Suvestinė redakcija nuo 2024-10-02

 

Nutarimas paskelbtas: TAR 2017-04-05, i. k. 2017-05631

 

 

TEISĖJŲ TARYBA

 

NUTARIMAS

DĖL NEVIEŠŲ DUOMENŲ TVARKYMO LIETUVOS TEISMŲ INFORMACINĖJE SISTEMOJE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. kovo 31 d. Nr. 13P-61-(7.1.2)

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 120 straipsnio 17 punktu, Teisėjų taryba  n u t a r i a:

1. Patvirtinti Neviešų duomenų tvarkymo Lietuvos teismų informacinėje sistemoje tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatyti, jog šis nutarimas įsigalioja nuo 2017 m. balandžio 1 d.

 

 

 

Pirmininkas                                                                                         Rimvydas Norkus

 

 

 

Sekretorius                                                                                             Ramūnas Gadliauskas

 

PATVIRTINTA

Teisėjų tarybos 2024 m. rugsėjo 27 d.

nutarimu Nr. 13P-131-(7.1.2.)

 

 

NEVIEŠŲ DUOMENŲ TVARKYMO LIETUVOS TEISMŲ INFORMACINĖJE SISTEMOJE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Neviešų duomenų tvarkymo Lietuvos teismų informacinėje sistemoje tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja Lietuvos Respublikos teismų civilinėse, baudžiamosiose, administracinių nusižengimų ir administracinėse bylose esančių neviešų duomenų tvarkymo Lietuvos teismų informacinėje sistemoje (toliau – LITEKO) pagrindinius principus ir tvarką.

2. Šio Aprašo paskirtis – užtikrinti teismuose tvarkomų neviešų duomenų apsaugą bei bendrą teismų praktiką tvarkant LITEKO su nevieša bylų medžiaga susijusius duomenis.

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Nevieši duomenys – tai duomenys, kurie teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti ar laikytini neviešais ir kurie gali būti atskleisti tik asmenims, turintiems teisę gauti tokius duomenis.

3.2. Nevieša bylos medžiaga – teismo bylą sudarantys procesiniai dokumentai, įskaitant ir teismo priimtus procesinius dokumentus, kuriuose yra neviešų duomenų.

4. Už neviešų duomenų tvarkymo LITEKO organizavimą ir kontrolę yra atsakingas teismo pirmininkas. Bylos nagrinėjimo metu už neviešų duomenų tvarkymo teisėtumo ir proporcingumo užtikrinimą yra atsakingas bylą nagrinėjantis teisėjas ar teisėjų kolegija.

5. Įgyvendindamas šiame Apraše ir kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus, teismo pirmininkas paskiria asmenis, atsakingus už neviešų duomenų tvarkymą LITEKO.

6. Šis Aprašas netaikomas duomenų, kuriems Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka suteiktos slaptumo žymos, tvarkymui.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI NEVIEŠŲ DUOMENŲ TVARKYMO LITEKO REIKALAVIMAI

 

7. Bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenys, visa bylos medžiaga arba jos dalis gali būti pripažįstama nevieša teismo nutartimi bet kurioje proceso stadijoje. Teismo nutartyje nurodyta bylos medžiaga laikoma nevieša nuo tokios nutarties priėmimo momento šioje byloje proceso dalyviais nesančių asmenų, įskaitant ir su bylos procesu tiesiogiai nesusijusius teisėjus ir teismo darbuotojus, atžvilgiu.

8. Teismas, spręsdamas klausimą dėl bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenų, visos bylos medžiagos arba jos dalies pripažinimo nevieša ir (arba) dėl bylos nagrinėjimo uždarame (neviešame) teismo posėdyje, turi įvertinti, kiek ir kokios konkrečiai informacijos turi būti pripažįstama nevieša, ir tai nurodyti teismo nutartyje.

9. Teismo nutartis, kuria bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenys, visa bylos medžiaga arba jos dalis pripažįstama nevieša ir (arba) kuria nuspręsta bylą nagrinėti uždarame (neviešame) teismo posėdyje, LITEKO turi būti įkeliama nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nutarties priėmimo.

10. Priėmus nutartį, kuria teismas bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenis, visą bylos medžiagą arba jos dalį pripažįsta nevieša ir (arba) kuria nuspręsta bylą nagrinėti uždarame (neviešame) teismo posėdyje, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nutarties priėmimo, bylą nagrinėjantis teisėjas ar teisėjų kolegijos narys arba kitas teismo pirmininko įgaliotas asmuo nutartyje nurodytiems duomenims LITEKO priskiria neviešumo požymį.

11. Teisme gavus bylą, kurioje yra poreikis apsaugoti jautrius asmens duomenis (civilinės bylos dėl fizinio asmens pripažinimo neveiksniu ar ribotai veiksniu tam tikroje srityje, dėl tam tikroje srityje neveiksnaus ar ribotai veiksnaus fizinio asmens pripažinimo veiksniu ar ribotai veiksniu, dėl teismo leidimų priverstinai hospitalizuoti ir (ar) priverstinai gydyti, skirti būtinąjį hospitalizavimą ir (ar) būtinąjį izoliavimą; baudžiamosios bylos dėl nusikalstamų veikų, kuriomis kaltinami arba dėl kurių yra pripažinti nukentėjusiaisiais nepilnamečiai, dėl nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui ir kt.), už procesinių dokumentų registravimą atsakingi asmenys, registruodami gautą procesinį dokumentą ir sukurdami bylos kortelę LITEKO, iš karto pažymi neviešumo požymius gautam procesiniam dokumentui, bylos kortelei ir (arba) bylos proceso dalyvių duomenims. Paskyrus bylą konkrečiam teisėjui ar teisėjų kolegijai ir jam (jiems) nusprendus, kad byla nagrinėtina viešame teismo posėdyje, o bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenys, visa bylos medžiaga arba jos dalis nelaikytina nevieša, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo tokio procesinio sprendimo priėmimo, bylą nagrinėjantis teisėjas ar teisėjų kolegijos narys arba kitas teismo pirmininko įgaliotas asmuo LITEKO panaikina neviešumo požymį procesiniams dokumentams, bylos kortelei ir (arba) bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenims.

12. Įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatytais atvejais bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenys, visa bylos medžiaga arba jos dalis laikoma nevieša be atskiros teismo nutarties nuo jos gavimo teisme momento.

13. Kai įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatyta, kad duomenys yra nevieši, už procesinių dokumentų registravimą atsakingi asmenys, registruodami gautą procesinį dokumentą ir sukurdami bylos kortelę LITEKO, pažymi neviešumo požymį gautam procesiniam dokumentui, bylos kortelei ir bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenims. Jei duomenų registravimo LITEKO metu nebuvo ir negalėjo būti žinoma, kad šie duomenys yra nevieši, neviešumo požymis jiems LITEKO priskiriamas nedelsiant, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo aplinkybių apie duomenų neviešumą paaiškėjimo momento.

14. Byloje, kurios visa medžiaga yra nevieša, LITEKO registruojant procesinius dokumentus kiekvieną kartą papildomai turi būti įvertinamas registruojamo procesinio dokumento statusas bei bylos proceso dalyvių teisės gauti šiuos procesinius dokumentus naudojantis LITEKO Viešųjų elektroninių paslaugų posistemiu (toliau – VEP posistemis). Taip pat byloje, kurios visa medžiaga yra nevieša, LITEKO įtraukus naują bylos proceso dalyvį papildomai turi būti įvertinamos jo teisės savo LITEKO VEP posistemio portalo e.teismas.lt paskyroje matyti byloje tvarkomus neviešus duomenis. Atlikus pirmiau nurodytus veiksmus, bylą nagrinėjantis teisėjas ar teisėjų kolegijos narys arba kitas teismo pirmininko įgaliotas asmuo, suderinęs su bylą nagrinėjančiu teisėju ar teisėjų kolegija, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo duomenų įvedimo LITEKO, jei reikia, priskiria papildomą neviešumo požymį.

15. Kai visa bylos medžiaga arba jos dalis yra nevieša, procesiniai dokumentai bylą nagrinėjančio teisėjo ar teisėjų kolegijos nuožiūra gali būti siunčiami bylos proceso dalyviams teisės aktuose nustatyta tvarka naudojantis LITEKO VEP posistemiu, jei tai neprieštarauja bylos neviešų duomenų apsaugos principams. Jei bylą nagrinėjančiam teisėjui ar teisėjų kolegijai kyla pagrįstų abejonių, kad procesinių dokumentų įteikimas naudojantis LITEKO VEP posistemiu neužtikrins reikiamos neviešų duomenų apsaugos, procesiniai dokumentai nepriklausomai nuo bylos tvarkymo formos bylos proceso dalyviams siunčiami registruota pašto siunta ar kitu teisės aktuose nustatytu būdu.

16. LITEKO tvarkomi duomenys, kuriems suteiktas neviešumo požymis, yra prieinami tik šio Aprašo 23 punkte nurodytiems asmenims. Teisės aktų nustatyta tvarka viešai skelbiant informaciją apie bylą, kurios proceso dalyvio (dalyvių) duomenys, visa medžiaga arba jos dalis yra nevieša, (viešoje tvarkaraščių ar viešoje teismo sprendimų paieškoje) nevieši duomenys nėra atvaizduojami – vietoje šių duomenų pateikiama informacija, kad duomenys yra nevieši.

17. Neviešumo požymis LITEKO gali būti panaikinamas tik išnykus aplinkybėms, dėl kurių bylos proceso dalyvio (dalyvių) duomenys, visa bylos medžiaga arba jos dalis buvo pripažinta nevieša, taip pat šio Aprašo 11 punkte nurodytu atveju. Neviešumo požymį LITEKO panaikina bylą nagrinėjantis teisėjas ar teisėjų kolegijos narys arba kitas teismo pirmininko įgaliotas asmuo, suderinęs su bylą nagrinėjančiu teisėju ar teisėjų kolegija. Išnagrinėtoje byloje neviešumo požymis gali būti panaikinamas bylą išnagrinėjusio teisėjo ar teisėjų kolegijos nario sprendimu, o jei bylą išnagrinėjęs teisėjas teisme nebedirba arba dėl kitų objektyvių priežasčių tokio sprendimo priimti negali, – teismo pirmininko sprendimu.

18. Bylos, kurių visa medžiaga arba jos dalis yra nevieša, teisėjams skirstomos Bylų paskirstymo teisėjams ir teisėjų kolegijų sudarymo taisyklių nustatyta tvarka.

19. Bylose, kurių visa medžiaga arba jos dalis yra nevieša, viešai skelbtinos nuasmenintos teismo procesinių sprendimų versijos rengiamos ir įkeliamos į LITEKO vadovaujantis Teismų procesinių sprendimų bei teisėjų drausmės bylose priimtų sprendimų viešo skelbimo tvarkos nuostatomis.

 

III SKYRIUS

NEVIEŠUMO POŽYMIO LITEKO PRISKYRIMO TVARKA

 

20. Neviešumo požymis LITEKO gali būti priskiriamas:

20.1. bylos proceso dalyvių ar kitų asmenų teismui pateiktiems procesiniams dokumentams ir su jais susijusiems elektroniniams duomenims;

20.2. teismo sudarytiems procesiniams dokumentams ir su jais susijusiems elektroniniams duomenims;

20.3. bylos proceso dalyvio (dalyvių) elektroniniams duomenims;

20.4. visiems bylos elektroniniams duomenims.

21. Duomenys, nurodyti šio Aprašo 20 punkte, laikomi neviešais byloje proceso dalyviais nesančių asmenų, įskaitant neturinčius LITEKO prieigos prie neviešų duomenų teisėjus ir teismo darbuotojus, atžvilgiu. Bylą nagrinėjančio teisėjo ar teisėjų kolegijos sprendimu šie duomenys gali būti laikomi neviešais ir byloje dalyvaujančių asmenų atžvilgiu.

22. Jei teismui pateiktame procesiniame dokumente yra neviešų duomenų ir dėl techninių ar kitų objektyvių priežasčių nėra galimybės šio procesinio dokumento registruojant LITEKO suskaidyti į atskiras dalis, neviešumo požymis priskiriamas visam procesiniam dokumentui, jei bylą nagrinėjantis teisėjas ar teisėjų kolegija nenusprendžia kitaip.

 

IV SKYRIUS

PRIEIGĄ PRIE NEVIEŠŲ LITEKO DUOMENŲ TURINTYS ASMENYS

 

23. LITEKO prieigą prie neviešų duomenų turi:

23.1. teisėjas ar teisėjų kolegijos nariai, nagrinėjantys bylą, kurioje yra neviešų duomenų;

23.2. teismo darbuotojai, LITEKO susieti su bylą nagrinėjančiu teisėju ar teisėjų kolegijos nariu (teisėjo padėjėjas, teismo posėdžių sekretorius);

23.3. teismo pirmininkas;

23.4. teismo darbuotojas, teismo pirmininko Bylų paskirstymo teisėjams ir teisėjų kolegijų sudarymo taisyklių nustatyta tvarka įgaliotas skirstyti bylas, kuriose yra neviešų duomenų;

23.5. teismo darbuotojas, teismo pirmininko įgaliotas dirbti su LITEKO tvarkomais neviešais duomenimis;

23.6. LITEKO valdytojos Nacionalinės teismų administracijos darbuotojai, įgalioti dirbti su LITEKO tvarkomais neviešais duomenimis;

23.7. kiti LITEKO naudotojai, kuriems šio Aprašo V skyriuje nustatyta tvarka buvo suteikta individuali prieiga prie konkrečios bylos neviešų duomenų;

23.8. kiti asmenys ar institucijos, pagal teisės aktus turintys teisę susipažinti su nevieša teismuose nagrinėjamų bylų medžiaga.

24. Prieiga 23.1 ir 23.2 papunkčiuose nurodytiems asmenims suteikiama tik prie LITEKO tvarkomų neviešų duomenų atitinkamo teisėjo ar teisėjų kolegijos nagrinėjamose bylose.

25. Prieiga 23.3–23.6 papunkčiuose nurodytiems asmenims suteikiama prie visų teisme nagrinėjamų bylų LITEKO tvarkomų neviešų duomenų.

 

V SKYRIUS

INDIVIDUALIOS PRIEIGOS PRIE NEVIEŠŲ DUOMENŲ SUTEIKIMO TVARKA

 

26. LITEKO naudotojas, neturintis prieigos prie LITEKO tvarkomų neviešų duomenų, gali LITEKO priemonėmis pateikti rašytinį prašymą suteikti jam individualią prieigą prie neviešų duomenų. Šiame prašyme turi būti nurodytas bylos numeris, konkretūs duomenys, prie kurių norima gauti prieigą, bei tikslas, kuriuo šie duomenys bus naudojami.

27. Individualią prieigą prie neviešų duomenų gali suteikti bylą nagrinėjantis ar ją išnagrinėjęs teisėjas ar teisėjų kolegijos narys. Jei teisėjas byloje dar nėra paskirtas arba jei bylą išnagrinėjęs teisėjas teisme nebedirba arba dėl kitų objektyvių priežasčių individualios prieigos prie neviešų duomenų suteikti negali, individualią prieigą prie neviešų duomenų gali suteikti teismo pirmininkas arba teismo darbuotojas, teismo pirmininko įgaliotas dirbti su LITEKO neviešais duomenimis.

28. Prašymo suteikti individualią prieigą prie neviešų duomenų sprendimo rezultatas įvedamas į LITEKO.

29. Individuali prieiga prie neviešų duomenų suteikiama nustatant konkretų terminą, atsižvelgiant į prašyme nurodytą informaciją. Neviešų duomenų apimtis ir terminas, kuriam suteikiama individuali prieiga LITEKO prie neviešų duomenų, negali būti didesni nei būtina atlikti prašyme suteikti individualią prieigą nurodytus veiksmus.

30. LITEKO naudotojas, pateikęs prašymą suteikti individualią prieigą prie neviešų duomenų, apie prieigos suteikimą arba atsisakymą suteikti prieigą informuojamas sisteminiu LITEKO pranešimu.

 

_________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Teisėjų taryba, Nutarimas

Nr. 13P-204-(7.1.2.), 2022-10-28, paskelbta TAR 2022-11-03, i. k. 2022-22363

Dėl Teisėjų tarybos 2017 m. kovo 31 d. nutarimo Nr. 13P-61-(7.1.2) „Dėl Neviešų duomenų tvarkymo Lietuvos teismų informacinėje sistemoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Teisėjų taryba, Nutarimas

Nr. 13P-131-(7.1.2.), 2024-09-27, paskelbta TAR 2024-10-01, i. k. 2024-17226

Dėl Teisėjų tarybos 2017 m. kovo 31 d. nutarimo Nr. 13P-61-(7.1.2) „Dėl Neviešų duomenų tvarkymo Lietuvos teismų informacinėje sistemoje tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo