Suvestinė redakcija nuo 2023-04-01 iki 2024-06-05
Įsakymas paskelbtas: TAR 2019-08-12, i. k. 2019-13063
LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS
ĮSAKYMAS
DĖL Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IMPORTUOTŲ, ATVEŽTŲ, PAGAMINTŲ AR SPECIALIOJO STATUSO SUBJEKTŲ Į CIVILINĘ APYVARTĄ PERDUOTŲ GINKLŲ ŽYMĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2019 m. rugpjūčio 12 d. Nr. 5-V-618
Vilnius
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. liepos 31 d. nutarimo Nr. 808 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą“ 1.6 papunkčiu ir įgyvendindamas 1991 m. birželio 18 d. Tarybos direktyvos 91/477/EEB dėl ginklų įsigijimo ir laikymo kontrolės (OL 2004 m. specialusis leidimas, 13 skyrius, 11 tomas, p. 3) su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2017 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/853 (OL 2017 L 137, p. 22), 4 straipsnio nuostatas:
1. Tvirtinu Į Lietuvos Respubliką importuotų, atvežtų, pagamintų ar specialiojo statuso subjektų į civilinę apyvartą perduotų ginklų žymėjimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos policijos generalinio komisaro 2016 m. rugsėjo 22 d. įsakymą Nr. 5-V-753 „Dėl Į Lietuvos Respubliką įvežtų (importuotų) šaunamųjų ginklų žymėjimo taisyklių patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Lietuvos policijos generalinio komisaro
2019 m. rugpjūčio 12 d. įsakymu Nr. 5-V-618
Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ IMPORTUOTŲ, ATVEŽTŲ, PAGAMINTŲ AR SPECIALIOJO STATUSO SUBJEKTŲ Į CIVILINĘ APYVARTĄ PERDUOTŲ GINKLŲ ŽYMĖJIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Į Lietuvos Respubliką importuotų, atvežtų, pagamintų ar specialiojo statuso subjektų į civilinę apyvartą perduotų ginklų žymėjimo tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato į Lietuvos Respubliką importuotų, atvežtų, pagamintų ar specialiojo statuso subjektų į civilinę apyvartą perduotų Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo (toliau – Įstatymas) 3 straipsnio 2, 6–10 punktuose nurodytų ir B kategorijos šaunamųjų ginklų (toliau – šaunamieji ginklai) ar jų pagrindinių dalių žymėjimo bei A, B C kategorijų ginklų ar jų pagrindinių dalių žymėjimo identifikaciniais numeriais tvarką.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5-V-280, 2023-03-29, paskelbta TAR 2023-03-29, i. k. 2023-05546
2. Aprašo nuostatos netaikomos:
2.1. Pavienių B, C, D kategorijų ginklų, jų šaudmenų įvežimo į Lietuvos Respubliką, išvežimo iš jos, vežimo Lietuvos Respublikoje ir informacijos apie ginklų vežimą pateikimo užsienio valstybėms taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. birželio 15 d. nutarimu Nr. 739 „Dėl ginklų ir šaudmenų vežimo“, nustatyta tvarka įvežtiems šaunamiesiems ginklams ar jų pagrindinėms dalims;
2.2. įvežtiems pavieniams ginklams.
Papunkčio pakeitimai:
Nr. 5-V-280, 2023-03-29, paskelbta TAR 2023-03-29, i. k. 2023-05546
3. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Įstatyme vartojamas sąvokas.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5-V-280, 2023-03-29, paskelbta TAR 2023-03-29, i. k. 2023-05546
II SKYRIUS
ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ AR JŲ PAGRINDINIŲ DALIŲ ŽYMĖJIMO REIKALAVIMAI
4. Europos juridiniai ar Europos fiziniai asmenys, importavę ar atvežę šaunamuosius ginklus ir (ar) atskirai importavę ar atvežę jų pagrindines dalis arba perėmę į civilinę apyvartą perduotus specialiojo statuso subjektų šaunamuosius ginklus, turinčius identifikacinius numerius, tačiau neatitinkančius žymėjimo reikalavimų, iki jų išleidimo į civilinę apyvartą ar perleidimo tretiesiems asmenims, bet ne vėliau kaip per 20 darbo dienų, juos pažymi nustatyta tvarka arba per 10 darbo dienų juos perduoda pažymėti subjektams, turintiems teisę taisyti ginklus.
5. Importuotų šaunamųjų ginklų kiekviena pagrindinė dalis ar atskirai importuotos šaunamųjų ginklų pagrindinės dalys žymimos unikaliu žymeniu. Unikaliame žymenyje nurodomas gamintojo pavadinimas arba prekinis ženklas, gamybos šalis arba vieta, identifikacinis numeris, gamybos metai (jei jie nėra identifikacinio numerio dalis) ir, kai įmanoma, modelis (kai šie duomenys yra žinomi). Kai pagrindinė dalis yra pernelyg maža, kad būtų pažymėta unikaliu žymeniu, ji žymima bent identifikaciniu numeriu. Importuotų šaunamųjų ginklų vamzdžiai ir (ar) atskirai importuotos pagrindinės šaunamųjų ginklų dalys taip pat pažymimos raidėmis LT. Unikalus žymuo formuojamas iš ant ginklo esančių žymų ir indentifikacinių numerių.
6. Atvežtų šaunamųjų ginklų vamzdžiai ir (ar) atskirai įvežtos pagrindinės šaunamųjų ginklų dalys pažymimos raidėmis LT.
7. Į civilinę apyvartą perduotų specialiojo statuso subjektų šaunamųjų ginklų vamzdžiai pažymimi raidėmis LT.
8. Europos juridiniai ar Europos fiziniai asmenys, gaminantys šaunamuosius ginklus ir jų pagrindines dalis, šaunamuosius ginklus ir jų pagrindines dalis žymi gamybos proceso metu, vadovaudamiesi Ginklų, šaudmenų, žaliavų ginklams ir šaudmenims gaminti, ginklų priedėlių, ginklų ir šaudmenų dalių gamybos aprašu, patvirtintu Europos juridinio ar Europos fizinio asmens.
III SKYRIUS
GINKLŲ AR JŲ PAGRINDINIŲ DALIŲ, NETURINČIŲ IDENTIFIKACINIŲ NUMERIŲ, ŽYMĖJIMAS IDENTIFIKACINIAIS NUMERIAIS
9. Ginklus ar jų pagrindines dalis, kurių gamintojai nepažymėjo identifikaciniais numeriais, leidžiama pažymėti identifikaciniais numeriais tik gavus leidimą parduoti (perdirbti) ginklą. Kiekvienam ginklui ar jo pagrindinei daliai išduodamas atskiras leidimas parduoti (perdirbti) ginklą.
10. Leidimą parduoti (perdirbti) ginklą išduoda Lietuvos policijos generalinio komisaro įgaliota policijos įstaiga (toliau – policijos įstaiga).
11. Europos juridiniai ar Europos fiziniai asmenys, pageidaujantys gauti leidimą parduoti (perdirbti) ginklą, policijos įstaigai tiesiogiai arba per Policijos elektroninių paslaugų sistemą pateikia prašymą išduoti leidimą parduoti (perdirbti) ginklą. Prašyme nurodomas Europos fizinio asmens vardas, pavardė, gimimo data, elektroninio pašto adresas, telefono numeris, gyvenamoji vieta arba Europos juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas, elektroninio pašto adresas, telefono numeris, įgalioto pateikti dokumentus bei atsiimti ginklą ar jo pagrindinę dalį asmens vardas, pavardė, gimimo data. Prašyme taip pat nurodomi šaunamojo ginklo ar pagrindinės dalies gamintojas, gamybos šalis, modelis ir kalibras, ginklo ar jo dalies įsigijimo aplinkybės bei būdas, kuriuo pareiškėjas pageidauja gauti pranešimą apie priimtą sprendimą.
12. Policijos įstaigos pareigūnas (toliau – pareigūnas), gavęs prašymą, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų suderina su pareiškėju ginklo ar jo pagrindinės dalies apžiūrėjimo laiką ir vietą.
13. Pareigūnas apžiūros metu įvertina, ar ginklo arba jo pagrindinės dalies identifikaciniai numeriai nebuvo ištrinti ar kitokiu būdu panaikinti.
14. Pareigūnui kilus abejonių dėl ginklo ar jo pagrindinės dalies identifikacinio numerio panaikinimo, jis paima ginklą ar jo pagrindinę dalį ir perduoda ekspertams, kad būtų nustatyta, ar ginklo arba jo pagrindinės dalies identifikaciniai numeriai nebuvo panaikinti.
15. Ekspertai ne vėliau kaip per 20 darbo dienų atlieka patikrinimą ir policijos įstaigai pateikia atsakymą, ar ginklas arba jo pagrindinė dalis buvo (nebuvo) gamintojo pažymėti identifikaciniais numeriais kartu su ginklu ar jo pagrindine dalimi.
16. Leidimas parduoti (perdirbti) ginklą išduodamas per 10 darbo dienų nuo ginklo ar pagrindinės dalies apžiūros arba ekspertų atsakymo, kad ginklas ar jo pagrindinė dalis nebuvo gamintojo pažymėti identifikaciniais numeriais, gavimo. Leidime nurodoma, kokiu numeriu ir kurioje ginklo vietoje (ar vietose) turi būti pažymėtas ginklas ar jo pagrindinė dalis. Apie leidimo išdavimą pareiškėjas informuojamas prašyme nurodytu būdu.
17. Policijos įstaiga, gavusi ekspertų atsakymą, kad ginklas ar jo pagrindinė dalis buvo gamintojo pažymėti identifikaciniais numeriais, bet šie numeriai buvo ištrinti ar kitaip panaikinti, sprendžia dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.
18. Policijos įstaiga nurodo ginklo ar jo pagrindinės dalies žymėjimo identifikaciniais numeriais vietas. Identifikacinį numerį sudaro raidės LT ir keturi skaitmenys.
19. Leidimai parduoti (perdirbti) ginklą išduodami įrašant duomenis Policijos licencijuojamos veiklos informacinėje sistemoje (toliau – PLVIS). Elektroninės dokumentų, susijusių su ginklų žymėjimu, kopijos įkeliamos į PLVIS. Popieriniai dokumentai segami į bendrą bylą. Leidimas parduoti (perdirbti) ginklą galioja 1 mėnesį nuo leidimo išdavimo dienos.
20. Ginklas ar jo pagrindinė dalis atiduodami prašyme nurodytam įgaliotam asmeniui arba prašymą pasirašiusiam asmeniui.
21. Ginklus ar jų pagrindines dalis identifikaciniais numeriais žymėti gali tik subjektai, turintys teisę taisyti ginklus.
22. Ginklas ar jo pagrindinė dalis pažymimi tokiais numeriais ir tokiose vietose, kokios yra nurodytos policijos įstaigos leidime parduoti (perdirbti) ginklą.
23. Asmenys, nurodyti Įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje, pageidaujantys užregistruoti ginklus, neturinčius identifikacinių numerių, nurodo šiems ginklams suteiktus inventorinius numerius. Registruojant šiuos ginklus PLVIS, numeris sudaromas iš raidžių INV ir Įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje nurodytų subjektų suteikto inventorinio numerio.
Skyriaus pakeitimai:
Nr. 5-V-280, 2023-03-29, paskelbta TAR 2023-03-29, i. k. 2023-05546
IV SKYRIUS
ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ AR JŲ PAGRINDINIŲ DALIŲ ŽYMĖJIMO TECHNINĖS SĄLYGOS
24. Šaunamieji ginklai ir jų pagrindinės dalys (ir integruotos į ginklą, ir atskiros) turi būti pažymėti aiškiu, nenusitrinančiu ir unikaliu žymeniu. Jei šaunamųjų ginklų pagrindinės dalys tarpusavyje yra sujungtos taip, kad jas nepažeidus atskyrimas neįmanomas (pvz., ginklo vamzdis pritvirtintas prie rėmo), gali būti žymima tik viena to ginklo pagrindinė dalis.
25. Žymenyje naudojamas mažiausias šrifto dydis yra 1,6 mm, didžiausias – 2,5 mm. Pagrindinėms šaunamųjų ginklų dalims, kurios yra per mažos, kad būtų tinkamai pažymėtos, gali būti naudojamas mažesnis šrifto dydis.
26. Rėmai arba uoksai, pagaminti iš nemetalinės medžiagos, žymimi metalinėje plokštelėje, kuri yra visam laikui pritvirtinama prie rėmo arba uokso medžiagos taip, kad plokštelės nebūtų galima lengvai arba iš karto nuimti, o pašalinus plokštelę būtų suardyta rėmo arba uokso dalis, arba pažymimi giluminiu lazeriniu graviravimu, kuriuo užtikrinama, kad iš nemetalinių medžiagų pagamintų rėmų ir uoksų žymenys būtų aiškūs ir nenutrinami.
29. Raidės LT ant šaunamųjų ginklų ar jų pagrindinių dalių žymimos taip, kad nebūtų suprantamos kaip identifikacinio numerio dalis.
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
31. Aprašo sąlygų laikymąsi Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka kontroliuoja policijos įstaiga.
Punkto pakeitimai:
Nr. 5-V-280, 2023-03-29, paskelbta TAR 2023-03-29, i. k. 2023-05546
Pakeitimai:
1.
Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas
Nr. 5-V-280, 2023-03-29, paskelbta TAR 2023-03-29, i. k. 2023-05546
Dėl Lietuvos policijos generalinio komisaro 2019 m. rugpjūčio 12 d. įsakymo Nr. 5-V-618 „Dėl į Lietuvos Respubliką importuotų, atvežtų, pagamintų ar specialiojo statuso subjektų į civilinę apyvartą perduotų ginklų žymėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo