Suvestinė redakcija nuo 2016-10-25 iki 2023-12-15

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2016-04-15, i. k. 2016-09553

 

PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

dėl papildomų reikalavimų, susijusių su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, ir atitikties šiems reikalavimams tikrinimo TVARKOS APRAŠO patvirtinimo

 

2016 m. balandžio 13 d. Nr. 1-117

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto 14 straipsnio 4 dalimi ir Priėmimo į vidaus tarnybą, vidaus tarnybos sistemos pareigūnų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2016 m. vasario 1 d. įsakymu Nr. 1V-72 „Dėl priėmimo į vidaus tarnybą, vidaus tarnybos sistemos pareigūnų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 91 punktu:

T v i r t i n u  Papildomus reikalavimus, susijusius su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, ir atitikties šiems reikalavimams tikrinimo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Direktorius

vidaus tarnybos generolas                                                                               Remigijus Baniulis

 


 

PATVIRTINTA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento

prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus

2016 m. balandžio 13 d.

įsakymu Nr.1-117

 

PAPILDOMI REIKALAVIMAI, SUSIJĘ SU FIZINIAIS IR PRAKTINIAIS GEBĖJIMAIS EITI TAM TIKRAS PAREIGAS VALSTYBINĖJE PRIEŠGAISRINĖJE GELBĖJIMO TARNYBOJE, IR ATITIKTIES ŠIEMS REIKALAVIMAMS TIKRINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.     Papildomi reikalavimai, susiję su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje,  ir atitikties šiems reikalavimams tikrinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato papildomus reikalavimus, susijusius su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje (toliau – papildomi reikalavimai) vidaus tarnybos sistemos pareigūnams (toliau – pareigūnas)  ir atitikties šiems reikalavimams tikrinimo tvarką.

2.     Papildomuose reikalavimuose nustatytas kompleksas papildomų fizinių, praktinių ir taktinių pratimų, susijusių su jėga, greičiu, ištverme ir praktiniais gebėjimais, kuriuos tam tikras pareigas einantis pareigūnas turi atlikti per nustatytą laiką.

3. Papildomi reikalavimai, nurodyti Apraše, yra taikomi valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje (toliau – VPGT) budinčių pamainų pareigūnams dalyvaujantiems gesinant gaisrus ir atliekant kitus gelbėjimo darbus (toliau – ugniagesys gelbėtojas): apskričių priešgaisrinių gelbėjimo valdybų (toliau – APGV) komandų, APGV priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų (toliau – PGT), APGV PGT komandų, Visagino priešgaisrinės gelbėjimo valdybos komandos, Mažeikių objektinės priešgaisrinės gelbėjimo valdybos komandų, Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ir Specialiosios priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiams gelbėtojams, vyresniesiems ugniagesiams gelbėtojams, vyriausiesiems ugniagesiams gelbėtojams, skyrininkams, pamainų vadams, Ugniagesių gelbėtojų mokykloje dirbantiems pamainomis specialistams, vyresniesiems specialistams ir skyrininkams,

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-348, 2016-10-24, paskelbta TAR 2016-10-24, i. k. 2016-25571

 

4.     Specialiosios priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ir Ugniagesių gelbėtojų mokyklos ugniagesiams gelbėtojams yra taikomos Aprašo individualios užduotys, o grupines užduotis nustato įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į įstaigai pavestas užduotis ir turimas gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemones bei įrangą. Grupinės užduotys turi būti suderintos su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu prie Vidaus reikalų ministerijos.

5.     Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statutu ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais pareigūnų bendrąjį fizinį pasirengimą.

6.     Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statute ir kituose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

II SKYRIUS

PAPILDOMŲ REIKALAVIMŲ, SUSIJUSIŲ SU FIZINIAIS IR PRAKTINIAIS GEBĖJIMAIS EITI TAM TIKRAS PAREIGAS VALSTYBINĖJĘ PRIEŠGAISRINĖJE GELBĖJIMO TARNYBOJE, TIKRINIMO TVARKA

 

7.     Ugniagesių gelbėtojų atitikties papildomiems reikalavimams tikrinimas vykdomas

stebint, kaip atliekamos nustatytos papildomų reikalavimų užduotys (toliau – užduotys) (1 priedas) ir jų atlikimo rezultatą.

8.     VPGT kasmetinį ugniagesių gelbėtojų atitikties papildomiems reikalavimams tikrinimą atlieka įstaigų vadovų sudaryta vertinimo komisija (toliau – komisija), susidedanti iš ne mažiau kaip 2 komisijos narių.

9.     1 priede nustatytos užduotys atliekamos dėvint asmenines apsaugos priemones. Asmenines apsaugos priemones sudaro: apsauginė ugniagesio apranga, apsauginis ugniagesio šalmas, apsauginis ugniagesio pošalmis, apsauginės pirštinės, apsauginė ugniagesio avalynė, diržas.

10.   Ugniagesių gelbėtojų atitikties papildomiems reikalavimams tikrinimą rekomenduojama atlikti balandžio–spalio mėnesiais.

11.   Prieš atliekant 1 priede nustatytas užduotis ir jas atliekant, užduočių atlikimą organizuojanti įstaiga turi užtikrinti, kad užduočių atlikimo vietose būtų pirmosios medicinos pagalbos priemonės. Siekdamas sumažinti ugniagesių gelbėtojų susižalojimo ar kitokio sveikatos pakenkimo tikimybę, įstaigos vadovas turi numatyti priemones galimai rizikai pašalinti.

12.   VPGT darbuotojai, atliekantys personalo administravimo funkcijas, iki užduočių vykdymo dienos komisijai pateikia duomenis apie tai, kad atitinkamas ugniagesys gelbėtojas atliko privalomąjį sveikatos periodinį profilaktinį patikrinimą, ir kokia ugniagesio gelbėtojo amžiaus grupė.

13.   Testuojamo ugniagesio gelbėtojo amžiaus grupė nustatoma vadovaujantis Priėmimo į vidaus tarnybą, vidaus tarnybos sistemos pareigūnų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2016 m. vasario 1 d. įsakymu Nr. 1V-72 „Dėl Priėmimo į vidaus tarnybą, vidaus tarnybos sistemos pareigūnų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, 97 punktu.

14.   Atliktos užduotys vertinamos pagal įvykdymo laiką. Jei užduotis yra atlikta iki 1 priede nurodyto užduoties atlikimo laiko pabaigos arba laikas, nurodytas atlikti užduotį, ir užduoties atlikimo laikas sutampa, užduotis vertinama „įskaityta“. Jei užduoties atlikimo laikas viršija nustatytą laiką, užduotis vertinama „neįskaityta“.

15.   Ugniagesiai gelbėtojai per einamuosius metus turi atlikti (išsilaikyti) ne mažiau kaip 4 (keturias) 1 priede 1–6 numeriais pažymėtas nustatytas individualias užduotis.

16.   Ugniagesiai gelbėtojai per einamuosius metus turi atlikti (išlaikyti) ne mažiau kaip 5 (penkias) 1 priede 7–19 numeriais pažymėtas nustatytas grupines užduotis.

17. Kiekvieną užduotį vieno tikrinimo metu leidžiama atlikti ne daugiau kaip du kartus (be išankstinių bandymų). Jei tikrinant ugniagesio gelbėtojo atitiktį papildomiems reikalavimams ugniagesys gelbėtojas reikalavimų neatitinka, pakartotinis atitikties papildomiems reikalavimams tikrinimas organizuojamas Aprašo 25 punkte nurodytame tvarkaraštyje nustatytu laiku, tačiau ne anksčiau kaip po mėnesio ir ne vėliau kaip per tris mėnesius, laiką skaičiuojant nuo ankstesnio tikrinimo dienos.

Punkto pakeitimai:

Nr. 1-348, 2016-10-24, paskelbta TAR 2016-10-24, i. k. 2016-25571

 

18.   Atliekant 1 priede nustatytas užduotis ir esant slidžiai dangai (kai yra sniego, plikšala, lyjant lietui ar po lietaus), užduočių atlikimo laikas ilginamas 10 procentų.

19.   Papildomų reikalavimų užduočių atlikimo laikai yra fiksuojami vienos sekundės tikslumu.

20.   Įstaigų vadovų sudaryta komisija prieš grupinių užduočių vertinimą duoda ugniagesiui gelbėtojui traukti iš anksto paruoštą bilietą, kuriame nurodyta grupinė užduotis. Grupinės užduotys turi būti parenkamos atsižvelgiant į padalinyje turimą mokomąjį bokštą, gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemones ir įrangą. Atliktos grupinės užduoties, kurią atliko grupė, laikas yra įskaitomas kiekvienam tą užduotį atlikusiam ugniagesiui gelbėtojui.

21.   Jei ugniagesio gelbėtojo per einamuosius metus atliktos užduotys yra įvertintos „įskaityta“ ir yra atliktos visos Aprašo 15 ir 16 punktuose numatytos užduotys, daroma išvada, kad ugniagesys gelbėtojas atitinka papildomus reikalavimus.

22.   Įstaigos vadovo sudarytos komisijos narys ugniagesio gelbėtojo atliktos užduoties rezultatus įrašo į papildomų reikalavimų užduočių rezultatų suvestinę (2 priedas) (toliau – suvestinė). Suvestinę pasirašo įstaigos vadovo sudarytos komisijos nariai ir ugniagesys gelbėtojas. Ugniagesiui gelbėtojui atsisakius pasirašyti suvestinę, komisijos nariai tai pažymi suvestinėje. Ugniagesys gelbėtojas savo pastabas gali pateikti suvestinėje.

23.   Asmenys, atliekantys padalinio veiklos kontrolę, gali patikrinti, kaip budinčios pamainos pareigūnai yra pasirengę atitikti papildomų reikalavimų užduotis, susijusias su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas. Tokiu atveju atliktos užduoties įvertinimo rezultatas neįrašomas į 2 priedą.

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24.   Ugniagesio gelbėtojo papildomų reikalavimų išvada apie atitiktį papildomiems reikalavimams galioja vienus kalendorinius metus, laiką skaičiuojant nuo jų tikrinimo dienos, arba iki kito įstaigoje organizuojamo atitikties papildomiems reikalavimams tikrinimo.

25.   Ugniagesių gelbėtojų atitikties papildomiems reikalavimams tikrinimas vyksta pagal iš anksto įstaigos vadovo nustatytą tvarkaraštį, kuris gali būti keičiamas atsižvelgiant į pablogėjusias oro sąlygas. Pareigūnai ne vėliau kaip prieš 30 kalendorinių dienų iki užduočių tikrinimo dienos turi būti supažindinti su tvarkaraščiu.

26.   Ugniagesys gelbėtojas, nesutikęs su atitikties papildomiems reikalavimams vertinimo išvada, ją gali apskųsti teisės aktų nustatyta tvarka.

27. Jei Aprašo 17 punkte nustatyta tvarka pakartotinai tikrinant ugniagesio gelbėtojo atitiktį  papildomiems reikalavimams ugniagesys gelbėtojas reikalavimų neatitinka, jam vidaus tarnybos statute nustatytais atvejais rengiamas neeilinis tarnybinės veiklos vertinimas.

Papildyta punktu:

Nr. 1-348, 2016-10-24, paskelbta TAR 2016-10-24, i. k. 2016-25571

 

 

 

Papildomi reikalavimai, susiję su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, ir atitikties šiems reikalavimams tikrinimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

 

PAPILDOMI REIKALAVIMAI, SUSIJĘ SU FIZINIAIS IR PRAKTINIAIS GEBĖJIMAIS EITI TAM TIKRAS PAREIGAS VALSTYBINĖJE PRIEŠGAISRINĖJE GELBĖJIMO TARNYBOJE

 

 

 

Papildomi reikalavimai

Įvykdymo laikas (s) pagal

amžiaus grupes

Užduoties vykdymo sąlygos

Nr.

Užduotis

I–II

III

IV

V

VI

VII

VIII–IX

 

1.        

apsirengimas apsaugine ugniagesio gelbėtojo apranga

46

Apsauginė ugniagesio gelbėtojo apranga tvarkingai sudėta patogioje prieiti vietoje. Ugniagesio gelbėtojo diržas ir šalmas guli vienas šalia kito, pirštinės ir pošalmis yra striukės kišenėje, kelnės padėtos šalia ugniagesio gelbėtojo avalynės arba užmautos ant avalynės. Ugniagesys (-iai) gelbėtojas (-ai) stovi 5 metrai nuo aprangos.

Pabaiga. Ugniagesys gelbėtojas apsirengęs apsaugine apranga, striukė užsegta iki galo, diržas visiškai užsegtas, uždėtas pošalmis, šalmas (jo dirželis įtemptas), rankos apmautos pirštinėmis.

2.        

Lipimas automobilinėmis

kopėčiomis ar automobiline platforma kopėčiomis, kurių ištiestų ilgis:

a) 20 m;

b) 30 m

 

 

 

28 42

 

 

 

30 44

 

 

 

31 46

 

 

 

33 48

 

 

 

34 50

 

 

 

36

54

 

 

 

38

58

Automobilinės kopėčios ar automobilinė platforma kopėčios pastatytos 60–70° kampu (neatremtos) ir ištiestos reikiamu ilgiu. Ugniagesys gelbėtojas stovi prie kopėčių skersinių.

Pabaiga. Ugniagesys gelbėtojas pasiekė reikiamą aukštį ir prisitvirtino plunksnakabliu prie paskutinio skersinio. Jei lipama į nustatyto aukšto (aukščio) angą (langą), laikas fiksuojamas, kai ugniagesys gelbėtojas užlipa ir abiem kojomis atsistoja ant grindinio.

3.        

Kablinių kopėčių pernešimas ir lipimas jomis į ketvirtąjį mokomojo bokšto (toliau – bokštas) aukštą

44

46

48

50

52

56

60

kablinės kopėčios guli ant žemės  30 m atstumu (ties septintu skersiniu ant starto linijos) nuo bokšto. Ugniagesys gelbėtojas stovi prie kopėčių.

Pabaiga. Ugniagesys gelbėtojas užlipo kablinėmis kopėčiomis ir abiem kojomis palietė ketvirtojo aukšto grindis.

4.        

Dvigubos gelbėjimo kilpos rišimas tariamai nukentėjusiajam

33

35

37

 

 

38

40

43

46

Ugniagesys gelbėtojas stovi 1 m atstumu nuo tariamai nukentėjusiojo, gulinčio ant nugaros. Gelbėjimo virvė susukta į kamuolį ir įdėta į dėklą, kurio diržas perjuostas per ugniagesio gelbėtojo petį, arba susukta ant ritės ir laikoma rankoje.

Pabaiga. Tariamai nukentėjusysis aprištas gelbėjimo virve, trumpasis virvės galas apvyniotas apie jo juosmenį ir sutvirtintas mazgu, ilgasis virvės galas pririštas prie plunksnakablio dviem apsukimais.

5.        

Gelbėjimo virvės rišimas prie konstrukcijos

8

8

 

8

9

9

10

11

12

Ugniagesys gelbėtojas stovi 1 m atstumu nuo vietos, kur bus tvirtinama virvė. Gelbėjimo virvė susukta į kamuolį ir įdėta į dėklą, kurio diržas perjuostas per ugniagesio gelbėtojo petį, arba susukta ant ritės ir laikoma rankoje.

Virvė rišama prie konstrukcijos, kurios abu galai įtvirtinti.

Pabaiga. Mazgas tvirtai ir tinkamai užrištas, ilgasis virvės galas ugniagesio gelbėtojo rankose.

6.        

Kvėpavimo organų apsaugos aparato (toliau – aparatas) paruošimas darbui

90

 

90

90

100

 

100

105

110

Ugniagesys gelbėtojas stovi 1 m atstumu nuo automobilinės cisternos. Aparatai sudėti automobilyje cisternoje, visos durys uždarytos.

Pabaiga. Ugniagesys gelbėtojas užsidėjęs aparatą ant nugaros, diržai susegti ir įveržti. Atliktas aparato kontrolinis patikrinimas, aparatas įjungtas (kaukė ant veido, kaukės diržai įveržti), pošalmis uždėtas, šalmas užsegtas, raportuojama apie slėgį balione ir pasirengimą darbui.

Pastaba. Kitas ugniagesys gelbėtojas gali padėti įjungti aparatą.

7.        

Lipimas ištraukiamosiomis kopėčiomis į bokšto trečiąjį aukštą arba ant dviaukščio pastato stogo:

a) be gaisrinės žarnos;

b) su 51 mm skersmens arba aukšto slėgio gaisrinėmis žarnomis, vanduo netiekiamas

 

 

 

13

19

Ištraukiamosios kopėčios pastatytos 2,5–3 m atstumu nuo pastato. Pirmas ugniagesys gelbėtojas stovi prie kopėčių, rankomis laikydamas jas už šonų, koją pastatęs ant pirmojo skersinio. Jei užduotis atliekama su gaisrine žarna, ji uždėta ant peties, prijungtas B švirkštas. Antras ugniagesys gelbėtojas stovi tarp sienos ir kopėčių ir jas prilaiko.

Pabaiga. Pirmas ugniagesys gelbėtojas užlipo ir abiem kojomis atsistojo ant bokšto trečiojo aukšto grindų arba ant dviaukščio pastato stogo. Jei užduotis atliekama su gaisrine žarna, ji pritvirtinama prie pastato konstrukcijų žarnų laikikliu.

8.        

Ištraukiamųjų kopėčių nukėlimas, pernešimas, pastatymas ir lipimas jomis į bokšto trečiąjį aukštą arba ant dviaukščio namo stogo:

a)   automobilinės cisternos aukštis
iki 3 m;

b)   automobilinės cisternos aukštis daugiau kaip 3 m;

c)   kai kopėčios guli ant žemės

 

 

 

 

43

 

60

 

36

Ištraukiamosios kopėčios pritvirtintos ant automobilinės cisternos, esančios 30 m atstumu nuo bokšto (pastato). Užduotį atlieka ugniagesiai gelbėtojai, stovintys prie tos pačios automobilinės cisternos galinių ratų.

Pabaiga. Ištraukiamosios kopėčios pastatytos prie bokšto ir (ar) pastato sienos 2,5–3 m atstumu, jos ištrauktos, pirmas ugniagesys gelbėtojas užlipo ir abiem kojomis atsistojo ant grindų ir (ar) pastato stogo. Antras ugniagesys gelbėtojas stovi tarp sienos ir kopėčių ir jas prilaiko.

Pastaba. Atlikus užduotį užfiksuotas laikas užrašomas abiem ugniagesiams gelbėtojams.

a) ir c) variantus atlieka du ugniagesiai gelbėtojai, išskyrus atvejus, kai automobilinė cisterna yra iki 3 m aukščio su pakeistu gamykliniu antstatu. Tuomet vykdomas užduoties b) variantas. Atliekant c) variantą ištraukiamosios kopėčios (ties septintu skersiniu ant starto linijos) guli ant žemės 30 m atstumu nuo bokšto ir (ar) pastato. Ugniagesiai gelbėtojai stovi 30 m atstumu nuo bokšto ir (ar) pastato;

b) variantą atlieka trys ugniagesiai gelbėtojai. Trečias ugniagesys gelbėtojas tik padeda nukelti kopėčias nuo automobilinės cisternos.

9.        

Pamainos pareigūnų išvykimas už garažo vartų pagal aliarmo signalą, kai:

a)   automobiliai stovi vienoje eilėje;

b)   automobiliai stovi vienas paskui kitą

 

 

60

70

Apsauginė ugniagesio gelbėtojo apranga, šalmas, diržas gali būti sudėti ant lentynos, pakabinti arba padėti automobilyje. Ugniagesiai gelbėtojai yra budėtojų patalpose. Įjungiamas aliarmo signalas.

Pabaiga. Laikas fiksuojamas užsidarius paskutinio automobilio durims ir (ar) paskutiniam automobiliui pervažiavus garažo vartų liniją (atsižvelgiant į tai, kaip stovi automobiliai garaže ir kur į juos įsėdama) ir visiems ugniagesiams gelbėtojams apsirengus apsaugine ugniagesio gelbėtojo apranga.

Pastaba. Jei pamainos budėtojų patalpos antrajame aukšte ir yra nusileidimo stulpas, užduoties laikas ilginamas 10 s, jei nusileidimo stulpo nėra, ilginama 15 s, jei pamainoje daugiau nei 15 ugniagesių gelbėtojų, laikas ilginamas dar 5 s. Automobilių su pneumatine stabdžių sistema išvykimo laikas – 100 s (arba pagal gamyklos reglamentą).

10.      

Skyriaus* darbas pradedamas nuo automobilinės cisternos, per skirstytuvą prijungiami du vandens švirkštai (A ir B). Kiekviena darbinė gaisrinių žarnų linija susideda iš dviejų gaisrinių žarnų, o magistralinė iš:

a) 2 gaisrinių žarnų (40 m);

b) 4 gaisrinių žarnų (80 m)

 

 

 

 

 

 

40

50

Automobilinė cisterna pastatyta aikštelėje. Įranga pritvirtinta, visos durelės uždarytos. Variklis dirba laisvąja eiga. Skyrius* išsirikiuoja šalia automobilinės cisternos galinių ratų.

Pabaiga. Automobilinės cisternos variklis prijungtas sukti siurblį, siurblys pripildytas vandens (tik vasarą), gaisrinių žarnų linijos nutiestos, sujungtos, ugniagesiai gelbėtojai pasiruošę dirbti su vandens švirkštais (prie A vandens švirkšto stovi du ugniagesiai gelbėtojai). Prie B vandens švirkšto jungiamos dvi 51 mm skersmens gaisrinės žarnos, prie A vandens švirkšto – dvi 66 mm skersmens gaisrinės žarnos.

11.      

Skyriaus* darbas pradedamas nuo automobilinės cisternos, per skirstytuvą prijungiami du vandens švirkštai (A ir B). Kiekviena darbinė linija susideda iš dviejų gaisrinių žarnų, o magistralinė iš trijų. Vandeniui tiekti naudojama:

a) gaisrinis hidrantas;

b) atviras vandens šaltinis

 

 

 

 

 

 

95

115

Automobilinė cisterna pastatyta šalia gaisrinio hidranto arba vandens šaltinio. Įranga pritvirtinta, durelės uždarytos. Variklis dirba laisvąja eiga. Skyrius* išsirikiuoja šalia automobilinės cisternos galinių ratų.

Pabaiga. Automobilinės cisternos variklis prijungtas sukti siurblį, siurblys pripildytas vandens iš vandens šaltinio (tiktai vasarą), gaisrinių žarnų linijos nutiestos, sujungtos, ugniagesiai gelbėtojai pasiruošę darbui su švirkštais (prie A vandens švirkšto stovi du ugniagesiai gelbėtojai). Prie B vandens švirkšto jungiamos dvi
51 mm skersmens gaisrinės žarnos, prie A vandens švirkšto – dvi 66 mm skersmens gaisrinės žarnos.

Pastaba. Jei įsiurbiamosios gaisrinės žarnos guli ne specialiuose loviuose, laikas ilginamas 10 s. Jei įsiurbiamųjų gaisrinių žarnų ilgis po 2 m, laikas ilginamas dar 20 s.

12.      

Skyriaus* darbas su aukšto slėgio gaisrine žarna (30 m), vanduo tiekiamas iš gaisrinio hidranto

62

Automobilinė cisterna pastatyta šalia gaisrinio hidranto. Gaisrinio hidranto šulinio dangtis uždarytas. Įranga pritvirtinta, durelės uždarytos. Variklis dirba laisvąja eiga. Skyrius* išsirikiuoja šalia automobilinės cisternos.

Pabaiga. Variklis prijungtas sukti siurblį, gaisrinio hidranto kolonėlė pastatyta ir prijungta, siurblys pripildytas vandens, gaisrinių žarnų linija nutiesta, ugniagesiai gelbėtojai pasiruošę darbui su švirkštu, pasirodė vandens čiurkšlė.

13.      

Automobilinės cisternos prijungimas prie gaisrinio hidranto, naudojant dvi gaisrines žarnas – įsiurbiamąją ir slėginę:

a) automobilinės cisternos aukštis
 iki 3 m;

b) automobilinės cisternos aukštis daugiau kaip 3 m

 

 

 

 

32

 

37

Užduotį atlieka du ugniagesiai gelbėtojai. Automobilinė cisterna pastatyta šalia gaisrinio hidranto   (3 m). Gaisrinio hidranto šulinio dangtis atidarytas. Įranga pritvirtinta, durelės uždarytos. Ugniagesiai gelbėtojai išsirikiuoja šalia automobilinės cisternos.

Pabaiga. Gaisrinio hidranto kolonėlė pastatyta ir prijungta prie automobilinės cisternos, naudojant dvi 4 m gaisrines žarnas (vieną įsiurbiamąją ir vieną slėginę). Kai užduočiai įvykdyti panaudojamas vandens tiekimas, laikas ilginamas 15 s.

14.      

Automobilinės cisternos pastatymas prie vandens šaltinio, naudojant dvi įsiurbiamąsias 4 m gaisrines žarnas

115

Užduotį atlieka du ugniagesiai gelbėtojai. Automobilinė cisterna pastatyta šalia vandens šaltinio. Variklis dirba laisvąja eiga. Įranga pritvirtinta, durelės uždarytos. Ugniagesiai gelbėtojai išsirikiuoja šalia automobilinės cisternos galinių ratų.

Pabaiga. Variklis prijungtas sukti siurblį, prijungtos dvi (4 m) įsiurbiamosios gaisrinės žarnos, siurblys pripildytas vandens. Laikas fiksuojamas, kai iš siurblio pasirodo vanduo. Kai užduotis atliekama netiekiant vandens, atimama 30 s. Kai naudojamos kitokio ilgio įsiurbiamosios gaisrinės žarnos, pridedamos 25 s.

Pastaba. Jei įsiurbiamosios gaisrinės žarnos guli ne specialiuose loviuose, laikas ilginamas 10 s. Jei įsiurbiamųjų gaisrinių žarnų ilgis po 2 m, laikas ilginamas dar 20 s.

15.      

Skyriaus* darbas su nešiojamuoju lafetiniu vandens švirkštu, kai vanduo tiekiamas iš vandens telkinio. Prijungtos magistralinės gaisrinių žarnų linijos. Gaisrinių žarnų linijos ilgis 40 m

115

Automobilinė cisterna pastatyta šalia atviro vandens šaltinio, variklis dirba laisvąja eiga. Įranga pritvirtinta, durelės uždarytos. Skyrius* išsirikiuoja bet kurioje automobilinės cisternos pusėje.

Pabaiga. Variklis prijungtas sukti siurblį, siurblys pripildytas vandens iš šaltinio. Prie lafetinio vandens švirkšto prijungtos dvi
66 (77) mm skersmens gaisrinių žarnų linijos, du ugniagesiai gelbėtojai laiko švirkštą, pasirodo vandens čiurkšlė.

16.      

Darbas su B vandens švirkštu, kai naudojamos dvi 51 mm skersmens gaisrinės žarnos

20

Automobilinės cisternos variklis dirba laisvąja eiga, siurblio pavara išjungta. Įranga pritvirtinta. Užduotį atlieka du ugniagesiai gelbėtojai, stovintys šalia automobilinės cisternos.

Pabaiga. Variklis prijungtas sukti siurblį, gaisrinių žarnų linija ištiesta, vairuotojas stovi šalia siurblio. Ugniagesys gelbėtojas laiko B vandens švirkštą, pasirodo vandens čiurkšlė.

17.      

Skyriaus* darbas, kai vanduo tiekiamas B vandens švirkštu 51 mm skersmens gaisrinėmis žarnomis (darbine linija) į bokšto trečiąjį aukštą arba ant dviaukščio namo stogo.

Naudojamos ištraukiamosios kopėčios:

a) automobilinės cisternos aukštis
iki 3 m;

b) automobilinės cisternos aukštis daugiau kaip 3 m

 

 

 

 

 

 

90

 

120

Automobilinė cisterna pastatyta   30 m atstumu nuo bokšto ir (ar) pastato. Įranga pritvirtinta, durelės uždarytos. Ugniagesiai gelbėtojai sėdi automobilyje.

Pabaiga. Pastatytos ištraukiamosios kopėčios. Magistralinė 77 (66) mm skersmens gaisrinių žarnų linija (dvi gaisrinės žarnos) nutiesta ir sujungta, skirstytuvas padėtas prie bokšto ir (ar) pastato sienos. 51 mm skersmens darbinė linija su B vandens švirkštu nutiesta į trečiąjį aukštą per ištraukiamąsias kopėčias ir pritvirtinta laikikliu prie pastato konstrukcijos.

Pastaba. Jei automobilinė cisterna iki 3 m aukščio ir su pakeistu gamykliniu antstatu, laikas toks, kaip b) varianto.

18.      

Tariamai nukentėjusiojo gelbėjimas iš bokšto trečiojo aukšto:

a) automobilinės cisternos aukštis
iki 3 m;

b) automobilinės cisternos aukštis daugiau kaip 3 m

 

 

240

 

270

Automobilinė cisterna pastatyta   30 m atstumu nuo bokšto ir (ar) pastato. Įranga pritvirtinta, durelės uždarytos. Ugniagesiai gelbėtojai sėdi automobilyje.

Pabaiga. Pastatytos ištraukiamosios kopėčios. Magistralinė 77 (66) mm skersmens gaisrinių žarnų linija (2 gaisrinės žarnos) nutiesta ir sujungta, skirstytuvas padėtas prie bokšto ir (ar) pastato sienos. 51 mm skersmens dviejų gaisrinių žarnų linija su B vandens švirkštu nutiesta į trečiąjį aukštą per ištraukiamąsias kopėčias ir pritvirtinta laikikliu prie pastato konstrukcijos. Laikas fiksuojamas, kai tariamai nukentėjusysis taisyklingai aprišamas ir iš vandens švirkšto pasirodo vanduo.

Pastaba. Užduotis laikoma įvykdyta, kai tariamai nukentėjusysis teisingai nuleidžiamas ant žemės. Jei automobilinė cisterna iki 3 m aukščio ir su pakeistu gamykliniu antstatu, laikas toks, kaip b) varianto.

19.      

Grandies pasirengimas darbui su aparatais

180

Trys ugniagesiai gelbėtojai išsirikiuoja prie automobilinės cisternos galinių ratų. Įranga pritvirtinta, durelės uždarytos. Grandis (du ugniagesiai gelbėtojai) užsideda kvėpavimo aparatus, pasiima visą reikalingą įrangą ir atlieka kontrolinį patikrinimą. Nuo automobilinės cisternos nutiesiama dviejų 77 (66) mm skersmens gaisrinių žarnų linija, prie jos prijungiamas skirstytuvas, prie skirstytuvo – dviejų 51 mm skersmens gaisrinių žarnų linija su B vandens švirkštu. Prie skirstytuvo organizuojamas saugumo postas, kuriame trečias ugniagesys gelbėtojas atlieka saugumo posto budėtojo pareigas.

Pabaiga. Ugniagesiai gelbėtojai užsidėję kvėpavimo aparatus, atliktas kontrolinis patikrinimas, grandis užsiregistruoja saugumo poste ir yra pasirengusi dirbti kenksmingoje aplinkoje. Ugniagesiai gelbėtojai turi ryšio, apšvietimo priemones, gaisrinę žarną su prijungtu vandens švirkštu, įrankius durims atidaryti ir konstrukcijoms atplėšti (žetonai palikti saugumo poste).

 

* Skyrius – pamainos pareigūnai, kuriems darbo metu yra priskirta gaisrų gesinimo ir gelbėjimo technika, į įvykių vietas išvykstantys vienu gaisrų gesinimo ir gelbėjimo automobiliu ir galintys savarankiškai atlikti įvykių likvidavimo darbus.


 

 

 

 

Papildomi reikalavimai, susiję su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, ir atitikties šiems reikalavimams tikrinimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

__________________________________________________

(įstaigos pavadinimas)

 

Papildomų reikalavimų užduočių REZULTATŲ SUVESTINĖ

 

_________________________

(suvestinės patvirtinimo data)

_________________________

(sudarymo vieta)

 

 

 

 

 

(pareigūno vardas ir pavardė)

 

 

amžiaus grupė

 

 

Eil. Nr.

Užduoties atlikimo data

 

Užduotis

Rezultatas

Įvertinimas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Išvada:

 

 

pareigūnas atitinka papildomus reikalavimus / neatitinka papildomų reikalavimų

 

Komisija:

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Pareigūnas:

 

 

 

 

 

 

(pareigos)

 

(parašas)

 

(vardas ir pavardė)

 

Pastabos:

 

 

 

 

___________________________________

Priedo pakeitimai:

Nr. 1-348, 2016-10-24, paskelbta TAR 2016-10-24, i. k. 2016-25571

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas

Nr. 1-348, 2016-10-24, paskelbta TAR 2016-10-24, i. k. 2016-25571

Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2016 m. balandžio 13 d. įsakymo Nr. 1-117 „Dėl papildomų reikalavimų, susijusių su fiziniais ir praktiniais gebėjimais eiti tam tikras pareigas Valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje, ir atitikties šiems reikalavimams tikrinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo