Suvestinė redakcija nuo 2025-01-01

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2024-04-23, i. k. 2024-07410

 

Nauja redakcija nuo 2024-10-02:

Nr. 1-564 /2024 (1.4 E), 2024-10-01, paskelbta TAR 2024-10-01, i. k. 2024-17284

 

PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO

PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2005 M. VASARIO 18 D. ĮSAKYMO NR. 64 „DĖL BENDRŲJŲ GAISRINĖS SAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2024 m. balandžio 23 d. Nr. 1-270 /2024 (1.4 E)

Vilnius

 

1. P a k e i č i u Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, patvirtintas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 64 „Dėl Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių patvirtinimo“, ir papildau jas IX skyriumi:

 

IX SKYRIUS

PAVOJINGŲJŲ IR NEPAVOJINGŲJŲ ATLIEKŲ LAIKYMAS

 

PIRMASIS SKIRSNIS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI

 

436. Šiame skyriuje išdėstyti bendrieji gaisrinės saugos reikalavimai yra taikomi atliekų tvarkytojams (asmenims, turintiems arba privalantiems turėti taršos integruotos prevencijos ir kontrolės arba taršos leidimą) ir jų vykdomai atliekų laikymo veiklai.

437. Šio skyriaus reikalavimai taikomi atliekoms, kurios pasižymi degumo ar sprogimo požymiais, sudaro degią aplinką ir (ar) linkusios į savaiminį medžiagų užsiliepsnojimą. Prie tokių degiųjų atliekų yra priskiriamas popierius, kartonas, mediena ir medienos gaminiai, plastikas, guma, tekstilė, metalas, kuris užterštas degiais skysčiais, įvairūs degūs skysčiai ir bet kokios kitos atliekos, kurios kelia gaisro pavojų. Visoms kitoms su atliekomis susijusiomis veikloms, nenurodytoms Taisyklių 436 punkte, taikomi kituose šių Taisyklių skyriuose nustatyti reikalavimai. Šio skyriaus reikalavimai netaikomi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje ir didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse laikomoms atliekoms.

438. Šio skyriaus 455 ir 470 punktų reikalavimai netaikomi atliekų deginimo jėgainių kuro bunkeriams, kuriuose laikomos atliekos ir yra įrengta stacionari gaisro gesinimo sistema arba gaisriniai lafetiniai vandens švirkštai.

439. Šiame skyriuje vartojama sąvoka „atliekų laikymas“ suprantama taip, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme. Šiame skyriuje vartojama sąvoka „teritorija“ suprantama kaip įmonės, įstaigos, organizacijos teritorija ir fizinių asmenų teritorija (atvira aikštelė), kurioje laikomos atliekos.

440. Šiame skyriuje vartojama sąvoka „atliekų sankaupa“ suprantama kaip krūvoje, stirtoje, rietuvėje, konteineryje ar kitoje pakuotėje, konteinerių ar kitų pakuočių grupėje ir (ar) krūvoje ar pan. laikomos atliekos. Jeigu teritorijoje (atviroje aikštelėje) atliekos laikomos atskirose sankaupose, tačiau atstumai tarp jų mažesni nei 4 m, tokia sankaupų grupė laikoma viena atliekų sankaupa. Jeigu patalpoje atliekos laikomos atskirose sankaupose, tačiau atstumai tarp jų mažesni nei 3 m, tokia sankaupų grupė laikoma viena atliekų sankaupa.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

PAVOJINGŲJŲ ATLIEKŲ LAIKYMO REIKALAVIMAI

 

441. Prie įėjimo į teritoriją, kurioje laikomos pavojingosios atliekos, turi būti pavojingųjų atliekų laikymo schema, kurioje nurodyta, kaip šios atliekos išdėstytos teritorijoje, ir šių atliekų srauto pavadinimas.

442. Teritorijoje, kur yra laikomos pavojingosios atliekos, turi būti numatytos pirminės gaisro gesinimo priemonės (25 kg gesintuvas 300 pavojingųjų atliekų sankaupos plotui), skirtos ir tinkamos laikomoms pavojingosioms atliekoms gesinti.

443. Visų praeigų tarp laikomų pavojingųjų atliekų sankaupų pagrindas turi būti sukietintas, kad juo galėtų važiuoti gaisrų gesinimo technika.

444. Pavojingųjų atliekų sankaupos, kurios yra iki 1 m3, teritorijoje turi būti laikomos ne mažesniu kaip 2 m atstumu iki pastatų. Didesnės kaip 1 m3 pavojingųjų atliekų sankaupos, išskyrus laikomas uždaruose metaliniuose konteineriuose, turi būti laikomos ne mažesniu kaip 15 m atstumu iki pastatų.

445. Teritorijoje didesnės kaip 1 m3 pavojingųjų atliekų sankaupos, atitvertos vientisa gelžbetonine arba mūrine sienele, turi būti laikomos nuo pastatų ne mažesniu atstumu negu sienelės aukštis, bet ne arčiau kaip 3 m. Vientisa gelžbetoninė arba mūrinė sienelė turi būti ne mažiau nei 1 m aukštesnė negu pavojingųjų atliekų sankaupos aukštis ir ne mažiau kaip 1 m iš šonų ilgesnė nei sankaupos pagrindas.

446. Teritorijoje laikomų pavojingųjų atliekų sankaupos turi užimti ne daugiau kaip 300 m2 ploto ir turi būti ne didesnės kaip 4 m aukščio.

447. Atstumai tarp tokių pavojingųjų atliekų sankaupų turi būti ne mažesni kaip 4 m, išskyrus šių Taisyklių 448 punkte nurodytus atvejus, ir tais atvejais, kai tarp dviejų sankaupų įrengiama sienelė, atitinkanti šio skyriaus 445 punkte nustatytus reikalavimus.

448. Atstumai tarp pavojingųjų atliekų sankaupų, pagal 2014 m. gruodžio 18 d. Komisijos reglamentą (ES) Nr. 1357/2014, kuriuo pakeičiamas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2008/98/EB dėl atliekų ir panaikinančios kai kurias direktyvas III priedas, pasižyminčių HP1 savybe (sprogiosios), turi būti ne mažesni kaip 6 m.

449. Didesnį kaip 1 m3 pavojingųjų atliekų kiekį, laikomą uždaruose metaliniuose konteineriuose, draudžiama laikyti mažesniu kaip 8 m atstumu iki pastatų.

450. Teritorijoje pavojingosios atliekos, kurios laikomos uždaruose metaliniuose konteineriuose, turi užimti ne daugiau kaip 300 m2 ploto ir būti ne didesnio kaip 5,5 m aukščio (ne daugiau nei 2 vienas ant kito sudėti konteineriai). Metaliniai uždari konteineriai turi būti laikomi viena eile. Atstumas tarp uždarų metalinių konteinerių, kuriuose laikomos pavojingosios atliekos, eilių turi būti ne mažesni kaip 4 m.

451. Ant uždarų metalinių konteinerių, kuriuose yra laikomos pavojingosios atliekos, pasižyminčios HP1 savybe (sprogiosios), viršaus negali būti kraunami kiti konteineriai.

452. Teritorijoje didesnį kaip 1 m3 pavojingųjų atliekų kiekį, laikomą uždaruose metaliniuose konteineriuose, atitvertą vientisomis gelžbetoninėmis arba mūrinėmis sienelėmis, kurios ne mažiau nei 1 m aukštesnės negu pavojingųjų atliekų sankaupos aukštis ir ne mažiau kaip 1 m iš šonų ilgesnės nei sankaupos pagrindas, draudžiama laikyti mažesniu kaip 3 m atstumu iki pastatų. Šis reikalavimas taikomas, jei pastato aukštis neviršija 9 m.

453. Pavojingosios atliekos, kai jų kiekis viršija 10 m3, turi būti laikomos tik tokiose patalpose, kuriose yra įrengta gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema ir stacionari gaisro gesinimo sistema. Pavojingosios atliekos, kurios negali būti gesinamos vandeniu ar putomis, turi būti laikomos patalpose, kuriose yra įrengta techniškai tvarkinga ir veikianti stacionari gaisro gesinimo (miltelių, gesinimo dujų, purkštuvų, putų, gaisrinių žarnų, vandens rūko, kondensuotojo aerozolio) sistema ir gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema.

454. Prie įėjimo į patalpas ir pastatus, kuriuose laikomos pavojingosios atliekos, turi būti pavojingųjų atliekų laikymo schema, kurioje nurodytas šių atliekų srauto pavadinimas.

455. Statiniuose ar patalpose laikomų pavojingųjų atliekų sankaupa turi užimti ne daugiau kaip 150 m2 ploto ir būti ne didesnė kaip 4 m aukščio. Atstumai tarp tokių pavojingųjų atliekų sankaupų turi būti ne mažesni kaip 3 m. Atstumo tarp sankaupų gali būti nesilaikoma, kai jos atitvertos vientisomis gelžbetoninėmis arba mūrinėmis sienelėmis, kurios ne mažiau nei 1 m aukštesnės negu pavojingųjų atliekų sankaupos aukštis ir ne mažiau kaip 1 m iš šonų ilgesnės nei sankaupos pagrindas.

456. Nuo patalpose laikomų pavojingųjų atliekų sankaupų iki stacionarios gaisro gesinimo sistemos purkštukų turi būti ne mažesnis kaip 1 m atstumas.

457. Veiklos vykdytojai turi organizuoti visų pavojingųjų atliekų sankaupų, kuriose galimas savaiminis įkaitimas, temperatūros stebėseną. Techninės priemonės, metodika ir periodiškumas temperatūrai pavojingųjų atliekų sankaupose stebėti turi būti pasirenkami atsižvelgiant į pavojingųjų atliekų savybes, aplinkos sąlygas ir galimo savaiminio įkaitimo greitį. Atsižvelgiant į temperatūros stebėsenos rezultatus, kai yra viršijama kritinė riba, laikomas pavojingąsias atliekas privaloma perkrauti, kad būtų sumažinta šiluma ir savaiminio užsidegimo pavojus.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

NEPAVOJINGŲJŲ ATLIEKŲ LAIKYMO REIKALAVIMAI

 

458. Teritorijoje laikomų nepavojingųjų atliekų sankaupa turi užimti ne daugiau kaip
600 m2 ploto ir būti ne didesnė kaip 5 m aukščio. Atstumai tarp tokių nepavojingųjų atliekų sankaupų turi būti ne mažesni kaip 4 m.

459. Teritorijoje, kur yra laikomos nepavojingųjų atliekų sankaupos, turi būti numatytos pirminės gaisro gesinimo priemonės (25 kg gesintuvas 600 m2 nepavojingųjų atliekų sankaupos plotui), skirtos ir tinkamos laikomoms nepavojingosioms atliekoms gesinti.

460. Teritorijoje ne didesnes kaip 10 m3 nepavojingųjų atliekų sankaupas draudžiama laikyti mažesniu kaip 2 m atstumu iki pastatų. Didesnes kaip 10 m3 nepavojingųjų atliekų sankaupas draudžiama laikyti mažesniu kaip 15 m atstumu iki pastatų.

461. Teritorijoje didesnės kaip 10 m3 nepavojingųjų atliekų sankaupos, atitvertos vientisa gelžbetonine arba mūrine sienele, turi būti laikomos nuo pastatų ne mažesniu atstumu negu sienelės aukštis, bet ne arčiau kaip 3 m. Vientisa gelžbetoninė arba mūrinė sienelė turi būti ne mažiau nei 1 m aukštesnė negu nepavojingųjų atliekų sankaupos aukštis ir ne mažiau kaip 1 m iš šonų ilgesnė nei sankaupos pagrindas.

462. Teritorijoje nepavojingosios atliekos, laikomos uždaruose metaliniuose konteineriuose, turi užimti ne daugiau kaip 600 m2 ploto ir būti ne didesnio kaip 5,5 m aukščio (ne daugiau nei 2 vienas ant kito sudėti konteineriai). Atstumai tarp uždarų metalinių konteinerių, kuriuose laikomos nepavojingosios atliekos, eilių turi būti ne mažesni kaip 4 m.

463. Teritorijoje ne didesnį kaip 10 m3 nepavojingųjų atliekų kiekį, laikomą uždaruose metaliniuose konteineriuose, draudžiama laikyti mažesniu kaip 2 m atstumu iki pastatų. Didesnį kaip 10 m3 nepavojingųjų atliekų kiekį, laikomą uždaruose metaliniuose konteineriuose, draudžiama laikyti mažesniu kaip 8 m atstumu iki pastatų.

464. Teritorijoje didesnį kaip 10 m3 nepavojingųjų atliekų kiekį, laikomą uždaruose metaliniuose konteineriuose, atitvertą vientisomis gelžbetoninėmis arba mūrinėmis sienelėmis, kurių aukštis 1 m ne mažesnis už uždarų metalinių konteinerių aukštį ir plotį, draudžiama laikyti mažesniu kaip 3 m atstumu iki pastatų.

465. Teritorijoje laikomos nepavojingųjų atliekų sankaupos neturi užimti daugiau kaip
65 procentus aikštelės, kurioje yra laikomos atliekų sankaupos, ploto (turi būti paliekama ne mažiau kaip 35 procentai laisvo aikštelės ploto).

466. Teritorijoje, kurioje gali būti laikoma daugiau kaip 1 000 m3 nepavojingųjų atliekų, turi būti krovos technika, kuria galima per 1 valandą pakrauti ir iškrauti ne mažiau kaip 160 m3 laikomų nepavojingųjų atliekų.

467. Teritorijoje leidžiama laikyti daugiau kaip 1 000 m3 nepavojingųjų atliekų, jeigu yra laikomasi bent vienos iš šių sąlygų:

467.1. nuo nepavojingųjų atliekų sankaupų ne didesniu kaip 200 m atstumu yra įrengtas gaisrinis hidrantas;

467.2. ne didesniu kaip 200 m atstumu yra įrengtas ir pripiltas vandens ne mažesnės kaip
1 000 m3 talpos rezervuaras;

467.3. ne didesniu kaip 2 000 m atstumu yra vandens telkinys, prie kurio įrengta aikštelė (ne mažesnė kaip 12x12 m) gaisrinei technikai privažiuoti.

468. Visų praeigų tarp laikomų nepavojingųjų atliekų sankaupų pagrindas turi būti sukietintas, kad juo galėtų važiuoti gaisrinė technika.

469. Didesnį kaip 100 m3 nepavojingų atliekų kiekį draudžiama laikyti patalpose ir statiniuose, kuriuose nėra įrengta gaisro aptikimo ir signalizavimo sistema.

470. Statiniuose, patalpose ir stoginėse nepavojingųjų atliekų sankaupa turi užimti ne daugiau kaip 300 m2 ploto ir būti ne didesnė kaip 5 m aukščio, atstumai tarp tokių nepavojingųjų atliekų sankaupų turi būti ne mažesni kaip 3 m. Atstumas nuo laikomų nepavojingųjų atliekų sankaupų viršaus iki stogo konstrukcijų turi būti ne mažesnis kaip 1 m.“

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. šis įsakymas, išskyrus šiuo įsakymu keičiamų Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių 453, 467 punktus, įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.;

2.2. šiuo įsakymu keičiamų Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių 453, 467 punktai įsigalioja 2026 m. sausio 1 d.;

2.3. Lietuvos regioninių atliekų tvarkymo centrų atliekų tvarkymo infrastruktūros objektams šiuo įsakymu keičiamų Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių IX skyriaus reikalavimai taikomi nuo 2026 m. sausio 1 d.

 

 

Direktorius

vidaus tarnybos generolas                                                                                            Saulius Greičius

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, Įsakymas

Nr. 1-564 /2024 (1.4 E), 2024-10-01, paskelbta TAR 2024-10-01, i. k. 2024-17284

Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2024 m. balandžio 23 d. įsakymo Nr. 1-270 /2024 (1.4 E) „Dėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymo Nr. 64 „Dėl Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimo