Suvestinė redakcija nuo 2018-06-28
Įsakymas paskelbtas: TAR 2016-05-02, i. k. 2016-10954
Nauja redakcija nuo 2018-06-28:
Nr. ĮV-525, 2018-06-27, paskelbta TAR 2018-06-27, i. k. 2018-10631
LIETUVOS RESPUBLIKOS KULTŪROS MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL UŽSIENIO VALSTYBĖMS REIKŠMINGO NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO, ESANČIO LIETUVOS RESPUBLIKOJE, TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2016 m. gegužės 2 d. Nr. ĮV-354
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 1 straipsnio 4 dalimi,
1.Tvirtinu Užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje, tvarkymo taisykles (pridedama).
2. P a v e d u Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos iki 2019 m. liepos 1 d. patvirtinti tipinių informacinių lentelių techninius projektus.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2016 m. gegužės 2 d. įsakymu Nr. ĮV-354
(Lietuvos Respublikos kultūros ministro
2018 m. birželio 27 d. įsakymo Nr. ĮV-525
redakcija)
UŽSIENIO VALSTYBĖMS REIKŠMINGO NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO, ESANČIO LIETUVOS RESPUBLIKOJE, TVARKYMO TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje, tvarkymo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių fiziniams asmenims, juridiniams asmenims ir kitoms organizacijoms ar jų padaliniams, vykdantiems Lietuvos Respublikoje esančio užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo objektų, įrašytų į Kultūros vertybių registrą (toliau – Registruoti objektai) ar į šį registrą neįrašytų objektų (toliau – Neregistruoti objektai) tvarkymo darbus, kuriuos sudaro šių objektų tvarkybos ir (ar) priežiūros darbai.
2. Asmenų, nužudytų Lietuvos Respublikos teritorijoje okupacinių režimų metu, palaikų perkėlimas ir laidojimo vietos įamžinimas arba pažymėjimas vykdomas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, išskyrus Registruotų ir Neregistruotų objektų ženklinimą informacinėmis lentelėmis šių Taisyklių nustatyta tvarka.
3. Registruoti ir Neregistruoti objektai, dėl kurių tvarkymo ir priežiūros su Lietuvos Respublika sudarytos tarptautinės sutartys, tvarkomi ir prižiūrimi vadovaujantis šiomis sutartimis.
4. Registruoti objektai, kuriuose planuojama vykdyti tvarkybos darbus, turi būti įregistruoti Nekilnojamojo turto registre. Neregistruoti objektai, kuriuose planuojama vykdyti tvarkybos darbus, taip pat turi būti įregistruoti Nekilnojamojo turto registre arba turi būti žemės sklypuose, Lietuvos Respublikos žemės įstatymo nustatyta tvarka perduotuose valstybės ar savivaldybės funkcijas atliekančiam subjektui laikinai neatlygintinai naudotis.
5. Registruotų ir Neregistruotų objektų teritorijoje draudžiama įrengti bet kokius naujus objektus, išskyrus informacines lenteles ir lauko inžinerinius tinklus.
II SKYRIUS
TVARKYBOS DARBAI REGISTRUOTUOSE AR NEREGISTRUOTUOSE OBJEKTUOSE
7. Nekilnojamojo turto registre įregistruotų arba pagal panaudos sutartį naudojamų valstybinės žemės sklypų valdytojas apie planuojamus tvarkybos darbus Registruotuose objektuose, kuriems nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos aktu nėra nustatytos vertingosios savybės, arba Neregistruotuose objektuose turi raštu iš anksto informuoti Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos (toliau – Departamentas). Departamentas per įmanomai trumpą laiką, bet ne ilgesnį kaip 6 mėnesiai nuo gautos informacijos iš sklypų valdytojo dienos, turi organizuoti šių objektų vertingųjų savybių nustatymo procedūras (nes Departamentui gali būti teikiami tvarkybos darbų projektai tik esant nustatytoms Registruotų objektų vertingosioms savybėms) ir apie šių procedūrų pradžią, pabaigą ir rezultatus informuoti valdytoją.
8. Registruotų ir Neregistruotų objektų tvarkybos darbų užsakovais gali būti tik šių objektų valdytojai. Fiziniai ir juridiniai asmenys, tarp jų ir iš užsienio valstybių (toliau – Tvarkybos darbų iniciatorius), gali inicijuoti ir teikti finansinę ar kitą materialinę naudą Registruotų ir Neregistruotų objektų tvarkybos darbams. Tvarkybos darbų iniciatorius valdytojui pateikia raštišką prašymą organizuoti Registruoto ar Neregistruoto objekto tvarkybos darbus, kuriame nurodo numatomos skirti finansinės ar kitos materialinės naudos sąlygas. Valdytojas, gavęs šį prašymą, jį išnagrinėja kartu su Tvarkybos darbų iniciatoriumi aptardamas tvarkybos darbų vykdymo ir siūlomos teikti finansinės ar kitos materialinės naudos sąlygas ir pateikia jam atsakymą raštu ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos. Esant teigiamam atsakymui tarp objekto valdytojo ir tvarkybos darbų iniciatoriaus pasirašomas susitarimas dėl abipusių įsipareigojimų.
9. Registruoto ar Neregistruoto objekto valdytojas dėl galimybės pradėti tvarkybos darbus Registruotame ar Neregistruotame objekte turi pateikti Kultūros ministerijai šiuos dokumentus:
9.1. prašymą leisti atlikti objekto tvarkybos darbus, užpildytą pagal Taisyklių priede nurodytą formą;
9.2. susitarimo tarp objekto valdytojo ir Tvarkybos darbų iniciatoriaus dėl abipusių įsipareigojimų (jei toks sudarytas) kopiją;
9.3. jei planuojama Registruotuose ar Neregistruotuose objektuose – kapinėse, kapuose ir palaidojimo vietose – esamus paminklus, memorialines lentas, antkapius, kitus kapaviečių objektus papildyti naujais duomenimis: skaičiais, datomis, asmenų pavardėmis ir vardais arba šiuos duomenis patikslinti ar pašalinti, kartu su prašymu dėl leidimo atlikti tvarkybos darbus Registruotame ar Neregistruotame objekte turi būti pateikiama Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro (toliau – LGGRTC) pažyma, pagrindžianti naujiems (patikslintiems) užrašams pateikiamą informaciją ar duomenų pašalinimą;
10. Registruotuose ar Neregistruotuose objektuose – kapinėse, kapuose ir palaidojimo vietose – esami paminklai, memorialinės lentos, antkapiai, kiti kapaviečių objektai naujais duomenimis (skaičiais, datomis, asmenų pavardėmis ir vardais) gali būti papildyti arba šie duomenys gali būti patikslinti ar pašalinti tik pateikus LGGRTC oficialią pažymą, pagrindžiančią papildomiems (patikslintiems) užrašams pateikiamą informaciją ar duomenų pašalinimą. Kitokio turinio užrašai ant esamų paminklų, memorialinių lentų, antkapių, kitų kapaviečių objektų negalimi. Naujų užrašų kalba ir šriftas neturi skirtis nuo esamų užrašų. Esamus užrašus atnaujinant, jų dydis, šriftas ir spalva turi išlikti tokie patys.
11. Kultūros ministerija, patikrinusi, ar yra pateikti visi šiose Taisyklėse nurodyti dokumentai, prašymą kartu su pateiktais dokumentais per 5 darbo dienas nuo jų gavimo dienos persiunčia Užsienio reikalų ministerijai. Nustačiusi, jog pateikta ne visa reikalaujama informacija, Kultūros ministerija apie tai per 5 darbo dienas nuo minėto prašymo gavimo dienos informuoja prašymą pateikusį Registruoto ar Neregistruoto objekto valdytoją. Valdytojo prašymas Užsienio reikalų ministerijai persiunčiamas tik gavus trūkstamą informaciją.
12. Užsienio reikalų ministerija savo sutikimą ar prieštaravimą dėl prašymo atlikti tvarkybos darbus Registruotame ar Neregistruotame objekte Kultūros ministerijai pateikia per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo Užsienio reikalų ministerijoje dienos.
13. Kultūros ministerija, gavusi Užsienio reikalų ministerijos sutikimą atlikti prašyme nurodytus tvarkybos darbus Registruotame objekte, per 5 darbo dienas nuo jo gavimo dienos informuoja Registruoto objekto valdytoją apie Užsienio reikalų ministerijos sutikimą ir apie tai, kad jis per Kultūros paveldo elektroninių paslaugų informacinę sistemą (KPEPIS) Departamentui turi pateikti prašymą išduoti tvarkybos darbų projektavimo sąlygas. Tvarkybos darbų projektavimo sąlygos išduodamos paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.02.01:2014 „Tvarkybos darbų projektavimo sąlygų išdavimo taisyklės“, patvirtinto kultūros ministro 2005 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. ĮV-159 „Dėl paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.02.01:2014 „Tvarkybos darbų projektavimo sąlygų išdavimo taisyklės“ patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
14. Valdytojas, gavęs informaciją apie galimybę prašyti išduoti tvarkybos darbų projektavimo sąlygas, šių sąlygų prašo:
14.2. per tvarkybos darbų vykdytojus (toliau – Tvarkybos vykdytojas), parinktus Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka – tais atvejais, kai darbai bus finansuojami valdytojo ir tvarkybos darbų iniciatoriaus ar kitomis teisėtai įgytomis lėšomis;
15. Tvarkybos vykdytojo teisės, pareigos ir atsiskaitymo tvarka nustatomos valdytojo ir Tvarkybos vykdytojo sutartyje. Už atliktus tvarkybos darbus atsako valdytojas kartu su Tvarkybos vykdytoju. Tvarkybos darbų iniciatoriui pageidaujant, jo atstovas stebėtojo teisėmis gali dalyvauti vykdant tvarkybos darbus ir juos priimant.
16. Departamentui per Kultūros paveldo elektroninių paslaugų informacinę sistemą (KPEPIS) išdavus tvarkybos darbų projektavimo sąlygas, Registruoto objekto valdytojas ar Tvarkybos vykdytojas parengia tvarkybos darbų projektą, atlieka jo ekspertizę ir per Kultūros paveldo elektroninių paslaugų informacinę sistemą (KPEPIS) Departamentui turi pateikti prašymą išduoti leidimą atlikti kultūros paveldo objekto tvarkybos darbus. Leidimai atlikti kultūros paveldo objektų tvarkybos darbus išduodami paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.04.01:2014 „Leidimų atlikti tvarkybos darbus išdavimo taisyklės“, patvirtinto kultūros ministro 2005 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. ĮV-155 „Dėl paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.04.01:2014 „Leidimų atlikti tvarkybos darbus išdavimo taisyklės“ patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
17. Jei pagal tvarkybos darbų projektą numatoma tirti, konservuoti ar restauruoti dailės nekilnojamojo kultūros paveldo objektus ar vertybes, kurios yra viena iš Registruoto objekto – kultūros paveldo statinio vertingųjų savybių, per Kultūros paveldo elektroninių paslaugų informacinę sistemą (KPEPIS) Departamentui turi būti pateikta dailės vertybių tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbų programa, parengta vadovaujantis Kilnojamųjų kultūros vertybių tyrimo, konservavimo ir restauravimo tvarkos aprašu, patvirtintu kultūros ministro 2009 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. ĮV-331 „Dėl Kilnojamųjų kultūros vertybių tyrimo, konservavimo ir restauravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
18. Departamentas Taisyklių 16 punkte nurodytą prašymą išnagrinėja per paveldo tvarkybos reglamente PTR 3.04.01:2014 „Leidimų atlikti tvarkybos darbus išdavimo taisyklės“, patvirtintame kultūros ministro 2005 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. ĮV-155 „Dėl paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.04.01:2014 „Leidimų atlikti tvarkybos darbus išdavimo taisyklės“ patvirtinimo“, nustatytus terminus ir:
18.1. jei priima sprendimą pritarti tvarkybos darbų projektui, per Kultūros paveldo elektroninių paslaugų informacinę sistemą (KPEPIS) Registruoto objekto valdytojui ar Tvarkybos vykdytojui išduoda leidimą atlikti tvarkybos darbus ir informuoja apie tai Kultūros ir Užsienio reikalų ministerijas bei savivaldybę, kurios teritorijoje numatoma vykdyti tvarkybos darbus;
18.2. jei priima sprendimą nepritarti tvarkybos darbų projektui, per Kultūros paveldo elektroninių paslaugų informacinę sistemą (KPEPIS) informuoja Registruoto objekto valdytoją ar Tvarkybos vykdytoją apie atsisakymo išduoti leidimą atlikti tvarkybos darbus motyvus, nurodydamas konkrečias pastabas ir sprendimo apskundimo tvarką. Apie sprendimą neišduoti leidimo atlikti tvarkybos darbus Departamentas taip pat informuoja Kultūros ir Užsienio reikalų ministerijas bei savivaldybę, kurios teritorijoje numatoma vykdyti tvarkybos darbus.
19. Kultūros ministerija, gavusi Užsienio reikalų ministerijos sutikimą Neregistruotame objekte atlikti prašyme nurodytus tvarkybos darbus, per 5 darbo dienas nuo jo gavimo dienos apie tai informuoja prašymą pateikusį Neregistruoto objekto valdytoją ir Departamentą bei šį prašymą persiunčia savivaldybei (jei savivaldybė nėra prašymą pateikęs Neregistruoto objekto valdytojas).
20. Kultūros ministerija, gavusi Užsienio reikalų ministerijos prieštaravimą dėl prašymo atlikti tvarkybos darbus Registruotame ar Neregistruotame objekte, per 5 darbo dienas nuo jo gavimo dienos apie tai informuoja prašymą pateikusį valdytoją, Departamentą ir savivaldybę, kurios teritorijoje numatoma vykdyti tvarkybos darbus (jei savivaldybė nėra prašymą pateikęs objekto valdytojas).
21. Tvarkybos darbai Registruotuose objektuose priimami paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.05.01:2005 „Nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų priėmimo taisyklės“, patvirtinto Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2005 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. ĮV-153 „Dėl Paveldo tvarkybos reglamento PTR 3.05.01:2005 „Nekilnojamojo kultūros paveldo objektų tvarkybos darbų priėmimo taisyklės“ patvirtinimo“, nustatyta tvarka.
22. Registruotuose objektuose – kapinėse, kapuose ir palaidojimo vietose – draudžiama griauti ar žaloti antkapinius paminklus ir kitus statinius, skirtus pažymėti tokių vietų vertingosioms savybėms.
III SKYRIUS
PRIEŽIŪROS DARBAI REGISTRUOTUOSE AR NEREGISTRUOTUOSE OBJEKTUOSE
24. Priežiūros darbus Registruotuose objektuose, kurie nekeičia šių objektų vertingųjų savybių, ir priežiūros darbus Neregistruotuose objektuose šių objektų valdytojai ar jų įgalioti asmenys gali vykdyti be papildomo valstybės institucijų sutikimo.
25. Registruotų ir Neregistruotų objektų priežiūros tikslas – išsaugoti gerą fizinę objektų ir jų teritorijos būklę. Atliekant priežiūros darbus, gali būti:
25.2. šalinami savaime užaugantys augalai, šalinami medžiai ir krūmai, augantys ant statinių ir jų liekanų, teritorijoje šienaujama žolė ir genimi medžiai;
26. Registruotuose objektuose reljefo defektai gali būti ištaisomi gavus Departamento sutikimą. Neregistruotuose objektuose – kapinėse, kapuose ir palaidojimo vietose – reljefo defektai ištaisomi saugant kapus nuo galimo pažeidimo.
27. Vadovaujantis Kapinių tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1207 „Dėl Lietuvos Respublikos žmonių palaikų laidojimo įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų patvirtinimo“, kapinėse esančių kapaviečių priežiūrą vykdo asmenys, kuriuos kapinių prižiūrėtojas įrašo laidojimų ir kapaviečių statinių registravimo žurnale.
IV SKYRIUS
REGISTRUOTŲ IR NEREGISTRUOTŲ OBJEKTŲ ŽENKLINIMAS INFORMACINĖMIS LENTELĖMIS
29. Valdytojas Registruotą ar Neregistruotą objektą turi paženklinti informacine(-ėmis) lentele(-ėmis), kurioje(-iose) pateikiama trumpa informacija apie objektą. Informacinės lentelės gali būti tipinės arba laikinosios. Informacines lenteles visuose Registruotuose ir Neregistruotuose objektuose rekomenduotina įrengti iki 2021 metų liepos 1 dienos.
30. Užrašai informacinėje lentelėje turi būti pateikiami lietuvių, anglų ir konkretaus Registruoto ar Neregistruoto objekto išsaugojimu suinteresuotos užsienio valstybės oficialia valstybine kalba. Rekomenduojama užrašus vienoje informacinėje lentelėje pateikti ne daugiau kaip trimis kalbomis.
31. Registruoto ar Neregistruoto objekto valdytojas informacinės lentelės turinį, tekstą ir jo pateikimo kalbas turi suderinti su LGGRTC, o jos įrengimo projektą ir įrengimo vietą – su Departamentu.
32. Iki tipinių informacinių lentelių patvirtinimo ir pagaminimo Registruotuose ir Neregistruotuose objektuose, kuriuose atliekami tvarkybos darbai, gerai matomoje vietoje nepažeidžiant objekto vertingųjų savybių įrengiamos standartizuoto – 600x400 (mm) – dydžio ant įbetonuojamo stovo 1,1 - 1,5 metro aukštyje nuo žemės paviršiaus laikinosios informacinės lentelės. Laikinosiomis informacinėmis lentelėmis Registruoti ir Neregistruoti objektai ženklinami nuo šių Taisyklių įsigaliojimo iki 2019 m. liepos 1 dienos.
33. Nuo 2019 m. liepos 1 dienos turi būti įrengiamos tipinės informacinės lentelės pagal Departamento direktoriaus patvirtintus tipinių lentelių techninius projektus. Taisyklių nustatyta tvarka įrengtų laikinų informacinių lentelių keisti tipinėmis informacinėmis lentelėmis neprivaloma.
34. Departamentas tipinių informacinių lentelių techninių projektų parengimui turi skelbti viešą konkursą.
35. Techninio projekto, pateikto viešajam konkursui projektinėje dokumentacijoje turi būti nurodyti šie duomenys:
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
36. Registruotų objektų tvarkybos darbų atitikimą tvarkybos darbų projektui, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo ir Taisyklių nuostatoms tikrina Departamentas. Neregistruotų objektų tvarkybos darbų atitikimą Taisyklių nuostatoms ir prašyme nurodytam tvarkybos darbų ir jų apimties aprašymui tikrina savivaldybė, kurios teritorijoje yra Neregistruotas objektas.
Priedo pakeitimai:
Nr. ĮV-525, 2018-06-27, paskelbta TAR 2018-06-27, i. k. 2018-10631
Užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje, tvarkymo taisyklių priedas
___________________________________________________________________________
(juridinio asmens pavadinimas/fizinio asmens vardas, pavardė)
__________________________________________________________
(adresas, telefono Nr., el. pašto adresas, juridinio asmens kodas)
Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai
PRAŠYMAS
LEISTI ATLIKTI OBJEKTO TVARKYBOS DARBUS
20 _ m.________ ___ d. Nr. ____________________
(juridinio asmens atveju)
Prašome leisti atlikti __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(objekto pavadinimas ir tikslus adresas)
_____________________________________ tvarkybos darbus:
Registruoto objekto tvarkybos darbų rūšys (pažymėti reikiamą):
taikomieji tyrimai
remontas
avarijos grėsmės pašalinimas
konservavimas
restauravimas
šių darbų planavimas ir projektavimas
Registruoto objekto tvarkybos darbų aprašymas:
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
Neregistruoto objekto tvarkybos darbų aprašas:
1. Objekto duomenys (pavadinimas, adresas, šio objekto žemės sklypo unikalus numeris Nekilnojamojo turto registre arba dokumento, kuriuo žemės sklypas perduotas valstybės ar savivaldybės funkcijas atliekančiam subjektui laikinai neatlygintinai naudotis, duomenys)
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
2. Numatomų atlikti objekto tvarkybos darbų ir jų apimties aprašymas
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
PRIDEDAMA:
1. Registruoto ar Neregistruoto objekto nuosavybės ar valdymo teisę patvirtinančių dokumentų kopijos, ...... lapai (-ų).
2. Neregistruoto objekto žemės sklypo plano kopija, ..... lapai (-ų).
3. Registruoto ar Neregistruoto objekto valdytojo nuožiūra pateikiami dokumentai ir fotonuotraukos, reikalingi paaiškinti ir pagrįsti tvarkymo darbus, ..... lapai (-ų).
4. Kiti priedai, reikalingi pagal Taisyklėse nurodytus reikalavimus, ..... lapai (-ų).
________________________ ______________ __________________________
(juridinio asmens atstovo (juridinio / fizinio (juridinio / fizinio
pareigų pavadinimas) asmens parašas) asmens vardas, pavardė)
_______________________
Priedo pakeitimai:
Nr. ĮV-525, 2018-06-27, paskelbta TAR 2018-06-27, i. k. 2018-10631
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Įsakymas
Nr. ĮV-525, 2018-06-27, paskelbta TAR 2018-06-27, i. k. 2018-10631
Dėl Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2016 m. gegužės 2 d. įsakymo Nr. ĮV-354 „Dėl užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje, tvarkymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo