyti želdinių veisimo, medžių ir krūmų genėjimo, želdinių apsaugos nuo ligų ir kenkėjų, vejų ir gėlynų apsaugos darbus.

35. Fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys medžių ir krūmų (išskyrus augančius privačioje žemėje) laistymą, tręšimą, genėjimą, dirvožemio purenimą, mulčiavimą ir kitus priežiūros darbus, turi vadovautis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. D1-45 patvirtintomis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis.

36. Fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys medžių ir krūmų genėjimą, turi vadovautis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. D1-45 patvirtintomis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis.

37. Želdynai ir želdiniai nuo ligų ir kenkėjų saugomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-675 patvirtintomis Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklėmis.

38. Vykdant statybos darbus, fiziniai ir juridiniai asmenys turi laikytis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. kovo 15 d. įsakymu Nr. D1-193 patvirtintų Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių.

 

VI SKYRIUS

APRIBOJIMAI BENDROJO NAUDOJIMO ŽELDYNUOSE

 

39. Atskiruosiuose (parkuose, miesto soduose, skveruose, žaliosiose jungtyse, kituose poilsiui skirtuose, mokslinės, kultūrinės, memorialinės, apsauginės ir ekologinės paskirties) ir priklausomuosiuose (gyvenamųjų, visuomeninės paskirties, pramonės, sandėliavimo ir komercinės paskirties objektų, inžinerinės infrastruktūros, rekreacinių ir kitų teritorijų) želdynuose draudžiama:

39.1. sodinti invazinius ir intensyviai plintančius šaknų atžalomis augalus, išskyrus apsauginės ir ekologinės paskirties atskiruosius ir mokslinės paskirties želdynus;

39.2. vykdyti želdinių persodinimą jų vegetacijos metu,

39.3. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius;

39.4. kirsti, laužyti ar kitaip žaloti (kalti vinis, tvirtinti reklaminius skydus ir kt.) medžius, krūmus, jų šakas, skinti lapus, žiedus, vaisius, pažeisti šaknis, trypti vietą po medžiais;

39.5. mindžioti gėlynus, vejas, skinti ir rauti gėles;

39.6. leisti iš medžio sulą, pjaustinėti medžio žievę, daryti kitus mechaninius medžio pažeidimus, pilti chemines medžiagas prie medžių;

39.7. kabinti ant medžių elektros laidus, sūpuokles, virves ir kita;

39.8. pilti šiukšles, buitines atliekas, mesti pakuotes, sugrėbtus lapus, sniegą (išskyrus neužterštą druskomis ir nukastą nuo želdyne esančių takų) ir kt.;

39.9. valyti sniegą nuo stogų, neapsaugojus želdinių;

39.10. sandėliuoti statybines ir kitas medžiagas, prekių atsargas ir tarą;

39.11. žaisti sportinius žaidimus tam nepritaikytose vietose;

39.12. pilti druskos tirpalą ant gatvės žaliosios zonos ir po medžiais, laikyti po medžiais ir krūmais barstyti skirtą smėlį, kaupti sniegą.

 

VII SKYRIUS

TAISYKLIŲ VYKDYMO UŽTIKRINIMAS IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS

 

40. Taisyklėse nustatytų reikalavimų laikymosi kontrolę užtikrina Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyrius.

41. Fiziniai ir juridiniai asmenys, padarę žalą želdynų ir želdinių savininkų ar valdytojų želdynams ir želdiniams, teisėtiems interesams ar želdynams ir želdiniams, kaip aplinkos objektams, privalo visiškai ją atlyginti pagal Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytą nuostolių apskaičiavimo tvarką arba, jeigu yra galimybė, atkurti iki pažeidimo buvusią būklę.

42. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę Taisykles, atsako Administracinių nusižengimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka.

____________________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Palangos miesto savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T2-258, 2008-09-25, paskelbta TAR 2008-09-25, i. k. 2008-00917

Dėl Želdynų ir želdinių apsaugos ir tvarkymo taisyklių papildymo

 

2.

Palangos miesto savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T2-251, 2017-11-30, paskelbta TAR 2018-02-06, i. k. 2018-01805

Dėl Tarybos 2008 m. liepos 10 d. sprendimo Nr. T2-159 pakeitimo

 

3.

Palangos miesto savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T2-134, 2018-07-19, paskelbta TAR 2018-07-23, i. k. 2018-12293

Dėl Tarybos 2008 m. liepos 10 d. sprendimo Nr. T2-159 pakeitimo