ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2021-12-22 SPRENDIMO NR. T-371 „DĖL ALYTAUS MIESTO SAVIVALDYBĖS SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO, JŲ POREIKIO NUSTATYMO, SKYRIMO IR MOKĖJIMO UŽ JAS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. gruodžio 22 d. Nr. T-385

Alytus

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022-06-29 nutarimu Nr. 672 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 14 d. nutarimo Nr. 583 „Dėl Mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2022-06-30 įsakymu Nr. A1-448 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymo Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir Senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ pakeitimo“, 2022-06-30 įsakymu Nr. A1-451 „Dėl Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymo Nr. A1-93 „Dėl Socialinių paslaugų katalogo patvirtinimo“ pakeitimo“, Alytaus miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Pakeisti Alytaus miesto savivaldybės socialinių paslaugų organizavimo, jų poreikio nustatymo, skyrimo ir mokėjimo už jas tvarkos aprašą, patvirtintą Alytaus miesto savivaldybės tarybos 2021-12-22 sprendimu Nr. T-371 „Dėl Alytaus miesto savivaldybės socialinių paslaugų organizavimo, jų poreikio nustatymo, skyrimo ir mokėjimo už jas tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1.1.  Pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4. Socialinės paslaugos teikiamos Alytaus miesto savivaldybės teritorijoje gyvenamąją vietą deklaravusiems ar faktiškai Alytaus mieste gyvenantiems gyventojams. Išskirtiniais atvejais, kai asmuo (šeima) patiria bet kokį smurtą (fizinį, psichologinį, seksualinį ir pan.) arba kyla grėsmė jo fiziniam ar emociniam saugumui, dėl bendrųjų socialinių paslaugų ir socialinės priežiūros skyrimo asmuo gali kreiptis ir į kitą, ne asmens (šeimos) gyvenamosios vietos, savivaldybę.“

1.2. Pakeisti 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6. Socialines paslaugas Alytaus miesto savivaldybėje teikia VšĮ Alytaus miesto socialinių paslaugų centras, BĮ Alytaus nakvynės namai, VšĮ Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro Globos skyrius, BĮ Alytaus miesto šeimos centras, VšĮ Alytaus poliklinika, VšĮ Alytaus miesto bendruomenės centras ir kitos socialinių paslaugų įstaigos, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme (toliau – socialinių paslaugų įstaiga).“

1.3. Pakeisti 9 punktą ir jį išdėstyti taip:

9. Dėl socialinių paslaugų asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas arba veikdami asmens (šeimos) ar visuomenės socialinio saugumo interesais – bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys (toliau kartu – asmenys) raštišku prašymu tiesiogiai, paštu ar elektroniniais ryšiais, jeigu valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama tokios rūšies elektroninė paslauga, kreipiasi į Socialinės paramos skyrių, užpildo prašymo–paraiškos socialinėms paslaugoms gauti SP-8 formą, patvirtintą Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. A1-183 „Dėl kai kurių socialinei paramai gauti reikalingų formų patvirtinimo“ (toliau – įsakymas), kreipdamiesi dėl vaikų dienos socialinės priežiūros skyrimo, užpildo prašymo gauti vaikų dienos socialinę priežiūrą formą (įsakymo 3 priedas), o kreipdamiesi dėl socialinės reabilitacijos neįgaliesiems bendruomenėje, užpildo prašymo gauti socialinę reabilitaciją neįgaliesiems bendruomenėje formą (įsakymo 5 priedas) (toliau kartu – prašymas-paraiška) ir pateikia šiuos dokumentus:“

1.4. Pakeisti 13 punktą ir jį išdėstyti taip:

13. Prašymą-paraišką dėl laikino atokvėpio paslaugų asmuo pateikia 1 kartą kreipdamasis per 24 mėnesių laikotarpį, t. y. kreipdamasis pirmą kartą. Pakartotinai kreipdamasis dėl laikino atokvėpio paslaugos, pareiškėjas kreipiasi į socialinių paslaugų įstaigą ir pateikia laisvos formos prašymą. Šiuo atveju socialinių paslaugų įstaiga raštu informuoja Socialinės paramos skyrių apie paslaugos teikimo pradžią ir pabaigą ir teikia laikino atokvėpio paslaugas, atsižvelgdama į Socialinių paslaugų kataloge nurodytą paslaugų teikimo trukmę, neviršydama 720 val. per metus.“

1.5. Pakeisti 20.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

20.2. socialinę riziką patiriančioms šeimoms, socialinę riziką patiriantiems vaikams ir jų šeimoms, – atvejo vadybininkas, vadovaudamasis Atvejo vadybos tvarkos aprašu (socialinių paslaugų poreikio pagal aprašą nustatyti nereikia). Atvejo vadybininko teikimu įstaigos vadovas raštiškai informuoja Socialinės paramos skyrių dėl vaikui ar šeimai reikalingų socialinių paslaugų skyrimo;“

1.6. Pakeisti 24 punktą ir jį išdėstyti taip:

24. Asmens socialinių paslaugų poreikis nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis, o šeimos socialinių paslaugų poreikis nustatomas kompleksiškai vertinant šeimos narių gebėjimus, galimybes ir motyvaciją spręsti savo šeimos socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene bei galimybes tai ugdyti ar kompensuoti šeimos interesus ir poreikius atitinkančiomis bendrosiomis socialinėmis paslaugomis ar socialine priežiūra. Asmeniui (šeimai) gali būti nustatytas kelių rūšių socialinių paslaugų poreikis.“

1.7. Pakeisti 25 punktą ir jį išdėstyti taip:

25. Nustatant asmens socialinių paslaugų poreikį, prioritetas teikiamas alternatyvioms institucinei ilgalaikei socialinei globai stacionarioje socialinės globos įstaigoje paslaugoms, teikiamoms bendruomenėje – socialinei priežiūrai, trumpalaikei socialinei globai, dienos socialinei globai asmens namuose, dienos centre, ilgalaikei (trumpalaikei) socialinei globai grupinio gyvenimo namuose.“

1.8. Pakeisti 27 punktą ir jį išdėstyti taip:

27. Socialiniai darbuotojai ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų nuo prašymo-paraiškos gavimo dienos privalo nustatyti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį užpildydami asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą. Jei dėl objektyvių priežasčių per nurodytą terminą asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo forma negali būti užpildyta, terminas gali būti pratęsiamas iki 15 kalendorinių dienų nuo prašymo gavimo dienos. Tokiu atveju socialinių paslaugų poreikio vertinimą atliekančios įstaigos vadovas kreipiasi į Socialinės paramos skyrių ir pateikia prašymą pratęsti poreikio vertinimo terminą, nurodydamas asmens, kurio socialinių paslaugų poreikis vertinamas, vardą, pavardę, gimimo datą ir priežastis, dėl kurių šį terminą reikia pratęsti (pavyzdžiui, reikalinga papildoma informacija, susijusi su asmens socialinių paslaugų poreikio vertinimu). Savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo raštu informuoja įstaigą apie termino pratęsimą (nepratęsimą) ir nurodo poreikio vertinimo pateikimo datą.“

1.9. Pakeisti 32 punktą ir jį išdėstyti taip:

32. Socialiniai darbuotojai, nustatą asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, užpildo Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (tvarkos aprašo 1 priedas) arba, jei kreipiamasi dėl vaikų dienos socialinės priežiūros skyrimo – Vaikų dienos socialinės priežiūros poreikio vertinimo formą (tvarkos aprašo 4 priedas) (toliau kartu – socialinių paslaugų poreikio vertinimo forma) bei socialinės globos vertinimo formas, nurodytas tvarkos aprašo 34 punkte, ir jose pateikdami išvadas bei rekomendacijas dėl socialinių paslaugų asmeniui teikimo, pateikia dokumentų kopijas Socialinės paramos skyriui. Nustatant asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, įvertinamas asmens (vaiko, šeimos) socialinis savarankiškumas.“

1.10. Pakeisti 37.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

37.3. dėl ilgalaikės ar dienos socialinės globos paslaugų ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų nuo socialinio darbuotojo, nustačiusio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, pateiktų vertinimo išvadų Socialinės paramos skyriui dienos.

Sprendimas skirti asmeniui ilgalaikę socialinę globą stacionarioje socialinės globos įstaigoje priimamas tik tais atvejais, kai, nustačius ilgalaikės socialinės globos poreikį, socialinio darbuotojo pateiktose išvadose yra nurodytos ir galimos alternatyvios ilgalaikei socialinei globai stacionarioje socialinės globos įstaigoje paslaugos ir įvardytos priežastys, dėl kurių nurodytų alternatyvių paslaugų nesiūloma teikti;“

1.11. Pakeisti 46 punktą ir jį išdėstyti taip:

46. Asmeniui (šeimai), globėjui ar rūpintojui pateikus raštišką prašymą sustabdyti teikiamas socialines paslaugas, turi būti nurodytos priežastys, sustabdymo terminas, tačiau ne ilgiau kaip 120 kalendorinių dienų, išskyrus atvejus, kai socialinių paslaugų teikimas stabdomas dėl asmens išvykimo gydytis į sveikatos priežiūros įstaigą ar teismo sprendimo skirti asmeniui priverstinį gydymą. Pasibaigus sprendime dėl sustabdymo nurodytam laikotarpiui, socialinės paslaugos, kurių teikimas buvo sustabdytas, pradedamos teikti ne vėliau nei kitą darbo dieną nuo nurodyto laikotarpio pabaigos ir teikiamos tomis pačiomis sąlygomis be atskiro sprendimo priėmimo.“

1.12. Pakeisti 48 punktą ir jį išdėstyti taip:

48. Socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo paslaugos ir socialinės priežiūros šeimoms paslaugos nutraukiamos socialinių paslaugų įstaigai pateikus Socialinės paramos skyriui socialinio darbuotojo išvadą dėl šių paslaugų nutraukimo.“

1.13. Pakeisti 53 punktą ir jį išdėstyti taip:

53. Valstybės globos namuose (trumpalaikei socialinei globai), savivaldybei priklausančiuose globos namuose be eilės, skubos tvarka, apsvarsčius šiuos atvejus Socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo komisijoje, asmuo gali būti apgyvendintas šiais atvejais:“

1.14. Pakeisti 69 punktą ir jį išdėstyti taip:

69. Asmens (šeimos) ir savivaldybės tarpusavio teisės ir pareigos, susijusios su asmens (šeimos) mokėjimu už socialines paslaugas, nustatomos rašytine socialines paslaugas gaunančio asmens ar jo globėjo (rūpintojo), kito teisėto asmens atstovo ir savivaldybės sutartimi. Sutartyje turi būti nustatyta mokėjimo už socialines paslaugas tvarka, savivaldybės apskaičiuoto asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydžio keitimo atvejai ir informacijos apie savivaldybės apskaičiuotą asmens (šeimos) mokėjimo už socialines paslaugas dydį (pinigine išraiška) pateikimo socialines paslaugas gaunančiam asmeniui ar jo globėjui (rūpintojui), kitam teisėtam asmens atstovui tvarka.“

1.15. Pakeisti 78 punktą ir jį išdėstyti taip:

78. Nemokamai teikiamos šios socialinės priežiūros paslaugos:

78.1. socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo ir socialinės priežiūros šeimoms paslaugos socialinę riziką patiriantiems vaikams ir jų šeimoms, socialinę riziką patiriančioms šeimoms;

78.2. laikino apnakvindinimo paslaugos;

78.3. intensyvi krizių įveikimo pagalba krizių atvejais institucijoje, kai vaiko laikinoji priežiūra organizuojama, apgyvendinus jį kartu su jo tėvais ar vienu iš jų, arba kitais vaiko atstovais (atstovu) pagal įstatymą, kurie (kuris) nekelia pavojaus vaiko fiziniam ar psichiniam saugumui, socialinę priežiūrą teikiančioje socialinių paslaugų įstaigoje Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Alytaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus teikimu.

78.4. psichosocialinė pagalba vaikams, kuriems pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą nustatyta laikinoji priežiūra, kitiems tos šeimos vaikams kartu su jų atstovais pagal įstatymą;

78.5. vaikų dienos socialinė priežiūra;

78.6. palydėjimo paslaugos jaunuoliams;

78.7. socialinė reabilitacija neįgaliesiems bendruomenėje.“

1.16. Papildyti 21 punktu:

21. Aprašo nuostatos netaikomos organizuojant prevencines socialines paslaugas (prevencinės socialinės paslaugos asmeniui (šeimai, bendruomenei) organizuojamos vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta prevencinių socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo tvarka).“

1.17. Papildyti 171 punktu:

171. Jei prevencinių socialinių paslaugų jas gaunančiam (-iai) asmeniui (šeimai) nepakanka, prevencines socialines paslaugas teikiančios socialinių paslaugų įstaigos socialiniai darbuotojai, įvertinę asmens socialinių paslaugų poreikį pagal tvarkos aprašo 26 punkte nurodytas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formas, jų kopijas kartu su prašymo, kitų aprašo 9 punkte nurodytų dokumentų kopijomis ne vėliau nei per 20 kalendorinių dienų nuo prašymo užpildymo dienos pateikia asmens gyvenamosios vietos savivaldybei.“

1.18. Papildyti 172 punktu:

172. Jei vaikas su negalia, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis dėl protinio atsilikimo ar psichikos sutrikimų, gauna socialinę priežiūrą ar dienos socialinę globą ir socialinių paslaugų įstaiga turi galimybę toliau tenkinti jo poreikius jam sulaukus pilnametystės, šių paslaugų teikimas, esant poreikiui, gali būti pratęsiamas neteikiant naujo prašymo-paraiškos ir iš naujo nenustatant asmens socialinių paslaugų poreikio tvarkos apraše nustatyta tvarka laikotarpiui iki 2 metų nuo asmens pilnametystės dienos. Apie galimybę ir poreikį tęsti socialinių paslaugų teikimą socialinių paslaugų įstaiga ne vėliau nei prieš 30 kalendorinių dienų, iki vaikas sulauks pilnametystės, raštu informuoja vaiko globėją (rūpintoją) ir savivaldybę, priėmusią sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo vaikui su negalia (informuojant nurodomas vaiko vardas, pavardė, gimimo data, socialinių paslaugų įstaigos, kurioje toliau gali būti tenkinami šio vaiko poreikiai, pavadinimas).“

1.19 . Pripažinti netekusiu galios 73 punktą.

2. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                  Nerijus Cesiulis