Suvestinė redakcija nuo 2014-05-31 iki 2014-12-31

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2013-12-27, i. k. 2013-03765

 

 

KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS GYVENTOJAMS TEIKIMO KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2013 m. gruodžio 27 d. Nr. V17-449

Kaišiadorys

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo (Žin., 1994, Nr.  55-1049; 2008, Nr. 113-4290; 2013, Nr. 126-6415) 6 straipsnio 43 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu ir 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu (Žin., 2003, Nr. 73-3352; 2011, Nr. 155-7353; 2013, Nr. 126-6414), Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kaišiadorių rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1. Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos 2012 m. balandžio 26 d. sprendimą Nr. V17-161 „Dėl Išmokų teikimo asmenims, patyrusiems socialinę riziką, tvarkos aprašo patvirtinimo“;

2.2. Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos 2013 m. rugpjūčio 29 d. sprendimą Nr. V17-261 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams skyrimo bei teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Šis sprendimas įsigalioja 2014 m. sausio 1 d.

 

 

Savivaldybės meras                                                                    Romualdas Urmilevičius


PATVIRTINTA

Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos 2013 m.

gruodžio 27 d. sprendimu Nr.VI7-449

 

 

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS GYVENTOJAMS TEIKIMO KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kaišiadorių rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – aprašas) reglamentuoja piniginės socialinės paramos skyrimo ir mokėjimo tvarką.

2. Pagrindinės apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme (toliau – Įstatymas) apibrėžtas sąvokas.

3. Piniginės socialinės paramos rūšys:

3 1. socialinė pašalpa;

3.2. būsto šildymo išlaidų, išlaidų geriamam vandeniui ir išlaidų karštam vandeniui kompensacija (toliau – kompensacija).

4. Šis aprašas taikomas asmenims, nurodytiems Įstatymo 1 straipsnyje ir deklaravusiems gyvenamąją vietą ar nuomojantiems būstą arba įtrauktiems į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Kaišiadorių rajono savivaldybėje.

5. Šiuo aprašu privalo vadovautis Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija, šilumą ir vandenį tiekiančios įmonės (toliau – paslaugų teikėjai) bei gyvenamąsias patalpas eksploatuojančios įmonės bei įstaigos, daugiabučių namų savininkų bendrijos (toliau – bendrijos) ir kiti su šiuo aprašu susiję fiziniai ir juridiniai asmenys.

 

II. KREIPIMASIS DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS

 

6. Vienas gyvenantis asmuo ar bendrai gyvenantys asmenys dėl kompensacijų iki einamojo mėnesio 25 dienos imtinai, o dėl socialinių pašalpų iki einamojo mėnesio paskutinės darbo dienos imtinai kreipiasi:

6.1. Kaišiadorių miesto seniūnijos gyventojai – į Kaišiadorių miesto seniūniją arba į Kaišiadorių rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) administracijos Socialinės paramos skyrių (toliau – Socialinės paramos skyrius);

6.2. kitų seniūnijų gyventojai – į seniūnijas pagal gyvenamąją vietą.

7. Kai Prašymas – paraiška piniginei socialinei paramai gauti (toliau – prašymas-paraiška) ir kiti priklausantys dokumentai, pateikti po šio aprašo 6 punkte nurodytų terminų, vieno gyvenančio asmens arba bendrai gyvenančių asmenų duomenys įtraukiami į kito mėnesio žiniaraščius ir piniginė socialinė parama teisės aktų nustatyta tvarka išmokama už praėjusius mėnesius.

8. Kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos diena laikoma diena, kurią priimtas prašymas – paraiška skirti piniginę socialinę paramą. Kai, kreipiantis dėl piniginės socialinės paramos, su prašymu-paraiška pateikiami ne visi reikiami dokumentai, pareiškėjas gali juos pateikti per laikotarpį, nurodytą aprašo 13 punkte, nuo prašymo pateikimo dienos. Jeigu per nustatytą laikotarpį reikiamų dokumentų pareiškėjas nepateikia, jo prašymas laikomas nepateiktu. Per 5 darbo dienas Savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka priimamas sprendimas neteikti piniginės socialinės paramos ir asmeniui grąžinami jo pateikti dokumentai.

9. Jeigu asmuo reikalingų dokumentų ir/ar informacijos negali pateikti dėl objektyvių priežasčių (ligos ar iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų pavėluotai gautų duomenų ir kitų, nuo asmens nepriklausančių, priežasčių), socialinė pašalpa už praėjusį mėnesį, asmeniui pateikus prašymą Socialinės paramos skyriui, įvertinus aplinkybes ir priėmus sprendimą gali būti išmokėta per 5 darbo dienas nuo prašymo pateikimo dienos.

10. Socialinės paramos skyriaus ir seniūnijų darbuotojai, priėmę gyventojų prašymus – paraiškas, privalo išduoti siuntimą visuomenei naudingai veiklai atlikti ne ilgiau kaip 4 val. per parą ir ne daugiau kaip 10 dienų per mėnesį.

 

III. DOKUMENTAI, DUOMENYS IR VEIKSMAI, BŪTINI PINIGINEI SOCIALINEI

PARAMAI SKIRTI

 

11. Socialinei paramai skirti būtini dokumentai ir duomenys:

11.1. asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas;

11.2. socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintos formos prašymas-paraiška ir jos priedai;

11.3. prašymas-paraiška skirti papildomą socialinės pašalpos dalį mirus vienam iš tėvų (priedas), kreipiantis dėl papildomos socialinės pašalpos dalies mirus vienam iš tėvų, nurodant turimą turtą ir įstatymo 14 straipsnyje nurodyto turto vertę ir kitus būtinus duomenis apie save ir bendrai gyvenančius asmenis, veiklos pobūdį, gaunamas pajamas ir kt.;

11.4. kreipiantis dėl kieto kuro kompensacijos, su prašymu-paraiška pateikiami patirtas išlaidas patvirtinantys mokėjimo dokumentai;

11.5. pažyma apie Įstatymo 17 straipsnyje nurodytas pajamas, gautas per 3 praėjusius mėnesius iki mėnesio, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama, arba pajamas to mėnesio, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama, išskyrus atvejus, kai Savivaldybės administracija duomenis gauna iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. Visų prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų teisingumą prašymą-paraišką pateikęs asmuo patvirtina savo parašu;

11.6. duomenys apie mėnesio, einančio prieš prašymo-paraiškos pateikimo mėnesį, paskutinę dieną turimą turtą nurodytą Įstatymo 14 straipsnyje, ir tai patvirtinančius dokumentus, išskyrus atvejus, kai Savivaldybės administracija duomenis gauna iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. Šie duomenys, jeigu nėra pasikeitimų, pateikiami kas 12 mėnesių. Šiam terminui pasibaigus, socialinės paramos teikimo laikotarpiu iki paramos teikimo laikotarpio pabaigos naujų duomenų apie turimą turtą pateikti nereikia. Duomenys apie turtą naujai pateikiami, jeigu piniginės socialinės paramos gavimo laikotarpiu įvyksta pasikeitimų apie turimą turtą Turto, nurodyto Įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1-5 punktuose, vertę nustato Socialinės paramos skyriaus specialistai ir specialistai seniūnijose, priimantys prašymą-paraišką teisės aktų nustatyta tvarka;

11.7. Buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktas – privalomas dokumentas teisei į socialinę pašalpą nustatyti. Piniginės socialinės pašalpos gavėjų buities ir gyvenimo sąlygos tikrinamos pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per metus.

12. Siekiant įvertinti piniginės socialinės paramos teikimo tikslingumą ir / ar veiksmingumą šio aprašo XI skyriuje nustatytos Socialinės paramos komisijos privalo tikrinti bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens buities ir gyvenimo sąlygas, užimtumą ir turimą turtą pagal poreikį ir dažniau kaip vieną kartą per metus, kai:

12.1. vienas gyvenantis asmuo arba bendrai gyvenantys asmenys ne mažiau kaip 6 mėnesius gauna piniginę socialinę paramą nenurodo jokio kito pajamų gavimo šaltinio arba piniginės socialinės paramos gavimo laikotarpiu bent kartą atsisakė siūlomo darbo arba pakeitė bedarbio statusą Darbo biržoje;

12.2. vieno gyvenančio asmens arba bendrai gyvenančių asmenų deklaruota gyvenamoji vieta nesutampa su faktine gyvenamąja vieta;

12.3. kai vieno gyvenančio asmens arba bendrai gyvenančių asmenų patiriamos išlaidos (automobilio išlaikymas, būsto nuoma, mokestis už studijas ir pan.) viršija pajamas arba yra neadekvačios gaunamoms pajamoms;

12.4. kitais atvejais, kilus įtarimų dėl prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų teisingumo apie bendrai gyvenančius asmenis, turtą pajamas ir užimtumą.

13. Seniūnijų, Socialinės paramos skyriaus specialistai gautą prašymą-paraišką piniginei socialinei paramai gauti užregistruoja prašymo-paraiškos pateikimo dieną ir prašymą-paraišką pateikusiam asmeniui įteikia informacinį lapelį pasirašytinai. Jeigu pateikti ne visi reikiami dokumentai, informacija apie trūkstamus dokumentus įrašoma į informacinį lapelį. Piniginei socialinei paramai gauti trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo- paraiškos pateikimo dienos, išskyrus atvejus, kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos pagal mėnesio, nuo kurio skiriama parama, pajamas – tuomet trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos. Visų prašyme-paraiškoje pateiktų dokumentų teisingumą pareiškėjas patvirtina savo parašu.

14. Prašymas-paraiška gali būti pateikta asmeniškai, paštu per atstovą arba naudojantis elektroninės valdžios sistemoje teikiama elektronine paslauga.

15. Seniūnijos pateikia apsvarstytus pašymus-paraiškas Socialinės paramos skyriui dėl kompensacijų iki einamo mėnesio 27 d., o dėl socialinių pašalpų – iki kito mėnesio 2 d.

 

IV. PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS SKYRIMAS IR APSKAIČIAVIMAS

 

16. Skiriant piniginę socialinę paramą įskaitomos visų bendrai gyvenančių arba vieno gyvenančio asmens gaunamos pajamos. Pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos vadovaujantis Įstatymo V skirsnyje nustatyta tvarka.

17. Socialinė parama skiriama vadovaujantis Įstatymo 21 straipsniu.

18. Socialinės pašalpos dydį apskaičiuoja Socialinės paramos skyrius, vadovaudamasis Įstatymu, šiuo aprašu ir naudodamasis socialinės paramos informacine sistema „Parama“ (toliau – „Parama“).

19. Kompensacijų dydį skaičiuojantys paslaugų teikėjai vadovaujasi bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui Įstatymo 11 straipsnyje kompensuojamais nustatytais dydžiais, taikant Įstatymo 12 straipsnyje nustatytus normatyvus.

20. Sukakusiems senatvės pensijos amžių ir neįgaliems asmenims, kuriems nustatytas netekto darbingumo lygis nuo 60 iki 100 proc., piniginė socialinė parama gali būti skiriama ilgesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, bet ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui, jeigu nesikeičia bendrai gyvenančių asmenų sudėtis arba vieno gyvenančio asmens šeiminė padėtis, jų (- jo) pajamų šaltinis ir turtas.

21. Įstatymo 23 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais piniginė socialinė parama skiriama iš naujo nuo kito mėnesio, kai pasikeitė aplinkybės, o nutraukiama nuo informacijos iš atitinkamų institucijų gavimo mėnesio pinuos dienos.

22. Sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo priimamas ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo-paraiškos ir visų reikalingų dokumentų gavimo dienos Savivaldybės administracijos direktoriaus nustatyta tvarka, nurodant Įstatymo 8 straipsnio 1 dalies sąlygą (sąlygas), kuriai (kurioms) esant paskirta piniginė socialinė parama.

23. Prašymą-paraišką pateikęs asmuo apie priimtą sprendimą dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar neskyrimo yra informuojamas asmens prašyme-paraiškoje nurodytu informavimo būdu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Jeigu piniginė socialinė parama neskiriama, nurodoma neskyrimo priežastis ir šio sprendimo apskundimo tvarka. Pateikti dokumentai grąžinami prašymą-paraišką pateikusiam asmeniui, o jo byloje paliekamos šių dokumentų kopijos.

24. Priėmus sprendimą dėl elektroniniu būdu pateikto prašymo-paraiškos, tą pačią dieną priimtas sprendimas pateikiamas elektroninių paslaugų sistemos paslaugos teikimo eigos stebėsenos modulyje.

25. Socialinės paramos skyrius, nustatęs bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę į kompensaciją ne vėliau kaip paskutinę mėnesio dieną pateikia:

25.1. duomenis kompiuterinėse laikmenose UAB „Kaišiadorių šiluma“ ir UAB „Kaišiadorių vandenys“;

25.2. pažymas kitiems paslaugų teikėjams, su kuriais yra sudarytos sutartys;

25.3. pažymas gyventojams, kurie kreipiasi dėl pažymų, ir kurias pristato bendrijoms.

26. Paslaugų teikėjai apskaičiuoja kompensacijas tik tiems bendrai gyvenantiems asmenims arba vieniems gyvenantiems asmenims, kuriems suteikta teisė į kompensacijas ir kompensacijos dalimi sumažina paslaugos kainą ir iki einamojo mėnesio 20 dienos išrašo paraiškas Savivaldybės administracijos Buhalterijos skyriui kompensacijoms apmokėti už praėjusį skaičiavimo mėnesį. Kompensacijų skaičiavimo duomenys kompiuteriniu būdu iki einamojo mėnesio 10 dienos perduodami Socialinės paramos skyriui, kuris atlieka programinį duomenų patikrinimą formuoja klaidų testavimo protokolus, patikrintus duomenis importuoja į „Paramą“. Socialinės paramos skyrius, patikrinęs neprograminio kompensacijų skaičiavimo atvejus, ar kompensacijos apskaičiuotos tiems asmenims, kuriems buvo suteikta teisė, ar skaičiavimai atlikti pagal tas pajamas ir tam laikotarpiui, kurios buvo pateiktos paslaugų teikėjui, atsižvelgdamas į patikrinimo rezultatus, suveda patikrintus duomenis į „Paramą“. Socialinės paramos skyrius informuoja kompensacijas skaičiuojančius paslaugų teikėjus apie pastebėtus neatitikimus. Paslaugų teikėjai privalo kitą skaičiavimo mėnesį ištaisyti klaidas.

27. Socialinės paramos skyrius, seniūnijos, paslaugų teikėjai, skaičiuojantys kompensacijas, privalo naudoti dokumentų formas, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro.

28. Savivaldybės administracijos Buhalterijos skyrius apskaičiuotų kompensacijų sumas perveda į paslaugų teikėjų nurodytas sąskaitas sutartyse nustatytais terminais.

29. Apskaičiuojant kieto kuro kompensacijos dydį, vadovaujamasi kompensacijos būstui šildyti apskaičiavimo metodika ir kuro vidutine kaina, kurią nustato Savivaldybės taryba kiekvienam šildymo sezonui (nuo spalio 1 dienos iki kovo 31 dienos imtinai). Kompensuojamos kieto kuro išlaidos pagal asmens pateiktus seniūnijai einamųjų metų kuro pirkimą patvirtinančius mokėjimo dokumentus. Apskaičiuota pagal metodiką kieto kuro kompensacija išmokama pagal priklausantį kompensacijos dydį per mėnesį, tačiau ne didesnė, kaip asmens patirtos išlaidos kietam kurui įsigyti.

30. Kai būstas šildomas elektra, dujomis, išlaidos kompensuojamos tik tais atvejais, kai toks būsto šildymas (šildymo įranga) įrengta (sumontuota) pagal projektą, suderinus su elektros energijos ar dujų tiekėjais.

31. Priklausomai nuo gyvenamosios vietos taip, kaip nustatyta šio aprašo 6 punkte, gyventojai už praėjusį mėnesį iki einamojo mėnesio 5 dienos dėl elektros ar dujų pateikia duomenis (pagal atsiskaitomąją sąskaitą arba atsiskaitymo knygelę) apie atsiskaitymą (patirtas išlaidas) už suvartotą elektros energiją ar dujas (sumokėtas sumas, suvartotą elektros energijos ar dujų kiekį, nustatytus elektros ar dujų tarifus). Socialinės paramos skyrius apskaičiuoja kompensacijų dydžius, nustato jų skyrimo terminus, parengia mokėjimo žiniaraščius ir perduoda informaciją Savivaldybės administracijos Buhalterijos skyriui iki einamojo mėnesio 15 d.

 

V. SOCIALINĖS PAŠALPOS DIDINIMAS, MAŽINIMAS

 

32. Socialinė pašalpa skiriama papildomai pagal Įstatymo 10 straipsnio 1 dalyje ir šiame apraše nustatytas sąlygas.

33. Socialinė pašalpa mažinama pagal Įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje ir apraše nustatytas sąlygas.

34. Mirus vienam iš tėvų ir likusiam vienam tėvui (motinai), auginančiam vaiką ar vaikus, socialinė pašalpa didinama 50 procentų socialinės pašalpos, mokėtos per praėjusius 12 mėnesių iki tėvo (motinos) mirties, vidutiniam dydžiui, bet ne ilgiau kaip šešis mėnesius, jeigu likęs vienas iš tėvų atitinka visas šias sąlygas:

34.1. bendrai gyvenantys asmenys buvo socialinės pašalpos gavėjai bent vieną mėnesį per paskutinius 3 mėnesius iki vieno iš tėvų mirties;

34.2. vienas iš tėvų mirė prieš 3 mėnesius iki kreipimosi dienos.

35. Socialinė pašalpa nemažinama pagal Įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje nustatytas sąlygas:

35.1. asmenims, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus sukakties likę ne daugiau kaip 5 metai;

35.2. motinai arba tėvui, kai vieno iš jų nėra ir jis (ji) augina namuose vaiką (vaikus);

35.3. asmenims, auginantiems 3 ir daugiau vaikų iki 14 metų.

 

VI. PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMAS

 

36. Socialinė pašalpa teikiama:

36.1. pinigais;

36.2. nepinigine forma;

36.3. pinigais ir (ar) nepinigine forma teikiamą socialinę pašalpą derinant su socialinėmis paslaugomis.

37. Nepinigine forma socialinė pašalpa teikiama šiais būdais:

37.1. apmokant ikimokyklinėms įstaigoms už vaikų išlaikymą jose;

37.2. apmokant mokykloms, dienos centrams ir kitiems juridiniams asmenims, teisės aktų nustatyta tvarka teikiantiems maitinimo paslaugas;

37.3. aprūpinant socialinėmis kortelėmis, skirtomis pirkti parduodamas prekes, išskyrus alkoholio, tabako ir loterijos bilietus;

37.4. aprūpinant maisto talonais, skirtais pirkti maisto produktus parduotuvėse;

37.5. apmokant už suteiktas mokamas sveikatos priežiūros paslaugas ir prekes;

37.6. apmokant suaugusiųjų asmenų gydymosi nuo nepriklausomybių ligų išlaidas;

37.7. išmokant pinigus socialiniam darbuotojui, organizuojančiam vaikų aprūpinimą maisto produktais, drabužiais, avalyne, vaistais, higienos reikmenimis ir kt.

37.8. pervedant lėšas už socialinio būsto nuomą šilumą elektros energiją vandenį, dujas, komunalines paslaugas teikiančioms įmonėms, bet ne daugiau kaip 20 procentų mokamos socialinės išmokos;

37.9. apmokant formaliojo ar neformaliojo švietimo išlaidas, mokyklinių prekių įsigijimo išlaidas, mokestį už studento gyvenimą bendrabutyje;

37.10. pervedant lėšas socialinių paslaugų teikėjui socialinėms paslaugoms teikti;

37.11. kitais, vaiko interesus atitinkančiais būdais.

37.12. pinigais ir (ar) nepinigine forma teikiamą socialinę pašalpą derinant su socialinėmis paslaugomis.

38. Socialinė pašalpa nepinigine forma gali būti teikiama šioms nepasiturinčių gyventojų grupėms:

38.1. patyrusiems socialinę riziką;

38.2. kitiems nepasiturintiems gyventojams, įvertinus poreikį socialinę pašalpą teikti nepinigine forma.

39. Piniginės socialinės paramos teikimo asmenims, patyrusiems socialinę riziką, organizavimo tvarką tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius.

40. Kompensacijos gali būti teikiamos:

40.1. Įstatymo 22 straipsnio 2 dalyje nustatytais teikimo būdais;

40.2. bendrai gyvenantiems asmenims ar vieniems gyvenantiems asmenims, patyrusiems socialinę riziką, kompensacija už kietą kurą išmokama seniūnijų darbuotojams, kurie organizuoja kieto kuro įsigijimą.

41. Mirus asmeniui, kurio vardu bendrai gyvenantiems asmenims mokama socialinė pašalpa, šiems bendrai gyvenantiems asmenims paskirta ir iki kito mėnesio po jo mirties neišmokėta pašalpa, jeigu dėl jo buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 2 mėnesius po socialinę pašalpą gavusio asmens mirties dienos, išmokama mirusįjį laidojusiam vienam iš bendrai gyvenančių asmenų, pateikus laisvos formos prašymą ir mirties liudijimo originalą, o jeigu tokio bendrai gyvenančio asmens nėra, pervedamos į vaiko (įvaikio) ar vaikų (įvaikių) iki 18 metų vardu atidarytą nurodytą sąskaitą. Mirus vienam gyvenančiam asmeniui, socialinės pašalpos teikimas nutraukiamas nuo jo mirties mėnesio pirmos dienos, o už praeitą laikotarpį neišmokėta ir / ar neatsiimta socialinė pašalpa neišmokama.

42. Šio aprašo 46 punkte nurodytu atveju, socialinė pašalpa pradedama teikti ne tik vaikams tik po skolos apmokėjimo ar sutarties sudarymo dėl skolos apmokėjimo ir ją pradedant vykdyti mėnesio pirmos dienos.

43. Savivaldybės administracijos Buhalterijos skyrius perveda socialines pašalpas ir kompensacijas į asmenų nurodytas sąskaitas arba į pašto skyrius iki kito mėnesio 20 dienos įskaitytinai.

44. Paskirta, bet laiku neatsiimta socialinė pašalpa išmokama, jeigu dėl jos buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo paskutinio mėnesio, už kurį socialinė pašalpa buvo paskirta.

45. Jeigu bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui apskaičiuota socialinė pašalpa yra mažesnė kaip 5 litai, o kieto kuro ir dujų išlaidų kompensacija – mažesnė kaip 1 litas, jos neišmokamos.

 

VII. SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS TEISĖS TEIKIANT PINIGINĘ

SOCIALINĘ PARAMĄ

 

46. Kai bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo yra skolingi už socialinio būsto nuomą, socialinė pašalpa skiriama tik vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 d.

47. Patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą, surašius Buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, skiriama:

47.1. socialinė pašalpa, kai bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamos yra mažesnės už valstybės remiamas pajamas bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, tačiau bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens turimo turto vertė iki 3 tūkstančių litų viršija turto vertės normatyvą;

47.2. socialinė pašalpa ir kompensacijos bendrai gyvenantiems asmenims, kurie nėra sudarę teismo patvirtintos sutarties dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo arba dėl išlaikymo ir (ar) tėvystės nustatymo nesikreipė į teismą arba dėl išlaikymo ir (ar) tėvystės nustatymo kreipėsi į teismą, bet tėvystė nebuvo nustatyta ir (ar) išlaikymas nebuvo priteistas arba pareiškimas paliktas nenagrinėtas ne ilgiau kaip 6 mėnesius per metus;

47.3. socialinė pašalpa bendrai gyvenantiems asmenims, santuokos nutraukimo bylos nagrinėjimo metu esant ginčui - atskirai;

47.4.  kompensacijos vienam gyvenančiam asmeniui arba bendrai gyvenantiems asmenims, jeigu jie deklaruoja gyvenamąją vietą jų nuosavybės teise turimame būste arba nuomojasi būstą, kuris Nekilnojamojo turto registre nėra įregistruotas kaip gyvenamosios patalpos arba atskira gyvenamoji patalpa, kai bendraturčių nuosavybės teisės dalys nėra nustatytos;

47.5. socialinė pašalpa, kai sutuoktiniai, kurių amžius daugiau kaip 65 metai, gyvena skyrium, tačiau nėra nutraukę santuokos, arba vienas iš sutuoktinių yra dingęs be žinios, žuvęs ar miręs, o likęs sutuoktinis neturi tai patvirtinančių dokumentų;

47.6. kompensacijos, jeigu išlaidos už būsto šildymą, už faktinį geriamo vandens ir (ar) kiekį atitinka Įstatymo 11 straipsnio nustatytus kompensuojamus dydžius, tačiau bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo neatitinka Įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 1 ar 2 punkte nustatytų reikalavimų ir turto vertė viršija 3 tūkstančius litų;

47.7. socialinė pašalpa kitais ypatingais atvejais (ligos, skurdo, smurto atveju, kai nėra pajamų šaltinio ir nė vienas šeimos narys per paskutinius 6 mėnesius nėra atsisakęs siūlomo darbo), kai šeimoje susidarė ypatinga situacija ir yra sunki materialinė padėtis.

 

VIII. PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ GAUNANČIŲ ASMENŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

48. Socialinės paramos gavėjai turi teisę gauti visą reikiamą informaciją piniginės socialinės paramos klausimais.

49. Piniginę socialinę paramą gaunantys nepasiturintys gyventojai vykdo Įstatymo 25 straipsnyje nustatytas pareigas.

50. Asmenys, pateikę prašymą-paraišką socialinei pašalpai gauti arba ją gaunantys, taip pat privalo:

50.1. sudaryti Savivaldybės administracijos atsakingiems specialistams, Socialinės paramos komisijų nariams galimybę tikrinti gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą;

50.2. pasirašyti Buities tyrimo ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą (nesutikus su Buities tyrimo ir gyvenimo sąlygų patikrinimo akte pateikta informacija, pasirašyti nurodant nesutikimo priežastis);

50.3. dalyvauti Socialinės paramos komisijų organizuojamuose posėdžiuose socialinių pašalpų svarstymo klausimais, šioms komisijoms pakvietus.

51. Asmenims, nevykdantiems Įstatymo 25 straipsnyje ir šiame apraše nustatytų pareigų, socialinė pašalpa neskiriama arba nutraukiama nuo pareigų nevykdymo mėnesio pirmos dienos.

 

IX. NETEISĖTAI GAUTOS PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS IŠIEŠKOJIMAS

 

52. Neteisėtai gauta piniginė socialinė parama išieškoma Įstatymo VIII skirsnyje nustatyta tvarka:

52.1. Nustačius, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo piniginę socialinę paramą gavo neteisėtai, nes kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos metu pateikė neteisingus duomenis apie turtą gaunamas pajamas, bendrai gyvenančius asmenis arba kitus duomenis, reikalingus piniginei socialinei paramai skirti, arba paramos teikimo laikotarpiu per mėnesį nepranešė apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui, bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neteisėtai gautą pinigų sumą turi grąžinti arba ją sumokėti dalimis.

52.2. Asmenys, neteisėtai gavę Įstatymo nustatytą socialinę paramą tačiau neturintys galimybės Savivaldybei grąžinti įsiskolinimo per mėnesį nuo Socialinės paramos skyriaus pareikalavimo dienos, gali grąžinti įsiskolinimą dalimis pagal sudarytą su Socialinės paramos skyriumi sutartį.

52.3. Negrąžinta neteisėtai gauta piniginė socialinė parama yra išskaičiuojama vadovaujantis Socialinės paramos skyriaus priimtu sprendimu iš piniginę socialinę paramą gaunančiam asmeniui paskirtos piniginės socialinės paramos sumos išskaičiuojant ne daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį, jeigu nėra piniginę socialinę paramą gaunančio asmens raštu pateikto sutikimo išskaičiuoti didesnę mokėtinos sumos dalį per mėnesį ar visą mokėtiną sumą.

52.4. Jeigu neteisėtai gauta piniginė socialinė parama negrąžinta arba neišskaičiuota, likusi skola išieškoma Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, jeigu su išieškojimu susijusios administravimo išlaidos neviršija išieškotinos sumos.

 

X. FINANSAVIMAS

 

53. Socialinės pašalpos finansuojamos iš Savivaldybės biudžeto socialinėms pašalpoms skirtų lėšų, iš kurių iki 7 procentų skiriama socialinėms pašalpoms administruoti.

Punkto pakeitimai:

Nr. V17-160, 2014-05-29, paskelbta TAR 2014-05-30, i. k. 2014-05916

 

54. Nepanaudotos socialinėms pašalpoms finansuoti skirtos lėšos naudojamos Socialinės apsaugos programai vykdyti, visuomenei naudingai veiklai remti ir kitoms savivaldybės reikmėms finansuoti pagal Savivaldybės tarybos sprendimus.

55. Savivaldybės biudžeto lėšų socialinėms pašalpoms administruoti naudojimo tvarką nustato Savivaldybės administracijos direktorius.

56. Kompensacijos finansuojamos iš valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams.

 

XI. SOCIALINĖS PARAMOS KOMISIJA

 

57. Kiekvienos seniūnijos seniūnai sudaro Socialinės paramos komisijas (toliau – Komisija), į kurių sudėtį įtraukia bendruomeninių organizacijų ir (ar) religinių bendruomenių, ir (ar) religinių bendrijų, ir (ar) kitų nevyriausybinių organizacijų atstovus ir (ar) gyvenamosios vietovės bendruomenės narius, ir (ar) seniūnaičius, ir (ar) kitus suinteresuotus asmenis.

58. Komisija nagrinėja bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, turimą turtą, užimtumą, neteisingai pateiktus duomenis, paramos tikslingumą ir / ar taiklumą bei kitus, su socialine parama susijusius, klausimus ir teikia motyvuotas išvadas Socialinės paramos skyriui dėl piniginės socialinės paramos teikimo, būdų ar neteikimo bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui.

59. Socialinės paramos skyriui pateiktos Komisijos išvados yra rekomendacinio (patariamojo) pobūdžio.

60. Komisijų sudėtis bei jų veiklos nuostatus tvirtina Savivaldybės administracijos direktorius.

 

XII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

61. Jeigu socialinė pašalpa ar kompensacijos bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui priklauso pagal dvi ar daugiau Įstatymo ir šio aprašo nuostatų, taikoma ta nuostata, kuri bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui yra palankiausia.

62. Sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar neskyrimo gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

______________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Kaišiadorių rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. V17-160, 2014-05-29, paskelbta TAR 2014-05-30, i. k. 2014-05916

Dėl Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos 2013 m. gruodžio 27 d. sprendimo Nr. V17-449 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kaišiadorių rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo