Suvestinė redakcija nuo 2022-12-07

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2022-10-26, i. k. 2022-21599

 

VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO, SKYRIMO IR ORGANIZAVIMO VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. rugpjūčio 30 d. Nr. DV-782 (3.2.)

Varėna

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 straipsnio 8 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-96 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ ir 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“:

1. T v i r t i n u Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, skyrimo ir organizavimo Varėnos rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2021 m. rugsėjo 1 d.

Šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijos Kauno apygardos skyriui (Laisvės al. 36, Kaunas) arba Regionų apygardos administracinio teismo rūmams (A. Mickevičiaus g. 8A, Kaunas) per vieną mėnesį nuo jo įteikimo dienos.

 

 

 

Administracijos direktoriaus pavaduotoja,

pavaduojanti administracijos direktorių                                                         Vilma Miškinienė       

 


 

PATVIRTINTA

Varėnos rajono savivaldybės

administracijos direktoriaus

2021 m. rugpjūčio 30 d. įsakymu

Nr. DV-782(3.2.)

(Varėnos rajono savivaldybės administracijos

direktoriaus 2022 m. gruodžio 1 d.  įsakymo

Nr. DV-1229 (3.2.) redakcija)

 

 

 

ASMENS (ŠEIMOS) SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMO, SKYRIMO IR ORGANIZAVIMO VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, skyrimo ir organizavimo Varėnos rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Varėnos rajono savivaldybės gyventojų kreipimosi dėl socialinių paslaugų tvarką, socialinių paslaugų poreikį nustatančius subjektus, nustatymo tvarką, socialinių paslaugų skyrimo, sustabdymo, nutraukimo tvarką ir kitas sąlygas.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymu (toliau – Įstatymas), Socialinių paslaugų katalogu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ (toliau – Socialinių paslaugų katalogas), Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašas) ir kitais teisės aktais. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Įstatyme ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

3. Aprašo nuostatos taikomos toms socialinėms paslaugoms, kurias planuoja, skiria, kurių individualų poreikį asmeniui (šeimai) nustato Varėnos rajono savivaldybė (toliau – Savivaldybė) ir kurių teikimas finansuojamas iš Savivaldybės biudžeto lėšų ar Savivaldybės biudžetui skiriamų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto dotacijų Savivaldybės biudžetui.

4. Šis aprašas netaikomas:

4.1. laikinai apgyvendinant vaiką, paimtą iš nesaugios aplinkos;

4.2. nustatant vaiko globą (rūpybą) globos centre;

4.3. organizuojant globos centrų teikiamas socialines paslaugas (šiuos paslaugos organizuojamos vadovaujantis Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“);

4.4. organizuojant socialines paslaugas, kurias apmoka pats asmuo (paslaugos organizuojamos ir teikiamos socialinių paslaugų gavėjo ir teikėjo susitarimu);

4.5.  organizuojant prevencines socialines paslaugas (prevencinės socialinės paslaugos asmeniui (šeimai, bendruomenei) organizuojamos vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarka).

5. Socialinės paslaugos teikiamos Savivaldybės teritorijoje gyvenantiems asmenims ir kitiems asmenims, nurodytiems Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 5 straipsnyje. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria smurtą (fizinį, psichologinį, seksualinį ar pan.), arba kyla grėsmė asmens (šeimos) fiziniam ar emociniam saugumui, socialinės paslaugos gali būti teikiamos ir kitos savivaldybės asmenims (šeimoms).

6. Socialines paslaugas, jų turinį pagal socialinių paslaugų rūšis apibrėžia Socialinių paslaugų katalogas.

 

II SKYRIUS

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMAS IR TEIKIMAS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

KREIPIMOSI DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ TVARKA

 

7. Dėl socialinių paslaugų, kurias finansuoja Savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto dotacijų savivaldybių biudžetams, skyrimo raštišku prašymu tiesiogiai, paštu ar elektroniniais ryšiais, jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiam tokios rūšies elektroninės paslauga, į Savivaldybės administracijos socialinį darbuotoją ar socialinio darbo organizatorių, dirbantį asmens (šeimos) deklaruotos ar faktinės gyvenamosios vietos (toliau – gyvenamoji vieta) seniūnijos teritorijoje, įstaigų, teikiančių socialines paslaugas, socialinį darbuotoją (toliau – Socialinis darbuotojas) gali kreiptis:

7.1. asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas;

7.2. bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys, veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais.

8. Aprašo 7.1 papunktyje nurodyti asmenys, kreipdamiesi dėl socialinių paslaugų, pateikia:

8.1. užpildytą Prašymo–paraiškos socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1‑183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ ar kitą patvirtintą prašymo atitinkamoms paslaugoms gauti formą (toliau – Prašymas). Prašymas gali būti pateikiamas ir socialinio darbuotojo elektroniniame įrenginyje;

8.2. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą arba teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą jo kopiją. Asmeniui pačiam kreipiantis tiesiogiai dėl socialinių paslaugų, pateikiamas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas. Įsitikinus asmens tapatybe, dokumentas grąžinamas jį pateikusiam asmeniui, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija nedaroma. Asmeniui kreipiantis paštu, teikiama teisės aktų nustatyta tvarka patvirtinta asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija. Asmuo, pateikdamas Prašymą elektroniniu būdu, patvirtina savo tapatybę naudodamasis Valstybės informacinių išteklių sąveikumo platforma (VIISP). Paslaugų gavėjams suteikiama galimybė prisijungti naudojantis elektroniniu parašu (asmens tapatybės kortele, valstybės tarnautojo pažymėjimu ar kitomis elektroninio identifikavimo priemonėmis) ir (ar) elektroninės bankininkystės sistemomis. Jei Prašymas pateikiamas Socialinio darbuotojo elektroniniame įrenginyje, Prašymo pateikimas tvirtinamas skaitmeniniu pareiškėjo, jo globėjo, rūpintojo ar kito įgalioto asmens parašu;

8.3. duomenis apie besikreipiančio asmens gyvenamosios vietos deklaravimą gauna Socialinis darbuotojas iš Socialinės paramos informacinės sistemos (toliau - SPIS), Gyventojų registro duomenų bazės, o jei asmuo nėra deklaravęs gyvenamosios vietos ir nėra įrašytas į gyvenamosios vietos neturinčių asmenį apskaitą, pagal galimybes pateikia dokumentų, įrodančių, kad jis gyvena Varėnos rajono savivaldybėje (pvz., joje turi nekilnojamąjį turtą, moka mokesčius už jį, turi viešajame registre įregistruotą nuomos sutartį ir pan.), kopijas, jei tokios informacijos nėra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose.

9. Tvarkos aprašo 7.2 papunktyje nurodytu atveju pateikiamas Prašymas (Prašymo pagal SP8 formą priedų pildyti nereikia) ir paaiškinimas, kodėl asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas (nurodomas vardas ir pavardė) negali pats kreiptis dėl socialinių paslaugų skyrimo. Prašymo priedų užpildymo ir reikalingų dokumentų pateikimo klausimais asmenį (šeimą) ar jo globėją, rūpintoją konsultuoja Socialiniai darbuotojai, nustatantys asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį.

10. Asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo Prašymas dėl bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros socialinę riziką patiriančiai šeimai, socialinės rizikos vaikui ir jo šeimai teikimo nėra būtinas. Prašymas dėl socialinių paslaugų socialinės priežiūros socialinę riziką patiriančiai šeimai, socialinę riziką patiriančiam vaikui ir jo šeimai teikimo turi būti pateikiami Atvejo vadybos tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. kovo 29 d. įsakymu Nr. A1-141 „Dėl Atvejo vadybos tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau - Atvejo vadybos tvarkos aprašas),  nustatyta tvarka.

11. Prašymas dėl laikino atokvėpio paslaugų pateikiamas 1 kartą per 24 mėnesių laikotarpį, t. y. kreipiantis pirmą kartą, o kreipimosi dėl kiekvieno kito karto per 24 mėn. laikotarpį rašomas laisvos formos prašymas paslaugas teikiančiai įstaigai, nurodant atokvėpio paslaugų teikimo laikotarpius.

12. Jei asmeniui, gaunančiam socialines paslaugas socialinių paslaugų įstaigoje, reikia keisti socialinių paslaugų rūšį, o įstaiga neturi galimybių tenkinti asmens socialinių paslaugų poreikio, šios įstaigos vadovas dėl socialinių paslaugų teikimo nutraukimo ir kitų socialinių paslaugų skyrimo raštu kreipiasi į Savivaldybės administraciją (kreipiantis nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data), ir jai pateikia išvadas dėl įvertinto asmens socialinių paslaugų poreikio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formoje.

13. Jei prevencinių socialinių paslaugų jas gaunančiam (-iai) asmeniui (šeimai) nepakanka, prevencines socialines paslaugas teikiančios socialinių paslaugų įstaigos socialiniai darbuotojai, įvertinę asmens socialinių paslaugų poreikį pagal asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formas, jų kopijas kartu su Prašymu ne vėliau nei per 20 kalendorinių dienų nuo Prašymo užpildymo dienos pateikia asmens gyvenamosios vietos savivaldybei.

14. Jei vaikas su negalia, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis dėl protinio atsilikimo ar psichikos sutrikimų, gauna socialinę priežiūrą ar dienos socialinę globą ir socialinių paslaugų įstaiga turi galimybę toliau tenkinti jo poreikius jam sulaukus pilnametystės, šių paslaugų teikimas, esant poreikiui, gali būti pratęsiamas neteikiant naujo Prašymo ir iš naujo nenustatant asmens socialinių paslaugų poreikio Apraše nustatyta tvarka laikotarpiui iki 2 metų nuo asmens pilnametystės dienos. Apie galimybę ir poreikį tęsti socialinių paslaugų teikimą socialinių paslaugų įstaiga ne vėliau nei prieš 30 kalendorinių dienų, iki vaikas sulauks pilnametystės, raštu informuoja vaiko globėją (rūpintoją) ir savivaldybę, priėmusią sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo vaikui su negalia (informuojant nurodomas vaiko vardas, pavardė, gimimo data, socialinių paslaugų įstaigos, kurioje toliau gali būti tenkinami šio vaiko poreikiai, pavadinimas).

15. Jeigu dokumentai ir (ar) duomenys, kurių reikia nustatant teisę gauti paslaugą, yra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose ar juos Savivaldybės administracija pagal prašymą ir (ar) duomenų teikimo sutartis gauna iš valstybės ir (ar) savivaldybės institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų, pareiškėjas šių dokumentų ir (ar) duomenų pateikti neprivalo.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ POREIKIO NUSTATYMAS

 

16. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis nustatomas vadovaujantis Įstatymo 16 straipsnio nuostatomis, Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašu bei šiuo Aprašu.

17. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustatantys subjektai:

17.1. Savivaldybės gyventojams socialinių paslaugų poreikį nustato jų gyvenamosios vietos seniūnijos teritorijoje dirbantys Savivaldybės Socialinės paramos skyriaus socialinio darbo organizatoriai;

17.2. socialinę riziką patiriančių šeimų, socialinę riziką patiriančių vaikų ir jų šeimų socialinių paslaugų poreikį nustato atvejo vadybininkas;

17.3. asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu nustato socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai;

18. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis, o šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant šeimos narių gebėjimus, galimybes ir motyvaciją spręsti savo šeimos socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes tai ugdyti ar kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra. Asmeniui (šeimai) gali būti nustatytas kelių rūšių socialinių paslaugų poreikis.

19. Nustatant asmens, kuris gyvena kartu su šeima (globėjais, rūpintojais), socialinių paslaugų poreikį, gali būti nustatomas ir asmens šeimos (globėjų, rūpintojų) socialinių paslaugų poreikis. Nustatant asmens socialinių paslaugų poreikį, rekomenduojama bendrauti asmeniui priimtina forma (pavyzdžiui, su klausos negalią turinčiais asmenims – gestų kalba).

20. Socialiniai darbuotojai asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustato užpildydami asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formas, patvirtintas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro  2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Socialinių paslaugų poreikio vertinimo forma), ir socialinės globos vertinimo formas, jose pateikdami išvadas bei rekomendacijas dėl socialinių paslaugų asmeniui teikimo. Nustatant asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, įvertinamas asmens (vaiko, šeimos) socialinis savarankiškumas.

21. Jei asmuo (šeima) pageidauja gauti bendrąsias socialines paslaugas, socialinių paslaugų poreikio pagal šio Aprašo nuostatas nustatyti nebūtina.

22. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria fizinį ar psichologinį smurtą ar kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo gali priimti sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo nenustačius socialinių paslaugų poreikio. Tokiu atveju socialinių paslaugų poreikis turi būti nustatytas ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų pradėjus teikti (arba jau suteikus) socialines paslaugas.

23. Nustatant asmens socialinių paslaugų poreikį, prioritetas teikiamas alternatyvioms institucinei ilgalaikei socialinei globai stacionarioje socialinės globos įstaigoje paslaugoms, teikiamoms bendruomenėje, – socialinei priežiūrai, trumpalaikei socialinei globai, dienos socialinei globai asmens namuose, dienos centre, ilgalaikei (trumpalaikei) socialinei globai grupinio gyvenimo namuose.

24. Socialiniai darbuotojai ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo Prašymų gavimo dienos privalo nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį užpildydami Socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą Socialiniam darbuotojui raštu nurodžius priežastis dėl kurių šį terminą reikia pratęsti (pavyzdžiui, reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimu), šis terminas, Savivaldybės administracijos direktoriaus arba jo įgalioto asmens sprendimu, gali būti pratęsiamas iki 15 kalendorinių dienų nuo Prašymų gavimo dienos. Jei, nustačius asmens socialinių paslaugų poreikį, paaiškėja, kad asmeniui neužtenka bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros, vertinamas socialinės globos poreikis.

25. Socialinę riziką patiriančių šeimų, socialinę riziką patiriančių vaikų ir jų šeimų socialinių paslaugų poreikį nustato atvejo vadybininkas, vadovaudamasis Atvejo vadybos tvarkos aprašu.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

SOCIALINIŲ PASLAUGŲ SKYRIMAS, SUSTABDYMAS IR NUTRAUKIMAS

 

26. Skiriant asmeniui socialines paslaugas, prioritetas teikiamas alternatyvioms institucinei ilgalaikei socialinei globai stacionarioje socialinės globos įstaigoje paslaugoms, teikiamoms bendruomenėje, – socialinei priežiūrai, trumpalaikei socialinei globai, dienos socialinei globai asmens namuose, dienos centre, ilgalaikei (trumpalaikei) socialinei globai grupinio gyvenimo namuose. Asmeniui (šeimai) vienu metu gali būti skiriamos kelių rūšių socialinės paslaugos, jeigu nustatomas tokių paslaugų poreikis.

27. Sprendimai dėl socialinės globos skyrimo:

27.1. Sprendimas skirti socialinę globą globos įstaigoje, dėl kurios veiklos yra priimtas sprendimas panaikinti licencijos galiojimą ar kurios veiklos licencijos galiojimas yra sustabdytas, negali būti priimamas tol, kol licencijos galiojimo sustabdymas nepanaikinamas.

27.2. Sprendimas skirti asmeniui ilgalaikę socialinę globą stacionarioje socialinės globos įstaigoje priimamas tik tais atvejais, kai, nustačius ilgalaikės socialinės globos poreikį, socialinio darbuotojo pateiktose išvadose yra nurodytos ir galimos alternatyvios ilgalaikei socialinei globai stacionarioje socialinės globos įstaigoje paslaugos ir įvardytos priežastys, dėl kurių nurodytų alternatyvių paslaugų nesiūloma teikti.

27.3. Sprendimas dėl trumpalaikės socialinės globos skyrimo psichologinės bei socialinės reabilitacijos įstaigoje asmeniui, priklausomam nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, priimamas pagal nustatytą socialinių paslaugų poreikį (Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo 1 priedas), gavus sveikatos priežiūros specialisto (įstaigos) pažymą (medicinos dokumentų išrašas (F 027/a forma), kad asmeniui yra diagnozuota priklausomybė nuo psichoaktyviųjų medžiagų.

27.4. Sprendimas skirti socialinę globą likusiam be tėvų globos vaikui priimamas gavus Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar jos įgalioto teritorinio skyriaus (toliau – Tarnyba) informaciją, kad vaikui įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), ar Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą dėl vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo socialinės globos įstaigoje ar šeimynoje. Sprendimas dėl socialinę riziką patiriančio vaiko ir jo šeimos apgyvendinimo socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje, pagal Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą (toliau –VTAPĮ) nustačius vaiko apsaugos poreikį ir taikant vaiko laikinosios priežiūros priemonę, priimamas šios socialinių paslaugų įstaigos teikimu VTAPĮ ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka.

28. Sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo socialinę riziką patiriančiai šeimai, socialinę riziką patiriančiam vaikui ir jo šeimai priimamas atvejo vadybininko teikimu, vadovaujantis Atvejo vadybos tvarkos aprašo nuostatomis. Atvejo vadybininkas išvadas dėl socialinių paslaugų skyrimo perduoda Socialinės paramos skyriui. 

29. Sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo asmeniui, rengiamam išvykti iš kitų įstaigų, taip pat asmeniui, kuris už jau gaunamas socialines paslaugas moka savo lėšomis, priimamas savivaldybės, kurios teritorijoje asmuo gyveno prieš patekdamas į kitas įstaigas ar prieš pradėdamas gauti socialines paslaugas, apmokamas savo lėšomis, priimamas, kai socialinių paslaugų ar kitos įstaigos pateikia asmens, pageidaujančio gauti socialines paslaugas, pateikia dokumentus Socialinės paramos skyriui.

30. Sprendimas dėl laikino atokvėpio paslaugos skyrimo priimamas vieną kartą per 24 mėnesius, jei asmens būklė per šį laikotarpį nesikeičia, atsižvelgiant į nustatytą prižiūrimo asmens socialinių paslaugų poreikį, numatant galimybę pakartotinai gauti laikino atokvėpio paslaugas vadovaujantis šiuo Sprendimu.

31. Sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo priima Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo, išskyrus šiame Apraše nustatytus atvejus. Sprendimą dėl bendrųjų socialinių paslaugų skyrimo asmeniui priima Savivaldybės  įgaliota socialines paslaugas asmeniui (šeimai) teikianti įstaiga.

32. Socialinių paslaugų skyrimo terminai ir tvarka:

32.1. Bendrosios socialinės paslaugos ar socialinė priežiūra asmeniui (šeimai) bei laikino atokvėpio paslaugos turi būti skiriamos ne vėliau nei per 10 kalendorinių dienų nuo socialinio darbuotojo, nustačiusio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, socialinių paslaugų vertinimo išvadų pateikimo dienos;

32.2. Ilgalaikė ar dienos socialinė globa asmeniui turi būti skiriama per 20 kalendorinių dienų nuo socialinio darbuotojo asmens socialinės globos poreikio vertinimo išvadų pateikimo Savivaldybės administracijai dienos;

32.3. Trumpalaikės socialinė globa (įskaitant ir laikino atokvėpio paslaugą) asmeniui turi būti skiriama per 10 kalendorinių dienų nuo socialinių darbuotojų asmens socialinės globos poreikio vertinimo išvadų pateikimo Savivaldybės administracijai dienos, gavus rašytinę informaciją iš trumpalaikę socialinę globą teikiančios įstaigos, kad įstaigoje yra vieta skiriamoms paslaugoms gauti. Negavus patvirtinimo, jog per paslaugai paskirti nustatytą laiką atsiras vieta socialinėms paslaugoms gauti, asmeniui pasiūlomos alternatyvios socialinės paslaugos, geriausiai atitinkančios asmeniui nustatytą socialinių paslaugų poreikį, o Sprendime nurodoma galima trumpalaikės socialinės globos gavimo data;

32.4. Ilgalaikė socialinė globa likusiam be tėvų globos vaikui skiriama per 5 kalendorines dienas nuo Tarnybos informacijos, kurioje nurodyta vaiko vardas, pavardė, gimimo data, globėjo (rūpintojo) vardas, pavardė, gyvenamosios vietos adresas (jei globėjas (rūpintojas) – juridinis asmuo, – įstaigos pavadinimas, adresas), kad vaikui nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), ir priimto sprendimo dėl juridinio asmens paskyrimo vaiko globėju (rūpintoju) kopijos gavimo dienos, trumpalaikė globa – nuo Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo, kai vaikui nustatyta laikinoji globa (rūpyba) ir vaiko globėju (rūpintoju) paskirtas juridinis asmuo, kopijos gavimo dienos.

33. Socialinių paslaugų teikimo nutraukimas ar sustabdymas:

33.1. Gavusi socialines paslaugas teikiančios įstaigos informaciją ar (ir) asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo laisvos formos rašytinį prašymą dėl socialinių paslaugų teikimo nutraukimo (nurodomas asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) vardas, pavardė, priežastys, dėl kurių siūloma/prašoma asmeniui (šeimai) nutraukti socialinių paslaugų teikimą), pagal įvertintą asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį (pateikiama socialinių paslaugų poreikio vertinimo formos ar (ir) socialinės globos poreikio vertinimo formos kopija) savivaldybė, kurios sprendimu asmeniui buvo skirtos socialinės paslaugos, socialinio darbuotojo, nustačiusio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, teikimu priima sprendimą dėl socialinių paslaugų teikimo nutraukimo asmeniui (šeimai). Sprendimą priima Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo, vadovaujantis socialinio darbuotojo išvada (pateikiama socialinių paslaugų poreikio vertinimo formoje ir (ar) socialinės globos vertinimo formoje), kad socialinių paslaugų teikimo nutraukimas atitinka asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikius ir interesus, bei rekomendacijomis dėl socialinių paslaugų tęstinumo pagal nustatytą asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, jeigu asmeniui (šeimai) jų reikia. Jeigu socialinio darbuotojo išvadoje nurodoma, kad socialinės paslaugos asmeniui (šeimai) reikalingos, priėmus sprendimą nutraukti vienų socialinių paslaugų teikimą, priimamas sprendimas dėl kitų socialinių paslaugų skyrimo pagal asmeniui (šeimai) nustatytus socialinių paslaugų poreikius;

33.2. Gavusi socialines paslaugas teikiančios įstaigos informaciją ar (ir) asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjo, rūpintojo laisvos formos rašytinį prašymą dėl socialinių paslaugų teikimo asmeniui (šeimai) sustabdymo (nurodomas asmens (vieno iš suaugusių šeimos narių) vardas, pavardė, priežastys, dėl kurių siūloma / prašoma sustabdyti socialinių paslaugų teikimą, įstaigos, kuri asmeniui (šeimai) teikė socialines paslaugas, pavadinimas bei sustabdymo laikotarpis), savivaldybė, kurios sprendimu asmeniui buvo skirtos socialinės paslaugos, arba jos įgaliota socialines paslaugas asmeniui (šeimai) teikianti įstaiga jos socialinio darbuotojo teikimu priima sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo sustabdymo (nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data, socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo sustabdymo laikotarpis). Apie sprendimą raštu informuojama socialines paslaugas teikianti įstaiga, Socialinės paramos skyrius, jei sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo sustabdymo priėmė socialines paslaugas teikianti įstaiga, ir asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių, pateikęs Prašymą) ar jo globėjas, rūpintojas (pateikiama sprendimo kopija). Asmeniui (šeimai) užtikrinama galimybė, pasibaigus sustabdymo laikotarpiui, gauti socialines paslaugas tomis pačiomis sąlygomis, kuriomis paslaugos buvo teikiamos prieš sustabdant jų teikimą. Jeigu per socialinių paslaugų teikimo sustabdymo laikotarpį pasikeičia asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikiai ir gaunamas asmens (šeimos) prašymas ar socialines paslaugas, prieš sustabdant jų teikimą, teikusios įstaigos išvada dėl pasikeitusio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio, asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis vertinamas ir sprendimas skirti kitas socialines paslaugas priimamas šio Aprašo nustatyta tvarka;

33.3. Jeigu nereikalingas socialinių paslaugų poreikio vertinimas, socialinės paslaugos sustabdomos, atnaujinamos bei nutraukiamos paslaugas teikiančios įstaigos nustatyta tvarka. Apie socialinių paslaugų nutraukimą paslaugas teikiančios įstaigos informuoja Socialinės paramos skyrių.

33.4. Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) teikimo sustabdymas negali trukti ilgiau nei 120 kalendorinių dienų per kalendorinius metus, išskyrus atvejus, kai socialinių paslaugų teikimas stabdomas dėl asmens išvykimo gydytis į sveikatos priežiūros įstaigą ar teismo sprendimo skirti asmeniui priverstinį gydymą, o pasibaigus sprendime dėl paslaugų teikimo sustabdymo nurodytam laikotarpiui, socialinės paslaugos, kurių teikimas buvo sustabdytas, pradedamos teikti ne vėliau nei kitą darbo dieną nuo nurodyto laikotarpio pabaigos ir teikiamos tomis pačiomis sąlygomis be atskiro sprendimo priėmimo.

34. Jeigu asmens sprendimu socialinės paslaugos per 4 mėnesius nepradėtos teikti, jos gali būti nutrauktos be asmens prašymo nutraukti socialines paslaugas.

35. Paaiškėjus, kad asmuo, besikreipiantis dėl socialinių paslaugų (vienas iš suaugusių šeimos narių, jo globėjas, rūpintojas), sąmoningai pateikė neteisingą informaciją socialinių paslaugų poreikiui nustatyti arba dirbtinai pablogino sąlygas, norėdamas gauti socialines paslaugas, sprendimas dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo nepriimamas, kol informacija bus patikslinta ir asmens socialinių paslaugų poreikis bus nustatytas iš naujo Savivaldybės institucijos nustatyta tvarka. Šiuo atveju asmens Prašymų pateikimo diena laikoma patikslintos informacijos Savivaldybės administracijoje gavimo diena.

36. Jeigu laikinai nėra galimybės teikti socialines paslaugas, asmuo įrašomas į laukiančiųjų gauti paslaugas eilę pagal sprendimo dėl socialinių paslaugų skyrimo datą (kai yra tos pačios datos sprendimų – pagal asmens Prašymų pateikimo datą, prioritetas teikiamas vienišiems asmenims).

37. Akredituota socialinės priežiūros paslauga asmeniui pradedama teikti, su Savivaldybe pasirašius šios paslaugos finansavimo sutartį (išskyrus biudžetines įstaigas, kurių steigėja – Savivaldybė). Akredituotos socialinės priežiūros paslaugos teikimo sutartis sudaroma tarp socialinės priežiūros paslaugą teikiančios įstaigos ir asmens (vaiko įstatyminio atstovo).

38. Socialinės paramos skyriaus specialistai, atsakingi už socialinių paslaugų administravimą, dokumentus dėl socialinės priežiūros, dienos socialinės globos, trumpalaikės ir ilgalaikės socialinės globos paslaugų poreikio nustatymo pateikia Savivaldybės administracijos direktoriaus sudarytai Socialinių paslaugų skyrimo ir vertinimo komisijai (toliau – Komisija), kuri vykdydama jai pavestą uždavinį – Savivaldybės gyventojų prašymų dėl socialinių paslaugų skyrimo svarstymą, atlieka šias funkcijas:

38.1. svarsto pateiktus gyventojų prašymus dėl socialinės priežiūros paslaugų teikimo;

38.2. svarsto pateiktus gyventojų prašymus dėl dienos socialinės globos paslaugų skyrimo;

38.3. svarsto gyventojų pateiktus prašymus dėl ilgalaikės ir trumpalaikės socialinės globos skyrimo;

38.4. svarsto mokėjimo už socialines paslaugas klausimus, atleidimo nuo mokėjimo už socialines paslaugas ir kitus su mokėjimu už socialines paslaugas susijusius klausimus.

39. Komisija, įvertinusi dokumentuose nustatytą paslaugų poreikį, pateikia rekomendacijas Savivaldybės administracijos direktoriui arba jo įgaliotam asmeniui, priimančiam sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo ir nutraukimo.

40. Priėmus sprendimą dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo, užpildoma sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo SP-9 forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“.

41. Sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo kopija per 3 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos pateikiama (išsiunčiama) asmeniui. Asmeniui (šeimai) sutikus su sprendimu skirti jam (jai) socialines paslaugas, sprendimo kopija per 3 darbo dienas išsiunčiama socialinių paslaugų įstaigai, kurioje asmeniui (šeimai) skirtos socialinės paslaugos. Jeigu priimtas sprendimas asmeniui (šeimai) neskirti socialinių paslaugų, nurodomos tokio sprendimo priežastys. Sprendimo originalas (fizinis arba elektroninis dokumentas) saugomas asmens byloje.

42. Savivaldybė, priėmusi sprendimą skirti asmeniui ilgalaikę socialinę globą valstybės Globos namuose, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas, gavusi asmens (globėjo, rūpintojo) sutikimą, šio sprendimo kopiją ir dokumentų, nurodytų (Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 2 priedo 2 ir 4 punktuose, kopijas pateikia:

42.1. dėl likusių be tėvų globos vaikų, vaikų su negalia – Tarnybai;

42.2. dėl senyvo amžiaus asmenų, suaugusių asmenų su negalia – Neįgaliųjų reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

43. Savivaldybė, priėmusi sprendimą dėl trumpalaikės socialinės globos asmeniui skyrimo, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas pateikia šio sprendimo kopiją ir dokumentų, nurodytų Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo 2 priedo 1–6 punktuose, kopijas Globos namams, kurie teiks asmeniui trumpalaikę socialinę globą.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

ASMENS SIUNTIMAS Į SOCIALINĘ GLOBĄ TEIKIANČIĄ ĮSTAIGĄ

 

44. Priėmus sprendimą asmeniui skirti ilgalaikę ar trumpalaikę socialinę globą socialinę globą teikiančioje įstaigoje (išskyrus valstybės globos namus) (toliau – Globos namai) ir, esant laisvų vietų, yra išrašomas ir asmeniui (globėjui, rūpintojui) išsiunčiamas (įteikiamas) Siuntimas į socialinę globą teikiančią įstaiga (toliau – Siuntimas) (Aprašo priedas). Siuntimą išrašo  Socialinės paramos skyriaus vedėjas, vadovaudamasis priimtu sprendimu dėl ilgalaikės ar trumpalaikės socialinės globos asmeniui skyrimo.

45. Siuntimas per 3 darbo dienas nuo jo išrašymo dienos pateikiamas (išsiunčiamas) asmeniui (globėjui, rūpintojui). Siuntimo kopija pateikiama (išsiunčiama) Globos namams, į kuriuos asmuo siunčiamas, ir asmens gyvenamosios vietos seniūnijai.

46. Išrašytas Siuntimas galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo pateikimo (išsiuntimo) asmeniui dienos. Socialinės paramos skyriaus vedėjas Siuntimo galiojimo terminą gali pratęsti tuo atveju, jeigu asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas raštu pateikia objektyvias priežastis, dėl kurių asmuo per nurodytą laiką negali apsigyventi Globos  namuose.

47. Jeigu asmuo neapsigyvena Globos namuose per Siuntimo galiojimo terminą, Siuntimas pripažįstamas netekusiu galios.

48. Socialinės paramos skyrius asmens bylos dokumentus pateikia Globos namams ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki asmens apgyvendinimo Globos namuose.

 

PENKTASIS SKIRSNIS

INFORMACIJOS APIE SOCIALINIŲ PASLAUGŲ GAVĖJĄ SAUGOJIMAS

 

49. Informacija apie Savivaldybės teikiamas socialines paslaugas, Savivaldybės socialinės globos įstaigas (nurodomi įstaigų pavadinimai, kontaktiniai telefono ryšio numeriai ir elektroninio pašto adresai pasiteirauti), numatytą (planinį) vietų skaičių, paslaugų kainas skelbiama www.varena.lt  interneto svetainėje.

50. Socialinių paslaugų įstaigoje informacija apie asmenį (šeimą), gaunantį socialines paslaugas, kaupiama ir saugoma asmens (šeimos) byloje.

51. Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus atsakingi darbuotojai ir Savivaldybės įgaliotų socialines paslaugas asmeniui (šeimai) teikiančių įstaigų atsakingi darbuotojai informaciją apie asmeniui (šeimai) skirtas, teikiamas, nutrauktas, sustabdytas ir neskirtas (nurodydami jų neskyrimo priežastis), socialines paslaugas teikia socialinės paramos informacinėje sistemoje (SPIS). Iki kiekvieno mėnesio dešimtos dienos atsakingi darbuotojai užpildo SPIS   socialinių paslaugų suteikimo žurnalą už praėjusį mėnesį.

52. SPIS registruojamų duomenų apimtis nurodyta Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2008 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. A1-172 „Dėl Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos nuostatų ir Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos duomenų saugos nuostatų patvirtinimo“.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

53. Asmuo (šeima) turi teisę į informacijos ir dokumentų apie asmenį (šeimą) konfidencialumą.

54. Išvadas dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, sprendimus dėl socialinės priežiūros paslaugų skyrimo asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti Savivaldybės administracijos direktoriui.

55. Apskundus išvadas dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo,  Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu turi būti sudaryta komisija, kuri pakartotinai nustatytų asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį.

56. Savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija, nustačiusi, kad neteisingai įvertintas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikis, teikia išvadą Savivaldybės administracijos direktoriui.

57. Jei netenkina Savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimas dėl socialinių paslaugų skyrimo, asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas, kiti suinteresuoti asmenys gali apskųsti sprendimą Socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Nustatęs pažeidimų dėl asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ar skyrimo, Socialinių paslaugų priežiūros departamentas turi kreiptis į Savivaldybės administracijos direktorių ir pareikalauti pašalinti trūkumus.

58. Ginčai dėl Savivaldybės institucijos, Socialinių paslaugų priežiūros departamento priimtų sprendimų (neveikimo) nagrinėjami Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

______________

 

Priedo pakeitimai:

Nr. DV-1229 (3.2.), 2022-12-01, paskelbta TAR 2022-12-06, i. k. 2022-24811

 

part_67bc26b601f74299af70df43cefda380_end


 

Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio

nustatymo, skyrimo ir organizavimo Varėnos

rajono savivaldybėje tvarkos aprašo priedas

 

 

VARĖNOS RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

SOCIALINĖS PARAMOS SKYRIUS

Biudžetinė įstaiga, Vytauto g. 12, 65184 Varėna.

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188773873

Skyriaus duomenys: tel. (8 310)  32  011, faks. (8 310)  53 627, el. p. rupyba@varena.lt

________________________________________________________________________________

 

 

SIUNTIMAS Į SOCIALINĘ GLOBĄ TEIKIANČIĄ ĮSTAIGĄ

 

________m. ______________________d. Nr. ________

(siuntimo išrašymo data, Nr.)

 

 

Vadovaudamasis(-i)____________________________________________________

 

________________________________________________________________________________

(sprendimo priėmimo data, sprendimo numeris)

 

siunčiu________________________________________________________________________

(socialinės globos gavėjo vardas, pavardė, gimimo data)

 

į_______________________________________________________________________________

(socialinę globą teikiančios įstaigos pavadinimas)

 

Siuntimas į socialinę globą teikiančią įstaigą galioja 30 kalendorinių dienų nuo jo pateikimo (išsiuntimo) asmeniui (globėjui, rūpintojui)  dienos.

 

 

 

Socialinės paramos skyriaus vedėjas (parašas)                      (vardas, pavardė)       

A.V.

 

 

Priedo pakeitimai:

Nr. DV-1229 (3.2.), 2022-12-01, paskelbta TAR 2022-12-06, i. k. 2022-24811

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Varėnos rajono savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. DV-1229 (3.2.), 2022-12-01, paskelbta TAR 2022-12-06, i. k. 2022-24811

Dėl Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. rugpjūčio 30 d. įsakymo Nr. DV-782 (3.2.) „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo, skyrimo ir organizavimo Varėnos rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 

part_e9d929b44e754ccb96528aa9fad9d82f_end