Suvestinė redakcija nuo 2018-09-29
Sprendimas paskelbtas: TAR 2017-04-03, i. k. 2017-05370
PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOS TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO
2017 m. kovo 30 d. Nr. T1-70
Plungė
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, Plungės rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:
2. Pripažinti netekusiu galios Plungės rajono savivaldybės tarybos 2013 m. kovo 21 d. sprendimo Nr. T1-80 „Dėl Plungės rajono savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisyklių patvirtinimo“ 1 punktą.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Plungės rajono savivaldybės
tarybos 2017 m. kovo 30 d.
sprendimu Nr. T1-70
PLUNGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOS TVARKYMO IR ŠVAROS TAISYKLĖS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Plungės rajono savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisyklių (toliau – Taisyklės) tikslas – užtikrinti, kad Plungės rajono savivaldybės teritorija būtų valoma ir tvarkoma, sudarant sveikas, saugias bei palankias visuomenės gyvenimo sąlygas ir tinkamą aplinkos sanitarinę būklę.
Punkto pakeitimai:
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
2. Šios Taisyklės nustato bendruosius ir specialiuosius tvarkymo ir švaros reikalavimus, taikomus fiziniams ir juridiniams asmenims jiems įstatymų nustatyta tvarka priskirtose bei bendrojo naudojimo Plungės rajono savivaldybės teritorijose.
Punkto pakeitimai:
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
3. Taisyklėse naudojamos sąvokos:
3.1. asmenys – fiziniai ir juridiniai asmenys, įstatymų nustatyta tvarka priskirtųjų teritorijų savininkai, valdytojai, naudotojai;
3.2. priskirta teritorija – žemės sklypas, įstatymų nustatyta tvarka suformuotas kaip daiktas ir įregistruotas Nekilnojamojo turto registre, arba kitokia tvarka suteikta teritorija, suformuota pagal patvirtintas schemas;
3.3. bendrojo naudojimo teritorijos – gatvės, pėsčiųjų takai, autobusų stotelės, tiltai, viadukai, parkai, skverai, aikštės, krantinės, maudyklos ir kt.;
3.4. žemės naudotojas – žemės savininkas arba kitas fizinis ar juridinis asmuo, kuris naudoja žemę įstatymų, administracinių aktų, teismo sprendimų, sandorių ar kitu įstatymų nustatytu pagrindu;
3.5. žemės valdytojas – privačios žemės savininkas arba kitas fizinis ar juridinis asmuo, įstatymų, kitų teisės aktų, teismo sprendimų, sandorių ar kitu įstatymų nustatytu pagrindu įgijęs teisę valdyti privačią žemę, taip pat valstybės ar savivaldybės nuosavybės teisę įgyvendinantis subjektas, kuriam teisės aktų nustatyta tvarka valstybinė ar savivaldybės žemė perduota patikėjimo teise.
4. Fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys statybos darbus, privalo vadovautis Lietuvos Respublikos statybos įstatymu, jį įgyvendinančiaisiais teisės aktais (statybos techniniais reglamentais, taisyklėmis ir kt.).
5. Visi atliekų turėtojai – individualių namų valdų, daugiabučių namų butų, sodų ir garažų valdų savininkai, įmonės, įstaigos, organizacijos ir būstą administruojančios įmonės privalo vadovautis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu ir Savivaldybės tarybos patvirtintomis Atliekų tvarkymo taisyklėmis.
6. Aprūpinant ar apsirūpinant (individualiai) geriamuoju vandeniu ir tvarkant buitines nuotekas, privaloma vadovautis Lietuvos Respublikos geriamojo vandens, Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymais, juos įgyvendinančiaisiais teisės aktais (statybos techniniais reglamentais, reglamentais, taisyklėmis, higienos normomis ir kt.).
7. Fiziniai ir juridiniai asmenys privalo laikytis Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo, Savivaldybės tarybos patvirtintų Triukšmo prevencijos Plungės rajono savivaldybės viešosiose vietose taisyklių ir kitų atitinkamų teisės aktų reikalavimų.
8. Tvarkant želdinius, privaloma vadovautis Lietuvos Respublikos želdynų įstatymu, jį įgyvendinančiaisiais teisės aktais (normatyvais, taisyklėmis ir kt.) ir Savivaldybės tarybos patvirtintomis Plungės rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėmis.
9. Naminių, laukinių, ūkinės paskirties, dekoratyvinių, laboratorinių (eksperimentinių) gyvūnų laikymo ir priežiūros, higienos bei sanitarijos, beglobių (benamių) gyvūnų gaudymo ir karantinavimo reikalavimai nustatyti Gyvūnų auginimo ir laikymo Plungės rajone taisyklėse, patvirtintose Savivaldybės tarybos sprendimu.
10. Fiziniai ir juridiniai asmenys, vykdantys kapinių priežiūrą, tvarkymą, privalo vadovautis Savivaldybės tarybos patvirtintomis Plungės rajono savivaldybės teritorijoje esančių kapinių tvarkymo taisyklėmis.
11. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys vykdyti ar vykdantys prekybą, privalo vadovautis atitinkamais nacionaliniais teisės aktais, Savivaldybės tarybos patvirtintu Didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo Plungės mieste specialiuoju planu, Prekybos turgavietėse ir viešose vietose taisyklėmis, Mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais licencijavimo ir Mažmeninės prekybos tabako gaminiais licencijavimo Plungės rajono savivaldybės teritorijoje tvarkomis.
12. Reklamos prižiūrimos ir tvarkomos, vadovaujantis Išorinės reklamos įrengimo Plungės rajono savivaldybės teritorijoje taisyklėmis.
13. Organizuojant renginius, privaloma vadovautis Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtintomis Renginių organizavimo viešojo naudojimo teritorijose taisyklėmis.
II SKYRIUS
PRISKIRTŲ TERITORIJŲ IR PASTATŲ JOSE TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI
15. Priskirtose teritorijose asmenys privalo tvarkyti savo sklypą, rūpintis jo estetiniu vaizdu ir prižiūrėti taip, kad nepakenktų tretiesiems asmenims. Priskirtose teritorijose privaloma rinkti šiukšles, valyti sąnašas, šienauti žaliąsias vejas, tvarkyti želdinius, rudenį sugrėbti arba sušluoti lapus, surinkti nukritusias šakas (nušienautą žolę ir lapus sugrėbti bei kompostuoti tam skirtose vietose).
16. Žiemos sezono metu priskirtose teritorijose asmenys privalo nuo gyvenamųjų namų bei kitų pastatų stogų, lietaus vamzdžių, balkonų valyti ledą, sniegą ir varveklius. Valant nuo gyvenamųjų namų bei pastatų stogų ir balkonų ledą, sniegą ir varveklius, privaloma laikytis darbo saugos reikalavimų, atlikti valymo darbus nesukeliant pavojaus tretiesiems asmenims.
17. Jeigu pastatas ar sklypas priklauso keliems asmenims, prižiūrimos teritorijos tvarkymas priklauso visiems proporcingai pagal valdomą pastato ar sklypo dalį. Nesant paskirstymo, atsakomybė tenka visiems asmenims solidariai.
18. Jeigu asmenys neturi galimybių tvarkyti priskirtų teritorijų, jie privalo sudaryti sutartį su tas paslaugas teikiančia įmone.
19. Prie įmonių, įstaigų, organizacijų pastatų bei nuolatinių ir laikinų prekybos ar paslaugų teikimo vietų šiukšliadėžes pastato asmenys, kuriems šios teritorijos yra priskirtos. Už šiukšliadėžių švarą, plovimą, dezinfekavimą ir tinkamą jų išvaizdą atsakingi fiziniai ir juridiniai asmenys, kurių teritorijoje jos pastatytos.
20. Asmenys, valdantys statinius nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais, privalo atlikti jų techninę priežiūrą, laiku juos remontuoti. Nenaudojami, nebaigti statyti, griūvantys statiniai turi būti aptverti ar kitomis priemonėmis turi būti užtikrinta, kad nebūtų galima į juos patekti ar kaupti juose atliekas. Neremontuotini statiniai nustatyta tvarka turi būti nugriauti.
21. Privačių valdų savininkai, daugiabučių namų tvartų savininkai ir ūkininkai, auginantys gyvulius, mėšlą privalo tvarkyti vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintais Aplinkosaugos reikalavimais mėšlui tvarkyti; jiems nustojus galioti – pakeitusiais teisės aktais.
22. Ant gyvenamųjų namų, visuomeninės paskirties ir pramoninių pastatų fasadų turi būti:
23. Pastatų fasadų spalvos, stogo dangos keičiamos, tik suderinus su Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriumi.
24. Visi daugiabučių gyvenamųjų namų butų savininkai, nuomininkai, gyventojai privalo vykdyti daugiabučių namų savininkų bendrijų bei kitų organizacijų, administruojančių ir eksploatuojančių daugiabučius namus, priimtus įstatus ir namo vidaus tvarkos taisykles.
25. Šunys, katės, kiti gyvūnai bei ūkinės paskirties gyvūnai, naminiai paukščiai Plungės rajono ribose laikomi, vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymu, jį įgyvendinančiaisiais teisės aktais, Savivaldybės tarybos patvirtintomis Plungės rajono gyvūnų laikymo taisyklėmis, kitais teisės aktais.
26. Asmenims priskirtose teritorijose draudžiama:
26.1. užsiimti bet kokia veikla (įvairių atliekų, maisto produktų kaupimas, buitinių nuotekų išleidimas ar išpylimas į aplinką), kuri gali teršti aplinką arba skatinti parazitų ar graužikų veisimąsi;
Papunkčio pakeitimai:
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
26.2. važinėti po želdynus (išskyrus aptarnaujantį transportą, mechanizmus), statyti bei laikyti transporto priemones žaliuosiuose plotuose;
26.3. kabinti ant medžių sūpuokles ir skalbinius, kalti vinimis ar kitaip tvirtinti prie medžių bet kokius įrenginius;
26.6. draudžiama surinktus (sugrėbtus) lapus, žolę, medžių šakas ir kitus augalus, jų dalis ar krūvas deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ir miesteliuose (išskyrus laužų kūrenimą laužų kūrenimui nustatytose vietose). Sausą žolę, nendres, nukritusius lapus, šiaudus, laukininkystės, daržininkystės, augalinės kilmės liekanas lauko sąlygomis leidžiama deginti kaimo vietovėje tik surinktas (sugrėbtas) į krūvas, kai nėra galimybių jų kompostuoti (arba kompostavimas gali sąlygoti augalų kenkėjų plitimą) ar kitaip panaudoti, ne arčiau kaip 30 metrų nuo statinių. Deginimas turi būti nuolat stebimas, jį baigus, smilkstančią ugniavietę privaloma užgesinti užpilant vandeniu, smėliu ir pan. Deginant būtina laikytis Aplinkos apsaugos reikalavimų lauko sąlygomis deginant augalus ar jų dalis ir Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių reikalavimų;
Papunkčio pakeitimai:
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
26.7. išpilti ne į specialiai tam skirtas talpas kurą, tepalus, kitus techninius skysčius arba palikti netvarkingą transporto priemonę, teršiančią aplinką;
26.8. laikyti įvairią techniką, neeksploatuojamas, techniškai netvarkingas, paliktas be priežiūros transporto priemones ar jų dalis, išskyrus specialiai įrengtose aikštelėse;
26.10. palikti netvarkomą, apleistą, nešienautą, piktžolėtą nuosavybės teise priklausančią, nuomojamą ar kitaip valdomą žemę;
26.11. patalpas šildyti, kūrenant komunalines atliekas ar kenksmingus antrinius produktus išskiriančias medžiagas;
III SKYRIUS
BENDROJO NAUDOJIMO TERITORIJŲ TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI
27. Bendrojo naudojimo teritorijų (pėsčiųjų takų, kelių ir gatvių, stovėjimo aikštelių, autobusų stotelių, tiltų, viadukų, parkų, skverų, kapinių, krantinių, paplūdimių ir kt.) tvarkymą bei priežiūrą ir jų aprūpinimą būtinomis priemonėmis (informaciniais stendais, šiukšliadėžėmis, poilsio suolais, tualetais ir kt.) organizuoja ir koordinuoja Savivaldybės seniūnijos joms priskirtose teritorijose.
28. Vykdant bendrojo naudojimo teritorijų priežiūrą ir tvarkymą, privaloma:
28.1. vasaros sezono metu:
28.1.1. rinkti šiukšles, valyti sąnašas, šienauti žaliąsias vejas, tvarkyti želdinius, rudenį - sugrėbti arba sušluoti lapus, surinkti nukritusias šakas (buitinės atliekos išvežamos į atliekas tvarkančią įmonę, smulkios organinės sąnašos ir žaliosios atliekos išvežamos į kompostavimo aikštelę);
28.2. žiemos sezono metu:
28.2.2. pasnigus arba apledėjus dangoms, valymo darbus organizuoti taip, kad būtų užtikrintas nepertraukiamas ir saugus transporto eismas bei pėsčiųjų judėjimas;
28.2.3. privaloma laiku valyti ir (arba) vežti sniegą į tam tikslui skirtas vietas, prieš tai suderinus su atitinkamomis tarnybomis, barstyti smėlį, skaldelę bei sniegą ar ledą tirpdančias priemones ant tiltų, viadukų bei prie sankryžų ir gatvių, kuriomis važiuoja viešasis transportas, siekiant užtikrinti jo nepertraukiamą eismą, taip pat viešojo transporto stotelėse;
28.2.5. prasidėjus plikšalai, ledą pirmiausia reikia šalinti šaligatvių pavojinguose ruožuose, šaligatvių ir takų įkalnėse, nuo laiptų;
29. Valant bendrojo naudojimo teritorijas, draudžiama:
29.1. naudoti medžiagas ir įrankius, gadinančius gatvių, šaligatvių asfaltbetonio ir betono dangą, gatvių ženklus bei kitus gatvių priklausinius;
29.2. šluoti sąšlavas į lietaus kanalizacijos bei kitus požeminių inžinerinių tinklų šulinius, pilti į juos paplavas, purvą, pelenus, smėlį, sniegą, mesti ledą ir kitas atliekas;
29.4. krauti sniegą arčiau kaip 10 m atstumu nuo autobusų stotelių, gatvių sankryžų, arčiau kaip 4 m atstumu nuo pėsčiųjų perėjos ženklo pagal eismo kryptį, ant įvairių komunikacijų šulinių, žaliųjų vejų, medžių;
30. Plungės mieste vykdant bendrojo naudojimo teritorijų priežiūrą ir tvarkymą, privaloma vadovautis Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintu Plungės miesto viešųjų erdvių priežiūros ir valymo darbų tvarkos aprašu.
31. Bendrojo naudojimo teritorijose draudžiama:
31.1. be Savivaldybės administracijos leidimo sandėliuoti statybines ir kitas medžiagas, malkas ir kitus daiktus ant kelių, gatvių, šaligatvių, želdynų, teršti juos statybinėmis atliekomis, gruntu ir kitais nešvarumais;
31.2. užsiimti bet kokia veikla (įvairių atliekų, maisto produktų kaupimas), kuri gali teršti aplinką arba skatinti parazitų ar graužikų veisimąsi;
31.5. ardyti arba gadinti kelius, gatves, šaligatvius, dviračių ir pėsčiųjų takus ir želdynus; savavališkai įrengti technines eismo reguliavimo priemones (kelio ženklus, kelių ženklinimą, užtvaras ir kt.) bendrojo naudojimo teritorijose be Savivaldybės nustatyta tvarka išduoto leidimo, kartu su kelio ženklais įrengti papildomą informaciją, kurios įrengimo nenumato Kelių eismo taisyklės ir Kelio ženklų ir šviesoforų naudojimo standartai;
31.6. statyti, įrengti laikinus statinius ar įrenginius, neturint nustatyta tvarka suderinto projekto ar statybos leidimo (jeigu jis reikalingas);
31.7. važinėti po želdynus (išskyrus aptarnaujantį transportą, mechanizmus), statyti bei laikyti transporto priemones žaliuosiuose plotuose;
31.8. teršti kelių ir gatvių važiuojamąją dalį purvu nuo nešvarių ratų (važiuoklės) bei iš kėbulo byrančiais teršalais, palikti nesutvarkytą kelio dangą po mėšlo, statybinių ar kitų medžiagų vežimo;
31.9. bendrojo naudojimo teritorijose laužyti ir kirsti medžius, krūmus, jų šakas, lapus bei žiedus, mindžioti gėlynus, skinti bei rauti gėles ir ardyti veją;
31.10. kabinti ant medžių sūpuokles ir skalbinius, kalti vinimis ar kitaip tvirtinti prie medžių bet kokius įrenginius;
31.11. tvirtinti skelbimus ar kitokią informaciją ant medžių, stulpų, pastatų ir statinių bei kitose šiam tikslui nenumatytose vietos;
31.12. sodinti medžius, įrengti gėlynus ir kitus želdinius, nesuderinus su Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriumi, arba, jeigu išduotas želdinių pertvarkymo leidimas, - su leidime nurodytu asmeniu;
31.15. draudžiama surinktus (sugrėbtus) lapus, žolę, medžių šakas ir kitus augalus, jų dalis ar krūvas deginti miške, aukštapelkėse, durpingose vietose ar vietovėse, esančiose arčiau kaip 50 metrų nuo miško, aukštapelkės ar durpingos vietos, taip pat miestuose ir miesteliuose (išskyrus laužų kūrenimą laužų kūrenimui nustatytose vietose);
Papunkčio pakeitimai:
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
31.16. deginti statybines, buitines ir kitas atliekas;
Papunkčio pakeitimai:
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
31.17. vedant šunis, kates ir kitus gyvūnus (važiuojant, jojant žirgais) ir jiems priteršus, taip pat priteršus namo koridorių, liftą, balkoną, kitas bendrojo naudojimo vietas, transporto priemones, palikti ekskrementus. Gyvūnų savininkai ar atsakingi asmenys privalo nedelsdami surinkti bei išvalyti ekskrementus;
31.18. žaisti sportinius ar kitokius žaidimus, taip pat važinėti riedučiais ir riedlentėmis tam nepritaikytose vietose, važiuoti motorinėmis transporto priemonėmis ir mopedais šaligatviais, pėsčiųjų takais, žaliuosiuose plotuose;
31.21. remontuoti transporto priemones, jeigu jų remonto metu teršiama aplinka, skleidžiamas nemalonus kvapas, trukdomas gyventojų poilsis;
31.22. išpilti ne į specialiai tam skirtas talpas kurą, tepalus, kitus techninius skysčius arba palikti netvarkingą transporto priemonę, teršiančią aplinką;
31.23. laikyti įvairią techniką, neeksploatuojamas, techniškai netvarkingas, paliktas be priežiūros transporto priemones ar jų dalis, išskyrus specialiai įrengtose aikštelėse;
31.24. be Savivaldybės administracijos leidimo naudoti civilines pirotechnikos priemones masinio žmonių susibūrimo vietose (renginiuose, autobusų stotelėse, stotyse, turgavietėse ir pan.);
31.25. naudoti civilines pirotechnikos priemones važiuojamosiose kelio dalyse, pėsčiųjų judėjimo zonose;
31.26. teršti aplinką išmetant smulkias atliekas (nuorūkas, saldainių, ledų popierėlius, saulėgrąžų lukštus, kramtomąją gumą ir pan.).
Papildyta papunkčiu:
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
IV SKYRIUS
PAPILDOMI TVARKYMO IR ŠVAROS REIKALAVIMAI, VYKDANT STATYBOS IR REMONTO DARBUS
32. Statybos darbus vykdančios organizacijos visą statybos laikotarpį privalo prižiūrėti statybos aikšteles, naudojamus kelius, šalia statybos aikštelių esančias gatves ir šaligatvius, žaliuosius plotus. Transportas turi būti eksploatuojamas taip, kad nebūtų teršiama už statybvietės esanti aplinka: gatvės, šaligatviai, žalieji plotai. Statybos darbų vykdymo metu užterštas gatves minėtos organizacijos turi sutvarkyti savo lėšomis.
33. Statybos darbus atliekančios organizacijos, prieš pradėdamos statybos, montavimo, remonto ir priežiūros darbus, susijusius su kasimu, gavusios leidimą šiems darbams atlikti, nuo plotų privalo nuimti augalinį sluoksnį (ne plonesnį kaip 25 cm storio), o baigusios darbus – jį panaudoti žaliesiems plotams sutvarkyti. Jei statybų metu sugadinama greta statybos aikštelių esančių gatvių, šaligatvių, želdynų danga, gėlynai, medžiai ar kitokia įranga, statybinės organizacijos turi juos atstatyti savo lėšomis.
34. Želdiniai statybvietėje prižiūrimi, vadovaujantis Plungės rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklėmis.
35. Statybos darbus vykdančios organizacijos statybos metu privalo laikytis Triukšmo prevencijos Plungės rajono savivaldybės viešosiose vietose taisyklių reikalavimų.
V SKYRIUS
PAPILDOMI GERIAMOJO VANDENS TIEKIMO IR NUOTEKŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI
37. Apsirūpinimas geriamuoju vandeniu ir buitinių nuotekų tvarkymas galimas, sudarius sutartį su viešuoju tiekėju arba individualiai.
38. Nevalytų buitinių nuotekų išleidimas ar išpylimas į aplinką draudžiamas.
Punkto pakeitimai:
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
39. Individualiai tvarkant nuotekas, išvalytų buitinių nuotekų išleidimo vietos derinamos su kaimyninės teritorijos savininku ar valdytoju; norint išleisti į valstybinį vandens telkinį – su Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Plungės ir Rietavo skyriumi. Į valstybei priklausančius melioracijos įrenginius išleisti išvalytas nuotekas draudžiama.
40. Paviršinės (lietaus) nuotekos tvarkomos individualiai arba prisijungiant prie sistemos:
41. Paviršinės (lietaus) nuotekos Plungės mieste tvarkomos, vadovaujantis Plungės miesto paviršinių (lietaus) nuotekų tinklų ir įrenginių sistemos eksploatavimo taisyklėmis.
42. Privačių valdų, ūkininkų žemių savininkai ir valdytojai, neturintys galimybės prisijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, privalo įsirengti vietinius sandarius buitinių nuotekų kaupimo rezervuarus arba vietinius valymo įrenginius ir jų priežiūrą vykdyti pagal galiojančius teisės aktus.
44. Nuotekos iš kaupimo rezervuaro, sudarius sutartį su nuotekų vežėjais, išvežamos į valymo įrenginius. Organizuoti reguliarų skystų atliekų išvežimą, neperpildant rezervuaro talpų. Dokumentai apie nuotekų išvežimą pagal sutartis į nuotekų valyklas saugomi 3 metus ir pateikiami nuotekų tvarkymą kontroliuojančioms tarnyboms.
VI SKYRIUS
PAPILDOMI MĖŠLO IR SRUTŲ TVARKYMO APLINKOSAUGOS REIKALAVIMAI
45. Lietuvos Respublikos aplinkos ir žemės ūkio ministrų įsakymu patvirtinti Aplinkosaugos reikalavimai mėšlo ir srutų tvarkymui. Šių reikalavimų tikslas – mažinti neigiamą mėšlo ir srutų poveikį aplinkai. Mėšlas ir (ar) srutos turi būti kaupiami ir (ar) laikomi taip, kad būtų išvengta paviršinio ir požeminio vandens taršos. Reikalavimai privalomi visiems žemės ūkio veiklos subjektams, kurie laiko daugiau kaip 10 sutartinių galvijų ir mėšlą ar srutas naudoja laukams tręšti. Subjektai, laikantys mažiau kaip 10 sutartinių galvijų gyvenamosiose vietovėse, privalo užtikrinti, kad mėšlas ir (ar) srutos būtų laikomi uždengtose mėšlidėse ir (ar) srutų kauptuvuose ne ilgiau kaip 6 mėnesius.
46. Pagrindiniai aplinkosaugos reikalavimai mėšlui ir srutoms tvarkyti:
46.1. mėšlidėje ir (ar) srutų kauptuve turi būti įrengtas nelaidus, visą eksploatavimo laikotarpį sandarus hidroizoliacinis sluoksnis, užtikrinantis, kad iš gretimų teritorijų į juos nepatektų paviršinis ir požeminis (gruntinis) vanduo, o iš jų - srutos į aplinką;
46.3. mėšlidė ir srutų kauptuvai turi būti tokios talpos, kad jose tilptų ne mažiau kaip per 6 mėnesius susidarantis mėšlas ar srutos;
46.4. žemės ūkio subjektai mėšlides, atitinkančias aplinkosaugos reikalavimus, privalo įsirengti iki 2012 metų sausio 1 d., o turintys daugiau negu 500 sutartinių galvijų - nuo 2014 m. sausio 1 d.;
46.5. draudžiama mėšlą ir (ar) srutas skleisti nuo lapkričio 15 d. iki balandžio 1 d., taip pat ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės;
46.6. draudžiama skystąjį mėšlą ir (ar) srutas skleisti nuo birželio 15 d. iki rugpjūčio 1 d., išskyrus tręšiant pūdymus, pievas ir ganyklas;
46.7. draudžiama skystąjį mėšlą ir srutas skleisti šeštadieniais, sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis arčiau kaip per 100 metrų nuo gyvenamojo namo (be gyventojo sutikimo) ir 300 metrų - nuo gyvenvietės (be seniūno sutikimo);
46.8. mėšlui ir srutoms paskleisti turi būti naudojama tvarkinga, specialiai tam skirta technika. Nuo 2014 m. balandžio 1 d., tręšiant laukus skystuoju mėšlu ir srutomis, draudžiama naudoti purškiamąsias (sudarančias daugiau kaip 20 proc. smulkių aerozolinių dalelių) skleidimo technologijas;
46.9. tirštasis ir skystasis mėšlas po paskleidimo ant dirvos paviršiaus turi būti įterptas ne vėliau kaip per 12 valandų (išskyrus pasėlius, pievas ir ganyklas);
47. Žemės ūkio veiklos subjektai gali tirštąjį mėšlą laikyti lauko rietuvėse, laikydamiesi šių sąlygų:
47.1. tik tuose laukuose, kurie numatyti juo tręšti, ir jo kiekis neturi viršyti tam laukui tręšti leidžiamo panaudoti mėšlo kiekio;
47.2. rietuvės vieta parenkama, siekiant užtikrinti didžiausius atstumus iki gyvenamosios ir visuomeninės paskirties objektų ir kad tokių objektų nebūtų vyraujančia vėjo kryptimi, pavasario ir liūčių metu apsemiamoje teritorijoje;
47.3. aikštelė įrengiama, iš visų pusių supilant ne žemesnį kaip 50 cm aukščio pylimą. Pylimas turi būti įrengtas taip, kad visą mėšlo saugojimo laikotarpį srutos neištekėtų už jo ribų;
47.4. prieš kraunant mėšlą, aikštelėje suformuojamas 50 cm storio orasausių durpių arba 70 cm smulkintų šiaudų posluoksnis, skirtas srutoms ar skystajam mėšlui absorbuoti;
VII SKYRIUS
PAPILDOMI ATLIEKŲ TVARKYMO REIKALAVIMAI
48. Tvarkant atliekas draudžiama:
48.2. vežti šiukšles, įvairias atliekas, metalo bei statybinį laužą į laukus, miškus bei kitas ne tam skirtas vietas;
48.3. į buitinių atliekų konteinerius pilti gyvūninės ir augalinės kilmės atliekas (biologiškai skaidžias), skystas atliekas, naminių gyvūnų ekskrementus, pavojingas medžiagas;
48.4. į buitinių atliekų konteinerius krauti medžių ir krūmų šakas bei lapus, nupjautą žolę, stambiagabarites ir statybines atliekas;
48.7. pilti į lietaus ir buitinių nuotekų šulinius vandenį, kuriame yra naftos produktų arba kitokių kenksmingų bei užsidegančių medžiagų;
49. Visi atliekų turėtojai – individualių namų valdų, daugiabučių namų butų, sodų ir garažų valdų savininkai ir (ar) bendrasavininkiai, nuomininkai, įmonės, įstaigos, organizacijos ir būstą administruojančios įmonės privalo vadovautis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu ir Plungės rajono savivaldybės tarybos patvirtintomis Plungės rajono atliekų tvarkymo taisyklėmis.
VIII SKYRIUS
MAUDYKLOS
55. Maudyklų teritorijose statyti automobilius galima tik tam skirtose vietose, kitose vietose prie vandens telkinių transporto priemonės statomos ne arčiau kaip 25 m atstumu.
57. Draudžiama teršti atliekomis, kitokiais nešvarumais (statybiniu laužu, automobilių dalimis ir kt.) vandens telkinius bei jų apsaugines zonas.
IX SKYRIUS
TAISYKLIŲ KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS
59. Už šių Taisyklių pažeidimus, tvarkant ir prižiūrint Plungės rajono savivaldybės bendrojo naudojimo teritorijas, atsako asmenys, kuriems pagal sutartis su Savivaldybės administracija arba jos pavedimu buvo nustatyta pareiga jas prižiūrėti.
60. Šių Taisyklių laikymosi kontrolę pagal kompetenciją vykdo Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti darbuotojai ir institucijos, nurodytos Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse.
61. Šių Taisyklių laikymosi kontrolę atliekantiems pareigūnams leidžiama naudoti vaizdo ir garso įrašymo įrangą, siekiant užfiksuoti galimus pažeidimus.
62. Asmenys, pažeidę Plungės rajono savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisykles bei padarę administracinius nusižengimus, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
63. Administracinė nuobauda neatleidžia asmens nuo prievolės laikytis šių Taisyklių ir pašalinti esamą pažeidimą.
Pakeitimai:
1.
Plungės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T1-189, 2018-09-27, paskelbta TAR 2018-09-28, i. k. 2018-15334
Dėl Plungės rajono savivaldybės tarybos 2017 m. kovo 30 d. sprendimo Nr. T1-70 „Dėl Plungės rajono savivaldybės teritorijos tvarkymo ir švaros taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo