Suvestinė redakcija nuo 2018-12-14

 

Nutarimas paskelbtas: TAR 2018-04-23, i. k. 2018-06392

 

herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL TIPIŠKIAUSIŲ SU MOKĖJIMO SĄSKAITA SUSIJUSIŲ PASLAUGŲ SĄRAŠO SUDARYMO IR TVARKYMO TAISYKLIŲ IR REIKALAVIMŲ, TAIKOMŲ INFORMACIJOS APIE KOMISINĮ ATLYGINIMĄ DOKUMENTUI IR KOMISINIO ATLYGINIMO ATASKAITAI, PATVIRTINIMO

 

2018 m. balandžio 18 d. Nr. 03-66

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 42 straipsnio 3 dalies 1 punktu ir Lietuvos Respublikos mokėjimų įstatymo 46 straipsnio 1 dalimi, 47 straipsnio 6 dalimi, 48 straipsnio 4 dalimi, įgyvendinant 2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/92/ES dėl mokesčių, susijusių su mokėjimo sąskaitomis, palyginamumo, mokėjimo sąskaitų perkėlimo ir galimybės naudotis būtiniausias savybes turinčiomis mokėjimo sąskaitomis (OL 2014 L 257, p. 214), Lietuvos banko valdyba nutaria:

1. Patvirtinti Tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisykles ir reikalavimus, taikomus informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentui ir komisinio atlyginimo ataskaitai (pridedama).

2. Nustatyti, kad Tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisyklių ir reikalavimų, taikomų informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentui ir komisinio atlyginimo ataskaitai, III ir IV skyriai įsigalioja 2018 m. spalio 31 d.  

 

 

 

Valdybos narys,

pavaduojantis Valdybos pirmininką                                                                        Marius Jurgilas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2018 m. balandžio 18 d.

nutarimu Nr. 03-66

 

TIPIŠKIAUSIŲ SU MOKĖJIMO SĄSKAITA SUSIJUSIŲ PASLAUGŲ SĄRAŠO SUDARYMO IR TVARKYMO TAISYKLĖS IR REIKALAVIMAI, TAIKOMI INFORMACIJOS APIE KOMISINĮ ATLYGINIMĄ DOKUMENTUI IR KOMISINIO ATLYGINIMO ATASKAITAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisyklių ir reikalavimų, taikomų informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentui ir komisinio atlyginimo ataskaitai, (toliau – Taisyklės) tikslas – sudaryti tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų sąrašą, nustatyti jo sudarymo kriterijus, informacijos apie komisinį atlyginimą dokumento turinio ir formos reikalavimus, komisinio atlyginimo ataskaitos formos, turinio ir teikimo reikalavimus.

2.  Taisyklėse nustatyti reikalavimai taikomi mokėjimo paslaugų teikėjams, kurie teikia vieną ar kelias su mokėjimo sąskaita susijusias paslaugas vartotojams.

3.  Taisyklėse nurodytuose Komisijos reglamentuose vartojama sąvoka „mokestis“ atitinka Taisyklėse vartojamą sąvoką „komisinis atlyginimas“. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos mokėjimų įstatyme.

 

II SKYRIUS

TIPIŠKIAUSIŲ SU MOKĖJIMO SĄSKAITA SUSIJUSIŲ PASLAUGŲ SĄRAŠO SUDARYMAS IR TVARKYMAS

 

4.  Lietuvos bankas sudaro tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų sąrašą (toliau – Sąrašas), atsižvelgdamas į 2015 m. kovo 18 d. Europos bankininkystės institucijos gaires EBA/GL/2015/01 dėl tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų, už kurias imamas komisinis atlyginimas, nacionalinių preliminarių sąrašų. Į Sąrašą įtraukiama:

4.1.  su mokėjimo sąskaita susijusios paslaugos, kuriomis vartotojai naudojasi dažniausiai;

4.2.  su mokėjimo sąskaita susijusios paslaugos, dėl kurių naudojimo vartotojai patiria daugiausia išlaidų (bendrai ir atskirai už kiekvieną pasinaudojimą paslauga).

5.  Į Sąrašą įtraukiama ne mažiau kaip 10 ir ne daugiau kaip 20 tipiškiausių su mokėjimo sąskaitomis susijusių paslaugų, už kurias gali būti imamas komisinis atlyginimas.

6.  Vadovaujantis 2017 m. rugsėjo 28 d. Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2018/32, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/92/ES papildoma techniniais reguliavimo standartais, kuriais nustatoma su mokėjimo sąskaita susijusių tipiškiausių paslaugų standartizuota Sąjungos terminija (OL 2018 L 6, p. 3), Sąraše nurodomos tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų standartizuotos sąvokos ir jų apibrėžtys.

7.  Sąrašas pateikiamas Taisyklių priede.

8.  Lietuvos bankas kas ketverius metus įvertina Sąrašo atnaujinimo poreikį ir prireikus atnaujina Sąrašą. Atnaujintas Sąrašas įsigalioja ne vėliau kaip praėjus 6 mėnesiams po Sąrašo patvirtinimo dienos.

9.  Sąrašas skelbiamas Lietuvos banko interneto svetainėje. Atnaujinus Sąrašą, atitinkamai atnaujinama Lietuvos banko interneto svetainėje skelbiama informacija.

10.  Mokėjimo paslaugų teikėjai, rengdami informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentą ir komisinio atlyginimo ataskaitą bei vartotojams teikdami sąvokų žodyną, turi vadovautis naujausiu Sąrašu.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI, TAIKOMI INFORMACIJOS APIE KOMISINĮ ATLYGINIMĄ DOKUMENTUI

 

11.  Informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentas turi būti:

11.1.  trumpas ir parengtas kaip atskiras dokumentas;

11.2.  pateiktas ir išdėstytas aiškiai, lengvai suprantamais žodžiais ir įskaitomo dydžio rašmenimis;

11.3.  ne mažiau suprantamas tuo atveju, jei spalvotas originalas yra išspausdinamas nespalvotas arba padaroma nespalvota jo kopija;

11.4.  išdėstytas lietuvių kalba arba kita kalba, jeigu dėl to susitarė mokėjimo paslaugų teikėjas ir vartotojas;

11.5.  tikslus ir neklaidinantis, komisinis atlyginimas nurodomas mokėjimo sąskaitos valiuta arba kita valstybės narės valiuta, jeigu dėl to susitarė mokėjimo paslaugų teikėjas ir vartotojas.

12.  Kai mokėjimo paslaugų teikėjo teikiama į Sąrašą patenkanti paslauga apima kelis skirtingus produktus (pvz., išduoda kelių rūšių debeto korteles), informacijos apie komisinį atlyginimą dokumente nurodomos ne daugiau kaip trys dažniausiai vartotojų naudojamos paslaugos.

13.  Informacijos apie komisinį atlyginimą dokumente turi būti įtrauktas pranešimas, kad jame nurodomi komisiniai atlyginimai už tipiškiausias su mokėjimo sąskaita susijusias paslaugas ir kad išsami ikisutartinė ir sutartinė informacija apie visų su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų komisinius atlyginimus pateikiama kituose dokumentuose.

14.  Informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentas turi būti parengtas ir užpildytas vadovaujantis 2017 m. rugsėjo 28 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2018/34, kuriuo nustatomi informacijos apie mokesčius dokumento ir jo bendro simbolio standartizuoto pateikimo formato techniniai įgyvendinimo standartai pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/92/ES (OL 2018 L 6, p. 37). Rengiant informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentą, šio reglamento priede nustatytoje formoje vartojama sąvoka „mokestis“ keičiama į sąvoką „komisinis atlyginimas“.

 

IV SKYRIUS

REIKALAVIMAI, TAIKOMI KOMISINIO ATLYGINIMO ATASKAITAI

 

15. Komisinio atlyginimo ataskaita teikiama dėl kiekvienos vartotojo turimos mokėjimo sąskaitos atskirai. Kai mokėjimo paslaugų teikėjas teikia su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų rinkinį, apimantį kelias mokėjimo sąskaitas, gali būti teikiama viena komisinio atlyginimo ataskaita už visą paslaugų rinkinį.

Punkto pakeitimai:

Nr. 03-252, 2018-12-11, paskelbta TAR 2018-12-13, i. k. 2018-20372

 

16.  Komisinio atlyginimo ataskaitoje pateikiama bent ši informacija:

16.1. už kiekvieną su mokėjimo sąskaita susijusią paslaugą imamas (nurašytas) komisinis atlyginimas ir per ataskaitinį laikotarpį suteiktų paslaugų kiekis;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 03-252, 2018-12-11, paskelbta TAR 2018-12-13, i. k. 2018-20372

 

16.2.  kai viena arba daugiau paslaugų teikiamos kaip su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų rinkinio dalis, už visą su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų rinkinį imamas komisinis atlyginimas, skaičius, kiek kartų per ataskaitinį laikotarpį buvo pritaikytas komisinis atlyginimas už paslaugų rinkinį, ir papildomas komisinis atlyginimas už kiekvieną paslaugą, kai viršijamas su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų rinkinį sudarančių paslaugų kiekis;

16.3.  už kiekvieną su mokėjimo sąskaita susijusią paslaugą, už kiekvieną su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų rinkinį ir už paslaugas, kai viršijamas su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų rinkinį sudarančių paslaugų kiekis, per ataskaitinį laikotarpį sumokėta bendra komisinių atlyginimų suma;

16.4.  kai taikoma, už sąskaitos kreditavimą taikoma palūkanų norma ir per ataskaitinį laikotarpį sumokėtų su sąskaitos kreditavimu susijusių palūkanų bendra suma;

16.5.  kai taikoma, už mokėjimo sąskaitoje esantį lėšų likutį taikoma palūkanų norma ir per ataskaitinį laikotarpį bendra gautų palūkanų suma;

16.6.  komisinių atlyginimų, sumokėtų už visas su mokėjimo sąskaita susijusias paslaugas, suteiktas per ataskaitinį laikotarpį, bendra suma.

17.  Komisinio atlyginimo ataskaita turi būti:

17.1.  pateikta ir išdėstyta aiškiai, lengvai suprantamais žodžiais ir įskaitomo dydžio rašmenimis;

17.2.  išdėstyta lietuvių kalba arba kita kalba, jeigu dėl to susitarė mokėjimo paslaugų teikėjas ir vartotojas;

17.3.  tiksli ir neklaidinanti, komisinis atlyginimas nurodomas mokėjimo sąskaitos valiuta arba kita valstybės narės valiuta, jeigu dėl to susitarė mokėjimo paslaugų teikėjas ir vartotojas.

18.  Komisinio atlyginimo ataskaita turi būti parengta ir užpildyta vadovaujantis 2017 m. rugsėjo 28 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2018/33, kuriuo nustatomi mokesčių ataskaitos ir jos bendro simbolio standartizuoto pateikimo formato techniniai įgyvendinimo standartai pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/92/ES (OL 2018 L 6, p. 26). Rengiant komisinio atlyginimo ataskaitą, šio reglamento priede nustatytoje formoje vartojama sąvoka „mokestis“ keičiama į sąvoką „komisinis atlyginimas“.

19.  Mokėjimo paslaugų teikėjas privalo pateikti vartotojui komisinio atlyginimo ataskaitą už ataskaitinį laikotarpį ne vėliau kaip iki kitų metų pirmojo ketvirčio pabaigos.

20. Kai visos su mokėjimo sąskaita susijusios paslaugos vartotojui teikiamos neatlygintinai (įskaitant atvejus, kai mokėjimo paslaugų teikėjas panaikina visus apskaičiuotus komisinius atlyginimus), taip pat kai vartotojas nemoka palūkanų už sąskaitos kreditavimą ir negauna palūkanų už lėšų likutį mokėjimo sąskaitoje, mokėjimo paslaugų teikėjas turi teisę apie tai informuoti vartotoją mokėjimo paslaugų teikėjo ir vartotojo sutartu būdu, nesilaikydamas komisinio atlyginimo ataskaitos formos, kaip nurodyta Taisyklių 18 punkte. Ši nuostata taikoma ir bendrosios sutarties dėl mokėjimo sąskaitos nutraukimo atveju, kai vartotojui pateikiama trumpesnio laikotarpio informacija.

Punkto pakeitimai:

Nr. 03-252, 2018-12-11, paskelbta TAR 2018-12-13, i. k. 2018-20372

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

21.  Taisyklėse nustatytų reikalavimų priežiūrą atlieka Lietuvos bankas.

 

22.  Lietuvos bankas turi teisę taikyti Įstatyme nustatytas poveikio priemones Taisyklių reikalavimus pažeidusiems asmenims.

__________________

 

Tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisyklių ir reikalavimų, taikomų informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentui ir komisinio atlyginimo ataskaitai,

priedas

 

TIPIŠKIAUSIŲ SU MOKĖJIMO SĄSKAITA SUSIJUSIŲ PASLAUGŲ SĄRAŠAS

 

 

 

Su mokėjimo sąskaita susijusios paslaugos sąvoka

Su mokėjimo sąskaita susijusios paslaugos sąvokos apibrėžtis

1.

Sąskaitos tvarkymas

Sąskaitos teikėjas tvarko kliento vardu atidarytą sąskaitą.

2.

Debeto kortelės išdavimas

Sąskaitos teikėjas išduoda su kliento sąskaita susietą mokėjimo kortelę. Kiekvieno kortele atlikto mokėjimo suma visa iškart nurašoma iš kliento sąskaitos.

3.

Kredito kortelės išdavimas

Sąskaitos teikėjas išduoda su kliento mokėjimo sąskaita susietą mokėjimo kortelę. Per sutartą laikotarpį kortele atliktų mokėjimų suma visa arba dalimis iš kliento sąskaitos nurašoma nustatytą dieną. Sąskaitos teikėjo ir kliento sudarytoje kredito sutartyje nustatoma, ar klientas už pasiskolintą sumą mokės palūkanas.

4.

Grynųjų pinigų išėmimas

Klientas pasiima grynuosius pinigus iš savo sąskaitos.

5.

Grynųjų pinigų įmokėjimas

Klientas įmoka grynuosius pinigus į savo sąskaitą.

6.

Kredito pervedimas

 

SEPA

Kliento nurodymu sąskaitos teikėjas perveda pinigus iš kliento sąskaitos į kitą sąskaitą. Pervedami eurai į SEPA erdvės valstybėse atidarytas sąskaitas.

7.

Kredito pervedimas

 

Ne SEPA

Kliento nurodymu sąskaitos teikėjas perveda pinigus iš kliento sąskaitos į kitą sąskaitą. Pervedama kita nei euras valiuta arba į SEPA erdvei nepriklausančiose valstybėse atidarytas sąskaitas.

8.

Tiesioginis debetas

Klientas suteikia kitam asmeniui (gavėjui) teisę nurodyti sąskaitos teikėjui pervesti pinigus iš kliento sąskaitos į gavėjo sąskaitą. Sąskaitos teikėjas perveda pinigus gavėjui kliento ir gavėjo susitartą dieną arba susitartomis dienomis. Suma gali kisti.

9.

E. sąskaitos automatinis apmokėjimas

Sąskaitos teikėjas pagal išankstinį kliento nurodymą apmoka mokėtojo internetinės bankininkystės sistemoje pateiktą pinigų gavėjo elektroninę sąskaitą.

10.

Gautų mokėjimų eurais įskaitymas

Sąskaitos teikėjas į kliento sąskaitą įskaito gautus mokėjimus eurais iš SEPA erdvės valstybėse atidarytų sąskaitų.

11.

Gautų tarptautinių mokėjimų įskaitymas

Sąskaitos teikėjas į kliento sąskaitą įskaito gautus mokėjimus kita nei euras valiuta arba gautus mokėjimus iš ne SEPA erdvės valstybėse atidarytų sąskaitų.

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos bankas, Nutarimas

Nr. 03-252, 2018-12-11, paskelbta TAR 2018-12-13, i. k. 2018-20372

Dėl Lietuvos banko valdybos 2018 m. balandžio 18 d. nutarimo Nr. 03-66 „Dėl Tipiškiausių su mokėjimo sąskaita susijusių paslaugų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisyklių ir reikalavimų, taikomų informacijos apie komisinį atlyginimą dokumentui ir komisinio atlyginimo ataskaitai, patvirtinimo“ pakeitimo