Suvestinė redakcija nuo 2017-05-04 iki 2018-03-08
Įsakymas paskelbtas: TAR 2015-02-13, i. k. 2015-02146
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) KRYPTIES „AGROINOVACIJOS IR MAISTO TECHNOLOGIJOS“ PRIORITETŲ VEIKSMŲ PLANŲ PATVIRTINIMO
2015 m. sausio 29 d. Nr. V-59/4-48
Vilnius
Vadovaudamiesi Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“, 26 punktu:
1. T v i r t i n a m e pridedamus:
1.1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Tvarūs agrobiologiniai ištekliai ir saugesnis maistas“ veiksmų planą;
1.2. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Funkcionalus maistas“ veiksmų planą;
2. N u s t a t o m e, kad šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir
mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2015 m. sausio 29 d. įsakymu Nr. V-59/4-48
PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ PRIORITETO „TVARŪS AGROBIOLOGINIAI IŠTEKLIAI IR SAUGESNIS MAISTAS“ VEIKSMŲ PLANAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Tvarūs agrobiologiniai ištekliai ir saugesnis maistas“ veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) parengtas įgyvendinant Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“ (toliau – Programa).
2. Veiksmų planas parengtas siekiant nustatyti Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties (toliau – Prioritetinė MTEPI raidos kryptis) „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Tvarūs agrobiologiniai ištekliai ir saugesnis maistas“ įgyvendinimo nuostatas.
4. Veiksmų plane vartojamos sąvokos šiame teisės akte suprantamos taip:
4.1. Agrobiologiniai ištekliai – žemės ir miškų ūkio paskirties dirvožemiai, vanduo, auginami augalai ir gyvūnai, kurių sukurta biomasė naudojama maisto, pašarų, energijos, statybos medžiagų ir kitų bioproduktų gamybai.
4.2. Agrobiologinių išteklių tvarumas – išteklių naudojimas veiksmingai, konkurencingai ir taupiai, išsaugant biologinę įvairovę ir nepažeistą aplinką, plėtojant naujas ekologiškas technologijas ir gamybos metodus, tenkinant dabartinius visuomenės poreikius ir nemažinant galimybių ateities kartoms.
4.3. Tikslusis (precizinis) ūkininkavimas – integruota konkretaus ūkio veiklos procesų valdymo (tvarkymo) sistema, kurioje naudojamos informacinės technologijos ir kitos tikslios priemonės, o ūkis tvarkomas derinant konkrečias dirvožemio sąlygas ir augalų auginimo reikalavimus (nuo dirvos įdirbimo, sėjos, tręšimo, augalų priežiūros iki derliaus nuėmimo) ir šios veiklos sąnaudų (darbo, mašinų panaudojimo ir kt.) duomenų sisteminimą. Ši sistema padidina ilgalaikį konkrečios vietovės ir visos ūkio produkcijos veiksmingumą, našumą ir pelningumą, sumažina neigiamą poveikį laukinei gyvūnijai ir aplinkai. Mokslinių tyrimų tiksliojo (precizinio) ūkininkavimo srityje siekis – kurti ir vertinti naujas programas ir priemones, gerinančias dirvožemio, pasėlių priežiūros technologinių priemonių ir augalų poreikių suderinamumą, švelninančias klimato kaitos įtaką, taip pat tikslinti ir į visus ūkio valdymo procesus diegti įvairias technologines priemones. Taip siekiama tausoti išteklius, nustatyti teisingą naudos ir kainos santykį.
6. Vykdant Veiksmų planą ketinama prisidėti prie pokyčių, kurių tikimasi įgyvendinant Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“. Prioriteto įgyvendinimo metu sukurti rezultatai neatsiejami nuo geros visuomenės sveikatos būklės, užtikrinančios aktyvų dalyvavimą visuomeniniame gyvenime, todėl Prioritetinės MTEPI raidos krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioritetas „Tvarūs agrobiologiniai ištekliai ir saugesnis maistas“ (toliau – Prioritetas) daugiausia prisidės įgyvendinant sumanios visuomenės kūrimo viziją – ugdant sveiką visuomenę. Prioriteto rezultatai iš dalies tarnaus ir siekiant sumanios ekonomikos tikslų, formuojant socialinę verslo atsakomybę ir darnų išteklių naudojimą, kad, taupiai plėtojant miškininkystę ir tausojantį žemės ūkį bei žuvininkystę, būtų užtikrintas ekosistemų stabilumas ir saugoma biologinė įvairovė.
II SKYRIUS
ESAMOS SITUACIJOS APRAŠYMAS
7. 2012 metais maisto produktų, gėrimų ir tabako gaminių gamybos sektoriuje veikė apie 1,3 tūkst. įmonių, kurioms gali būti aktualios būsimos inovacijos, sukurtos, jeigu bus įgyvendinamas Prioritetas. Beveik visos žemės ūkio ir maisto įmonės (pvz., ekologiniai ūkiai) tobulina, naudoja ar kuria saugesnių žemės ūkio žaliavų ir maisto gamybos technologijas, nes tai lemia jų konkurencingumą rinkoje. 2010 m. Lietuvoje buvo apie 200 tūkst. žemės ūkių, didesnių nei 1 ha. 2012 m. duomenimis, maisto produktų, gėrimų ir tabako gaminių gamybos sektoriuje dirbo 42,5 tūkst. darbuotojų. Sukurta pridėtinė vertė gamybos kainomis sudarė apie 580 mln. eurų.
8. Verslo įmonių investicijų į mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros (toliau – MTEP) projektus suma 2007–2013 m. buvo apie 2,6 mln. eurų.
9. 2012 m. lietuviškų maisto produktų, nealkoholinių ir alkoholinių gėrimų, acto, tabako gaminių eksportas sudarė apie 1 mlrd. eurų. Sauga yra vienas iš pagrindinių reikalavimų eksportuojant žemės ūkio žaliavas ir maisto produktus. Pasaulio šalims vis svarbiau tampa apsirūpinti maistu, tad saugesnis maistas bus, be abejonės, vienas iš pagrindinių veiksnių plėtojant eksportą. Be to, pačios saugesnių žemės ūkio žaliavų ir maisto gamybos technologijos gali būti tiražuojamos ir eksportuojamos kaip inovacijos.
10. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų potencialas palyginti aukštas, kad galėtų vykdyti MTEP veiklas, aktualias Prioritetui įgyvendinti. Žemės ūkio ir maisto mokslo, ir technologijų srities specialistų rengimo kasmet parengiama vis daugiau. Mokslo ir studijų institucijose sutelkti aukšto tarptautinio lygio mokslininkai, vykdantys MTEP veiklą Prioritetui aktualiausiose kryptyse. Iššūkiai ir problemos, kuriuos tikimasi spręsti įgyvendinant Prioritetą, buvo aktualūs ilgą laiką. Sistemiškai jie pradėti spręsti nuo 2007 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis ėmus remti Prioritetui įgyvendinti aktualias MTEP veiklas. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų priemonių, skirtų MTEP veiklai finansuoti, lėšomis remiant mokslo ir studijų institucijose vykdomus mokslinius tyrimus jau pavyko pasiekti reikšmingą pažangą. Prie šios pažangos nemažai prisidėjo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis nuo 2011 m. įgyvendinama Nacionalinė mokslo programa „Sveikas ir saugus maistas“, patvirtinta švietimo ir mokslo ministro 2011 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. V-694 „Dėl Nacionalinės mokslo programos „Sveikas ir saugus maistas“ patvirtinimo“. Formuluojant Prioritetui įgyvendinti reikalingų priemonių derinį, atsižvelgta į pasiektą pažangą saugesnio maisto, jam skirtų sudėtinių dalių ir pakuočių, maisto saugos įvertinimo ir padidinimo priemonių tyrimų srityje. Tokių valstybės ir visuomenės gerovei svarbių sričių, kaip žemės ūkis ir maisto sauga, sveikatingumas, neketinama apleisti ir ateityje. Remtinų naujų nacionalinių mokslo programų sąrašas, kurio pagrindu pradėtos rengti naujos nacionalinės mokslo programos (tarp jų – „Agro-, miško ir vandens ekosistemų tvarumas“), patvirtintas švietimo ir mokslo ministro 2013 m. spalio 11 d. įsakymu Nr. V-949 „Dėl nacionalinių mokslo programų sąrašo patvirtinimo“. Tikimasi, kad jos rezultatai nemaža dalimi pasitarnaus įgyvendinant Prioritetą.
11. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis mokslo ir studijų institucijose kuriama ir atnaujinama MTEP infrastruktūra, ji taip pat pasitelkiama Prioritetui įgyvendinti aktualioms MTEP veikloms. Prioritetui įgyvendinti aktualios MTEP veiklos vykdomos minėtos MTEP infrastruktūros pagrindu sukurtame Aleksandro Stulginskio universiteto ir Agrarinių ir miškų mokslo centro mokslinį potencialą jungiančiame Žemės ir miškų jungtiniame tyrimų centre ir Kauno technologijos universiteto Maisto mokslo ir technologijų kompetencijos centre, Lietuvos sveikatos mokslų universitete veikiančiame Gyvūnų sveikatingumo, mitybos ir gyvūninių žaliavų mokslo centre. Prioritetui taip pat aktuali biologinių ir žemės išteklių tyrimo ir naudojimo technologijų MTEP veiklai skirta MTEP infrastruktūra kuriama ir atnaujinama Gamtos tyrimų centre. Šie mokslinių tyrimų centrai tarnauja ne tik mokslinės bendruomenės, bet ir privataus sektoriaus poreikiams.
12. Lietuvos mokslo ir studijų institucijos ir verslo įmonės palaiko ryšius, dalyvaudamos Nacionalinio gėrimų pramonės klasterio, Maisto (vaisių ir daržovių) klasterio, Natūralaus mineralinio vandens klasterio, Nacionalinio maisto ūkio klasterio veikloje.
13. Problemų ir iššūkių, susijusių su Prioriteto įgyvendinimu, sprendimas aktualus ir tarptautiniu mastu. Jo svarbą rodo Bendrojoje mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), patvirtintoje 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1291/2013 (sukuriama bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) ir panaikinamas sprendimas Nr. 1982/2006/EB) (toliau – Programa „Horizontas 2020“), 3 dalies „Visuomenės uždaviniai“ 2 punkte numatytas uždavinys „Apsirūpinimo maistu saugumas, tvarus žemės ūkis ir miškininkystė, moksliniai tyrimai jūrų, laivybos ir vidaus vandenų srityse bei bioekonomika“. Jį sprendžiant galėtų aktyviai dalyvauti Lietuvos tyrėjai ir kiti specialistai.
14. Nepaisant pastangų remti MTEP veiklą, kol kas mokslinių tyrimų rezultatai nėra sistemingai komercinami, todėl šią spragą, tikimasi, užpildys sėkmingai įgyvendinamas Prioritetas. Kad Prioritetas būtų įgyvendintas, reikia stiprinti ir koncentruoti MTEP išteklius šiose tematinėse MTEP srityse: augalininkystės ir gyvulininkystės technologijos, maisto perdirbimo ir tvarkymo technologijos, biotechnologijos, chemijos inžinerija (nauji maisto žaliavų apdorojimo būdai). Jei norime stiprinti žmogiškųjų išteklių gebėjimus šiose srityse, turi būti rengiami aukštos kvalifikacijos augalininkystės ir gyvulininkystės, maisto mokslo ir technologijų, cheminės inžinerijos, taikomosios biotechnologijos, maisto ir jo komponentų analizės specialistai. Lietuvai, kuri su turimais ištekliais ketina skatinti šalies ekonomikos pertvarką ir konkurencingumą, pravartu stiprinti verslo gebėjimus prisidėti kuriant ir diegiant sukurtas technologijas į tokias ekonomines sritis, kaip žemės ūkis, maisto pramonė, biotechnologijos, chemijos pramonė. Turi būti skatinamos inovatyvios verslo įmonės, naudojančios naujų natūralių maisto komponentų ir saugesnių maisto produktų gamybos technologijas ir įrangą, kad būtų įdiegti saugumą užtikrinantys procesai.
III SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
15. Veiksmų plano tikslas – skatinti MTEP ir inovacijų veiklas, kurios sudarytų sąlygas atsirasti tvariai maisto grandinei, taupiai naudoti biologinius išteklius žemės ir maisto ūkyje, gaminti saugų ir kokybišką maistą, veiksmingai kurti ir naudoti maisto žaliavas. Veiksmų planas taip pat prisideda siekiant MTEP ir inovacijų sprendimais didinti didelės pridėtinės vertės, žinioms ir aukštos kvalifikacijos darbo jėgai imlių ekonominių veiklų įtaką šalies bendrajam vidaus produktui ir struktūriniams ūkio pokyčiams.
16. Veiksmų plano uždaviniai:
16.3. skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas;
16.4. skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus;
IV SKYRIUS
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPAI
17. Prioritetui įgyvendinti naudojamos priemonės parinktos, vadovaujantis Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1281 „Dėl Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programos patvirtinimo“, Valstybine studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1494 „Dėl Valstybinės studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programos patvirtinimo“, ir jas įgyvendinančiais teisės aktais.
18. Prioritetui įgyvendinti reikalingų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių rinkinys nustatytas atsižvelgiant į tarptautinės nepriklausomų ekspertų darbo grupės 2014 m. vasario 21 d. ataskaitą „Prioritetų įgyvendinimo kelrodžiai“. Atsižvelgiant į šią ataskaitą, išskiriami šie Prioriteto įgyvendinimo etapai:
18.1. mokslo potencialo kritinės masės generavimo etapas apima veiklas, susijusias su tinkamos aplinkos naujoms idėjoms, sprendimams ieškoti, technologijoms, prototipams kurti sudarymu ir pasirengimu vykdyti šias veiklas;
18.2. naujų idėjų ir jų sprendimų paieška apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus bendro ir tikslinio pobūdžių fundamentinius mokslinius tyrimus;
18.3. technologijų ir jų prototipų kūrimo etapas apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus pramoninius mokslinius tyrimus ir bandomąją taikomąją veiklą;
V SKYRIUS
PRIORITETO TEMATINIS SPECIFIŠKUMAS
20. Įgyvendinant Veiksmų planą siekiama:
20.1. tirti ir kurti saugesnes natūralias maisto žaliavas, maisto sudėtines dalis ir produktus, maisto priedus, inovatyvias maisto pakuotes ir saugojimo technologijas;
20.2. tirti ir kurti perspektyvias, adaptuotas maistinių ir pašarinių augalų veisles, galvijų linijų ir genotipų pradinę medžiagą su tiksliniais kokybiniais parametrais;
20.4. tirti ir kurti inovatyvias, technologinėmis, aplinkosauginėmis ir logistinėmis savybėmis pasižyminčias veiksmingas trąšas arba jų komponentus, biologinius preparatus, užtikrinančius tvarią aplinką;
21. Sėkmingas Veiksmų plano 20 punkte minimų siekių įgyvendinimas neatsiejamas nuo viešojo ir privataus sektorių institucijų vykdomų MTEP veiklų.
22. Svarbus vaidmuo įgyvendinant Prioritetą tenka jungtinėms studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų iniciatyvoms (toliau – Jungtinės iniciatyvos). Pasitelkiant jas ketinama spręsti ūkio sektoriams aktualias problemas, vykdant MTEP veiklą ūkio sektoriams aktualiose tematikose ir tikintis, kad privatus sektorius įsitrauks realizuojant MTEP veiklos rezultatus. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, atsižvelgiant į Veiksmų plano 20 punkte numatytus siekius ir Veiksmų plano 16 punkte nustatytus uždavinius, MTEP veiklos vykdomos siekiant:
22.1. kurti ar išskirti tikslinės paskirties genotipus, sudarančius prielaidas saugesnių augalinės ir gyvūninės kilmės maisto žaliavų ir produktų gamybos technologijų plėtrai;
22.2. stabilizuoti išskirtus naujus tikslinius genotipus įvertinant genotipo savybes, tinkamas saugesniems pašarams ir maistui;
22.3. tirti perspektyvių maistinių ir pašarinių augalų selekcinių linijų, adaptacines savybes bei originalumą lauko, laboratorinėmis ir kitomis sąlygomis;
22.4. išaiškinti perspektyviausias inovatyvių būdų ir technologijų, skirtų atliekoms ir (arba) atsinaujinantiems ištekliams perdirbti ir gaminti, panaudojimo technines galimybes;
22.6. tirti galimybes, kaip žemės ūkio ir maisto perdirbimo atliekas būtų galima panaudoti dirvožemio derlingumui padidinti, ir ieškoti naujų beatliekinių technologijų;
22.7. išaiškinti perspektyviausias naujų, saugesnių, natūralių maisto priedų ir kitų sudėtinių dalių žaliavas;
22.9. ieškoti inžinerinių sprendimų, skirtų optimizuoti tiksliojo (precizinio) ūkininkavimo technologinius parametrus augalininkystėje ir gyvulininkystėje;
22.10. bandyti ir atrinkti tiksliosios (precizinės) augalininkystės ir gyvulininkystės technologijas, tinkamiausias Lietuvos agrariniam sektoriui;
22.11. rengti naujų ir adaptuotų veislių agronomines ir technologines koncepcijas, nustatyti naujų genotipų galvijų formavimo metodikas;
22.12. vertinti selekcionuojamas savybes, siekiant išryškinti jų agronominius ir technologinius parametrus, formuoti perspektyvius genotipus ir homozigotines linijas, dauginti genetinę medžiagą;
22.13. tikrinti galvijų formuojamų naujų genotipų požymių įtvirtinimą ir įvertinti jį selekciniuose branduoliuose;
22.14. kurti matematinius–biologinius prognozavimo modelius, skirtus inovatyvių biologinių preparatų dirvožemio derlingumui palaikyti bei kenksmingiems organizmams kontroliuoti, analizuoti ir rinkti optimalius sprendimo būdus, kaip atliekas ir atsinaujinančius šaltinius panaudoti inovatyvioms trąšoms ir (arba) jų komponentams, biologiniams preparatams pagaminti laboratorinėmis sąlygomis;
22.17. optimizuoti naujų inovatyvių maisto pakuočių gamybos ir agroproduktų saugojimo būdų technologijas;
22.18. išbandyti naujas inovatyvias maisto pakuotes, konkrečių maisto gaminių saugojimo technologijas, kurias taikant gerėtų maisto produktų sauga;
22.19. išbandyti naujas augalų veisles, tikrinti jų agronomines ir technologines savybes bei vertinti galvijų suformuotų naujų genotipų savybes ir požymius;
22.20. kurti inovatyvių biologinių preparatų, naujų trąšų ir (arba) jų komponentų su geromis technologinėmis, aplinkosauginėmis ir logistinėmis savybėmis prototipus, patikrinti jų tinkamumą plėtojant ekonomiškai ir ekologiškai tvarias, integruotas agrobiologinių išteklių gamybos technologijas, bandomąsias partijas ir gaminti jų prototipus;
22.22. išbandyti naujų inovatyvių maisto pakuočių, maisto ir jo komponentų saugojimo technologijas ir gaminti jų prototipus;
23. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, siekiama, kad MTEP veiklos, vykdomos įgyvendinant Veiksmų planą, sudarytų sąlygas:
23.1. ruošti naujų pašarinių ir maistinių augalų veislių dauginamąją sėklinę medžiagą pirminės sėklininkystės grandyse, selekciniuose branduoliuose formuoti naujus galvijų genotipus su pageidaujamais požymiais;
23.2. kurti ir gaminti tikslinės paskirties ir parametrų naujų pašarinių ir maistinių augalų veislių sėklas pramoniniam dauginimui, dauginti selekciniuose branduoliuose formuojamus naujus galvijų genotipus ir juos platinti;
23.3. ruošti technologinius parametrus, kad inovatyvios ir paklausios, turinčios gerų technologinių, aplinkosauginių ir logistinių savybių trąšos, jų komponentai, biologiniai preparatai iš atliekų ir atsinaujinančių išteklių būtų naudojami žemės ūkyje, taip pat kurti informacines geografinės informacinės sistemos (angl. Geographic Information System) technologijomis grįstas sprendimų priėmimo sistemas, matematinius-biologinius kenksmingųjų organizmų ir augalų mitybos kontrolės modelius;
23.6. kurti ir diegti tiksliosios (precizinės) augalininkystės ir gyvulininkystės ūkininkavimo technologijas;
24. Veiksmų plano 22 punkte nustatyti siekiai gali būti keičiami, atsižvelgiant į Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-576/4-409 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Koordinavimo grupė), siūlymus, formuojamus, atsižvelgiant į Veiksmų plano įgyvendinimo stebėsenos, poveikio vertinimo ir mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimo proceso metu surinktus ar kitokius pagrįstus duomenis ir siūlymus.
VI SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS
25. Veiksmų plano 16 punkte nustatyti uždaviniai įgyvendinami vykdant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
26. Veiksmų plano įgyvendinimas gali būti finansuojamas:
26.2. Europos Sąjungos finansinės paramos (2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, patvirtintos Europos Komisijos 2014 m. rugsėjo 8 d. sprendimu Nr. C(2014) 6397 (toliau – Veiksmų programa) 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“, Veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ ir Veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonių) ir bendrojo finansavimo lėšomis;
27. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto ir 9 prioriteto priemonių lėšų skirtos tiesiogiai remti veiklas, reikalingas Prioritetui įgyvendinti, todėl Veiksmų plano 1 priedo lentelėje prie šių priemonių numatyta preliminari suma, kurią ketinama panaudoti Prioritetui įgyvendinti pagal poreikį.
28. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto priemonių lėšų nepriskirtinos konkretiems prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių prioritetams (toliau – MTEPI prioritetai), jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti prie visų arba daugumos MTEPI prioritetų įgyvendinimo.
29. Dalis Veiksmų programos 9 prioriteto priemonių ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis įgyvendinamos priemonės aktualios visai studijų, MTEP ir inovacijų sistemai ir konkretiems MTEPI prioritetams nepriskirtinos, tačiau jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti ir prie Prioriteto įgyvendinimo.
30. Veiksmų programos 3 prioriteto priemonės, nors ir aktualios visai verslo sąlygų gerinimo ir pagalbos verslui sistemai, netiesiogiai prisidės prie Veiksmų plano įgyvendinimo, daugiausia privataus sektoriaus subjektams sudarydamos sąlygas diegti į rinką naujus produktus ir generuodamos kritinę verslo potencialo masę. Įgyvendinant Veiksmų programos 3 prioriteto priemones, planuojama remti tokias Prioritetui įgyvendinti aktualias veiklas: gaminių ir (arba) produktų dizaino kūrimas, didelio poveikio technologijų diegimas į tradicinės pramonės šakas, produkcijos pristatymas tarptautinėse parodose ir (arba) mugėse, planuojamų eksportuoti gaminių ir paslaugų sertifikavimas, naujų gamybos ir paslaugų teikimo pajėgumų didinimas, verslo inkubatorių infrastruktūros plėtra, narystė tarptautiniuose tinkluose (platformose), naujų produktų ir paslaugų žinomumo didinimas, konsultacijos pradedantiesiems verslininkams.
31. Mokslo ir studijų institucijų lėšas ketinama pritraukti remiant veiklas, susijusias su studijų ir MTEP infrastruktūros, reikalingos Prioritetui įgyvendinti, kūrimu ir atnaujinimu (įgyvendinant infrastruktūros projektus, tikėtina, kad mokslo ir studijų institucijos prisidės nuosavomis lėšomis). Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos įtrauktos į grafą „Valstybės biudžeto lėšos ir kitos lėšos“.
32. Privačių juridinių asmenų lėšas ketinama pritraukti įgyvendinant priemones, kurių pagrindu vykdomiems projektams numatytas valstybės bendrasis finansavimas, – verslo įmonės privalės nuosavomis lėšomis padengti dalį projektų vertės. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos pateiktos grafoje „Privataus sektoriaus lėšos“.
33. Prioritetas iš dalies gali būti įgyvendintas Lietuvos tyrėjams ir kitiems specialistams dalyvaujant programoje „Horizontas 2020” ir kitose tarptautinėse programose. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje lėšos, pritrauktos iš tarptautinių programų, nenurodytos.
34. Įgyvendinant Veiksmų planą siekiama kiekybinių ir kokybinių rezultatų, atitinkančių Veiksmų plano 1 priede nustatytus vertinimo kriterijus.
35. Veiksmų plano uždavinius įgyvendinančių priemonių kvietimų teikti paraiškas skelbimo arba projektų sąrašų sudarymo terminai nustatomi atsižvelgiant į 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 1090 „Dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisyklių patvirtinimo“.
36. Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių plėtrą ir jų prioritetų (taip pat MTEPI prioritetų veiksmų planų) įgyvendinimą koordinuoja Koordinavimo grupė.
37. Veiksmų planas įgyvendinamas skatinant ir remiant verslo subjektų ir mokslo, studijų institucijų sąveiką ir bendradarbiavimą. Verslo subjektus ir mokslo, studijų institucijas bendradarbiauti skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka. Kaip įgyvendinama Programa, stebima nuolat analizuojant ir vertinant MTEPI prioritetų veiksmų planų įgyvendinimą. Veiksmų plano įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą, švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka, atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras.
38. Veiksmų plano 1 priede nustatytų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių pagrindu vykdomų Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba kitų šaltinių lėšomis planuojamų finansuoti projektų metu kuriama infrastruktūra ir įsigyjama įranga neturi dubliuoti šiuo metu mokslo ir studijų institucijose ar kituose viešojo sektoriaus subjektuose esančios įrangos, išskyrus atvejus, kai esamos įrangos pajėgumo nepakanka Prioritetui įgyvendinti.
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Agroinovacijos ir maisto technologijos“
prioriteto „Tvarūs agrobiologiniai ištekliai
ir saugesnis maistas“ veiksmų plano
1 priedas
VEIKSMŲ PLANO UŽDAVINIAI, priemonĖS, Preliminarus lėšų poreikis JOMS įgyvendinTi IR VERTINIMO KRITERIJAI
Eil. Nr. |
Uždaviniai ir priemonės |
Preliminarios lėšos, tūkst. Eur. |
Atsakinga institucija |
Uždavinių ir priemonių vertinimo kriterijai |
Kriterijų reikšmės |
||||
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos |
Valstybės biudžeto ir kitos lėšos |
Privataus sektoriaus lėšos |
2018 metai |
2023 metai |
|||||
1. |
Uždavinys: kurti ir diegti į rinką naujas technologijas, produktus, procesus, metodus |
|
|
|
|
Sukurti gaminių, paslaugų ar procesų prototipai (koncepcijos) per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
13 |
30 |
|
1.1. |
Priemonė: Rizikos kapitalas MTEPI veikloms |
5 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
Švietimo ir mokslo ministerija |
Bendrai vykdomų verslo ir mokslo ir studijų institucijų projektų skaičius (vnt.)
Naujų įmonių, gavusių investicijas, skaičius |
2
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
4
70 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
|
1.2.
|
Priemonė: bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
30 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
17 950 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|||||
9 784
|
- |
9 784 |
Ūkio ministerija |
Sertifikuotų produktų skaičius (vnt.)
|
1 |
3 |
|||
1.3. |
Priemonė: parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) |
||||||||
1.4. |
Priemonė: parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) |
||||||||
1.5. |
Priemonė: parama MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
28 739 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. veiksmų plano 28 punktą) |
|
28 739 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. veiksmų plano 28 punktą) |
|
|
|
||
2. |
Uždavinys: skatinti žinioms imlaus verslo kūrimąsi, didelį potencialą turinčių įmonių plėtrą |
1 432 |
- |
1 432 |
Naujos įmonės, gavusios investicijų per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
1 |
2 |
||
2.1. |
Priemonė: parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) |
Kitos formos nei subsidija finansinę paramą gaunančių įmonių skaičius (vnt.) |
1 |
3 |
|||||
2.2. |
Priemonė: parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) |
||||||||
3. |
Uždavinys: skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas |
|
|
|
Nauji klasterio nariai per 3 m. nuo projekto įgyvendinimo pradžios (vnt.) |
2
|
4
|
||
Pritraukta privačių investicijų į MTEPI sritį pagal sumanios specializacijos kryptis per 3 m. po projekto įgyvendinimo (tūkst. Eur) (Šio vertinimo kriterijaus reikšmės skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
42 353 |
95 295 |
|||||||
3.1. |
Priemonė: parama investicijoms į klasterį ir klasterio eksploatavimui („Inoklaster LT“) |
1 640 |
- |
1 640 |
Teisiškai saistančių susitarimų su tarptautiniais partneriais skaičius (vnt.)
|
4 |
10 |
||
3.2. |
Priemonė: parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConect LT“) |
||||||||
3.3. |
Priemonė: parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) |
||||||||
3.4. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) |
5 792 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. veiksmų plano 28 punktą) |
- |
5 792 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. veiksmų plano 28 punktą) |
|||||
3.5. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“; „SMART FDI“) |
43 443 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|
43 443 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|||||
3.6. |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“)
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
Ikiprekybinių pirkimų skaičius |
5 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
||
4. |
Uždavinys: skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus |
|
|
|
Švietimo ir mokslo ministerija |
Mokslo ir studijų institucijų vykdomi verslo MTEP užsakymai (tūkst. Eur) |
3,6
|
4,7
|
|
Mokslo ir studijų institucijų pajamos iš intelektinės veiklos rezultatų (tūkst. Eur) |
20,9 |
27,1 |
|||||||
4.1. |
Priemonė: kompetencijos centrų veiklos skatinimas |
20 270 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
4 054 |
|
|
|
||
4.2. |
Priemonė: MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo-verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
2 896 |
|||||
4.3. |
Priemonė: MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) |
10 137 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5. |
Uždavinys: stiprinti mokslo ir studijų institucijų ir kitų viešojo ir privataus sektorių subjektų potencialą ir gebėjimus kurti ir komercinti žinias, rengti mokslo ir inovacijų vadybos specialistus |
|
|
|
Išorės vartotojai iš užsienio mokslo ir studijų institucijų, Lietuvos ir užsienio verslo įmonių, pasinaudoję atnaujinta atviros prieigos mokslinių tyrimų infrastruktūra (lėšos, gautos iš šių vartotojų (tūkst. Eur) |
18,9 |
24,5 |
||
Publikacijų dažnai cituojamuose periodiniuose mokslo leidiniuose skaičius (vnt.) |
21 |
27 |
|||||||
5.1. |
Priemonė: MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse |
49 988 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
Tyrėjų, dirbančių pagerintoje mokslinių tyrimų infrastruktūros bazėje, skaičius (visos darbo dienos ekvivalentai)
Mokslo ir studijų institucijose susikūrusių naujų žinioms imlių įmonių (angl. spin-off) skaičius (vnt.) |
30
0 |
39
2
|
||
5.2. |
Priemonė: įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga dalyvavimui tarptautinėse ar regioninėse mokslinių tyrimų iniciatyvose, atnaujinimas, kūrimas ir plėtra |
52 132 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.3. |
Priemonė: aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai |
6 300 (lėšos, skirtos visiems šios prioritetinės MTEPI raidos krypties prioritetams) |
- |
- |
|||||
5.4. |
Priemonė: MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas |
28 960 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.5. |
Priemonė: ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse |
26 645 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.6. |
Priemonė: informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) |
4 340 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.7. |
Priemonė: mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus |
30 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.8. |
Priemonė: inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas |
14 480 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.9. |
Priemonė: doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) |
23 170 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
62 154 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.10. |
Priemonė: mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.11. |
Priemonė: mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą |
4 344 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.12. |
Priemonė: studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas |
2 317 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.13. |
Priemonė: stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas |
10 426 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.14. |
Priemonė: studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose |
10 137 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.15. |
Priemonė: mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas |
9 201 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.16. |
Priemonė: finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas |
- |
130 000 (kasmet) (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.17. |
Priemonė: Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.18. |
Priemonė: mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas |
1 304 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
258 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.19. |
Priemonė: užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą |
- |
54 275 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.20. |
Priemonė: mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus |
49 525 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.21. |
Priemonė: paralelinių laboratorijų MTEP veikla |
3 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.22. |
Priemonė: praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
Priedo pakeitimai:
Nr. V-597/4-440, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17696
Nr. V-306/4-261, 2017-04-26, paskelbta TAR 2017-05-03, i. k. 2017-07399
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Agroinovacijos ir maisto technologijos“
prioriteto „Tvarūs agrobiologiniai ištekliai ir
saugesnis maistas“ veiksmų plano
2 priedas
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPŲ IR STUDIJŲ, MTEP IR INOVACIJŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ SĄRYŠIS
Prioriteto įgyvendinimo etapai, atitinkantys Veiksmų plano 18 punktą |
||||||||
Studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonės, atitinkančios Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones (skliaustuose nurodytas atitinkamas Veiksmų plano 1 priedo papunktis) |
1. Mokslo potencialo kritinės masės generavimas |
2. Naujų idėjų ir jų sprendimų paieška |
3. Technologijų ir jų prototipų kūrimas |
4. Diegimas į rinką |
5. Verslo potencialo kritinės masės generavimas |
|||
MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.1) |
Bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.2) |
Mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse (5.10) |
||||||
Įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga dalyvavimui tarptautinėse ar regioninėse mokslinių tyrimų iniciatyvose, atnaujinimas, kūrimas ir plėtra (5.2) |
MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) (4.3) |
|||||||
MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas (5.4) |
Parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) (2.1) |
|||||||
Ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.5) |
Parama investicijoms į klasterį („Inoklaster LT“) (3.1) |
|||||||
Informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) (5.6) |
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|||||
Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus (5.7) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) (3.4) |
|||||||
Inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas (5. 8) |
Užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą (5.19) |
Parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) (2.2) |
||||||
Doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) (5.9) |
|
Parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) (3.3) |
||||||
Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą (5.11) |
Paralelinių laboratorijų MTEP veikla (5.21) |
|
|
|||||
Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas (5.13) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“; „SMART FDI“) (3.5) |
|||||||
Studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose (5.14) |
Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai (5.3) |
|
|
|||||
Mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas (5.15) |
Parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) (1.3) |
|||||||
Finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas (5.16) |
Parama MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.5) |
|||||||
Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas (5.17) |
Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas (5.12) |
|||||||
Mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas (5.18) |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“) (3.6) |
|||||||
Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus (5.20) |
|
Rizikos kapitalas MTEPI veikloms (1.1) |
||||||
Praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą (5.22) |
Kompetencijos centrų veiklos skatinimas (4.1) |
|||||||
|
Parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) (1.4) |
|
||||||
MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) (4.2) |
||||||||
Priedo pakeitimai:
Nr. V-597/4-440, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17696
Nr. V-306/4-261, 2017-04-26, paskelbta TAR 2017-05-03, i. k. 2017-07399
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir
mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2015 m. sausio 29 d. įsakymu Nr. V-59/4-48
PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ PRIORITETO „FUNKCIONALUS MAISTAS“ VEIKSMŲ PLANAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Funkcionalus maistas“ veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) parengtas įgyvendinant Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“, (toliau – Programa).
2. Veiksmų planas parengtas siekiant nustatyti Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties (toliau – Prioritetinė MTEPI raidos kryptis) „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Funkcionalus maistas“ įgyvendinimo nuostatas.
4. Veiksmų plane vartojamos sąvokos:
4.1. Funkcionalusis maistas – sveikatą, savijautą gerinantys arba profilaktiškai veikiantys maisto produktai, kurių maistingumo ir sveikatingumo savybės apibrėžtos 2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (EB) Nr. 1924/2006 „Dėl teiginių apie maisto produktų maistingumą ir sveikatingumą“.
4.2. Funkcionalusis maisto komponentas – tai tinkama vartoti (maistinė) medžiaga (kita medžiaga, maisto produktai ar jų kategorijos), pasižyminti žmogaus sveikatai naudingomis savybėmis. Šių savybių turintys maisto produktai teigiamai veikia asmens sveikatą (pvz., gali pagerinti savijautą ir (arba) sumažinti riziką susirgti).
6. Įgyvendinant Veiksmų planą ketinama prisidėti prie pokyčių, kurių tikimasi įgyvendinant Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“. Prioritetinės MTEPI raidos krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Funkcionalus maistas“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo metu sukurti rezultatai neatsiejami nuo geros visuomenės sveikatos būklės, leidžiančios aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime, todėl Prioritetas daugiausia prisidės įgyvendinant sumanios visuomenės kūrimo viziją – ugdant sveiką visuomenę.
II SKYRIUS
ESAMOS SITUACIJOS APRAŠYMAS
7. Maisto ir gėrimų pramonė yra vienas didžiausių Lietuvos apdirbamosios gamybos sektorių. Šiame sektoriuje 2012 m. veikė 1,3 tūkst. įmonių, kuriose dirbo 42,5 tūkst. darbuotojų. Sukurta pridėtinė vertė buvo apie 0,58 mlrd. eurų. Dauguma įmonių gamina galutinius produktus. Taip pat daugėja žemės ūkio įmonių, auginančių specifinės paskirties žemės ūkio augalus, į kurių sudėtį įeina pageidaujami funkcionaliojo maisto komponentai. Lietuviškos žemės ūkio produkcijos ir maisto produktų (kombinuotos nomenklatūros kodai 01-21) eksportas 2013 m. buvo daugiau nei 2,3 mlrd. eurų.
8. Šiuo metu žemės ūkio, maisto ir gėrimų pramonės įtaka Lietuvos ūkiui yra viena didžiausių, tačiau Lietuvos įmonių investicijos į mokslinius tyrimus, eksperimentinę (socialinę, kultūrinę) plėtrą (toliau – MTEP) ir inovacijas išlieka menkos. 2007–2010 m. maisto, gėrimų ir tabako sektoriuose veikiančių įmonių išlaidos MTEP sudarė apie 0,1 procento nuo jų sukurtos pridėtinės vertės. Beveik 90 procentų išlaidų MTEP buvo skirta technologinių inovacijų įrangai įsigyti. Vertinant 2007–2013 m. laikotarpiu įgyvendintus MTEP projektus tematiškai, verslo investicijos į projektus, susijusius su funkcionaliuoju maistu, buvo apie 7,2 mln. eurų. Gana ribota MTEP veikla gali lemti, kad atsiradus rizikos veiksniams (išaugus gamybos išlaidoms, sumažėjus eksportui į Rytų valstybių rinkas ir kt. ), Lietuvos eksportuotojai susidurs su konkurencingumo iššūkiais.
9. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų potencialas palyginti yra aukštas vykdyti MTEP veiklas, aktualias Prioritetui įgyvendinti. Maisto mokslo ir technologijų srities specialistų parengiama vis daugiau. Iššūkiai ir problemos, kuriuos tikimasi spręsti įgyvendinant Prioritetą, buvo aktualūs ilgą laiką. Sistemiškai jie imti spręsti nuo 2007 metų, Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis pradėjus remti Prioritetui įgyvendinti aktualias MTEP veiklas. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų priemonių, skirtų MTEP veiklai finansuoti, lėšomis remiant mokslinius tyrimus jau pavyko pasiekti reikšmingą pažangą. Prie šios pažangos nemažai prisidėjo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis nuo 2011 m. įgyvendinama Nacionalinė mokslo programa „Sveikas ir saugus maistas“, patvirtinta švietimo ir mokslo ministro 2011 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. V-694 „Dėl Nacionalinės mokslo programos „Sveikas ir saugus maistas“ patvirtinimo“. Tokios valstybės ir visuomenės gerovei svarbios srities, kaip maisto sauga ir sveikatingumas neketinama apleisti ir ateityje. Remtinų naujų nacionalinių mokslo programų sąrašas, kuriuo remiantis pradėtos rengti naujos nacionalinės mokslo programos (tarp jų yra ir tokios, kaip „Agro-, miško ir vandens ekosistemų tvarumas“ ir „Sveikas senėjimas“), patvirtintas švietimo ir mokslo ministro 2013 m. spalio 11 d. įsakymu Nr. V-949 „Dėl nacionalinių mokslo programų sąrašo patvirtinimo“. Tikimasi, kad programų rezultatai nemažai pasitarnaus įgyvendinant Prioritetą.
10. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų laikotarpio lėšomis mokslo ir studijų institucijose kuriama ir atnaujinama MTEP infrastruktūra, ji taip pat pasitelkiama Prioritetui įgyvendinti aktualioms MTEP veikloms, vykdyti. Prioritetui įgyvendinti aktualios MTEP veiklos vykdomos aukščiau minėtos MTEP infrastruktūros pagrindu sukurtame Kauno technologijos universiteto Maisto mokslo ir technologijų kompetencijos centre, Aleksandro Stulginskio universiteto ir Agrarinių ir miškų mokslo centro mokslinį potencialą jungiančiame Žemės ir miškų jungtiniame tyrimų centre, Lietuvos sveikatos mokslų universitete veikiančiame Gyvūnų sveikatingumo, mitybos ir gyvūninių žaliavų mokslo centre. Taip pat Prioritetui įgyvendinti aktuali biologinių ir žemės išteklių tyrimo ir naudojimo technologijų MTEP veiklai skirta MTEP infrastruktūra kuriama ir atnaujinama Gamtos tyrimų centre. Šie mokslinių tyrimų centrai tarnauja ne tik mokslinės bendruomenės, bet ir privataus sektoriaus poreikiams.
11. Lietuvos mokslo ir studijų institucijos ir verslo įmonės palaiko ryšius dalyvaudamos Nacionalinio gėrimų pramonės klasterio, Maisto (vaisių ir daržovių) klasterio, Natūralaus mineralinio vandens klasterio, Nacionalinio maisto ūkio klasterio veikloje.
12. Tarptautinėje maisto produktų rinkoje funkcionaliojo maisto paklausa auga. Sveikatos žymenis turinčių produktų (funkcionaliųjų maisto komponentų) pridėtinė vertė yra gerokai didesnė, palyginti su paprastais produktais. Todėl problemas ir iššūkius, susijusius su funkcionaliojo maisto poreikio patenkinimu, aktualu spręsti ir tarptautiniu mastu. Jo svarbą rodo Bendrojoje mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), patvirtintoje 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1291/2013 (sukuriama bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) ir panaikinamas sprendimas Nr. 1982/2006/EB), (toliau – Programa „Horizontas 2020“), 3 dalies „Visuomenės uždaviniai“ 2 punkte numatytas uždavinys „Apsirūpinimo maistu saugumas, tvarus žemės ūkis ir miškininkystė, moksliniai tyrimai jūrų, laivybos ir vidaus vandenų srityse bei bioekonomika“. Jį sprendžiant galėtų aktyviai dalyvauti Lietuvos tyrėjai ir kiti specialistai.
13. Nepaisant pastangų remti MTEP veiklą, kol kas mokslinių tyrimų rezultatai nėra sistemingai komercinami, todėl šią spragą, tikimasi, užpildys sėkmingai įgyvendinamas Prioritetas. Siekiant įgyvendinti Prioritetą, pravartu koncentruoti agroinovacijų ir maisto sektoriaus mokslo ir verslo išteklius tokiose tematinėse MTEP srityse, kaip žemės ūkio žaliavų kūrimo, tobulinimo ir perdirbimo technologijos, maisto gamybos ir perdirbimo biotechnologinės, fizikinės ir (arba) mechaninės technologijos, chemijos inžinerija ir mityba. Kad būtų stiprinami žmogiškųjų išteklių gebėjimai šiose srityse, turi būti rengiami aukštos kvalifikacijos maisto mokslo ir technologijų, cheminės inžinerijos, taikomosios biotechnologijos ir kiti specialistai. Lietuvai, kuri su turimais ištekliais ketina skatinti šalies ekonomikos pertvarką ir konkurencingumą, pravartu išnaudoti verslo gebėjimus prisidėti kuriant ir diegiant sukurtas technologijas į tokias ekonomines sritis, kaip žemės ūkis, maisto ir gėrimų pramonė, funkcionaliojo maisto gamybos biotechnologijos, chemijos pramonė. Taip pat svarbu skatinti inovatyvias verslo įmones, gebančias panaudoti naujus funkcionaliojo maisto komponentus, maisto produktų gamybos technologijas ir įrangą, skirtą procesams įdiegti.
III SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
14. Veiksmų plano tikslas – skatinti MTEP ir inovacijų veiklas, kurios sudarytų sąlygas atsirasti tvariai maisto produktų gamybos grandinei, taupiai naudoti biologinius išteklius žemės ir maisto ūkyje, gaminti saugų ir kokybišką maistą, veiksmingai kurti ir naudoti maisto žaliavas. Veiksmų planas taip pat prisideda siekiant MTEP ir inovacijų sprendimais didinti didelės pridėtinės vertės, žinioms ir aukštos kvalifikacijos darbo jėgai imlių ekonominių veiklų įtaką šalies bendrajam vidaus produktui ir struktūriniams ūkio pokyčiams.
15. Veiksmų plano uždaviniai:
15.3. skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas;
15.4. skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus;
IV SKYRIUS
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPAI
16. Prioritetui įgyvendinti naudojamos priemonės parinktos, vadovaujantis Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1281 „Dėl Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programos patvirtinimo“, Valstybine studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1494 „Dėl Valstybinės studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programos patvirtinimo“, ir jas įgyvendinančiais teisės aktais.
17. Prioritetui įgyvendinti reikalingų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių rinkinys nustatytas, atsižvelgiant į tarptautinės nepriklausomų ekspertų darbo grupės 2014 m. vasario 21 d. ataskaitą „Prioritetų įgyvendinimo kelrodžiai“. Atsižvelgiant į šią ataskaitą, išskiriami šie Prioriteto įgyvendinimo etapai:
17.1. mokslo potencialo kritinės masės generavimo etapas apima veiklas, susijusias su tinkamos aplinkos naujoms idėjoms, sprendimams ieškoti, technologijoms, prototipams kurti sudarymu ir pasirengimu vykdyti šias veiklas;
17.2. naujų idėjų ir jų sprendimų paieška apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus bendro ir tikslinio pobūdžių fundamentinius mokslinius tyrimus;
17.3. technologijų ir jų prototipų kūrimo etapas apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus pramoninius mokslinius tyrimus ir bandomąją taikomąją veiklą;
V SKYRIUS
PRIORITETO TEMATINIS SPECIFIŠKUMAS
19. Įgyvendinant Veiksmų planą siekiama:
19.3. tirti, ar funkcionalieji maisto komponentai mažina riziką susirgti, arba jų poveikį asmens sveikatai, savijautai;
20. Sėkmingas Veiksmų plano 19 punkte minimų siekių įgyvendinimas neatsiejamas nuo viešojo ir privataus sektorių institucijų vykdomų MTEP veiklų.
21. Svarbus vaidmuo įgyvendinant Prioritetą tenka jungtinėms studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų iniciatyvoms (toliau – Jungtinės iniciatyvos). Pasitelkiant jas ketinama spręsti ūkio sektoriams aktualias problemas, vykdant MTEP veiklą ūkio sektoriams aktualiose tematikose ir tikintis privataus sektoriaus subjektų įsitraukimo realizuojant MTEP veiklos rezultatus. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, atsižvelgiant į Veiksmų plano 19 punkte numatytus siekius ir Veiksmų plano 15 punkte nustatytus uždavinius, MTEP veiklos vykdomos siekiant:
21.6. sukurti ir atrinkti biologiškai aktyvias medžiagas sintetinančius augalus, reikalingus funkcionaliųjų maisto komponentų gamybai;
21.9. kurti naujas augalų auginimo technologijas, skatinančias didesnės vertės biokomponentų kaupimąsi įvairių rūšių augaluose;
21.10. kurti naujas funkcionaliųjų komponentų gamybos technologijas (ekstraktus, frakcijas, į kapsulę įvilktus produktus), optimizuoti pagal konkrečias veikliąsias medžiagas;
21.12. kurti inovatyvias funkcionaliojo maisto produktų ir gėrimų, darančių konkretų fiziologinį poveikį ir turinčių konkrečių funkcionaliųjų komponentų, gamybos technologijas;
21.13. gaminti konkrečius funkcionaliojo maisto produktų ir gėrimų prototipus, atitinkančius šiuos kriterijus: sudėtis, kokybė, gamybos technologiškumas ir ekonomiškumas, atitikimas teisės aktų reikalavimams ir teigiamas fiziologinis poveikis pagal medicininių mitybos tyrimų rezultatus;
21.14. gaminti konkrečius standartizuotos sudėties ir savybių funkcionaliųjų maisto komponentų prototipus pagal šiuos kriterijus: konkrečių, sveikatai naudingų komponentų koncentracija, jų gamybos technologiškumas, tinkamumas maisto matricoms ir kitokios paskirties gaminiams, ekonomiškumas;
21.15. gaminti konkrečius naujų pašarų prototipus pagal naujas išbandytas receptūras, remiantis šiais kriterijais: geresnė gyvūninės kilmės žaliavų sudėtis, gamybos technologiškumas ir ekonomiškumas;
22. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas siekiama, kad MTEP veiklos, vykdomos įgyvendinant Veiksmų planą, sudarytų sąlygas:
22.1. diegti į rinką konkrečius funkcionaliojo maisto produktus ir gėrimus, praturtintus įvairios paskirties žmonių sveikatai palankiais fiziologinio poveikio komponentais;
22.2. diegti į rinką konkrečius funkcionaliuosius maisto komponentus (preparatus), į kurių sudėtį įeina standartizuotas kiekis veikliųjų (biologiškai aktyvių) medžiagų maistui ir kitoms reikmėms;
22.3. diegti į rinką naujas augalų veisles ir rūšis, į kurių sudėtį įeina daug biologiškai aktyvių medžiagų;
22.4. diegti naujai sukurtas augalų veisles, kaip žaliavos šaltinį funkcionaliajam maistui gaminti, medelynams ir sėklininkystės įmonėms suteikti licencijas dauginti ir platinti šias augalų veisles;
22.5. pradėti konkrečių funkcionaliojo maisto produktų ir gėrimų su sveikatos žymenimis pramoninę gamybą;
23. Veiksmų plano 21 punkte nustatyti siekiai gali būti keičiami, atsižvelgiant į Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-576/4-409 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Koordinavimo grupė), siūlymus, formuojamus, atsižvelgiant į Veiksmų plano įgyvendinimo stebėsenos, poveikio vertinimo ir mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimo proceso metu surinktus ar kitokius pagrįstus duomenis ir siūlymus.
VI SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS
24. Veiksmų plano 15 punkte nustatyti uždaviniai įgyvendinami vykdant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
25. Veiksmų plano įgyvendinimas gali būti finansuojamas:
25.2. Europos Sąjungos finansinės paramos (2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, patvirtintos Europos Komisijos 2014 m. rugsėjo 8 d. sprendimu Nr. C(2014) 6397 (toliau – Veiksmų programa) 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“, Veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ ir Veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonių) ir bendrojo finansavimo lėšomis;
26. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto ir 9 prioriteto priemonių lėšų skirtos tiesiogiai remti veiklas, reikalingas Prioritetui įgyvendinti, todėl Veiksmų plano 1 priedo lentelėje prie šių priemonių numatyta preliminari suma, kurią ketinama panaudoti Prioritetui įgyvendinti pagal poreikį.
27. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto priemonių lėšų nepriskirtinos konkretiems prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių prioritetams (toliau – MTEPI prioritetai), jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti prie visų arba daugumos MTEPI prioritetų įgyvendinimo.
28. Dalis Veiksmų programos 9 prioriteto priemonių ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis įgyvendinamos priemonės aktualios visai studijų, MTEP ir inovacijų sistemai ir konkretiems MTEPI prioritetams nepriskirtinos, tačiau jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti ir prie Prioriteto įgyvendinimo.
29. Veiksmų programos 3 prioriteto priemonės, nors ir aktualios visai verslo sąlygų gerinimo ir pagalbos verslui sistemai, netiesiogiai prisidės prie Veiksmų plano įgyvendinimo, daugiausia privataus sektoriaus subjektams sudarydamos sąlygas diegti į rinką naujus produktus ir generuodamos kritinę verslo potencialo masę. Įgyvendinant Veiksmų programos 3 prioriteto priemones, planuojama remti šias Prioritetui įgyvendinti aktualias veiklas: gaminių ir (arba) produktų dizaino kūrimas, didelio poveikio technologijų diegimas į tradicinės pramonės šakas, produkcijos pristatymas tarptautinėse parodose ir (arba) mugėse, planuojamų eksportuoti gaminių ir paslaugų sertifikavimas, naujų gamybos ir paslaugų teikimo pajėgumų didinimas, verslo inkubatorių infrastruktūros plėtra, narystė tarptautiniuose tinkluose (platformose), naujų produktų ir paslaugų žinomumo didinimas, konsultacijos pradedantiesiems verslininkams.
30. Mokslo ir studijų institucijų lėšas ketinama pritraukti remiant veiklas, susijusias su studijų ir MTEP infrastruktūros, reikalingos Prioritetui įgyvendinti, kūrimu ir atnaujinimu (įgyvendinant infrastruktūros projektus, tikėtina, kad mokslo ir studijų institucijos prisidės nuosavomis lėšomis). Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos įtrauktos į grafą „Valstybės biudžeto lėšos ir kitos lėšos“.
31. Privačių juridinių asmenų lėšas ketinama pritraukti įgyvendinant priemones, kurių pagrindu vykdomiems projektams numatytas valstybės bendrasis finansavimas, – verslo įmonės privalės nuosavomis lėšomis padengti dalį projektų vertės. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos pateiktos grafoje „Privataus sektoriaus lėšos“.
32. Prioritetas iš dalies gali būti įgyvendintas Lietuvos tyrėjams ir kitiems specialistams dalyvaujant Programos „Horizontas 2020” ir kitų tarptautinių programų įgyvendinimo procese. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje lėšos, pritrauktos iš tarptautinių programų, nenurodytos.
33. Įgyvendinant Veiksmų planą siekiama kiekybinių ir kokybinių rezultatų, atitinkančių Veiksmų plano 1 priede nustatytus vertinimo kriterijus.
34. Veiksmų plano uždavinius įgyvendinančių priemonių kvietimų teikti paraiškas skelbimo arba projektų sąrašų sudarymo terminai nustatomi atsižvelgiant į 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 1090 „Dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisyklių patvirtinimo“.
35. Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių plėtrą ir jų prioritetų (taip pat MTEPI prioritetų veiksmų planų) įgyvendinimą koordinuoja Koordinavimo grupė.
36. Veiksmų planas įgyvendinamas skatinant ir remiant verslo subjektų ir mokslo ir studijų institucijų sąveiką ir bendradarbiavimą. Verslo subjektus ir mokslo ir studijų institucijas bendradarbiauti skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka. Kaip įgyvendinama Programa, stebima nuolat analizuojant ir vertinant MTEPI prioritetų veiksmų planų įgyvendinimą. Veiksmų plano įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą, švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka, atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras.
37. Veiksmų plano 1 priede nustatytų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių pagrindu vykdomų Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba kitų šaltinių lėšomis planuojamų finansuoti projektų metu kuriama infrastruktūra ir įsigyjama įranga neturi dubliuoti šiuo metu mokslo ir studijų institucijose ar kituose viešojo sektoriaus subjektuose esančios įrangos, išskyrus atvejus, kai esamos įrangos pajėgumo nepakanka siekiant užtikrinti Prioritetui įgyvendinti.
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto
„Funkcionalus maistas“ veiksmų plano
1 priedas
VEIKSMŲ PLANO UŽDAVINIAI, priemonĖS, Preliminarus lėšų poreikis JOMS įgyvendinTi IR VERTINIMO KRITERIJAI
Eil. Nr. |
Uždaviniai ir priemonės |
Preliminarios lėšos, tūkst. Eur |
Atsakinga institucija |
Uždavinių ir priemonių vertinimo kriterijai |
Kriterijų reikšmės |
||||
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos |
Valstybės biudžeto ir kitos lėšos |
Privataus sektoriaus lėšos |
2018 metai |
2023 metai |
|||||
1. |
Uždavinys: kurti ir diegti į rinką naujas technologijas, produktus, procesus, metodus |
|
|
|
|
Sukurti gaminių, paslaugų ar procesų prototipai (koncepcijos) per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
11 |
25 |
|
1.1. |
Priemonė: Rizikos kapitalas MTEPI veikloms |
5 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
Švietimo ir mokslo ministerija |
Bendrai vykdomų verslo ir mokslo ir studijų institucijų projektų skaičius (vnt.)
Naujų įmonių, gavusių investicijas, skaičius
|
1
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams)
|
3
70 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams)
|
|
1.2. |
Priemonė: bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
30 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
17 950 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
|||||
6 110 |
- |
6 110 |
Ūkio ministerija |
Sertifikuotų produktų skaičius (vnt.)
|
1 |
2 |
|||
1.3. |
Priemonė: parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) |
||||||||
1.4. |
Priemonė: parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) |
||||||||
1.5. |
Priemonė: parama MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
28 739 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. veiksmų plano 28 punktą) |
|
28 739 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. veiksmų plano 28 punktą) |
|
|
|
||
2. |
Uždavinys: skatinti žinioms imlaus verslo kūrimąsi, didelį potencialą turinčių įmonių plėtrą |
1 432 |
- |
1 432 |
Naujos įmonės, gavusios investicijų per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
1 |
2 |
||
2.1. |
Priemonė: parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) |
Kitos formos nei subsidija finansinę paramą gaunančių įmonių skaičius (vnt.) |
1 |
3 |
|||||
2.2. |
Priemonė: parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) |
||||||||
3. |
Uždavinys: skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEPI |
|
|
|
Nauji klasterio nariai per 3 m. nuo projekto įgyvendinimo pradžios (vnt.) |
2
|
4
|
||
Pritraukta privačių investicijų į MTEPI sritį pagal sumanios specializacijos kryptis per 3 m. po projekto įgyvendinimo (tūkst. Eur) (Šio vertinimo kriterijaus reikšmės skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
42 353
|
95 295 |
|||||||
3.1. |
Priemonė: parama investicijoms į klasterį ir klasterio eksploatavimui („Inoklaster LT“) |
1 493 |
- |
1 493 |
Teisiškai saistančių susitarimų su tarptautiniais partneriais skaičius (vnt.)
|
4 |
10 |
||
3.2. |
Priemonė: parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConect LT“) |
||||||||
3.3. |
Priemonė: parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) |
||||||||
3.4. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) |
5 792 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
3.5. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“; „SMART FDI“) |
43 443 (lėšos, nepriskirtinos konkretiems MTEPI prioritetams. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
43 443 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
|||||
3.6. |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“)
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
Ikiprekybinių pirkimų skaičius |
5 (rodiklis skirtas visiems priorite-ams) |
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-ams) |
||
4. |
Uždavinys: skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus |
|
|
|
Švietimo ir mokslo ministerija |
Mokslo ir studijų institucijų vykdomi verslo MTEP užsakymai (tūkst. Eur) |
422
|
548,6
|
|
Mokslo ir studijų institucijų pajamos iš intelektinės veiklos rezultatų (tūkst. Eur) |
20,9 |
27,1 |
|||||||
4.1. |
Priemonė: kompetencijos centrų veiklos skatinimas |
20 270 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
4 054 |
|
|
|
||
4.2. |
Priemonė: MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo-verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
2 896 |
|||||
4.3. |
Priemonė: MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) |
10 137 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5. |
Uždavinys: stiprinti mokslo ir studijų institucijų ir kitų viešojo ir privataus sektorių subjektų potencialą ir gebėjimus kurti ir komercinti žinias, rengti mokslo ir inovacijų vadybos specialistus |
|
|
|
Išorės vartotojai iš užsienio mokslo ir studijų institucijų, Lietuvos ir užsienio verslo įmonių, pasinaudoję atnaujinta atviros prieigos mokslinių tyrimų infrastruktūra (lėšos, gautos iš šių vartotojų (tūkst. Eur) |
20 |
26 |
||
Publikacijų dažnai cituojamuose periodiniuose mokslo leidiniuose skaičius (vnt.) |
27 |
35 |
|||||||
5.1. |
Priemonė: MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse |
49 988 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
Tyrėjų, dirbančių pagerintoje mokslinių tyrimų infrastruktūros bazėje, skaičius (visos darbo dienos ekvivalentai)
Mokslo ir studijų institucijose susikūrusių naujų žinioms imlių įmonių (angl. spin-off) skaičius (vnt.) |
27
0 |
35
2 |
||
5.2. |
Priemonė: įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga dalyvavimui tarptautinėse ar regioninėse mokslinių tyrimų iniciatyvose, atnaujinimas, kūrimas ir plėtra |
52 132 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5.3. |
Priemonė: aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai |
6 300 (lėšos, skirtos visiems šios prioritetinės MTEPI raidos krypties prioritetams) |
- |
- |
|||||
5.4. |
Priemonė: MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas |
28 960 (lėšos skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5.5. |
Priemonė: ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse |
26 645 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
|||||
5.6. |
Priemonė: informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) |
4 340 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5.7. |
Priemonė: mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus |
30 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5.8. |
Priemonė: inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas |
14 480 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5.9. |
Priemonė: doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) |
23 170 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
62 154 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
|||||
5.10. |
Priemonė: mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5.11. |
Priemonė: mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą |
4 344 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.12. |
Priemonė: studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas |
2 317 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 25 punktą) |
- |
- |
|||||
5.13. |
Priemonė: stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas |
10 426 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5.14. |
Priemonė: studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose |
10 137 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.15. |
Priemonė: mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas |
9 201 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.16. |
Priemonė: finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas |
- |
130 000 (kasmet) (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
|||||
5.17. |
Priemonė: Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.18. |
Priemonė: mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas |
1 304 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
258 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
|||||
5.19. |
Priemonė: užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą |
- |
54 275 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
|||||
5.20. |
Priemonė: mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus |
49 525 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.21. |
Priemonė: paralelinių laboratorijų MTEP veikla |
3 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 27 punktą) |
- |
- |
|||||
5.22. |
Priemonė: praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
Priedo pakeitimai:
Nr. V-597/4-440, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17696
Nr. V-306/4-261, 2017-04-26, paskelbta TAR 2017-05-03, i. k. 2017-07399
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Agroinovacijos ir maisto technologijos“
prioriteto „Funkcionalus maistas“ veiksmų plano
2 priedas
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPŲ IR STUDIJŲ, MTEP IR INOVACIJŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ SĄRYŠIS
Prioriteto įgyvendinimo etapai, atitinkantys Veiksmų plano 17 punktą |
|||||||
Studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonės, atitinkančios Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones (skliaustuose nurodytas atitinkamas Veiksmų plano 1 priedo papunktis) |
1. Mokslo potencialo kritinės masės generavimas |
2. Naujų idėjų ir jų sprendimų paieška |
3. Technologijų ir jų prototipų kūrimas |
4. Diegimas į rinką |
5. Verslo potencialo kritinės masės generavimas |
||
MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.1) |
Bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.2) |
Mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse (5.10) |
|||||
Įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga dalyvavimui tarptautinėse ar regioninėse mokslinių tyrimų iniciatyvose, atnaujinimas, kūrimas ir plėtra (5.2) |
MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) (4.3) |
||||||
MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas (5.4) |
Parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) (2.1) |
||||||
Ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.5) |
Parama investicijoms į klasterį („Inoklaster LT“) (3.1) |
||||||
Informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) (5.6) |
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
||||
Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus (5.7) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) (3.4) |
||||||
Inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas (5. 8) |
Užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą (5.19) |
Parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) (2.2) |
|||||
Doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) (5.9) |
|
Parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) (3.3) |
|||||
Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą (5.11) |
Paralelinių laboratorijų MTEP veikla (5.21) |
|
|
||||
Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas (5.13) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“; „SMART FDI“) (3.5) |
||||||
Studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose (5.14) |
Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai (5.3) |
|
|
||||
Mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas (5.15) |
Parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) (1.3) |
||||||
Finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas (5.16) |
Parama MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.5) |
||||||
Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas (5.17) |
Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas (5.12) |
||||||
Mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas (5.18) |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“) (3.6) |
||||||
Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus (5.20) |
|
Rizikos kapitalas MTEPI veikloms (1.1) |
|||||
Praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą (5.22) |
Kompetencijos centrų veiklos skatinimas (4.1) |
||||||
|
Parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) (1.4) |
|
|||||
MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) (4.2) |
|||||||
Priedo pakeitimai:
Nr. V-597/4-440, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17696
Nr. V-306/4-261, 2017-04-26, paskelbta TAR 2017-05-03, i. k. 2017-07399
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro
ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro
2015 m. sausio 29 d. įsakymu Nr. V-59/4-48
PRIORITETINĖS MOKSLINIŲ TYRIMŲ IR EKSPERIMENTINĖS (SOCIALINĖS, KULTŪRINĖS) PLĖTROS IR INOVACIJŲ RAIDOS (SUMANIOS SPECIALIZACIJOS) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ PRIORITETO „Inovatyvus biožaliavų kūrimas, tobulinimas ir perdirbimas (biorafinavimas)“ VEIKSMŲ PLANAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Inovatyvus biožaliavų kūrimas, tobulinimas ir perdirbimas (biorafinavimas)“ veiksmų planas (toliau – Veiksmų planas) parengtas įgyvendinant Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 30 d. nutarimu Nr. 411 „Dėl Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių ir jų prioritetų įgyvendinimo programos patvirtinimo“, (toliau – Programa).
2. Veiksmų planas parengtas siekiant nustatyti Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties (toliau – Prioritetinė MTEPI raidos kryptis) „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioriteto „Inovatyvus biožaliavų kūrimas, tobulinimas ir perdirbimas (biorafinavimas)“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo nuostatas.
4. Veiksmų plane vartojama sąvoka – biorafinavimas – tai tvarus biomasės perdirbimas į bioproduktus (maistą, pašarą, chemikalus, medžiagas) ir bioenergiją (biodegalus, energiją ir (arba) šilumą).
6. Įgyvendinant Veiksmų planą ketinama prisidėti prie pokyčių, kurių tikimasi įgyvendinant Valstybės pažangos strategiją „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“, patvirtintą Lietuvos Respublikos Seimo 2012 m. gegužės 15 d. nutarimu Nr. XI-2015 „Dėl Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“ patvirtinimo“. Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties prioriteto „Inovatyvus biožaliavų kūrimas, tobulinimas ir perdirbimas (biorafinavimas)“ (toliau – Prioritetas) įgyvendinimo metu sukurti rezultatai neatsiejami nuo geros visuomenės sveikatos būklės, užtikrinančios aktyvų dalyvavimą visuomeniniame gyvenime, todėl Prioritetas daugiausia prisidės įgyvendinant sumanios visuomenės kūrimo viziją – ugdant sveiką visuomenę. Įgyvendinant Prioritetą, jo rezultatai iš dalies tarnaus ir siekiant sumanios ekonomikos tikslų, formuojant socialinę verslo atsakomybę ir darnų išteklių panaudojimą, siekiant užtikrinti ekosistemų stabilumą ir saugoti biologinę įvairovę, darniai plėtojant miškininkystę ir tausojantį žemės ūkį bei žuvininkystę.
II SKYRIUS
ESAMOS SITUACIJOS APRAŠYMAS
7. Šiuo metu apie 30 įmonių surenka, transportuoja ir sandėliuoja, perdirba biomasę. Be to, keli šimtai įmonių gamina įvairius katilus, šiose įmonėse dirba daugiau nei 1 tūkst. darbuotojų. Sukurta pridėtinė vertė 2012 m. buvo daugiau nei 115,8 mln. eurų. Beveik visos maisto gamybos įmonės, kuriose perdirbimo procesų metu susidaro šalutinių produktų ir atliekų, yra suinteresuotos juos perdirbti į aukštesnės vertės produktus ir padidinti gamybos našumą, sumažinti atliekų kiekį ir jų utilizavimo išlaidas. Investicijos į mokslinius tyrimus ir eksperimentinę (socialinę, kultūrinę) plėtrą (toliau – MTEP) sudaro 0,37 proc. sukurtos pridėtinės vertės.
9. Biorafinuojant sukuriama įvairių aukštos vertės produktų, kurie gali būti panaudojami maistui, kosmetikai, buitinei chemijai gaminti, farmacijos srityje ir kitiems tikslams. Todėl šių produktų eksportavimo potencialas labai didelis, nepriklauso nuo konkrečių gamintojų ar valstybių paklausos. Biorafinavimo produktų gamyba būna daugiafunkcė, todėl gali lanksčiai ir greitai persiorientuoti pagal rinkos poreikius. Kurui naudojamos medienos eksportas 2012 m. sudarė 60 mln. eurų. Auga globali rinka (prognozuojama, kad 2015 m. globali biomasės gamyba bus 555 mlrd. eurų). Be to, pačios biorafinavimo technologijos ir joms skirtos priemonės (specialios paskirties fermentų rinkiniai, mikroorganizmų padermės) gali būti tiražuojamos ir eksportuojamos kaip inovacijos.
10. Lietuvos mokslo ir studijų institucijų potencialas palyginti yra kokybiškas, kad būtų galima vykdyti MTEP veiklas, aktualias Prioritetui įgyvendinti. Maisto pramonės ir pramoninės biotechnologijos srities specialistų kasmet parengiama vis daugiau, taip pat parengiama gana aukštos kvalifikacijos chemijos inžinierių. Iššūkiai ir problemos, kuriuos tikimasi spręsti įgyvendinant Prioritetą, buvo aktualūs ilgą laiką, o sistemiškai pradėti spręsti nuo 2007 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis pradėjus remti Prioritetui įgyvendinti aktualias MTEP veiklas. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų priemonių, skirtų MTEP veiklai finansuoti, lėšomis remiant mokslo ir studijų institucijose vykdomus mokslinius tyrimus jau pavyko pasiekti reikšmingą pažangą. Prie šios pažangos iš dalies prisidėjo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis nuo 2011 m. įgyvendinama Nacionalinė mokslo programa „Sveikas ir saugus maistas“, patvirtinta švietimo ir mokslo ministro 2011 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. V-694 „Dėl Nacionalinės mokslo programos „Sveikas ir saugus maistas“ patvirtinimo“. Formuluojant Prioritetui įgyvendinti reikalingų priemonių derinį, atsižvelgta į pasiektą pažangą biorafinavimo tyrimų srityje. Tokių valstybės ir visuomenės gerovei svarbių sričių, kaip žemės ūkis ir maisto pramonė neketinama apleisti ir ateityje. Remtinų naujų nacionalinių mokslo programų sąrašas, kurio pagrindu pradėtos rengti naujos nacionalinės mokslo programos (tarp jų – „Agro-, miško ir vandens ekosistemų tvarumas“), patvirtintas švietimo ir mokslo ministro 2013 m. spalio 11 d. įsakymu Nr. V-949 „Dėl nacionalinių mokslo programų sąrašo patvirtinimo“. Tikimasi, kad programos rezultatai nemažai pasitarnaus įgyvendinant Prioritetą.
11. Lietuvos mokslo ir studijų institucijos ir verslo įmonės glaudžiai bendradarbiauja dalyvaudamos Nacionalinio maisto ūkio klasterio veikloje.
12. 2007–2013 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų laikotarpio lėšomis mokslo ir studijų institucijose kuriama ir atnaujinama MTEP infrastruktūra, ji taip pat naudojama vykdyti MTEP veikloms, kurios aktualios Prioritetui įgyvendinti. Prioritetui įgyvendinti aktualios MTEP veiklos vykdomos aukščiau minėtos MTEP infrastruktūros pagrindu sukurtame Aleksandro Stulginskio universiteto ir Agrarinių ir miškų mokslo centro mokslinį potencialą jungiančiame Žemės ir miškų jungtiniame tyrimų centre, Kauno technologijos universiteto Maisto mokslo ir technologijų kompetencijos centre. Prioritetui įgyvendinti aktuali biologinių ir žemės išteklių tyrimo ir naudojimo technologijų MTEP veiklai skirta MTEP infrastruktūra kuriama ir atnaujinama Gamtos tyrimų centre. Šie mokslinių tyrimų centrai tarnauja ne tik mokslinės bendruomenės, bet ir privataus sektoriaus poreikiams.
13. Problemų ir iššūkių, susijusių su Prioriteto įgyvendinimu, sprendimas aktualus ir tarptautiniu mastu. Jo svarbą rodo Bendrojoje mokslinių tyrimų ir inovacijų programoje „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), patvirtintoje 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1291/2013 (sukurta bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.) ir panaikintas sprendimas Nr. 1982/2006/EB (toliau – Programa „Horizontas 2020“), 3 dalies „Visuomenės uždaviniai“ 2 punkte numatytas uždavinys „Apsirūpinimo maistu saugumas, tvarus žemės ūkis ir miškininkystė, moksliniai tyrimai jūrų, laivybos ir vidaus vandenų srityse bei bioekonomika“. Jį sprendžiant galėtų aktyviai dalyvauti Lietuvos tyrėjai ir kiti specialistai.
14. Nepaisant pastangų remti MTEP veiklą, kol kas mokslinių tyrimų rezultatai nėra sistemingai komercinami, todėl šią spragą, tikimasi, užpildys sėkmingai įgyvendinamas Prioritetas. Siekiant įgyvendinti Prioritetą pravartu stiprinti ir koncentruoti MTEP išteklius tokiose tematinėse MTEP srityse, kaip biotechnologija, chemijos inžinerija, maisto technologijos. Kad būtų stiprinami žmogiškųjų išteklių gebėjimai šiose srityse, turi būti rengiami aukštos kvalifikacijos cheminės inžinerijos, biotechnologijos ir maisto mokslo bei technologijų specialistai. Lietuvai, kuri, pasinaudodama turimais ištekliais, ketina skatinti šalies ekonomikos pertvarką ir konkurencingumą, pravartu stiprinti verslo gebėjimus prisidėti kuriant ir diegiant sukurtas technologijas, ypač tokiose ekonominėse srityse, kaip biotechnologija, chemijos ir maisto pramonė. Taip pat svarbu skatinti žinioms imlias įmones, taikančias naujas technologijas ir įrangą, skirtą procesams įdiegti.
III SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO TIKSLAS IR UŽDAVINIAI
15. Veiksmų plano tikslas – skatinti MTEP ir inovacijų veiklas, kurios sudarytų sąlygas atsirasti tvariai maisto produktų gamybos grandinei, taupiai naudoti biologinius išteklius žemės ir maisto ūkyje, gaminti saugų ir kokybišką maistą, veiksmingai kurti ir naudoti maisto žaliavas. Veiksmų planas taip pat prisideda siekiant MTEP ir inovacijų sprendimais didinti didelės pridėtinės vertės, žinioms ir aukštos kvalifikacijos darbo jėgai imlių ekonominių veiklų įtaką šalies bendrajam vidaus produktui ir struktūriniams ūkio pokyčiams.
16. Veiksmų plano uždaviniai:
16.3. skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas;
16.4. skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus;
IV SKYRIUS
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPAI
17. Prioritetui įgyvendinti naudojamos priemonės parinktos, vadovaujantis Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013 m. gruodžio 18 d. nutarimu Nr. 1281 „Dėl Lietuvos inovacijų plėtros 2014–2020 metų programos patvirtinimo“, Valstybine studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1494 „Dėl Valstybinės studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros 2013–2020 metų plėtros programos patvirtinimo“, ir jas įgyvendinančiais teisės aktais.
18. Prioritetui įgyvendinti reikalingų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių rinkinys nustatytas, atsižvelgiant į tarptautinės nepriklausomų ekspertų darbo grupės 2014 m. vasario 21 d. ataskaitą „Prioritetų įgyvendinimo kelrodžiai“. Atsižvelgiant į šią ataskaitą, išskiriami šie Prioriteto įgyvendinimo etapai:
18.1. mokslo potencialo kritinės masės generavimo etapas apima veiklas, susijusias su tinkamos aplinkos naujoms idėjoms, sprendimams ieškoti, technologijoms, prototipams kurti sudarymu ir pasirengimu vykdyti šias veiklas;
18.2. naujų idėjų ir jų sprendimų paieška apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus bendro ir tikslinio pobūdžių fundamentinius mokslinius tyrimus;
18.3. technologijų ir jų prototipų kūrimo etapas apima Prioritetui įgyvendinti reikalingus pramoninius mokslinius tyrimus ir bandomąją taikomąją veiklą;
V SKYRIUS
PRIORITETO TEMATINIS SPECIFIŠKUMAS
20. Įgyvendinant Veiksmų planą siekiama:
20.1. tirti ir kurti naujas suprojektuotos sudėties žemės ūkio žaliavas ir pažangias jų gamybos technologijas;
21. Sėkmingas Veiksmų plano 20 punkte minimų siekių įgyvendinimas neatsiejamas nuo viešojo ir privataus sektorių institucijų vykdomų MTEP veiklų.
22. Svarbus vaidmuo įgyvendinant Prioritetą tenka jungtinėms studijų, mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų iniciatyvoms (toliau – Jungtinės iniciatyvos). Pasitelkiant jas ketinama spręsti ūkio sektoriams aktualias problemas, vykdant MTEP veiklą ūkio sektoriams aktualiose tematikose ir tikintis, kad privatus sektorius įsitrauks realizuojant MTEP veiklos rezultatus. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, atsižvelgiant į Veiksmų plano 20 punkte numatytas veiklas ir Veiksmų plano 16 punkte nustatytus uždavinius, MTEP veiklos vykdomos siekiant:
22.1. kurti, išskirti ir stabilizuoti krakmolo bei glitimo gamybai skirtus kviečių genotipus; gryninti ir dauginti perspektyvias selekcines linijas ir genotipus, kurie gali būti naudingi krakmolo bei glitimo gamybai;
22.2. išgauti iš kviečių krakmolo gamybos atliekų nekrakmolinius polisacharidus ir oligosacharidus, identifikuojant ekstrakcijos metodus, įvertinant individualių komponentų atskyrimo galimybes, kelių komponentų išgryninimo vieno proceso metu galimybes;
22.3. didinti nekrakmolinių polisacharidų vertę, identifikuojant ir pritaikant cheminės ir biokatalizinės konversijos procesus ir pagrindžiant jos poreikius; tirti naujų efektyvesnių katalizatorių, skirtų mono-, di- ir oligosacharidų konversijai, producentų kūrimo, imobilizavimo, optimizavimo galimybes;
22.4. naudojant skirtingus metodus ir medžiagas, atsižvelgiant į potencialų produkto pritaikymą, ieškoti kviečių krakmolo išvalymo nuo baltymų ir lipidų būdų, tirti regeneracinių technologijų kūrimo galimybes;
22.6. išsamiai ištirti augalinius aliejus (kviečių, kanapių, linų, judrų, burnočių, kitų aliejinių kultūrų) ir juose tirpstančius biologiškai aktyvius junginius, jų funkcines savybes ir perdirbimo technologijas, siekiant pramoninio perdirbimo plėtros valorizacijos;
22.7. tobulinti perdirbamų biožaliavų fermentacijos procesus, optimizuoti fermentacijos produktų išskyrimo technologijas; kurti identifikuotų biokatalizatorių produkavimo technines koncepcijas;
22.8. kurti ir įvertinti lignoceliuliozinių biožaliavų fizikocheminio ir biokatalizinio perdirbimo ir pritaikymo technologijas;
22.9. įvertinti įvairių agrožaliavų ir maisto šalutinių perdirbimo produktų bei atliekų perdirbimo į aukštesnės vertės frakcijas (produktus) galimybes, kurti ir valorizuoti perdirbimo procesus, technologijas pritaikymą įvairiose srityse;
22.10. bandyti efektyvias fizikocheminio ir biokatalizinio biomasės perdirbimo į biomonomerus technologijas ir optimizuoti jų kūrimo procesus;
23. Įgyvendinant Jungtines iniciatyvas, siekiama, kad MTEP veiklos, vykdomos įgyvendinant Veiksmų planą, sudarytų sąlygas:
23.4. diegti į rinką kviečių nekrakmolinius polisacharidus, pvz. hidrokoloidus, tirštiklius ir stabilizatorius;
23.6. pradėti gaminti biokatalizatorius, skirtus nekrakmoliniams polisacharidams išskirti ir perdirbti;
23.8. mažiausiomis sąnaudomis užtikrinti reikiamo kiekio ir reikiamos kokybės lignoceliuliozinės žaliavos pasiūlą bioplastikų gamybos vertės grandinei;
24. Veiksmų plano 22 punkte nustatyti siekiai gali būti keičiami, atsižvelgiant į Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės, sudarytos Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2014 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. V-576/4-409 „Dėl Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos prioritetų įgyvendinimo koordinavimo grupės sudarymo ir jos darbo reglamento patvirtinimo“ (toliau – Koordinavimo grupė), siūlymus, formuojamus, atsižvelgiant į Veiksmų plano įgyvendinimo stebėsenos, poveikio vertinimo ir mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimo proceso metu surinktus ar kitokius pagrįstus duomenis ir siūlymus.
VI SKYRIUS
VEIKSMŲ PLANO ĮGYVENDINIMAS
25. Veiksmų plano 16 punkte nustatyti uždaviniai įgyvendinami vykdant Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones.
26. Veiksmų plano įgyvendinimas gali būti finansuojamas:
26.2. Europos Sąjungos finansinės paramos (2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos, patvirtintos Europos Komisijos 2014 m. rugsėjo 8 d. sprendimu Nr. C(2014) 6397 (toliau – Veiksmų programa) 1 prioriteto „Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimas“, Veiksmų programos 3 prioriteto „Smulkiojo ir vidutinio verslo konkurencingumo skatinimas“ ir Veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonių) ir bendrojo finansavimo lėšomis;
27. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto ir 9 prioriteto priemonių lėšų skirtos tiesiogiai remti veiklas, reikalingas Prioritetui įgyvendinti, todėl Veiksmų plano 1 priedo lentelėje prie šių priemonių numatyta preliminari suma, kurią ketinama panaudoti Prioritetui įgyvendinti pagal poreikį.
28. Dalis Veiksmų programos 1 prioriteto priemonių lėšų nepriskirtinos konkretiems prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių prioritetams (toliau – MTEPI prioritetai), jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti prie visų arba daugumos MTEPI prioritetų įgyvendinimo.
29. Dalis Veiksmų programos 9 prioriteto priemonių ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis įgyvendinamos priemonės aktualios visai studijų, MTEP ir inovacijų sistemai ir konkretiems MTEPI prioritetams nepriskirtinos, tačiau jų įgyvendinimo rezultatai gali prisidėti ir prie Prioriteto įgyvendinimo.
30. Veiksmų programos 3 prioriteto priemonės, nors ir aktualios visai verslo sąlygų gerinimo ir pagalbos verslui sistemai, netiesiogiai prisidės prie Veiksmų plano įgyvendinimo, daugiausia privataus sektoriaus subjektams sudarydamos sąlygas diegti į rinką naujus produktus ir generuodamos kritinę verslo potencialo masę. Įgyvendinant Veiksmų programos 3 prioriteto priemones, planuojama remti tokias Prioritetui įgyvendinti aktualias veiklas: gaminių ir (arba) produktų dizaino kūrimas, didelio poveikio technologijų diegimas į tradicinės pramonės šakas, produkcijos pristatymas tarptautinėse parodose ir (arba) mugėse, planuojamų eksportuoti gaminių ir paslaugų sertifikavimas, naujų gamybos ir paslaugų teikimo pajėgumų didinimas, verslo inkubatorių infrastruktūros plėtra, narystė tarptautiniuose tinkluose (platformose), naujų produktų ir paslaugų žinomumo didinimas, konsultacijos pradedantiesiems verslininkams.
31. Mokslo ir studijų institucijų lėšas ketinama pritraukti remiant veiklas, susijusias su studijų ir MTEP infrastruktūros, reikalingos Prioritetui įgyvendinti, kūrimu ir atnaujinimu (įgyvendinant infrastruktūros projektus, tikėtina, kad mokslo ir studijų institucijos prisidės nuosavomis lėšomis). Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos įtrauktos į grafą „Valstybės biudžeto lėšos ir kitos lėšos“.
32. Privačių juridinių asmenų lėšas ketinama pritraukti įgyvendinant priemones, kurių pagrindu vykdomiems projektams numatytas valstybės bendrasis finansavimas – verslo įmonės privalės nuosavomis lėšomis padengti dalį projektų vertės. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje šios lėšos pateiktos grafoje „Privataus sektoriaus lėšos“.
33. Prioritetas iš dalies gali būti įgyvendintas Lietuvos tyrėjams ir kitiems specialistams dalyvaujant Programos „Horizontas 2020” ir kitų tarptautinių programų įgyvendinimo procese. Veiksmų plano 1 priedo lentelėje lėšos, pritrauktos iš tarptautinių programų, nenurodytos.
34. Įgyvendinant Veiksmų planą siekiama kiekybinių ir kokybinių rezultatų, atitinkančių Veiksmų plano 1 priede nustatytus vertinimo kriterijus.
35. Veiksmų plano uždavinius įgyvendinančių priemonių kvietimų teikti paraiškas skelbimo arba projektų sąrašų sudarymo terminai nustatomi atsižvelgiant į 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. spalio 3 d. nutarimu Nr. 1090 „Dėl 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos administravimo taisyklių patvirtinimo“.
36. Prioritetinių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypčių plėtrą ir jų prioritetų prioritetų (taip pat MTEPI prioritetų veiksmų planų) įgyvendinimą koordinuoja Koordinavimo grupė.
37. Veiksmų planas įgyvendinamas skatinant ir remiant verslo subjektų ir mokslo ir studijų institucijų sąveiką ir bendradarbiavimą. Verslo subjektus ir mokslo ir studijų institucijas bendradarbiauti skatina Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka. Kaip įgyvendinama Programa, stebima nuolat analizuojant ir vertinant MTEPI prioritetų veiksmų planų įgyvendinimą. Veiksmų plano įgyvendinimo stebėseną ir vertinimą, švietimo ir mokslo ministro ir ūkio ministro nustatyta tvarka, atlieka Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras.
38. Veiksmų plano 1 priede nustatytų studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonių pagrindu vykdomų Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba kitų šaltinių lėšomis planuojamų finansuoti projektų metu kuriama infrastruktūra ir įsigyjama įranga neturi dubliuoti šiuo metu mokslo ir studijų institucijose ar kituose viešojo sektoriaus subjektuose esančios įrangos, išskyrus atvejus, kai esamos įrangos pajėgumo nepakanka Prioritetui įgyvendinti.
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Agroinovacijos ir maisto technologijos“
prioriteto „Inovatyvus biožaliavų kūrimas,
tobulinimas ir perdirbimas (biorafinavimas)“
veiksmų plano
1 priedas
VEIKSMŲ PLANO UŽDAVINIAI, priemonĖS, Preliminarus lėšų poreikis JOMS įgyvendinTi IR VERTINIMO KRITERIJAI
Eil. Nr. |
Uždaviniai ir priemonės |
Preliminarios lėšos, tūkst. Eur |
Atsakinga institucija |
Uždavinių ir priemonių vertinimo kriterijai |
Kriterijų reikšmės |
||||
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos
|
Valstybės biudžeto ir kitos lėšos |
Privataus sektoriaus lėšos |
2018 metai |
2023 metai |
|||||
1. |
Uždavinys: kurti ir į rinką diegti naujas technologijas, produktus, procesus, metodus |
|
|
|
Švietimo ir mokslo ministerija |
Sukurti gaminių, paslaugų ar procesų prototipai (koncepcijos) per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
18 |
39 |
|
1.1. |
Priemonė: Rizikos kapitalas MTEPI veikloms |
5 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
Bendrai vykdomų verslo ir mokslo ir studijų institucijų projektų skaičius (vnt.)
Naujų įmonių, gavusių investicijas, skaičius
|
1
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams)
|
3
70 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams)
|
||
1.2. |
Priemonė: bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos prioritetų įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
30 917 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
17 950 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|||||
7 685 |
- |
7 685 |
Ūkio ministerija |
Sertifikuotų produktų skaičius (vnt.)
|
0 |
1 |
|||
1.3. |
Priemonė: parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) |
||||||||
1.4. |
Priemonė: parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) |
||||||||
1.5. |
Priemonė: parama MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) |
28 739 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. veiksmų plano 28 punktą) |
|
28 739 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. veiksmų plano 28 punktą) |
|
|
|
||
2. |
Uždavinys: skatinti žinioms imlaus verslo kūrimąsi, didelį potencialą turinčių įmonių plėtrą: |
1 432 |
- |
1 432 |
Naujos įmonės, gavusios investicijų per 3 m. po projekto įgyvendinimo (vnt.) |
1 |
2 |
||
2.1. |
Priemonė: parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) |
Kitos formos nei subsidija finansinę paramą gaunančių įmonių skaičius (vnt.) |
1 |
3 |
|||||
2.2. |
Priemonė: parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („TechnoinvestasLT“) |
||||||||
3. |
Uždavinys: skatinti klasterizaciją, integraciją į tarptautinius vertės kūrimo tinklus ir investicijas į MTEP ir inovacijas |
|
|
|
Nauji klasterio nariai per 3 m. nuo projekto įgyvendinimo pradžios (vnt.) |
2
|
4
|
||
Pritraukta privačių investicijų į MTEPI sritį pagal sumanios specializacijos kryptis per 3 m. po projekto įgyvendinimo (tūkst. Eur) (Šio vertinimo kriterijaus reikšmės skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
42 353 |
95 295 |
|||||||
3.1. |
Priemonė: parama investicijoms į klasterį ir klasterio eksploatavimui („Inoklaster LT“) |
1 100 |
- |
1 110 |
Teisiškai saistančių susitarimų su tarptautiniais partneriais skaičius (vnt.)
|
4 |
10 |
||
3.2. |
Priemonė: parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConect LT“) |
||||||||
3.3. |
Priemonė: parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) |
||||||||
3.4. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) |
5 792 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
3.5. |
Priemonė: parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“; „SMART FDI“) |
43 443 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
43 443 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|||||
3.6. |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“)
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
|
29 360 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
Ikiprekybinių pirkimų skaičius |
5 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
10 (rodiklis skirtas visiems priorite-tams) |
||
4. |
Uždavinys: skatinti viešojo ir privataus sektorių bendradarbiavimą, žinių ir technologijų perdavimą, siekiant komercinti MTEP rezultatus |
|
|
|
Švietimo ir mokslo ministerija |
Mokslo ir studijų institucijų vykdomi verslo MTEP užsakymai (tūkst. Eur) |
422
|
548,6
|
|
Mokslo ir studijų institucijų pajamos iš intelektinės veiklos rezultatų (tūkst. Eur) |
20,9 |
27,1 |
|||||||
4.1. |
Priemonė: kompetencijos centrų veiklos skatinimas |
20 270 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
4 054 |
|
|
|
||
4.2. |
Priemonė: MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo-verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
2 896 |
|||||
4.3. |
Priemonė: MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) |
10 137 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5. |
Uždavinys: stiprinti mokslo ir studijų institucijų ir kitų viešojo ir privataus sektorių subjektų potencialą ir gebėjimus kurti ir komercinti žinias, rengti mokslo ir inovacijų vadybos specialistus |
|
|
|
Išorės vartotojai iš užsienio mokslo ir studijų institucijų, Lietuvos ir užsienio verslo įmonių, pasinaudoję atnaujinta atviros prieigos mokslinių tyrimų infrastruktūra (lėšos, gautos iš šių vartotojų (tūkst. Eur) |
20 |
26 |
||
Publikacijų dažnai cituojamuose periodiniuose mokslo leidiniuose skaičius (vnt.) |
27 |
35 |
|||||||
5.1.
|
Priemonė: MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse |
49 988 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
Tyrėjų, dirbančių pagerintoje mokslinių tyrimų infrastruktūros bazėje, skaičius (visos darbo dienos ekvivalentai)
Mokslo ir studijų institucijose susikūrusių naujų žinioms imlių įmonių (angl. spin-off) skaičius (vnt.) |
27
0 |
35
2 |
||
5.2.
|
Priemonė: įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga dalyvavimui tarptautinėse ar regioninėse mokslinių tyrimų iniciatyvose, atnaujinimas, kūrimas ir plėtra |
52 132 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.3. |
Priemonė: aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai |
6 300 (lėšos, skirtos visiems šios prioritetinės MTEPI raidos krypties prioritetams) |
- |
- |
|||||
5.4. |
Priemonė: MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas |
28 960 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.5. |
Priemonė: ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse |
26 645 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
504 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.6. |
Priemonė: informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) |
4 340 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.7. |
Priemonė: mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus |
30 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.8. |
Priemonė: inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas |
14 480 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.9. |
Priemonė: doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) |
23 170 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
62 154 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.10. |
Priemonė: mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse |
2 896 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.11. |
Priemonė: mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą |
4 344 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.12. |
Priemonė: studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas |
2 317 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.13. |
Priemonė: stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas |
10 426 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.14. |
Priemonė: studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose |
10 137 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.15. |
Priemonė: mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas |
9 201 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.16. |
Priemonė: finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas |
- |
130 000 (kasmet) (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.17. |
Priemonė: Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.18. |
Priemonė: mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas |
1 304 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
258 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.19. |
Priemonė: užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą |
- |
54 275 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
|||||
5.20. |
Priemonė: mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus |
49 525 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
|||||
5.21. |
Priemonė: paralelinių laboratorijų MTEP veikla |
3 000 (lėšos, skirtos daugiau negu vienam MTEPI prioritetui. Žr. Veiksmų plano 28 punktą) |
- |
- |
|||||
5.22. |
Priemonė: praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą |
1 738 (lėšos, skirtos visai studijų ir MTEPI sistemai. Žr. Veiksmų plano 29 punktą) |
- |
- |
Priedo pakeitimai:
Nr. V-105/4-183, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04267
Nr. V-597/4-440, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17696
Nr. V-306/4-261, 2017-04-26, paskelbta TAR 2017-05-03, i. k. 2017-07399
Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės
(socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos
(sumanios specializacijos) krypties
„Agroinovacijos ir maisto technologijos“
prioriteto „Inovatyvus biožaliavų kūrimas,
tobulinimas ir perdirbimas (biorafinavimas)“
veiksmų plano
2 priedas
PRIORITETO ĮGYVENDINIMO ETAPŲ IR STUDIJŲ, MTEP IR INOVACIJŲ POLITIKOS PRIEMONIŲ SĄRYŠIS
Prioriteto įgyvendinimo etapai, atitinkantys Veiksmų plano 18 punktą |
||||||
Studijų, MTEP ir inovacijų politikos priemonės, atitinkančios Veiksmų plano 1 priede nustatytas priemones (skliaustuose nurodytas atitinkamas Veiksmų plano 1 priedo papunktis) |
1. Mokslo potencialo kritinės masės generavimas |
2. Naujų idėjų ir jų sprendimų paieška |
3. Technologijų ir jų prototipų kūrimas |
4. Diegimas į rinką |
5. Verslo potencialo kritinės masės generavimas |
|
MTEPI infrastruktūros atnaujinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.1) |
Bendrų mokslo-verslo projektų, prisidedančių prie sumanios specializacijos strategijos įgyvendinimo, vykdymas („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.2) |
Mokslininkų ir tyrėjų kvalifikacijos kėlimas žinioms imliose įmonėse (5.10) |
||||
Įsijungimas į tarptautines mokslinių tyrimų infrastruktūras (ESFRI) bei atviros prieigos MTEP infrastruktūros, kuri reikalinga dalyvavimui tarptautinėse ar regioninėse mokslinių tyrimų iniciatyvose, atnaujinimas, kūrimas ir plėtra (5.2) |
MTEP rezultatų komercinimas (parama mokslininkų ir kitų tyrėjų bei studentų, dirbančių / studijuojančių mokslo ir studijų institucijose, idėjų komercinimui, parama besikuriančioms jaunoms inovacinėms įmonėms (pumpurinės įmonės, startuoliai) (4.3) |
|||||
MTEPI veiklai vykdyti reikalingų elektroninių išteklių (publikacijų duomenų bazių, saugyklų ir kt.) prieinamumo užtikrinimas (5.4) |
Parama inovacijų konsultacinėms paslaugoms teikti („Inogeb LT“) (2.1) |
|||||
Ekscelencijos centrų ir paralelinių laboratorijų infrastruktūros tobulinimas sumanios specializacijos kryptyse (5.5) |
Parama investicijoms į klasterį („Inoklaster LT“) (3.1) |
|||||
Informacinės infrastruktūros mokslui ir studijoms plėtra (LITNET) (5.6) |
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|
Parama dalyvauti tarptautinėse MTEPI iniciatyvose („InoConnect LT“) (3.2) |
|||
Mokslininkų iš užsienio pritraukimas vykdyti mokslinius tyrimus (5.7) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį pritraukti („SmartInvest LT“) (3.4) |
|||||
Inovacijų ir technologijų perdavimo centrų veiklos skatinimas (5. 8) |
Užtikrinti aukščiausio lygio bei visuomenei ir valstybei strategiškai svarbių problemų sprendimui ir ūkio plėtrai aktualių MTEP veiklų finansavimą (5.19) |
Parama MTEPI vykdančioms įmonėms finansinėmis priemonėmis („Technoinvestas LT“) (2.2) |
||||
Doktorantūros vietų finansavimas ir plėtra (jaunimo iš užsienio pritraukimas) (5.9) |
|
Parama investicijoms į pramoninę teritoriją („SmartParkas LT“) (3.3) |
||||
Mokslininkų, tyrėjų gebėjimų plėtra ir bendradarbiavimo vystymas vykdant mokslinių idėjų mainus, mokslines išvykas iš Lietuvos ir į Lietuvą (5.11) |
Paralelinių laboratorijų MTEP veikla (5.21) |
|
|
|||
Stažuočių po doktorantūros studijų skatinimas (5.13) |
Parama tiesioginėms užsienio investicijoms į MTEPI sritį („SmartInvest LT+“; „SMART FDI“) (3.5) |
|||||
Studijų kainos kompensavimas įskaitant specialistų rengimą sumanios specializacijos studijų programose (5.14) |
Aukšto lygio tyrėjų grupių vykdomi moksliniai tyrimai (5.3) |
|
|
|||
Mokslo populiarinimo infrastruktūros sukūrimas (5.15) |
Parama įmonių MTEPI teikiant inovacinius čekius („Inovaciniai čekiai“) (1.3) |
|||||
Finansuoti pirmosios ir antrosios pakopos bei vientisąsias ir laipsnio nesuteikiančias studijas (5.16) |
Parama bendro naudojimo MTEP infrastruktūrai ir inovacijų paramos paslaugoms („Intelektas. Bendri mokslo-verslo projektai“) (1.5) |
|||||
Lietuvos mokslo tarptautiškumo didinimas (5.17) |
Studentų gebėjimų vykdyti MTEP veiklą ugdymas (5.12) |
|||||
Mokslininkų ir kitų tyrėjų gebėjimų dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų programose ugdymas (5.18) |
Parama inovacijų paklausos, ikiprekybinių pirkimų, viešajame sektoriuje diegimui („Ikiprekybiniai pirkimai LT“) (3.6) |
|||||
Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio tarptautinius ir nacionalinius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros projektus (5.20) |
|
Rizikos kapitalas MTEPI veikloms (1.1) |
||||
Praktikos darbo vietose pagal profesiją, partnerystė su socialiniais partneriais ir jų įtraukimas į studijų praktikų organizavimo tobulinimą ir įgyvendinimą (5.22) |
Kompetencijos centrų veiklos skatinimas (4.1) |
|||||
|
Parama išradimams ir dizainui patentuoti tarptautiniu mastu („InoPatentas LT“) (1.4) |
|
||||
MTEP veiklų tarptautiškumo skatinimas (į rinką orientuotų mokslo ir verslo projektų įgyvendinimas per tarpvalstybinį tinklą) (4.2) |
||||||
Priedo pakeitimai:
Nr. V-105/4-183, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04267
Nr. V-597/4-440, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17696
Nr. V-306/4-261, 2017-04-26, paskelbta TAR 2017-05-03, i. k. 2017-07399
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. V-105/4-183, 2016-03-03, paskelbta TAR 2016-03-04, i. k. 2016-04267
Dėl Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2015 m. sausio 29 d. įsakymo Nr. V-59/4-48 „Dėl Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioritetų veiksmų planų patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. V-597/4-440, 2016-06-23, paskelbta TAR 2016-06-27, i. k. 2016-17696
Dėl Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2015 m. sausio 29 d. įsakymo Nr. V-59/4-48 „Dėl Prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioritetų veiksmų planų patvirtinimo“ pakeitimo
3.
Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos Respublikos ūkio ministerija, Įsakymas
Nr. V-306/4-261, 2017-04-26, paskelbta TAR 2017-05-03, i. k. 2017-07399
Dėl Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro ir Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2015 m. sausio 29 d. įsakymo Nr. V-59/4-48 „Dėl prioritetinės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros ir inovacijų raidos (sumanios specializacijos) krypties „Agroinovacijos ir maisto technologijos“ prioritetų veiksmų planų patvirtinimo“ pakeitimo