Suvestinė redakcija nuo 2024-04-26

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2022-09-01, i. k. 2022-18121

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS

MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KARINIŲ SPECIALYBIŲ KVALIFIKACINIŲ KATEGORIJŲ SUTEIKIMO SĄLYGŲ IR TVARKOS IR PRIEDO UŽ KARINIŲ SPECIALYBIŲ KVALIFIKACINES KATEGORIJAS  SKYRIMO TVARKOS aprašo patvirtinimo

 

2022 m. rugsėjo 1 d. Nr. V-695

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 58 straipsniu, 60 straipsnio 4 dalies 3 punktu:

1. T v i r t i n u Karinių specialybių kvalifikacinių kategorijų suteikimo sąlygų ir tvarkos ir priedo už karinių specialybių kvalifikacinių  kategorijų skyrimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a n a i k i n u  iki 2022 m. rugpjūčio 31 d.  Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro įsakymais kariams suteiktas kvalifikacines kategorijas.

3.  Į s a k a u Lietuvos kariuomenės vadui panaikinti iki 2022 m. rugpjūčio 31 d. Lietuvos kariuomenės vado įsakymais kariams suteiktas kvalifikacines kategorijas.

4.  P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 13 d. įsakymą Nr. V-1605 „Dėl tarnybinio atlyginimo priedų už pareigas, susijusias su ypatinga specifika, mokėjimo ir Ypatingų karinių specialybių, kurių specialistams gali būti suteikiamos kvalifikacinės kategorijos, sąrašo ir Kvalifikacinių kategorijų suteikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

5. Šis įsakymas įsigalioja 2022 m. rugsėjo 1 d.

 

 

 

Krašto apsaugos ministras                                                                      Arvydas Anušauskas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

krašto apsaugos ministro

2022 m. rugsėjo 1 d.

įsakymu Nr. V-695

 

 

KARINIŲ SPECIALYBIŲ KVALIFIKACInių KATEGORIJŲ suteikimo sąlygų ir tvarkos ir priedo už karinių specialybių kvalifikacines kategorijas  skyrimo TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Karinių specialybių kvalifikacinių kategorijų suteikimo sąlygų ir tvarkos ir priedo už karinių specialybių kvalifikacinių kategorijų skyrimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato karinių specialybių kvalifikacinių kategorijų (toliau – kvalifikacinės kategorijos) suteikimo profesinės karo tarnybos kariams reikalavimus, taip pat šių kategorijų suteikimo, keitimo ir panaikinimo sąlygas ir priedų už karinių specialybių kvalifikacines kategorijas (toliau – priedas) skyrimo tvarką.

2.  Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Karjeros kursai – taktinio, operacinio ir strateginio lygmens kursai, kuriuose kariai įgyja žinių, įgūdžių, gebėjimų, reikalingų aukštesnio lygio pareigoms eiti ir (ar) aukštesniam kariniam laipsniui gauti.

2.2. Specialybės kursai – kursai, kuriuose įgyjama karinė specialybė, nustatyta Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro patvirtintame Krašto apsaugos sistemos karinių specialybių ir specialiųjų karinių specialybių sąraše bei specialybių aprašymuose.

3. Profesinės karo tarnybos kareivių (jūreivių) ir puskarininkių specialybės į bendrąsias ir specialiąsias karines specialybes skirstomos vadovaujantis Krašto apsaugos sistemos karinių specialybių sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2005 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. V-737 „Dėl Krašto apsaugos sistemos karinių specialybių sąrašo ir krašto apsaugos sistemos karinių specialybių aprašymų tvirtinimo.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-362, 2024-04-25, paskelbta TAR 2024-04-25, i. k. 2024-07533

 

4. Profesinės karo tarnybos karininkų specialybės į bendrąsias ir specialiąsias karines specialybes skirstomos vadovaujantis Karių karjeros krypčių, išsilavinimo ir karjeros lygių reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2014 m. balandžio 7 d. įsakymu Nr. V-283 „Dėl Karių karjeros krypčių, išsilavinimo ir karjeros lygių reikalavimų ir Karjeros krypčių suteikimo tvarkos aprašo patvirtinimo.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-362, 2024-04-25, paskelbta TAR 2024-04-25, i. k. 2024-07533

 

5.  Profesinės karo tarnybos karių, turinčių karines specialybes, nepriskiriamas specialiosioms karinėms specialybėms (toliau – bendrosios karinės specialybės), kvalifikacinės kategorijos yra penkios: pirma, antra, trečia, ketvirta ir penkta. Aukščiausia kvalifikacinė kategorija yra pirma, žemiausia – penkta. Specialiųjų karinių specialybių karių kvalifikacinės kategorijos yra dvi. Aukščiausia kvalifikacinė kategorija yra pirma, žemiausia – antra.

6.  Profesinės karo tarnybos kariams, kuriems yra suteiktas specialiosios karinės specialybės kodas, tačiau jie eina bendrųjų karinių specialybių pareigas, priedas už kvalifikacinę kategoriją mokamas kaip einantiems bendrųjų karinių specialybių pareigas.

7.  Profesinės karo tarnybos kariams, kuriems yra suteiktas specialiosios karinės specialybės kodas, jie eina specialiųjų karinių specialybių pareigas ir esant tarnybiniam būtinumui yra baigę karjeros kursus, priedas už kvalifikacinę kategoriją mokamas kaip einantiems specialiųjų karinių specialybių pareigas. Profesinės karo tarnybos kareiviams (jūreiviams) ir puskarininkiams, kuriems yra suteiktas specialiosios karinės specialybės kodas ir kurie eina specialiųjų karinių specialybių pareigas, bet jiems nėra suteiktas specialisto karinis laipsnis, priedas už kvalifikacinę kategoriją mokamas kaip einantiems bendrųjų karinių specialybių pareigas.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI KVALIFIKACInių KATEGORIJŲ REIKALAVIMAI

 

8. Profesinės karo tarnybos kariui, einančiam bendrųjų karinių specialybių pareigas arba pareigas, kurioms nėra nustatyta konkreti karinė specialybė, kvalifikacinė kategorija yra suteikiama, kai jis atitinka šiuos reikalavimus:

Punkto pakeitimai:

Nr. V-968, 2022-11-28, paskelbta TAR 2022-11-28, i. k. 2022-24024

8.1. penktai kvalifikacinei kategorijai gauti turi ne mažesnę kaip 6 mėnesių profesinės karo tarnybos patirtį ir  yra baigęs pareigoms vykdyti reikalingus specialybės kursus, kurie yra nurodyti kario pareiginiuose nuostatuose arba pareigybės karinės specialybės aprašyme, arba pradinį puskarininkio kursą (kategorija nesuteikiama karininkui, baigusiam tik karo mokymo įstaigą arba turinčiam aukštąjį išsilavinimą ir baigusiam tik karinio rengimo programą, skirtą karininkams parengti);

Papunkčio pakeitimai:

Nr. V-968, 2022-11-28, paskelbta TAR 2022-11-28, i. k. 2022-24024

 

8.2.  ketvirtai kvalifikacinei kategorijai gauti yra baigęs L2A kursą ar P1 pakopos kursą arba šiam kursui Lietuvos kariuomenės vado įsakymu prilygintus kitus kursus;

8.3.  trečiai kvalifikacinei kategorijai gauti yra baigęs L2B kursą ar P2 pakopos kursą arba šiam kursui Lietuvos kariuomenės vado įsakymu prilygintus kitus kursus;

8.4.  antrai kvalifikacinei kategorijai gauti yra baigęs L3 kursą ar P3 pakopos kursą arba šiam kursui Lietuvos kariuomenės vado įsakymu prilygintus kitus kursus;

8.5.  pirmai kvalifikacinei kategorijai gauti yra baigęs L4 kursą ar P4 pakopos kursą arba šiam kursui Lietuvos kariuomenės vado įsakymu prilygintus kitus kursus.

9.  Karininkų karjeros kursų lygiai yra nustatomi vadovaujantis Karininkų karjeros kursų klasifikatoriumi, patvirtintu Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2010 m. vasario 19 d. įsakymu Nr. V-154 „Dėl Karininkų karjeros kursų klasifikatoriaus tvirtinimo“. Puskarininkių karjeros kursų pakopos yra nustatomos vadovaujantis Puskarininkių rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos kariuomenės vado 2014 m. balandžio 10 d. įsakymu Nr. V-422 „Dėl Krašto apsaugos sistemos puskarininkių rengimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, ir Kursų prilyginimo puskarininkių karjeros atitinkamos pakopos kursams klasifikatoriumi, patvirtintu 2015 m. gegužės 13 d. įsakymu Nr. V-617 „Dėl Kursų prilyginimo puskarininkių karjeros atitinkamos pakopos kursams klasifikatoriaus patvirtinimo“. Reikalavimai siunčiamiesiems į karjeros kursus yra reglamentuoti Profesinės karo tarnybos karių, karių savanorių ir kitų aktyviojo rezervo karių atrankos profesiniam parengimui, kvalifikacijai tobulinti ar mokytis tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 2017 m. rugpjūčio 8 d. įsakymu Nr.V-739 ir Krašto apsaugos sistemos puskarininkių rengimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos kariuomenės vado 2014 m. balandžio 10 d. įsakymu Nr. V-422.

10.  Profesinės karo tarnybos kariui, turinčiam specialiosios karinės specialybės kodą ir einančiam atitinkamas specialiųjų karinių specialybių pareigas, kvalifikacinė kategorija yra suteikiama, kai jis atitinka šiuos reikalavimus:

10.1. antrai kvalifikacinei kategorijai gauti – karys turi ne mažesnę kaip 6 mėnesių profesinės karo tarnybos patirtį ir yra baigęs kvalifikacijos kėlimo kursus kurių bendra trukmė ne trumpesnė kaip 12 dienų arba 72 val. (jeigu nenurodytas valandų ar dienų skaičius, viena kursų diena prilyginama šešioms valandoms, o šešios valandos prilyginamos vienai kursų dienai)  pagal turimą specialybę mokymo įstaigose, teisės aktų nustatyta tvarka turinčiose teisę teikti formalųjį švietimą, ir paslaugų teikėjų, turinčių teisę teikti neformalųjį švietimą, taip pat užsienio mokymo įstaigose, į kurias kariai yra siunčiami kelti kvalifikaciją

Papunkčio pakeitimai:

Nr. V-968, 2022-11-28, paskelbta TAR 2022-11-28, i. k. 2022-24024

 

10.2.  pirmai kvalifikacinei kategorijai gauti –  karys turi ne mažesnę kaip 4 metų profesinės karo tarnybos patirtį ir yra baigęs kvalifikacijos kėlimo kursus kurių bendra trukmė yra ne trumpesnė kaip 24 dienų arba 144 val. (jeigu nenurodytas valandų ar dienų skaičius, viena kursų diena prilyginama šešioms valandoms, o šešios valandos prilyginamos vienai kursų dienai) pagal turimą specialybę mokymo įstaigose, teisės aktų nustatyta tvarka turinčiose teisę teikti formalųjį švietimą, ir paslaugų teikėjų, turinčių teisę teikti neformalųjį švietimą, taip pat užsienio mokymo įstaigose, į kurias kariai yra siunčiami kelti kvalifikaciją.

Papunkčio pakeitimai:

Nr. V-968, 2022-11-28, paskelbta TAR 2022-11-28, i. k. 2022-24024

 

101. Profesinės kario tarnybos kariui, perkeltam į laikinąjį profesinės karo tarnybos rezervą (toliau – rezervas) ir atitinkančiam reikalavimus gauti kvalifikacinę kategoriją, kvalifikacinė kategorija (išskyrus penktą kvalifikacinę kategoriją) suteikiama ir priedas skiriamas pagal paskutines vykdytas bendrųjų karinių specialybių arba specialiųjų karinių specialybių pareigas. Karį perkėlus į rezervą vadovaujantis KASOKTĮ 42 straipsnio 2 dalies 4 ir 8 punktais, kvalifikacinė kategorija nesuteikiama ir priedas neskiriamas.

Papildyta punktu:

Nr. V-968, 2022-11-28, paskelbta TAR 2022-11-28, i. k. 2022-24024

 

III SKYRIUS

KVALIFIKACInių KATEGORIJŲ SUTEIKIMO ir priedų skyrimo

procedūros

 

11.  Kvalifikacinė kategorija suteikiama ir priedas už ją yra skiriamas krašto apsaugos sistemos institucijos ar jos padalinio (toliau – vieneto), kuriame tarnauja karys, vadovo įsakymu.

12.  Nustatant penktą bendrųjų karinių specialybių kvalifikacinę kategoriją kario baigti specialybės kursai turi būti reikalingi kario einamoms pareigoms vykdyti ir būti nustatyti pareiginiuose nuostatuose arba pareigybei nustatytos karinės specialybės aprašyme. Bendro pobūdžio kursai (pvz., užsienio kalbų, psichologijos, pirmosios pagalbos ir pan.), kurie nėra susiję su kario tiesiogiai vykdomomis pareigomis, nesuteikia pagrindo suteikti kvalifikacinę kategoriją.

13. Specialiųjų karinių specialybių karių iki šio Aprašo įsigaliojimo kvalifikacijos kėlimo kursuose įgyta kvalifikacija yra įskaičiuojama į bendrą valandų skaičių. Taip pat į bendrą valandų skaičių įskaičiuojami kvalifikacijos kėlimo kursai, baigti iki priėmimo į profesinę karo tarnybą.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-968, 2022-11-28, paskelbta TAR 2022-11-28, i. k. 2022-24024

 

IV SKYRIUS

KVALIFIKACInių KATEGORIJŲ KEITIMO IR panaikinimo PROCEDŪROS

 

 

14.  Kvalifikacinės kategorijos turi būti keičiamos, kai:

14.1.  karys perkeliamas iš bendrųjų karinių specialybių grupės pareigybės į specialiųjų karinių specialybių grupei priskiriamą pareigybę. Šiuo atveju kvalifikacinė kategorija yra suteikiama vadovaujantis šio Aprašo 10 punkto nuostatomis;

14.2.  karys perkeliamas iš specialiųjų karinių specialybių grupės pareigybės į bendrųjų karinių specialybių grupei priskiriamą pareigybę ir yra baigęs karjeros kursus arba tai pareigybei reikalingus specialybės kursus, nustatytus pareiginiuose nuostatuose;

14.3.  karys baigia karjeros kursus ar kvalifikacijos kėlimo kursus.

15. Bendrųjų karinių specialybių penkta kvalifikacinė kategorija panaikinama vieneto, kuriame tarnauja karys, vadovo įsakymu, kai karys perkeliamas į kitas pareigas tame pačiame vienete ir  kurioms vykdyti nėra baigęs reikalingų specialybės kursų, nustatytų pareiginiuose nuostatuose arba pareigybei nustatytos karinės specialybės aprašyme arba į rezervą.

Punkto pakeitimai:

Nr. V-968, 2022-11-28, paskelbta TAR 2022-11-28, i. k. 2022-24024

 

16. Perkėlus karį į kitą vienetą, ankstesnėje kario tarnybos vietoje suteikta kvalifikacinė kategorija ir priedas netenka galios. Kvalifikacinė kategorija suteikiama ir priedas už ją skiriamas vieneto, į kurį perkeliamas karys, vadovo įsakymu, vadovaujantis šiame Apraše nustatytais reikalavimais.

 

_________________________

 

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. V-968, 2022-11-28, paskelbta TAR 2022-11-28, i. k. 2022-24024

Dėl krašto apsaugos ministro 2022 m. rugsėjo 1 d. įsakymo Nr. V-695 „Dėl Karinių specialybių kvalifikacinių kategorijų suteikimo sąlygų ir tvarkos ir priedo už karinių specialybių kvalifikacines kategorijas skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo

 

2.

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Įsakymas

Nr. V-362, 2024-04-25, paskelbta TAR 2024-04-25, i. k. 2024-07533

Dėl krašto apsaugos ministro 2022 m. rugsėjo 1 d. įsakymo Nr. V-695 „Dėl Karinių specialybių kvalifikacinių kategorijų suteikimo sąlygų ir tvarkos ir priedo už karinių specialybių kvalifikacines kategorijas skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo