Suvestinė redakcija nuo 2025-01-01
Įsakymas paskelbtas: TAR 2018-09-10, i. k. 2018-14283
Nauja redakcija nuo 2025-01-01:
Nr. V-1089, 2024-11-08, paskelbta TAR 2024-11-11, i. k. 2024-19567
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTAVIMO PASLAUGŲ
TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2018 m. rugsėjo 7 d. Nr. V-989
Vilnius
Įgyvendindamas Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. XIV-72 „Dėl Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos“, 113.2 ir 113.3 papunkčius bei Priklausomybės ligų gydymo ir žalos mažinimo priemonių prieinamumo ir kokybės gerinimo 2021–2024 metų veiksmų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2021 m. rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. V-1855 „Dėl Priklausomybės ligų gydymo ir žalos mažinimo priemonių prieinamumo ir kokybės gerinimo 2021–2024 metų veiksmų plano patvirtinimo“, 1 priedo 1.1.5 priemonę ir siekdamas užtikrinti priklausomybės ligomis sergantiems asmenims skirtų paslaugų teikimo tęstinumą, įvairovę bei integravimą į bendrą priklausomybės ligomis sergančių asmenų sveikatos priežiūros paslaugų sistemą:
1. T v i r t i n u pridedamus:
3. R e k o m e n d u o j u savivaldybėms:
3.1. organizuoti savivaldybės teritorijoje Priklausomybių konsultavimo paslaugų teikimo tvarkos apraše nurodytų priklausomybių konsultavimo paslaugų žalingai psichoaktyviąsias medžiagas vartojantiems ar rizikingo elgesio, susijusio su lošimu, asmenims teikimą;
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2018 m. rugsėjo 7 d.
įsakymu Nr. V-989
(Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2024 m. lapkričio 8 d.
įsakymo Nr. V-1089 redakcija)
PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTAVIMO PASLAUGŲ TEIKIMO
TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Priklausomybių konsultavimo paslaugų teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) apibrėžia reikalavimus priklausomybių konsultantui, nustato jo funkcijas, teises ir pareigas, reglamentuoja priklausomybių konsultanto paslaugų žalingai alkoholį ar narkotines medžiagas vartojantiems, rizikingo elgesio, susijusio su lošimu, asmenims teikimo tvarką ir paslaugų stebėsenos vykdymą.
2. Aprašas taikomas priklausomybių konsultantams, teikiantiems priklausomybių konsultavimo paslaugas, bei valstybės ir savivaldybių įstaigoms ir nevyriausybinėms organizacijoms, kuriose teikiamos priklausomybių konsultavimo paslaugos, bei jų stebėseną vykdančioms įstaigoms.
3. Apraše vartojamos sąvokos ir jų apibrėžtys:
3.1. Priklausomybių konsultantas – Priklausomybių konsultavimo paslaugų teikimo tvarkos apraše nustatytus reikalavimus atitinkantis pilnametis asmuo, teikiantis priklausomybių konsultavimo paslaugas.
3.2. Priklausomybių konsultavimo paslaugos – paslaugos, kurias alkoholį ar narkotines medžiagas vartojantiems ar lošiantiems asmenims bei jų artimiesiems anonimiškai teikia priklausomybių konsultantas ir kurios apima individualias konsultacijas, per kurias taikomos priemonės, kuriomis siekiama mažinti alkoholio, narkotinių medžiagų ar lošimų keliamą žalą asmeniui ir visuomenei, padėti alkoholį ar narkotines medžiagas vartojantiems ar lošiantiems asmenims keisti rizikingą elgesį ar visai atsisakyti vartojimo ar lošimo, išvengti atkryčio.
4. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžiamos Lietuvos Respublikos psichikos sveikatos įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ (toliau – Socialinių paslaugų katalogas), ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose psichikos sveikatos priežiūrą.
II SKYRIUS
REIKALAVIMAI PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTANTUI IR PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTAVIMO PASLAUGŲ TEIKIMAS
5. Priklausomybių konsultantas, norintis teikti priklausomybių konsultavimo paslaugas valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje, nevyriausybinėje ar kitoje organizacijoje, turi atitikti Priklausomybių konsultanto pavyzdinio pareigybės aprašymo (1 priedas) ir šio Aprašo nustatytus reikalavimus.
6. Priklausomybių konsultantas pagal priklausomybių konsultanto kompetenciją gali teikti priklausomybių konsultavimo paslaugas:
6.1. visuomenės ar asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kuriose teikiamos paslaugos alkoholį, narkotines medžiagas vartojantiems ir (ar) lošiantiems asmenims ir (ar) priklausomybės liga sergantiems asmenims;
6.2. socialinių paslaugų įstaigose (Socialinių paslaugų kataloge nustatytas socialines paslaugas, kurias teikiančių specialistų kategorijų apibūdinime nurodyti priklausomybių konsultantai arba nurodytas teikiančių specialistų kategorijų sąrašas nėra baigtinis);
6.3. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, dirbdamas mobiliojoje komandoje;
7. Alkoholį, narkotines medžiagas vartojančiam ir (ar) lošiančiam asmeniui kreipusis dėl priklausomybių konsultavimo paslaugų gavimo, priklausomybių konsultantas, vadovaudamasis Priklausomybių konsultanto pavyzdiniame pareigybės apraše nurodytomis priklausomybių konsultanto funkcijomis, paslaugas teikia šia tvarka:
7.1. pagal kompetenciją įvertina vartojančio alkoholį, narkotines medžiagas ir (ar) lošiančio asmens pagalbos poreikius;
7.2. kartu su vartojančiu alkoholį, narkotines medžiagas ir (ar) lošiančiu asmeniu aptaria ir parengia pagalbos planą, kuris pasikeitus aplinkybėms gali būti tikslinamas ar jo įgyvendinimas nutraukiamas;
7.3. teikia pagalbą individualiai, pasirinkdamas vartojančio alkoholį, narkotines medžiagas ir (ar) lošiančio asmens poreikius ir asmenines savybes (gebėjimus, padėtį, amžių, brandą, lytį, psichikos ir fizines savybes, socialinės aplinkos ir kitas svarbias ypatybes) atitinkančias priemones;
8. Priklausomybių konsultanto kartu su alkoholį, narkotines medžiagas vartojančiu ir (ar) lošiančiu asmeniu rengiamame plane turi būti įvardijama asmeniui kylančios svarbiausios su alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimu ir (ar) potraukiu lošti susijusios problemos, joms spręsti keliami trumpalaikiai tikslai, kokius veiksmus asmuo turi atlikti, kad tuos tikslus pasiektų, kokios priklausomybių konsultanto pagalbos (pagal pavyzdiniame pareigybės aprašyme nurodytas funkcijas) reikia ir siekiami rezultatai.
9. Jei į priklausomybių konsultantą kreipiasi vartojančio alkoholį, narkotines medžiagas ir (ar) lošiančio asmens artimieji dėl priklausomybių konsultavimo paslaugų, priklausomybių konsultantas juos konsultuoja dėl galimų veiksmų, siekiant motyvuoti vartojantį asmenį kreiptis dėl priklausomybių konsultavimo paslaugų ar kitos pagalbos.
10. Teikiant priklausomybių konsultavimo paslaugas, su alkoholį, narkotines medžiagas vartojančiu ir (ar) lošiančiu asmeniu ar jo artimaisiais tiek žodžiu, tiek raštu bendraujama paprasta ir suprantama kalba. Prireikus asmeniui pasiūloma kreiptis specialistų pagalbos, nurodomos tokios pagalbos galimybės, pagalbos ar paslaugų teikimo vietos, tarpininkaujama registruojantis ar nuvykstant.
11. Teikdamas priklausomybių konsultavimo paslaugas, priklausomybių konsultantas pildo konsultavimo paslaugų teikimo žurnalą (2 priedas), kuriame nurodo vartojančio alkoholį, narkotines medžiagas ar lošiančio asmens kodą, kuris sudaromas iš šių reikšmių:
11.3. 4-[], 5-[] – pirma paciento vardo ir pirma pavardės raidė (jei moteris – prašoma mergautinės pavardės raidės);
III SKYRIUS
PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTANTO TEIKIAMŲ PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTAVIMO PASLAUGŲ STEBĖSENA
12. Priklausomybių konsultanto teikiamų paslaugų stebėsena vykdoma vadovaujantis priklausomybių konsultanto pateiktais priklausomybių konsultavimo paslaugų teikimo žurnalo duomenimis (2 priedas), kuriuos priklausomybių konsultantas arba priklausomybių konsultavimo paslaugas organizuojanti įstaiga teikia Respublikiniam priklausomybės ligų centrui (toliau – Centras). Savivaldybių visuomenės sveikatos biurai šiuos duomenis teikti Centrui privalo, kitoms valstybės ir savivaldybių įstaigoms, nevyriausybinėms ir kitoms organizacijoms, individualiai paslaugas teikiantiems priklausomybių konsultantams šiuos duomenis teikti Centrui rekomenduojama.
13. Praėjusių metų stebėsenos duomenys Centrui yra teikiami redaguojamu formatu (Excel arba Word) iki einamųjų metų sausio 20 d. Centras pateikia suvestinę suteiktų paslaugų ataskaitą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai iki einamųjų metų vasario 10 d. pagal su Sveikatos apsaugos ministerija suderintą ir Centro vadovo patvirtintą Priklausomybių konsultanto paslaugų suvestinės ataskaitos formą.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
14. Priklausomybių konsultavimo paslaugas gali teikti valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje, nevyriausybinėje ar kitoje organizacijoje dirbantis arba su valstybės ar savivaldybės institucija ar įstaiga, nevyriausybine ar kita organizacija sudaręs paslaugų teikimo sutartį priklausomybių konsultantas.
15. Visa teikiant priklausomybių konsultavimo paslaugas surinkta informacija apie alkoholį, narkotines medžiagas vartojantį ar lošiantį asmenį laikoma konfidencialia. Kitiems asmenims ši informacija gali būti atskleista tik Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatytais pagrindais ir tvarka. Duomenys apie paslaugas gavusius asmenis ir kita su paslaugų gavimu susijusi informacija yra saugoma taip, kad būtų užtikrinamas šios informacijos konfidencialumas.
16. Priklausomybių konsultanto paslaugos gali būti finansuojamos iš Sveikatos apsaugos ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirtų valstybės biudžeto asignavimų lėšų, kitų valstybės institucijų, savivaldybių biudžetų, Europos Sąjungos ar kitos tarptautinės paramos lėšų ar kitų teisėtų finansavimo šaltinių.
Priklausomybių konsultavimo
paslaugų teikimo tvarkos
aprašo
1 priedas
PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTANTO PAVYZDINIS PAREIGYBĖS APRAŠYMAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Priklausomybių konsultavimo paslaugos grindžiamos individualiu požiūriu, pagarba žmogaus teisėms, pripažįstant, kad alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimas ar probleminis lošimas yra žmogaus fizinės, psichikos sveikatos, jo ir visuomenės socialinės gerovės užtikrinimo problema.
II SKYRIUS
KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI
2. Priklausomybių konsultantas vykdo šias funkcijas:
2.1. alkoholį žalingai vartojančiam asmeniui ir (ar) jo artimiesiems – baigęs priklausomybių konsultavimo dėl alkoholio vartojimo mokymus pagal neformaliojo mokymo programą arba kitus lygiaverčius mokymus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka ir turintis tai patvirtinantį pažymėjimą, išduotą iki 2024 m. rugsėjo 1 d.;
2.2. alkoholį, narkotines medžiagas žalingai vartojančiam ir (ar) lošiančiam asmeniui ir (ar) jo artimiesiems – baigęs priklausomybių konsultavimo dėl alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo ir rizikingo elgesio, susijusio su lošimu, mokymus pagal neformaliojo mokymo programą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka ir turintis tai patvirtinantį pažymėjimą.
III SKYRIUS
FUNKCIJOS, TEISĖS IR PAREIGOS
3. Priklausomybių konsultantas vykdo šias funkcijas:
3.1. pagal kompetenciją informuoja vartojančius alkoholį, narkotines medžiagas ar lošiančius asmenis apie alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo ir (ar) lošimo keliamą žalą asmens, jo artimųjų, visuomenės sveikatai ir gerovei;
3.2. motyvuoja vartojantį alkoholį, narkotines medžiagas ar lošiantį asmenį keisti elgesį: sumažinti alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimą ir (ar) lošimą, visai jų atsisakyti, kreipiantis pagalbos, ją priimant, gydantis vartojimo ar lošimo sukeliamus psichikos ir elgesio sutrikimus, sprendžiant socialines, teisines, sveikatos ar kitas problemas;
3.3. individualiai aptaria konsultuojamam asmeniui kylančias problemas ir poreikius;
3.4. informuoja ir konsultuoja vartojančius alkoholį, narkotines medžiagas ar lošiančius asmenis apie galimybę gauti jų poreikius atitinkančias sveikatos priežiūros, socialines ar kitas paslaugas;
3.5. skatina ir palaiko alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimą ir (ar) lošimą nutraukusių arba sumažinusių asmenų motyvaciją, prireikus pasiūlo jiems kreiptis dėl kitų paslaugų, siekiant išvengti atkryčio;
3.6. tarpininkauja asmenims, siekdamas įtraukti juos į reabilitacijos, resocializacijos ir integracijos paslaugų programas, savitarpio pagalbos grupių ar kitas programas, padeda asmenims spręsti socialines, teisines, sveikatos ar kitas problemas (susisiekiant, registruojant ar palydint į kompetentingas valstybės ir (ar) savivaldybės institucijas ir įstaigas);
3.7. konsultuoja alkoholį, narkotines medžiagas vartojančio ar lošiančio asmens artimuosius dėl jo sveikimo poreikių, turimų problemų ir galimų jų sprendimo būdų, galimybės gauti poreikius atitinkančias paslaugas;
3.8. atlieka kitas teisės aktų nustatytas funkcijas.
4. Priklausomybių konsultanto teisės:
4.1. gauti jo paslaugoms teikti reikalingą informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų jo kompetencijos klausimais;
4.2. atsisakyti teikti paslaugas, jei tai gali sukelti realų pavojų jo arba alkoholį, narkotines medžiagas vartojančio ar lošiančio asmens gyvybei ir (ar) sveikatai.
5. Priklausomybių konsultanto pareigos:
5.1. teikiant paslaugas, palaikyti abipuse pagarba, tarpusavio supratimu ir susitarimu tarp priklausomybių konsultanto ir asmenų, gaunančių priklausomybių konsultavimo paslaugas, grįstą santykį;
5.2. nepriskirtais jo kompetencijai klausimais rekomenduoti alkoholį, narkotines medžiagas vartojantiems ar lošiantiems asmenims kreiptis į atitinkamos srities specialistą ar įstaigą;
5.3. bendradarbiauti su kitų įstaigų, institucijų bei organizacijų, kurios kompetentingos suteikti alkoholį, narkotines medžiagas vartojančiam ar lošiančiam asmeniui reikiamas paslaugas, specialistais;
5.4. užtikrinti asmens duomenų apsaugą ir priklausomybių konsultavimo paslaugų teikimo konfidencialumą;
5.5. kaupti, atnaujinti duomenis apie priklausomybių konsultavimo paslaugų teikimo teritorijoje veikiančias įstaigas ir organizacijas, kurios alkoholį, narkotines medžiagas vartojantiems ar lošiantiems asmenims gali suteikti reikiamą pagalbą (gydymo, teisines, socialines paslaugas);
5.6. skleisti informaciją apie priklausomybių konsultavimo paslaugas, jų paskirtį, prieinamumą bei galimą naudą;
5.7. informuoti atsakingas institucijas apie įtariamą vaiko teisių pažeidimą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, ir (ar) įtariamą smurtą artimoje aplinkoje, vadovaujantis Lietuvos Respublikos apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymu.
Priklausomybių konsultavimo
paslaugų vykdymo tvarkos
aprašo
2 priedas
(Priklausomybių konsultanto paslaugų teikimo žurnalo pavyzdinė forma)
PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTANTO PASLAUGŲ TEIKIMO ŽURNALAS
Konsultanto vardas, pavardė_____________________________________________________
Kliento kodas |
Vizito data |
Vizito pobūdis |
Konsultanto veiksmai (vienas veiksmas per vizitą) |
Rekomendacijos
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 2 3 4 5 6 |
|
1. Kreipėsi pats. 2. Rekomendavo kreiptis_____(įrašykite). 3. Kreipėsi dėl artimojo. 4. Kita. |
|
|
1 2 3 4 5 6 |
|
|
|
|
1 2 3 4 5 6 |
|
|
|
|
1 2 3 4 5 6 |
|
|
|
|
Lentelės pildymo paaiškinimas ir pildymo instrukcija:
PIRMA GRAFA: KLIENTO KODAS
Kliento kodą sudaro 6 simboliai.
Kodas sudaromas taip:
Pirmas simbolis: lyties pirma raidė (V, M).
Antras, trečias simboliai: gimimo metų paskutiniai du skaičiai.
Ketvirtas, penktas simboliai: pirma paciento vardo ir pirma pavardės raidė (jei moteris – prašoma mergautinės pavardės raidės) (pvz., PA).
Šeštas simbolis: pirma paciento motinos vardo raidė (pvz., D).
Pvz., jei kreipėsi klientas vyras, kuris gimė 1928 m., gyvena Vilniaus mieste, jo vardas Vardenis, pavardė Pavardenis ir mamos vardas Vardė, tai kodas bus toks:
V 28VP V.
ANTRA GRAFA: VIZITO DATA
Nurodomi metai, mėnuo ir diena, pvz., 2018-11-23.
TREČIA GRAFA: VIZITO POBŪDIS
Nurodoma:
1. Kreipėsi pats.
2. Rekomendavo kreiptis įstaiga / organizacija (nurodykite įstaigos pavadinimą___________________________).
3. Kreipėsi dėl artimojo / šeimos nario.
4. Kita.
KETVIRTA GRAFA: KONSULTANTO VEIKSMAI
Nurodomas pagrindinis (vienas) priklausomybių konsultanto veiksmas pagal Aprašo 1 priedo 3 punkte nurodytas funkcijas*:
1. informavimas apie žalą;
2. motyvavimas keisti elgseną;
3. individualus problemų ir poreikių aptarimas;
4. konsultavimas dėl pagalbos galimybių;
5. atkryčio prevencija / motyvacijos palaikymas;
6. tarpininkavimas;
7. darbas su artimaisiais;
8. kita.
*Papildomai šią skiltį galima detalizuoti, pagal poreikį nurodant konkrečias atliktas paslaugas. Galima žymėti veiksmo eilės numerį ir veiksmo pavadinimą arba tik veiksmo eilės numerį.
PENKTA GRAFA: REKOMENDACIJOS
Įrašoma, kas buvo klientui rekomenduota, pvz., užsiregistruoti pas psichiatrą, atvykti pakartotinės konsultacijos pas priklausomybių konsultantą, lankyti Anoniminių alkoholikų draugijos susirinkimus ir t. t.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos sveikatos
apsaugos ministro 2024 m. lapkričio 8 d.
įsakymo Nr. V-1089 redakcija
PRIKLAUSOMYBIŲ KONSULTANTO NEFORMALIOJO MOKYMO PROGRAMŲ DERINIMO IR KITŲ MOKYMŲ ATITIKTIES NUSTATYTIEMS REIKALAVIMAMS VERTINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Priklausomybių konsultanto neformaliojo mokymo programų derinimo ir kitų mokymų atitikties nustatytiems reikalavimams vertinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato priklausomybių konsultavimo dėl alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo ir rizikingo elgesio, susijusio su lošimu, mokymų pagal neformaliojo mokymo programas reikalavimus ir derinimo tvarką, taip pat priklausomybių konsultavimo paslaugas norinčių teikti asmenų išklausytų kitų mokymų apie priklausomybių konsultavimo paslaugų teikimą (toliau – kiti mokymai) atitikties Apraše nustatytiems mokymo programų reikalavimams vertinimo tvarką.
II SKYRIUS
MOKYMO PROGRAMOS DERINIMO TVARKA
3. Asmuo ar įstaiga (toliau – mokymo programos vykdytojas), pageidaujantys suderinti priklausomybių konsultavimo dėl alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo ir rizikingo elgesio, susijusio su lošimu, mokymo programą (toliau – mokymo programa) arba priklausomybių konsultavimo išlyginamąją programą, nurodytą Aprašo 24 punkte, Respublikiniam priklausomybės ligų centrui (toliau – Centras) turi pateikti šiuos dokumentus:
3.1. prašymą suderinti mokymo programą, kuriame turi būti nurodytas mokymo programos vykdytojo pavadinimas, adresas, telefonas, elektroninio pašto adresas;
4. Aprašo 3 punkte nurodyti dokumentai gali būti pateikiami tiesiogiai (atvykus į Centrą), paštu ar elektroninio ryšio priemonėmis (registruotu paštu, per kurjerį, dokumentai, pasirašyti saugiu elektroniniu parašu, gali būti siunčiami elektroniniu paštu, kitomis elektroninio ryšio priemonėmis).
5. Centras Aprašo 3 punkte nurodytus dokumentus ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų gavimo Centre dienos perduoda programų derinimo komisijai (toliau – komisija) ir raštu informuoja juos pateikusį mokymo programos organizatorių apie tai, kad dokumentai gauti, ir, jei pateikti ne visi Aprašo 3 punkte nurodyti dokumentai ir (arba) juose trūksta informacijos, ir (arba) pateikta netiksli informacija, informuoja apie nustatytus trūkumus ir nustato ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų nuo mokymo programos organizatoriaus informavimo dienos terminą trūkumams pašalinti bei įspėja, kad per šį terminą nepašalinus trūkumų, mokymų programa nebus suderinta. Jei per šiame punkte nustatytą terminą trūkumai nepašalinami, Centras ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio termino pabaigos raštu informuoja mokymo programos organizatorių, kad mokymų programa nederinama.
6. Centras sprendimą dėl mokymo programos suderinimo priima atsižvelgdamas į komisijos išvadą. Komisija sudaroma trejiems metams Centro vadovo sprendimu iš trijų Centro, vieno Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento darbuotojų ir vieno nevyriausybinės organizacijos atstovo. Sprendime dėl komisijos sudarymo nurodomas komisijos pirmininkas, kuris yra Centro atstovas. Tas pats asmuo komisijos nariu gali būti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.
7. Kai svarstomas klausimas, dėl kurio gali kilti komisijos nario interesų konfliktas, komisijos narys turi nusišalinti nuo klausimo svarstymo. Apie nusišalinimą pažymima komisijos posėdžio protokole.
8. Komisijos nariai užpildo mokymų programos vertinimą (2 priedas). Sprendimas laikomas priimtu, kai už jį balsuoja ne mažiau kaip pusė posėdyje dalyvaujančių nenusišalinusių komisijos narių. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komisijos pirmininko balsas. Komisijos posėdis laikomas įvykusiu, kai jame dalyvauja ne mažiau kaip pusė visų komisijos narių.
9. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Komisijos posėdžio protokole nurodomi svarstyti klausimai, balsavimo rezultatai, priimti sprendimai, komisijos narių nuomonės. Komisijos posėdžio protokolą pasirašo komisijos pirmininkas ir sekretorius. Komisijos darbo reglamentą, vadovaudamasis šio Aprašo nuostatomis, tvirtina Centro vadovas.
10. Komisijai nustačius, kad trūksta informacijos mokymo programos atitikčiai Aprašo III skyriuje nustatytiems reikalavimams įvertinti, komisija gali mokymo programos vykdytojo paprašyti papildomos informacijos, nurodydama informacijos pateikimo terminą ir tai, kad Aprašo 11 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo papildomos informacijos gavimo dienos. Papildoma informacija turi būti pateikta ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo komisijos pranešimo gavimo dienos.
11. Komisija išvadą dėl mokymo programų derinimo Centrui pateikia ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo visų Aprašo 3 punkte nurodytų dokumentų gavimo Centre dienos. Centras sprendimą dėl mokymų programos derinimo priima ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo komisijos išvados gavimo. Apie sprendimą dėl mokymo programos suderinimo mokymo programos organizatoriui pranešama raštu ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo.
12. Jei mokymo programa neatitinka Aprašo III skyriuje nustatytų reikalavimų ar per Aprašo 10 punkte nurodytą terminą neįvykdomas reikalavimas pateikti papildomą informaciją, Centras priima sprendimą nederinti mokymo programos ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos mokymo programos organizatoriui raštu nurodo nederinimo priežastis, pagrindą bei sprendimo apskundimo tvarką.
III SKYRIUS
REIKALAVIMAI MOKYMŲ PROGRAMOS TURINIUI IR LEKTORIAMS
13. Mokymo programos turinys turi atitikti šiuos reikalavimus:
13.1. mokymo programos trukmė yra ne trumpesnė kaip 230 akademinių valandų ir ji sudaryta iš:
13.1.1. ne mažiau kaip 110 akademinių valandų dėstomosios dalies, kurią sudaro teorinės medžiagos dėstymas ir praktiniai užsiėmimai (pvz., atvejų aptarimai, vaidmenų žaidimai, diskusijos grupėse ir kt. interaktyvios veiklos; praktiniai užsiėmimai sudaro ne mažiau kaip 20 procentų dėstymo dalies ir vyksta kontaktiniu būdu): 50 akademinių valandų bendroji dalis, atitinkanti Aprašo 13.2 papunktyje nustatytus reikalavimus, ir 60 akademinių valandų specializuota dalis (20 akademinių valandų alkoholio, 20 akademinių valandų narkotinių medžiagų ir 20 akademinių valandų dėl patologinio potraukio azartiniams lošimams), atitinkanti Aprašo 13.3–13.5 papunkčiuose nustatytus reikalavimus;
13.1.2. 100 akademinių valandų praktikos socialines ir (ar) sveikatos paslaugas teikiančiose įstaigose (pasirašius praktikos sutartį su priimančia įstaiga);
13.2. bendrosios dalies programos temos:
Tema |
Akademinių valandų skaičius |
Įvadinė dalis: |
5 |
Tarptautinės, Europos Sąjungos ir valstybinės alkoholio, narkotikų ir lošimų kontrolės politikos įgyvendinimo priemonės |
|
Sveikatos stiprinimo principai, sveikatos rizikos ir apsaugos veiksniai, sveikatai palankios aplinkos kūrimas |
|
Alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo ir lošimų keliama rizika, vartojimo padariniai socialinei gerovei, asmens ir visuomenės saugumui |
|
Nevyriausybinių organizacijų, savitarpio pagalbos grupių veikla alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo ir lošimų prevencijos srityje |
|
Priklausomybės ligos eiga, atkryčiai ir atkryčių prevencija, bendrieji ir individualūs atkryčio veiksniai |
|
Priklausomybių konsultanto darbo organizavimo ypatumai: |
15 |
Priklausomybių konsultavimo paslaugos teikimo darbo etikos taisyklės ir kompetencijos, pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo principai |
|
Priklausomybės ligos eiga, atkryčiai ir atkryčių prevencija, bendrieji ir individualūs atkryčio veiksniai |
|
Priklausomybių konsultanto profesionalumas, praktinės veiklos priežiūra, kvalifikacijos tobulinimas |
|
Darbuotojų saugos ir sveikatos principai |
|
Bendradarbiavimo su kitais specialistais, teikiančiais pagalbą, veiklos ypatumai |
|
Šiuolaikiniai pagalbos priklausomiems ar žalingai vartojantiems, ar turintiems elgesio sutrikimų (pvz., dėl lošimo) asmenims teikimo principai, narkotinių medžiagų vartojimo, lošimų prevencijos, priklausomybės ligų gydymo, reabilitacijos ir reintegracijos sistema Lietuvoje |
|
Priklausomybių konsultanto funkcijos ir darbo metodika: |
30 |
Konsultavimo, tarpininkavimo ir informavimo paslaugų teikimo pagrindai |
|
Tikslinis konsultavimas, tęstinių konsultavimo paslaugų planavimas ir plano eigos stebėsena |
|
Pagalbos plano sudarymas, pagalbos plano pasiektų tikslų stebėsena ir keitimas |
|
Konsultavimo užbaigimas, atsisakymas konsultuoti |
|
Rizikingos elgsenos keitimo stadijos, motyvacinio pokalbio (interviu) taikymo principai |
13.3. specializuotos dalies mokymo programos temos (darbui su žalingai vartojančiais ar turinčiais priklausomybę nuo alkoholio asmenimis):
Tema |
Akademinių valandų skaičius |
Bazinės žinios apie priklausomybę nuo alkoholio ir žalingą alkoholio vartojimą: |
8 |
Psichikos ir elgesio sutrikimų, kuriuos sukelia alkoholio vartojimas, samprata, biopsichosocialinis sveikatos ir ligų modelis |
|
Alkoholio vartojimo rizikos lygiai, alkoholio vartojimo įpročių vertinimas, rizikingą elgesį mažinančios priemonės |
|
Šiuolaikiniai pagalbos alkoholį vartojantiems asmenims teikimo principai, alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo prevencija, priklausomybės ligų gydymo, reabilitacijos ir reintegracijos sistema Lietuvoje |
|
Priklausomybių konsultanto paslaugos: |
12 |
Apklausos metodo taikymas alkoholio vartojimo rizikai nustatyti ir vertinti |
|
Konsultavimo, tarpininkavimo ir informavimo paslaugų teikimo principai dirbant su žalingai vartojančiais ar turinčiais priklausomybę nuo alkoholio |
13.4. specializuotos dalies mokymo programos temos (darbui su žalingai vartojančiais ar turinčiais priklausomybę nuo narkotinių medžiagų vartojimo asmenimis):
Tema |
Valandų skaičius |
Bazinės žinios apie priklausomybę nuo narkotinių medžiagų ir žalingą narkotinių medžiagų vartojimą: |
8 |
Psichikos ir elgesio sutrikimų, kuriuos sukelia narkotinių medžiagų vartojimas, samprata, biopsichosocialinis sveikatos ir ligų modelis |
|
Narkotinių medžiagų vartojimo tipai, įpročių vertinimas, rizikingą elgesį mažinančios priemonės |
|
Šiuolaikiniai pagalbos narkotines medžiagas vartojantiems asmenims teikimo principai |
|
Infekcinių ligų prevencijos ir valdymo bazinės žinios |
|
Žemo slenksčio paslaugų teikimo principai ir metodai |
|
Priklausomybių konsultanto funkcijos ir darbo metodika: |
12 |
Apklausos metodo taikymas nelegalių narkotinių medžiagų vartojimo rizikai nustatyti ir vertinti |
|
Konsultavimo, tarpininkavimo ir informavimo paslaugų teikimo principai dirbant su žalingai vartojančiais ar turinčiais priklausomybę nuo nelegalių narkotinių medžiagų asmenimis |
13.5. specializuotos dalies mokymo programos temos (darbui su rizikingą elgesį, susijusį su lošimu, ar patologinį potraukį lošimams turinčiais asmenimis):
Tema |
Akademinių valandų skaičius |
Bazinės žinios apie rizikingą elgesį, susijusį su lošimu, ir patologinį potraukį lošimams |
8 |
Psichikos ir elgesio sutrikimų, kuriuos sukelia rizikingas elgesys ar patologinis potraukis lošti, samprata, biopsichosocialinis sveikatos ir ligų modelis |
|
Lošimo įpročių vertinimas, rizikingą elgesį mažinančios priemonės |
|
Šiuolaikiniai pagalbos rizikingą elgesį ar patologinį potraukį lošti turintiems asmenims teikimo principai |
|
Priklausomybių konsultanto funkcijos ir darbo metodika: |
12 |
Apklausos metodo taikymas patologinio potraukio lošti rizikai nustatyti ir vertinti |
|
Konsultavimo, tarpininkavimo ir informavimo paslaugų teikimo principai dirbant su rizikingą elgesį, susijusį su lošimais, ar patologinį potraukį lošimams turinčiais asmenimis |
|
14. Praktikos atlikimo vietos nurodomos teikiant mokymo programą derinti. Praktika gali būti atliekama asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, socialinių paslaugų įstaigoje, probacijos tarnyboje, žemo slenksčio kabinete, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos mobiliosiose komandose, visuomenės sveikatos biure pas ten dirbantį ar paslaugas teikiantį priklausomybės konsultantą. Priklausomybių konsultanto, pas kurį atliekama praktika, priklausomybių konsultavimo stažas turi būti ne mažesnis kaip dveji metai.
15. Mokymo programos praktikos 80 proc. laiko sudaro konsultavimas dėl priklausomybės ir jo aptarimas siekiant įgyti priklausomybių konsultavimo praktikos, kompetencijų ir žinių ir susipažinti su praktinio konsultavimo specifika, ir 20 proc. – susipažinimas su skirtingomis pagalbą teikiančiomis įstaigomis, organizacijomis ir bendruomenėmis, jų teikiama pagalba, bendradarbiavimo ryšių užmezgimas ir pan.
16. Mokymo programos teorinę dalį dėstysiantys lektoriai turi atitikti šiuos reikalavimus:
16.1. turi būti ne mažiau kaip du skirtingų sričių specialistai iš šių sričių: gydytojas psichiatras, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas ir (ar) priklausomybių konsultantas (priklausomybių konsultantas gali būti tik kaip pagalbinis lektorius);
16.2. turi turėti ne trumpesnę kaip trejų metų priklausomybių konsultavimo paslaugų, priklausomybės ligų gydymo ir (ar) pagalbos priklausomiems asmenims teikimo patirtį;
17. Mokymo programos praktinę dalį ir atvejo aptarimo užsiėmimus organizuojantys lektoriai turi turėti ne trumpesnę kaip trejų metų priklausomybės ligomis sergančių asmenų gydymo ar konsultavimo dėl priklausomybių paslaugų teikimo patirtį.
18. Mokymų programos pabaigoje turi būti atliekamas mokymų programos dalyvių žinių ir įgūdžių vertinimas ir programos baigimo pažymėjimai išduodami tik sėkmingai mokymus baigusiems dalyviams.
IV SKYRIUS
MOKYMO PROGRAMOS VYKDYMO IR STEBĖSENOS TVARKA
20. Mokymo programos organizatoriai likus ne mažiau kaip 3 savaitėms iki mokymų pradžios Centrui pateikia programos vykdymo tvarkaraštį, kuriame nurodomas mokymų vykdymo grafikas su kiekvieno užsiėmimo data, laiku ir adresu, kur vyks programos mokymai, ir (ar) nuotolinių mokymų prisijungimo duomenimis, nurodomi mokymų lektoriai. Jei vykdymo tvarkaraštis keičiamas, apie pakeitimus Centras informuojamas likus ne mažiau kaip 2 savaitėms iki keičiamų užsiėmimų.
21. Mokymo programos organizatoriai programą baigusiems asmenims išduoda programos baigimo pažymėjimą ir pateikia sėkmingai programą baigusių asmenų sąrašą Centrui.
22. Programos baigimo pažymėjime turi būti šie duomenys:
V SKYRIUS
KITŲ MOKYMŲ ATITIKTIES APRAŠE NUSTATYTIEMS MOKYMO PROGRAMŲ REIKALAVIMAMS VERTINIMO TVARKA
24. Asmuo, baigęs priklausomybės konsultavimo dėl alkoholio vartojimo mokymus pagal neformaliojo mokymo programą arba kitus lygiaverčius mokymus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka iki 2025 m. sausio 1 d. ir turintis tai patvirtinantį pažymėjimą, gali baigti išlyginamuosius mokymus ir įgyti priklausomybių konsultavimo dėl alkoholio, narkotinių medžiagų vartojimo ir rizikingo elgesio, susijusio su lošimu, mokymų baigimo pažymėjimą, kai išlyginamųjų mokymų programa sudaryta iš ne mažiau kaip 40 akademinių valandų dėstymo (specializuotos dalies – 20 akademinių valandų narkotinių medžiagų ir 20 akademinių valandų dėl patologinio potraukio azartiniams lošimams) pagal Aprašo 13.1, 13.4 ir 13.5 papunkčių reikalavimus.
25. Asmuo, pageidaujantis gauti pažymą, patvirtinančią jo išklausytų kitų mokymų atitiktį Apraše nustatytiems mokymo programų reikalavimams (toliau – pažyma), Centrui turi pateikti šiuos dokumentus:
25.1. prašymą išduoti pažymą, kuriame turi būti nurodyta asmens vardas, pavardė, adresas, telefonas, elektroninio pašto adresas;
27. Centras Aprašo 25 punkte nurodytus dokumentus ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų gavimo Centre dienos perduoda komisijai ir raštu informuoja juos pateikusį asmenį apie tai, kad dokumentai gauti, ir, jei pateikti ne visi Aprašo 25 punkte nurodyti dokumentai ir (arba) juose trūksta informacijos, ir (arba) pateikta netiksli informacija, informuoja apie nustatytus trūkumus ir nustato ne trumpesnį kaip 5 darbo dienų nuo asmens informavimo dienos terminą trūkumams pašalinti bei įspėja, kad per šį terminą nepašalinus trūkumų, pažyma nebus išduodama. Jei per šiame punkte nustatytą terminą trūkumai nepašalinami, Centras ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šio termino pabaigos raštu informuoja asmenį, kad atsisako išduoti pažymą.
28. Centras pažymą išduoda atsižvelgdamas į komisijos išvadą. Komisija priima sprendimą siūlyti Centro vadovui išduoti pažymą, jei kiti mokymai atitinka Aprašo III skyriuje nustatytus reikalavimus.
29. Komisija, nustačiusi, kad trūksta informacijos kitų mokymų atitikčiai Aprašo III skyriuje nustatytiems reikalavimams įvertinti, gali asmens paprašyti papildomos informacijos, nurodydama informacijos pateikimo terminą ir tai, kad Aprašo 27 punkte nurodytas terminas skaičiuojamas nuo papildomos informacijos gavimo dienos. Papildoma informacija turi būti pateikta ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo komisijos pranešimo gavimo dienos.
30. Centras pažymą išduoda ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo visų Aprašo 25 punkte nurodytų dokumentų gavimo Centre dienos. Pažyma išsiunčiama registruotu paštu arba elektroniniu paštu arba pateikiama tiesiogiai (asmeniui atvykus į Centrą) ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jos išdavimo.
31. Jei kiti mokymai neatitinka Aprašo III skyriuje nustatytų reikalavimų ar per Aprašo 29 punkte nurodytą terminą neįvykdomas reikalavimas pateikti papildomą informaciją, Centras priima sprendimą neišduoti pažymos ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos asmeniui raštu nurodo pažymos neišdavimo priežastis, pagrindą bei sprendimo apskundimo tvarką.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
32. Informaciją apie patvirtintų ir galiojančių mokymo programų organizatorius Centras skelbia savo interneto svetainėje, nurodydamas mokymo programos organizatoriaus pavadinimą, kontaktinius duomenis (atsakingo asmens vardą ir pavardę, telefono numerį, interneto svetainės adresą ar el. paštą) ir mokymo programos pavadinimą.
34. Nepasibaigus Aprašo 33 punkte nurodytam galiojimo terminui, programa pripažįstama negaliojančia esant nors vienai iš šių sąlygų:
34.1. jei pasikeitus Apraše nurodytiems mokymo programos reikalavimams, patvirtinta mokymo programa nebeatitinka Aprašo nuostatų;
35. Centras per 5 darbo dienas nuo mokymo programos pripažinimo negaliojančia apie tai raštu praneša jos organizatoriams.
Priklausomybių konsultanto neformaliojo
mokymo programų derinimo ir kitų mokymų
atitikties nustatytiems reikalavimams
vertinimo tvarkos aprašo
1 priedas
MOKYMO PROGRAMOS APRAŠO STRUKTŪRA
__________________________________________
(programos teikėjo pavadinimas)
________________________________________________________________________________
(programos teikėjo duomenys: juridinio asmens teisinis statusas, buveinės adresas, kodas,
pašto indeksas, telefono ir fakso numeris, el. paštas)
20 - - Nr.______
(data)
PROGRAMOS PAVADINIMAS IR APRAŠYMAS:
Nurodyti programos pavadinimą ir aprašyti programą.
Įgyjamos kompetencijos:
Nurodyti, kokias kompetencijas dalyvis įgis. |
Programos trukmė: _____ val. (____ teorinės, praktinės)
Programos vadovas:
________________________________________________________________________________
(tiesiogiai už programos įgyvendinimo organizavimą atsakingo asmens duomenys: vardas, pavardė, darbovietė ir pareigos, telefono numeris, el. paštas)
1. PROGRAMOS APIBŪDINIMAS
1.1. Programos poreikis, naujumas ir aktualumas:
Nurodyti, ar programa parengta atsižvelgiant į naujausias su priklausomybės ligomis ir priklausomybių konsultavimu susijusias metodikas, aprašus, programas. Nurodyti, kokia naujausia informacija (aktualiais teisės aktais, knygomis, moksliniais straipsniais ar kitais leidiniais, internetine informacija ir t. t.) naudotasi rengiant programą. |
1.2. Programos tikslas:
Tikslas turi turėti tiesiogines sąsajas su programos uždaviniais ir turiniu. Jis apibrėžia programos visumą ir nurodo jos vykdymo kryptį. Tikslas turi būti formuluojamas aiškiu teiginiu, iš esmės apibūdinančiu programos visumą. |
1.3. Programos uždaviniai:
Uždaviniai formuluojami konkrečiais ir tiksliais teiginiais, jie išskaido tikslą į sudėtines dalis, jį diferencijuoja ir nurodo trumpalaikį tikslo dalies įgyvendinimo rezultatą. Uždaviniai privalo nuosekliai atspindėti programos realizavimo galimybes. |
1.4. Programos įgyvendinimo rezultatai:
Nurodyti, kaip mokymosi dalyviai mokymų metu įgytas kompetencijas galės naudoti praktinėje veikloje. |
1.5. Programos mokymo planas:
Eil. Nr. |
Temos pavadinimas |
Mokymosi valandos |
|||
teorijos |
praktinių užsiėmimų |
praktikos įstaigoje ir praktikos aptarimų |
iš viso |
||
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
Iš viso: |
|
|
|
|
1.6. Programos turinio aprašymas:
Kiekviena programos mokymo plane numatyta mokymų tema turi būti nuosekliai ir detaliai aprašyta pagal toliau pateiktą planą: 1. Temos pavadinimas. 2. Tikslas, uždaviniai. 3. Išsamus temos aprašymas. 4. Mokymo metodai ir mokymų struktūra. 5. Mokymo metodų aprašymas. 6. Siekiami rezultatai. 7. Literatūra. 8. Lektoriai. |
2. ĮGYJAMA KOMPETENCIJA
2.1. Išklausęs mokymus pagal mokymo programą, asmuo žinos:
Įvardyti pagrindines žinias, kurias įgis mokymų dalyviai, baigę programą: išklausę teorinę programos dalį, dalyvavę praktiniuose užsiėmimuose, atlikę visas savarankiškas užduotis.
2.2. Išklausęs mokymus pagal mokymo programą, asmuo gebės:
Įvardyti pagrindines kompetencijas, kurias įgis mokymų dalyviai, baigę programą: išklausę teorinę programos dalį, dalyvavę praktiniuose užsiėmimuose, atlikę visas savarankiškas užduotis. |
3. PROGRAMOS RENGĖJAS (-AI):
Nurodyti programos rengėjo (-ų) vardą (-us), pavardę (-es), pareigas. |
4. PROGRAMOS VYKDYTOJO (-Ų) (DĖSTYTOJO (-Ų)) PATIRTIS IR KOMPETENCIJA:
Nurodyti Programos vykdytojo (-ų) (dėstytojo (-ų)) vardus, pavardes, išsilavinimą, mokslo laipsnį (jeigu tokį turi), pareigybę, darbo patirtį. Programos vykdytojas (-ai) (dėstytojas (-ai)) privalo atitikti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintame Priklausomybių konsultantų neformaliojo mokymo programų derinimo ir kitų mokymų atitikties nustatytiems reikalavimams vertinimo tvarkos apraše nurodytus reikalavimus. Įrodymui pridėti programos vykdytojo (-ų) (dėstytojo (-ų)) gyvenimo aprašymą (-us), išsilavinimą, darbo patirtį ir kompetenciją patvirtinančių dokumentų kopijas. |
Eil. Nr. |
Programos vykdytojo (-ų) (dėstytojo) (-ų)) vardas, pavardė |
Išsilavinimas (mokymo įstaiga), mokslo laipsnis |
Pareigybė |
Darbo patirtis dėstomoje srityje |
Programoje dėstoma tema |
|
|
|
|
|
|
5. ŽINIŲ IR ĮGŪDŽIŲ ĮVERTINIMO FORMA:
Nurodyti ir aprašyti metodus, kurie bus taikomi mokymo dalyvių žinioms ir gebėjimams įvertinti (egzaminas, testas, pokalbis ar pan.).
|
6. MATERIALINĖ MOKYMO BAZĖ:
Pateikti informaciją apie patalpas, kuriose vyks mokymai, turimą vaizdo / garso aparatūrą, galimybę aprūpinti klausytojus reikalingomis mokymo priemonėmis: užduočių rinkiniu, plakatais, konspektais, kompiuterine mokomąja programa ir kita. |
Priklausomybių konsultanto neformaliojo
mokymo programų derinimo ir kitų mokymų
atitikties nustatytiems reikalavimams
vertinimo tvarkos aprašo
2 priedas
MOKYMŲ PROGRAMOS VERTINIMO LENTELĖ
(Pildo programą vertinančios komisijos nariai (kiekvienas atskirai))
Vertinimo kriterijai ir jų reikšmės |
Maksimalus galimų balų skaičius |
Įvertini-mas |
Pastabos |
1. Programos poreikio pagrindimas, aktualumas ir naujumas
|
|||
1.1. Pateikta ne senesnė kaip 10 metų aktuali ir mokslo ir (ar) praktikos įrodymais grįsta informacija |
5 |
|
|
1.2. Programoje integruotos naujausios priklausomybių gydymą ir pagalbos organizavimą reglamentuojančios kryptys |
5 |
|
|
1.3. Rengiant programą naudotasi naujausiais informaciniais šaltiniais: aktualiais teisės aktais, knygomis ar kitais leidiniais, internetine informacija ir kt. |
5 |
|
|
|
15
|
|
|
2. Programos tikslas, uždaviniai bei numatomi programos įgyvendinimo rezultatai
|
|||
2.1. Programos tikslas, uždaviniai ir numatomi programos įgyvendinimo rezultatai yra apibrėžti ir aiškūs |
5 |
|
|
2.2. Programos įgyvendinimo rezultatus galima naudoti praktinėje veikloje |
5 |
|
|
2.3. Programos pavadinimas, numatomi programos įgyvendinimo rezultatai, programos turinys dera tarpusavyje |
5 |
|
|
|
15
|
|
|
3. Mokymo plano parengimo bei programos turinio aprašymo kokybė
|
|||
3.1. Programos plane profesinės kompetencijos tobulinimo temos išdėstytos nuosekliai, aiškiai, turinys nesikartoja |
5 |
|
|
3.2. Išsamiai aprašytos dėstomos temos, praktinės užduotys pagrįstos mokslo ir (ar) praktikos įrodymais |
10 |
|
|
3.3. Dėstomų temų turinys atitinka mokymosi dalyvių kompetencijas |
10 |
|
|
3.4. Numatomi naudoti mokymo metodai yra aiškiai ir detaliai aprašyti, interaktyvūs, įtraukūs, skatinantys reflektuoti (paskaitos, darbas grupėse, diskusijos, atvejų aptarimas, simuliacijos ir pan.) |
5 |
|
|
3.5. Dėstomų temų turinys ir metodai leidžia pasiekti numatomus programos įgyvendinimo rezultatus |
5 |
|
|
3.6. Aiškiai nurodyti žinių ir įgūdžių patikrinimo metodai |
5 |
|
|
|
40
|
|
|
4. Programos vykdytojo (-ų) (dėstytojo (-ų)) patirtis ir kompetencija |
|||
4.1. Programos vykdytojas (-ai) (dėstytojas (-ai)) turi aukštąjį universitetinį dėstomos srities išsilavinimą (socialinio darbo, gydytojo psichiatro, medicinos psichologo) |
5 |
|
|
4.2. Programos vykdytojas (-ai) (dėstytojas (-ai)) turi ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį priklausomybių konsultavimo srityje |
5 |
|
|
4.3. Programos vykdytojų (dėstytojų) skaičius yra pakankamas numatomiems profesinės kompetencijos tobulinimo mokymo rezultatams pasiekti |
5
|
|
|
4.4. Programos praktinę dalį ir atvejo aptarimo užsiėmimus organizuojantys dėstytojai turi ne trumpesnę kaip 3 metų priklausomybės ligomis sergančių asmenų gydymo ar konsultavimo dėl priklausomybės paslaugų teikimo patirtį |
5 |
|
|
4.5. Pateikti programos vykdytojo (-ų) (dėstytojo (-ų)) gyvenimo aprašymas (-ai) bei visų patirtį ir kompetenciją įrodančių dokumentų kopijos |
5 |
|
|
|
25
|
|
|
5. Materialinės mokymo bazės tinkamumas programai vykdyti
|
|||
5.1. Numatytos patalpos profesinės kompetencijos tobulinimo mokymams yra tinkamos ir jų pakanka |
3 |
|
|
5.2. Naudojama įranga (vaizdo / garso, kompiuterinė ir pan.) tinkama ir jos pakanka |
2 |
|
|
|
5 |
|
|
Maksimalus balas |
100
|
X |
|
Vertintojo skiriama bendra balų suma |
X
|
|
PASTABA. Privaloma minimali balų suma turi būti 80, priešingu atveju, programa pripažįstama netinkama.
Bendras balas: _______ (įrašyti susumuotų balų skaičių).
Programos stipriosios pusės:
Programos silpnosios pusės:
Komisijos nario išvada
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-1089, 2024-11-08, paskelbta TAR 2024-11-11, i. k. 2024-19567
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. rugsėjo 7 d. įsakymo Nr. V-989 „Dėl Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. rugsėjo 7 d. įsakymo Nr. V-990 „Dėl Priklausomybės konsultavimo paslaugų rizikingai ir žalingai alkoholį vartojantiems asmenims teikimo neformaliojo mokymo programų derinimo ir priklausomybės konsultavimo paslaugas norinčių teikti asmenų išklausytų kitų mokymų atitikties apraše nustatytiems mokymo programų reikalavimams vertinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pripažinimo netekusiu galios