Suvestinė redakcija nuo 2023-04-25

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2021-11-10, i. k. 2021-23273

 

herbas

 

KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL ASMENINĖS PAGALBOS PASLAUGOS TEIKIMO IR ORGANIZAVIMO KALVARIJOS SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. lapkričio 10 d. Nr. D-543(2.12E)

Kalvarija

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 29 str. 8 d. 2 p., Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 16 str. 2 d. 6 p., 251 str. 2 d., Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“, 3 p., Neįgaliojo mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžio nustatymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“, 2 ir 3 p., Valstybės biudžeto lėšų asmeninei pagalbai teikti paskirstymo, pervedimo, naudojimo, atsiskaitymo ir kontrolės tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2021 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. A1-478 „Dėl Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio įgyvendinimo“,

t v i r t i n u Asmeninės pagalbos paslaugos teikimo ir organizavimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašą (pridedama).

Šis įsakymas per vieną mėnesį nuo paskelbimo (įteikimo) dienos gali būti skundžiamas  Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams (adresu: A. Mickevičiaus g. 8A, LT-44312 Kaunas) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Direktorius                                                                                                                     Kęstas Spūdys


 

PATVIRTINTA

Kalvarijos savivaldybės administracijos

direktoriaus 2021 m. lapkričio 10 d.

įsakymu Nr. D-543(2.12E)

 

ASMENINĖS PAGALBOS PASLAUGOS TEIKIMO IR ORGANIZAVIMO KALVARIJOS SAVIVALDYBĖJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Asmeninės pagalbos paslaugos (toliau – asmeninė pagalba) teikimo ir organizavimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato asmeninės pagalbos poreikio neįgaliesiems, kuriems Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis, (toliau – asmuo) nustatymo ir vertinimo kriterijus, asmeninės pagalbos teikimo, teikimo sustabdymo, atnaujinimo ir nutraukimo, mokėjimo tvarką.

2. Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo tikslas – atsižvelgiant į individualius asmens poreikius, suteikti jam individualią pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje (palydint ir komunikuojant), kuri padėtų jam gyventi savarankiškai ir veikti visose gyvenimo srityse. Asmeninės pagalbos teikimo laikas ir trukmė (dienų, valandų skaičius) nustatomi atsižvelgiant į individualius asmens poreikius. Asmeninė pagalba negali būti teikiama tuo pačiu laiku, kai teikiamos socialinės priežiūros arba dienos socialinės globos paslaugos.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

3. Už asmeninės pagalbos teikimo organizavimą ir jos kokybės užtikrinimą atsako Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius (toliau – Socialinių reikalų skyrius).

4. Asmeninės pagalbos teikimą įgyvendina Kalvarijos savivaldybės socialinių paslaugų centras (toliau – Centras). Asmeninis asistentas Centre ir (ar) asmens ar asmens atstovo pasiūlytas pasitelkti asmens poreikius atitinkantis asmeninis asistentas turi atitikti Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-195 (2.12 E), 2022-04-06, paskelbta TAR 2022-04-06, i. k. 2022-07147

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

5. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme ir Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme.

 

II SKYRIUS

ASMENYS, TURINTYS TEISĘ GAUTI ASMENINĘ PAGALBĄ

 

6. Teisę gauti asmeninę pagalbą turi asmenys, kurių funkcijos, veikla, dalyvumas dėl negalios yra visiškai arba iš dalies apriboti (negali savarankiškai orientuotis, judėti, dirbti, kurti ir (ar) tvarkyti asmeninio ir socialinio gyvenimo) ir kuriems reikalinga kitų asmenų pagalba.

7. Prioritetą gauti asmeninę pagalbą turi asmenys, kurie:

7.1. mokosi pagal formaliojo švietimo programas;

7.2. dirba arba ieško darbo, naudodamiesi Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Užimtumo tarnyba) ar kitų organizacijų teikiamomis pagalbos įsidarbinant paslaugomis;

7.3. gyvena vieni.

 

III SKYRIUS

DOKUMENTAI, REIKALINGI ASMENINEI PAGALBAI GAUTI, IR JŲ PATEIKIMAS

 

8. Asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, ar jo tėvai, įtėviai ar globėjai (rūpintojai), ar vaikai (įvaikiai), ar jo, kaip neįgaliojo, aprūpintojas (neįgaliojo aprūpintojas), ar asmens įgaliotas atstovas (toliau – asmens atstovas) kreipiasi į asmens nuolatinės gyvenamosios vietos Socialinių reikalų skyrių ir pateikia:

8.1. nustatytos formos prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu (toliau – prašymas-paraiška);

8.2. asmens negalią patvirtinantį dokumentą ar jo kopiją: Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą Neįgaliojo pažymėjimą ar Neįgalumo lygio pažymą, ar Darbingumo lygio pažymą, ar Specialiųjų poreikių lygio pažymą;

8.3. dokumentus, pažymas arba jų kopijas, patvirtinančius asmens gaunamas pajamas (netaikoma, jei asmuo ar asmens atstovas prašyme-paraiškoje pažymi, kad sutinka apmokėti visą sumą, lygią asmeniui nustatytam mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžiui);

8.4dokumentus ar jų kopijas ir (ar) kitą informaciją, pagrindžiančius prioriteto suteikimą (pavyzdžiui, moksleivio ar studento pažymėjimo kopiją, darbdavio pažymą, dokumentą ar pažymą, kad yra registruotas Užimtumo tarnyboje, ir pan.) (taikoma, jei kreipiasi Aprašo 7 punkte nurodyti asmenys);

8.5. dokumentus, patvirtinančius asmens atstovavimo pagrindą, ar jų kopijas (pavyzdžiui, gimimo liudijimą, teismo sprendimą (nutartį), įgaliojimą, asmens ar asmens atstovo raštišką sutikimą, kad asmeninės pagalbos gavimo klausimais asmeniui gali atstovauti kitas asmuo (nurodomas atstovaujamo ir atstovaujančio asmens vardas, pavardė, gimimo data), ir pan.) (taikoma, jei kreipiasi asmens atstovas)

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

81. Jei asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, mokosi pagal formaliojo švietimo programą ne savo nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybėje, jis ar asmens atstovas turi teisę dėl asmeninės pagalbos gavimo kreiptis į savivaldybės, kurioje asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, mokosi pagal formaliojo švietimo programą, administraciją. Asmeninės pagalbos teikimo šiam asmeniui išlaidos padengiamos iš savivaldybei, kurioje asmuo pageidauja gauti asmeninę pagalbą, skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų arba iš kitų savivaldybės lėšų, tos savivaldybės tvarka.

Papildyta punktu:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

9. Asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, ar asmens atstovas Aprašo 8.2–8.5 papunkčiuose nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją pateikia tik tuo atveju, jei šių dokumentų ir (ar) informacijos Kalvarijos savivaldybės administracija neturi ir pagal prašymą ir (ar) duomenų teikimo sutartis negauna iš valstybės ir (ar) savivaldybės institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų ar jei šių dokumentų ir (ar) informacijos neįmanoma gauti iš valstybės ar žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. Jei asmuo, kuris mokosi pagal formaliojo švietimo programą, pageidauja gauti asmeninę pagalbą ne savo nuolatinės gyvenamosios vietos savivaldybėje, savivaldybės, kurioje asmuo pageidauja gauti asmeninę pagalbą, administracija, siekdama užtikrinti asmeninės pagalbos teikimą asmeniui, turi teisę kreiptis ir gauti socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytus dokumentus ir (ar) informaciją, reikalingus teisei į asmeninę pagalbą nustatyti (pavyzdžiui, informaciją apie asmens gaunamas socialines paslaugas, asmens neįgalumo ar darbingumo lygį arba specialiųjų poreikių lygį, asmens pajamas), iš savivaldybės, kurioje yra asmens nuolatinė gyvenamoji vieta, administracijos. Kreipiantis nurodomas asmens vardas, pavardė, gimimo data, asmens duomenų gavimo teisinis pagrindas, panaudojimo tikslas ir duomenų apimtis.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

10. Aprašo 8 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, ar asmens atstovas gali pateikti asmeniškai, atvykęs į Socialinių reikalų skyrių, siųsdamas paštu, per kurjerį, per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą, jei tokia paslauga teikiama, arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis.

Jei asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, Aprašo 8 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją pateikia asmeniškai, atvykęs į Socialinių reikalų skyrių, jis turi pateikti jo tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę arba Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimą gyventi Europos Sąjungoje). Darbuotojas, įsitikinęs Aprašo 8 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją teikiančio asmens tapatybe, asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą grąžina jį pateikusiam asmeniui. Asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija nedaroma.

Jei Aprašo 8 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją pateikia asmens atstovas arba jie siunčiami paštu, per kurjerį arba elektroniniu būdu, kartu turi būti pateikta (siunčiama) asmens, pageidaujančio gauti asmeninę pagalbą, tapatybę patvirtinančio dokumento kopija.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

11. Valstybės registrų (kadastrų), žinybinių registrų, valstybės informacinių sistemų tvarkytojai, valstybės ir (ar) savivaldybių institucijos, įstaigos, įmonės ir organizacijos savivaldybės prašymu privalo nemokamai teikti Socialinių reikalų skyriui dokumentus ir (ar) duomenis, kurių reikia nustatant teisę gauti asmeninę pagalbą, jei reikalingų dokumentų ir (ar) duomenų nėra valstybės registruose (kadastruose), žinybiniuose registruose, valstybės informacinėse sistemose. Dokumentai ir (ar) duomenys teikiami asmens duomenų teikimo sutarčių nustatyta tvarka arba pagal prašymą, kuriame savivaldybės administracija, kreipdamasi dėl dokumentų ir (ar) duomenų, nurodo asmens, dėl kurio kreipiasi, vardą, pavardę ir gimimo datą, asmens dokumentų ir (ar) duomenų gavimo teisinį pagrindą, prašomų dokumentų ir (ar) duomenų apimtį ir teisėtą tikslą.

12. Socialinių reikalų skyriuje gauti Aprašo 8 punkte nurodyti dokumentai ir (ar) kita informacija užregistruojami suteikiant registracijos numerį ir ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų užregistravimo dienos perduodami Centro socialiniam darbuotojui (toliau – socialinis darbuotojas).

IV SKYRIUS

ASMENINĖS PAGALBOS TEIKIMO, SUSTABDYMO, ATNAUJINIMO AR NUTRAUKIMO TVARKA

 

13. Asmeninės pagalbos poreikį asmeniui, vadovaudamasis Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio ir Aprašo nuostatomis, vertina ir nustato Centro socialinis darbuotojas. Asmens ar asmens atstovo sutikimu (pageidavimu), vertinant asmens asmeninės pagalbos poreikį, gali dalyvauti ir neįgaliųjų nevyriausybinės organizacijos atstovas.

14. Asmeninės pagalbos asmeniui poreikis nustatomas vieniems metams nuo sprendimo priėmimo dienos. Likus ne daugiau kaip 30 dienų iki šio termino pabaigos, pasibaigus šiam terminui ir (ar) asmeniui ar asmens atstovui Socialinių reikalų skyriuje pateikus Aprašo 8 punkte nurodytą prašymą-paraišką ir, jei reikia, kitus pasikeitusius ar patikslintus dokumentus ir (ar) kitą informaciją, nurodytus Aprašo 8 punkte, asmeniui iš naujo organizuojamas asmeninės pagalbos poreikio vertinimas Aprašo nustatyta tvarka.

15. Asmeninės pagalbos poreikis vertinamas individualiai pagal Asmeninės pagalbos poreikio vertinimo klausimyne,  patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu (toliau – klausimynas) nurodytus asmens, turinčio teisę gauti asmeninę pagalbą, poreikius, užpildant klausimyną pagal šiuos kriterijus:

15.1. asmens dalyvumas;                                                                                              

15.2. asmens judumas vykstant į darbovietę, ugdymo, neformaliojo ugdymo įstaigas, dienos centrus, valstybės ar savivaldybės institucijas, įstaigas, organizacijas, laisvalaikio praleidimo ir kitas vietas;

15.3. asmens gyvenamosios aplinkos pritaikymas;

15.4. asmens sveikatos būklė;

15.5. kasdienė asmens veikla ir asmeninės pagalbos poreikis 4 veiklose (asmens higiena, mityba, judėjimas / mobilumas, socialiniai santykiai) namuose ir viešojoje aplinkoje.

16. Centro darbuotojas, gavęs Aprašo 8 punkte nurodytus dokumentus ir (ar) kitą informaciją, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo jų gavimo dienos įvertina asmeninės pagalbos asmeniui poreikį ir raštu pateikia Socialinių reikalų skyriaus vedėjui, priimančiam sprendimą dėl asmeninės pagalbos skyrimo tikslingumo (netikslingumo) (toliau – sprendimas), motyvuotą išvadą ir rekomendaciją dėl asmeninės pagalbos skyrimo konkrečiam asmeniui tikslingumo (netikslingumo), užpildydamas klausimyno 9 punktą (toliau – išvada ir rekomendacija dėl asmeninės pagalbos skyrimo). Jei išvadoje ir rekomendacijoje dėl asmeninės pagalbos skyrimo nurodoma, kad asmeniui tikslinga skirti asmeninę pagalbą, nurodomas valandų skaičius per dieną ir per mėnesį, dienų skaičius, veiklos, kuriose asmeniui reikia asmeninio asistento pagalbos.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-547 (2.12E), 2021-11-16, paskelbta TAR 2021-11-16, i. k. 2021-23687

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

17. Jei Centro socialiniam darbuotojui reikalingi papildomi dokumentai ir (ar) informacija, susijusi su asmeninės pagalbos poreikio nustatymu, nenurodyti Aprašo 8 punkte, jis gali prašyti asmens ar asmens atstovo pateikti papildomus dokumentus (jų kopijas) ir (ar) kitą informaciją, reikalingą pildant klausimyną.

18. Jei, įvertinus asmens asmeninės pagalbos poreikį, paaiškėja, kad asmeninės pagalbos jam neužtenka, Centro socialinis darbuotojas asmeniui ar asmens atstovui bei Socialinių reikalų skyriui, atsakingam už socialinių paslaugų teikimą, pateikia rekomendaciją dėl socialinės priežiūros paslaugų poreikio vertinimo.

19. Socialinių reikalų skyriaus vedėjas, gavęs socialinio darbuotojo išvadą ir rekomendaciją dėl asmeninės pagalbos skyrimo, per 5 darbo dienas priima sprendimą, atsižvelgiant į formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.

Jei priimamas sprendimas, kad asmeniui asmeninę pagalbą skirti tikslinga, sprendime nurodoma sprendimą priėmusio subjekto pavadinimas, sprendimo priėmimo data ir numeris, asmens, dėl kurio priimtas sprendimas, vardas ir pavardė, gimimo data, teisinis ir faktinis pagrindas ar kitos sprendimui įtakos turėjusios aplinkybės, motyvai, sprendimo apskundimo tvarka, įvardijant konkrečią skundą nagrinėjančią instituciją ar įstaigą, skundo padavimo terminą, galimos suteikti asmeniui asmeninės pagalbos trukmė (valandų skaičius per mėnesį, kuris, atsižvelgiant į faktiškai teikiamą asmeninę pagalbą ir individualius asmens poreikius, gali didėti arba mažėti, bet ne daugiau kaip 15 procentų, veiklos, kuriose asmeniui gali būti teikiama asmeninė pagalba, asmeninių asistentų skaičius, asmeninės pagalbos teikėjo duomenys (juridinio asmens pavadinimas, buveinės adresas)).

Jei priimamas sprendimas, kad asmeniui skirti asmeninę pagalbą netikslinga, sprendime nurodoma sprendimą priėmusio subjekto pavadinimas, sprendimo priėmimo data ir numeris, asmens, dėl kurio priimtas sprendimas, vardas ir pavardė, gimimo data, teisinis ir faktinis pagrindas ar kitos sprendimui įtakos turėjusios aplinkybės, motyvai, sprendimo apskundimo tvarka, įvardijant konkrečią skundą nagrinėjančią instituciją ar įstaigą, skundo padavimo terminą.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-547 (2.12E), 2021-11-16, paskelbta TAR 2021-11-16, i. k. 2021-23687

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

20. Socialinių reikalų skyrius, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos asmens prašyme-paraiškoje nurodytu būdu informuoja asmenį ar asmens atstovą apie priimtą sprendimą, kartu pateikdamas tokio sprendimo kopiją.

21. Priėmus sprendimą, kad asmeniui asmeninę pagalbą skirti tikslinga, Socialinių reikalų skyrius atlieka asmens finansinių galimybių mokėti už asmeninę pagalbą vertinimą Neįgaliojo mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžio nustatymo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.

22. Asmuo ar asmens atstovas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo sprendimo gavimo dienos su Centru pasirašo Asmeninės pagalbos teikimo sutartį, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu (toliau – Sutartis). Asmeninė pagalba asmeniui pradedama teikti tik pasirašius Sutartį.

23. Jei Sutartis nepasirašoma per 40 darbo dienų nuo sprendimo gavimo dienos, Socialinių reikalų skyriaus vedėjo priimtas sprendimas pripažįstamas netekusiu galios. Jei asmuo pageidauja gauti asmeninę pagalbą ar asmens atstovas pageidauja, kad asmeniui tokia pagalba būtų teikiama, jis turi iš naujo kreiptis į Socialinių reikalų skyrių Aprašo nustatyta tvarka.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

24. Asmuo ar asmens atstovas turi teisę Centrui siūlyti teikiant asmeninę pagalbą pasitelkti asmens poreikius atitinkantį asmeninį asistentą (Socialinių reikalų skyriaus vedėjo sprendimu – kelis asmeninius asistentus), atitinkantį Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo 251 straipsnio 3 dalyje asmeniniam asistentui keliamus reikalavimus ir galintį teikti asmeniui asmeninę pagalbą, nurodydamas jo vardą, pavardę, telefono ryšio numerį ir (ar) elektroninio pašto adresą. Tokiu atveju Aprašo 22 punkte nurodytą Sutartį pasirašo Centras, asmuo ar asmens atstovas ir asmens ar asmens atstovo pasiūlytas pasitelkti asmeninis asistentas. Ši Sutartis gali būti keičiama tik asmens ar asmens atstovo, asmeninės pagalbos teikėjo ir (ar) asmens ar asmens atstovo pasiūlyto pasitelkti asmeninio asistento rašytiniu sutarimu.

Asmens ar asmens atstovo pasiūlytas pasitelkti asmeninis asistentas asmeninę pagalbą teikia pagal darbo sutartį, sudarytą su Centru, arba pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą. Asmens ar asmens atstovo pasiūlytas pasitelkti asmeninis asistentas vykdo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintas asmeninio asistento funkcijas ir teikia nurodytą informaciją Centrui, su kuriuo sudaryta Sutartis.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

25. Asmeninis asistentas, ketvirčiui pasibaigus, Centrui pateikia asmeninės pagalbos teikimo ataskaitą (toliau – asmeninio asistento ataskaita). Asmeninio asistento ataskaitoje asmeninis asistentas nurodo savo vardą ir pavardę, asmens, kuriam buvo teikiama asmeninė pagalba, vardą ir pavardę, asmeninės pagalbos teikimo datą, laiką, trumpai apibūdina suteiktos asmeninės pagalbos pobūdį, jei reikia, pateikia kitą informaciją, turėjusią įtakos teikiamos asmeninės pagalbos kokybei ir (ar) apimčiai. Asmeninio asistento ataskaitoje išvadą apie asmeniui suteiktos asmeninės pagalbos kokybę pateikia ir pats asmuo ar asmens atstovas, nurodydamas savo vardą ir pavardę. Ataskaitą pasirašo asmuo ar asmens atstovas bei asmeninis asistentas.

26. Sprendimą dėl asmeninės pagalbos teikimo, asmeninės pagalbos teikėjo arba asmens ar asmens atstovo siūlymu, priima:

26.1. sustabdymo, atnaujinimo ar nutraukimo – Socialinių reikalų skyriaus vedėjas;

26.2. sustabdymo – Centras, įtarus, kad asmeninę pagalbą gaunantis asmuo gali sirgti užkrečiamąja liga, jei asmuo išvyksta arba gydosi stacionarioje gydymo įstaigoje ilgiau kaip 10 darbo dienų nepertraukiamai.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-547 (2.12E), 2021-11-16, paskelbta TAR 2021-11-16, i. k. 2021-23687

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

V SKYRIUS

ASMENS MOKĖJIMO UŽ ASMENINĘ PAGALBĄ TVARKA

 

27. Asmeninės pagalbos poreikis nustatomas individualiai asmeniui iki 4 valandų per parą, septynias dienas per savaitę.

28. Asmeninės pagalbos vienos valandos įkainis asmeniui 8,90 Eur.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-195 (2.12 E), 2022-04-06, paskelbta TAR 2022-04-06, i. k. 2022-07147

Nr. M-23 (2.4 E), 2023-04-24, paskelbta TAR 2023-04-24, i. k. 2023-07865

 

29. Asmens finansinių galimybių vertinimas – asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą šaltinių nustatymas ir jo gaunamų pajamų dydžio įvertinimas. Asmens finansinės galimybės mokėti už asmeninę pagalbą vertinamos tik priėmus teigiamą sprendimą dėl asmeninės pagalbos skyrimo.

Asmens finansinės galimybės nevertinamos, jei asmuo ar asmens atstovas prašyme-paraiškoje pažymi, kad sutinka sumokėti visą sumą – 20 procentų nustatyto asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio.

Asmens ir savivaldybės institucijos teisės ir pareigos, susijusios su asmens mokėjimu už asmeninę pagalbą, nustatomos rašytine asmens ar jo tėvų, įtėvių ar globėjų (rūpintojų), ar vaikų (įvaikių), ar jo, kaip neįgaliojo, aprūpintojo (neįgaliojo aprūpintojo), ar asmens įgalioto atstovo (toliau – asmens atstovas) ir savivaldybės institucijos sutartimi (toliau – sutartis). Sutartyje turi būti nustatyta mokėjimo už asmeninę pagalbą tvarka ir terminai, pakartotinio asmens finansinių galimybių vertinimo dėl pasikeitusių asmens pajamų asmeninės pagalbos gavimo laikotarpiu sąlygos ir tvarka. Mokėjimo už asmeninę pagalbą sutartį su asmeniu pasirašo Socialinių reikalų skyriaus vedėjas (priedas).

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

30. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis kiekvienam asmeniui nustatomas individualiai, įvertinus jo finansines galimybes mokėti už asmeninę pagalbą ir (ar) asmeniui (šeimai) teikiamas socialines paslaugas. Socialinių paslaugų rūšys nustatytos Socialinių paslaugų įstatyme, o jų turinys pagal rūšis ir socialinių paslaugų įstaigų tipus apibrėžtas Socialinių paslaugų kataloge, patvirtintame Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.

31. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis negali viršyti 20 procentų asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio ir negali būti didesnis negu 20 procentų asmens pajamų, nustatytų ir apskaičiuojamų vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymo 30 str.

32. Asmeniui, kurio pajamos yra mažesnės negu 2 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžiai, asmeninė pagalba teikiama nemokamai

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

321. Socialinių reikalų skyrius, gavęs asmens ar asmens atstovo pateiktą prašymą atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą ir Aprašo 321.1–321.3 papunkčiuose nurodytus faktus patvirtinančias pažymas ar kitus dokumentus, patvirtinančius papildomas išlaidas, patirtus nuostolius ar aplinkybes (pavyzdžiui, draudimo bendrovės nuostolių ar žalos aktas, patvirtinantis, kad įvykis nėra draudžiamasis, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pažyma apie gaisrą ar kitos pažymos apie ištikusias nelaimes, pažyma iš policijos apie vagystės atvejį ar kiti dokumentai, patvirtinantys papildomas išlaidas ar patirtus nuostolius), pateikia Socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo komisijai (toliau – Komisija), kuri turi teisę priimti sprendimą atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą dėl:

321.1. asmens turto praradimo dėl stichinės nelaimės, gaisro ar vagystės;

321.2. asmens šeimos nario mirties;

321.3. kitais ypatingais atvejais ir terminais (šeimos nario sunki liga ar negalia, ar kt.), surašius buities sąlygų tyrimo aktą. Tokiais atvejais asmeninės pagalbos teikimo išlaidos finansuojamos iš savivaldybės biudžeto lėšų. Komisijos sprendimai įforminami protokolu

Papildyta punktu:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

322. Komisijos sprendimas atleisti asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą Aprašo 321.1–321.2 papunkčiuose nurodytais pagrindais galioja 6 mėnesius nuo šio sprendimo priėmimo dienos. Asmeninės pagalbos teikimo išlaidos šiuo laikotarpiu finansuojamos iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų, skirtų savivaldybei asmeninei pagalbai teikti.

Papildyta punktu:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

VI SKYRIUS

MOKĖJIMO UŽ ASMENINĘ PAGALBĄ, KAI ASMENIUI NETEIKIAMOS SOCIALINĖS PRIEŽIŪROS PASLAUGOS AR DIENOS SOCIALINĖ GLOBA, DYDŽIO NUSTATYMAS

 

33. Mokėjimo už asmeninę pagalbą, kai asmeniui neteikiamos socialinės priežiūros paslaugos ar dienos socialinė globa, dydis nustatomas atsižvelgiant į asmens pajamas.

34. Socialinių reikalų skyrius asmens, kai jam neteikiamos socialinės priežiūros paslaugos ar dienos socialinė globa, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydį apskaičiuoja vertindamas tik to asmens, kuriam numatoma teikti asmeninę pagalbą, pajamas, vadovaudamasis šiomis nuostatomis:

34.1. asmens, kurio pajamos yra 2 VRP dydžiai arba didesnės už 2 VRP dydžius, bet mažesnės už 3 VRP dydžius, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 5 procentų asmens pajamų;

34.2. asmens, kurio pajamos yra 3 VRP dydžiai arba didesnės už 3 VRP dydžius, bet mažesnės už 4 VRP dydžius, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 10 procentų asmens pajamų;

34.3. asmens, kurio pajamos yra 4 VRP dydžiai arba didesnės už 4 VRP dydžius, bet mažesnės už 5 VRP dydžius, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 15 procentų asmens pajamų;

34.4. asmens, kurio pajamos yra 5 VRP dydžiai arba didesnės už 5 VRP dydžius, mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis neturi viršyti 20 procentų asmens pajamų.

 

VII SKYRIUS

MOKĖJIMO UŽ ASMENINĘ PAGALBĄ, KAI ASMENIUI TEIKIAMA SOCIALINĖ PRIEŽIŪRA AR DIENOS SOCIALINĖ GLOBA, DYDŽIO NUSTATYMAS

 

35. Asmuo, turintis teisę gauti asmeninę pagalbą, turi teisę tuo pat metu gauti ir socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą.

36. Jei asmeniui nustatomas poreikis gauti asmeninę pagalbą ir socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą, asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis apskaičiuojamas vadovaujantis Aprašo 34 punktu, atskaičius Kalvarijos savivaldybės patvirtintą mokėjimo už socialinės priežiūros paslaugas arba dienos socialinę globą dydį.

Punkto pakeitimai:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

37. Kalvarijos savivaldybės administracija viešina informaciją savo interneto svetainėje ir (ar) žiniasklaidos priemonėse apie teikiamą asmeninę pagalbą, sąlygas gauti asmeninę pagalbą, kitą su asmeninės pagalbos gavimu ir teikimu susijusią informaciją, neskelbdama asmenų, kuriems teikiama asmeninė pagalba, ar asmens atstovų ar asmeninių asistentų asmens duomenų.

38. Asmuo ar asmens atstovas, pateikęs informaciją ir (ar) dokumentus, reikalingus asmeninei pagalbai gauti, atsako už pateiktų dokumentų ir (ar) informacijos teisingumą.

39. Asmuo, kuriam teikiama asmeninė pagalba, ar asmens atstovas turi teisę iš savivaldybės administracijos ir (ar) asmeninės pagalbos teikėjo gauti visą informaciją ir dokumentus (jų kopijas), susijusius su jam teikiama asmenine pagalba.

40. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) nuostatomis.

41. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Reglamento (ES) 2016/679 ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjektų teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.

42. Dokumentai saugomi ir tvarkomi Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka.

______________________

part_7455e8d650a840618e651f076bb0485b_end


 

Asmeninės pagalbos paslaugos teikimo

 ir organizavimo

Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo

priedas

 

ASMENINĖS PAGALBOS SUTARTIS

20__   m. _______ __  d.

Kalvarija

 

Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius (toliau – Skyrius), atstovaujamas skyriaus vedėjo ____________, veikiančio pagal įgaliojimą, ir ____________, gim. _______, gyv.  ________________ (toliau – Asmuo), toliau kartu vadinami Šalimis, sudarė šią sutartį:

 

ISUTARTIES DALYKAS

 

1. Šia sutartimi Skyrius įsipareigoja skirti Asmeniui asmeninę pagalbą asmeninę pagalbą teikiančioje įstaigoje (toliau – paslaugų įstaiga), o Asmuo įsipareigoja mokėti už asmeninę pagalbą ir naudotis sutartyje numatyta tvarka bei sąlygomis.

 

II.   ŠALIŲ ĮSIPAREIGOJIMAI

 

2. Skyrius įsipareigoja:

2.1. Skirti asmeninę pagalbą.

2.2. Informuoti Asmenį apie nustatytą asmeninės pagalbos teikimo ir mokėjimo tvarką ir jos pasikeitimus.

2.3. Laikytis konfidencialumo dėl Asmens pateiktos informacijos ir duomenų, reikalingų paslaugoms teikti, bendradarbiavimo bei tarpusavio supratimo ir pagalbos principų.

3. Asmuo įsipareigoja:

3.1. Mokėti už gaunamą asmeninę pagalbą šios sutarties IV skyriuje nustatyta tvarka.

3.2. Teikti Skyriui informaciją apie Asmens (šeimos) pajamų pasikeitimus, įvykusius per asmeninės pagalbos gavimo laiką.

 

IIIŠALIŲ TEISĖS

 

4. Skyrius turi teisę:

4.1. Reikalauti, kad Asmuo pateiktų būtiną informaciją, reikalingą asmeninės pagalbos teikimui organizuoti.

4.2. Nutraukti asmeninės pagalbos teikimą, jei Asmuo nevykdo šios sutarties reikalavimų, nustatyta tvarka nemoka už suteiktas paslaugas, pateikia neteisingą informaciją apie pajamų pokyčius.

5. Asmuo turi teisę:

5.1. Į kokybišką asmeninės pagalbos teikimą.

5.2. Gauti visapusišką informaciją apie asmeninės pagalbos skyrimą ir teikimą.

 

IVMOKĖJIMAS UŽ ASMENINĘ PAGALBĄ

 

6. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis kiekvienam asmeniui nustatomas individualiai, įvertinus jo finansines galimybes mokėti už asmeninę pagalbą ir (ar) asmeniui (šeimai) teikiamas socialines paslaugas.

7. Asmuo su mokėjimu ar pasikeitimu už asmeninę pagalbą, supažindinamas raštu.

8. Asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis negali viršyti 20 procentų asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio ir negali būti didesnis negu 20 procentų asmens pajamų, nustatytų ir apskaičiuojamų vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymo 30 str.

9. Asmeniui, kurio pajamos yra mažesnės negu 2 valstybės remiamų pajamų dydžiai, asmeninė pagalba teikiama nemokamai.

10. Asmens finansinės galimybės nevertinamos, jei asmuo ar asmens atstovas prašyme-paraiškoje pažymi, kad sutinka sumokėti visą sumą – 20 procentų nustatyto asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio.

11. Jeigu asmeninė pagalba asmeniui teikiama ne pilną mėnesį, mokama proporcingai suteiktų paslaugų dienų skaičiui – konkrečius asmens mokėjimus pinigine išraiška už suteiktas paslaugas nustato asmeninę pagalbą teikianti įstaiga, sudarydama paslaugų teikimo sutartį.

12. Mokestį už suteiktą asmeninę pagalbą Asmuo moka asmeninę pagalbą teikiančiai įstaigai kiekvieną mėnesį. Mokama ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio 10 dienos.

 

VSUTARTIES GALIOJIMO LAIKAS, PAKEITIMAS (PAPILDYMAS) IR NUTRAUKIMAS

 

13.  Sutartis įsigalioja ją pasirašius ir galioja iki Asmuo gauna asmeninę pagalbą.

14. Sutarties nutraukimo sąlygos:

14.1. Asmens iniciatyva raštu  pranešus Skyriui prieš 5 dienas iki sutarties nutraukimo.

14.2. Šalims pasirašius susitarimą dėl sutarties nutraukimo.

14.3. Kai nustatoma, kad viena iš šios sutarties šalių nevykdo sutartyje nustatytų sąlygų.

14.4. Kitais atvejais, informuojant kitą šalį prieš 5 dienas iki sutarties nutraukimo.

15. Sutartis gali būti keičiama ar papildoma šalių raštišku susitarimu. Visi sutarties pakeitimai ir papildymai, raštu gauta informacija, yra neatskiriamos šios sutarties dalys.

16. Asmeniui mirus sutarties galiojimas pasibaigia.

 

VIKITOS SĄLYGOS

 

17. Bet kokius iš sutarties kylančius ginčus Šalys sprendžia bendru sutarimu. Jeigu šalys nesusitaria, ginčas sprendžiamas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

18. Prieš pasirašydamos sutartį, šalys atidžiai perskaito sutarties tekstą ir savo parašais patvirtina, kad sutarties tekstas visais atžvilgiais atitinka jų valią. Pasirašydamos šalys patvirtina sutarties sąlygas ir įsipareigoja jas griežtai vykdyti.

19. Pasirašius sutartį, visi šalių bei jų atstovų žodiniai susitarimai netenka galios.

20. Už šios sutarties įsipareigojimų nevykdymą ar netinkamą vykdymą šalys atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

21. Sutartis sudaryta dviem egzemplioriais, turinčiais vienodą juridinę galią, po vieną egzempliorių kiekvienai Šaliai.

 

 

Socialinių reikalų skyriaus vedėjas                Asmuo

 

______________________________                        ___________________________

(parašas, vardas, pavardė)                (vardas, pavardė, parašas)

A. V.   

 

 

 

 

 

Sutarties rengėjas ir vykdytojas _______________________________________

(vardas, pavardė, parašas, tel. Nr., el. p.)

Papildyta priedu:

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Kalvarijos savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. D-547 (2.12E), 2021-11-16, paskelbta TAR 2021-11-16, i. k. 2021-23687

Dėl Kalvarijos savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. lapkričio 10 d. įsakymo Nr. D-543 (2.12E) „Dėl Asmeninės pagalbos paslaugos teikimo ir organizavimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Kalvarijos savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. D-195 (2.12 E), 2022-04-06, paskelbta TAR 2022-04-06, i. k. 2022-07147

Dėl Kalvarijos savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. lapkričio 10 d. įsakymo Nr. D-543 (2.12E) „Dėl Asmeninės pagalbos paslaugos teikimo ir organizavimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

3.

Kalvarijos savivaldybės administracija, Įsakymas

Nr. D-519 (2.12 E), 2022-09-22, paskelbta TAR 2022-09-22, i. k. 2022-19340

Dėl Kalvarijos savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. lapkričio 10 d. įsakymo Nr. D-543 (2.12E) „Dėl Asmeninės pagalbos paslaugos teikimo ir organizavimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

4.

Kalvarijos savivaldybės administracija, Potvarkis

Nr. M-23 (2.4 E), 2023-04-24, paskelbta TAR 2023-04-24, i. k. 2023-07865

Dėl Kalvarijos savivaldybės administracijos direktoriaus 2021 m. lapkričio 10 d. įsakymo Nr. D-543 (2.12E) „Dėl Asmeninės pagalbos paslaugos teikimo ir organizavimo Kalvarijos savivaldybėje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

 

part_6afa3bbed5d0412c94d1b057b63330c7_end