Sprendimas netenka galios 2021-03-19:

Tauragės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. 1-69, 2021-03-17, paskelbta TAR 2021-03-18, i. k. 2021-05434

Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo

 

Suvestinė redakcija nuo 2019-07-05 iki 2021-03-18

 

Sprendimas paskelbtas: TAR 2019-03-28, i. k. 2019-04836

 

 

TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS TAURAGĖS RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJAMS TEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. kovo 27 d. Nr. 1-124

Tauragė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo  16 straipsnio 2 dalies 38 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu, Tauragės   rajono  savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Piniginės socialinės paramos  nepasiturintiems Tauragės  rajono savivaldybės  gyventojams teikimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiais galios:

2.1.  Tauragės  rajono savivaldybės tarybos 2015 m. sausio 28 d. sprendimą Nr. 1-29 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;

2.2. Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2015 m. rugsėjo 9 d. sprendimą Nr. 1-222 „Dėl Vienkartinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“;

2.3. Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gegužės 17 d. sprendimą Nr. 1-169 „Dėl Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2015 m. rugsėjo 9 d. sprendimo Nr. 1-222 „Dėl Vienkartinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“.

3. Paskelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Tauragės  rajono savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                        Sigitas Mičiulis

 

PATVIRTINTA

Tauragės rajono savivaldybės tarybos

2019 m. kovo 27 d. sprendimu Nr. 1-124

 

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS NEPASITURINTIEMS TAURAGĖS

RAJONO SAVIVALDYBĖS GYVENTOJAMS TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Socialinė parama nepasiturintiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams teikiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu (toliau – Įstatymas) ir Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašu (toliau – Aprašas).

2. Šis Aprašas nustato: kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos tvarką; piniginės socialinės paramos apskaičiavimo, skyrimo, teikimo ir mokėjimo tvarką; turto, pajamų piniginei socialinei paramai gauti apskaičiavimo tvarką ir pagrindus, kuriems esant piniginė socialinė parama sustabdoma, nutraukiama ar atnaujinamas jos mokėjimas; pagrindus, kai piniginė socialinė parama skiriama ne visiems bendrai gyvenantiems asmenims arba ji skiriama kitais Įstatyme nenumatytais atvejais (skiriama vienkartinė, tikslinė, periodinė, sąlyginė pašalpa); piniginės socialinės paramos gavėjų pareigas; savivaldybės administracijos teises ir pareigas teikiant piniginę socialinę paramą; seniūnijų socialinės paramos teikimo komisijos ir savivaldybės socialinės paramos teikimo komisijos teises ir pareigas skiriant piniginę socialinę paramą.

3. Šis Aprašas taikomas asmenims, kurie Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka deklaruoja gyvenamąją vietą ar nuomojasi būstą Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje arba yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Tauragės rajono savivaldybėje, ir asmenims, kurie nedeklaruoja gyvenamosios vietos ir yra neįtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvena Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje.

4. Apraše vartojamos sąvokos, piniginės socialinės paramos rūšys, bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens teisė į piniginę socialinę paramą, sąlygos teisei į piniginę socialinę paramą nustatyti, piniginės socialinės paramos dydžiai, normatyvai būsto šildymo išlaidų, geriamojo ir karšto vandens išlaidų kompensacijoms  apskaičiuoti, turto vertės normatyvo, pajamų, piniginei socialinei paramai gauti nustatymas ir apskaičiavimas numatyti Įstatyme.

Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Valstybės remiamos pajamos (toliau – VRP) – nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas valstybės remiamų pajamų dydis.

Bazinė socialinė išmoka (toliau – BSI) – nustatyta tvarka Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas bazinės socialinės išmokos dydis.

Socialinė rizika – veiksniai ir aplinkybės, dėl kurių asmenys patiria ar yra pavojus patirti jiems socialinę atskirtį: suaugusiųjų socialinių įgūdžių tinkamai prižiūrėti ir ugdyti vaikus (įvaikius) stoka ar nebuvimas; vaikų (įvaikių) visapusiško fizinio, protinio, dvasinio, dorovinio vystymosi ir saugumo sąlygų neužtikrinimas; psichologinė, fizinė ar seksualinė prievarta; smurtas; įsitraukimas ar polinkis įsitraukti į nusikalstamą veiklą; piktnaudžiavimas narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis, alkoholiu, priklausomybė nuo narkotikų, psichotropinių medžiagų, alkoholio, azartinių lošimų; elgetavimas, valkatavimas, skurdas ir benamystė; motyvacijos dalyvauti darbo rinkoje stoka ar nebuvimas.

5. Piniginę socialinę paramą Tauragės rajono savivaldybė teikia vykdydama savarankiškąją savivaldybių funkciją, kuri finansuojama iš Tauragės rajono savivaldybės biudžeto lėšų.

 

II SKYRIUS

KREIPIMASIS DĖL PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS

 

6. Tauragės rajono savivaldybės gyventojai dėl piniginės socialinės paramos kreipiasi į Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių (toliau – Socialinės paramos skyrius) ar seniūniją pagal deklaruotą gyvenamąją vietą ar pagal nuomojamo būsto vietą. Gyventojai, kurie yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą Tauragės rajono savivaldybėje, ir gyventojai, nedeklaravę gyvenamosios vietos ir nesantys įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, dėl socialinės pašalpos skyrimo kreipiasi į Socialinės paramos skyrių ar seniūniją pagal asmens faktinę gyvenamąją vietą.

7. Kreipdamasis dėl piniginės socialinės paramos, asmuo pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintos formos prašymą-paraišką ir jos priedus (toliau – prašymas-paraiška) ir prašyme-paraiškoje nurodo piniginės socialinės paramos skyrimui ir apskaičiavimui būtinus duomenis apie:

7.1. save ir bendrai gyvenančius asmenis;

7.2. veiklos pobūdį;

7.3. turimą turtą ir Įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 6–11 punktuose ir 2 dalyje nurodyto turto vertę;

7.4. gaunamas pajamas;

7.5. kitą piniginei socialinei paramai gauti būtiną informaciją.

8. Socialinės paramos skyrius ar seniūnija gautą prašymą-paraišką piniginei socialinei paramai gauti užregistruoja prašymo-paraiškos pateikimo dieną ir prašymą-paraišką pateikusiam asmeniui įteikia informacinį lapelį. Jeigu pateikti ne visi reikiami dokumentai, informacija apie trūkstamus dokumentus įrašoma į informacinį lapelį. Piniginei socialinei paramai gauti trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per mėnesį nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos, išskyrus atvejus, kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos Įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatyta tvarka (pagal kreipimosi mėnesio pajamas). Kai pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos pagal kreipimosi mėnesio pajamas, piniginei socialinei paramai gauti trūkstami dokumentai pateikiami ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo prašymo-paraiškos pateikimo dienos. Jeigu asmuo nustatytu laiku nepateikia trūkstamų dokumentų, Socialinės paramos skyrius per 5 darbo dienas priima sprendimą neteikti piniginės socialinės paramos, asmeniui grąžinami jo pateikti dokumentai, o jo byloje paliekamos šių dokumentų kopijos.

9. Prašymai-paraiškos dėl  piniginės socialinės paramos priimami nuo mėnesio 5 iki  25 dienos įskaitytinai, dėl socialinės pašalpos kreipiantis  pirmą kartą, prašymai priimami nuo mėnesio 5 dienos iki mėnesio pabaigos.

10. Prašymai-paraiškos teikiami asmeniškai, paštu, elektroniniu būdu, kai valstybės elektroninės valdžios sistemoje teikiama elektroninė paslauga arba per Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nuostatomis įgaliotą asmenį. Pateikdamas prašymą-paraišką elektroniniu būdu, pareiškėjas patvirtina savo tapatybę elektroniniu parašu arba kitais būdais, numatytais Lietuvos Respublikos teisės aktuose ir nurodo, kokios įstaigos gali patvirtinti jo prašyme-paraiškoje pateiktą informaciją.

11. Dėl kompensacijų besikreipiantys asmenys pateikia pažymas (pagal poreikį) apie bute ar name gyvenamąją vietą deklaravusius asmenis. Pažymas išduoda Tauragės miesto ir kaimiškosios seniūnijos.

12. Buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktas yra vienas iš dokumentų teisei į piniginę socialinę paramą nustatyti.

 

III SKYRIUS

PINIGINĖS  SOCIALINĖS PARAMOS APSKAIČIAVIMAS IR SKYRIMAS

 

13. Skiriant piniginę socialinę paramą, įskaitomos visų bendrai gyvenančių arba vieno gyvenančio asmens gaunamos pajamos, nurodytos Įstatymo 17 straipsnyje.

14. Pajamos socialinei pašalpai gauti apskaičiuojamos pagal Įstatymo 18 straipsnį.

15. Pajamos kompensacijoms gauti apskaičiuojamos pagal Įstatymo 19 straipsnį.

16. Mėnesio pajamos piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamos Įstatymo 18 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatyta tvarka, jeigu per 3 praėjusius mėnesius iki kreipimosi mėnesio, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama yra gautos ligos išmokos, vienkartinės išmokos iš Nacionalinės mokėjimo agentūros, pajamos verčiantis veikla pagal verslo liudijimą ir individualios veiklos vykdymo pažymą.

17. Turto vertės normatyvas piniginei socialinei paramai gauti apskaičiuojamas pagal Įstatymo 14 ir 16 straipsnius.

18. Socialinės pašalpos skyrimas:

18.1. socialinė pašalpa skiriama 3 mėnesiams nuo prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio pirmos dienos, jeigu kreipimosi metu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę į šią pašalpą;

18.2. socialinė pašalpa šalpos pensijos gavėjams, sukakusiems pensinio amžiaus, taip pat šalpos pensijos gavėjams, kuriems nustatytas netekto darbingumo lygis 60 ir daugiau procentų, gali būti skiriama ilgesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip 6 mėnesių laikotarpiui, jeigu nesikeičia bendrai gyvenančių asmenų sudėtis arba vieno gyvenančio asmens šeiminė padėtis, jų (jo) gaunamos pajamos ir turtas;

18.3. pasibaigus paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpiui, dėl tolesnio jos skyrimo bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo turi teisę kreiptis per 2 mėnesius su prašymu-paraiška ir pateikti naujus dokumentus ir duomenis apie bendrai gyvenančius asmenis arba vieną gyvenantį asmenį bei jų (jo) pajamas. Socialinė pašalpa skiriama nuo prašymą-paraišką pateikusio asmens nurodyto vieno iš 2 mėnesių, einančių po socialinės pašalpos gavimo laikotarpio pabaigos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo kreipimosi dėl socialinės pašalpos ir sprendimo priėmimo metu, taip pat laikotarpiu, už kurį skiriama socialinė pašalpa, turi teisę gauti socialinę pašalpą;

18.4. jeigu pasibaigus paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpiui kreipiamasi vėliau kaip po 2 mėnesių nuo anksčiau paskirtos socialinės pašalpos teikimo laikotarpio pabaigos, socialinė pašalpa skiriama nuo prašymo-paraiškos pateikimo mėnesio pirmos dienos.

19.  Kompensacijos skiriamos vadovaujantis Įstatymo 21 straipsnio 4,5,6 dalimis.

20. Būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijos šalpos pensijos gavėjams, sukakusiems pensinio amžiaus, taip pat asmenims, kuriems mokamos slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos, gali būti skiriamos ilgesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip 12 mėnesių, jeigu nesikeičia bendrai gyvenančių asmenų sudėtis arba vieno gyvenančio asmens šeiminė padėtis, jų (jo) pajamos ir turtas.

21. Piniginė socialinė parama gali būti skiriama trumpesniam negu 3 mėnesių laikotarpiui, jeigu yra žinoma, kad per tą laikotarpį bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neteks teisės į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydis pasikeis (dėl bendrai gyvenančių asmenų sudėties arba vieno gyvenančio asmens šeiminės padėties pasikeitimo, pajamų šaltinio (bet ne jo dydžio) pasikeitimo ar dėl kitų aplinkybių).

 

IV SKYRIUS

PINIGINĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMAS IR MOKĖJIMAS

 

22. Socialinė pašalpa gali būti teikiama:

22.1. pinigais;

22.2. pinigais ir (ar) nepinigine forma socialinę riziką patiriantiems bendrai gyvenantiems asmenims ir vieniems gyvenantiems asmenims per seniūnijų ir Tauragės socialinių paslaugų centro kasas, padedant socialiniams darbuotojams, nusipirkti arba, esant būtinybei, nuperkant asmenims maisto produktų, drabužių ir kitų reikalingų prekių bei padedant apmokėti arba, esant būtinybei, apmokant kitas reikalingas paslaugas (vaikų išlaikymo ikimokyklinėse įstaigose išlaidas; vaikų maitinimo išlaidas mokyklose ar dienos centruose; asmenų gydymosi nuo priklausomybės ir / ar tuberkuliozės ligų išlaidas; būsto nuomos, elektros, komunalines ir kitas būsto išlaikymo išlaidas, apmokant šias paslaugas teikiančioms įmonėms);

22.3. bendrai gyvenantiems asmenims, patiriantiems socialinę riziką, socialinės pašalpos dalį, neviršijant 50 procentų paskirtos socialinės pašalpos dydžio, pervedant į asmeninę socialinės pašalpos gavėjo sąskaitą, atsižvelgus į Tauragės socialinių paslaugų centro pateiktą rašytinę rekomendaciją, kurioje nurodytas jos dydis procentais ir teikimo laikotarpis.

23. Socialinė pašalpa išmokama už kiekvieną praėjusį mėnesį nuo kiekvieno mėnesio 15 d. iki mėnesio pabaigos.

24. Kompensacijos gali būti teikiamos:

24.1. pinigais bendrai gyvenantiems asmenims arba vieniems gyvenantiems asmenims, kurie būstą šildo ir karštą vandenį ruošia patys, naudodami kietąjį ar kitokį kurą, kurio faktinės sąnaudos kiekvieną mėnesį nenustatomos;

24.2. apskaičiuotų kompensacijų sumą už praėjusį mėnesį pervedant į energiją, geriamąjį ir karštą vandenį teikiančios įmonės atsiskaitomąją sąskaitą banke;

24.3. pinigais ir (ar) nepinigine forma socialinę riziką patiriantiems bendrai gyvenantiems asmenims ar vieniems gyvenantiems asmenims per seniūnijų ir Tauragės socialinių paslaugų centro kasas, socialiniams darbuotojams  padedant nusipirkti arba, esant būtinybei, nuperkant reikalingą kuro rūšį, socialinę riziką patiriantiems bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui, kurie būstą šildo ir karštą vandenį ruošia patys, naudodami kietąjį ar kitokį kurą, kurio faktinės sąnaudos kiekvieną mėnesį nenustatomos.

25. Paskirta, bet laiku neatsiimta socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos išmokamos, jeigu dėl jų buvo kreiptasi ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo paskutinio mėnesio, už kurį socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos buvo paskirtos.

26. Jeigu bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui apskaičiuota socialinė pašalpa yra mažesnė kaip 1,45 euro, o būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ar karšto vandens išlaidų kompensacija – mažesnė kaip 0,29 euro, socialinė pašalpa ir kompensacija neišmokamos.

27. Socialinės pašalpos dydį apskaičiuoja Socialinės paramos skyrius, vadovaudamasis Įstatymu ir šiuo Aprašu, naudodamasis kompiuterine programa „Parama“.

28. Socialinė pašalpa skiriama Socialinės paramos skyriaus sprendimu.

29. Teisė į kompensacijas nustatoma vadovaujantis Įstatymo 7 straipsniu. Vadovaudamiesi Įstatymu ir šiuo Aprašu, Socialinės paramos skyriaus ar seniūnijų specialistai, naudodamiesi kompiuterine programa „Parama“, suveda kompensacijų gavėjų duomenis į duomenų bazę, atspausdina pažymą apie bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamas ir taikomus normatyvus būsto šildymo išlaidų, geriamojo vandens išlaidų ir karšto vandens išlaidų kompensacijoms apskaičiuoti ir sprendimą dėl teisės į būsto šildymo, karšto ir geriamojo vandens išlaidų kompensacijas.

30. Socialinės paramos skyriaus atsakingas specialistas, naudodamasis kompiuterine programa „Parama“, parengia gyventojų, turinčių teisę į piniginę socialinę paramą, sąrašus  kompensacijoms apskaičiuoti. Sąrašai pateikiami šilumos energiją ir vandenį teikiančioms institucijoms elektroniniu būdu  iki mėnesio, einančio po teisės į kompensaciją nustatymo, antros darbo dienos imtinai.

31. Savivaldybės administracijos direktorius sudaro sutartis su šilumą, karštą bei geriamą vandenį teikiančiomis ir skaičiuojančiomis įmonėmis dėl kompensacijų skaičiavimo ir mokėjimo. Už kompensacijų skaičiavimą įmonėms skiriamas 1 procentas nuo apskaičiuotų kompensacijų sumos.

32. Kompensacijas skaičiuojančios įmonės kompensacijas apskaičiuoja vadovaudamosi Įstatymu, šiuo Aprašu ir kitais teisės aktais.

33. Kompensacijas pagal Įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 1 ir 3 punktus bendrai gyvenantiems asmenims arba vieniems gyvenantiems asmenims, kuriems energetines ir komunalines paslaugas centralizuotai teikia įmonės, skaičiuoja UAB Tauragės šilumos tinklai, o pagal Įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 2 punktą šeimoms arba vieniems gyvenantiems asmenims, kuriems energetines ir komunalines paslaugas centralizuotai teikia įmonė, skaičiuoja UAB „Tauragės vandenys“.

34. Kompensacijas (išskyrus atvejus, kai būstas šildomas ir karštas vanduo ruošiamas pačių piniginės paramos gavėjų, naudojančių kietąjį ar kitokį kurą) skaičiuojančios įstaigos pateikia savivaldybei paraiškas dėl kompensacijų mokėjimo ir piniginės socialinės paramos gavėjų sąrašus su apskaičiuotais kompensacijų dydžiais iki mėnesio, einančio po teisės į kompensaciją nustatymo, 12 dienos imtinai.

35. Kompensacijas pagal Įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 1 ir 3 punktus bendrai gyvenantiems asmenims arba vieniems gyvenantiems asmenims, kurie būstą šildo ir karštą vandenį ruošia patys, naudodami kietąjį ar kitokį kurą, kurio faktinės sąnaudos kiekvieną mėnesį nenustatomos, apskaičiuoja ir, naudodamasis kompiuterine programa „Parama“, sprendimu skiria Socialinės paramos skyrius. Sprendimą pasirašo jį rengiantis ir (ar) tikrinantis specialistas ir Socialinės paramos skyriaus vedėjas.

36. Bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo, kurie būstą šildo ir karštą vandenį ruošia patys, naudodami kietąjį ar kitokį kurą, kurio faktinės sąnaudos kiekvieną mėnesį nenustatomos, pateikdami prašymą-paraišką dėl kompensacijų gavimo, nurodo, kokia kuro rūšimi naudojasi ir (kaip papildomus dokumentus) pateikia sąskaitas faktūras ir mokėjimo dokumentus (kasos čekį, kasos pajamų orderį, mokėjimo nurodymą ir kita) apie įsigytą kurą. Kompensacijos suma, apskaičiuota pagal metodiką, išmokama ne didesnė, negu nurodyta pateiktoje sąskaitoje faktūroje ir mokėjimo dokumentuose.

Kai bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo, kurie būstą šildo ir karštą vandenį ruošia patys, naudodami kietąjį ar kitokį kurą, kurio faktinės sąnaudos kiekvieną mėnesį nenustatomos, pateikdami prašymą-paraišką dėl kompensacijų gavimo, nurodo prašyme-paraiškoje kuro rūšį „malkos“. Pateikti kuro įsigijimo dokumentų nereikia. Tokiems asmenims kompensacijos apskaičiuojamos vadovaujantis Įstatymo 12 ir 19 straipsniais.

37. Šildymo sezonu, kai bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo būstą šildo ir karštą vandenį ruošia patys, naudodami kietąjį ar kitokį kurą, kurio faktinės sąnaudos kiekvieną mėnesį nenustatomos, laikomas 6 mėnesių laikotarpis (nuo spalio 1 d. iki kovo 31 d. imtinai). Kietojo kuro vidutines kainas kasmet visam šildymo sezonui tvirtina Tauragės  rajono savivaldybės taryba.

 

V SKYRIUS

PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ GAUNANČIŲ ASMENŲ PAREIGOS

 

38. Piniginę socialinę paramą gaunantys nepasiturintys gyventojai privalo:

38.1. išnaudoti visas teisėtas kitų pajamų gavimo galimybes (sudaryti teismo patvirtintą sutartį dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo, kreiptis dėl išmokų, mokamų pagal Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymą, kitų priklausančių išmokų ir (ar) pašalpų ir kita);

38.2. pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą prašymo-paraiškos formą ir jos priedus pateikti visą ir teisingą informaciją, įrodančią bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę gauti piniginę socialinę paramą, ir būtinus piniginei socialinei paramai gauti dokumentus;

38.3. per mėnesį pranešti apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui;

38.4. savivaldybės administracijos reikalavimu deklaruoti turimą turtą (įskaitant gaunamas pajamas) Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka;

38.5. sudaryti galimybę savivaldybių socialiniams darbuotojams ir (ar) kitiems savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotiems savivaldybės administracijos valstybės tarnautojams, savivaldybės administracijos darbuotojams tikrinti gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą;

38.6. Vyriausybės ir savivaldybės tarybos nustatyta tvarka dalyvauti Tauragės rajono savivaldybės administracijos organizuojamoje visuomenei naudingoje veikloje ir (ar) parengtoje užimtumo didinimo programoje;

38.7. dalyvauti Tauragės rajono savivaldybės socialinės paramos teikimo komisijos ar seniūnijų socialinės paramos teikimo  komisijų  posėdžiuose,  komisijai pakvietus.

 

VI SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS PAREIGOS IR TEISĖS TEIKIANT PINIGINĘ SOCIALINĘ PARAMĄ

 

39. Savivaldybės administracija, teikdama piniginę socialinę paramą bendra tvarka, privalo vadovautis Įstatymo 23 straipsnio 1 dalimi.

40. Savivaldybės administracija, teikdama piniginę socialinę paramą, turi teisę:

40.1. darbingus nedirbančius (taip pat savarankiškai nedirbančius) ar dirbančius (taip pat savarankiškai dirbančius), atsižvelgiant į darbo laiko ar veiklos trukmę, nesimokančius darbingo amžiaus asmenis, gaunančius piniginę socialinę paramą šio Aprašo nustatyta tvarka arba gaunančius piniginę socialinę paramą, nustatytą šio Aprašo 71 punkte, ir nedalyvaujančius aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse (kursai, mokymasis darbo biržos siuntimu ir kt.) ir (ar) savivaldybės administracijos parengtoje užimtumo didinimo programoje, pasitelkti visuomenei naudingai veiklai atlikti savivaldybės tarybos nustatyta tvarka;

40.2. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos arba 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą bendrai gyvenantiems asmenims, jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo šio Aprašo 38.2 papunktyje nustatytos pareigos ir (ar) nevykdo 38.3 papunktyje nustatytos pareigos, išskyrus atvejį, kai dėl šių papunkčių nuostatų nevykdymo nesusidarė piniginės socialinės paramos permoka – išmokėta ne didesnė, negu apskaičiuota, įvertinus atsiradusias aplinkybes, piniginė socialinė parama arba piniginės socialinės paramos permoka buvo grąžinta ar asmens raštu pateiktu sutikimu yra išskaičiuojama (grąžinama) dalimis daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį. Šiuo atveju socialinė pašalpa skiriama vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos;

40.3. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą vienam gyvenančiam asmeniui, jeigu jis nevykdo šio Aprašo 38.2 papunktyje nustatytos pareigos ir (ar) nevykdo 38.3 papunktyje nustatytos pareigos, išskyrus atvejį, kai dėl šių papunkčių nuostatų nevykdymo nesusidarė piniginės socialinės paramos permoka – išmokėta ne didesnė negu apskaičiuota, įvertinus atsiradusias aplinkybes, piniginė socialinė parama arba piniginės socialinės paramos permoka buvo grąžinta ar asmens raštu pateiktu sutikimu yra išskaičiuojama (grąžinama) dalimis daugiau kaip 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį;

40.4. jeigu bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų nevykdo šio Aprašo 38.1, 38.4, 38.5 ir 38.6 papunkčiuose nustatytų pareigų, socialinę pašalpą skirti tik vaikui (įvaikiui) ar vaikams (įvaikiams), įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius) iki 24 metų, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant laikotarpį nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos) ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje (įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį), pasirenkant ar derinant jos teikimo formą (formas) (pinigais ir (ar) nepinigine forma), o kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą, iki pareigos bus įvykdytos;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 1-237, 2019-07-03, paskelbta TAR 2019-07-04, i. k. 2019-11099

 

40.5. jeigu vienas gyvenantis asmuo nevykdo šio Aprašo 38.1, 38.4, 38.5 ir 38.6 papunkčiuose nustatytų pareigų, socialinės pašalpos ir kompensacijų neteikti ar nutraukti jų teikimą, iki pareigos bus įvykdytos;

40.6. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos, jeigu bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens turimų piniginių lėšų dydis viršija Įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje nustatytą piniginių lėšų normatyvą;

40.7. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo per 3 mėnesius iki kreipimosi dėl piniginės socialinės paramos perleido nuosavybėn kitam asmeniui Įstatymo 14 straipsnio 1 dalies 1–8 punktuose nurodytą turtą ir kreipdamiesi (kreipdamasis) dėl piniginės socialinės paramos prašyme-paraiškoje nenurodė gautų piniginių lėšų ar už jas įsigyto naujo turto;

40.8. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 3 mėnesiams nutraukti jos teikimą darbingo amžiaus darbingam vienam gyvenančiam asmeniui arba darbingo amžiaus darbingiems bendrai gyvenantiems asmenims, kurie dirba savarankiškai ir (ar) vykdo nekilnojamųjų daiktų pardavimo ir (ar) nuomos veiklą, kuriems ilgiau kaip 6 mėnesius buvo teikiama piniginė socialinė parama, jeigu jie prašyme-paraiškoje nurodo, kad šiuo laikotarpiu iš vykdomos veiklos gavo mažesnes kaip minimalioji mėnesinė alga vidutines pajamas per mėnesį. Šiuo atveju socialinė pašalpa gali būti skiriama vaikams, įskaitant pilnamečius vaikus (įvaikius), kai jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ir laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos;

40.9. 3 mėnesius neteikti piniginės socialinės paramos ar 3 mėnesiams nutraukti jos mokėjimą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo piniginės socialinės paramos teikimo laikotarpiu nuosavybės teise įgijo privalomą registruoti turtą, kurio vertė didesnė kaip piniginių lėšų normatyvas, nustatytas Įstatymo 16 straipsnio 5 dalyje; padovanojo nuosavybės teise turimą privalomą registruoti turtą arba nuosavybės teise turimą privalomą registruoti turtą perleido nuosavybėn kitam asmeniui už lėšų sumą, mažesnę kaip pusė šio turto vertės, apskaičiuotos vadovaujantis Įstatymo 20 straipsnio 5 dalimi;

40.10.  patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą (gavus papildomos informacijos iš kaimynų ar kitų asmenų, įstaigų, institucijų ir 2 kartus per mėnesį apsilankius ir neradus asmens prašyme-paraiškoje nurodytu adresu), neteikti kompensacijų ar nutraukti jos teikimą, jeigu bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo deklaruoja gyvenamąją vietą būste arba jį išsinuomoja, bet jame faktiškai negyvena, arba kartu su vienu gyvenančiu asmeniu arba bendrai gyvenančiais asmenimis būste nuolat faktiškai gyvena asmuo (asmenys), kuris (kurie) nėra deklaravęs (deklaravę) gyvenamosios vietos būste arba jo nesinuomoja;

40.11. papildomai apklausti asmenis, kurie kreipiasi dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar gauna šią paramą, tikrinti jų pateiktus dokumentus ir reikalauti papildomų duomenų, įrodančių bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę į piniginę socialinę paramą;

40.12. tikrinti bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, turimą turtą ir užimtumą, surašyti buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, kurio pagrindu piniginė socialinė parama gali būti skiriama, neskiriama ar nutraukiamas jos mokėjimas. Piniginės socialinės paramos gavėjų buities ir gyvenimo sąlygos, turimas turtas, gaunamos pajamos, užimtumas tikrinami:

40.12.1. pagal poreikį;

40.12.2. ne rečiau kaip kartą per metus – tų asmenų, kurių pajamos yra tik išmoka vaikui ir socialinė pašalpa;

40.12.3. ne rečiau kaip kartą per dvejus metus – kitų socialinės pašalpos gavėjų;

40.13. nereikalauti iš piniginę socialinę paramą gaunančių bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens iš naujo pateikti tų duomenų, kurie iki pakartotinio kreipimosi yra nepasikeitę;

40.14. pasitelkti  bendruomeninių organizacijų ir (ar) religinių bendruomenių, ir (ar) religinių bendrijų, ir (ar) kitų nevyriausybinių organizacijų atstovus ir (ar) gyvenamosios vietovės bendruomenės narius, ir (ar) seniūnaičius, ir (ar) kitus suinteresuotus asmenis dalyvauti svarstant klausimus dėl socialinės paramos skyrimo.

 

VII SKYRIUS

VIENKARTINĖS, TIKSLINĖS, PERIODINĖS, SĄLYGINĖS PAŠALPOS SKYRIMAS

 

41. Tikslinė, vienkartinė, periodinė ar sąlyginė pašalpa skiriama asmenims, nurodytiems šio Aprašo 3 punkte.

42. Tikslinė pašalpa bendrai gyvenantiems asmenims (vienam gyvenančiam asmeniui) skiriama:

42.1. nukentėjus nuo gaisro ar stichinės nelaimės atveju, neatsižvelgiant į pajamas, kai suniokotas neapdraustas asmens nuosavybės teise turėtas nekilnojamas turtas ir jis yra Tauragės rajono savivaldybės teritorijoje:

42.1.1. nuo 10 iki 30 BSI – kai suniokota dalis vienintelio gyvenamojo būsto;

42.1.2. nuo 31 iki 80 BSI – kai suniokotas visas vienintelis gyvenamasis būstas;

42.1.3. nuo 20 iki 30 BSI – kai suniokota dalis ar visas ūkinės paskirties pastatas.

Dėl pašalpos reikia kreiptis ne vėliau kaip per du mėnesius nuo įvykusios nelaimės fakto registravimo dienos;

42.2. iki 30 BSI – neįgaliems asmenims techninių pagalbos priemonių įsigijimo, būsto pritaikymo ir įrengimo išlaidoms iš dalies ar visiškai kompensuoti, jeigu asmuo pats savarankiškai atliko pritaikymo darbus ir pateikė išlaidas patvirtinančius dokumentus. Tikslinė pašalpa skiriama, kai vidutinės vieno bendrai gyvenančio asmens ar vieno gyvenančio asmens pajamos per mėnesį neviršija 3 VRP;

42.3. iki 35 BSI – iš dalies apmokėti sensorinės pagalbos priemonių įsigijimą šeimoms, auginančioms vaikus su sunkia negalia, kuriems yra nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Turi būti pateikiamas išrašas iš asmens medicinos dokumentų (forma Nr. 027/a „Medicinos dokumentų išrašas / siuntimas), kad vaikui su sunkia negalia reikalingos sensorinės pagalbos priemonės. Tikslinė pašalpa skiriama vieną kartą per 5 metus, kai vidutinės vieno bendrai gyvenančio asmens ar vieno gyvenančio asmens pajamos per mėnesį neviršija 3 VRP;

42.4. iki 5 BSI – iš dalies apmokėti techninės pagalbos priemonių (akinių, akių lęšiukų) įsigijimą (jeigu šios priemonės nėra kompensuojamos), kai vidutinės vieno bendrai gyvenančio asmens ar vieno gyvenančio asmens pajamos per mėnesį neviršija 1,5 VRP;

42.5. iki 15 BSI – susirgus ar sergantiems onkologine liga, jeigu per 6 mėnesius iki kreipimosi ar kreipimosi metu buvo ar yra taikomas aktyvus gydymas (atlikta operacija, taikomas spindulinis ar chemoterapinis gydymas), kai vidutinės vieno bendrai gyvenančio asmens ar vieno gyvenančio asmens pajamos per mėnesį neviršija 3 VRP;

42.6. iki 5 BSI – kompensuoti kelionės išlaidas asmenims, kurie siunčiami vykti į gydymosi įstaigas Lietuvoje, jei bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens pajamos neviršija 2 VRP. Mokama suma, kuri yra nurodyta kelionės išlaidas patvirtinančiuose dokumentuose (keleivinio transporto bilietai, sąskaitos faktūros ir kt. ne senesni kaip 6 mėnesių);

42.7. iki 1 BSI – asmenims, patiriantiems socialinę riziką, asmens tapatybės dokumentams tvarkyti, kai bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gaunamos vidutinės pajamos per mėnesį neviršija 2 VRP;

42.8. iki 6 BSI – kietajam kurui įsigyti, kai bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo dėl objektyvių priežasčių (neturint būsto techninės apskaitos bylos ar kt. aplinkybių) negali gauti kompensacijos kietajam kurui įsigyti Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo nustatyta tvarka, kai bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gaunamos vidutinės pajamos per mėnesį neviršija 2 VRP.

43. Vienkartinė pašalpa bendrai gyvenantiems asmenims (vienam gyvenančiam asmeniui) skiriama:

43.1. iki 10 BSI – gydymosi išlaidoms kompensuoti, pateikus gydymo įstaigos pažymą apie gydymą ar atliktą operaciją ne vėliau kaip prieš 6 mėnesius iki kreipimosi dienos, jei bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens pajamos neviršija 3 VRP;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 1-237, 2019-07-03, paskelbta TAR 2019-07-04, i. k. 2019-11099

 

43.2. iki 10 BSI – kai asmuo (asmenys) dėl objektyvių priežasčių (neįgalumo, nedarbo ir pan.) neturi pakankamai pajamų patenkinti būtiniausius poreikius: įsigyti maisto produktų, drabužių, avalynės ir kt., kai bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gaunamos vidutinės pajamos per mėnesį neviršija 2 VRP;

43.3. 5 BSI (netestuojant pajamų) –asmenims, grįžusiems iš įkalinimo vietos, kurie minėtose įstaigose išbuvo ne trumpiau kaip 6 mėnesius ir kreipėsi dėl vienkartinės pašalpos per 1 mėnesį nuo išleidimo dienos, tačiau ne dažniau kaip kartą per kalendorinius metus;

43.4. 30 BSI (netestuojant pajamų) –kiekvienam vaikui šeimoje, gimus trynukams ar ketvertukui;

43.5. iš asignavimų, skirtų vienkartinėms pašalpoms mokėti, išmokama 1 000 eurų vienkartinė pašalpa mirus garbės piliečiui;

43.6. kitais šiame Apraše nenumatytais atvejais, netestuojant pajamų, vienkartinė pašalpa Socialinės paramos teikimo komisijos siūlymu gali būti skiriama savivaldybės tarybos sprendimu.

44. Vienkartinė, tikslinė pašalpa bendrai gyvenantiems asmenims ar vienam gyvenančiam asmeniui skiriama vieną kartą per kalendorinius metus, išskyrus Aprašo 42.1, 42.3, 42,4; 42.7, 43.3, 43.4 ir 43.6 papunkčiuose numatytus atvejus.

45. Vienkartinės, tikslinės pašalpos neskiriamos asmenims, išlaikomiems iš valstybės ar savivaldybės biudžeto lėšų:

45.1. gaunantiems ilgalaikės socialinės globos paslaugas socialinės globos įstaigoje;

45.2. atliekantiems su laisvės atėmimu susijusią bausmę ar administracinį areštą, suimtiems, tiems, kuriems paskirtos Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse nustatytos priverčiamosios medicinos priemonės ar paskirta auklėjamojo poveikio priemonė – atidavimas į specialiają auklėjimo įstaigą.

46. Periodinė pašalpa bendrai gyvenantiems asmenims (vienam gyvenančiam asmeniui) skiriama:

46.1. iki 2 BSI – kreditui, paimtam daugiabučiam namui atnaujinti (modernizuoti) ir palūkanoms apmokėti, mirus vienam iš bendrai gyvenusių asmenų (buto savininkui), kol bus tvarkomi būsto paveldėjimo dokumentai, bet ne ilgiau kaip 4 mėnesius;

46.2. 1 BSI – kompensuoti dalį išlaidų už komunalines paslaugas pensinio amžiaus sukakusiems asmenims, kurie yra deklaruoti ir gyvena nuosavybės teise priklausančiame būste ir jeigu vieno gyvenančio pensinio amžiaus sukakusio asmens arba bendrai gyvenančių pensinio amžiaus sukakusių asmenų vidutinės pajamos per mėnesį neviršija valstybės remiamų pajamų dydžio ir šie asmenys atitinka Įstatymo 6 straipsnio 1 ir 3 punktuose nustatytus reikalavimus. Ši išmoka skiriama ir mokama nuo kreipimosi mėnesio pirmos dienos ir ne ilgiau kaip iki kalendorinių metų pabaigos.

47. Sąlyginė pašalpa bendrai gyvenantiems asmenims (vienam gyvenančiam asmeniui) skiriama:

47.1. iki 10 BSI (netestuojant pajamų) – gydymosi išlaidoms ar jų daliai kompensuoti asmenims, grįžusiems iš socialinės, psichologinės reabilitacijos ar kitų gydymo įstaigų, besigydžiusiems priklausomybę nuo alkoholio ar narkotikų. Būtina pateikti dokumentus, įrodančius patirtas išlaidas;

47.2. iki 1 BSI – autonominio dūmų signalizatoriaus įsigijimo (ir įrengimo) išlaidoms apmokėti, pateikiant sąskaitą išankstiniam apmokėjimui, kurioje nurodytas prekės pavadinimas, kiekis, vieneto kaina ir suma. Skiriama tik vieną kartą;

47.3. iki 2 BSI – įsiskolinimams už komunalinius patarnavimus iš dalies padengti (jeigu skola susidarė dėl objektyvių priežasčių) neįgaliems, bendrai gyvenantiems asmenims, auginantiems vaikus, su sąlyga, kad asmuo pats mokės už komunalinius patarnavimus ne mažiau kaip 30 procentų savo gaunamų pajamų, jeigu asmenų pajamos vienam asmeniui per mėnesį neviršija 1,5 VRP dydžio. Sąlyginė pašalpa mokama, kol bus padengiamas įsiskolinimas, tačiau ne ilgiau kaip 3 mėnesius.

Ši pašalpa gali būti skiriama būsto savininkui arba savivaldybės socialinio būsto nuomininkui tik vieną kartą ir teikiama nepinigine forma, pervedant lėšas įmonėms, teikiančioms komunalines paslaugas.

47.4. iki 10 BSI – skirti sąlyginę pašalpą dantų protezavimo išlaidoms kompensuoti, vadovaujantis Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2016 m. gruodžio 21 d. sprendimu Nr. 1-364 patvirtintu Tauragės rajono savivaldybės gyventojų dantų protezavimo išlaidų kompensavimo iš savivaldybės biudžeto tvarkos aprašu.

48. Asmenys, turintys teisę gauti tikslinę, vienkartinę, periodinę, sąlyginę pašalpą (toliau – vienkartinė parama), kreipiasi į seniūniją ar Socialinės paramos skyrių pagal faktinę gyvenamąją vietą. Asmenys, grįžę iš įkalinimo vietos, kreipiasi pagal pažymėjime apie asmens paleidimą nurodytą atvykimo gyventi vietą.

49. Dėl vienkartinės paramos kreipiasi pats asmuo arba asmens vardu globėjas ar rūpintojas.

50. Jeigu suaugusiam ir besimokančiam vaikui reikalinga vienkartinė parama, tačiau tėvai, globėjai (rūpintojai) nesikreipia dėl šios paramos, nes yra asmenys, patiriantys socialinę riziką, dėl vienkartinės paramos gali kreiptis suaugęs (nuo 18 m. iki 24 m.) besimokantis asmuo.

51. Kreipiantis dėl vienkartinės paramos, būtina pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir prašymą skirti vienkartinę paramą. Prie prašymo, priklausomai nuo aplinkybių, pateikiami šie dokumentai:                                                 

51.1. pažymėjimas apie asmens paleidimą iš įkalinimo vietos;

51.2. gydymo įstaigos pažyma apie ligas ar pakenkimus sveikatai, išduota ne anksčiau kaip prieš 6 mėnesius nuo prašymo pateikimo dienos (jeigu pažymoje nėra nurodytas ligos kodas ar pakenkimo sveikatai kodas, o diagnozės neįmanoma perskaityti, prašymas nesvarstomas);

51.3. gydymo išlaidas įrodantys dokumentai, išrašyti ne vėliau nei prieš 6 mėnesius nuo prašymo pateikimo dienos (sąskaitos faktūros kartu su mokėjimo čekiais, dokumentai apie pirktus nekompensuojamus vaistus ar medicinines priemones ir kt.);

51.4. techninių pagalbos priemonių (akinių, nekompensuojamų akių lęšiukų) įsigijimo išlaidas įrodantys dokumentai, išrašyti ne anksčiau nei prieš 6 mėnesius nuo prašymo pateikimo dienos;

51.5. techninių pagalbos priemonių įsigijimo, būsto pritaikymo ir įrengimo patirtas išlaidas pateisinantys dokumentai;

51.6. nukentėjusiems nuo gaisro ar stichinių nelaimių – pažyma iš priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, turto nuosavybę įrodantys dokumentai, jei informacija nėra gaunama iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų;

51.7. pažymas apie įsiskolinimus ir mokamas sumas;

51.8. grįžusieji iš socialinės, psichologinės reabilitacijos ar kitų gydymo įstaigų pateikia dokumentus, įrodančius patirtas išlaidas;

51.9. bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens pažymas apie paskutinių 3 mėnesių pajamas iki kreipimosi arba kreipimosi mėnesio pajamas, jeigu, palyginti su praėjusiais 3 mėnesiais, pasikeitė pajamų šaltinis ar šeimos sudėtis;

51.10. vaikų gimimo, santuokos, ištuokos, mirties liudijimai, jei informacija nėra gaunama iš valstybės ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų;

51.11. kiti dokumentai, pagrindžiantys vienkartinės paramos būtinumą.

52Prašymas gali būti pateiktas asmeniškai arba paštu.

53. Jeigu prašymas siunčiamas paštu, prie prašymo turi būti pridėtos visų reikiamų dokumentų kopijos, patvirtintos teisės aktų nustatyta tvarka.       

54. Prašymą vienkartinei paramai skirti priėmęs seniūnijos darbuotojas ar Socialinės paramos skyriaus darbuotojas jį užregistruoja informacinėje sistemoje „Parama“ prašymo pateikimo dieną. Nuo prašymo pateikimo per 15 darbo dienų yra surašomas buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktas. Buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktas nereikalingas, kai kreipiamasi dėl vienkartinės pašalpos grįžus iš įkalinimo vietos.

55. Prašymai su pridėtais dokumentais pateikiami savivaldybės socialinės paramos teikimo komisijai ar Tauragės rajono seniūnijų, išskyrus miesto seniūniją, socialinės paramos teikimo komisijoms (toliau – komisijos), kurios juos apsvarsto ir teikia rekomendacijas dėl vienkartinės paramos skyrimo / neskyrimo.

56. Atsižvelgdamas į vienkartinės paramos skyrimo sąlygas, komisijos pirmininkas teikia rekomendaciją dėl skyrimo / neskyrimo ir nurodo rekomenduotiną vienkartinės paramos dydį arba jos neskyrimo priežastį.

57. Atsakingas specialistas per 3 darbo dienas nuo komisijos protokolo surašymo dienos parengia administracijos direktoriaus įsakymo dėl vienkartinių paramų skyrimo projektą.

58. Duomenys apie vienkartinių paramų paskyrimą / neskyrimą įvedami į socialinės paramos informacinę sistemą „Parama“.

59. Pareiškėjas per 5 darbo dienas po sprendimo dėl paramos skyrimo / neskyrimo priėmimo informuojamas jam patogiu prašyme nurodytu būdu (paštu, el. paštu, telefonu). Pranešime nurodomas skirtos pašalpos dydis. Prašymo netenkinimo atveju nurodoma neskyrimo priežastis bei sprendimo apskundimo tvarka.

60. Skirta vienkartinė parama po sprendimo priėmimo per 5 darbo dienas pervedama į prašyme nurodytą pareiškėjo banko sąskaitą arba išmokama Tauragės socialinių paslaugų centro kasoje ar seniūnijose, pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

61. Asmenims, grįžusiems iš įkalinimo vietos, vienkartinė pašalpa išmokama Socialinės paramos skyriaus sprendimu.

 

VIII SKYRIUS

TAURAGĖS RAJONO  SENIŪNIJŲ, IŠSKYRUS MIESTO SENIŪNIJĄ,  SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO KOMISIJOS

 

62. Tauragės rajono seniūnijų, išskyrus miesto seniūniją (toliau – seniūnijos), Socialinės paramos teikimo komisijos nagrinėja piniginės socialinės paramos, vienkartinės paramos (išskyrus 47.4 papunktį) gavėjų gyvenimo sąlygų, turimo turto, užimtumo, prašyme-paraiškoje pateiktų duomenų teisingumą, bendrai gyvenančių asmenų sudėtį.

63.  Kiekvienoje seniūnijoje sudaromos Socialinės paramos teikimo komisijos, į kurių sudėtį įtraukiami bendruomeninių organizacijų ir (ar) religinių bendruomenių, ir (ar) religinių bendrijų, ir (ar) nevyriausybinių organizacijų atstovai, ir (ar) socialiniai pedagogai, ir (ar) socialiniai darbuotojai ir (ar) gyvenamosios vietos bendruomenės nariai, ir (ar)  seniūnaičiai, ir (ar) kiti suinteresuoti asmenys.

64. Seniūno teikimu seniūnijų Socialinės paramos teikimo komisijos sudėtis tvirtinama Tauragės rajono savivaldybės administracijos  direktoriaus įsakymu. Socialinės paramos teikimo komisija sudaroma iš  7–9  narių, iš kurių ne mažiau kaip 3 bendruomenių atstovai. Komisijai vadovauja ir jos darbą organizuoja  seniūnas. Seniūnijų Socialinės paramos teikimo komisijos nuostatai tvirtinami administracijos direktoriaus įsakymu. Seniūnijų Socialinės paramos teikimo komisijos nariai, prieš pradėdami darbą, komisijos veikloje  privalo pasirašyti komisijos nario konfidencialumo pasižadėjimą ir nešališkumo deklaraciją.

65. Seniūnijų Socialinės paramos teikimo  komisijos posėdžiai, į kuriuos pagal poreikį gali būti kviečiami piniginės socialinės paramos, vienkartinės paramos gavėjai, organizuojami ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Seniūnijų Socialinės paramos teikimo komisijos  posėdžiai protokoluojami ir kiekvienu svarstytu atveju priimamas motyvuotas sprendimas dėl piniginės socialinės ar vienkartinės paramos teikimo. Socialinės paramos gavėjų seniūnijoje  sąrašus,  svarstytinus  atvejus ir reikiamus dokumentus  seniūnijų Socialinės paramos teikimo komisijai pateikia specialistas, atsakingas už prašymų-paraiškų dėl piniginės socialinės paramos ar vienkartinės paramos skyrimo priėmimą.

66. Patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, seniūnijų Socialinės paramos teikimo komisijos, vadovaudamosi teisės aktais, teikia rekomendacijas Socialinės paramos skyriui dėl piniginės socialinės paramos  skyrimo / neskyrimo, nutraukimo, mokėjimo atnaujinimo šiais atvejais:

66.1. jei bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo yra patiriantys socialinę riziką;

66.2. jeigu manoma, kad bendrai gyvenantys asmenys ar vienas gyvenantis asmuo pateikia neteisingus duomenis apie savo socialinę padėtį;

66.3. jeigu bent vienas iš  bendrai gyvenančių asmenų  ar vienas gyvenantis asmuo nevykdo šio Aprašo 38  punkte numatytų pareigų;

66.4.  jeigu turimų piniginių lėšų dydis viršija Įstatymo nustatytą normatyvą;

67. Kilus pagrįstų įtarimų seniūnijos atsakingi specialistai turi teisę papildomai apklausti asmenis, kurie kreipiasi dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar gauna šią paramą, tikrinti jų pateiktus dokumentus ir reikalauti papildomų duomenų, įrodančių bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę į piniginę socialinę paramą. Seniūnijos specialistai ir seniūnijos Socialinės paramos teikimo komisijos nariai  turi teisę tikrinti piniginės socialinės paramos gavėjų gyvenimo sąlygas, turimą turtą, užimtumą, pagal poreikį  į posėdį kviesti piniginės socialinės paramos gavėją.

68. Seniūnijos pateikia Socialinės paramos skyriui rekomendacijas apie piniginės socialinės paramos skyrimą, neskyrimą, nutraukimą ar sustabdymą iki einamojo mėnesio 28 dienos.

69.  Socialinės paramos skyrius, pasibaigus mėnesiui, pagal poreikį, pateikia seniūnijoms asmenų, gaunančių piniginę socialinę paramą, sąrašus.

 

IX SKYRIUS

SAVIVALDYBĖS SOCIALINĖS PARAMOS TEIKIMO KOMISIJA

 

70. Savivaldybės Socialinės paramos teikimo komisija svarsto Tauragės rajono gyventojų  prašymus dėl piniginės socialinės paramos skyrimo kitais Įstatyme nenumatytais atvejais (71 punktas), Tauragės miesto gyventojų prašymus dėl vienkartinės paramos (išskyrus 47.4 papunktį) skyrimo, dėl piniginės socialinės paramos  skyrimo / neskyrimo, nutraukimo, mokėjimo atnaujinimo Tauragės miesto seniūnijos gyventojams. Posėdžiams medžiagą pateikia  Socialinės paramos skyriaus ar seniūnijų atsakingi specialistai.

71. Savivaldybės Socialinės paramos teikimo komisijos sudėtį ir nuostatus tvirtina savivaldybės taryba. Socialinės paramos teikimo komisijos nariai, prieš pradėdami darbą  komisijos veikloje, privalo pasirašyti komisijos nario konfidencialumo pasižadėjimą ir nešališkumo deklaraciją.

72. Savivaldybės Socialinės paramos teikimo komisijos posėdžiai vyksta ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Kiekvienas posėdis protokoluojamas ir kiekvienu svarstytu atveju priimamas sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo / neskyrimo, sustabdymo ar dėl piniginės socialinės paramos teikimo formos, dėl vienkartinių paramų skyrimo (neskyrimo).

73.  Patikrinus bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas ir surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, savivaldybės Socialinės paramos teikimo komisija siūlo:

73.1. skirti socialinę pašalpą, jeigu bendrai gyvenančių  asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamos yra mažesnės už valstybės remiamas pajamas bendrai gyvenantiems asmenims  arba vienam gyvenančiam asmeniui, tačiau bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neatitinka Įstatymo 6 straipsnio 1 ar 3 punkte nustatytų reikalavimų;

73.2. skirti kompensacijas, jeigu išlaidos už būsto šildymą, už faktinį geriamojo vandens ir (ar) karšto vandens kiekį atitinka Įstatymo 11 straipsnyje nustatytus kompensuojamus dydžius, tačiau bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo neatitinka Įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 1 ar 2 punkte nustatytų reikalavimų;

73.3. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją už didesnį, negu Įstatymo 12 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytą naudingojo būsto ploto normatyvą;

73.4. skirti socialinę pašalpą ir kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims, kurie nėra sudarę teismo patvirtintos sutarties dėl vaiko (įvaikio) materialinio išlaikymo arba dėl išlaikymo ir (ar) tėvystės nustatymo nesikreipė į teismą arba dėl išlaikymo ir  (ar) tėvystės nustatymo kreipėsi į teismą, bet tėvystė nebuvo nustatyta ir (ar) išlaikymas nebuvo priteistas arba pareiškimas paliktas nenagrinėtas;

73.5. skirti socialinę pašalpą bendrai gyvenantiems asmenims atskirai, kai santuokos nutraukimo bylos nagrinėjimo metu yra ginčas. Šiuo atveju socialinė pašalpa skiriama vaikui (vaikams) ir, vadovaujantis socialinio darbuotojo rašytine rekomendacija dėl vaiko (vaikų) gyvenamosios vietos nustatymo, mokama vaiką (vaikus) auginančiam vienam iš tėvų, nevertinant kito sutuoktinio teisės į piniginę socialinę paramą, pajamų ir nuosavybės teise priklausančio turto ir apskaičiuojant bendrai gyvenančių asmenų vidutines mėnesio pajamas, jam tenkanti pajamų dalis nenustatoma;

73.6. skirti socialinę pašalpą, jeigu bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens vidutinės pajamos per mėnesį ne daugiau kaip 50 procentų viršija valstybės remiamų pajamų dydį ir bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo atitinka Įstatymo 6 straipsnio 1 ir 3 punktuose nustatytus reikalavimus: vienam gyvenančiam asmeniui ir dviem bendrai gyvenantiems asmenims – 25 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio; trims ir keturiems bendrai gyvenantiems asmenims – 50 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio; penkiems ir daugiau – 70 procentų valstybės remiamų pajamų dydžio;

73.7. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją vienam gyvenančiam asmeniui arba bendrai gyvenantiems asmenims, jeigu jie deklaruoja gyvenamąją vietą jų nuosavybės teise turimame būste arba nuomojasi būstą, kuris Nekilnojamojo turto registre nėra įregistruotas kaip atskira gyvenamoji patalpa, kai bendraturčių nuosavybės teisės dalys nėra nustatytos;

73.8. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją, kai vienas gyvenantis asmuo arba bendrai gyvenantys asmenys nuosavybės teise nepriklausančiame būste deklaruoja gyvenamąją vietą ir jame gyvena arba nuomojasi tą būstą, kuris Nekilnojamojo turto registre nėra įregistruotas kaip gyvenamosios patalpos arba atskira gyvenamoji patalpa, kai bendraturčių nuosavybės teisės dalys nėra nustatytos;

73.9. skirti būsto šildymo išlaidų kompensaciją, jeigu daugiabučio namo buto savininkas neatitinka Įstatymo 7 straipsnio 5 dalyje nustatytų reikalavimų.

73.10. skirti socialinę pašalpą ir kompensacijas bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui, kai jiems piniginė socialinė parama neskiriama Įstatymo 21 straipsnio 11 dalyje nustatytu atveju.

73.11. skirti piniginę socialinę paramą kaip vienam gyvenančiam asmeniui pilnamečiui vaikui (įvaikiui) iki 24 metų, kuris mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant laikotarpį nuo bendrojo ugdymo programos baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos) ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą arba studijuoja aukštojoje mokykloje (įskaitant akademinių atostogų dėl ligos ar nėštumo laikotarpį), kai mirė vienas iš jo tėvų (įtėvių). Šiuo atveju piniginė socialinė parama skiriama kaip vienam gyvenančiam asmeniui, nevertinant kito iš tėvų teisės į piniginę socialinę paramą, pajamų ir nuosavybės teise priklausančio turto;

Papunkčio pakeitimai:

Nr. 1-237, 2019-07-03, paskelbta TAR 2019-07-04, i. k. 2019-11099

 

73.12. skirti piniginę socialinę paramą, kai vienas iš bendrai gyvenančių asmenų slaugo ar prižiūri asmenį, savo ar kito bendrai gyvenančio asmens vaiką arba vaiką, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatyta globa ar rūpyba šeimoje, jeigu jiems yra mokamos slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos, arba įstatymų nustatyta tvarka paskirtas pripažinto neveiksniu asmens arba vaiko, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatyta globa, globėju ar vaiko, kuriam įstatymų nustatyta tvarka nustatyta rūpyba šeimoje, rūpintoju, ir kitas iš bendrai gyvenančių asmenų taip pat slaugo ar prižiūri kitą asmenį (savo artimą giminaitį), kuriam mokamos slaugos ar priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinės kompensacijos;

73.13. skirti piniginę socialinę paramą, kai vienas iš bendrai gyvenančių asmenų yra užsienietis, neturintis Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimo gyventi Europos Sąjungoje, arba Europos Sąjungos valstybės narės pilietis ar jo šeimos narys, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nėra išduoti dokumentai, patvirtinantys jų teisę gyventi Lietuvos Respublikoje, ar užsienietis, kuriam nėra suteikta papildoma apsauga arba laikinoji apsauga Lietuvos Respublikoje, jeigu jo duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčių gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje gyvena, nėra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą ir (ar) jeigu jis neatitinka nė vienos iš Įstatymo 8 straipsnio 1 dalyje nurodytų sąlygų.

Šiuo atveju šiam asmeniui socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos neteikiamos, o apskaičiuojant bendrai gyvenančių asmenų vidutines mėnesio pajamas, jam tenkanti pajamų dalis iš bendrai gyvenančių asmenų pajamų atimama, socialinė pašalpa ir (ar) kompensacijos skiriamos likusiems bendrai gyvenantiems asmenims;

73.14. neskirti kompensacijų, jei vienas gyvenantis asmuo ar bendrai gyvenantys asmenys kreipiasi dėl kompensacijų, nurodo vidutines pajamas, tenkančias vienam šeimos nariui, mažesnes nei 1 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydis ir neprašo skirti socialinės pašalpos;

73.15. neskirti piniginės socialinės paramos, jei vienas gyvenantis asmuo arba bendrai gyvenantys asmenys nevykdo šio Aprašo 38.5 papunktyje įvardytos pareigos arba, gavę kvietimą atvykti į Socialinės paramos teikimo komisijos posėdį, jame nedalyvauja be pateisinamos priežasties (liga, artimųjų mirtis).

74. Piniginė socialinė parama kitais Įstatyme nenumatytais atvejais skiriama arba neskiriama Socialinės paramos skyriaus sprendimu.

 

X SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ IR KONTROLĖ

 

75. Dėl savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų ir (ar) darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, kaltės neteisėtai išmokėtos piniginės socialinės paramos lėšos išieškomos Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

76. Seniūnijų ir Socialinės paramos skyriaus specialistai atsako už prašymų-paraiškų bei reikalingų dokumentų priėmimą, pareiškėjų turimo turto įvertinimą bei išvadų dėl teisės į piniginę socialinę paramą parengimą, duomenų, reikalingų piniginei socialinei paramai skirti, iš registrų surinkimą, visų duomenų, reikalingų piniginei socialinei paramai skirti, suvedimą į programą „Parama“. Seniūnijos Socialinės paramos skyriaus specialistams piniginės socialinės paramos gavėjų bylas pristato kartą per savaitę, bet ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio 25 dienos.

77. Socialinės paramos skyrius atsako už socialinių pašalpų apskaičiavimą ir dokumentų joms išmokėti parengimą, gyventojų, turinčių teisę į piniginę socialinę paramą, sąrašų kompensacijoms apskaičiuoti perdavimą kompensacijas skaičiuojančioms įmonėms ir už teisingą kompensacijų apskaičiavimą, kai būstas šildomas ir karštas vanduo ruošiamas naudojant atskiras kito kuro rūšis.

78. Kompensacijas skaičiuojančios įstaigos atsako už teisingą kompensacijų (išskyrus kito kuro kompensacijas) apskaičiavimą ir sutartyse numatytų įsipareigojimų vykdymą.

79. Savivaldybės Centralizuotos buhalterijos skyrius atsako už atsiskaitymą su šilumą ir vandenį tiekiančiomis įmonėmis nustatytu laiku.

80. Lėšų, skiriamų piniginei socialinei paramai, panaudojimo kontrolę atlieka valstybės bei savivaldybės institucijos.

 

XI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

81. Sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo ar neskyrimo gali būti skundžiamas Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktoriui, Lietuvos administracinių ginčų komisijos Klaipėdos apygardos  skyriui, Klaipėdos apygardos  administraciniam teismui administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

82. Sprendimas dėl piniginės socialinės paramos skyrimo, priimtas iki šio Aprašo įsigaliojimo,  neperžiūrimas, piniginės socialinės paramos dydis neperskaičiuojamas.

_______________________________

 

 

Pakeitimai:

 

1.

Tauragės rajono savivaldybės taryba, Sprendimas

Nr. 1-237, 2019-07-03, paskelbta TAR 2019-07-04, i. k. 2019-11099

Dėl Tauragės rajono savivaldybės tarybos 2019 m. Kovo 27 d. Sprendimo Nr. 1-124 „Dėl Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems Tauragės rajono savivaldybės gyventojams teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo