Suvestinė redakcija nuo 2022-12-30 iki 2024-01-30

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2019-03-04, i. k. 2019-03471

 

herbas

 

KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS GYVENTOJAMS TEIKIMO KALVARIJOS SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO TVIRTINIMO

 

2019 m. vasario 21 d. Nr. T-18

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 str. 1 d., Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 4 str. 2 d., Kalvarijos savivaldybės taryba   nusprendžia:

 

1. Patvirtinti Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams  teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1.  Kalvarijos savivaldybės tarybos 2014 m. sausio 16 d. sprendimo Nr. T-41-13 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ 1 p.;

2.2. Kalvarijos savivaldybės tarybos 2015 m. sausio 29 d. sprendimą Nr. T-53-10 „Dėl Kalvarijos savivaldybės tarybos 2014 m. sausio 16 d. sprendimo Nr. T-41-13 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.

 

Šis sprendimas per vieną mėnesį nuo įsigaliojimo dienos gali būti skundžiamas Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams (adresu: A. Mickevičiaus g. 8A, Kaunas) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Meras                                                                                                             Vincas Plikaitis

 

PATVIRTINTA

Kalvarijos savivaldybės tarybos

2019 m. vasario 21 d. sprendimu

Nr. T-18

 

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS GYVENTOJAMS TEIKIMO KALVARIJOS SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – tvarkos aprašas) reglamentuoja piniginės socialinės paramos skyrimo ir mokėjimo tvarką: prašymų-paraiškų priėmimo; trūkstamų dokumentų pateikimo; duomenų apie turtą pateikimo; piniginės socialinės paramos skyrimo ir mokėjimo; prašymus-paraiškas pateikusių asmenų informavimo apie piniginės socialinės paramos skyrimą ar neskyrimą; neteisėtai gautos ar išmokėtos piniginės socialinės paramos išskaičiavimo; paskirtos, bet laiku neatsiimtos piniginės socialinės paramos, taip pat mirus asmeniui, kurio vardu bendrai gyvenantiems asmenims mokama piniginė socialinė parama, arba mirus vienam gyvenančiam asmeniui paskirtos ir iki kito mėnesio po jo mirties neišmokėtos piniginės socialinės paramos išmokėjimo procedūras; pagrindus, kai socialinė parama skiriama kitais nenumatytais atvejais (vienkartinė, tikslinė, periodinė, sąlyginė pašalpa) ir kuriems esant ši parama didinama, mažinama, skiriama ne visiems bendrai gyvenantiems asmenims, sustabdomas, nutraukiamas ar atnaujinamas jos mokėjimas; bendruomeninių organizacijų ir (ar) religinių bendruomenių, ir (ar) religinių bendrijų, ir (ar) kitų nevyriausybinių organizacijų atstovų, ir (ar) gyvenamosios vietovės bendruomenės narių, ir (ar) seniūnaičių, ir (ar) kitų suinteresuotų asmenų pasitelkimo dalyvauti svarstant klausimus dėl piniginės socialinės paramos skyrimo tvarką bei jų teises ir pareigas.

2. Piniginė socialinė parama Kalvarijos savivaldybėje teikiama vadovaujantis šiais principais:

2.1. bendradarbiavimo ir dalyvavimo. Piniginės socialinės paramos teikimas remiasi asmenų, kurie kreipiasi dėl piniginės socialinės paramos, bendruomenės, bendrojo naudojimo objektų valdytojų, nevyriausybinių organizacijų, savivaldybės, valstybės institucijų ir įstaigų bendradarbiavimu ir tarpusavio pagalba;

2.2. prieinamumo. Piniginė socialinė parama nepasiturintiems gyventojams teikiama kuo arčiau jų gyvenamosios vietos užtikrinant informacijos apie piniginę socialinę paramą prieinamumą ir paramos gavimą laiku;

2.3. socialinio teisingumo ir veiksmingumo. Piniginė socialinė parama teikiama siekiant sudaryti sąlygas gauti paramą tada, kada jos labiausiai reikia, didinti motyvaciją integruotis į darbo rinką ir išvengti skurdo spąstų bei racionaliai naudojant turimus išteklius;

2.4. visapusiškumo ir adekvatumo. Piniginė socialinė parama teikiama derinant ją su socialinėmis paslaugomis, vaiko teisių apsauga, užimtumu, sveikatos priežiūra, švietimu ir ugdymu, siekiant užtikrinti, kad kompleksiškai teikiama parama atitiktų minimalius nepasiturinčių gyventojų vartojimo poreikius ir apsaugotų juos nuo skurdo;

2.5. įgalinimo. Teikiant piniginę socialinę paramą, siekiama sudaryti palankias nepasiturinčių gyventojų užimtumo galimybių didinimo sąlygas, taip pat sąlygas, skatinančias juos įsitraukti į visuomenės gyvenimą ir mažinančias ilgalaikę priklausomybę nuo socialinės paramos sistemos;

2.6. lygių galimybių. Piniginė socialinė parama teikiama užtikrinant nepasiturinčių gyventojų lygybę, nepaisant jų lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos.

Punkto pakeitimai:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

3. Piniginės socialinės paramos rūšys yra šios:

3.1. socialinė pašalpa,

3.2. būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijos (toliau – kompensacijos),

3.3. vienkartinė parama, tikslinė, periodinė, sąlyginė parama.

4. Piniginei socialinei paramai administruoti nustatoma 4 procentai nuo socialinei pašalpai skirtų lėšų.

5. Piniginę socialinę paramą Kalvarijos savivaldybė teikia vykdydama savarankiškąją savivaldybių funkciją, kuri finansuojama iš Kalvarijos savivaldybės biudžeto lėšų.

6. Šis tvarkos aprašas taikomas asmenims, nurodytiems Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo (toliau – įstatymas) 1 straipsnyje, ir asmenims, deklaravusiems gyvenamąją vietą ar nuomojantiems būstą arba įtrauktiems į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Kalvarijos savivaldybėje.

7. Pagrindinės tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka įstatyme pateiktas sąvokas.

 

II SKYRIUS

KREIPIMASIS DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS

 

8. Dėl piniginės socialinės paramos bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo Kalvarijos savivaldybėje kreipiasi:

8.1. Kalvarijos miesto ir Kalvarijos seniūnijos gyventojai – į Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrių (toliau – Socialinių reikalų skyrius);

8.2. Kitų seniūnijų gyventojai – pagal gyvenamąją vietą į seniūnijų Socialinių reikalų skyriaus socialinių išmokų specialistus;

8.3. būsto šildymo kompensacijai gauti prašymai priimami nuo einamųjų metų spalio 1 d.;

8.4. prašymai-paraiškos su visais reikalingais dokumentais, pateikti po einamojo mėnesio 20 dienos, įtraukiami į kito mėnesio mokėjimo žiniaraščius ir socialinė parama teisės aktų nustatyta tvarka pareiškėjui išmokama už praėjusius priklausančius mėnesius.

9. Kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos diena laikoma diena, kurią priimtas prašymas-paraiška skirti paramą. Kai kreipiantis dėl paramos su prašymu-paraiška pateikiami ne visi reikiami dokumentai, pareiškėjas gali juos pateikti per laikotarpį, nurodytą tvarkos aprašo 13 punkte, nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos. Jeigu per nustatytą laikotarpį reikiamų dokumentų pareiškėjas nepateikia, jo prašymas laikomas nepateiktu.

10. Buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktas yra vienas iš dokumentų teisei į piniginę socialinę paramą nustatyti. Piniginės socialinės paramos gavėjų buities ir gyvenimo sąlygos tikrinamos pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per metus.

 

III SKYRIUS

DOKUMENTAI, BŪTINI PINIGINEI SOCIALINEI PARAMAI SKIRTI

 

11. Kreipiantis dėl piniginės socialinės paramos būtina pateikti:

11.1. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintos formos prašymą-paraišką ir prašyme-paraiškoje nurodytus piniginės socialinės paramos skyrimui ir apskaičiavimui būtinus duomenis apie:

11.1.1. save ir bendrai gyvenančius asmenis;

11.1.2. veiklos pobūdį;

11.1.3. turimą turtą ir įstatymo 14 straipsnio 1 dalyje ir 2 dalyje nurodyto turto vertę;

11.1.4. gaunamas pajamas;

11.1.5. banko sąskaitą;

11.1.6. kitą piniginei socialinei paramai gauti būtiną informaciją.

11.2. Prie prašymo-paraiškos pridedamos bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pažymos apie įstatymo 17 straipsnyje nurodytas pajamas, gautas per 3 praėjusius mėnesius iki mėnesio, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama, arba pajamas to mėnesio, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama, išskyrus atvejus, kai Kalvarijos savivaldybės administracija duomenis gauna iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. Visų prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų teisingumą prašymą-paraišką pateikęs asmuo patvirtina savo parašu.

11.3. Prašymą-paraišką pateikęs asmuo pateikia duomenis apie mėnesio, einančio prieš prašymo-paraiškos pateikimo mėnesį, paskutinę dieną turimą turtą, nurodytą įstatymo 14 straipsnyje, ir tai patvirtinančius dokumentus, išskyrus atvejus, kai Kalvarijos savivaldybės administracija duomenis gauna iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. Šie duomenys, jeigu nėra pasikeitimų, pateikiami kas 12 mėnesių. Šiam terminui pasibaigus, socialinės paramos teikimo laikotarpiu iki paramos teikimo laikotarpio pabaigos naujų duomenų apie turimą turtą pateikti nereikia. Duomenys apie turtą naujai pateikiami, jeigu piniginės paramos gavimo laikotarpiu įvyksta pasikeitimai apie turimą deklaruotą turtą.

12. Turto, nurodyto įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1–5 punktuose, vertę nustato Socialinių reikalų skyriaus specialistai, vadovaudamiesi Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos parengta metodika ir Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintomis žemės ūkio produkcijos sąlyginėmis vertėmis.

13. Socialinių reikalų skyriaus specialistai gautą prašymą-paraišką piniginei socialinei paramai gauti užregistruoja prašymo-paraiškos pateikimo dieną ir prašymą-paraišką pateikusiam asmeniui įteikia informacinį lapelį. Jeigu pateikti ne visi reikiami dokumentai, informacija apie trūkstamus dokumentus įrašoma į informacinį lapelį. Piniginei socialinei paramai gauti trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos, išskyrus atvejus, kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos pagal mėnesio, nuo kurio skiriama socialinė pašalpa, pajamas. Kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos pagal mėnesio, nuo kurio skiriama socialinė pašalpa, pajamas, piniginei socialinei paramai gauti trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos. Visų prašyme-paraiškoje pateiktų dokumentų teisingumą pareiškėjas patvirtina savo parašu.

14. Prašymas-paraiška gali būti pateikti asmeniškai, paštu, elektroniniu būdu, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama elektroninė paslauga, arba per atstovą.

15. Jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama elektroninė paslauga ir prašymas-paraiška pateikiami elektroniniu būdu, asmuo turi nurodyti, kokios įstaigos gali patvirtinti jo prašyme-paraiškoje pateiktą informaciją. Asmuo, pateikdamas prašymą-paraišką elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, nustatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

IV SKYRIUS

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS SKYRIMAS

 

16. Piniginė socialinė parama skiriama vadovaujantis įstatymo 21 straipsniu:

16.1. socialinė pašalpa skiriama 3 mėnesiams nuo prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio pirmos dienos, jeigu kreipimosi ir sprendimo priėmimo metu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę į šią pašalpą;

16.2. pasibaigus paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpiui, dėl tolesnio jos skyrimo bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę kreiptis per 2 mėnesius su prašymu-paraiška ir pateikti naujus dokumentus ir duomenis apie bendrai gyvenančius asmenis arba vieną gyvenantį asmenį bei jų (jo) pajamas. Socialinė pašalpa skiriama nuo prašymą-paraišką pateikusio asmens nurodyto vieno iš 2 mėnesių, einančių po socialinės pašalpos gavimo laikotarpio pabaigos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl socialinės pašalpos ir sprendimo priėmimo metu, taip pat laikotarpiu, už kurį skiriama socialinė pašalpa, turi teisę gauti socialinę pašalpą;

16.3. jeigu pasibaigus paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpiui kreipiamasi vėliau kaip po 2 mėnesių nuo anksčiau paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpio pabaigos, socialinė pašalpa skiriama nuo prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio pirmos dienos;

16.4. Kompensacijos skiriamos 3 mėnesiams nuo mėnesio, kurį bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo įgijo teisę į kompensacijas, pirmos dienos, tačiau ne daugiau kaip už 2 praėjusius mėnesius iki prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio, o jeigu dėl kompensacijų kreipiamasi likus vienam mėnesiui iki šildymo sezono pradžios mėnesio ar vėliau arba šildymo sezono metu, kompensacijos skiriamos visam šildymo sezono laikotarpiui, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl kompensacijų ir sprendimo priėmimo metu, taip pat laikotarpiu, už kurį skiriamos kompensacijos, turi teisę gauti kompensacijas;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. T-226 (1.5 E), 2022-12-29, paskelbta TAR 2022-12-29, i. k. 2022-27342

 

16.5. šildymo sezono laikotarpiui, jei nesikeičia nedirbančio vieno gyvenančio asmens ar nedirbančių bendrai gyvenančių asmenų sudėtis:

Papunkčio pakeitimai:

Nr. T-226 (1.5 E), 2022-12-29, paskelbta TAR 2022-12-29, i. k. 2022-27342

16.5.1. sulaukusiems įstatymu nustatyto senatvės pensijos amžiaus;

16.5.2. nustatytas iki 25 procentų darbingumo lygis;

16.6. būsto šildymo kompensacijos, kai būstui šildyti naudojamas kietas kuras, kurio suvartojimas kiekvieną mėnesį nustatomas apskaitos prietaisu, skiriamos tik šildymo sezono laikotarpiu. Šildymo sezonas pradedamas ir baigiamas Kalvarijos savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu;

16.7. kai būstui šildyti naudojamas kietasis ar kitoks kuras, kurio suvartojimas kiekvieną mėnesį nenustatomas apskaitos prietaisu, kompensacijos skiriamos ir išmokamos šildymo sezono laikotarpiui, atsižvelgiant į pareiškėjo prašymą;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. T-226 (1.5 E), 2022-12-29, paskelbta TAR 2022-12-29, i. k. 2022-27342

 

16.8. bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, įsiskolinusiems už būsto šildymą, geriamąjį bei karštą vandenį, kompensacijos skiriamos tik sudarius sutartį su šių paslaugų teikėjais dėl įsiskolinimo (skolos grąžinimo) terminų;

16.9. būste gyvenamąją vietą naujai deklaravusiems ar naujai būstą nuomojantiems asmenims arba tiems asmenims, kurių deklaruota (nuomojama) vieta buvo pakeista ir asmeniui (asmenims) buvo skirta piniginė socialinė parama, kompensacijos naujam būstui skiriamos nuo kito mėnesio. Jei asmuo (asmenys) prieš tai negavo piniginės socialinės paramos, kompensacijos skiriamos nuo mėnesio pirmos dienos;

16.10. jeigu pasibaigus paskirtos kompensacijos teikimo laikotarpiui dėl tolesnio jos skyrimo bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo per 3 mėnesius kreipiasi su prašymu-paraiška pateikdami naujus dokumentus ir duomenis apie bendrai gyvenančius asmenis arba vieną gyvenantį asmenį bei jų (jo) pajamas, kompensacijos skiriamos nuo prašymą-paraišką pateikusio asmens nurodyto vieno iš 3 mėnesių, einančių po kompensacijų gavimo laikotarpio pabaigos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl kompensacijų metu ir laikotarpiu, už kurį skiriamos kompensacijos, turi teisę jas gauti;

16.11. jeigu pasibaigus paskirtos kompensacijos teikimo laikotarpiui kreipiamasi vėliau kaip po 3 mėnesių nuo anksčiau paskirtos kompensacijos teikimo laikotarpio pabaigos, kompensacija skiriama 3 mėnesiams nuo mėnesio, kurį bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo įgijo teisę į kompensacijas, pirmos dienos, tačiau ne daugiau kaip už 2 praėjusius mėnesius iki prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl kompensacijų ir sprendimo priėmimo metu, taip pat laikotarpiu, už kurį skiriamos kompensacijos, turi teisę gauti kompensacijas;

16.12. piniginė socialinė parama gali būti skiriama trumpesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, jeigu yra žinoma, kad per tą laikotarpį bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neteks teisės į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydis pasikeis (dėl bendrai gyvenančių asmenų sudėties arba vieno gyvenančio asmens šeiminės padėties, pajamų šaltinio (bet ne jo dydžio) pasikeitimo, bendrai gyvenančiam asmeniui arba vienam gyvenančiam asmeniui pradėjus gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas socialinės globos įstaigoje ir kita);

16.13. jeigu piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu jos dydis pasikeitė (dėl bendrai gyvenančių asmenų sudėties arba vieno gyvenančio asmens šeiminės padėties, pajamų šaltinio (bet ne jo dydžio) pasikeitimo, bendrai gyvenančiam asmeniui arba vienam gyvenančiam asmeniui pradėjus gauti ilgalaikės socialinės globos paslaugas socialinės globos įstaigoje ir kita), paskirta piniginė socialinė parama skiriama iš naujo nuo kito mėnesio po aplinkybės pasikeitimo;

16.14. jeigu dėl piniginės socialinės paramos kreipiamasi tą mėnesį, kurį pasikeičia bent vieno iš bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamų šaltinis arba yra gauta vienkartinė išmoka ar už 2 ar daugiau mėnesių iš karto išmokėtos kas mėnesį gaunamos pajamos, piniginė socialinė parama bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui skiriama tik tam mėnesiui;

16.15. jeigu vienas gyvenantis asmuo arba vienas iš bendrai gyvenančių asmenų laikotarpiu, už kurį skiriama ir (ar) mokama piniginė socialinė parama, nutraukė registraciją Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje, išskyrus įsidarbinimo atvejį, arba registracija Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje jam buvo nutraukta, piniginė socialinė parama bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui neskiriama arba paskirtosios mokėjimas nutraukiamas nuo kito mėnesio po šių aplinkybių atsiradimo. Šiems asmenims, kai jie yra įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 4 punkte nurodyti asmenys, piniginė socialinė parama skiriama, jeigu jie ne trumpiau kaip 3 mėnesius registruoti Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje. Ši nuostata netaikoma, jeigu per šioje dalyje nurodytą laikotarpį vienas gyvenantis asmuo arba vienas iš bendrai gyvenančių asmenų įsidarbina ar pradeda dirbti savarankiškai ir dirba ne trumpiau kaip 1 mėnesį arba dėl piniginės socialinės paramos kreipiasi praėjus ne mažiau kaip 6 mėnesiams po paskutinio piniginės socialinės paramos gavimo laikotarpio;

16.16. jeigu bendrojo naudojimo objekto valdytojas arba Kalvarijos savivaldybės programos įgyvendinimo administratorius Socialinių reikalų skyriui pateikia dokumentus, patvirtinančius, kad daugiabučio namo buto savininkas, kuris turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją arba ją gauna, nedalyvavo susirinkime svarstant ir priimant sprendimą dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo ir atsisakė dalyvauti įgyvendinant šį projektą, ir dėl šių asmenų veiksmų (neveikimo) daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas nebuvo pradėtas įgyvendinti, nuo kito mėnesio, už kurį skiriama būsto šildymo kompensacija, jo bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam daugiabučio namo buto savininkui skiriama kompensuojama būsto šildymo išlaidų dalis mažinama 50 procentų, o nuo kito šildymo sezono būsto šildymo išlaidų kompensacija neskiriama, bet ne ilgiau kaip 3 metų šildymo sezonus nuo šių aplinkybių atsiradimo;

16.17. piniginė socialinė parama įstatymo 23 straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktuose ir 23 straipsnio 2 dalies 2–11 punktuose nustatytais atvejais skiriama iš naujo nuo kito mėnesio, kai pasikeitė aplinkybės, o nutraukiama nuo informacijos iš atitinkamų institucijų gavimo mėnesio pirmos dienos.

16.8. Lietuvos Respublikos Vyriausybei paskelbus ekstremaliąją situaciją ir (ar) karantiną, bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui piniginės socialinės paramos mokėjimas pratęsiamas be atskiro prašymo skirti piniginę socialinę paramą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę į šią paramą, tačiau ne ilgiau negu iki mėnesio, kurį šalyje atšaukiama ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas arba sueina jų paskelbimo terminai, pabaigos.

 

Papildyta papunkčiu:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

17. Sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo priimamas nurodant įstatymo 8 straipsnio 1 dalies sąlygą (sąlygas), kuriai (kurioms) esant paskirta piniginė socialinė parama. Sprendimas priimamas ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo-paraiškos ir visų reikalingų dokumentų gavimo dienos.

18. Prašymą-paraišką pateikęs asmuo apie priimtą sprendimą dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar neskyrimo yra informuojamas asmens prašyme-paraiškoje nurodytu informavimo būdu. Jeigu piniginė socialinė parama neskiriama, nurodoma neskyrimo priežastis ir šio sprendimo apskundimo tvarka. Pateikti dokumentai grąžinami prašymą-paraišką pateikusiam asmeniui, o jo byloje paliekamos šių dokumentų kopijos.

19. Paskirta, bet laiku neatsiimta socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos išmokamos, jeigu dėl jų buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo paskutinio mėnesio, už kurį socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos buvo paskirtos.

20. Mirus asmeniui, kurio vardu bendrai gyvenantiems asmenims mokama socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos, šiems bendrai gyvenantiems asmenims paskirta ir iki kito mėnesio po jo mirties neišmokėta pašalpa ir (ar) kompensacijos, jeigu dėl jų buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 3 mėnesius po socialinę pašalpą ir (ar) kompensacijas gavusio asmens mirties dienos, išmokamos mirusįjį laidojusiam vienam iš bendrai gyvenančių asmenų, pateikus laisvos formos prašymą ir medicininį mirties liudijimą, kai asmens mirtis neįregistruota Lietuvos Respublikos gyventojų registre, o jeigu tokio bendrai gyvenančio asmens nėra, pervedamos į vaiko (įvaikio) ar vaikų (įvaikių) vardu atidarytą sąskaitą banke. Mirus vienam gyvenančiam asmeniui, socialinės pašalpos ir (ar) kompensacijų teikimas nutraukiamas nuo jo mirties mėnesio pirmos dienos, o už praėjusį laikotarpį paskirta ir neatsiimta socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos neišmokamos.

21. Jeigu bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui apskaičiuota socialinė pašalpa yra mažesnė kaip 1,45 Eur, o būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ar karšto vandens išlaidų kompensacija – mažesnė kaip 0,29 Eur, socialinė pašalpa ir kompensacija neišmokamos.

22. Piniginė socialinė parama teikiama Socialinių reikalų skyriaus sprendimu, nurodant informacinėje sistemoje „Parama“ (toliau – IS „Parama“) skyrimo pagrindą.

23. Socialinės pašalpos dydį apskaičiuoja Socialinių reikalų skyriaus atsakingi specialistai, vadovaudamiesi įstatymu, šiuo tvarkos aprašu ir naudodamiesi IS „Parama“.

24. Socialinių reikalų skyrius:

24.1. priima prašymą-paraišką bei visus reikiamus dokumentus piniginei socialinei paramai skirti;

24.2. nustato dėl socialinės paramos besikreipiančių bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę į socialinę paramą įvertinant pajamas, turto vertę, socialinę padėtį ir kt.;

24.3. parengia ir priima sprendimą dėl socialinės paramos;

24.4. pateikia duomenis apie nepasiturinčius gyventojus, jiems paskirtą ar nepaskirtą (nurodydami pagrindą) piniginę socialinę paramą IS „Parama“;

24.5. parengia pažymas apie bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamas ir taikomus normatyvus būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijoms apskaičiuoti (toliau – pažyma), kai šiluma (energija), vanduo tiekiama centralizuotai;

24.6. pareikalauja iš Centralizuotai šilumą (energiją) ir vandenį tiekiančios įmonės informacijos dėl dalies skolos apmokėjimo pateikimo ar dokumentų, patvirtinančių sutarčių laikymąsi;

24.7. perduoda šilumą (energiją), geriamąjį bei karštą vandenį tiekiančioms įmonėms sąrašus ar rinkmeną su užkoduotais duomenimis laikmenoje ar elektroniniu paštu už praėjusį mėnesį iki einamojo mėnesio 5 dienos;

24.8. pateikia informaciją UAB „Maxima“ ir UAB „Palink“ apie pinigines lėšas nustatytoms prekėms įsigyti, kuriomis papildomos socialinės kortelės;

24.9. atsako už teisingą piniginės socialinės paramos skyrimą / neskyrimą ir mokėjimą teisės aktų nustatyta tvarka;

24.10. užtikrina duomenų konfidencialumą.

25. Kalvarijos savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyrius:

25.1. perveda priskaičiuotas pinigines lėšas į banko sąskaitas;

25.2. perveda priskaičiuotas pinigines lėšas į pašto skyrių;

25.3. perveda UAB „Maxima“, UAB „Palink“ priskaičiuotas pinigines lėšas nustatytoms prekėms įsigyti, kuriomis papildomos socialinės kortelės;

25.4. perveda priskaičiuotas pinigines lėšas šilumą, karštą bei geriamąjį vandenį tiekiančioms įmonėms už suteiktas kompensacijas savivaldybės nepasiturintiems gyventojams pagal pateiktus kompensacijų gavėjų vardinius sąrašus;

25.5. užtikrina duomenų konfidencialumą.

26. Paslaugų teikėjai:

26.1. pagal Socialinių reikalų skyriaus pateiktus duomenis apskaičiuoja centralizuotai teikiamų būsto šildymo išlaidų, geriamojo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų dydžius, vadovaudamiesi Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintas būsto šildymo išlaidų, išlaidų geriamajam ir karštam vandeniui kompensacijų skaičiavimo formas;

26.2. kompensacijas apskaičiuoja tik tiems bendrai gyvenantiems asmenims arba vieniems gyvenantiems asmenims, kuriems suteikta teisė į kompensacijas ir tik tiems mėnesiams, kuriems suteikta teisė į kompensacijas;

26.3. kompensacijų gavėjams paskaičiuotų kompensacijų dydžiu sumažina mokesčius, kompensacijų gavėjams teikiamuose mokėjimo pranešimuose nurodydami kompensuojamą dydį;

26.4. kai Kalvarijos savivaldybės administracija pateikia informaciją, patvirtinančią, kad daugiabučio namo buto savininkas, kuris turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją arba ją gauna, nedalyvavo susirinkime svarstant ir priimant sprendimą dėl daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto įgyvendinimo ir atsisakė dalyvauti įgyvendinant šį projektą, ateinantį šildymo sezoną jo bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam daugiabučio namo buto savininkui skiriamą kompensuojamą būsto šildymo išlaidų dalį mažina 50 procentų, nuo kito šildymo sezono būsto šildymo išlaidų kompensacijų neskaičiuoja, iki bus įgyvendintas daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas, bet ne ilgiau kaip 3 metų šildymo sezonus, įskaitant atvejį, kai dėl šių asmenų veiksmų (neveikimo) daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas nebuvo pradėtas įgyvendinti;

26.5. už praėjusį mėnesį iki einamojo mėnesio 10 dienos pateikia Socialinių reikalų skyriui paraiškas ar sąskaitas faktūras bei vardinį sąrašą su paskaičiuotų kompensacijų dydžiais, pasirašytą įmonės vadovo;

26.6. Socialinių reikalų skyriui pateikia informaciją apie sutarčių dėl skolos apmokėjimo sudarymą ir informaciją apie sutarčių laikymąsi.

27. Neteko galios nuo 2022-10-07

Punkto naikinimas:

Nr. T-155 (1.5 E), 2022-10-06, paskelbta TAR 2022-10-06, i. k. 2022-20477

Punkto pakeitimai:

Nr. T-5, 2020-01-30, paskelbta TAR 2020-02-03, i. k. 2020-02365

 

V SKYRIUS

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMAS

 

28. Piniginė socialinė parama teikiama vadovaujantis įstatymo 22 straipsniu.

29. Socialinė pašalpa gali būti teikiama:

29.1. pinigais;

29.2. nepinigine forma (socialinėmis kortelėmis, apmokant vaikų (įvaikių) maitinimo išlaidas mokyklose ar dienos centruose, vaikų (įvaikių) išlaikymo ikimokyklinėse įstaigose išlaidas, neformaliojo švietimo ar užimtumo paslaugų išlaidas, apmokant gydymo, medicininės reabilitacijos, psichosocialinės pagalbos ir kitas su jų sveikatos priežiūra susijusias išlaidas, apmokant išlaidas už socialines paslaugas, teikiamas vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu, apmokant gyvenamosios aplinkos pagerinimo (pritaikymo) išlaidas (pavyzdžiui, baldų, namų apyvokos reikmenų, remontui reikalingų medžiagų įsigijimo ir (ar) darbų atlikimo išlaidas ir kt.), apmokant prekių ar paslaugų įsigijimo išsimokėtinai, atsižvelgiant į asmens (šeimos) poreikius, išlaidas, apmokant kitas išlaidas būtiniesiems asmens (šeimos) poreikiams tenkinti),

29.3. asmenims, kuriems yra teikiamos socialinės priežiūros paslaugos ir patiriantiems socialinę riziką, socialinės pašalpos dydis pinigais negali viršyti 50 procentų paskirtos socialinės pašalpos dydžio;

29.4.  asmenims, kuriems yra teikiamos socialinės priežiūros paslaugos, rekomendacijas (3 priedas) ir kitus dokumentus (išankstinės sąskaitos ir kt.), turinčius įtakos socialinės paramos, nurodytos tvarkos aprašo 29 punkte, teikimui, teikia atvejo vadybininkai ar socialiniai darbuotojai, teikiantys socialinės priežiūros paslaugas.

Punkto pakeitimai:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

30. Kompensacijos gali būti teikiamos:

30.1. pinigais;

30.2. apskaičiuotų kompensacijų sumą pervedant į energiją, kurą, geriamąjį ir karštą vandenį tiekiančių įmonių ar asmenų atsiskaitomąsias sąskaitas.

30.3. asmenims, kuriems yra teikiamos socialinės priežiūros paslaugos, rekomendacijas (3 priedas) ir kitus dokumentus (išankstinės sąskaitos ir kt.), turinčius įtakos kompensacijų, nurodytų tvarkos aprašo 30 punkte, teikimui, teikia atvejo vadybininkai ar socialiniai darbuotojai, teikiantys socialinės priežiūros paslaugas.

 

Papildyta papunkčiu:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

VI SKYRIUS

PAGRINDAI, KURIEMS ESANT PINIGINĖ SOCIALINĖ PARAMA DIDINIMA, MAŽINIMA, SUSTABDOMA, NUTRAUKIAMA AR ATNAUJINAMAS MOKĖJIMAS

 

31. Bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui:

31.1. papildomai skiriama tvarkos aprašo 31.2 punkte nustatyto dydžio socialinė pašalpa, jeigu vienas gyvenantis asmuo arba bendrai gyvenantys asmenys atitinka visas šias sąlygas:

31.1.1. vienas gyvenantis asmuo arba bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų įsidarbina ir dirba (dirbo) įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytą darbo laiką ir jam darbo užmokesčio apskaičiuojama ne mažiau už minimaliąją mėnesinę algą arba minimalųjį valandinį atlygį proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui;

31.1.2. iki įsidarbinimo šio tvarkos aprašo 31.1 punkte nurodyti asmenys buvo įsiregistravę Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje ne trumpiau kaip 6 mėnesius iš eilės ir per šį laikotarpį nedirbo arba dirbo mažiau, negu nustatyta įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 1 punkte, arba dirbo užimtumo didinimo programoje numatytus darbus;

31.1.3. bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo buvo socialinės pašalpos gavėjai bent vieną mėnesį per paskutinius 3 mėnesius prieš įsidarbinimą;

31.1.4. prašymas-paraiška skirti papildomą socialinės pašalpos dalį įsidarbinus pateiktas ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo įsidarbinimo.

31.2. papildomai socialinė pašalpa skiriama ir mokama už kiekvieną pagal darbo sutartį ar darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu dirbtą mėnesį, bet ne ilgiau kaip už 12 dirbtų mėnesių, ir jos dydis bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui sudaro:

31.2.1. pirmą–trečią papildomai mokamos socialinės pašalpos mokėjimo mėnesį – 100 procentų socialinės pašalpos, mokėtos per praėjusius 6 mėnesius iki įsidarbinimo, vidutinio dydžio;

31.2.2. ketvirtą–šeštą papildomai mokamos socialinės pašalpos mokėjimo mėnesį – 80 procentų socialinės pašalpos, mokėtos per praėjusius 6 mėnesius iki įsidarbinimo, vidutinio dydžio;

31.2.3. šeštą–dvyliktą papildomai mokamos socialinės pašalpos mokėjimo mėnesį – 50 procentų socialinės pašalpos, mokėtos per praėjusius 6 mėnesius iki įsidarbinimo, vidutinio dydžio.

 

Punkto pakeitimai:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

32. Darbingo amžiaus darbingiems, bet nedirbantiems (taip pat savarankiškai nedirbantiems) asmenims (įstatymo 10 straipsnio 3 dalyje nurodytus atvejus) socialinės pašalpos, apskaičiuotos pagal įstatymo 9 straipsnį, dydis yra mažinamas:

1) 20 procentų – kai socialinė pašalpa mokama nuo 12 mėnesių iki 24 mėnesių;

2) 30 procentų – kai socialinė pašalpa mokama nuo 24 mėnesių iki 36 mėnesių;

3) 40 procentų – kai socialinė pašalpa mokama nuo 36 mėnesių iki 48 mėnesių;

4) 50 procentų – kai socialinė pašalpa mokama nuo 48 mėnesių iki 60 mėnesių;

5) gavusiems socialinę pašalpą ilgiau kaip 60 mėnesių šio punkto 4 papunktyje nustatyto dydžio socialinė pašalpa skiriama nepinigine forma tol, kol nurodyti asmenys nedirbs (taip pat savarankiškai nedirbs) arba nedalyvaus Kalvarijos savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius.

33. Piniginės  socialinės paramos teikimas sustabdomas, nutraukiamas, atnaujinamas, kai:

33.1.  piniginės socialinės paramos teikimas sustabdomas, kai jos teikimo laikotarpiu būtina nustatyti faktą, ar asmuo atitinka sąlygas, kurioms esant asmuo turi teisę į piniginę socialinę paramą. Piniginės socialinės paramos teikimas atnaujinamas išsiaiškinus ir nustačius asmens teisę į piniginę socialinę paramą;

33.2. piniginės socialinės paramos teikimas nutraukiamas, kai jos teikimo laikotarpiu nustatomas faktas, kad asmuo nebeatitinka sąlygų, kurioms esant asmuo turi teisę į piniginę socialinę paramą;

33.3. jeigu vienas gyvenantis asmuo arba vienas iš bendrai gyvenančių asmenų laikotarpiu, už kurį skiriama ir (ar) mokama piniginė socialinė parama, nutraukė registraciją Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje, išskyrus įsidarbinimo atvejį, arba registracija Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje jam buvo nutraukta, piniginė socialinė parama bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui neskiriama arba paskirtosios mokėjimas nutraukiamas nuo kito mėnesio po šių aplinkybių atsiradimo. Šiems asmenims, kai jie yra įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 4 punkte nurodyti asmenys, piniginė socialinė parama skiriama, jeigu jie ne trumpiau kaip 3 mėnesius registruoti Užimtumo tarnyboje ar kitos valstybės valstybinėje įdarbinimo tarnyboje;

33.4. piniginės socialinės paramos teikimas gali būti sustabdomas, nutraukiamas, atnaujinamas, atsižvelgiant į seniūnijų socialinės paramos teikimo komisijų rekomendacijas.

 

VII SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS TEISĖS IR PAREIGOS TEIKIANT PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ

 

34. Kalvarijos savivaldybės administracija, teikdama piniginę socialinę paramą, privalo:

34.1. 6 mėnesius socialinę pašalpą skirti tik vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, pasirenkant ar derinant jos teikimo formą (formas) (pinigais ir (ar) nepinigine forma), o kompensacijų 6 mėnesius neteikti bendrai gyvenantiems asmenims ar 6 mėnesiams nutraukti jų teikimą iš nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančių ar kitų institucijų gavus informacijos apie piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir (ar) nelegalų darbą, neteisėtą veiklą, susijusią su pajamų gavimu;

34.2. 6 mėnesius neteikti socialinės pašalpos ir kompensacijų ar 6 mėnesiams nutraukti jų teikimą vienam gyvenančiam asmeniui iš nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančių ar kitų institucijų gavus informacijos apie piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nelegaliai gautas ar gaunamas pajamas ir (ar) nelegalų darbą, neteisėtą veiklą, susijusią su pajamų gavimu;

34.3. kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, įsiskolinusiems už būsto šildymą, karštą ar geriamąjį vandenį, teikti įstatymo 22 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatytu būdu, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo atitinka įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatytą reikalavimą;

34.4. neskirti kompensacijų, nutraukti jų teikimą įsiskolinusiems už būsto šildymą, geriamąjį ar karštą vandenį bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kurie nevykdo įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatyto reikalavimo;

34.5. kilus pagrįstų įtarimų dėl prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų apie turimą turtą ir gaunamas pajamas arba patikrinimo metu kilus pagrįstam įtarimui, kad yra pateikti neteisingi duomenys arba jie nuslėpti, pareikalauti, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo deklaruotų turtą (įskaitant gaunamas pajamas) Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo (toliau – Gyventojų turto deklaravimo įstatymas) nustatyta tvarka, ir informuoti nelegalaus darbo kontrolę ir prevenciją vykdančias institucijas dėl galimai nelegaliai gautų ar gaunamų pajamų ir (ar) nelegalaus darbo ar neteisėtos veiklos, susijusios su pajamų gavimu;

34.6. kilus pagrįstų įtarimų dėl prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų apie turimą turtą ir gaunamas pajamas, tikrinti bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą, surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, kurio pagrindu piniginė socialinė parama gali būti skiriama, neskiriama ar nutraukiamas jos mokėjimas.

35. Kalvarijos savivaldybės administracija, teikdama piniginę socialinę paramą, turi teisę:

35.1. darbingus nedirbančius (taip pat savarankiškai nedirbančius) ar dirbančius (taip pat savarankiškai dirbančius), atsižvelgiant į darbo laiko ar veiklos trukmę, nesimokančius darbingo amžiaus asmenis, gaunančius piniginę socialinę paramą bendra įstatymo nustatyta tvarka arba gaunančius piniginę socialinę paramą, nustatytą įstatymo 23 straipsnio 2 dalyje ir (ar) 3 dalyje, ir nedalyvaujančius aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse ir (ar) Kalvarijos savivaldybės administracijos parengtoje užimtumo didinimo programoje, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka pasitelkti visuomenei naudingai veiklai atlikti;

35.2. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos arba 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą bendrai gyvenantiems asmenims, jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo  įstatymo 25 straipsnio 2 punkte nustatytos pareigos ir (ar) 25 straipsnio 3 punkte nustatytos pareigos, išskyrus atvejį, kai dėl šių punktų nuostatų nevykdymo nesusidarė piniginės socialinės paramos permoka – išmokėta ne didesnė, negu apskaičiuota, įvertinus atsiradusias aplinkybes, piniginė socialinė parama arba piniginės socialinės paramos permoka buvo grąžinta ar asmens raštu pateiktu sutikimu yra išskaičiuojama (grąžinama) dalimis daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį. Socialinė pašalpa skiriama vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos;

35.3. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos arba 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą vienam gyvenančiam asmeniui, jeigu jis nevykdo įstatymo 25 straipsnio 2 punkte nustatytos pareigos ir (ar) 25 straipsnio 3 punkte nustatytos pareigos, išskyrus atvejį, kai dėl šių punktų nuostatų nevykdymo nesusidarė piniginės socialinės paramos permoka – išmokėta ne didesnė, negu apskaičiuota, įvertinus atsiradusias aplinkybes, piniginė socialinė parama arba piniginės socialinės paramos permoka buvo grąžinta ar asmens raštu pateiktu sutikimu yra išskaičiuojama (grąžinama) dalimis daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį;

35.4. jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo įstatymo 25 straipsnio 1, 4, 5 ir 6 punktuose nustatytų pareigų, socialinę pašalpą skirti tik vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, pasirenkant ar derinant jos teikimo formą (formas) (pinigais ir (ar) nepinigine forma), o kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą, iki pareigos bus įvykdytos;

35.5. jeigu vienas gyvenantis asmuo nevykdo įstatymo 25 straipsnio 1, 4, 5 ir 6 punktuose nustatytų pareigų, socialinės pašalpos ir kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą, iki šios pareigos bus įvykdytos;

35.6. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą, jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų arba vienas gyvenantis asmuo nevykdo įstatymo 25 straipsnio 7 punkte nustatytos pareigos. Šiuo atveju socialinė pašalpa skiriama vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, pasirenkant ar derinant jos teikimo formą (formas) (pinigais ir (ar) nepinigine forma);

35.7. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos, jeigu bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens turimų piniginių lėšų dydis viršija šio įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje nustatytą piniginių lėšų normatyvą;

35.8. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo per 6 mėnesius iki kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos perleido nuosavybėn kitam asmeniui įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1–8 punktuose nurodytą turtą ir kreipdamiesi (kreipdamasis) dėl piniginės socialinės paramos prašyme-paraiškoje nenurodė gautų piniginių lėšų ar už jas įsigyto naujo turto;

35.9. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 6 mėnesiams nutraukti jos teikimą darbingo amžiaus darbingam vienam gyvenančiam asmeniui arba darbingo amžiaus darbingiems bendrai gyvenantiems asmenims, kurie dirba savarankiškai ir (ar) vykdo nekilnojamųjų daiktų pardavimo ir (ar) nuomos veiklą ir kuriems ilgiau kaip 6 mėnesius buvo teikiama piniginė socialinė parama, jeigu jie prašyme-paraiškoje nurodo, kad šiuo laikotarpiu iš vykdomos veiklos gavo mažesnes kaip minimalioji mėnesinė alga vidutines pajamas per mėnesį. Šiuo atveju socialinė pašalpa skiriama vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos;

35.10. 6 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 6 mėnesiams nutraukti jos teikimą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nuosavybės teise įgijo privalomą registruoti turtą, kurio vertė didesnė kaip piniginių lėšų normatyvas, nustatytas įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje, arba nuosavybės teise turimą privalomą registruoti turtą perleido nuosavybėn kitam asmeniui už lėšų sumą, mažesnę kaip pusė šio turto vertės, apskaičiuotos vadovaujantis įstatymo 20 straipsnio 5 dalimi;

35.11. patikrinusi bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašiusi buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, neteikti kompensacijų ar nutraukti jų teikimą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo deklaruoja gyvenamąją vietą būste arba jį išsinuomoja, bet jame faktiškai negyvena, arba kartu su vienu gyvenančiu asmeniu arba bendrai gyvenančiais asmenimis būste nuolat faktiškai gyvena asmuo (asmenys), kuris (kurie) nėra deklaravęs (deklaravę) gyvenamosios vietos būste arba jo nesinuomoja;

35.12. kompensacijų neteikti bendrai gyvenantiems asmenims, o socialinę pašalpą skirti tik vaikams, įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 d., kai yra skolingi (skolingas) Kalvarijos savivaldybei už suteiktą socialinį būstą. Piniginė socialinė parama skiriama nuo skolos apmokėjimo mėnesio pirmos dienos arba kai asmenys sudaro sutartį (sutartis) dėl dalies skolos apmokėjimo ir ją vykdo;

35.13. papildomai apklausti asmenis, kurie kreipiasi dėl piniginės socialinės paramos skyrimo, ar gauna šią paramą, tikrinti jų pateiktus dokumentus ir reikalauti papildomų duomenų, įrodančių bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę į piniginę socialinę paramą.

 

VIII SKYRIUS

PAGRINDAI, KURIEMS ESANT PINIGINĖ SOCIALINĖ PARAMA SKIRIAMA IŠIMTIES ATVEJAIS

 

36. Patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą ir rekomendavus Seniūnijos socialinės paramos teikimo komisijai (toliau – Seniūnijos komisija), siūloma, bet ne ilgiau kaip 3 mėnesius:

36.1. skirti socialinę pašalpą, jeigu vieno iš bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens vidutinės pajamos per mėnesį yra mažesnės kaip 1,1 valstybės remiamų pajamų dydžio, tačiau bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neatitinka įstatymo 6 straipsnio 2 punkte nustatyto reikalavimo;

36.2. skirti kompensacijas, jeigu išlaidos už būsto šildymą, už faktinį geriamojo vandens ir (ar) karšto vandens kiekį atitinka įstatymo 11 straipsnyje nustatytus kompensuojamus dydžius, tačiau bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neatitinka įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatyto reikalavimo;

36.3. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją už didesnį, negu nustatyta įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 1 punkte, naudingojo būsto ploto normatyvą ne didesnę kaip 10 procentų skirtumo tarp bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamų ir valstybės remiamų pajamų bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui dydžio;

36.4. skirti socialinę pašalpą ir kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims, kurie nėra sudarę teismo patvirtintos sutarties dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo arba dėl išlaikymo ir (ar) tėvystės nustatymo nesikreipė į teismą, arba dėl išlaikymo ir (ar) tėvystės nustatymo kreipėsi į teismą, bet tėvystė nebuvo nustatyta ir (ar) išlaikymas nebuvo priteistas arba pareiškimas paliktas nenagrinėtas;

36.5. skirti socialinę pašalpą bendrai gyvenantiems asmenims atskirai, kai santuokos nutraukimo bylos nagrinėjimo metu yra ginčas;

36.6. skirti socialinę pašalpą, jeigu vieno iš bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens vidutinės pajamos per mėnesį yra lygios 1,1 valstybės remiamų pajamų dydžio arba bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens vidutinės pajamos per mėnesį ne daugiau kaip 50 procentų viršija 1,1 valstybės remiamų pajamų dydžio, arba apskaičiuota socialinė pašalpa yra mažesnė už įstatymo 22 straipsnio 9 dalyje nustatytą dydį ir bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo atitinka įstatymo 6 straipsnio 2 punkte nustatytą reikalavimą: vienam gyvenančiam asmeniui ir dviem bendrai gyvenantiems asmenims – 25 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio; trims ir keturiems bendrai gyvenantiems asmenims – 50 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio; penkiems ir daugiau bendrai gyvenančių asmenų – 70 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio:

36.6.1. 8 straipsnio 1 dalies 6 punkte nustatytus reikalavimus;

36.6.2. gaisro atveju sudegus gyvenamosioms patalpoms;

36.7. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją vienam gyvenančiam asmeniui arba bendrai gyvenantiems asmenims, jeigu jie deklaruoja gyvenamąją vietą jų nuosavybės teise turimame būste arba nuomojasi būstą, kuris Nekilnojamojo turto registre nėra įregistruotas kaip gyvenamosios patalpos arba atskira gyvenamoji patalpa, kai bendraturčių nuosavybės teisės dalys nėra nustatytos;

36.8. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją, jeigu daugiabučio namo buto savininkas neatitinka įstatymo 7 straipsnio 5 dalyje nustatytų reikalavimų;

36.9. skirti socialinę pašalpą ir kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kai jiems piniginė socialinė parama neskiriama įstatymo 21 straipsnio 11 dalyje nustatytu atveju;

36.10. skirti piniginę socialinę paramą kaip vienam gyvenančiam asmeniui pilnamečiui vaikui (įvaikiui) iki 24 metų, kuris mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant laikotarpį nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos) ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje (įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį), kai mirė vienas iš jo tėvų (įtėvių).

Punkto pakeitimai:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

37. Socialinės paramos teikimas, nurodytas tvarkos aprašo VIII skyriuje, gali būti sustabdomas, nutraukiamas, atnaujinamas, surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą ir rekomendavus Seniūnijos komisijai.

 

IX SKYRIUS

VIENKARTINĖ, TIKSLINĖ, PERIODINĖ, SĄLYGINĖ SOCIALINĖ PARAMA

 

38. Vienkartinės, tikslinės, periodinės, sąlyginės socialinės paramos teikimo dydis priklauso nuo savivaldybės finansinių galimybių, atsižvelgiant į gyventojų poreikius.

39. Socialinė parama, nurodyta šiame skyriuje, skiriama siekiant padėti asmenims, patekusiems į sunkią materialinę padėtį, susidariusią dėl įvykusios nelaimės ir padariusios žalą bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens turtui, sveikatai arba dėl asmens sveikatos sutrikimų, jeigu bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui nepakanka valstybės teikiamos socialinės paramos ir jie yra išnaudoję visus kitus galimus pajamų šaltinius bei artimųjų ir bendruomenės paramą. Ši parama neužtikrina ilgalaikio ekonominio ir socialinio saugumo, o tik padeda asmenims išgyventi sunkioje materialinėje situacijoje.

40. Vienkartinės, tikslinės, periodinės, sąlyginės socialinės paramos teikimo principai yra šie:

40.1. teikiama parama turi kuo tiksliau atitikti remiamo asmens (asmenų) poreikius, atsižvelgiant į jo (jų) socialinę ir materialinę padėtį;

40.2. asmenims, patyrusiems socialinę riziką, turi būti sudarytos socialinės integracijos sąlygos skirti paramą pinigais ar nepinigine forma, paramą derinant su socialinėmis paslaugomis, kad jie taptų visiškai arba iš dalies savarankiški.

41. Vienkartinės, tikslinės, periodinės, sąlyginės paramos teikimo būdai yra šie:

41.1. pinigais;

41.2. asmenims, gaunantiems socialinės priežiūros paslaugas ar patiriantiems socialinę riziką, rekomendacijas (3 priedas) ir kitus dokumentus (išankstinės sąskaitos ir kt.), turinčius įtakos vienkartinių, tikslinių, periodinių, sąlyginių išmokų teikimui, teikia socialiniai darbuotojai, atvejo vadybininkai ar socialiniai darbuotojai, teikiantys socialinės priežiūros paslaugas;

41.3. derinant jos teikimo formas – nepinigine forma ir pinigais.

Punkto pakeitimai:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

42. Teisę į vienkartinę, tikslinę, periodinę, sąlyginę socialinę paramą turi Kalvarijos savivaldybėje deklaruojantys gyvenamąją vietą, jei gyvenamoji vieta nedeklaruota – nuolat gyvenantys Kalvarijos savivaldybėje asmenys:

42.1. vienkartinė:

42.1.1.  grįžusiems iš laisvės atėmimo įstaigų, jei jie kreipėsi dėl paramos per 2 mėnesius nuo paleidimo iš įstaigos dienos, –  1 valstybės remiamų pajamų dydis;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. T-27, 2021-02-25, paskelbta TAR 2021-03-04, i. k. 2021-04397

 

42.1.2. kitais atvejais, kai būtina itin skubi socialinė parama – iki 1 bazinės socialinės išmokos (išmokama tik vieną kartą);

42.2. tikslinė:

42.2.1. nukentėjusiems nuo stichinės nelaimės (gaisro, potvynio, audros, liūties ir pan.), patyrus žalą dėl gyvenamojo būsto (buto, namo, sodybos) ir kitų statinių savininkams, pateikusiems pažymą arba komisijos aktą apie įvykusią nelaimę, jeigu šios patalpos yra nukentėjusio asmens nuosavybė, – iki 30 bazinių socialinių išmokų už gyvenamąjį būstą, iki 15 bazinių socialinių išmokų už kitus statinius. Šiuo atveju pašalpa skiriama neatsižvelgiant į bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens turimą turtą ir pajamas (išmokama vieną kartą);

Papunkčio pakeitimai:

Nr. T-27, 2021-02-25, paskelbta TAR 2021-03-04, i. k. 2021-04397

 

42.2.2. sunkios ligos, operacijos ar traumos atveju, pagal pateiktas sveikatos priežiūros įstaigų pažymas ar dokumentus, įrodančius gydymui patirtas išlaidas, – iki 3 bazinių socialinių išmokų (išmokama vieną kartą, antrą kartą gali kreiptis, jei buvo kreiptasi ir nebuvo nustatyti specialieji poreikiai);

42.2.3. Kalvarijos savivaldybės vaikams, kuriems nustatytas neįgalumo lygis – iki 10 bazinių socialinių išmokų, Kalvarijos savivaldybės vaikams kuriems nustatyta globa šeimoje – iki 5 bazinių socialinių išmokų. Tikslinė socialinė parama mokama iki 2020 gruodžio 31 d., mokama viena Tikslinė socialinė parama.

Papildyta papunkčiu:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

42.3. periodinė:

42.3.1. patekus į itin sunkią materialinę padėtį, nukentėjusiems nuo COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) ar kitais atvejais (skurdo, asmens dokumentų sutvarkymo ir pan.), kai asmenys dėl objektyvių priežasčių (neįgalumo, nedarbo ir pan.) negali patenkinti būtiniausių poreikių, – iki 2 bazinių socialinių išmokų. Parama gali būti skiriama du kartus per metus;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

42.3.2. mirus vienam iš tėvų ir likusiam vienam tėvui (motinai), auginančiam vaiką (vaikus), – iki 2 bazinių socialinių išmokų, iki 3 mėnesių per metus;

42.4. sąlyginė:

42.4.1. asmenims, pasveikusiems nuo priklausomybių ligų ir pateikus gydymo įstaigos pažymą, – iki 2 bazinių socialinių išmokų dydžių;

42.4.2. būsto pritaikymas neįgaliesiems atitinkantis teisės aktų nustatytą tvarką, pagal Būsto pritaikymo žmonėms su negalia komisijos pateiktą, būsto pritaikymo neįgaliajam poreikio vertinimo aktą ir Kalvarijos savivaldybės administracijai pateiktus pagrindžiančius dokumentus ir sąskaitas faktūras. Sąlyginė socialinė parama mokama pagal prašymus gautus iki 2020 m. spalio 1 d.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

43. Kreipdamiesi dėl vienkartinės, tikslinės, periodinės, sąlyginės socialinės paramos bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo užpildo prašymą (1 priedas).

44. Prie prašymo skirti vienkartinę, tikslinę, periodinę, sąlyginę socialinę paramą priklausomai nuo aplinkybių pridedami šie dokumentai:

44.1. asmens (bendrai gyvenančių asmenų) tapatybę patvirtinantys dokumentai;

44.2. pažyma apie deklaruotą gyvenamąją vietą;

44.3. pensininko ar neįgaliojo pažymėjimo kopija;

44.4. santuokos, ištuokos, mirties liudijimas (liudijimai);

44.5. asmens (bendrai gyvenančių asmenų) pažymos apie gaunamas pajamas;

44.6. pažyma iš Priešgaisrinės tarnybos;

44.7. pažyma iš sveikatos priežiūros įstaigos, receptai, kompensuojamų vaistų pasas ir pan.;

44.8. pažyma iš įkalinimo įstaigos, atlikus bausmę;

44.9. pažyma dėl nekilnojamojo turto registro;

44.10. kiti dokumentai pagal reikalavimą.

45. Socialinių reikalų skyrius, gavęs prašymus dėl vienkartinės, tikslinės, periodinės, sąlyginės socialinės paramos, nurodytos tvarkos aprašo 42.1.2, 42.3 ir 42.4  punktuose, patikrina gyvenimo sąlygas ir surašo buities tyrimo aktą, kuriame patvirtina kreipimosi tikslingumą.

46. Sprendimą dėl socialinės paramos, nurodytos tvarkos aprašo 42.1.2, 42.2, 42.3 ir 42.4 punktuose, priima Kalvarijos savivaldybės tarybos patvirtinta komisija (toliau – Komisija), 42.1.1, 42.2.3, 42.4.2 punktuose - Socialinių reikalų skyriaus vedėjas.

Punkto pakeitimai:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

Nr. T-27, 2021-02-25, paskelbta TAR 2021-03-04, i. k. 2021-04397

 

47. Vienkartinė, tikslinė, periodinė, sąlyginė socialinė parama teikiama Kalvarijos savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, vienkartinė socialinė parama grįžusiems iš laisvės atėmimo įstaigų – Socialinių reikalų skyriaus vedėjo sprendimu.

Punkto pakeitimai:

Nr. T-27, 2021-02-25, paskelbta TAR 2021-03-04, i. k. 2021-04397

 

48. Vienkartinė, tikslinė, periodinė, sąlyginė socialinė parama po sprendimo priėmimo teikiama per 40 kalendorinių dienų, išskyrus vienkartinę socialinę paramą grįžusiems iš laisvės atėmimo įstaigų, kuri išmokama per 24 val. nuo prašymo pateikimo darbo dienomis.

Punkto pakeitimai:

Nr. T-27, 2021-02-25, paskelbta TAR 2021-03-04, i. k. 2021-04397

 

49. Vienkartinė, tikslinė, periodinė, sąlyginė socialinė parama neteikiama nustačius, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo pateikė neteisingus duomenis apie gaunamas pajamas, šeimos narius, turtą arba nepateikė paramos pagrįstumą įrodančių dokumentų.

50. Vienkartinė, tikslinė, periodinė, sąlyginė parama gavėjui mirus neišmokama.

51. Duomenys apie vienkartinę, tikslinę, periodinę, sąlyginę socialinę paramą pateikiami IS „Parama“.

 

X SKYRIUS

PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ GAUNANČIŲ ASMENŲ PAREIGOS

 

52. Piniginę socialinę paramą gaunantys nepasiturintys gyventojai privalo:

52.1. išnaudoti visas teisėtas kitų pajamų gavimo galimybes (sudaryti teismo patvirtintą sutartį dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo, kreiptis dėl išmokų, mokamų pagal Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymą, kitų priklausančių išmokų ir (ar) pašalpų ir kita);

52.2. pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą prašymo-paraiškos formą ir jos priedus pateikti visą ir teisingą informaciją, įrodančią bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę gauti piniginę socialinę paramą, ir būtinus piniginei socialinei paramai gauti dokumentus;

52.3. per mėnesį pranešti apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčius įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui;

52.4. Socialinių reikalų skyriaus ir Seniūnijų komisijų specialistų reikalavimu deklaruoti turimą turtą (įskaitant gaunamas pajamas) Gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka;

52.5. sudaryti Kalvarijos savivaldybės atsakingiems specialistams galimybę tikrinti gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą;

52.6. dalyvauti Kalvarijos savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

52.7. dalyvauti Kalvarijos savivaldybės administracijos parengtoje užimtumo didinimo programoje.

 

XI SKYRIUS

NETEISĖTAI GAUTOS PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS IŠIEŠKOJIMAS

 

53. Neteisėtai gauta piniginė socialinė parama išieškoma:

53.1. nustačius, kad bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo piniginę socialinę paramą gavo neteisėtai, nes kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos metu pateikė neteisingus duomenis apie turtą, gaunamas pajamas, bendrai gyvenančius asmenis arba kitus duomenis, reikalingus piniginei socialinei paramai skirti, arba paramos teikimo laikotarpiu per mėnesį nepranešė apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui, bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi grąžinti neteisėtai gautą pinigų sumą arba ją sumokėti dalimis;

53.2. negrąžinta neteisėtai gauta piniginė socialinė parama yra išskaičiuojama vadovaujantis Socialinių reikalų skyriaus priimtu sprendimu iš piniginę socialinę paramą gaunančiam asmeniui paskirtos piniginės socialinės paramos sumos išskaičiuojant ne daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį, jeigu nėra piniginę socialinę paramą gaunančio asmens raštu pateikto sutikimo išskaičiuoti didesnę mokėtinos sumos dalį per mėnesį ar visą mokėtiną sumą;

53.3. jeigu neteisėtai gauta piniginė socialinė parama negrąžinta arba neišskaičiuota, likusi skola išieškoma Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, jeigu su išieškojimu susijusios administravimo išlaidos neviršija išieškotinos sumos.

 

XII SKYRIUS

SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO KOMISIJA

 

54. Kalvarijos savivaldybės administracijos direktorius tvirtina seniūnijos seniūno teikimu:

54.1. Seniūnijos komisijos sudėtį, į kurią gali būti įtraukti savivaldybės administracijos darbuotojai, savivaldybės įstaigų darbuotojai, bendruomeninių organizacijų ir (ar) religinių bendruomenių, ir (ar) religinių bendrijų, ir (ar) kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai, ir (ar) gyvenamosios vietovės bendruomenės nariai, ir (ar) seniūnaičiai, ir (ar) kiti suinteresuoti asmenys;

54.2. Seniūnijos komisijos veiklos nuostatus.

55. Bendruomeninių organizacijų ir (ar) religinių bendruomenių, ir (ar) religinių bendrijų, ir (ar) kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai, ir (ar) gyvenamosios vietovės bendruomenės nariai, ir (ar) seniūnaičiai, ir (ar) kiti suinteresuoti asmenys turi pareigą dalyvauti Seniūnijos komisijos veikloje, teisę teikti informaciją apie piniginės socialinės paramos gavėjus, siūlyti socialinės paramos teikimo būdus, nagrinėti bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, turimą turtą, užimtumą, neteisingai pateiktus duomenis.

56. Seniūnijos komisija, surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, nagrinėja bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, turimą turtą, užimtumą, neteisingai pateiktus duomenis.

57. Seniūnijų komisijos teikia siūlymus dėl socialinės paramos skyrimo / neskyrimo ir socialinės paramos teikimo formos bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, vadovaujantis įstatymu ir šiuo tvarkos aprašu. Seniūnijos komisijos siūlymas įforminamas protokolu.

58. Seniūnijos komisijos siūlymas yra rekomendacinio (patariamojo) pobūdžio.

59. Seniūnijos komisijos gauta ar surinkta informacija apie bendrai gyvenančius asmenis arba vieną gyvenantį asmenį yra konfidenciali. Seniūnijos komisijos nariai, prieš pradėdami komisijos darbą, pasirašo konfidencialumo pasižadėjimus (2 priedas).

60. Komisijos posėdžiai šaukiami pagal poreikį, bet ne rečiau kaip kartą per mėnesį.

61. Komisija turi teisę kviestis į posėdžius socialinės paramos gavėjus, savivaldybės struktūrinių padalinių darbuotojus ir kt. suinteresuotus asmenis.

62. Socialinių reikalų skyrius, priėmęs prašymą-paraišką dėl piniginės socialinės paramos įstatymo ir šio tvarkos aprašo nustatyta tvarka, informaciją iki einamojo mėnesio 25 d. pateikia Seniūnijos komisijai.

63. Seniūnijos komisijos siūlymus dėl piniginės socialinės paramos teikimo / neteikimo bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui ir buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo akto kopijas Socialinių reikalų skyriui pateikia per 5 darbo dienas.

 

XIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

64. Jeigu socialinė pašalpa ar kompensacijos bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui priklauso pagal dvi ar daugiau įstatymo ir šio tvarkos aprašo nuostatų, taikoma ta nuostata, kuri bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui yra palankiausia.

65. Sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar neskyrimo gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

_________________________

 

Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems

gyventojams teikimo Kalvarijos

savivaldybėje tvarkos aprašo

1 priedas

 

___________________________________________________

(vardas, pavardė)

 

___________________________________________________

(asmens kodas)

 

___________________________________________________

(gyvenamoji ir faktinė gyvenamoji vieta)

 

___________________________________________________

(telefono numeris)

 

Kalvarijos savivaldybės administracijos

Socialinių reikalų skyriui

 

PRAŠYMAS

DĖL VIENKARTINĖS, TIKSLINĖS, PERIODINĖS, SĄLYGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS SKYRIMO

20____ m.___________________ d.

Kalvarija

 

Prašau skirti vienkartinę, tikslinę, periodinę, sąlyginę socialinę paramą (reikalingą pabraukti)             

(nurodomos kreipimosi priežastys)

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

____________________________________________________________________

Banko sąskaitos Nr. ____________________________________________________

 

Žinau ir sutinku, kad socialinės paramos tikslais apie mane ir bendrai gyvenančius asmenis iš kitų institucijų bus renkama informacija apie gaunamas pajamas, turimą turtą, veiklos pobūdį ir kitą socialinei paramai gauti būtiną informaciją.

 

 

_______________________               ____________________________________

(parašas)                                                                (vardas, pavardė)

 

 

SPRENDIMAS

Data: ______________

 

Siūlyti direktoriui:

Skirti socialinę paramą________ Eur.

Neskirti socialinės paramos.

_________________________

 

Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems

gyventojams teikimo Kalvarijos

savivaldybėje tvarkos aprašo

2 priedas

 

_________________seniūnijos socialinės paramos teikimo komisija

 

_________________________________________________________________________

(asmens vardas ir pavardė, pareigos)

 

KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS

 

20__ m.________________ d.

Kalvarija

 

Būdamas ______________________________________,

(pareigų pavadinimas)

 

1. Pasižadu:

1.1. saugoti ir tik įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais tikslais ir tvarka naudoti visą su socialinės paramos teikimu susijusią informaciją, kuri man taps žinoma, atliekant

__________________________ pareigas;

(pareigų pavadinimas)

1.2. man patikėtus dokumentus saugoti tokiu būdu, kad tretieji asmenys neturėtų galimybės su jais susipažinti ar pasinaudoti;

1.3. nepasilikti jokių man pateiktų dokumentų ir dokumentų kopijų.

2. Man žinoma, kad su socialinės paramos teikimu susijusią informaciją, kurią reglamentuoja Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas ir kiti teisės aktai, dalyvaujančioms arba nedalyvaujančioms šalims galėsiu teikti tik įpareigotas organizacijos vadovo ar jo įgalioto asmens. Konfidencialią informaciją galėsiu atskleisti tik Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais.

3. Man išaiškinta, kad konfidencialią informaciją sudaro:

3.1. visa su socialinės paramos teikimu susijusi informacija ir dokumentai, kuriuos reglamentuoja Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas ir kiti teisės aktai;

3.2. informacija, jeigu jos atskleidimas prieštarauja įstatymams, daro nuostolių teisėtiems šalių interesams arba trukdo užtikrinti sąžiningą darbą.

4. Esu įspėtas, kad, pažeidęs šį pasižadėjimą, turėsiu atsakyti Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

 

___________________                                    ________________________

(parašas)                                                            (vardas ir pavardė)

 

 

_______________________

 

Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo

3 priedas

 

 

REKOMENDACIJA DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO FORMŲ IR BŪDŲ NUSTATYMO

 

_________________ Nr. ____

(data)

 

1. Asmens duomenys:

 

Vardas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavardė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asmens kodas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deklaruotos gyvenamosios vietos adresas arba gyvenamosios vietos adresas, kai asmuo įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių (nedeklaravusių) asmenų apskaitą

 

Telefono ryšio Nr.

El. pašto adresas

Faktinės gyvenamosios vietos adresas1

Telefono ryšio Nr.

 

El. pašto adresas

 

 

 

1 Nurodomas tik tuo atveju, jeigu asmuo nėra deklaravęs gyvenamosios vietos arba nėra įtrauktas į gyvenamosios vietos neturinčių (nedeklaravusių) asmenų apskaitą.

 

 

 

 

 

2. Duomenys apie vaikus:

Eil. Nr.

 

Vardas ir pavardė

Asmens kodas, jo nesant – gimimo data

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Asmenų pateikta nuomonė apie piniginės socialinės paramos panaudojimą teisėtiems interesams užtikrinti, būtiniesiems poreikiams patenkinti:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

4. Rekomenduojamos piniginės socialinės paramos teikimo formos ir būdai

(reikalingą variantą pažymėkite Q):

c  pinigine forma (negali viršyti 50 procentų):

c  nepinigine forma:

c apmokant vaikų (įvaikių) išlaikymo ikimokyklinėse įstaigose išlaidas;

c apmokant neformaliojo švietimo ir užimtumo paslaugų išlaidas;

c apmokant vaikų (įvaikių) maitinimo mokyklose ar dienos centruose išlaidas;

c apmokant gydymo, medicininės reabilitacijos, psichosocialinės pagalbos ir kitas su jų sveikatos priežiūra susijusias išlaidas;

c apmokant gyvenamosios aplinkos pagerinimo (pritaikymo) išlaidas (pavyzdžiui, baldų, namų apyvokos reikmenų, remontui reikalingų medžiagų įsigijimo ir (ar) darbų atlikimo išlaidas ir kt.);

c apmokant prekių ar paslaugų įsigijimo išsimokėtinai, atsižvelgiant į asmens (šeimos) poreikius, išlaidas;

c teikiant socialines paslaugas, vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu;

c išduodant socialines korteles, skirtas pirkti parduotuvėje (išskyrus alkoholio, tabako gaminius ir loterijos bilietus);

c apmokant kitas išlaidas būtiniesiems asmens (šeimos) poreikiams tenkinti.

 

 

6. Išsamus siūlomų piniginės socialinės paramos teikimo formų ir būdų aprašymas:

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

 

7. Rekomendacija teikiama:

 

 

___________________________________________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

 

 

 

Rekomendaciją užpildžiusio atvejo vadybininko ar socialinio darbuotojo:

 

___________________________________________________________________________

(pareigų pavadinimas)                                  (parašas)                                   (vardas ir pavardė)

 

 

 

Asmuo (pažymėkite Q):

c su pateikta rekomendacija susipažinau__________________________________________

(parašas)                             (vardas ir pavardė)

 

Papildyta priedu:

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Kalvarijos savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-5, 2020-01-30, paskelbta TAR 2020-02-03, i. k. 2020-02365

Dėl Kalvarijos savivaldybės tarybos 2019 m. vasario 21 d. sprendimo Nr. T-18 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Kalvarijos savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-163, 2020-09-30, paskelbta TAR 2020-10-06, i. k. 2020-20810

Dėl Kalvarijos savivaldybės tarybos 2019 m. vasario 21 d. sprendimo Nr. T-18 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Kalvarijos savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-27, 2021-02-25, paskelbta TAR 2021-03-04, i. k. 2021-04397

Dėl Kalvarijos savivaldybės tarybos 2019 m. vasario 21 d. sprendimo Nr. T-18 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo

 

4.

Kalvarijos savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-155 (1.5 E), 2022-10-06, paskelbta TAR 2022-10-06, i. k. 2022-20477

Dėl Kalvarijos savivaldybės tarybos 2019 m. vasario 21 d. sprendimo Nr. T-18 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo

 

5.

Kalvarijos savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. T-226 (1.5 E), 2022-12-29, paskelbta TAR 2022-12-29, i. k. 2022-27342

Dėl Kalvarijos savivaldybės tarybos 2019 m. vasario 21 d. sprendimo Nr. T-18 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo tvirtinimo“ pakeitimo