Suvestinė redakcija nuo 2021-09-01 iki 2024-01-04

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2014-02-26, i. k. 2014-02097

 

Nauja redakcija nuo 2021-09-01:

Nr. A1-437, 2021-08-13, paskelbta TAR 2021-08-13, i. k. 2021-17505

 

VALSTYBINĖS AUGALININKYSTĖS TARNYBOS

PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOJE SAUGOMŲ AUGALŲ VEISLIŲ SĄRAŠO SUDARYMO IR TVARKYMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

2014 m. vasario 17 d. Nr. A1-51

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatymo 8 straipsnio 2 dalimi, 38 straipsnio 1 dalimi ir Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. 3D-490 „Dėl Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nuostatų ir administracijos struktūros patvirtinimo“, 20.1 papunkčiu,

tvirtinu Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašo sudarymo ir tvarkymo nuostatus (pridedama).

 

 

 

Direktorius                                                                                                      Jonas Lisauskas

 

 

 

PATVIRTINTA

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie

Žemės ūkio ministerijos direktoriaus

2014 m. vasario 17 d. įsakymu Nr. A1-51

(Valstybinės augalininkystės tarnybos prie

Žemės ūkio ministerijos direktoriaus

2021 m. rugpjūčio 13 d. įsakymo Nr. A1-437

redakcija)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOJE SAUGOMŲ AUGALŲ VEISLIŲ SĄRAŠO SUDARYMO

IR TVARKYMO NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašo sudarymo ir tvarkymo nuostatai (toliau – nuostatai) reglamentuoja veislės teisinės apsaugos paraiškos (toliau – paraiška) pateikimo, paraiškos ekspertizės, teisinės apsaugos suteikimo žemės ūkio, daržovių, dekoratyvinių ir sodo augalų genčių ir rūšių veislei (toliau – augalo veislė), augalo veislės įrašymo ir išbraukimo iš Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašo (toliau – Saugomų veislių sąrašas), augalo veislės pavadinimo patvirtinimo ir keitimo tvarką, Sąrašo augalų veislių, kurioms suteikta laikinoji teisinė apsauga Lietuvos Respublikoje (toliau – Laikinosios apsaugos sąrašas), Saugomų veislių sąrašo duomenis, sprendimų, susijusių su teisinės apsaugos augalų veislėms suteikimu, apskundimo ir skundų nagrinėjimo tvarką ir terminus.

2. Saugomų veislių sąrašo paskirtis – kaupti, sisteminti ir atnaujinti duomenis apie augalo veisles, kurioms, vadovaujantis Lietuvos Respublikos augalų veislių apsaugos įstatymu, Lietuvos Respublikoje suteikta teisinė apsauga.

3. Nuostatuose vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Augalų veislių apsaugos įstatyme ir Lietuvos Respublikos augalų sėklininkystės įstatyme.

 

II SKYRIUS

TEISINĖS APSAUGOS SUTEIKIMAS AUGALO VEISLEI IR AUGALO

VEISLĖS ĮRAŠYMAS Į SAUGOMŲ VEISLIŲ SĄRAŠĄ

 

4. Augalo veislės selekcininkas arba jo įgaliotasis atstovas (toliau – pareiškėjas), pageidaujantis, kad selekcininko sukurtai ar atrastai ir išskirtai naujai augalo veislei būtų suteikta teisinė apsauga Lietuvos Respublikoje, Saugomų veislių sąrašo tvarkytojui – Valstybinei augalininkystės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) pateikia Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus (toliau – Augalininkystės tarnybos direktorius) patvirtintos formos paraišką ir techninę anketą. Jei paraišką pateikia selekcininko įgaliotasis atstovas, jis kartu su paraiška ir technine anketa pateikia įgaliojimą atstovauti selekcininką Lietuvos Respublikoje (toliau - įgaliojimas).

5. Paraiška, techninė anketa ir įgaliojimas pateikiami lietuvių kalba. Kai paraišką, techninę anketą ir įgaliojimą teikia kitos valstybės selekcininkas ar jo įgaliotasis atstovas, paraiška ir kiti dokumentai gali būti pateikiami anglų kalba. Tuo atveju, jeigu paraiška, techninė anketa ir įgaliojimas pateikiami kita negu lietuvių ar anglų kalba, pateikiamas oficialus vertimas į lietuvių kalbą.

6. Gauta paraiška registruojama atitinkamame registre pagal Augalininkystės tarnybos direktoriaus patvirtintą dokumentacijos planą ir Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos informacinėje sistemoje (VATIS). Gavus paraišką, Augalininkystės tarnybos Augalų veislių skyriaus darbuotojas pagal priskirtą veiklos sritį vadovaudamasis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos duomenimis, įsitikina, kad yra sumokėta Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. 1458 „Dėl Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąrašo ir Valstybės rinkliavos mokėjimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąrašas), nustatyta valstybės rinkliava už paraiškos registravimą ir šios paraiškos ekspertizę. Apie paraiškos įregistravimą raštu pranešama pareiškėjui per 3 darbo dienas nuo paraiškos gavimo dienos. Jei nustatoma, kad valstybės rinkliava už paraiškos registravimą ir šios paraiškos ekspertizę nesumokėta arba pateikti ne visi dokumentai, Augalų veislių apsaugos įstatymo 9 straipsnio 6 dalyje nustatyta tvarka pareiškėjui nurodoma ištaisyti trūkumus.

7. Veislei turi būti pasiūlytas pavadinimas pagal jos gentinę priklausomybę. Siūlomas pavadinimas nurodomas paraiškoje. Jeigu siūlomas pavadinimas nebuvo nurodytas paraiškoje, jis turi būti nurodomas iki paskutiniųjų augalo veislės išskirtinumo, vienodumo ir stabilumo (toliau – IVS)  tyrimo metų balandžio mėnesio 1 d. Siūlomo augalo veislės pavadinimo pateikimo formoje, patvirtintoje Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2010 m. rugpjūčio 4  d. įsakymu Nr. A1-45 „Dėl Siūlomo augalo veislės pavadinimo pateikimo formos patvirtinimo“ (toliau – pavadinimo pateikimo forma). Siūlomas pavadinimas turi atitikti Augalų veislių apsaugos įstatymo 18 straipsnyje ir 2021 m. kovo 3 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2021/384 dėl žemės ūkio augalų rūšių ir daržovių rūšių veislių pavadinimų tinkamumo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 637/2009 (toliau – Reglamentas), nustatytus reikalavimus. Siūlomi pavadinimai skelbiami Augalininkystės tarnybos Informaciniame leidinyje apie teisinės apsaugos suteikimą augalų veislėms ir jų įrašymą į Nacionalinį augalų veislių sąrašą (toliau – Informacinis leidinys).

8. Siūlomas veislės pavadinimas gali būti pakeistas, jeigu pareiškėjas pateikia Augalininkystės tarnybai laisvos formos prašymą pakeisti veislės pavadinimą ir pateikia naują siūlomą pavadinimą pavadinimo pateikimo formoje, o Augalininkystės tarnyba nustato, kad veislės pavadinimas atitinka Augalų veislių apsaugos įstatymo 18 straipsnyje ir Reglamente nustatytus reikalavimus. Apie siūlomą veislės pavadinimo keitimą skelbiama Informaciniame leidinyje.

9. Nuo paraiškos pateikimo dienos Augalininkystės tarnybos direktoriaus įsakymu patvirtintos komisijos (toliau – komisija) sprendimu augalo veislei suteikiama laikinoji teisinė apsauga Lietuvos Respublikoje ir ši augalo veislė įrašoma į Laikinosios apsaugos sąrašą, kuris skelbiamas Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje.

10. Laikinosios teisinės augalo veislės apsaugos laikotarpis, kurio metu saugomi selekcininko interesai, tęsiasi iki teisinės apsaugos suteikimo augalo veislei dienos ir jos įrašymo į Saugomų veislių sąrašą.

11. Komisija per vieną mėnesį nuo paraiškos pateikimo dienos atlieka paraiškos išankstinę ekspertizę, kurios metu, vadovaujantis Augalų veislių apsaugos įstatymo 10 ir 11 straipsniais, nustatoma paraiškos pirmenybė, taip pat, ar pateikta tinkama paraiškos forma ir visi reikalingi dokumentai. Jeigu išankstinės ekspertizės metu nustatoma, kad pateikta paraiška atitinka nustatytus reikalavimus, apie tai raštu informuojamas pareiškėjas.

12. Jeigu išankstinės ekspertizės metu nustatoma, kad pateikta paraiška neatitinka nustatytų reikalavimų, apie tai raštu informuojamas pareiškėjas, nurodant trūkumus ir terminą trūkumams pašalinti, kuris negali būti ilgesnis kaip 10 darbo dienų. Tokiu atveju paraiškos pateikimo data laikoma ta diena, kurią pateikiami visi trūkstami dokumentai. Jeigu nurodyti trūkumai neištaisomi, paraiška laikoma nepateikta ir pareiškėjui apie tai pranešama raštu.

13. Komisija per du mėnesius nuo paraiškos pateikimo dienos atlieka paraiškos pagrindinę ekspertizę, kurios metu nustato, ar augalo veislė ir pareiškėjas atitinka Augalų veislių apsaugos įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus.

14. Jeigu pagrindinės ekspertizės metu nustatoma, kad augalo veislė ar pareiškėjas neatitinka Augalų veislių apsaugos įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje nustatytų reikalavimų, apie tai raštu informuojamas pareiškėjas ir jam nurodoma per 10 darbo dienų nuo informacijos pateikimo ištaisyti nurodytus trūkumus. Jeigu nurodyti trūkumai neištaisomi, paraiška, komisijai pasiūlius ir Augalininkystės tarnybos direktoriui patvirtinus, atmetama.

15. Jeigu pagrindinės ekspertizės metu nustatoma, kad augalo veislė ar pareiškėjas atitinka Augalų veislių apsaugos įstatymo 12 straipsnio 2 dalyje nustatytus reikalavimus, Augalininkystės tarnyba informuoja apie tai pareiškėją raštu ir Augalų veislių apsaugos įstatymo 14 straipsnio nustatyta tvarka organizuoja augalo veislės techninį patikrinimą –  IVS tyrimų atlikimą.

16. Gavus IVS tyrimų ataskaitą, komisija, ja remdamasi, įvertina  augalo veislės techninio patikrinimo rezultatus ir teikia siūlymą Augalininkystės tarnybos direktoriui suteikti arba nesuteikti augalo veislei teisinę apsaugą Lietuvos Respublikoje. Jeigu komisija nustato, kad veislės techninio patikrinimo rezultatai atitinka Augalų veislių apsaugos įstatymo nustatytus IVS reikalavimus, pareiškėjas elektroniniu paštu informuojamas apie tai, kad jis privalo sumokėti Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąraše nustatytą valstybės rinkliavą už saugomos augalo veislės įrašymą į Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašą ir augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimo išdavimą. Siūlymas suteikti augalo veislei teisinę apsaugą Lietuvos Respublikoje Augalininkystės tarnybos direktoriui teikiamas tik tuo atveju, jei yra sumokėta Konkrečių valstybės rinkliavos dydžių sąraše nustatyta valstybės rinkliava už saugomos augalo veislės įrašymą į  Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašą ir augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimo išdavimą.

17. Augalininkystės tarnybos direktorius, atsižvelgdamas į komisijos siūlymą, priima sprendimą suteikti augalo veislei teisinę apsaugą ir siūlomu pavadinimu ją įrašyti į Saugomų veislių sąrašą arba atmesti paraišką, jei gaunami neigiami techninio patikrinimo rezultatai ar jei pareiškėjas nesumoka nustatytos valstybės rinkliavos už saugomos augalo veislės įrašymą į Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašą ir augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimo išdavimą. Atmetus paraišką pareiškėjas apie tai informuojamas raštu per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

18. Į Saugomų veislių sąrašą, kuris skelbiamas Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje, augalo veislė įrašoma tą pačią darbo dieną, kai įsigalioja sprendimas suteikti augalo veislei teisinę apsaugą, ir ji išbraukiama iš Laikinosios apsaugos sąrašo.

19. Augalo veislės pavadinimas patvirtinamas įrašant augalo veislę siūlomu pavadinimu į nuostatų 17 punkte nurodytą sprendimą suteikti augalo veislei teisinę apsaugą. Jeigu ta pati augalo veislė prieš suteikiant jai teisinę apsaugą yra įrašyta į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, į nuostatų 17 punkte nurodytą sprendimą suteikti augalo veislei teisinę apsaugą augalo veislė įrašoma tuo pačiu pavadinimu kaip ir Nacionaliniame augalų veislių sąraše.

20. Patvirtintas augalo veislės pavadinimas keičiamas vadovaujantis nuostatų 8 punkto nuostatomis, įrašant augalo veislę nauju pavadinimu į Saugomų veislių sąrašą. Apie patvirtinto augalo veislės pavadinimo pakeitimą skelbiama Informaciniame leidinyje. 

21. Augalininkystės tarnyba per 5 darbo dienas nuo veislės įrašymo į Saugomų veislių sąrašą selekcininkui išrašo Augalininkystės tarnybos direktoriaus patvirtintos formos Augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimą (toliau – pažymėjimas).          

22. Pažymėjimas registruojamas atitinkamame registre pagal Augalininkystės tarnybos direktoriaus patvirtintą dokumentacijos planą. Šiame registre saugoma pažymėjimo kopija.

23. Augalininkystės tarnyba išsiunčia pažymėjimą selekcininkui.

24. Sugadinti pažymėjimai registruojami atitinkamame registre pagal Augalininkystės tarnybos direktoriaus patvirtintą dokumentacijos planą.

25. Pastebėjus netikslumų ar klaidų išduotuose pažymėjimuose, per 3 darbo dienas Augalininkystės tarnyba juos ištaiso, išduoda naują pažymėjimą, pripažįsta išduotą netikslų pažymėjimą netekusiu galios (nurodant pripažinimo netekusiu galios priežastis), patvirtindama tai Augalininkystės tarnybos direktoriaus įsakymu, ir paprašo selekcininko grąžinti nebegaliojantį pažymėjimą.

26. Išdavusi pažymėjimą Augalininkystės tarnyba paima iš selekcininko saugoti augalo dauginamosios medžiagos kontrolinį pavyzdį. 

 

III SKYRIUS

AUGALO VEISLĖS IŠBRAUKIMAS IŠ SAUGOMŲ VEISLIŲ SĄRAŠO IR LAIKINOSIOS APSAUGOS SĄRAŠO

 

27. Veislės teisinė apsauga pripažįstama negaliojančia nuo augalo veislės įrašymo į Saugomų veislių sąrašą dienos ir veislė išbraukiama iš Saugomų veislių sąrašo paaiškėjus Augalų veislių apsaugos įstatymo 23 straipsnio 1 dalyje nurodytoms aplinkybėms.

28. Komisijai nustačius Augalų veislių apsaugos įstatymo 23 straipsnio 1 dalyje nurodytas aplinkybes, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas apie jas informuojamas Augalininkystės tarnybos direktorius, kuris ne vėliau kaip per 5 darbo dienas priima sprendimą pripažinti veislės teisinę apsaugą negaliojančia. Augalininkystės tarnybos direktoriui priėmus sprendimą pripažinti veislės teisinę apsaugą negaliojančia, augalo veislė nedelsiant išbraukiama iš Saugomų veislių sąrašo.

29. Augalo veislės laikinoji teisinė apsauga panaikinama komisijos sprendimu ir augalo veislė nedelsiant išbraukiama iš Laikinosios apsaugos sąrašo, kai:

29.1. pareiškėjas raštu pateikia Augalininkystės tarnybai prašymą išbraukti augalo veislę iš šio sąrašo;

29.2. atliekant išankstinę paraiškos ekspertizę nustatyti trūkumai neištaisomi per nurodytą laikotarpį;

29.3. Augalininkystės tarnybos direktoriui priėmus sprendimą atmesti paraišką.

30. Augalo veislės teisinė apsauga panaikinama ir augalo veislė išbraukiama iš Saugomų veislių sąrašo esant Augalų veislių apsaugos įstatymo 24 straipsnio 1 dalyje nurodytoms aplinkybėms.

31. Komisijai nustačius Augalų veislių apsaugos įstatymo 24 straipsnio 1 dalyje nurodytas aplinkybes ir per 10 darbo dienų selekcininkui nepašalinus Augalų veislių apsaugos įstatymo 24 straipsnio 1 dalies 2-4 punktuose nurodytų sąlygų, Augalininkystės tarnybos direktorius priima sprendimą panaikinti augalo veislės teisinę apsaugą. Augalininkystės tarnybos direktoriui priėmus sprendimą panaikinti veislės teisinę apsaugą, augalo veislė nedelsiant išbraukiama iš Saugomų veislių sąrašo.

32. Apie Augalininkystės tarnybos direktoriaus priimtus sprendimus pareiškėjas informuojamas raštu ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

 

IV SKYRIUS

LAIKINOSIOS APSAUGOS SĄRAŠO IR SAUGOMŲ VEISLIŲ SĄRAŠO  

DUOMENYS

 

33. Laikinosios apsaugos sąraše pateikiami ir viešai skelbiami šie duomenys:

33.1. paraiškos numeris;

33.2. augalo rūšies pavadinimas;

33.3. selekcinis veislės žymuo ir (ar) siūlomas augalo veislės pavadinimas;

33.4. selekcininko pavadinimas ir valstybės, kurioje jis vykdo veiklą, pavadinimo santrumpa;

33.5. selekcininko įgaliotojo atstovo pavadinimas ir valstybės, kurioje jis vykdo veiklą, pavadinimo santrumpa;

33.6. laikinosios teisinės apsaugos suteikimo data (metai, mėnuo, diena).

34. Saugomų veislių sąraše pateikiami ir viešai skelbiami šie duomenys:

34.1. paraiškos numeris;

34.2. augalo rūšies pavadinimas;

34.3. augalo veislės pavadinimas;

34.4. selekcininko pavadinimas ir valstybės, kurioje jis vykdo veiklą, pavadinimo santrumpa;

34.5. selekcininko įgaliotojo atstovo pavadinimas ir valstybės, kurioje jis vykdo veiklą, pavadinimo santrumpa;

34.6. augalo veislės teisinės apsaugos galiojimo laikotarpis – šios apsaugos suteikimo data (metai, mėnuo, diena) ir laikotarpio pabaigos data (metai, mėnuo, diena).

35. Laikinosios apsaugos sąraše ir Saugomų veislių sąraše fizinių asmenų duomenys, vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) su visais pakeitimais, nuostatomis, viešai neskelbiami.

 

V SKYRIUS

SPRENDIMŲ APSKUNDIMO IR SKUNDŲ NAGRINĖJIMO TVARKA

 

36. Augalų veislių apsaugos įstatymo 36 straipsnio 2 dalyje nurodytus skundus per 10 darbo dienų išnagrinėja Augalininkystės tarnybos direktoriaus įsakymu sudaryta komisija iš ne mažiau kaip 3 asmenų.  Komisija pateikia išvadas Augalininkystės tarnybos direktoriui, kuris per 5 darbo dienas priima

sprendimą dėl skundo teisėtumo. Apie priimtą sprendimą skundą pateikęs asmuo informuojamas raštu ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo.

37. Augalų veislių apsaugos įstatymo 37 straipsnyje nurodytus skundus nagrinėja Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro sudaryta Apeliacinė taryba. Skundai Augalininkystės tarnybai gali būti pateikiami per vieną mėnesį nuo sprendimo priėmimo dienos.

38. Augalininkystės tarnybos gauti ar atsiimti skundai tą pačią dieną registruojami atitinkamame registre pagal Augalininkystės tarnybos direktoriaus patvirtintą dokumentacijos planą ir per 3 darbo dienas teikiami Apeliacinei tarybai.

39. Skundai nagrinėjami Apeliacinės tarybos nuostatuose patvirtinta tvarka.

40. Apeliacinės tarybos sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo Apeliacinės tarybos sprendimo priėmimo dienos.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

41. Pareiškėjas atsako už:

41.1 Augalininkystės tarnybai pateiktų duomenų teisingumą, geros kokybės dauginamosios medžiagos pateikimą reikiamiems IVS tyrimams atlikti bei kontroliniam pavyzdžiui sudaryti;

41.2. laiku sumokamą nustatytą valstybės rinkliavą už paraiškos registravimą ir šios paraiškos ekspertizę, už saugomos augalo veislės įrašymą į Lietuvos Respublikos saugomų augalų veislių sąrašą ir augalo veislei suteiktos teisinės apsaugos pažymėjimo išdavimą;

41.3. informacijos apie duomenų, pasikeitus selekcininkui, ar kitus pakitimus pateikimą nedelsiant.

42. Laikinosios apsaugos sąrašo ir Saugomų veislių sąrašo duomenys kaupiami skirtingose duomenų bazėse.

 

_______________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, Įsakymas

Nr. A1-437, 2021-08-13, paskelbta TAR 2021-08-13, i. k. 2021-17505

Dėl Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2014 m. vasario 17 d. įsakymo Nr. A1-51 „Dėl Lietuvos Respublikoje saugomų augalų veislių sąrašo sudarymo ir tvarkymo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“