Suvestinė redakcija nuo 2024-01-01

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2019-12-30, i. k. 2019-21505

 

Nauja redakcija nuo 2024-01-01:

Nr. 2BE-270, 2023-12-19, paskelbta TAR 2023-12-19, i. k. 2023-24523

 

LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL UŽSIENIO VALSTYBIŲ LEIDIMŲ VYKDYTI TARPTAUTINĮ KROVINIŲ VEŽIMĄ KELIAIS IŠDAVIMO ir NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. gruodžio 27 d. Nr. 2BE-474

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekso 12 straipsnio 3 dalimi ir Krovinių tarptautinių vežimų kelių transportu taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 1998 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. 497 „Dėl Krovinių tarptautinių vežimų kelių transportu taisyklių“, 23 punktu:

1. Tvirtinu Užsienio valstybių leidimų vykdyti tarptautinį krovinių vežimą keliais išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. I n f o r m u o j u, kad šis įsakymas nustatyta tvarka skelbiamas Teisės aktų registre ir Lietuvos transporto saugos administracijos interneto svetainėje.

 

 

 

Administracijos direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis Administracijos direktorių                                                                   Tomas Kolendo

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos transporto saugos administracijos

direktoriaus 2023 m. gruodžio 19 d.

įsakymu Nr. 2BE-270

 

UŽSIENIO VALSTYBIŲ LEIDIMŲ VYKDYTI TARPTAUTINĮ KROVINIŲ VEŽIMĄ KELIAIS IŠDAVIMO IR NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Užsienio valstybių leidimų vykdyti tarptautinį krovinių vežimą keliais išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato užsienio valstybių leidimų vykdyti tarptautinį krovinių vežimą keliais, gautų pagal Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių dvišales ir daugiašales sutartis dėl krovinių vežimo keliais sudarytų jungtinių komitetų posėdžių protokoluose nustatytas kvotas, (toliau – leidimai) išdavimo, naudojimo ir grąžinimo tvarką.

2. Vežėjas, vykdantis tarptautinį krovinių vežimą keliais užsienio valstybės teritorija, privalo turėti atitinkamą tos valstybės leidimą, suteikiantį teisę važiuoti tos valstybės teritorija, jeigu toks leidimas pagal Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybės dvišalę ar daugiašalę sutartį dėl krovinių vežimo keliais yra reikalingas.

3. Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Panaudotas leidimas – leidimas, su kuriuo atliktos kelionės, kaip nustatyta atitinkamose Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių dvišalėse ir daugiašalėse sutartyse.

3.2. Prarastas leidimas – pamestas, sunaikintas, pavogtas ar kitomis aplinkybėmis dingęs leidimas, kurio nėra galimybės grąžinti jį išdavusiai institucijai.

3.3. Sugadintas leidimas – leidimas, kurio dėl neteisingo pildymo (taisymo, koregavimo) ar pažeidimo (pvz., fizinio, cheminio) negalima panaudoti.

3.4. Kitos Apraše vartojamos sąvokos yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos kelių transporto kodekse (toliau – Kodeksas).

 

II SKYRIUS

LEIDIMŲ IŠDAVIMO TVARKA

 

4. Leidimai išduodami:

4.1. vežėjams, turintiems Kodekso 8 straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodytą Bendrijos licenciją;

4.2. fiziniams ir juridiniams asmenims (toliau – asmenys), vežantiems krovinius savo sąskaita transporto priemonėmis (jų junginiais), kurių keliamoji galia, įskaitant priekabą, didesnė kaip 3,5 tonos arba bendroji masė, įskaitant priekabą, didesnė kaip 6 tonos.

5. Vežėjai ar asmenys, pageidaujantys gauti leidimų, privalo pateikti užpildytus ir pasirašytus Lietuvos transporto saugos administracijos (toliau – Administracija) nustatytos formos prašymus.

6. Prašymai išduoti leidimų pateikiami ir nagrinėjami, kaip nurodyta Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 „Dėl Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo“. Vežėjo prašymą išduoti leidimų gali pateikti vadovas, transporto vadybininkas ar teisės aktų nustatyta tvarka įgaliotas asmuo, asmens prašymą – vadovas, jeigu tai juridinis asmuo, pats asmuo, jeigu tai fizinis asmuo, ar teisės aktų nustatyta tvarka įgaliotas asmuo.

7. Prašymai išduoti leidimų išnagrinėjami ir leidimai išduodami (neišduodami) iš karto, kai kreipiamasi tiesiogiai atvykus į Administracijos administracines paslaugas teikiantį skyrių (toliau – skyrius). Jei prašoma, leidimai išsiunčiami paštu per dvi darbo dienas nuo prašymo gavimo.

8. Administracijos valstybės tarnautojas, išduodamas leidimus, užpildo reikiamas leidimų skiltis ir pasirašo, parašą patvirtina antspaudu. Leidimų skilčių, kuriose turi būti vežėjo ar asmens pavadinimas ir adresas, valstybės tarnautojas nepildo, šias skiltis prieš kelionę užpildo vežėjas ar asmuo, jeigu tai fizinis asmuo, o jeigu vežėjas ar asmuo yra juridiniai asmenys, – jų paskirti darbuotojai.

9. Administracija, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikai skiriamų leidimų kvotas ir vežėjų poreikį ir siekdama užtikrinti racionalų leidimų panaudojimą, reguliuoja vežėjams išduodamų atitinkamų valstybių ir leidimų rūšių skaičių.

10. Išduodamų leidimų skaičius vežėjui pagal kiekvieną valstybę ir leidimo rūšį pateikiamas šio Aprašo priede ir priklauso nuo vežėjo:

10.1. visų naudojamų transporto priemonių skaičiaus;

10.2. atitinkamos valstybės leidimus naudojusių transporto priemonių skaičiaus (pirmąjį einamųjų metų ketvirtį vadovaujamasi praėjusių ir einamųjų metų duomenimis apie naudotus leidimus, nuo antrojo metų ketvirčio vadovaujamasi tik einamųjų metų duomenimis);

10.3. Administracijai negrąžintų leidimų skaičiaus;

10.4. panaudotų ir išduotų leidimų santykio (k).

11. Gavus tų valstybių ar rūšių leidimų, kurie nenurodyti Aprašo priede, šie leidimai išduodami pagal Aprašo priedo 2 punkte nustatytą mažiausią išduodamų leidimų skaičių.

12. Vežėjams, kurie praėjusiais metais nesikreipė dėl Aprašo priedo 3 punkte nurodytų valstybių ir rūšių leidimų, einamaisiais metais taikomas maksimalus grąžintų panaudotų ir išduotų leidimų santykis (k).

13. Papildomi leidimai vežėjams einamaisiais metais išduodami grąžinus panaudotus leidimus. Kai kurių valstybių ir rūšių papildomi leidimai (nurodyta Aprašo priede) taip pat išduodami, kai vežėjas kartu su prašymu išduoti leidimų pateikia raštišką laisvos formos deklaraciją arba užpildo atitinkamą prašymo išduoti leidimų skiltį. Deklaracijoje vežėjas turi nurodyti, kada, iš kur ir į kur bus gabenamas krovinys, bei datą, iki kurios vežėjas grąžins panaudotą leidimą. Šis laikotarpis negali būti ilgesnis nei 60 kalendorinių dienų nuo leidimo išdavimo dienos. Leidimai pagal deklaraciją išduodami su sąlyga, kad vežėjas leidimų išdavimo metu neturi išduoto ir ilgiau kaip 60 kalendorinių dienų negrąžinto atitinkamos valstybės ir rūšies leidimo. Atitinkamos valstybės ir rūšies leidimus pagal deklaraciją vežėjas gali gauti vieną kartą per kalendorinį mėnesį priklausomai nuo transporto priemonių, naudojusių atitinkamos valstybės ir rūšies leidimus, skaičiaus. Vežėjams, turintiems iki dešimties tokių transporto priemonių, išduodami du papildomi leidimai, turintiems nuo vienuolikos iki trisdešimties tokių transporto priemonių, – trys papildomi leidimai, turintiems trisdešimt vieną ir daugiau tokių transporto priemonių, – 5 papildomi leidimai.

14. Asmenims išduodama po vieną atitinkamos valstybės ir rūšies leidimą. Papildomi atitinkamos valstybės ir rūšies leidimai asmenims išduodami tik grąžinus panaudotus leidimus. Leidimai vežti krovinius į trečiąją šalį ar iš jos, taip pat leidimai pagal deklaracijas asmenims neišduodami.  23, 24, 26 punktai

 

III SKYRIUS

LEIDIMŲ NAUDOJIMO IR GRĄŽINIMO TVARKA

 

15. Vežėjas ar asmuo privalo naudoti leidimus pagal jų paskirtį.

16. Leidimas turi būti pildomas rašymo priemonėmis su neištrinamu juodu, mėlynu ar kitos tamsios spalvos rašalu, aiškiai ir įskaitomai, be trynimų ir braukymų. Bet kokius taisymus ar korektūras leidime daryti draudžiama. Taisytas, koreguotas ar pažeistas leidimas laikomas sugadintu ir negali būti naudojamas.

17. Vežimo metu leidimas turi būti transporto priemonėje ir turi būti pateiktas kelių transporto kontrolę vykdantiems pareigūnams pareikalavus.

18. Leidimą draudžiama perduoti kitam vežėjui ar asmeniui, naudoti kitam vežėjui ar asmeniui išduotą leidimą arba naudoti leidimą Bendrijos licencijos kopijos neturinčiai ar su Bendrijos licencijos kopija nesusietai transporto priemonei (išskyrus krovinių vežimą savo sąskaita).

19. Atlikus vežimą, panaudotus leidimus vežėjas ar asmuo privalo grąžinti bet kuriam skyriui.

20. Praradęs leidimą, vežėjas ar asmuo apie tai laisvos formos raštu privalo pranešti bet kuriam skyriui arba kreipdamasis dėl leidimų išdavimo ir pateikdamas Aprašo 5 punkte nurodytą prašymą. Pranešimą turi teisę pasirašyti pats fizinis asmuo, jei jis pats yra vežėjas ar asmuo, arba vadovas ar transporto vadybininkas, jei tai yra juridinis asmuo. Jei pranešimą pasirašo kitas vežėjo ar asmens įgaliotas darbuotojas, įgaliojimu turi būti pavesta teikti tokio pobūdžio pranešimus. Nepranešus apie leidimo praradimą vertinama, kad vežėjas ar asmuo turi nepanaudotą leidimą ir kitas leidimas vietoj jo neišduodamas.

21. Pasibaigus leidimų galiojimo laikui, panaudotus, nepanaudotus, sugadintus (pvz., įrašius neteisingus duomenis, dėl kurių leidimo negalima panaudoti) leidimus vežėjas ar asmuo privalo grąžinti bet kuriam skyriui.

22. Prarasti, negrąžinti ar grąžinti nepanaudoti po Aprašo priede nustatyto termino leidimai laikomi sugadintais.

 

IV SKYRIUS

LEIDIMŲ IŠDAVIMO APRIBOJIMAI

 

23. Bet kurios valstybės ir rūšies leidimai vežėjui ar asmeniui neišduodami:

23.1. 2 mėnesius, jei vežėjas ar asmuo bet kurios valstybės ir rūšies leidimus perduoda kitam vežėjui ar asmeniui;

23.2. 2 mėnesius, jei vežėjas ar asmuo naudoja kitam vežėjui ar asmeniui išduotus bet kurios valstybės ir rūšies leidimus;

23.3. 3 mėnesius, jei vežėjas krovinį veža su Bendrijos licencijos kopija nesusieta transporto priemone arba be Bendrijos licencijos kopijos (išskyrus krovinių vežimą savo sąskaita);

23.4. 6 mėnesius, jei iš Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybių kompetentingų institucijų gauta informacija, kad vežėjas ar asmuo naudoja suklastotus leidimus;

23.5. 12 mėnesių, jei vežėjas ar asmuo nesilaiko Lietuvos Respublikoje įgyvendinamų tarptautinių sankcijų.

24. Aprašo 23.1–23.5 papunkčiuose nustatyti terminai skaičiuojami nuo nurodytų faktų paaiškėjimo Administracijoje dienos.

25. Prašymo išduoti leidimų nagrinėjimo metu nustačius Aprašo 23 punkte nurodytas aplinkybes, prašymą išnagrinėjęs Administracijos valstybės tarnautojas priima sprendimą neišduoti leidimų. Apie sprendimą neišduoti leidimų vežėjas ar asmuo informuojamas Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme nustatyta tvarka ir terminais.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Kiekvienų kalendorinių metų lapkričio–gruodžio mėnesiais Administracija peržiūri išduodamų leidimų skaičių (Aprašo priedas) ir esant poreikiui jį keičia. Išduodamų leidimų skaičius taip pat gali būti keičiamas gavus papildomų leidimų, pasikeitus leidimų poreikiui ar atsiradus nenumatytiems veiksniams, turintiems įtakos tarptautinio krovinių vežimo rinkai.

27. Administracijos valstybės tarnautojų priimti sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.

28. Vežėjas ar asmuo, veždamas krovinius, privalo laikytis Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių, kurių teritorija vežami kroviniai, įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su krovinių vežimu.

29. Jei vežėjas ar asmuo nesilaiko Aprašo reikalavimų ir dėl to vežėjui ar asmeniui kyla pasekmės, atsakomybė tenka pačiam vežėjui ar asmeniui.

 

_____________________

 

Užsienio valstybių leidimų vykdyti tarptautinį krovinių

vežimą keliais išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašo

priedas

 

UŽSIENIO VALSTYBIŲ IŠDUODAMAS LEIDIMŲ SKAIČIUS VEŽĖJUI PAGAL VALSTYBES IR LEIDIMŲ RŪŠIS

 

1. Leidimai, kurių kvotos pakanka einamiesiems metams:

 

Eil. Nr.

Valstybė

Leidimo rūšis

Išduodamų leidimų skaičius tos valstybės leidimus naudojusiai vienai transporto priemonei

Išduodamų leidimų skaičius tos valstybės leidimų nenaudojusiai vienai transporto priemonei

Leidimų išdavimas pagal deklaracijas

Vėliausia data, iki kurios grąžintas nepanaudotas leidimas nelaikomas sugadintu

1.

Baltarusijos Respublika

dvišalis

5

0,5

ne

vasario 28 d. (pasibaigusio galiojimo leidimams)

 

tranzitinis

5

0,5

ne

2.

Kirgizijos Respublika

bendrasis

3

0,5

ne

3.

Moldovos Respublika

bendrasis

3

0,5

ne

4.

Rusijos Federacija

bendrasis

5

0,2

ne

5.

Turkijos Respublika

bendrasis

3

0,5

ne

6.

Ukrainos Respublika

bendrasis

5

0,5

ne

 

2. Leidimai, kurių kvota einamiesiems metams yra pakankama, bet dėl leidimų skaičiaus būtina taikyti reguliavimą:

 

Eil. Nr.

Valstybė

Leidimo rūšis

Išduodamų leidimų skaičius tos valstybės leidimus naudojusiai vienai transporto priemonei

Išduodamų leidimų skaičius tos valstybės leidimų nenaudojusiai vienai transporto priemonei[1]

Leidimų išdavimas pagal deklaracijas

Vėliausia data, iki kurios grąžintas nepanaudotas leidimas nelaikomas sugadintu

1.

Armėnijos Respublika

bendrasis

2

0,1

ne

vasario 28 d. (pasibaigusio galiojimo leidimams)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Azerbaidžano Respublika

bendrasis

1

0,1

ne

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

3.

Austrijos Respublika

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

4.

Baltarusijos Respublika

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

5.

Bosnija ir Hercegovina

bendrasis

2

0,1

ne

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

6.

Bulgarijos Respublika

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

7.

Gruzija (Sakartvelas)

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

8.

Irano Islamo Respublika

bendrasis

2

0,1

ne

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

9.

Ispanijos Karalystė

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

10.

Juodkalnija

bendrasis

2

0,1

ne

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

11.

Kazachstano Respublika

bendrasis

2

0,1

ne

12.

Kipro Respublika

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

13.

Kirgizijos Respublika

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

14.

Kroatijos Respublika

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

15.

Moldovos Respublika

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

16.

Norvegijos Karalystė

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

17.

Rumunijos Respublika

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

18.

Serbijos Respublika

bendrasis

2

0,1

ne

19.

Suomijos Respublika

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

20.

Šiaurės Makedonijos Respublika

bendrasis

2

0,1

ne

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

21.

Švedijos Karalystė

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

22.

Tadžikistano Respublika

dvišalis

2

0,1

ne

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

23.

Ukrainos Respublika

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

24.

Uzbekistano Respublika

tranzitinis

2

0,1

ne

25.

Vokietijos Federacinė Respublika

trečiųjų šalių

1

0,1

ne

26.

Liuksemburgo Didžioji Hercogystė

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

27.

Mongolijos Liaudies Respublika

dvišalis

2

0,1

ne

tranzitinis

2

0,1

ne

trečiųjų šalių

2

0,1

ne

 

3. Leidimai, kurių kvotos einamiesiems metams nepakanka ir kurių efektyviam panaudojimui būtina taikyti reguliavimą:

 

Eil. Nr.

Valstybė

Leidimo rūšis

Transporto priemonių, naudojusių tos valstybės leidimus, skaičius[2] vienam leidimui gauti priklausomai nuo  grąžintų panaudotų ir išduotų leidimų santykio[3] (k)

Transporto priemonių, nenaudojusių tos valstybės leidimų, skaičius[4] vienam leidimui gauti

Leidimų išdavimas pagal deklaracijas

Vėliausia data, iki kurios grąžintas nepanaudotas leidimas nelaikomas sugadintu

1.

Čekijos Respublika

trečiųjų šalių

2

1

0,5

2

ne

einamųjų metų

gruodžio 31 d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Kazachstano Respublika

trečiųjų šalių

3

1

0,5

3

ne

3.

Lenkijos Respublika

trečiųjų šalių

3

1

0,5

3

taip

4.

Rusijos Federacija[5]

trečiųjų šalių

4

3

2

5

taip[6]

bendrasis, suteikiantis teisę vežti trečiųjų šalių krovinius

2

1

0,5

3

taip[7]

5.

Serbijos Respublika

trečiųjų šalių

3

1

0,5

3

taip

6.

Turkijos Respublika

trečiųjų šalių

2

1

0,5

-

taip

universalus

2

1

0,5

2

taip

7.

Uzbekistano Respublika

trečiųjų šalių

2

1

0,5

2

taip

8.

Vengrijos Respublika

trečiųjų šalių

4

2

0,5

5

ne

9.

Gruzija (Sakartvelas)

bendrasis

2

1

0,5

2

ne


 

_____________________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos transporto saugos administracija, Įsakymas

Nr. 2BE-283, 2021-10-28, paskelbta TAR 2021-10-28, i. k. 2021-22395

Dėl Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus 2019 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. 2BE-474 „Dėl Užsienio valstybių leidimų vykdyti tarptautinį krovinių vežimą keliais išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Lietuvos transporto saugos administracija, Įsakymas

Nr. 2BE-86, 2022-03-30, paskelbta TAR 2022-03-30, i. k. 2022-06302

Dėl Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus 2019 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. 2BE-474 „Dėl Užsienio valstybių leidimų vykdyti tarptautinį krovinių vežimą keliais išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Lietuvos transporto saugos administracija, Įsakymas

Nr. 2BE-270, 2023-12-19, paskelbta TAR 2023-12-19, i. k. 2023-24523

Dėl Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus 2019 m. gruodžio 27 d. įsakymo Nr. 2BE-474 „Dėl Užsienio valstybių leidimų vykdyti tarptautinį krovinių vežimą keliais išdavimo ir naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 



[1] Jei vežėjas turi mažiau kaip dešimt transporto priemonių, išduodamas vienas leidimas. Jei vežėjas turi daugiau kaip šimtą transporto priemonių, išduodama ne daugiau kaip dešimt leidimų.

[2] Vienas leidimas išduodamas nurodytam tos valstybės leidimus naudojusių transporto priemonių skaičiui. Jei vežėjai turi mažiau leidimus naudojusių transporto priemonių: 1) išduodamas vienas leidimas, o papildomas – grąžinus panaudotą leidimą, 2) leidimai pagal deklaracijas neišduodami.

[3] Praėjusių metų atitinkamos valstybės ir rūšies išduotų ir grąžintų panaudotų leidimų santykis pagal einamųjų metų sausio 2 d. duomenis. Taikomas nuo einamųjų metų sausio 2 d. iki gruodžio 31 d.

[4] Išduodama ne daugiau kaip du leidimai vežėjui. Vežėjams, turintiems vieną transporto priemonę, išduodamas vienas leidimas.

[5] Europos transporto ministrų konferencijos daugiašalės kvotos leidimas, galiojantis Rusijos Federacijos teritorijoje, vertinamas kaip vežėjui išduotas atitinkamai trečiųjų šalių ar bendrasis, suteikiantis teisę vežti trečiųjų šalių krovinius, leidimas.

[6] Taikoma, kai k ≥ 0,50.

[7] Taikoma, kai k ≥ 0,50.