Suvestinė redakcija nuo 2024-05-01

 

Įsakymas paskelbtas: TAR 2021-12-29, i. k. 2021-27503

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS ANTIKORUPCINIO SĄMONINGUMO DIDINIMO VEIKLŲ ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. gruodžio 29 d. Nr. 2-286

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 14 straipsnio 4 dalimi:

1. T v i r t i n u Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklų organizavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus 2019 m. birželio 5 d. įsakymą Nr. 2-103 „Dėl Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio švietimo paskaitų ir seminarų organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. S k e l b i u šį įsakymą:

3.1. Teisės aktų registre;

3.2. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos interneto svetainėje.

4. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2022 m. sausio 1 d.

 

 

Direktorius                                                                                          Žydrūnas Bartkus

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos specialiųjų

tyrimų tarnybos direktoriaus

2021 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 2-286

(Lietuvos Respublikos specialiųjų

tyrimų tarnybos direktoriaus

2024 m. balandžio 26 d. įsakymo Nr. 2-69

redakcija)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS ANTIKORUPCINIO SĄMONINGUMO DIDINIMO VEIKLŲ ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.   Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – Specialiųjų tyrimų tarnyba, STT) antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklų organizavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato STT inicijuojamų antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklų organizavimo tvarką bei viešojo ir privataus sektorių atstovų prašymų Specialiųjų tyrimų tarnybai suteikti metodinę pagalbą, orientuotą į antikorupcinio sąmoningumo didinimą ir korupcijai atsparios aplinkos kūrimą viešojo ir privataus sektorių subjektuose, taip pat prašymų surengti antikorupcinio švietimo paskaitą ar seminarą (toliau – mokymai) tvarką, šių prašymų atranką, antikorupcinio švietimo temos ir formos parinkimą bei metodinės pagalbos teikimo švietimo programų rengėjams ir teikėjams tvarką, taip pat mokinių ir jaunimo antikorupcinio švietimo pamokų, kurias veda STT atstovai, organizavimo tvarką. 

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymu, Specialiųjų tyrimų tarnybos veiklos prioritetais ir įgyvendinant 2022–2033 metų nacionalinės darbotvarkės korupcijos prevencijos klausimais įgyvendinimo 2023–2025 metų plano priemones pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos kompetenciją.

3.   Šiame Apraše vartojami terminai:

3.1. Antikorupcinis švietimas – Specialiųjų tyrimų tarnybos vykdoma antikorupcinio sąmoningumo didinimo veikla, apimanti antikorupcinių nuostatų sklaidą siekiant ugdyti visuomenės, ypač viešojo ir privataus sektorių atstovų, nuostatas veikti skaidriai ir sąžiningai, netoleruoti korupcijos ar kito nesąžiningo elgesio, pranešti apie korupcinio pobūdžio teisės pažeidimus.

3.2. Antikorupcinio švietimo iniciatorius (toliau – iniciatorius) – viešojo ar privataus sektoriaus atstovas, pateikęs prašymą Specialiųjų tyrimų tarnybai surengti mokymus ar kitą antikorupcinio sąmoningumo didinimo renginį.

3.3. Antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklos (arba renginiai) – paskaitos, seminarai, pamokos, metodinės pagalbos ar kiti renginiai, kurių metu siekiama didinti viešojo ir privataus sektorių darbuotojų, taip pat jaunimo ir mokinių antikorupcinį sąmoningumą.

3.4. Antikorupcinio švietimo pamoka (toliau – pamoka) – mokiniams ir jaunimui skirtas šviečiamojo pobūdžio susitikimas, per kurį teikiamos antikorupcinės žinios, skatinamas antikorupcinis sąmoningumas ir gali būti supažindinama su Specialiųjų tyrimų tarnybos veikla ir pareigūno profesija.

3.5. Antikorupcinio švietimo paskaita (toliau – paskaita) – antikorupcinio pobūdžio pranešimas, kuriuo pateikiama teorinė medžiaga ir užduotis diskusijai pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovų ir antikorupcinio švietimo iniciatorių suderintas temas.

3.6. Antikorupcinio švietimo seminaras (toliau – seminaras) – susitikimas, per kurį teikiamos antikorupcinės žinios taikant aktyvaus mokymo ir (ar) mokymosi metodus, analizuojamos korupcijos pasireiškimo problemos, prevencijos taikymo priemonės ir dalijamasi patirtimi nagrinėjant pateikiamas užduotis.

3.7 Antikorupcinio švietimo e. mokymo platforma – Specialiųjų tyrimų tarnybos sukurta elektroninė mokymo(-si) erdvė, skirta visuomenei, ypač viešojo ir privataus sektorių atstovams, savarankiškai įgyti ar plėsti žinias, didinti antikorupcinį sąmoningumą.

3.8. Antikorupcinio švietimo metodinė pagalba – pasiūlymai, diskusijos ar renginiai viešojo ir privataus sektoriaus atstovams, švietimo programų rengėjams dėl tinkamų priemonių parinkimo, jų įgyvendinimo ar programų kūrimo didinant visuomenės antikorupcinį sąmoningumą, kuriant korupcijai atsparią aplinką viešojo ir privataus sektorių subjektuose.

3.9. Antikorupcinio sąmoningumo didinimo renginių poveikio matavimas – antikorupcinio sąmoningumo didinimo renginiuose dalyvavusių asmenų atsiliepimų apie renginį, atsakymų į renginių anketose pateiktus klausimus apie renginio efektyvumą vertinimas.

 

II SKYRIUS

ANTIKORUPCINIO SĄMONINGUMO DIDINIMO FORMOS

 

4. STT pareigūnai viešojo ir privataus sektoriaus atstovams jų prašymu arba savo iniciatyva organizuoja antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklas: paskaitas, seminarus, diskusijas, metodinės pagalbos ar kitus renginius, susijusius su korupcijai atsparios aplinkos kūrimu, taip pat rekomenduoja savarankiškai naudotis STT parengtomis mokymo priemonėmis ir medžiaga.

5. Antikorupcinio švietimo e. mokymo platformos (toliau – e. mokymo platforma) vartotojai savarankiškai renkasi siūlomas mokymų temas. Vartotojai, susipažinę su pasirinktos temos pateikiama informacija ir išsprendę jos įtvirtinimo testą, gauna temos baigimą patvirtinantį sertifikatą. Siekiant pagilinti žinias apie korupcijai atsparios aplinkos kūrimą įvairiose srityse, vartotojams rekomenduojama susipažinti su aktualiomis e. mokymo platformos temomis. E. mokymo platforma pasiekiama adresu https://emokymai.stt.lt.

6. STT pareigūnai mokymuose naudoja „Power Point“ ar kita pateikčių rengimo programa parengtas skaidres, vaizdo medžiagą. Mokymus vedant organizacijoje (tiek STT iniciatyva, tiek ir organizacijos prašymu) multimedijos įranga (vaizdo ir garso) pasirūpina organizacijos atstovai, o mokymus vedant STT patalpose – STT atstovai. Dalyvių sąrašą sudaro organizacijos atstovai ir galutinį dalyvių skaičių el. paštu per 3 darbo dienas po mokymų pateikia STT atstovui.

7. Seminaruose dalyvauja iki 25 asmenų grupės, kurios formuojamos iš vienos ar kelių organizacijų. Seminaras gali vykti STT ar iniciatorių patalpose (atsižvelgiant į aplinkybes ir galimybes), prieš tai suderinus su nurodytais kontaktiniais asmenimis. Visas reikalingas priemones parengia STT atstovai. Prireikus dalyviai iš anksto gali būti supažindinami su antikorupcinio švietimo seminaro medžiaga el. paštu.

8. Seminarą organizuojant STT patalpose, organizacijos atstovas ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki sutarto susitikimo el. paštu turi pateikti dalyvių sąrašą. Atvykdami į seminarą dalyviai privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

9. Iniciatoriui el. paštu moksleiviai@stt.lt laisva forma pateikus prašymą surengti antikorupcinio švietimo pamoką, STT atstovas, jei leidžia galimybės, atvyksta vesti pamokos į mokymo įstaigą ar surengia pamoką STT patalpose. Jei STT atstovas atvyksta į mokymo įstaigą, pamokos dalyvių skaičius yra neribojamas. Jei pamoka vyksta STT patalpose, iniciatorius turi:

9.1. likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki sutarto susitikimo pateikti dalyvių sąrašą (ne daugiau nei 30 dalyvių) el. paštu;

9.2. iniciatorius ar lydintis asmuo privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

10. Antikorupcinio švietimo metodinės pagalbos teikimą, diskusijas bei renginius viešojo ir privataus sektoriaus atstovams STT pareigūnai organizuoja savo iniciatyva arba pagal poreikį ir galimybes, taip pat prisideda prie kitų organizacijų inicijuotų renginių kaip partneriai.

11. Antikorupcinio sąmoningumo didinimo renginiai gali vykti nuotoliniu būdu.

12. STT rengia įvairias savarankiškam naudojimui skirtas antikorupcinio sąmoningumo didinimo priemones, kuriomis gali naudotis viešojo ir privataus sektorių atstovai, jaunimas. Šios priemonės pasiekiamos STT interneto svetainėje https://www.stt.lt/antikorupcinis-svietimas/4934 ar apie jas informuojama viešai.

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ PATEIKIMAS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBAI

 

13. Viešojo ir privataus sektorių atstovai, siekdami vykdyti darbuotojų ir visuomenės antikorupcinio sąmoningumo didinimą ir kurdami antikorupcinę aplinką, gali kreiptis į STT dėl antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklų, kurias įgyvendindama Korupcijos prevencijos įstatymą pagal kompetenciją organizuoja ir vykdo STT, organizavimo.

14. Iniciatoriai prašymus surengti mokymus pateikia el. paštu dokumentai@stt.lt (žr. 1 priedą).

15. Iniciatoriai, prieš kreipdamiesi į STT dėl antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklų organizavimo, įvertina organizacijos darbuotojų antikorupcinių žinių lygį bei poreikį ir pasirenka mokymų temą bei formą.

16. STT pasilieka teisę parinkti mokymų temą, formą bei turinį, atsižvelgdama į organizacijos darbuotojų pasirengimą ir turimas žinias.

 

IV SKYRIUS

ANTIKORUPCINIO ŠVIETIMO MOKYMŲ PLANAVIMAS IR ORGANIZAVIMAS

 

17. Antikorupcinio švietimo mokymai rengiami gavus iniciatoriaus prašymą (žr. 1 priedą) ar STT iniciatyva. Kriterijai, kuriais vadovaujantis tenkinami prašymai surengti mokymus, yra šie:

17.1. Nacionaliniuose strateginio ir programavimo lygmens planavimo dokumentuose numatytos antikorupcinio sąmoningumo didinimo priemonės, kurias įgyvendina ar prisideda įgyvendinant STT;

17.2. STT metiniame veiklos plane patvirtintos veiklos sritys, kurioms skiriamas didesnis dėmesys;

17.3. organizacijos darbuotojų antikorupcinių žinių lygis (remiantis atsparumo korupcijai lygio (AKL) nustatymo ir (ar) kitais vertinimo būdais gautais duomenimis, kuriuos pateikia iniciatorius);

17.4. laikotarpis nuo pastarųjų STT atstovų surengtų mokymų organizacijoje.

18. Atsižvelgdamas į nustatytus kriterijus, STT Antikorupcinio švietimo skyrius atrenka ir informuoja iniciatorius el. paštu arba telefonu apie priimtą sprendimą dėl pateikto prašymo surengti mokymus. Priėmęs sprendimą organizuoti mokymus, STT Antikorupcinio švietimo skyrius su iniciatoriumi suderina tinkamą formą, temą, datą ir laiką.

19. Informacija apie STT Antikorupcinio švietimo skyriaus planuojamus mokymus skelbiama STT interneto svetainės skiltyje „Kalendorius“.

20. Iniciatoriai, kurių pateikti prašymai netenkinami, el. paštu informuojami, kad jų organizacija nėra įtraukta į antikorupcinio švietimo mokymų planą ir jiems pateikiamos rekomendacijos bei metodinė medžiaga savarankiškai įgyvendinti antikorupcinio sąmoningumo didinimo priemones.

21. Pagal tarpinstitucinį bendradarbiavimo susitarimą antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklos organizuojamos periodiškai, kaip nustatyta susitarime.

 

V SKYRIUS

ANTIKORUPCINIO SĄMONINGUMO DIDINIMO VEIKLŲ VERTINIMAS

 

22. Siekdami įvertinti vykdomų antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklų efektyvumą, jų naudą, poreikį jas tobulinti, STT pareigūnai kviečia visus renginiuose dalyvavusius asmenis po renginio užpildyti renginio vertinimo anketą.

23. STT Antikorupcinio švietimo skyriaus pareigūnai renginio dalyviams ir iniciatoriui pateikia vertinimo anketos interneto nuorodą el. paštu ar renginio metu.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. STT, nebūdama mokymo įstaiga, neišduoda organizuojamų antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklų dalyviams sertifikatų, patvirtinančių jų kvalifikacijos kėlimą, išskyrus e. mokymo platformos naudotojus, kuriems sertifikatai išlaikius testus sugeneruojami automatiškai.

25. Visos antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklos organizuojamos nemokamai.

________________________

 

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio

sąmoningumo didinimo veiklų

organizavimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Valstybės ar savivaldybės įstaigos ar įmonės pavadinimas, adresas)

 

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybai

El. p. dokumentai@stt.lt

 

 

PRAŠYMAS

SURENGTI ANTIKORUPCINIO ŠVIETIMO MOKYMUS

 

_____________Nr.___________

(data)

________________

(surašymo vieta)

 

Prašome Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos surengti mokymus:

Paskaitą, praktinį seminarą (pasirinkite vieną)

 

 

Forma (kontaktinė, nuotolinė)

 

 

Jei kontaktinė – vieta (adresas)

 

 

Pageidaujama tema

 

 

Planuojamas dalyvių skaičius (seminaro dalyvių skaičius ribojamas iki 25 asmenų)

 

Ar yra galimybė priimti kitų institucijų atstovus? (taip, ne)

 

Kontaktinis asmuo organizaciniams klausimams

(vardas ir pavardė, tel., el. paštas)

 

Nustatytas organizacijos darbuotojų mokymų poreikis, mokymų organizavimo tikslas ir preliminari mokymų tema (kokių žinių trūksta darbuotojams, kokias nuostatas būtina keisti, kokią temą(-as) atskleisti?).

 

 

 

(Pareigos)                                                 (Parašas)                                        (Vardas ir pavardė)

 

(Rengėjo nuoroda)    

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba, Įsakymas

Nr. 2-69, 2024-04-26, paskelbta TAR 2024-04-26, i. k. 2024-07673

Dėl Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus 2021 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. 2-286 „Dėl Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio sąmoningumo didinimo veiklų organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo