Sprendimas netenka galios 2024-10-01:
Skuodo rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T9-180, 2024-09-26, paskelbta TAR 2024-09-26, i. k. 2024-16805
Dėl Globos centro veiklos finansavimo Skuodo rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo
Suvestinė redakcija nuo 2023-03-31 iki 2024-09-30
Sprendimas paskelbtas: TAR 2022-03-16, i. k. 2022-04859
SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL GLOBOS CENTRO VEIKLOS FINANSAVIMO SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2022 m. vasario 24 d. Nr. T9-24
Skuodas
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 9 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo 54 ir 55 punktais, Skuodo rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
1. Patvirtinti Globos centro veiklos finansavimo Skuodo rajono savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedamas).
2. Pripažinti netekusiu galios Skuodo rajono savivaldybės tarybos 2021 m. liepos 29 d. sprendimą Nr. T9-134 „Dėl Globos centro ir budinčio globotojo veiklos finansavimo, pagalbos pinigų skyrimo ir mokėjimo budinčiam globotojui, globėjui (rūpintojui) Skuodo rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“.
PATVIRTINTA
Skuodo rajono savivaldybės tarybos
2022 m. vasario 24 d. sprendimu Nr. T9-24
(Skuodo rajono savivaldybės tarybos
2023 m. kovo 24 d. sprendimo Nr. T9-47
redakcija)
GLOBOS CENTRO VEIKLOS FINANSAVIMO SKUODO RAJONO SAVIVALDYBĖJE
TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Globos centro veiklos finansavimo Skuodo rajono savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo) skyrimo, finansavimo, pagalbos pinigų skyrimo Skuodo rajono savivaldybėje tvarką.
2. Skuodo rajono savivaldybėje gyvenantiems asmenims Globos centro paslaugas teikia ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimą ir kokybės priežiūrą vykdo Skuodo socialinių paslaugų šeimai centras, vadovaudamasis Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“.
3. Savivaldybė, siekdama sudaryti sąlygas vaikams, netekusiems tėvų globos augti saugioje ir jų raidai palankioje, šeimai artimoje aplinkoje, jei laikinai ar nuolat nėra galimybės jiems augti su tėvais ar būti įvaikintiems, per Globos centrą gali organizuoti:
3.2. nuolatinę globą (rūpybą) globėjų (rūpintojų), su kuriais sudaryta tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis, šeimoje;
4. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme, Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. A1-28 „Dėl globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“, apibrėžtas sąvokas.
II SKYRIUS
BUDINČIO GLOBOTOJO, GLOBĖJO (RŪPINTOJO) SKYRIMO ORGANIZAVIMAS
5. Budinčiais globotojais, globėjais (rūpintojais), šeimynos dalyviais gali tapti asmenys, atitinkantys Civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) ir šeimynos dalyviui keliamus reikalavimus, Socialinių paslaugų įstatyme budinčiam globotojui, Civiliniame kodekse vaikus globojančiai (rūpinančiai) šeimai ir Šeimynų įstatyme šeimynos steigėjui, dalyviui nustatytus reikalavimus. Asmenys, pageidaujantys globoti (rūpinti) be tėvų globos likusį vaiką, turi išklausyti mokymų pagal GIMK programą Pagrindinę dalį, o asmenys, siekiantys vykdyti budinčio globotojo veiklą, steigti šeimyną, – mokymų pagal GIMK programą Specializuotą dalį.
6. Budintis globotojas, globėjas (rūpintojas) prižiūri vaiką savo gyvenamojoje vietoje ir natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam emocinį bei fizinį saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdienę priežiūrą, vykdo kitas teises ir pareigas, numatytas Socialinių paslaugų įstatyme.
7. Budintis globotojas prižiūri vaiką pagal Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį. Veiklą budintis globotojas vykdo pagal individualios veiklos pažymą.
8. Globėjas (rūpintojas) su Globos centru gali sudaryti tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį, kurioje įsipareigoja globoti Globos centro rekomenduojamus, giminystės ryšiais nesusijusius vaikus. Tokiu atveju veiklą globėjas (rūpintojas) vykdo pagal individualios veiklos pažymą.
9. Budintis globotojas, globėjas (rūpintojas) vienu metu negali prižiūrėti, globoti (rūpinti) daugiau kaip 3 vaikų. Bendras vaikų (su kitais šeimoje augančiais vaikais) skaičius budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo) šeimoje – ne daugiau kaip 6. Prižiūrimų ar globojamų (rūpinamų) vaikų skaičius gali būti didesnis tik išimtiniais atvejais, kai broliai ir seserys neišskiriami ir tai raštu suderinta su Globos centru bei budinčiu globotoju ar globėju (rūpintoju).
10. Globėjas (rūpintojas) vaiko globėju (rūpintoju) skiriamas Civilinio kodekso ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Globėjas (rūpintojas) globoja (rūpina) vaiką savo gyvenamojoje vietoje, natūralioje šeimos aplinkoje ir įgyvendina Civiliniame kodekse numatytas globėjo (rūpintojo) teises bei pareigas. Globėjas (rūpintojas) gali laikinai prižiūrėti vaiką, kuriam reikalinga globa (rūpyba) ir laikinoji globa (rūpyba) dar nenustatyta, kol jam globa (rūpyba) bus nustatyta, taip pat, kai budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams) ir, esant galimybėms, šeimynos dalyviams reikia suteikti laikiną atokvėpį.
III SKYRIUS
BUDINČIO GLOBOTOJO, GLOBĖJO (RŪPINTOJO), ŠEIMYNOS DALYVIO VEIKLOS FINANSAVIMAS
11. Globos centras teikia informaciją Savivaldybės administracijai dėl lėšų poreikio ir planuojamų paslaugų teikimo.
12. Globos centro budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams), šeimynos dalyviams, bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojams ir įtėviams teikiamos paslaugos finansuojamos iš savivaldybės biudžeto lėšų. Budinčio globotojo veiklą per Globos centrą finansuoja ta savivaldybė, kurios iniciatyva vaikui nustatyta globa (rūpyba) Globos centre.
13. Asmeniui, kuris siekia tapti budinčiu globotoju, globėju (rūpintoju) ir kuriam siūloma GIMK programoje dalyvauti kitoje, ne jo gyvenamosios vietos savivaldybėje, kompensuojamos kelionės į kitą savivaldybę išlaidos ar organizuojama transporto paslauga.
14. Globos centro atstovų, dalyvaujančių vaiko globos peržiūrose, atvejo vadybos posėdžiuose, kelionės išlaidas finansuoja ta savivaldybė, kurios teritorijoje inicijuotas vaiko laikinosios globos (rūpybos) ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymas.
15. Savivaldybės administracija skiria ir moka vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas įgyvendinančiam Globos centrui už budinčio globotojo prižiūrimą vaiką, šeimynai už globojamą (rūpinamą) vaiką tiesiogiai, globėjui (rūpintojui), kuris yra sudaręs tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su Globos centru, už globojamą (rūpinamą) vaiką tiesiogiai:
15.3. išmokas vaikui, mokamas Išmokų vaikams įstatymo nustatyta tvarka, vaikui skirtas slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslines kompensacijas, mokamas pagal Lietuvos Respublikos tikslinių kompensacijų įstatymą, ir kitas išmokas, jei teisė gauti šias išmokas vaikui ir globėjui (rūpintojui) numatyta įstatymuose.
16. Globos centras kas mėnesį perveda Aprašo 15.1, 15.3 papunkčiuose numatytas ir iš savivaldybės gautas lėšas budinčiam globotojui tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nustatytomis sąlygomis ir tvarka.
17. Globos centras kas mėnesį budinčiam globotojui moka atlygį Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties galiojimo laikotarpiu net ir tais atvejais, kai Globos centras neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko.
18. Globos centras kas mėnesį globėjui (rūpintojui) moka atlygį Globos centro ir globėjo (rūpintojo) tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties galiojimo laikotarpiu, kai globėjas (rūpintojas) globoja (rūpina) giminystės ryšiais nesusijusius tėvų globos netekusius vaikus.
19. Atlygio budinčiam globotojui ir globėjui (rūpintojui) dydis, neatsižvelgiant į faktiškai prižiūrimų, globojamų (rūpinamų) vaikų skaičių, – 1 minimali mėnesinė alga per mėnesį.
20. Atlygis budinčiam globotojui didinamas tuo laikotarpiu, kai vaikas (-ai) perduotas (-i) prižiūrėti budinčiam globotojui, po 0,5 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį už kiekvieną faktiškai prižiūrimą vaiką (už kūdikį iki 1 metų ar paauglį nuo 12 metų, ar neįgalų vaiką – po 0,75 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį).
21. Atlygis globėjui (rūpintojui) didinamas po 0,5 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį už kiekvieną faktiškai globojamą (rūpinamą) vaiką (už kūdikį iki 1 metų ar paauglį nuo 12 metų, ar neįgalų vaiką – po 0,75 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį).
22. Aprašo 15.2 papunktyje numatytą išmoką Globos centras naudoja papildomai pagalbai vaikui (pvz.: logopedo, psichiatro, vaiko neformaliojo ugdymo ar užimtumo paslaugoms) ir (ar) pagalbai budinčiam globotojui (pvz.: psichoterapijai, supervizijai, profesinei kompetencijai ugdyti) teikti, jos neperduodamas budinčiam globotojui, jei tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartyje nenumatyta kitaip.
23. Budintis globotojas, globėjas (rūpintojas) ar šeimynos dalyvis, siekdamas patenkinti vaiko pagrindinius ir saviraiškos poreikius, įsipareigoja Aprašo 15.1, 15.3 papunkčiuose numatytas gaunamas išmokas skirti vaikui išlaikyti (pvz.: maistui, drabužiams, kanceliarinėms prekėms, higienos prekėms, laisvalaikiui ir ugdymui, kišenpinigiams, medikamentams ir pan.).
24. Savivaldybė šeimynai kas mėnesį skiria ir moka šeimynos dalyvių išlaikymo lėšas pagal su šeimyna sudarytą sutartį dėl vaiko socialinės globos šeimynoje teikimo ir finansavimo.
25. Savivaldybė budinčiam globotojui per Globos centrą, taip pat globėjui (rūpintojui) ar šeimynai tiesiogiai, paslaugų teikimo laikotarpiu kas mėnesį skiria ir moka 3 BSI dydžio pagalbos pinigus už kiekvieną globojamą (rūpinamą) vaiką.
26. Savivaldybė budinčiam globotojui per Globos centrą, taip pat globėjui (rūpintojui) ar šeimynai tiesiogiai moka 3 BSI dydžio vienkartinę išmoką, kiekvieno vaiko apgyvendinimo vietai įkurti. Išmoka naudojama vaiko gyvenimo sąlygoms pritaikyti, įsigyti būtiniausiems daiktams, namų apyvokos reikmenims, taip pat kitoms einamosioms išlaidoms, susijusioms su vaiko poreikių tenkinimu.
27. Vaiko, patiriančio socialinę riziką, išlaikymo budinčio globotojo, globėjo (rūpintojo) šeimoje ar šeimynoje, kol bus nustatyta laikinoji globa (rūpyba) ar vaikas bus grąžintas į šeimą, laikino atokvėpio paslaugų budintiems globotojams, šeimynos dalyviams, globėjams (rūpintojams) teikimo išlaidas finansuoja ta savivaldybė, kurios teritorijoje nustatytas be tėvų globos likęs vaikas ir inicijuotas vaiko laikinosios ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymas.
IV SKYRIUS
PAGALBOS PINIGŲ SKYRIMO TVARKA
28. Pagalbos pinigai mokami toms vaikus globojančioms šeimoms ar šeimynoms iš Skuodo rajono savivaldybės biudžeto lėšų, kurioms Skuodo rajono savivaldybė inicijavo vaiko laikinosios ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymą, už kiekvieną globojamą (rūpinamą) vaiką nuo globos (rūpybos) nustatymo dienos iki kol vaikui pasibaigs nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba).
29. Jeigu pasibaigus vaiko globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos sudarymo asmuo mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą (įskaitant asmenis, kurių mokymą pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa vykdo profesinio mokymo teikėjai) ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą (įskaitant ir profesinio mokymo teikėjų ar aukštojoje mokykloje suteiktų akademinių atostogų dėl ligos, nėštumo ar vaiko priežiūros laikotarpį), taip pat tuo atveju, kai yra mirę pilnamečio arba emancipuoto ar santuoką sudariusio nepilnamečio asmens abu tėvai (turėtas vienintelis iš tėvų), mokymosi laikotarpiu, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 24 metai, skiriami ir mokami pagalbos pinigai.
30. Pagalbos pinigai vyresniam kaip 18 metų asmeniui, kuris mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, baigiamaisiais mokymosi metais mokama iki tų metų rugsėjo 1 dienos, o asmeniui, kuris mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programą (įskaitant asmenis, kurių mokymą pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa vykdo profesinio mokymo teikėjai) ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą, – iki mokymosi ar studijų pagal šias programas baigimo dienos, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 24 metai.
31. Ši išmoka neskiriama ir nemokama asmenims, daugiau kaip du kartus įstojusiems į tos pačios mokyklų grupės mokyklą (kaip suskirstyta pagal Lietuvos Respublikos švietimo įstatymą).
32. Pagalbos pinigai mokami:
34. Pagalbos pinigai mokami nuo laikinosios ar nuolatinės globos nustatymo dienos iki vaikui yra nustatyta globa (rūpyba). Asmuo dėl pagalbos pinigų turi teisę kreiptis ir pasibaigus vaiko globai (rūpybai), bet ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko laikinosios ar nuolatinės globos (rūpybos) nustatymo dienos.
35. Pagalbos pinigai už praėjusį mėnesį pervedami į Globos centro, globėjo (rūpintojo), šeimynos arba pilnamečio asmens, pasibaigus vaiko globai (rūpybai), nurodytą asmeninę sąskaitą einamojo mėnesio 10–25 d.
36. Pagalbos pinigų mokėjimo dydis už ne visą mėnesį teikiamą globą (rūpybą) yra nustatomas proporcingai teikiamos globos trukmei.
37. Globos centras, šeimyna, vaiko globėjas (rūpintojas) ar pilnametis asmuo, pasibaigus vaiko globai (rūpybai) dėl pagalbos pinigų gavimo, taip pat Globos centras, šeimyna, vaiko globėjas (rūpintojas) dėl vienkartinės išmokos įsikurti kreipiasi į Socialinės paramos skyrių ir pateikia:
V SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
39. Globos centras turi teisę veikti kaip paramos gavėjas Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka. Paramos priėmimo tvarką Globos centras nusistato savarankiškai.
40. Įgyvendindami Aprašo nuostatas, duomenų valdytojai užtikrina, kad jų atliekamas asmens duomenų tvarkymas atitiktų 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau ‒ Reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatas. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.
41. Dokumentai (įskaitant dokumentus, kuriuose yra asmens duomenų) saugomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvos vyriausiojo archyvaro nustatytais terminais.
Pakeitimai:
1.
Skuodo rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T9-47, 2023-03-24, paskelbta TAR 2023-03-30, i. k. 2023-05683
Dėl Skuodo rajono savivaldybės tarybos 2022 m. vasario 24 d. sprendimo Nr. T9-24 „Dėl Globos centro veiklos finansavimo Skuodo rajono savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo