Suvestinė redakcija nuo 2021-01-20
Sprendimas paskelbtas: TAR 2021-01-19, i. k. 2021-00813
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA
SpREndimas
DĖL RINKĖJŲ SĄRAŠŲ SUDARYMO, TIKSLINIMO IR NAUDOJIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO RINKIMUOSE TVARKOS APRAŠO IR FORMŲ PATVIRTINIMO
2020 m. balandžio 2 d. Nr. Sp-30
Vilnius
Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo 3 straipsnio 2 dalies 10 punktu, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo 25 straipsnio 5 dalimi, nusprendžia:
1. Patvirtinti pridedamus:
1.1. Rinkėjų sąrašų sudarymo, tikslinimo ir naudojimo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose tvarkos aprašą;
1.2. Rinkėjų sąrašų sudarymo, tikslinimo ir naudojimo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose atmintinę;
2. Patvirtinti pridedamas formas:
2.1. Pagalbinio išankstinio rinkėjų sąrašo, naudojamo įteikiant pranešimus apie rinkimus, sudarant namuose balsuojančiųjų sąrašus (skirto naudotis tik rinkimų komisijų nariams) formą S3 (1 priedas);
2.4. Rinkėjų gautų prašymų įrašyti į apylinkės rinkėjų sąrašą (F5) apskaitos rinkimų apylinkėje žiniaraščio formą S7 (4 priedas);
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
vyriausiosios rinkimų komisijos
2020 m. balandžio 2 d. sprendimu Nr. Sp-30
RINKĖJŲ SĄRAŠŲ SUDARYMO, TIKSLINIMO IR NAUDOJIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO RINKIMUOSE TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Rinkėjų sąrašų sudarymo, tikslinimo ir naudojimo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma rinkėjų sąrašų forma, jų sudarymo būdas, rinkėjų sąrašų tikslinimo ir naudojimo tvarka, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymo nuostatas organizuojant ir vykdant Lietuvos Respublikos Seimo rinkimus.
2. Rinkėjų sąrašų sudarymą, tikslinimą ir tvarkymą organizuoja Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, remdamasi valstybės, savivaldybių institucijų ir įstaigų, apygardų ir apylinkių rinkimų komisijų pateikta informacija.
3. Rinkėjų sąrašams tvarkyti, rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašams sudaryti, jiems tikslinti naudojama Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinė sistema (toliau – VRKIS).
4. Rinkimams organizuoti ir vykdyti sudaromi šie rinkėjų sąrašai:
7. Rinkėjų sąrašai yra išankstiniai ir galutiniai. Išankstiniai rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašai naudojami rinkėjams susipažinti su rinkėjų sąrašais, tikslinant rinkėjų sąrašus, pranešimo apie rinkimus įteikimo apskaitą, sudarant balsuojančių iš anksto ir balsuojančių namuose rinkėjų sąrašus. Galutiniai rinkėjų sąrašai naudojami išduodant rinkimų biuletenius ir tikrinant balsavusių iš anksto ir balsuojančių namuose rinkėjų gautus vokus.
8. Visi pakeitimai, padaryti rinkėjų sąrašuose, ir pagal tuos sąrašus parengta informacija (išbraukimas ar įrašymas į apygardos rinkėjų, rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašus ir šių duomenų pakeitimai, rinkėjų eilės numeris rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše) turi būti nurodyti Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše.
9. Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašas, iki patvirtinamas galutinis rinkėjų sąrašas, yra išankstinis. Išankstinis rinkėjų sąrašas su jame padarytais pakeitimais patvirtinamas kaip galutinis rinkėjų sąrašas. Galutinį Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą tvirtina Vyriausioji rinkimų komisija likus ne daugiau kaip 7 dienoms iki rinkimų dienos.
II SKYRIUS
LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKĖJŲ SĄRAŠAS
10. Į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą įrašomi visi rinkimų teisę turintys Lietuvos Respublikos piliečiai pagal pilietybę patvirtinančio dokumento (paso arba asmens tapatybės kortelės) išdavimo duomenis ir Lietuvos Respublikos gyventojų registrą. Asmenys, kuriems 18 metų sukaks tik pakartotinio balsavimo dieną, taip pat įrašomi į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą, bet visuose rinkėjų sąrašuose yra nurodoma, kad balsuoti jie galės tik pakartotiniame balsavime. Spausdintuose rinkėjų sąrašuose prie rinkėjų pavardžių esantys laukeliai, skirti pasirašyti dėl balsavimo rinkimų dieną, perbraukiami įstrižai.
11. Iš Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašo turi būti išbraukiamas:
12. Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše turi būti šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
12.7. papildoma informacija apie rinkėją: pranešimo apie rinkimus neįteikimo priežastis; data; rinkimų komisijos nario vardas; pavardė. Taip pat požymiai: dalyvavimas Seimo rinkimuose; teisė balsuoti namuose; rinkėjas įtrauktas į balsuojančių namuose sąrašą; pranešimo apie rinkimus įteikimas; balsavimas namuose; nebalsavimo priežastis; data; rinkėjas balsavo rinkimuose.
III SKYRIUS
APYGARDŲ IR RINKIMŲ APYLINKIŲ RINKĖJŲ SĄRAŠAI
18. Rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą elektroninių ryšių priemonėmis pagal Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą ir jame nurodytą rinkėjo deklaruotą gyvenamąją vietą (paskutinę žinomą deklaruotą rinkėjo gyvenamąją vietą) sudaro Vyriausioji rinkimų komisija ir ne vėliau kaip likus 39 dienoms iki rinkimų perduoda apygardos rinkimų komisijoms. Kartu VRKIS sudaromi rinkėjų, kurių tikslus adresas nežinomas, sąrašai ir šie rinkėjai priskiriami fiktyviai rinkimų apylinkei Nr. 999.
19. Apygardos rinkėjų sąraše turi būti šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
19.6. papildoma informacija apie rinkėją: pranešimo apie rinkimus neįteikimo priežastis; data; rinkimų komisijos nario vardas; pavardė. Taip pat požymiai: dalyvavimas Seimo rinkimuose; teisė balsuoti namuose; rinkėjas įtrauktas į balsuojančių namuose sąrašą; pranešimo apie rinkimus įteikimas; balsavimas namuose; nebalsavimo priežastis; data; rinkėjas balsavo rinkimuose.
20. Sudarius apygardos rinkėjų sąrašus, apygardos rinkėjų sąraše nurodoma rinkėjui priskirta rinkimų apylinkė ir rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše rinkėjui suteiktas rinkėjo eilės numeris.
21. Apylinkės rinkimų komisija elektroninių ryšių priemonėmis tvarko apylinkės rinkėjų sąrašą, jo eiliškumą surašydama taip, kad rinkėjų sąrašas būtų patogus apylinkės rinkimų komisijos nariams platinant pranešimą apie rinkimus.
22. Apygardos rinkimų komisija ne vėliau kaip likus 26 dienoms iki nustatytos rinkimų dienos elektroninių ryšių priemonėmis perduoda duomenis apie rinkėjų įrašymą į rinkimų apylinkės elektroninį rinkėjų sąrašą, rinkėjų eilės numerius rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše, apylinkės rinkimų komisijos pirmininko vardą ir pavardę, telefono numerį, patikslintus, jei reikia, rinkimų apylinkių komisijų būstinių adresus, kurie bus spausdinamame pranešime apie rinkimus, informaciją, apibūdinančią, kaip rasti rinkimų apylinkės balsavimo būstinę, apie kurią rinkėjai informuojami ir trumpuoju telefono numeriu 1855.
23. Pagal Aprašo 19 punkte nurodytus duomenis spausdinami pranešimai apie rinkimus, teikiama informacija rinkėjams apie jų įrašymą į rinkėjų sąrašą apylinkėse ir trumpuoju telefono numeriu 1855.
24. Atspausdintus pranešimus apie rinkimus, pagalbinį išankstinį rinkėjų sąrašą (forma S3) Vyriausioji rinkimų komisija perduoda apygardų rinkimų komisijoms, kurios juos perduoda apylinkių rinkimų komisijoms. Atspausdinti rinkėjų sąrašai saugomi iki rinkimų pabaigos ir perduodami Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatyta tvarka.
IV SKYRIUS
IŠANKSTINIS RINKIMŲ APYLINKĖS RINKĖJŲ SĄRAŠAS
25. Išankstiniai rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašai elektroninių ryšių priemonėmis VRKIS sudaromi iš apygardos rinkėjų sąrašo.
26. Rinkimų apylinkės išankstiniame rinkėjų sąraše VRKIS turi būti pateikiami šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
26.4. papildoma informacija apie rinkėją: pranešimo apie rinkimus neįteikimo priežastis; data; rinkimų komisijos nario vardas; pavardė. Taip pat požymiai: dalyvavimas Seimo rinkimuose; teisė balsuoti namuose; rinkėjas įtrauktas į balsuojančių namuose sąrašą; pranešimo apie rinkimus įteikimas; balsavimas namuose; nebalsavimo priežastis; data; rinkėjas balsavo rinkimuose.
27. Išankstinis rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašas VRKIS naudojamas apylinkės rinkimų komisijoje supažindinti rinkėjus su rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašu, tvarkant pranešimo apie rinkimus įteikimo, patvirtintų rinkėjų prašymų balsuoti namuose (forma P6), taip pat užpildytų prašymų įrašyti rinkėją į apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5) apskaitą. Apygardos rinkimų komisija ne vėliau kaip likus 26 dienoms iki rinkimų elektroninių ryšių priemonėmis perduoda išankstinį rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą VRKIS apylinkės rinkimų komisijai.
28. Apylinkės rinkimų komisijos, tvarkydamos pranešimų apie rinkimus, rinkėjų prašymų balsuoti namuose (forma P6), prašymų įrašyti į apylinkės rinkėjų sąrašus (forma F5) apskaitą, elektroninių ryšių priemonėmis VRKIS nurodo:
29.1. pranešimo apie rinkimus įteikimo duomenis (pranešimo apie rinkimus įteikimo ar neįteikimo faktas, įteikimo data, pranešimo apie rinkimus neįteikimo atveju – neįteikimo priežastis);
V SKYRIUS
PAGALBINIS IŠANKSTINIS RINKIMŲ APYLINKĖS RINKĖJŲ SĄRAŠAS
30. Rinkimų apylinkės pagalbiniame išankstiniame rinkėjų sąraše (forma S3) turi būti šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
30.5. žyma apie teisę balsuoti namuose turinčius rinkėjus (neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi, sukakę 70 metų ir vyresni rinkėjai);
VI SKYRIUS
SUSIPAŽINIMAS SU RINKĖJŲ SĄRAŠAIS.
INFORMACIJOS TEIKIMAS TRUMPUOJU TELEFONO NUMERIU
32. Likus ne mažiau kaip 25 dienoms iki rinkimų, apylinkės rinkimų komisija, kurios sąraše yra įrašyti rinkėjai, sudaro sąlygas jiems susipažinti su rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašu. Rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašo priedo duomenys apie rinkėjus teikiami rinkėjams tik apie juos pačius. Sprendimą dėl šio reikalavimo įgyvendinimo būdų priima apylinkės rinkimų komisija. Draudžiama daryti rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašų kopijas ar kitu būdu juos dauginti arba platinti.
33. Likus nemažiau kaip 25 dienos iki rinkimų rinkėjams teikiama informacija apie įrašymą į rinkėjų sąrašą trumpuoju telefono numeriu 1855. Trumpuoju telefono numeriu 1855 teikiama rinkėjų sąrašuose esanti informacija, taip pat informacija apie rinkimų komisijų būstines ir kontaktus. Rinkėjų pranešimai, gauti trumpuoju telefono numeriu 1855, perduodami Vyriausiajai rinkimų komisijai ir apygardų rinkimų komisijoms.
34. Teikiant informaciją trumpuoju telefono numeriu 1855, siekiant identifikuoti rinkėją, turi būti naudojami šie Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše esantys asmens duomenys: vardas (vardai), pavardė ir asmens kodas.
35. Trumpasis telefono numeris 1855 negali būti naudojamas rinkėjo adresui (namo ir (ar) buto numeriui), asmens kodui, gimimo datai sužinoti. Vyriausioji rinkimų komisija, teikdama informaciją ir paslaugas trumpuoju telefono numeriu 1855, užtikrina tinkamą asmens duomenų apsaugą.
VII SKYRIUS
PRANEŠIMAS APYGARDOS RINKIMŲ KOMISIJAI APIE APYLINKĖS RINKĖJŲ SĄRAŠE APTIKTUS NETIKSLUMUS
37. Apygardos rinkimų komisija ne vėliau kaip likus 26 dienoms iki rinkimų dienos elektroninių ryšių priemonėmis išankstinį rinkėjų sąrašą perduoda apylinkės rinkimų komisijai. Rinkėjas arba atstovas rinkimams skundus dėl rinkėjų sąraše esančių netikslumų ar esančių klaidų gali pateikti apylinkės rinkimų komisijai ne vėliau kaip likus 7 dienoms iki rinkimų. Apylinkės rinkimų komisija duomenis apie apylinkės rinkėjų sąraše aptiktus netikslumus elektroninių ryšių priemonėmis rinkėjų sąrašų tikslinimo metu perduoda apygardos rinkimų komisijai.
VIII SKYRIUS
IŠANKSTINIO RINKĖJŲ SĄRAŠO TIKSLINIMAS IKI GALUTINIO RINKĖJŲ SĄRAŠO SUDARYMO
38. Išankstiniuose apygardų rinkėjų sąrašuose Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše įrašyti rinkėjai yra suskirstyti pagal rinkėjo deklaruotą gyvenamąją vietą arba paskutinę žinomą deklaruotą gyvenamąją vietą. Taip pat sudaromi piliečių, kurių gyvenamosios vietos tikslus adresas nežinomas, sąrašai.
39. Išankstiniai rinkėjų sąrašai tikslinami perkeliant rinkėją iš vieno rinkimų apylinkės, apygardos rinkėjų sąrašo į kitą, išbraukiant rinkėją iš Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašo arba į jį įrašant:
39.1. perkeliant rinkėją iš vienos apygardos apylinkės rinkėjų sąrašo į kitos apygardos apylinkės rinkėjų sąrašą;
39.2. perkeliant rinkėją iš vienos rinkimų apylinkės į kitą rinkimų apylinkę toje pačioje rinkimų apygardoje
40. Rinkėjo perkėlimą Aprašo 39.1 ir 39.2 papunkčiuose nurodytais atvejais elektroninių ryšių priemonėmis tvarko apygardos rinkimų komisijos ir apie padarytus pakeitimus praneša Vyriausiajai rinkimų komisijai.
41. Rinkėjo perkėlimą Aprašo 39.3 papunktyje nurodytu atveju elektroninių ryšių priemonėmis tvarko apylinkės rinkimų komisija ir apie padarytus pakeitimus praneša apygardos rinkimų komisijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.
42. Išankstiniai rinkėjų sąrašai gali būti tikslinami, jeigu paaiškėja, kad išankstiniame sąraše buvo klaidingai nurodytas rinkėjo gyvenamosios vietos adresas arba jis pasikeitė po sąrašo sudarymo. Rinkėjų sąrašai gali būti tikslinami:
42.2. rinkėjams kreipiantis į rinkimų apylinkę dėl įrašymo į rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašus padarytų klaidų;
43. Rinkėją įrašyti į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą ar išbraukti iš jo gali tik Vyriausioji rinkimų komisija įstatymų nustatytais atvejais. Rinkėją į apygardos rinkėjų sąrašą įrašo apygardos rinkimų komisija ir apie padarytus pakeitimus praneša Vyriausiajai rinkimų komisijai. Rinkėją į apylinkės rinkėjų sąrašą įrašo apylinkės rinkimų komisija ir apie padarytus pakeitimus praneša apygardos rinkimų komisijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.
44. Jeigu į apylinkės rinkimų komisiją išankstinių rinkėjų sąrašų tikslinimo metu kreipiasi rinkėjas, kuris neįrašytas į šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą, tačiau deklaravo gyvenamąją vietą po išankstinių sąrašų sudarymo arba faktiškai gyvena toje rinkimų apylinkėje, apylinkės rinkimų komisija duoda rinkėjui užpildyti Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatytos formos prašymą įrašyti rinkėją į šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5). Pateikdamas prašymą (forma F5) apylinkės rinkimų komisijai, rinkėjas taip pat pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą ar asmens tapatybės kortelę), taip pat dokumentus, patvirtinančius deklaruotą ar faktinę gyvenamąją vietą tos rinkimų apylinkės teritorijoje (pažyma apie deklaruotą gyvenamąją vietą, duomenys apie turimą turtą ir pan.), ir nurodo savo kontaktinius duomenis (telefono numerį, el. pašto adresą), kuriais jam galima pranešti apie dėl jo pateikto prašymo priimtą sprendimą.
45. Apylinkės rinkimų komisija gautų prašymų (forma F5) duomenis nedelsdama įkelia į VRKIS. Visi prašymai apygardos rinkimų komisijai persiunčiami ne vėliau kaip likus 4 dienoms iki galutinių rinkėjų sąrašų patvirtinimo. Apylinkės rinkimų komisija gautus popierinius rinkėjų prašymus įrašyti juos į apylinkės rinkėjų sąrašą registruoja Rinkėjų gautų prašymų įrašyti į apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5) apskaitos rinkimų apylinkėje žiniaraštyje (forma S7). Apygardos rinkimų komisija gautus elektroninius rinkėjų prašymus VRKIS nedelsdama patvirtina arba atmeta, naudodamasi VRKIS. Apygardos rinkimų komisija, nustačiusi, kad rinkėjo prašymas yra pagrįstas, elektroninių ryšių priemonėmis išbraukia jį iš išankstinių apygardos rinkėjų sąrašų sudarymo metu jam priskirtos apylinkės rinkėjų sąrašo ir įrašo jį į prašyme nurodytos apylinkės rinkėjų sąrašą. Jeigu rinkėjo prašymas nepagrįstas, toks prašymas netenkinamas, o rinkėjui pasiūloma balsuoti toje rinkimų apylinkėje, į kurios rinkėjų sąrašą rinkėjas yra įrašytas.
46. Jeigu į apylinkės rinkimų komisiją ar apygardos rinkimų komisiją išankstinių apygardos rinkėjų sąrašų tikslinimo laikotarpiu kreipiasi rinkėjas, kuris nebuvo priskirtas jokiai tos apygardos rinkimų apylinkei, tačiau yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą šios rinkimų apylinkės teritorijoje ir pateikia prašymą (forma F5) įrašyti jį į tos apygardos atitinkamos apylinkės, kurioje jis pageidauja balsuoti, rinkėjų sąrašą, jo prašymas nagrinėjamas Aprašo 45 punkte nustatyta tvarka.
IX SKYRIUS
RINKĖJŲ, ESANČIŲ UŽSIENYJE, SVEIKATOS PRIEŽIŪROS (IŠSKYRUS AMBULATORINES), SOCIALINĖS RŪPYBOS IR GLOBOS, KARINIUOSE VIENETUOSE, LAIVUOSE, AREŠTINĖSE, TARDYMO IZOLIATORIUOSE, BAUSMIŲ VYKDYMO ĮSTAIGOSE, SĄRAŠŲ SUDARYMAS
47. Užsienyje esantys rinkėjai įrašomi į Pasaulio lietuvių vienmandatės rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą. Šis sąrašas sudaromas užsienyje esantiems rinkėjams užsiregistravus VRKIS arba pagal Lietuvos Respublikos diplomatinių ir konsulinių įstaigų pranešimus. Užsienyje esančių Lietuvos Respublikos piliečių sąrašus elektroninių ryšių priemonėmis Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka tikslina Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos.
48. Rinkėjai, kurie dėl sveikatos būklės ar amžiaus yra sveikatos priežiūros (išskyrus ambulatorines), socialinės rūpybos ar globos įstaigose, turi teisę balsuoti šiose įstaigose. Jie yra įrašomi į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje nuolat gyveno, rinkėjų sąrašus.
49. Rinkėjai, atliekantys privalomąją karo tarnybą, įrašomi į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje jie nuolat gyveno iki pašaukimo atlikti privalomąją karo tarnybą, rinkėjų sąrašą.
50. Rinkėjai, atliekantys tikrąją karo tarnybą, valstybės tarnybą ar dirbantys pagal darbo sutartis tarptautinėse karinėse operacijose užsienyje, įrašomi į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje jie deklaravo gyvenamąją vietą, rinkėjų sąrašus.
51. Laivuose esantys rinkėjai, kurie balsavimo iš anksto laikotarpiu ir rinkimų dieną negali sugrįžti į Lietuvą, įrašomi į rinkimų apylinkės, į kurios rinkėjų sąrašą yra įrašyta laivo įgula, papildomą rinkėjų sąrašą.
52. Rinkėjai, esantys areštinėse, tardymo izoliatoriuose ar bausmių vykdymo įstaigose, įrašomi į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje jie yra deklaravę gyvenamąją vietą, rinkėjų sąrašus. Jeigu toks asmuo nėra deklaravęs gyvenamosios vietos ir raštu prašo, jis įrašomas į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje yra jo bausmės vykdymo įstaiga, areštinė ar tardymo izoliatorius, rinkėjų sąrašą. Asmuo, deklaravęs gyvenamąją vietą, iki pateko į areštinę, tardymo izoliatorių ar bausmės vykdymo įstaigą, negali būti įrašomas į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje yra jo bausmės vykdymo įstaiga, areštinė ar tardymo izoliatorius, rinkėjų sąrašą.
X SKYRIUS
GALUTINIAI RINKĖJŲ SĄRAŠAI
53. Likus 8 dienoms iki rinkimų:
53.1. apygardos ir apylinkės rinkimų komisijos rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašų patikslinimus bei pakeitimus turi perkelti į apygardos rinkėjų sąrašą, esantį VRKIS;
54. Išankstinis Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašas, išankstiniai apygardų rinkėjų sąrašai, išankstiniai rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašai su padarytais pakeitimais ir patikslinimais Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu patvirtinami kaip galutiniai rinkėjų sąrašai (forma S4). Kartu su galutiniais rinkėjų sąrašais apygardos ir apylinkės rinkimų komisijose iš VRKIS atspausdinama saugoma informacija apie išankstinių rinkėjų sąrašų tikslinimą.
55. Galutiniai rinkėjų sąrašai gali būti keičiami apygardų rinkimų komisijų apie padarytus pakeitimus pranešant Vyriausiajai rinkimų komisijai bei apylinkių rinkimų komisijų apie padarytus pakeitimus pranešant apygardos rinkimų komisijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai. Kartu su galutiniais rinkėjų sąrašais saugoma informacija apie rinkėjų sąrašų tikslinimą, pakeitimus, kurie buvo padaryti išankstiniuose rinkėjų sąrašuose, sąrašų keitimo (tikslinimo) priežastis iki juos patvirtinant kaip galutinius rinkėjų sąrašus.
56. Pasibaigus rinkėjų sąrašų tikslinimo terminui, Vyriausioji rinkimų komisija organizuoja centralizuotą galutinių rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašų spausdinimą ir juos perduoda apygardų rinkimų komisijoms, kurios juos pristato apylinkių rinkimų komisijoms.
57. Apygardų ir apylinkių rinkimų komisijos turi saugoti išankstinius rinkėjų sąrašus (forma S3) ir visus dokumentus, įskaitant prašymus (forma F5), kurių pagrindu buvo tikslinami išankstiniai rinkėjų sąrašai. Juos, tarp jų ir galutinius rinkėjų sąrašus, apygardos rinkimų komisija po rinkimų perduoda Vyriausiajai rinkimų komisijai. Išankstiniai rinkėjų sąrašai ir kiti dokumentai pakuojami kartu su rinkimų biuleteniais, galutiniai ir papildomi rinkėjų sąrašai pateikiami kartu su balsų skaičiavimo protokolais.
XI SKYRIUS
GALUTINIŲ RINKĖJŲ SĄRAŠŲ TIKSLINIMAS LIKUS MAŽIAU KAIP 7 DIENOMS IKI RINKIMŲ IR RINKIMŲ DIENĄ
58. Į rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą įrašytų namuose balsuojančių rinkėjų sąrašą paskutinį ketvirtadienį iki rinkimų dienos sudaro ir tvirtina apylinkės rinkimų komisija. Rinkėjų, kurie gyvena ar laikinai apsistojo konkrečios rinkimų apylinkės teritorijoje, bet įrašyti į kitos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašus ir juos tikslinant į šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą nebuvo įrašyti, sąrašą paskutinį trečiadienį iki rinkimų dienos sudaro ir tvirtina apygardos rinkimų komisija.
59. Iki rinkimų dienos galutiniai rinkėjų sąrašai gali būti tikslinami mutatis mutandis Aprašo VIII skyriuje nurodyta tvarka. Apylinkės rinkimų komisijos gautus prašymus (forma F5) įrašyti rinkėją į tos apylinkės rinkėjų sąrašą apygardos rinkimų komisijai pateikia nedelsiant, kad apygardos rinkimų komisija galėtų nedelsiant juos patvirtinti.
60. Rinkimų dieną rinkėjas, kuris nėra balsavęs, gali balsuoti kitoje savo vienmandatės rinkimų apygardos rinkimų apylinkėje, jeigu abi šios apygardos rinkimų apylinkės yra elektroninių ryšių priemonėmis prisijungusios prie elektroninio rinkėjų sąrašo ir apylinkių rinkimų komisijos gali patvirtinti, kad rinkėjas nėra balsavęs nė vienoje iš rinkimų apylinkių, o rinkimų apylinkės, į kurios rinkėjų sąrašą yra įrašytas šis rinkėjas, rinkimų komisija patvirtino, kad šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše yra padarytas įrašas apie šio rinkėjo atvykimą balsuoti į kitą rinkimų apylinkę ir rinkėjo balsas, jeigu bus gautas balsavimo voke, nebus skaičiuojamas.
61. Kai atitinkamos apygardos rinkimų apylinkės apsikeičia duomenimis apie rinkėją Aprašo 60 punkte nurodyta tvarka, jis yra įrašomas į naujos apylinkės papildomą rinkėjų sąrašą (forma S6) ir jam leidžiama balsuoti. Papildomame rinkėjų sąraše nurodoma: vardas, pavardė; asmens kodas; adresas; įrašymo data; Seimo rinkimų turas; rinkėjo numeris apylinkės rinkėjų sąraše; rinkimų komisijos nario parašas; rinkėjo parašas.
62. Jeigu rinkimų dieną į apylinkės rinkimų komisiją kreipiasi rinkėjas, kuris nebuvo priskirtas jokiai tos apygardos rinkimų apylinkei, tačiau yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą arba faktiškai gyvena šios rinkimų apylinkės teritorijoje, jis pateikia prašymą įrašyti jį į tos apygardos atitinkamos apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5) ir duomenis apie savo deklaruotą ar faktinę gyvenamąją vietą (pažyma apie deklaruotą gyvenamąją vietą, duomenys apie turimą turtą ir pan.). Apylinkės rinkimų komisija patikrina, ar rinkėjas atitinka Aprašo reikalavimus, ar nėra balsavęs kitoje rinkimų apylinkėje, ir įrašo jį į papildomą rinkėjų sąrašą bei leidžia balsuoti Aprašo 61 punkte nustatyta tvarka.
63. Rinkimų dieną apylinkės rinkimų komisija VRKIS privalo nurodyti:
63.2. balsavimo vokais balsavusių rinkėjų duomenis (faktas apie rinkėjo voko gavimą ir apskaitymą rinkimų komisijoje);
XII SKYRIUS
ASMENS DUOMENŲ APSAUGA SUDARANT RINKĖJŲ SĄRAŠUS
64. Rinkėjų sąrašai yra tvarkomi laikantis asmens duomenų apsaugos reikalavimų, nustatytų Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo judėjimo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 94/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme, vadovaujantis Asmens duomenų tvarkymo Lietuvos Respublikos vyriausiojoje rinkimų komisijoje tvarkos aprašu, Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos duomenų saugos nuostatais, Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos elektroninės informacijos saugaus tvarkymo taisyklėmis.
65. Visi rinkimų komisijų nariai ir darbuotojai, prieš pradėdami dirbti su asmens duomenimis, pasirašo pasižadėjimą saugoti asmens duomenų paslaptį. Rinkėjų sąrašų duomenis gali tvarkyti tik rinkimų komisijų nariai ar asmenys, kuriems tai pavesta pagal įstatymą, ir tam įgalioti rinkimų komisijų darbuotojai. Kitiems asmenims tvarkyti rinkėjų sąrašus draudžiama. Rinkėjų sąrašų duomenys turi būti tvarkomi tik Apraše nustatytais tikslais ir tvarka. Rinkėjų sąrašų duomenys turi būti apsaugoti nuo neteisėto tvarkymo, pakeitimo, atskleidimo, sunaikinimo. Popieriniai rinkėjų sąrašai turi būti saugomi taip, kad su jais negalėtų susipažinti tam neįgalioti asmenys. Rinkėjų sąrašų tvarkymas VRKIS turi būti atliekamas laikantis Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos duomenų saugos nuostatų.
66. Vyriausioji rinkimų komisija, įgyvendindama teisės aktų reikalavimus, pasibaigus rinkimams, priima sprendimą dėl rinkėjų sąrašų dokumentų saugojimo ir sunaikinimo.
XIII SKYRIUS
RINKĖJO EILĖS NUMERIS RINKIMŲ APYLINKĖS RINKĖJŲ SĄRAŠE IR INFORMACINĖ KORTELĖ
68. Tvarkydama apylinkės rinkėjų sąrašą, apylinkės rinkimų komisija, naudodamasi elektroninių ryšių priemonėmis, turi teisę keisti Aprašo 21 punkte numatytą automatinį rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašų išdėstymą. Atsižvelgiant į rinkimų komisijos narių patogumą, rinkėjų adresai gali būti išrūšiuojami norima eile.
69. Apygardų rinkimų komisijos, VRKIS pagalba rinkėjus suskirsčius į rinkimų apylinkes ir surašius pagal pasirinktą eilę, rinkėjams suteikia rinkėjo eilės numerius apylinkės rinkėjų sąraše.
70. Išbraukus rinkėją iš rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašų, išbraukiamas ir jo eilės numeris rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše.
71. Įrašant rinkėją į rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą po to, kai rinkėjų eilės numeriai rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše buvo nustatyti, rinkėjui priskiriamas numeris, kuris yra vienetu didesnis už didžiausią tame rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše esantį numerį.
72. Po to, kai yra sudaryti rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašai, rinkėjų eilės numeriai rinkimų apylinkės rinkimų sąraše turi būti nurodyti Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše ir apygardų rinkėjų sąrašuose.
73. Rinkėjui suteikus jo eilės numerį rinkimų apylinkės rinkimų sąraše ir informaciją apie tai įrašius į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą, šį numerį keisti, kol rinkimai nepasibaigė, griežtai draudžiama.
74. Rinkėjas apie įrašymą į rinkėjų sąrašą ir suteiktą eilės numerį rinkimų apylinkės rinkimų sąraše yra informuojamas elektroninių ryšių priemonėmis per portalą „Rinkėjo puslapis“, kuriame yra suformuojama Informacinė kortelė. Informacinėje kortelėje yra pateikiami šie apygardos rinkėjų sąrašo duomenys apie rinkėją: vardas; pavardė; adresas; eilės numeris rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše. Taip pat nurodoma rinkimų apygarda ir rinkimų apylinkė, kuriai priklauso rinkėjas, bei rinkimų apylinkės adresas.
XIV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
75. Rinkimų komisijos pirmininkas yra atsakingas, kad visi komisijos nariai būtų susipažinę su Aprašu ir jo priedais, mokomąja medžiaga, išklausę visus Vyriausiosios rinkimų komisijos organizuotus vaizdo mokymus apie darbą su VRKIS, mokėtų dirbti su VRKIS posistemėmis RINKĖJAI (iki rinkimų dienos), RINKĖJAI (rinkimų dieną), kitomis darbui su rinkėjų sąrašais reikalingomis VRKIS posistemėmis.
Priedų pakeitimai:
Rekomenduojamų apylinkių sąrašas
Priedo pakeitimai:
Nr. Sp-177, 2020-09-10, paskelbta TAR 2021-01-19, i. k. 2021-00823
Nr. Sp-214, 2020-09-24, paskelbta TAR 2021-01-19, i. k. 2021-00824
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, Sprendimas
Nr. Sp-177, 2020-09-10, paskelbta TAR 2021-01-19, i. k. 2021-00823
Dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos 2020 m. balandžio 2 d. sprendimo Nr. Sp-30 „Dėl Rinkėjų sąrašų sudarymo, tikslinimo ir naudojimo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose tvarkos aprašo ir formų patvirtinimo“ pakeitimo
2.
Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, Sprendimas
Nr. Sp-214, 2020-09-24, paskelbta TAR 2021-01-19, i. k. 2021-00824
Dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos 2020 m. balandžio 2 d. sprendimo Nr. Sp-30 „Dėl Rinkėjų sąrašų sudarymo, tikslinimo ir naudojimo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose tvarkos aprašo ir formų patvirtinimo“ pakeitimo