Suvestinė redakcija nuo 2022-11-01 iki 2023-10-31

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2021-07-02, i. k. 2021-15208

 

VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS TAISYKLIŲ BST-3.1.1-2021 „RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIAI PATVIRTINIMO

 

2021 m. liepos 2 d. Nr. 22.3-104

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymo 4 straipsnio 1 ir 7 punktais ir 11 straipsnio 1 punktu, Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatymo 22 straipsnio 1 dalies 1 ir 3 punktais, Branduolinės saugos reikalavimų BSR-3.1.2-2017 „Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas branduolinės energetikos objektuose iki jų dėjimo į radioaktyviųjų atliekų atliekyną“, patvirtintų Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau – VATESI) viršininko 2010 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 22.3-120 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-3.1.2-2017 „Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas branduolinės energetikos objektuose iki jų dėjimo į radioaktyviųjų atliekų atliekyną“ patvirtinimo“, 16.5 papunkčiu, 751 punktu ir Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.8.6-2019 „Branduolinės energetikos objekto saugai svarbių konstrukcijų, sistemų ir komponentų techninė priežiūra, stebėjimas ir patikrinimai“, patvirtintų VATESI viršininko 2019 m. liepos 3 d. įsakymu Nr. 22.3-136 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.8.6-2019 „Branduolinės energetikos objekto saugai svarbių konstrukcijų, sistemų ir komponentų techninė priežiūra, stebėjimas ir patikrinimai“ patvirtinimo“, 221 punktu:

1. T v i r t i n u Branduolinės saugos taisykles BST-3.1.1-2021 „Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginiai“ (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2021 m. lapkričio 1 dieną.

 

 

 

Viršininkas                                                                                                          Michail Demčenko  


 

PATVIRTINTA

Valstybinės atominės energetikos saugos

inspekcijos viršininko 2021 m. liepos 2 d.

įsakymu Nr. 22.3-104

 

BRANDUOLINĖS SAUGOS TAISYKLĖS

bsT-3.1.1-2021

„RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIAI“

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.       Branduolinės saugos taisyklės BST-3.1.1-2021 „Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginiai“ (toliau – Taisyklės) įgyvendina Taisyklių 5.3 papunktyje nurodyto teisės akto 16.5 papunkčio, 751 punkto ir Taisyklių 5.5 papunktyje nurodyto teisės akto 221 punkto reikalavimus, ir nurodo būdus ir priemones, kuriuos įgyvendinus būtų įvykdyti aukščiau nurodytų teisės aktų reikalavimai.

2.    Taisyklės taikomos radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginiams, skirtiems skystosioms ir kietosioms radioaktyviosioms atliekoms deginti, ir saugai svarbiems radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginių konstrukcijoms, sistemoms ir komponentams.

3.    Taisyklės taikomos Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau – VATESI) išduodamų licencijų, nurodytų Taisyklių 5.1 papunktyje nurodyto teisės akto 22 straipsnio 1 dalies 1–4 punktuose, turėtojams (toliau – licencijos turėtojas) ir licencijos turėtojo tiekėjams, teikiantiems paslaugas ar prekes, atliekantiems darbus, susijusius su saugai svarbiais radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginių konstrukcijomis, sistemomis ir komponentais.

4.    Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginių eksploatavimo metu į aplinką išmetamųjų teršalų (išskyrus radionuklidų) ribinės vertės ir jų  laikymosi kontrolės ir matavimų reikalavimai nustatyti Taisyklių 5.6 papunktyje nurodytame teisės akte.

 

Ii SKYRIUS

NUORODOS

 

5.    Taisyklėse pateikiamos nuorodos į šiuos teisės aktus:

5.1. Lietuvos Respublikos branduolinės saugos įstatymas;

5.2. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas;

5.3. Branduolinės saugos reikalavimai BSR-3.1.2-2017 „Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas branduolinės energetikos objektuose iki jų dėjimo į radioaktyviųjų atliekų atliekyną“, patvirtinti VATESI viršininko 2010 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 22.3-120 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-3.1.2-2017 „Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas branduolinės energetikos objektuose iki jų dėjimo į radioaktyviųjų atliekų atliekyną“ patvirtinimo“;

5.4. Branduolinės saugos reikalavimai BSR-1.9.1-2017 „Radionuklidų išmetimo į aplinką iš branduolinės energetikos objektų normos ir reikalavimai radionuklidų išmetimo į aplinką planui“, patvirtinti VATESI viršininko 2011 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. 22.3-89 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.9.1-2017 „Radionuklidų išmetimo į aplinką iš branduolinės energetikos objektų normos ir reikalavimai radionuklidų išmetimo į aplinką planui“ patvirtinimo“;

5.5. Branduolinės saugos reikalavimai BSR-1.8.6-2019 „Branduolinės energetikos objekto saugai svarbių konstrukcijų, sistemų ir komponentų techninė priežiūra, stebėjimas ir patikrinimai“, patvirtinti VATESI viršininko 2019 m. liepos 3 d. įsakymu Nr. 22.3-136 „Dėl Branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.8.6-2019 „Branduolinės energetikos objekto saugai svarbių konstrukcijų, sistemų ir komponentų techninė priežiūra, stebėjimas ir patikrinimai “ patvirtinimo“;

5.6. Atliekų deginimo aplinkosauginiai reikalavimai, patvirtinti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 699 įsakymu „Dėl Atliekų deginimo aplinkosauginių reikalavimų patvirtinimo“.

 

III SKYRIUS

SĄVOKOS

 

6.    Taisyklėse vartojamos sąvokos:

6.1. Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys – radioaktyviosioms atliekoms deginti skirtas įrenginys, naudojantis deginimui dujinį ir skystąjį kurą ir turintis degimui reikalingo oro tiekimo, išmetamų dujų valymo, degimo produktų šalinimo, valdymo, matavimo įrangas ir saugos sistemas.

6.2.      Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Taisyklių 5 punkte nurodytuose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

 

IV SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO įrenginio PROJEKTAVIMAS

 

7.    Atžvelgiant į Taisyklių 5.3 papunktyje nurodyto teisės akto 21 ir 22 punktų reikalavimus pagal svarbą branduolinei ir radiacinei saugai konstrukcijos, sistemos ir komponentai (toliau – KSK)  turi būti klasifikuojami į saugai svarbius KSK (toliau – SS KSK) ir neturinčius įtakos saugai KSK.  SS KSK turi būti projektuojami, gaminami, montuojami, modifikuojami, vykdoma jų techninė priežiūra taip, kad jų kokybė ir patikimumas atitiktų radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio projektą, saugos pagrindimo ataskaitą ir Taisyklių reikalavimus.

8.    Medžiagos, iš kurių bus pagaminti projektuojamų radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio SS KSK, turi būti parenkamos atsižvelgiant į numatomą radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio gyvavimo laikotarpį ir sąlygų (mechaninių ir terminių apkrovų, jonizuojančios spinduliuotės, erozijos, korozijos, medžiagų išsiplėtimo ir susitraukimo bei nusidėvėjimo, komponentų sujungimų ir jų paviršių apdorojimo, skirto dezaktyvavimui palengvinti), kuriose jie bus eksploatuojami, poveikius. 

9.    Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio projektiniai sprendiniai turi būti pagrįsti ir aprašyti projektiniuose dokumentuose, užtikrinant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio KSK patikimumą, branduolinę, radiacinę ir priešgaisrinę saugą, taip pat aplinkos apsaugą dėl radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio išmetamųjų teršalų į aplinką, atsižvelgiant į deginamų atliekų cheminę sudėtį ir numatant priemones, užtikrinančias, kad galutiniame produkte (pelenuose) bendrosios organinės anglies kiekis sudarytų mažiau nei 5 procentus pagal sausąją masę. Projektiniuose dokumentuose turi būti nurodyti branduolinės saugos normatyviniai techniniai dokumentai, kuriais vadovaujantis įgyvendinami projektiniai sprendiniai.

10.  Įgyvendinant teisės akto, nurodyto Taisyklių 5.3 papunktyje, 18 punkto reikalavimą radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio projektiniuose dokumentuose turi būti:

10.1aprašytas visas radioaktyviųjų atliekų deginimo procesas, apimantis atskirų procesų pakopas (pavyzdžiui, radioaktyviųjų atliekų padavimą, deginimą, deginimo proceso išmetamų teršalų valdymą ir kontrolę, pelenų išėmimą);

10.2nurodyta kiekvienos sistemos ir komponentų paskirtis, atsižvelgta į jų tarpusavio suderinamumą, nurodytas jų išdėstymas ir radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio technologinio proceso valdymas;

10.3parinkta deginimo technologija (metodas), atsižvelgiant į numatomų deginti radioaktyviųjų atliekų savybes, įskaitant jų cheminę sudėtį, o išmetamųjų dujų valymo technologija (metodas) parinkta atsižvelgiant į pasirinktą degimo technologiją (metodą), Taisyklių 5.6 papunktyje nurodytame teisės akte nustatytas išmetamųjų teršalų ribines vertes ir į radiacinės saugos reikalavimus darbuotojams ir gyventojams.

11.  Pasirinktas radioaktyviųjų atliekų deginimo procesas ir tolesni deginimo produktų apdorojimo etapai turi užtikrinti, kad galutinė atliekų forma atitiktų branduolinės saugos normatyviniuose techniniuose dokumentuose nustatytus reikalavimus radioaktyviųjų atliekų saugojimui, vežimui ir dėjimui į radioaktyviųjų atliekų atliekyną.

12.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys turi būti projektuojamas, statomas ir eksploatuojamas taip, kad nebūtų viršijamos Taisyklių 5.6 papunktyje nurodytame teisės akte nustatytos išmetamųjų teršalų ribinės vertės.

13.  Pasirinktas radioaktyviųjų atliekų deginimo procesas ir tolesni deginimo produktų apdorojimo etapai turi užtikrinti Taisyklių 5.4  papunktyje nurodyto teisės akto reikalavimus.

14.  Projektiniuose dokumentuose turi būti nurodyti sprendiniai, pagerinantys radioaktyviųjų atliekų sudegimą (tokie, kaip atliekų homogenizavimas ir dviejų etapų deginimo technologija (deginimas dviejose kamerose).

15. Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys turi būti suprojektuotas taip, kad deginant radioaktyviąsias atliekas, kuriose yra mažiau 1% halogenintų organinių medžiagų chloro pavidalu, išsiskyrusių dujų temperatūra ne mažiau kaip dvi sekundes būtų ne mažesnė kaip 850°C, o deginant radioaktyviąsias atliekas, kuriose yra daugiau kaip 1% halogenintų organinių medžiagų chloro pavidalu, temperatūra ne mažiau kaip dvi sekundes būtų ne mažesnė kaip 1100°C.

Punkto pakeitimai:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

16.  Projekte ir licencijos turėtojo normatyviniuose techniniuose dokumentuose turi būti numatytos priemonės, užtikrinančios Taisyklių 15 punkte nurodytų temperatūrų palaikymą, kol degimo kameroje yra nesudegusių radioaktyviųjų atliekų, kad nebūtų viršijamos Taisyklių 5.6 papunktyje nurodytame teisės akte nustatytos išmetamųjų teršalų ribinės vertės.

17.  Įgyvendinant teisės akto, nurodyto Taisyklių 5.3 papunktyje, 52 punkto reikalavimą, projektiniuose dokumentuose turi būti nustatytos ir pagrįstos radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio saugaus eksploatavimo ribos ir sąlygos, nurodant maksimaliai leidžiamas temperatūrų ir slėgių reikšmes deginimo kamerose, kamerų įkaitinimo ir atvėsinimo greičius bei kitas reikšmes, jei reikalinga.

18.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio projektiniuose dokumentuose privalo būti nurodytos normalaus eksploatavimo ribos ir sąlygos bei numatytos priemonės joms palaikyti, kad būtų:

18.1. užtikrintas radioaktyviųjų atliekų sudeginimo efektyvumas palaikant Taisyklių 15 punkte nurodytas temperatūras, pagal kurias nustatomas reikalingas oro (palaikant deguonies perteklių 6÷12% tūrio ribose, išskyrus pereinamuosius deginimo procesus) padavimas ir jo paskirstymas, dujų srauto turbulencija, kad būtų užtikrintas degančios kietos medžiagos ir dujinės frakcijos sistemoje išlaikymo laikas ne trumpesnis negu dvi sekundės, kaip nurodyta Taisyklių 15 punkte;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

18.2užtikrintas išeinančių iš galutinio deginimo kameros dujų staigus atvėsinimas, užkertantis kelią kenksmingiems junginiams (furanams, dioksinams) susidaryti, kad patenkančių į pirminio plovimo talpą dujų temperatūra būtų žemesnė nei 250°C;

18.3neviršijama reprezentanto apribotoji dozė, atsižvelgiant į Taisyklių 5.4 papunktyje nurodyto teisės akto reikalavimus;

18.4užtikrinta priešgaisrinė sauga;

18.5valdomi paduodamų radioaktyviųjų atliekų srautai, atliekamas radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio slėgio, temperatūrų, išmetamųjų dujų sudėties ir kitų projektiniuose dokumentuose ir teisės aktuose numatytų techninių charakteristikų parametrų stebėjimai;

18.6užtikrinamas radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio vientisumas, siekiant išvengti liepsnos išėjimo ir aukštos temperatūros poveikio už deginimo įrangos ribų;

18.7numatytas mažesnio slėgio palaikymas radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio viduje patalpos, kurioje yra įrenginys, atžvilgiu ir mažesnio slėgio palaikymas patalpoje, kurioje yra įrenginys, lauko atžvilgiu, siekiant išvengti užteršimo radionuklidais;

18.8numatyta radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio funkcionalumą ir radiacinės bei priešgaisrinės saugos reikalavimus užtikrinanti matavimo ir valdymo įranga normalaus eksploatavimo, radiologinių avarijų, sukeltų projekte nurodytų išorinių ir vidinių pavojų poveikių,  ir pradinių įvykių atvejais.

18.9užtikrinama Taisyklių 5.6 papunktyje nurodytame teisės akte nustatytų išmetamųjų teršalų ribinių verčių atitiktis.

19.  Radioaktyviųjų atliekų padavimo į deginimo kamerą komponentai turi būti suprojektuoti taip, kad būtų apribotas nekontroliuojamas oro patekimas į deginimo kamerą ir šilumos perdavimas į aplinką iš degimo kameros, siekiant išvengti užteršimo radionuklidais ir kitais degimo metu išsiskiriančiais oro teršalais.

20.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginyje turi būti įrengtas automatinis išjungimo valdymas, kad, įvykus radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio gedimui, reaguodamas į gedimą radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys savaime pereitų į saugią būseną.

21.  Dubliuojantys komponentai (pavyzdžiui, ištraukiamoji ventiliacija, oro kietųjų dalelių didelio efektyvumo (HEPA) filtrai, termoelementai (termoporos) degimo kameroje) turi būti numatyti toms radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio dalims, kurios būtinos saugiai išjungti deginimo įrenginį ir grąžinti į stabilią būseną, įvykus pradiniams įvykiams ar radiologinėms avarijoms.

22.  Jei projektiniuose dokumentuose nėra numatomas deginimo proceso valdymui skirtų, tačiau nenaudojamų radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio išjungimui komponentų dubliavimas, šiems komponentams sugedus, turi būti užtikrintas radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio persijungimas į saugią būseną.

23.  Projektiniuose dokumentuose turi būti numatytas saugaus eksploatavimo parametrų, tokių, kaip deguonies koncentracijų, slėgių ir temperatūrų, valdymas, šiuos parametrus palaikant jiems projektiniuose dokumentuose nustatytose ribose.

24.  Įgyvendinant Taisyklių 17 punkto reikalavimą, projektiniuose dokumentuose turi būti numatyta įranga šių parametrų matavimui:

24.1.    temperatūrų deginimo kamerose ir antrinio deginimo įrenginyje;

24.2.    slėgio deginimo kamerose;

24.3.    O2 koncentracijų išmetamosiose dujose;

24.4.    slėgio pokyčių filtravimo sistemoje;

24.5.    temperatūrų išmetamųjų dujų apdorojimo sistemos skirtinguose taškuose;

24.6.    tirpalų lygių plovimo kamerose ir šarminių tirpalų lygių talpyklose;

24.7.    tirpalų pH verčių plovimo kamerose;

24.8išmetamų į atmosferą oro teršalų koncentracijų ir išmetamų į atmosferą radionuklidų aktyvumų.

25.  Projektiniuose dokumentuose turi būti numatyta mėginių ėmimo įranga, jei numatoma atlikti laboratorinius tyrimus.

 

V SKYRIUS

DEGIŲJŲ RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ ATSKYRIMAS, PARUOŠIMAS DĖJIMUI Į RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINĮ

 

26.  Prieš paduodant radioaktyviąsias atliekas į radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį, degiosios radioaktyviosios atliekos turi būti atskirtos nuo nedegių.

27.  Rūšiuojant degiąsias radioaktyviąsias atliekas turi būti vengiama tokių atliekų patekimo, kaip:

27.1nedegių atliekų tokių, kaip stiklo, metalo, betono ir kt.;

27.2atliekų su labai dideliu radioaktyvumu;

27.3atliekų su tokia šilumine verte, kad deginant radioaktyviąsias atliekas būtų pasiektos tokios aukštos temperatūros, kurios galėtų sukelti deginimo kamerų vidinės dangos trūkinėjimą;

27.4atliekų su tokia šilumine verte, kurios neleistų pasiekti nustatytos projektiniuose dokumentuose ir branduolinės saugos normatyviniuose techniniuose dokumentuose deginimo temperatūros;

27.5tokių medžiagų, kurios kelia sprogimo pavojų (tokios, kaip aerozoliniai purkštukai, propano žibintuvėliai, deguonies talpyklos ir panašiai).

28.  Radioaktyviosios atliekos turi būti smulkinamos, homogenizuojamos, atliekami kiti jų paruošimo veiksmai, reikalingi paduoti radioaktyviąsias atliekas į radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį, atsižvelgiant į radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio projektinius sprendinius.

281. Licencijos turėtojas turi savo vadybos sistemos dokumentuose aprašyti, kaip jis užtikrina  Taisyklių 26, 27  ir 28 punktų nuostatas.

Papildyta punktu:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

282. Paruoštos deginimui radioaktyviųjų atliekų partijos turi būti apibūdinamos, nurodant jų sudėtyje esantį halogenintų organinių medžiagų chloro pavidalu  procentinį kiekį. Toks radioaktyviųjų atliekų apibūdinimas turi būti dokumentuojamas licencijos turėtojo nustatyta tvarka.

Papildyta punktu:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

VI SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIO EKSPLOATAVIMAS

 

29.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys turi būti eksploatuojamas neviršijant jo techninių charakteristikų parametrų, laikantis projektuotojo ir gamintojo dokumentuose nurodytų radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio eksploatavimo sąlygų ir rekomendacijų, taip pat eksploatavimo sąlygų, nustatytų branduolinės saugos normatyviniuose techniniuose dokumentuose, reglamentuojančiuose radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginių eksploatavimą. Jei projektuotojas ar gamintojas nustatė griežtesnes radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio eksploatavimo sąlygas negu Taisyklės, tai eksploatuojant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį reikia vadovautis projektuotojo ir gamintojo nustatytomis rekomendacijomis.

30.  Įgyvendinant teisės akto, nurodyto Taisyklių 5.3 papunktyje, 75 punkto reikalavimus, pradedant eksploatuoti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį, licencijos turėtojas turi turėti patvirtintus vadybos sistemos dokumentus, skirtus radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginiui eksploatuoti, ir pagal juos eksploatuoti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį.

31.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio vadybos sistemos dokumentuose turi būti aprašyta:

31.1paduodamų į deginimo kamerą radioaktyviųjų atliekų kiekio ir kokybės kontroliavimas;

31.2paruošiamieji darbai, kurie turi būti atlikti prieš įjungiant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį;

31.3sąlygos, kurioms esant pradedamos dėti radioaktyviosios atliekos į deginimo kamerą;

31.4 nurodytos radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio saugaus ir normalaus  eksploatavimo ribos ir sąlygos;

31.5veiksmai, kurie turi būti atlikti užtikrinant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio saugų eksploatavimą, palaikant projektiniuose dokumentuose  nustatytus parametrus jiems šiuose dokumentuose nustatytose ribose;

31.6. radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio vietos, kuriose yra atliekama projektiniuose dokumentuose ir teisės aktuose numatytų parametrų kontrolė, matavimo prietaisai, kuriais matuojami šie parametrai, nurodant jų techninį ženklinimą, ir šių parametrų kontrolės atlikimo tvarka;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

31.7praplovimo tirpalų, naudojamų išsiskyrusių deginimo metu dujų aušinimui ar valymui, surinkimo ir tvarkymo tvarka;

31.8radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio išjungimo ir jo atvėsinimo, švelninant deginimo kamerų ugniai atsparios dangos patiriamas termines apkrovas, tvarka;

31.9pelenų išėmimo ir jų tolesnio sutvarkymo tvarka;

31.10projektiniuose dokumentuose ir teisės aktuose nurodytų parametrų matavimų periodiškumas, duomenų registravimo ir saugojimo tvarka;

31.11SS KSK techninės priežiūros, stebėjimo ir patikrinimų vykdymas normalaus eksploatavimo metu;

31.12veiksmai, kurių reikia imtis esant nukrypimų nuo radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio normalaus eksploatavimo ribų.

32Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys turi būti eksploatuojamas taip, kad radioaktyviosios atliekos nebūtų paduodamos į deginimo kamerą šiais atvejais:

32.1. kol temperatūra galutinio deginimo kameroje  nepasiekia 850°C, deginant radioaktyviąsias atliekas, kuriose yra mažiau 1% halogenintų organinių medžiagų chloro pavidalu, ir  nepasiekia 1100°C, deginant radioaktyviąsias atliekas,  kuriose yra daugiau kaip 1% halogenintų organinių medžiagų chloro pavidalu;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

32.2.    kai temperatūrų kamerose ir kitų matuojamų parametrų reikšmės nepatenka į normalaus eksploatavimo ribas ir sąlygas;

32.3.    kai viršijamos į aplinkos orą išmetamų teršalų ribinės vertės, nurodytos Taisyklių 5.6 papunktyje nurodytame teisės akte.

33.  Licencijos turėtojas turi užtikrinti, kad eksploatavimo sutrikimo atveju, kurio metu negali būti palaikomos normalaus eksploatavimo ribos ir sąlygos, radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio veikimas turi būti kiek įmanoma skubiau pristabdytas (nutrauktas atliekų padavimas), kol bus atkurtos normalaus eksploatavimo sąlygos, arba išjungtas, jei nepavyksta atkurti normalaus eksploatavimo sąlygų.

34.  Licencijos turėtojas turi užtikrinti, kad išmetamųjų dujų valymo nuotekos nebus išleidžiamos į vandens telkinius, jos turi būti surenkamos ir tvarkomos taip, kaip tvarkomos skystosios radioaktyviosios atliekos.

 

VII SKYRIUS

GAISRŲ IR SPROGIMŲ PREVENCIJA EKSPLOATUOJANT RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINĮ

 

35.  Įgyvendinant teisės akto, nurodyto Taisyklių 5.3 papunktyje, 157 punkto reikalavimus, eksploatuojant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį, turi būti įgyvendinamos saugos analizės ir pagrindimo ataskaitoje numatytos apsaugos priemonės, skirtos sumažinti sprogimo ar gaisrų pavojus:

35.1siekiant apsisaugoti nuo sprogių mišinių susidarymo;

35.2kiek praktiškai įmanoma mažinant potencialius gaisro šaltinius ir gaisrines apkrovas radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginyje ir patalpoje už šio įrenginio ribų;

35.3išvalant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio sistemas ir komponentus ir įsitikinant, jog juose nėra pašalinių daiktų ar sprogių mišinių prieš radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį pradedant eksploatuoti.

36. Eksploatuojant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį, jis turi būti tikrinamas, siekiant išvengti įvykių, dėl kurių gali kilti gaisras su sprogimu ar be jo, tokių kaip:

Punkto pakeitimai:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

36.1nuotėkių iš dujų ar skysto kuro, paduodamo į degiklius, vamzdžių;

36.2nepakankamo deguonies kiekio padavimo, kad nesusidarytų sprogių dujų mišiniai;

36.3savaiminio degiklio (-ių) užgesimo;

36.4gedimų išleidžiant išmetamas dujas (išmetamųjų dujų sistemos užsiblokavimo);

36.5karštų pelenų, kurių sudėtyje yra nesudegusių medžiagų, išėmimo;

36.6lakiųjų pelenų su dideliu anglies kiekiu patekimo į filtravimo įrangą;

36.7netyčinio pavojingų medžiagų patekimo į radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį (pavyzdžiui, tirpiklių su žema pliūpsnio temperatūra ar indų, turinčių aerozolių);

36.8smulkiųjų dalelių suspensijų, galinčių sudaryti sprogstamus mišinius (pavyzdžiui, dulkės smulkinimo zonoje), susidarymo ore.

 

VIII SKYRIUS

PAGRINDINĖS RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIO EKSPLOATAVIMO IR TECHNINĖS PRIEŽIŪROS SĄLYGOS

 

37.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginių techninė priežiūra turi būti atliekama branduolinės saugos norminių techninių dokumentų ir radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio projektuotojo ar gamintojo nustatyta tvarka. Jį eksploatuoti turi teisę apmokyti tai daryti licencijos turėtojo darbuotojai.

38.  Licencijos turėtojas, įgyvendindamas teisės akto, nurodyto Taisyklių 5.5 papunktyje, 8 punkte nurodytus uždavinius, privalo vykdyti nuolatinę radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninę priežiūrą. Už kvalifikuotą radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninę priežiūrą, techninės būklės palaikymą, saugų eksploatavimą licencijos turėtojas atsako per visą radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio eksploatavimo laikotarpį.

39.  Licencijos turėtojas turi paskirti už radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį atsakingą asmenį, kuris užtikrintų saugų radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio veikimą, kvalifikuotą nuolatinę techninę priežiūrą ir reikiamos techninės būklės palaikymą (toliau  – darbų vadovas).

40. Darbų vadovas arba jo įgaliotas asmuo turi supažindinti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį eksploatuojančius darbuotojus su radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio eksploatavimu (veikimu) ir juos instruktuoti pagal radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio instrukcijoje nustatytus reikalavimus prieš pradedant jiems dirbti. Darbuotojų instruktavimas įforminamas instruktavimo registravimo žurnale. Susipažinimą su radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio naudojimu darbuotojas patvirtina savo parašu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

41.  Jeigu šalia radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio nuolat dirba kiti, ne radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį eksploatuojantys darbuotojai, jie taip pat turi būti supažindinti su radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio eksploatavimo (veikimo) instrukcijose nustatytais reikalavimais, tarp kurių yra apibrėžtas radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio avarinis stabdymas, jo keliamas pavojus, saugaus darbo su šiuo radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginiu būdai. Šie darbuotojai turi būti instruktuoti, kaip iškilus pavojui nuo radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio pasitraukti į saugią vietą.

42.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio eksploatavimo vietoje arba dispečerinėje turi būti operatyvinis radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio žurnalas,  kuriame nurodyti veikimo režimų parametrai ir kuriame fiksuojamos projektiniuose dokumentuose nurodytų matuojamų techninių parametrų faktinės vertės licencijos turėtojo nustatytu periodiškumu.

43.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio sudedamosios dalys, mazgai turi būti sunumeruoti pagal Taisyklių 10.2 papunktyje nurodytas technologines schemas ir jas atitikti.

44.  Licencijos turėtojas turi vykdyti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninę priežiūrą, atlikdamas nuolatinę jo priežiūrą ir techninės būklės tikrinimo darbus.

45.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninės priežiūros darbų periodiškumas ir tikrinami parametrai nustatomi vadovaujantis radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio projektuotojo, gamintojo rekomendacijomis ir Taisyklėmis.

46.  Licencijos turėtojas, atsižvelgdamas į teisės akto, nurodyto Taisyklių 5.5 papunktyje, 12.6 papunkčio reikalavimus, vadybos sistemos dokumentuose turi aprašyti, kaip vykdoma techninė priežiūra:

46.1užtikrinant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio būklės tikrinimą;

46.2palaikant matavimų ir valdymo, įspėjamųjų signalų perdavimo įrangos funkcionalumą;

46.3prižiūrint purkštukų veikimą, paduodant vandenį išsiskiriančių dujų vėsinimui;

46.4palaikant traukos buvimą išmetamajame dujų trakte;

46.5palaikant visų radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio vožtuvų (sklendžių) funkcionalumą, nustatant jų reguliavimo laikus ir užtikrinant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio sandarumą;

46.6užtikrinant oro srautų slėgių, krypčių, tūrių palaikymą;

46.7palaikant ventiliatorių slėginių kanalų, įskaitant filtrų korpusus, filtro ir ventiliatoriaus jungiamuosius kanalus ventiliatoriaus siurbimo pusėje, sandarumą;

46.8palaikant filtrų efektyvų darbą ir pakeičiant juos, kada viršijamos projektiniuose dokumentuose ir normatyviniuose techniniuose dokumentuose nustatytos slėgio skirtumui ar dozės galiai filtro paviršiuje ribos;

46.9palaikant talpų, kuriose laikomos skystosios radioaktyviosios atliekos, sandarumą, užkertant kelią jų nuotėkiams;

46.10palaikant vamzdžių, kuriais tiekiamos dujos ir kuras, ir vamzdžių, kuriais skystosios radioaktyviosios atliekos paduodamos į deginimo kamerą, sandarumą užkertant kelią jų nuotėkiams;

46.11tikrinant vamzdžių atramų ir pakabų būklę;

46.12užtikrinant valdymo ir kontrolės prietaisų tikslų veikimą, atliekant jų patikras ir kalibravimą;

46.13atliekant kitus darbus užtikrinant darbuotojų radiacinę saugą ir užtikrinant, kad radionuklidų išmetimai į aplinką neviršytų išmetimų, nustatytų radionuklidų išmetimo į aplinką plane.

 

IX SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIO TECHNINĖS BŪKLĖS TIKRINIMAS

 

47 Licencijos turėtojas vadybos dokumentuose turi nurodyti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninės būklės tikrinimo metodiką, apimtis ir tikrinimo periodiškumą. Paprastai radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninė būklė tikrinama projektuotojo ar gamintojo nurodytomis tikrinimo metodikomis, apimtimi ir periodiškumu. Jeigu projektuotojas ar gamintojas tikrinimo metodikos, apimties ir periodiškumo nenurodo, radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninė būklė turi būti tikrinama pagal Taisyklių 50–58 punktų nuostatas. Periodinį ir kompleksinį radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio įrangos techninės būklės patikrinimą atlieka generalinio direktoriaus įsakymu paskirta komisija.

48Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninės būklės patikrinimų apimtis ir būdai nustatomi pagal radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio ir jo saugos sistemų, skirtų apsaugoti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį nuo didžiausių arba mažiausių darbinių techninių charakteristikų reikšmių viršijimo ar veikimo sutrikimo (toliau – saugos sistemų), gamintojų, licencijos turėtojo nurodymus, atsižvelgiant į radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio naudojimo patirtį, jo sistemų ir konstrukcijų senėjimą ir Taisyklių reikalavimus.

49.  Draudžiama eksploatuoti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį, jei radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio periodinis techninės būklės tikrinimas neatliktas.

50Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginių techninė būklė turi būti tikrinama šiuo periodiškumu:

50.1ne rečiau kaip kartą per metus tikrinama bendra veikiančio radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninė būklė;

50.2kas penkerius metus radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys tikrinamas kompleksiškai, siekiant nustatyti jo saugaus eksploatavimo gebėjimą ir išsamiai įvertinti techninę būklę. Kompleksiškai tikrinant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį, patikrinamas jo saugos sistemų veikimas, iš pradžių visiškai išjungus radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį (sustabdytas, ataušintas, išvėdintas ir kai atlikti kiti reikalingi darbai), paskui įjungus. Kompleksiškai tikrinant veikiančio radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio bendrosios techninės būklės tikrinimas neatliekamas.

51Veikiančio radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninės būklės tikrinimas susideda iš:

51.1radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninių dokumentų peržiūros;

51.2 radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio vizualinės apžiūros;

51.3 radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio, jo sistemų, taip pat saugos sistemų veikimo ir techninės būklės tikrinimo.

52.  Tikrinant eksploatavimo dokumentavimo būklę nustatoma, ar fiksuojami radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio eksploatavimo parametrai (normalaus eksploatavimo ribos ir sąlygos), ar matuojami išmetamų teršalų kiekiai, tikrinama, ar pildomas radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninis pasas, operatyvinis radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio žurnalas, ar yra parengtos eksploatavimo instrukcijos, ar yra gamintojo pateiktos schemos, ar laikomasi projekte nustatytų reikalavimų.

53.  Vizualinės apžiūros metu radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio bendroji būklė tikrinama apžiūrint radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio laikomąsias konstrukcijas, kontrolinių matavimo prietaisų būklę, saugos sistemų veikimą, radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio apšvietimo lygį, specialaus apšvietimo funkcionavimą, įspėjamųjų užrašų buvimą ir jų atnaujinimą, palaikomą radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio ir jo sudedamųjų sistemų švarą.

54.  Atliekant veikiančio radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninės būklės tikrinimą, reikalinga:

54.1apžiūrėti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio dujų ir paduodamo kuro įrenginius, jų sudedamąsias dalis, patikrinti, ar nėra jų nuotėkių, ar atliekama radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio nuolatinė priežiūra, ar metrologiškai patikrinti matavimo ir dujų nuotėkių indikaciniai prietaisai, ar šie prietaisai eksploatuojami laikantis gamintojo nustatytų reikalavimų;

54.2patikrinti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio prapūtimo ir oro tiekimo, ištraukiamosios ventiliacijos ir susidariusių deginimo dujinių produktų šalinimo sistemas, bendras degiųjų produktų ir oro recirkuliacines sistemas, patikrinti šių sistemų traktų būklę, ar iš jų licencijos turėtojo nustatytu periodiškumu valomos dulkės, degimo produktai, ar vykdomas šių sistemų išvalymo registravimas;

54.3patikrinti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio degiklių veikimą. Veikiant radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginiui degimo procesas turi būti optimalus, liepsna stabili, neatitrūkstanti nuo degiklio. Jei radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys veikia nestabiliai, turi būti atlikti derinimo darbai;

54.4patikrinti visų radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginyje įrengtų saugos sistemų veikimą:

54.4.1. mažiausio slėgio atsiradimo radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginyje saugos sistemos veikimą;

54.4.2. didžiausio slėgio atsiradimo radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginyje saugos sistemos veikimą;

54.4.3. diferencialinio oro slėgio saugos sistemos veikimą;

54.4.4. sprogiųjų dujų nuotėkio į patalpą kontrolės įrangos veikimą;

54.4.5. traukos buvimo išmetamajame dujų trakte saugos sistemos veikimą;

54.4.6. liepsnos buvimo degiklyje saugos sistemos veikimą;

54.4.7. maksimalios temperatūros neleistino padidėjimo saugos sistemos veikimą;

54.4.8. elektros tiekimui nutrūkus, degiklio liepsnos nutraukimo saugos sistemos veikimą;

54.4.9. radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio avarinio stabdymo suveikimą;

54.4.10. kitų radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginyje įrengtų saugos sistemų veikimą, jei tai reikalinga.

55.  Saugos sistemos, kurios tikrinamos veikiant radioaktyvių atliekų įrenginiui, turi būti tikrinamos esant minimaliai radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio galiai.

56.  Patikrinimo metu tikrinamas šių saugos sistemų gebėjimas išjungti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį. Suveikus šioms saugos sistemoms, išskyrus elektros išsijungimą ir dujų slėgio nebuvimą, radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys į veikimo padėtį gali grįžti tik operatoriui aktyvavus jungiklį, sugrąžinantį radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį į veikimo būseną. Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys į veikimo būseną po elektros atsiradimo arba dujų slėgio nebuvimo saugos sistemų suveikimo gali sugrįžti automatiškai be operatoriaus veiksmų.

57.  Tikrinant sustabdyto radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninę būklę, turi būti atliekami šie darbai:

57.1slėginių sistemų hidrauliniai bandymai, detalių, mechaninių jungčių apžiūra, įvertinama plieninių konstrukcijų suvirintų siūlių būklė, prireikus atliekama suvirintų siūlių neardomoji kontrolė;

57.2sustabdytą radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį įjungus, jo saugos sistemų  veikimo patikra pagal Taisyklių 54.4 papunktyje nustatytus reikalavimus;

57.3radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio matavimo prietaisų patikra, įsitikinant, ar atliekama šių prietaisų metrologinė patikra.

58.  Atlikus periodinį radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninės būklės patikrinimą, turi būti surašomos išvados apie techninę radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio būklę, kuriose nurodoma, kad radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys tinkamas toliau eksploatuoti arba nurodomos sąlygos ar priežastys, dėl kurių radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys netinkamas eksploatuoti.

59.  Išvados apie radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninę būklę ir tinkamumą jį eksploatuoti iki sekančio techninės būklės patikrinimo segamos į jo techninį pasą. Šis įrašas turi būti patvirtinamas generalinio direktoriaus įsakymu paskirtos komisijos vadovo parašu.

60.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techninė būklė turi būti tikrinama taip pat po montavimo, pripažinimo tinkamu eksploatuoti metu, po radiologinės avarijos, sukeltos projekte nurodytų išorinių ir vidinių pavojų poveikių, arba ilgalaikių (daugiau kaip metus trunkančių) prastovų, radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio modifikavimo, siekiant užtikrinti, kad radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginiui keliami saugos reikalavimai yra įvykdyti ir gedimas arba radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio ilgalaikė prastova, jo modifikavimas nesumažino radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio saugumo, veikimo patikimumo ir atitinka arba gerina radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio technines charakteristikas.

 

X SKYRIUS

RADIOAKTYVIŲJŲ ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIO REMONTAS

 

61.  Pastebėti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio gedimai, numatomi pakeisti komponentai (mazgai, detalės, įranga) turi būti registruojami licencijos turėtojo nustatyta tvarka.

62. Remonto metu draudžiama eksploatuoti radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį.

Punkto pakeitimai:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

63.  Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio remontui leidžiama naudoti tik gamintojo reikalavimus atitinkančius komponentus (mazgus, detales, įrangą).

64.  Po radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio remonto duomenys apie pakeistus komponentus (įtaisus, mazgus arba detales) turi būti įrašomi radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techniniame pase.

65. Suremontavus radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį, patikrinamas suremontuoto radioaktyviųjų atliekų deginimo komponento funkcionavimas, patikrinamas saugos sistemų veikimas. Jeigu nenustatoma neatitikimų ar gedimų, radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį toliau galima eksploatuoti po to, kai radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio techniniame pase įrašoma, kad radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys po remonto yra tinkamas ir saugus eksploatuoti, nurodant remonto  laiką ir datą. Šis įrašas turi būti patvirtinamas darbų vadovo parašu.

Punkto pakeitimai:

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

 

66.  Kai radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginį reikia modifikuoti arba atlikti jo kapitalinį remontą, licencijos turėtojas turi kviestis radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio gamintoją arba kitus tokio tipo deginimo įrenginius gaminančius kvalifikuotus asmenis (gamintojus) numatytiems darbams atlikti, arba atlikti darbus savo jėgomis, jei turi tokiam darbui atlikti kvalifikuotą personalą.

67.  Jei buvo atliktas kapitalinis remontas ar buvo keičiami pagrindiniai radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio veikimo parametrai (atlikta branduolinės energetikos objekto modifikacija), radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys turi būti kompleksiškai patikrintas, siekiant įsitikinti, kad radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginys tinkamas toliau saugiai eksploatuoti.

68.   Atlikus SS KSK remonto darbus arba modifikacijas, turi būti parengti darbų atlikimo ataskaitiniai dokumentai.

 

XI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

69.  Asmuo, pažeidęs Taisykles, atsako Taisyklių 5.1 ir (ar) 5.2 papunkčiuose nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka.

70VATESI, gavusi informaciją apie radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginio sutrikimus, gedimus, projektinius pakeitimus, galinčius turėti poveikį įrenginio į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekiui, informuoja Aplinkos apsaugos departamentą prie Aplinkos ministerijos.

_______________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Įsakymas

Nr. 22.3-114, 2022-07-21, paskelbta TAR 2022-07-21, i. k. 2022-15888

Dėl Valstybinės atominės saugos inspekcijos viršininko 2021 m. liepos 2 d. įsakymo Nr. 22.3-104 „Dėl Branduolinės saugos taisyklių BST-3.1.1-2021 „Radioaktyviųjų atliekų deginimo įrenginiai“ patvirtinimo“ pakeitimo

 

 

part_ea3feed782d442eda518eb3e9e4beb92_end