Suvestinė redakcija nuo 2022-06-18 iki 2024-07-11

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2022-05-13, i. k. 2022-10222

 

ValstHtaikomi_ver_12

LIETUVOS HERALDIKOS KOMISIJA

 

SPRENDIMAS

DĖL HERBŲ, HERBINIŲ VĖLIAVŲ, HERBINIŲ ANTSPAUDŲ IR HERBINIŲ ŽENKLŲ KŪRIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2022 m. gegužės 13 d. Nr. 3D-18

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo 3 straipsnio 2 dalimi ir 14 straipsnio 1 dalies 5 punktu n u t a r i a:

Patvirtinti Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir herbinių ženklų kūrimo taisykles (pridedama).

 

 

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                         Agnė Railaitė-Bardė

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos heraldikos komisijos

2022 m. gegužės 13 d.

sprendimu Nr. 3D-18

 

 

 

HERBŲ, HERBINIŲ VĖLIAVŲ, HERBINIŲ ANTSPAUDŲ IR HERBINIŲ ŽENKLŲ KŪRIMO TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir herbinių ženklų kūrimo taisyklės (toliau Taisyklės) reglamentuoja herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto kūrimo, atkūrimo ir (ar) koregavimo procedūrą (toliau kartu – kūrimo procedūra) – herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminių eskizų, eskizų pagrindinio ir galutinių eskizų pateikimą Lietuvos heraldikos komisijai (toliau – Komisija), jų vertinimą ir aprobavimą Komisijoje.

 

2. Herbo ir (ar) heraldinio projekto kūrimo iniciatoriai yra Lietuvos Respublikos valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatyme (toliau – Herbo įstatymas) ir Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatyme (toliau – Vėliavos įstatymas) nurodyti subjektai, turintys teisę turėti herbą, herbinę vėliavą, herbinį antspaudą, herbinį ženklą ir (ar) kitus heraldikos objektus (toliau – Pareiškėjas).

 

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

 

3.1. Damaskinažas – meninis herbinės figūros ar skydo lauko dekoras, kai metalas yra padengiamas spalviniais, o spalvos – metaliniais ornamentais.

 

3.2. Didysis herbas – herbas, kurio puošyboje naudojamas(-i) skydininkas(-ai), devizas, kunigaikštiškoji kepurė, sija, augalinė puošyba ar kiti dekoro elementai.

 

3.3. Heraldinis simbolis – kuriamam herbo etalonui ir (ar) heraldikos projektui siūlomas motyvas.

 

3.4. Herbinė figūra – heraldinis simbolis, vaizduojamas skyde.

 

3.5. Herbinio antspaudo legenda – antspaudo savininką nurodantys įrašai palei antspaudo kraštą, linija atskirti nuo antspaudo vaizdulyje esančio herbo ar herbinės(-ių) figūros(-ų).

 

3.6. Herbinio antspaudo vaizdulys – antspaudo legenda apjuostas antspaudo laukas, kuriame vaizduojamas herbas ar herbinė(-s) figūra(-os).

 

3.7. Herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto eskizas herbo ir (ar) heraldinio projekto kūrimo procedūros metu Komisijos iš herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminių eskizų atrinktas arba Komisijos pasiūlytas heraldinių simbolių vizualinis variantas.

 

3.8. Herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto galutinis eskizas herbo ir (ar) heraldinio projekto kūrimo procedūros metu Pareiškėjo patikslintas piešinys, parengtas teikti Komisijai aprobuoti.

 

3.9. Herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pagrindinis eskizas herbo ir (ar) heraldinio projekto kūrimo procedūros metu Pareiškėjo Komisijai pateikiamas piešinys su konkrečia herbe vaizduojama herbine ir (ar) heroldine figūra.

 

3.10. Herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminis eskizas – herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto kūrimo procedūros metu Pareiškėjo Komisijai pateikiamas heraldinių simbolių vizualinis variantas.

 

3.11. Heroldinė figūra – figūra, kuriama dalijant skydą taisyklingomis linijomis į skirtingų spalvų laukus.

 

3.12. Istorinė vėliava iš istorinių rašytinių ir (ar) ikonografinių šaltinių žinoma vietovės (esančios dabartinėje Lietuvos Respublikos teritorijoje) ar 1918–1939 m. Lietuvoje veikusios institucijos naudota vėliava.

 

3.13. Istorinis herbas – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų privilegijomis gyvenvietei suteikiant savivaldos teises, patvirtintas miesto (esančio dabartinėje Lietuvos Respublikos teritorijoje) herbas; arba, nesant ar nežinant oficialių patvirtinimo dokumentų, iš istorinių rašytinių ir (ar) ikonografinių šaltinių žinomas valstybės, regiono, vietovės (esančios dabartinėje Lietuvos Respublikos teritorijoje) herbas, naudotas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpiu.

 

3.14. Istorinis ženklas – 1918–1939 m. Lietuvoje veikusios institucijos skiriamasis ženklas.

 

3.15. Lauko herbinė vėliava – vėliava, skirta kelti lauke.

 

3.16. Lydinčiosios figūros – pagrindinę herbinę figūrą papildančios mažesnės figūros.

 

3.17. Mobilioji figūra – gamtos, civilizacijos ir žmogaus fantazijos sukurta figūra, vaizduojama skyde.

 

3.18. Reprezentacinė herbinė vėliava – vėliava, skirta naudoti mero, seniūno kabinetuose, etnografinio regiono ar kaimo bendruomenės būstinėje ir iškilmių metu.

 

3.19. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Herbo įstatyme ir Vėliavos įstatyme.

 

II SKYRIUS

HERBO ETALONO IR (AR) HERALDINIO PROJEKTO KŪRIMO PROCEDŪRA

 

 

4. Pareiškėjas, nusprendęs inicijuoti herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto kūrimą, kreipiasi į Komisiją su prašymu dėl herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto kūrimo, atkūrimo ir (ar) koregavimo (toliau – Prašymas).

 

5. Pareiškėjas, kreipdamasis į Komisiją su Prašymu, kartu pateikia:

 

5.1. Etninės kultūros globos tarybos ir jos regioninio padalinio prašymus dėl herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto kūrimo, atkūrimo ir (ar) koregavimo, kai pastarieji kuriami etnografiniam regionui; atitinkamos savivaldybės tarybos prašymas dėl herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto kūrimo, atkūrimo ir (ar) koregavimo, kai pastarieji kuriami miestui; seniūnijos seniūno ir savivaldybės tarybos prašymas dėl herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto kūrimo, atkūrimo ir (ar) koregavimo, kai pastarieji kuriami seniūnijos centrui; savivaldybės tarybos, seniūnijos seniūno ir kaimo bendruomenės pirmininko prašymus dėl herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto kūrimo, atkūrimo ir (ar) koregavimo, kai pastarieji kuriami miesteliui ar kaimui, kuris nėra seniūnijos centras;

 

5.2. Pareiškėjo pasirinkto dailininko sukurtus ne mažiau kaip du herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminius eskizus su skirtingomis herbinėmis heroldinėmis, mobiliosiomis ar lydinčiosiomis figūromis.

 

6. Herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminių eskizų pateikimo Komisijai reikalavimas netaikomas atkuriant ar koreguojant herbo etaloną ir (ar) heraldinį projektą:

 

6.1. kai to negalima padaryti dėl Pareiškėjo statuso ir norimo kurti herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto ypatybių;

 

6.2. atkuriant istorinius herbus, istorines vėliavas ir istorinius ženklus;

 

6.3. koreguojant herbo etaloną ir (ar) heraldinį projektą. Koreguojant herbą ir (ar) heraldinį projektą, remiamasi Komisijoje svarstytu ar aprobuotu herbo etalonu ir (ar) heraldiniu projektu.

 

7. Komisija, įvertinusi herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminius eskizus, pritaria ne daugiau kaip dviem Pareiškėjo pateiktiems pirminiams eskizams arba pasiūlo kitą heraldinį(-ius) simbolį(-ius), kai, Komisijos ir (ar) jos pasitelktų ekspertų nuomone, jis(-ie) galėtų tinkamiau atspindėti etnografinio regiono, miesto, miestelio, kaimo ar institucijos tapatybę, savitus bruožus ir ypatybes.

 

8. Komisijai pritarus herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminiams eskizams, Pareiškėjas pradeda rengti herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto eskizus, vadovaudamasis Herbo įstatymu ir reikalavimais, nustatytais Taisyklių III skyriuje. Komisijai pritarus vienam herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminiam eskizui, Pareiškėjas pradeda rengti herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pagrindinį eskizą, vadovaudamasis Herbo įstatymu ir reikalavimais, nustatytais Taisyklių III skyriuje.

 

9. Pagal Herbo įstatymo ir Taisyklių III skyriuje nustatytus reikalavimus parengti herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto eskizai Pareiškėjo teikiami Komisijai vertinti.

 

10. Komisija, įvertinusi, ar herbo etalonas ir (ar) heraldinio projekto eskizai atitinka Herbo įstatymą, Taisyklių 19 punkte ir III skyriuje nustatytus reikalavimus, teikia pastabas dėl jų parengimo.

 

11. Pareiškėjas, atsižvelgdamas į Komisijos pateiktas pastabas, tikslina herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto eskizus. Patikslinti herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto eskizai pakartotinai teikiami Komisijai vertinti.

 

12. Herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto eskizai tikslinami pagal Komisijos pastabas, siekiant parengti herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pagrindinį eskizą. Komisija turi teisę iš herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto eskizų išrinkti pagrindinį eskizą.

 

13. Kai herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pagrindinis eskizas atitinka Herbo įstatymą, Taisyklių 19 punkte ir III skyriuje nustatytus reikalavimus, Komisija duoda sutikimą rengti herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto galutinį eskizą.

 

14. Pareiškėjas, teikdamas aprobavimui herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto galutinį eskizą, Komisijai kartu pateikia:

 

14.1. Taisyklių 5.1. papunktyje nurodytų subjektų sutikimus dėl herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto galutinio eskizo aprobavimo bei, esant poreikiui, pritarimą dėl antspaudo legendos;

 

14.2. herbo etalono spalvotą piešinį (etnografinio regiono atveju – didžiojo ir mažojo herbo spalvotus piešinius), herbo etalono grafinį piešinį su vietovės pavadinimu, rašomu didžiosiomis raidėmis virš skydo centre (etnografinio regiono atveju – didžiojo ir mažojo herbo grafinius piešinius), herbo etalono linijinį piešinį (etnografinio regiono atveju – didžiojo ir mažojo herbo linijinius piešinius), reprezentacinės ir lauko herbinių vėliavų ir herbinio antspaudo heraldinius projektus.

15. Komisijai aprobavus etnografinio regiono, savivaldybės, miesto, miestelio ar kaimo herbo etaloną, herbo etalono spalvotas ir grafiniai piešiniai Komisijos teikiami Lietuvos Respublikos Prezidentui tvirtinti.

16. Komisija rengia tris aprobuoto herbo aprašymo egzempliorius, kurių vienas teikiamas Respublikos Prezidentui kartu su teikimu tvirtinti, antrasis išsiunčiamas Pareiškėjui, trečiasis lieka Komisijoje.

17. Respublikos Prezidentui dekretu patvirtinus herbo etaloną, Komisija aprobuoja Pareiškėjo pateiktus herbinių vėliavų ir (ar) herbinio antspaudo heraldinius projektus.

18. Visi kiti heraldiniai projektai aprobuojami Komisijoje.

19. Komisija Pareiškėjo pateiktus herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto pirminius eskizus, eskizus, pagrindinį ir galutinį eskizus vertina istoriniu, moksliniu, komunikaciniu, ženklodaros, meninės raiškos ir kt. aspektais, atsižvelgdama į Lietuvos heraldikos tradicijas, tarptautinę praktiką, heraldikos mokslo ir meno tendencijas.

20. Pareiškėjas visus reikiamus dokumentus Komisijai teikia elektroninėmis ryšio priemonėmis, paštu arba tiesiogiai Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijai. Jei dokumentai buvo siųsti elektroninėmis ryšio priemonėmis, jų originalai Komisijai įteikiami per Komisijos nurodytą terminą, išskyrus atvejus, kai dokumentai teikti elektroninėmis ryšio priemonėmis buvo pasirašyti saugiu elektroniniu parašu.

21. Komisijoje svarstant, ar herbo etalonas ir (ar) heraldinio projekto pirminiai eskizai, eskizai, pagrindinis ir galutinis eskizai atitinka Herbo įstatymo, Taisyklių 19 punkto ir III skyriaus reikalavimus, gali dalyvauti su svarstomu klausimu susiję asmenys: Pareiškėjas, jo atstovas(-ai), dailininkas ir (ar) prireikus Komisijos pasitelkti ekspertai. Visi suinteresuoti asmenys turi teisę teikti paaiškinimus svarstomu klausimu.

 

III SKYRIUS

HERBO ETALONO IR HERALDINIO PROJEKTO REIKALAVIMAI

 

 

22. Komisijai teikiant Taisyklių 1 punkte nurodytą herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto galutinį eskizą, pridedama elektroninė laikmena su vietovės simbolikos piešiniais PDF, JPG ir SVG formatu.

23. Herbo etalono spalvotas piešinys ir reprezentacinės herbinės vėliavos heraldinis projektas piešiami ranka arba šilkografijos technika. Kiti heraldiniai projektai atliekami heraldines spalvas atitinkančiomis spaudos technikomis.

24. Naujai kuriamame, atkuriamame ir koreguojamame herbo etalone ar heraldiniame projekte naudojamos spalvos turi atitikti pateiktus spalvų kodus CMYK, RAL ir PANTONE skalėse (Taisyklių 5 priedas). Jie nurodomi ir elektroninėje laikmenoje pateikiamuose skaitmeniniuose dokumentuose.

25. Herbo etalonui, herbinių vėliavų ir herbinių antspaudų heraldiniams projektams naudojamas A4 formato 300–400 g matinis popierius. Pareiškėjo pasirinktas dailininkas nurodo savo vardą, pavardę ir sukūrimo metus lapo apatinėje kairėje pusėje po herbo etalonu bei heraldiniu projektu (Taisyklių 1 priedas).

26. Herbo etalono kūrimui naudojamas vėlyvosios gotikos skydas (su suapvalinta skydo apačia). Skydo viršutinės linijos ilgis yra 130 mm. Kitų skydo linijų ilgis turi atitikti matmenis, nurodytus Taisyklių 2 priede.

27. Herbinių heroldinių ir mobiliųjų figūrų kontūrai piešiami storesne juoda linija, o mobiliųjų figūrų atskiros dalys – plonesne juoda linija. Tokiomis pačiomis plonomis juodomis linijomis piešiamos lydinčiosios figūros, atskiriami ir skydo laukai, jeigu jų yra ne vienas (Taisyklių 3–4 priedai).

28. Herbo etalono linijų storis: skydo krašto – 1,4 mm (4 pt), skydo dalijimo linijų storis – 1 mm (3 pt). Herbinių figūrų išorinių linijų – 0,7–1 mm (2–3 pt). Vidinės herbinių figūrų linijos neturi būti storesnės nei 1 mm (3 pt) ir plonesnės nei 0,35 mm (1 pt) (Taisyklių 3–4 priedai).

29. Herbo etalonui kurti naudojami du metalai: auksas ir sidabras. Naudojant herbo etaloną spaudai, gamybai auksas gali būti pakeistas geltona, o sidabras – balta spalvomis. Naudojant herbus interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose, prezentacijose ir kt. skaitmeninėje erdvėje, metalai atitinkamai imituojami ochros ir pilka spalvomis. Herbo etalono spalvos yra septynios. Klasikinės keturios grynosios (be atspalvių) – raudona, mėlyna, juoda, žalia (kuriant herbus joms teikiamas prioritetas) ir vėliau atsiradusios – purpurinė ir ruda. Europinėje heraldikoje heraldinis purpurinės spalvos pavadinimas yra Purpure, tačiau Lietuvos heraldikos ypatybė ta, kad purpurinė (Prezidento) spalva atitinka heraldinį Sanguine pavadinimą. Žmogaus kūnas heraldikoje žymimas natūralia kūno spalva (Taisyklių 5 priedas).

30. Metalų ir spalvų derinimas reikalauja nedėti metalo ant metalo ir spalvos ant spalvos, t. y. jeigu skydo laukas yra raudonas – tai herbinė figūra gali būti tik auksinė arba sidabrinė ir atvirkščiai (Taisyklių 6 priedas). Ši taisyklė netaikoma spalvinant ginklus (paukščių ir žvėrių nagus, dantis, liežuvius, kanopas, ragus, snapus), uogas, akis, drabužių elementus, kai kuriuos kitus smulkius heraldinius simbolius (Taisyklių 7 priedas). Ji gali būti netaikoma istoriniams herbams ir istoriniams ženklams, jeigu juose taip suderintos spalvos, ir naujai kuriamiems herbo etalonams, jeigu to reikalauja specifiniai dalykai, kurie gali geriau atskleisti subjekto istoriją bei tradicijas.

31. Herbo etaloną, kurio skydo laukas yra juodas, būtina atskirti nuo skydo krašto 0,5 mm aukso (geltona) arba sidabro (balta) linija (atsižvelgiant į tai, ar skyde vaizduojamas heraldinis simbolis yra auksinis (geltonas), ar sidabrinis (baltas), tačiau, atkreipiant dėmesį į herbinio komponavimo ypatybes, galimas ir atvirkštinis variantas). Herbo etalono juodų herbinių figūrų vidinės linijos taip pat turi būti aukso (geltonos) arba sidabro (baltos) spalvos (atsižvelgiant į tai, ar skydo laukas yra auksinis (geltonas), ar sidabrinis (baltas), tačiau, atkreipiant dėmesį į herbinio komponavimo ypatybes, galimas ir atvirkštinis variantas) (Taisyklių 8 priedas).

32. Herbo etalono grafiniame piešinyje spalvos žymimos sutartiniais ženklais (Taisyklių 5 priedas). Visų herbo etalono grafinio piešinio spalvų sutartinio žymėjimo linijų storis – 0,35 mm (1 pt). Atstumas tarp linijų – 1,76 mm (5 pt) (Taisyklių 9 priedas).

33. Herbo etalono grafiniame piešinyje vietovės pavadinimas rašomas Times New Roman šriftu. Tarpas tarp skydo viršutinės linijos krašto ir raidžių – 4 mm (11 pt). Raidžių aukštis – 13 mm (36 pt) (Taisyklių 9 priedas).

34. Vietovės reprezentacinės herbinės vėliavos pločio ir ilgio santykis turi būti 5:6, tačiau, atsižvelgiant į heraldinio simbolio komponavimo vėliavoje ypatybes, galimi ir kiti variantai, o lauko herbinės vėliavos – 3:5. Reprezentacinės herbinės vėliavos heraldinis projektas gali būti be papuošimų (virvelės, kutų juostos ir virvelių su kutais). Koto antgaliai gali būti ietigaliniai arba rutuliniai (pasirinktinai aukso arba sidabro spalvos). Reprezentacinės herbinės vėliavos heraldiniame projekte, kai nėra herbo skydo, naudojamos aukso ir sidabro spalvos (metalai), kai yra herbo skydas, jame naudojamos aukso ir sidabro spalvos (metalai), o vėliavoje – geltona ar balta spalvos. Lauko herbinės vėliavos heraldiniame projekte aukso ir sidabro spalvos (metalai) atitinkamai keičiamos geltona ir balta spalvomis (Taisyklių 10–12 priedai). Kitoje vėliavų heraldinių projektų lapo pusėje dailininkas gali nurodyti vėliavos aukščio ir pločio santykį, kitas jos ypatybes.

35. Herbinio antspaudo heraldiniame projekte vaizduojami du atvaizdai: vienas lapo viršuje – padidintas (skersmuo – 76 mm), o antras lapo apačioje – natūralaus dydžio (santykis 1:1, skersmuo – 38 mm). Raidžių aukštis turi užimti maždaug 3/5 antspaudo legendos. Antspaudo išorinės linijos storis – 2x, vidinės linijos – 1x, herbinės figūros išorinės linijos storis – 1x, herbinės figūros vidinės linijos gali būti plonesnės už išorines. Antspaudo vaizdulyje gali būti vaizduojamas herbas arba tik herbinė(-s) figūra(-os) (Taisyklių 13–14 priedai).

36. Kuriant naują herbo etaloną ir atkuriant istorinį herbą, būtina stengtis herbines figūras komponuoti taip, kad jos užimtų visą skydo lauką. Mažiausias atstumas nuo skydo krašto – 2 mm.

37. Herbo etalone ir (ar) heraldiniame projekte turi būti naudojama kuo mažiau skirtingų heraldinių simbolių. Tapačių heraldinių simbolių viename skyde gali būti ir daugiau. Herbinei figūrai ar skydo laukui gali būti naudojamas damaskinažas, jei tai tinka stilistiškai ir kuria papildomą herbo simbolinę reikšmę.

38. Kiti heraldiniai projektai (antpečio žvaigždutės, antsiuvo, emblemos, kokardos, logotipo, medalio, mero grandinės ir jos miniatiūros, rankogalių segtukų, rektoriaus grandinės, sagos, vėliavos, vėluko, ženklo, ženklelio, žiedo, žvaigždės ir kt.) rengiami laikantis šiame skyriuje nustatytų reikalavimų ir Taisyklių 15 priedo pavyzdžio. Turi būti paruošti du heraldinių projektų egzemplioriai ant A4 formato 200–250 g lapų popieriaus.

39. Siekiant geresnės herbo etalono ir (ar) heraldinio projekto meninės raiškos, juose gali būti naudojami, suderinus su Komisija, ir kiti, Taisyklių 16 priede nenurodyti, linijų storiai, atstumai ir kt.

 

______________________

 

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

1 priedas

 

(Herbo komponavimo A4 formato lape pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 mm

 

 

_____________________________

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

2 priedas

 

 

(Herbinio skydo pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AB=BC=AD=65 mm

 

AE=BH

 

_____________________________

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

3 priedas

 

 

(Herbo etalono linijų storio (kai herbas vieno lauko) pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Skydo krašto linija 1,4 mm (4 pt);

2. Herbinių figūrų išorinės linijos 0,7–1 mm (2–3 pt);

3. Herbinių figūrų vidinės linijos neturi būti storesnės nei 1 mm (3 pt) ir plonesnės nei 0,35 mm (1  pt).

 

 

_____________________________

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

4 priedas

 

 

(Herbo etalono linijų storio (kai herbas kelių laukų) pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Skydo krašto linija 1,4 mm (4 pt);

 

2. Herbinių figūrų išorinės linijos 0,7–1 mm (2–3 pt);

 

3. Skydo laukų atskyrimo linija 1 mm (3 pt);

 

4. Herbinių figūrų vidinės linijos neturi būti storesnės nei 1 mm (3 pt) ir plonesnės nei 0,35 mm (1  pt).

 

 

 

_____________________________

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

5 priedas

 

 

 

(Spalvų kodų pavyzdžiai)

 

 

Table  Description automatically generated

 

1 Juoda gali būti nežymima sutartiniu žymėjimu

2 Purpurinė spalva minima Lietuvos Respublikos Prezidento įstatyme

 

____________________________

 

 

Priedo pakeitimai:

Nr. 3D-25, 2022-06-17, paskelbta TAR 2022-06-17, i. k. 2022-13111

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

6 priedas

 

(Metalų ir spalvų derinimo taisyklės pavyzdžiai)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________

 

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

7 priedas

 

(Metalų ir spalvų derinimo taisyklės pavyzdžiai)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų

ir herbinių ženklų kūrimo taisyklių

8 priedas

 

(Metalų ir spalvų derinimo taisyklės pavyzdžiai)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________________________

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

9 priedas

 

 

(Herbo etalono grafinio piešinio pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Spalvų sutartinių ženklų linijos 0,35 mm (1 pt);

 

2. Atstumas tarp linijų 1,76 mm (5 pt).

 

 

 

_____________________________

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių 

10 priedas

 

 

(Reprezentacinės vėliavos projekto pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reprezentacinės vėliavos pločio ir ilgio santykis 5:6.

 

Koto viršūnė gali būti ietigalinė arba rutulinė (pasirinktinai aukso arba sidabro spalvos).

 

 

 

_____________________________

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

11 priedas

 

(Reprezentacinės vėliavos be papuošimų projekto pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reprezentacinės vėliavos pločio ir ilgio santykis 5:6.

 

Koto viršūnė gali būti ietigalinė arba rutulinė (pasirinktinai aukso arba sidabro spalvos).

 

 

 

 

_____________________________

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

12 priedas

 

 

(Lauko vėliavos projekto pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lauko vėliavos pločio ir ilgio santykis 3:5.

 

 

_____________________________

 

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

13 priedas

 

(Antspaudo projekto su skydu pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skersmuo 76 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skersmuo 38 mm.

 

 

 

 

 

 

 

1. Antspaudo išorinė linija 2x;

 

2. Antspaudo vidinė linija 1x;

 

3. Herbinės figūros išorinės linijos 1x;

 

4. Herbinės figūros vidinės linijos gali būti plonesnės už išorines.

 

 

 

 

 

_____________________________

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

14 priedas

 

(Antspaudo projekto be skydo pavyzdys)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skersmuo 76 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skersmuo 38 mm.

 

 

 

 

 

1. Antspaudo išorinė linija 2x;

 

2. Antspaudo vidinė linija 1x;

 

3. Herbinės figūros išorinės linijos 1x;

 

4. Herbinės figūros vidinės linijos gali būti plonesnės už išorines.

 

_____________________________

 

 

 

 

 

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

15 priedas

 

(Heraldinių projektų pavyzdžiai)

 

 

1. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos emblemos heraldinis projektas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parašas

 

Dail. Vardenis Pavardenis

 

 

 

 

 

 

2. Kretingos rajono savivaldybės mero regalijos heraldinis projektas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parašas

 

Dail. Vardenis Pavardenis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Kauno rajono savivaldybės garbės ženklo heraldinis projektas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parašas

 

Dail. Vardenis Pavardenis

 

 

 

4. Neringos savivaldybės medalio „Už nuopelnus Neringai“ heraldinis projektas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aversas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miniatiūra

 

 

Parašas

 

Dail. Vardenis Pavardenis

 

_____________________________

 

 

Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir

herbinių ženklų kūrimo taisyklių

16 priedas

 

(Linijų storio lentelė)

 

 

Pavadinimas

Santykis

mm

pt

HERBO

Tarpas tarp skydo viršutinės linijos krašto ir raidžių

4

11

Skydo viršutinės linijos ilgis

130

Skydo krašto linija

1,4

4

Skydo dalijimo linija 

1

3

Herbinių figūrų išorinės linijos

0,7–1

nuo 2 iki 3

Vidinės herbinių figūrų linijos neturi būti storesnės nei

1

3

Vidinės herbinių figūrų linijos neturi būti plonesnės nei

0,35

1

Jei skydo laukas yra juodas, būtina atskirti nuo skydo krašto (Argent arba Or)

0,5

Grafinio piešinio spalvų sutartinio žymėjimo linijų storis

0,35

1

Grafinio piešinio atstumas tarp linijų

1,76

5

VĖLIAVOS

Reprezentacinės herbinės vėliavos pločio ir ilgio santykis

5:6

Lauko herbinės vėliavos pločio ir ilgio santykis

3:5

ANTSPAUDO

Antspaudo išorinės linijos storis

x2

Antspaudo vidinės linijos storis

x1

Antspaudo herbinės figūros išorinės linijos storis

x1

Komponavimas, vienas lapo viršuje – padidintas

2:1

76

Komponavimas, antras – žemiau 1:1

1:1

38

Raidžių aukštis turi užimti maždaug 

3/5

 

 

 

 

_____________________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos heraldikos komisija, Sprendimas

Nr. 3D-25, 2022-06-17, paskelbta TAR 2022-06-17, i. k. 2022-13111

Dėl Lietuvos heraldikos komisijos 2022 m. gegužės 13 d. sprendimo Nr. 3D-18 „Dėl Herbų, herbinių vėliavų, herbinių antspaudų ir herbinių ženklų kūrimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo