Suvestinė redakcija nuo 2024-01-01 iki 2024-04-09
Sprendimas paskelbtas: TAR 2022-09-15, i. k. 2022-18913
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA
SpREndimas
DĖL ASMENŲ, TURINČIŲ TEISĘ RINKTI, SĄRAŠO IR RINKĖJŲ SĄRAŠŲ SUDARYMO, TVARKYMO IR TIKSLINIMO TVARKOS APRAŠO IR FORMŲ PATVIRTINIMO
2022 m. rugsėjo 15 d. Nr. Sp-80
Vilnius
Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso 32 straipsnio 1 dalies 7 punktu, 53 straipsnio 4 dalimi, 55 straipsnio 6 dalimi, 57 straipsnio 1 dalimi, 60 straipsnio 1 ir 3 dalimis, nusprendžia:
1. Patvirtinti pridedamus:
1.1. Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo ir rinkėjų sąrašų sudarymo, tvarkymo ir tikslinimo tvarkos aprašą;
2. Patvirtinti pridedamas formas:
2.1. Pagalbinio išankstinio rinkėjų sąrašo, naudojamo įteikiant pranešimus apie rinkimus, sudarant namuose balsuojančiųjų sąrašus (skirto naudotis tik rinkimų komisijų nariams) formą S3 (1 priedas);
2.4. Rinkėjų gautų prašymų įrašyti į apylinkės rinkėjų sąrašą (F5) apskaitos rinkimų apylinkėje žiniaraščio formą S7 (4 priedas);
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos
vyriausiosios rinkimų komisijos
2022 m. rugsėjo 15 d. sprendimu Nr. Sp-80
ASMENŲ, TURINČIŲ TEISĘ RINKTI, SĄRAŠO IR RINKĖJŲ SĄRAŠŲ SUDARYMO, TVARKYMO IR TIKSLINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo ir rinkėjų sąrašų sudarymo, tvarkymo ir tikslinimo tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo ir rinkėjų sąrašų forma, jų sudarymo būdas, tvarkymo ir tikslinimo tvarka, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso nuostatas rengiant ir vykdant Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Prezidento, Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimus ir rinkimus į Europos Parlamentą.
2. Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo ir rinkėjų sąrašų sudarymą, tvarkymą ir tikslinimą atlieka Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, remdamasi valstybės, savivaldybių institucijų ir įstaigų, apygardų, savivaldybių rinkimų komisijų pateikta informacija.
II SKYRIUS
ASMENŲ, TURINČIŲ TEISĘ RINKTI, SĄRAŠAS
4. Pagal Gyventojų registro duomenis yra sudaromas Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašas, į kurį turi būti įrašytas kiekvienas asmuo, turintis teisę rinkti bent vienuose Apraše nurodytuose rinkimuose arba šią teisę turėsiantis sukakęs 18 metų, likus ne mažiau kaip pusei metų iki rinkimų.
5. Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašą VRKIS sudaro ir nuolat tvarko Vyriausioji rinkimų komisija.
7. Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąraše tvarkomi šie asmens duomenys:
7.5. gyvenamosios vietos deklaravimo duomenys: gyvenamosios vietos deklaravimo data; išvykimo iš Lietuvos Respublikos data; įtraukimo į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą data; gyvenamosios vietos adresas, nurodomas rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše;
8. Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąraše taip pat gali būti nurodomi šie duomenys:
8.7. apie asmens įrašymą į kitos Europos Sąjungos valstybės narės rinkėjų sąrašus – vietovė, rinkimų apygarda, kurioje asmuo buvo įrašytas paskutinį kartą;
8.8. patvirtinimas, kad Lietuvos Respublikos pilietis balsavimo teise rinkimuose į Europos Parlamentą naudosis (ar pasinaudojo) rinkdamas Europos Parlamento narius kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje; faktas, kad Lietuvos Respublikos pilietis, dėl kurio yra pagrindas tvirtinti (gautas pranešimas apie jo įrašymą į kitos Europos Sąjungos valstybės narės rinkėjų ar kandidatų sąrašą, jis nuolat gyvena kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ir kita), kad jis balsavimo teise rinkimuose į Europos Parlamentą naudosis (ar pasinaudojo) rinkdamas Europos Parlamento narius kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje; faktas apie tai, kad jis atsisako patvirtinti ar nepatvirtino, kad balsavimo teise naudosis rinkdamas Europos Parlamento narius tik Lietuvos Respublikoje; informacija, kad rinkėjas prarado teisę rinkti Europos Sąjungos valstybėje narėje, kurios pilietis jis yra; faktas, kad asmuo yra netekęs Lietuvos Respublikos pilietybės ir neturi kitos Europos Sąjungos valstybės narės pilietybės, taip pat pilietybės praradimo data; faktas, kad nuolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje asmuo yra netekęs Europos Sąjungos valstybės narės pilietybės, taip pat pilietybės praradimo data; faktas, kad nuolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje Europos Sąjungos valstybės narės pilietis atsisako deklaruoti ar nedeklaravo, kad balsavimo teise rinkimuose į Europos Parlamentą naudosis rinkdamas Europos Parlamento narius tik Lietuvos Respublikoje arba kad Europos Sąjungos valstybėje narėje, kurios pilietis jis yra, jam nėra apribota balsavimo teisė;
8.9. duomenys apie rinkėjo balsavimą namuose, specialiuose balsavimo punktuose, Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse, konsulinėse įstaigose, papildomose balsavimo vietose užsienyje prie Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos, su Lietuvos valstybės vėliava plaukiojančiuose laivuose, kitose balsavimo vietose.
III SKYRIUS
RINKĖJŲ SĄRAŠAI
9. Rinkimams rengti ir vykdyti sudaromi šie rinkėjų sąrašai:
10. Rinkėjų sąrašai sudaromi du kartus – išankstiniai ir galutiniai. Šie sąrašai gali būti naudojami tik rinkimams rengti ir vykdyti. Išankstiniai rinkėjų sąrašai naudojami supažindinant su rinkėjų sąrašais, tikslinant rinkėjų sąrašus, tvarkant pranešimų apie rinkimus įteikimo apskaitą, sudarant balsuojančių iš anksto ir balsuojančių namuose rinkėjų sąrašus. Galutiniai rinkėjų sąrašai naudojami išduodant rinkimų biuletenius ir tikrinant balsavusių iš anksto ir balsuojančių namuose rinkėjų gautus vokus.
11. Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašas sudaromas pagal Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo duomenis, į jį įtraukiant tuos asmenis, kurie turi teisę rinkti atitinkamuose rinkimuose. Kai tuo pačiu metu vyksta keli rinkimai, į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą įtraukiami tie asmenys, kurie turi teisę rinkti bent vienuose rinkimuose. Visuose rinkėjų sąrašuose yra nurodoma į kurių rinkimų rinkėjų sąrašus asmuo yra įtrauktas.
12. Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje deklaravęs rinkėjas priskiriamas vienmandatei rinkimų apygardai arba savivaldybei ir rinkimų apylinkei pagal deklaruotos gyvenamosios vietos adresą.
13. Išankstinis apygardos rinkėjų sąrašas sudaromas apygardos rinkimų ir savivaldybių rinkimų komisijų veiklos teritorijoje. Išankstinius kiekvienos apygardos rinkėjų sąrašus su atitinkamų rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašais Vyriausioji rinkimų komisija elektroninių ryšių priemonėmis perduoda apygardų rinkimų ir savivaldybių rinkimų komisijoms ne vėliau kaip likus 39 dienoms iki rinkimų dienos.
14. Likus ne daugiau kaip 7 dienoms iki rinkimų, išankstiniai rinkėjų sąrašai su juose padarytais ir Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka pripažintais pakeitimais tvirtinami kaip galutiniai rinkėjų sąrašai. Galutiniai rinkėjų sąrašai gali būti keičiami tik Vyriausiajai rinkimų komisijai sutikus. Elektroninis Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašas, pasibaigus rinkimams, yra saugomas ir naudojamas Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatytais terminais ir tvarka.
IV SKYRIUS
LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKĖJŲ SĄRAŠAS LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO IR LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTO RINKIMUOSE
15. Į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą pagal Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo duomenis įtraukiami Lietuvos Respublikos piliečiai, kuriems rinkimų dieną yra sukakę 18 metų.
16. Asmenys, kuriems 18 metų sukaks tik pakartotinio balsavimo dieną, taip pat įrašomi į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą, bet visuose rinkėjų sąrašuose yra nurodoma, kad balsuoti jie galės tik pakartotiniame balsavime. Spausdintuose rinkėjų sąrašuose prie rinkėjų pavardžių esantys laukeliai, skirti pasirašyti dėl balsavimo rinkimų dieną, perbraukiami įstrižai.
17. Vyriausioji rinkimų komisija iš Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašo po jo sudarymo išbraukia:
18. Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše turi būti šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
18.7. papildoma informacija apie rinkėją: pranešimo apie rinkimus neįteikimo priežastis; data; rinkimų komisijos nario vardas, pavardė. Taip pat požymiai: dalyvavimas rinkimuose; teisė balsuoti namuose; rinkėjas įtrauktas į balsuojančių namuose sąrašą; pranešimo apie rinkimus įteikimas; balsavimas namuose; nebalsavimo priežastis; data; rinkėjo balsavimas rinkimuose.
V SKYRIUS
LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKĖJŲ SĄRAŠAS SAVIVALDYBIŲ TARYBŲ IR SAVIVALDYBIŲ MERŲ RINKIMUOSE
19. Į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą pagal Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo duomenis įtraukiami šie rinkimų teisę turintys asmenys, kurie yra laikomi nuolatiniais atitinkamos savivaldybės gyventojais, kuriems rinkimų dieną yra sukakę 18 metų:
19.1. Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie likus ne mažiau kaip 60 dienų iki rinkimų dienos savo gyvenamąją vietą pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus yra deklaravę (buvo deklaravę, bet deklaravimas buvo panaikintas) šios savivaldybės teritorijoje arba kurie likus ne mažiau kaip 60 dienų iki rinkimų dienos yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą šioje savivaldybėje;
19.2. teisę gyventi Lietuvos Respublikoje turintys kitos Europos Sąjungos valstybės narės piliečiai, kurie likus ne mažiau kaip 60 dienų iki rinkimų dienos savo gyvenamąją vietą pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus yra deklaravę (buvo deklaravę, bet deklaravimas buvo panaikintas) šios savivaldybės teritorijoje arba kurie likus ne mažiau kaip 60 dienų iki rinkimų dienos yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą šioje savivaldybėje;
19.3. kiti asmenys, kurie turi teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje ir turi šią teisę patvirtinantį dokumentą ir kurie likus ne mažiau kaip 60 dienų iki rinkimų dienos savo gyvenamąją vietą pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus yra deklaravę (buvo deklaravę, bet deklaravimas buvo panaikintas) šios savivaldybės teritorijoje arba kurie likus ne mažiau kaip 60 dienų iki rinkimų dienos yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą šioje savivaldybėje.
20. Nuolatiniu atitinkamos savivaldybės gyventoju rinkėjų sąrašų sudarymo tikslu taip pat gali būti laikomas rinkėjas, kurios paskutinė žinoma deklaruota gyvenamoji vieta buvo atitinkamoje savivaldybėje.
21. Asmenys, kuriems 18 metų sukaks tik pakartotinio balsavimo dieną, taip pat įrašomi į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą, bet visuose rinkėjų sąrašuose yra nurodoma, kad balsuoti jie galės tik pakartotiniame balsavime. Spausdintuose rinkėjų sąrašuose prie rinkėjų pavardžių esantys laukeliai, skirti pasirašyti dėl balsavimo rinkimų dieną, perbraukiami įstrižai.
22. Vyriausioji rinkimų komisija iš Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašo po jo sudarymo išbraukia:
22.2. asmenis, netekusius Lietuvos Respublikos pilietybės ir neturinčius teisės nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje patvirtinančio dokumento;
22.3. asmenis, kuriems įsiteisėjo teismo sprendimas pripažinti juos neveiksniais rinkimų srityje: apribota aktyvioji rinkimų teisė (teisė rinkti) arba pasyvioji rinkimų teisė (teisė būti išrinktam);
23. Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše turi būti šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
23.6. žyma, jei rinkėjas yra pareiškęs nesutikimą, kad jo adresas, gimimo data ar kuris nors iš šių duomenų būtų nurodomi apylinkės rinkėjų sąrašuose;
23.8. papildoma informacija apie rinkėją: pranešimo apie rinkimus neįteikimo priežastis; data; rinkimų komisijos nario vardas, pavardė. Taip pat požymiai: dalyvavimas rinkimuose; teisė balsuoti namuose; rinkėjas įtrauktas į balsuojančių namuose sąrašą; pranešimo apie rinkimus įteikimas; balsavimas namuose; nebalsavimo priežastis; data; rinkėjo balsavimas rinkimuose.
VI SKYRIUS
LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKĖJŲ SĄRAŠAS RINKIMUOSE Į EUROPOS PARLAMENTĄ
24. Balsuoti rinkimuose į Europos Parlamentą galima tik vienoje Europos Sąjungos valstybėje narėje. Asmenys, kurie gali balsuoti Lietuvos Respublikoje ir kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, privalo pasirinkti ir balsuoti tik vienoje valstybėje narėje. Kad būtų išvengta dvigubo balsavimo, Vyriausioji rinkimų komisija palaiko ryšius su kitų Europos Sąjungos valstybių narių institucijomis, rengiančiomis rinkimus į Europos Parlamentą, ir praneša joms apie jų valstybių piliečių įrašymą ar išbraukimą iš Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašo ir apie Lietuvos Respublikos piliečių, kurie balsuos kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, išbraukimą iš Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašo. Pranešimais keičiamasi pagal Vyriausiosios rinkimų komisijos patvirtintą Keitimosi duomenimis su kitų Europos Sąjungos valstybių narių institucijomis siekiant išvengti dvigubo balsavimo ar kandidatavimo rinkimuose į Europos Parlamentą tvarkos aprašą.
25. Į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą įrašomi visi rinkimų teisę turintys Lietuvos Respublikos piliečiai, taip pat nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje kitų Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai, kuriems rinkimų dieną yra sukakę 18 metų ir kurie elektroninių ryšių priemonėmis Vyriausiajai rinkimų komisijai yra pateikę nustatytos formos deklaraciją pagal 1993 m. gruodžio 6 d. Tarybos direktyvos 93/109/EB, nustatančios išsamias priemones Sąjungos piliečiams, gyvenantiems valstybėje narėje ir nesantiems šios valstybės piliečiais, naudotis balsavimo teise ir būti kandidatais per Europos Parlamento rinkimus, 9 straipsnį. Nuolat gyvenančiu Lietuvos Respublikoje kitos Europos Sąjungos valstybės narės piliečiu, turinčiu teisę rinkti Europos Parlamento narius, laikomas kitos Europos Sąjungos valstybės narės pilietis, kuris pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus yra įgijęs teisę gyventi Lietuvos Respublikoje ir deklaravęs gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų dienos.
26. Vyriausioji rinkimų komisija iš Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašo po jo sudarymo išbraukia:
26.2. asmenis, netekusius Lietuvos Respublikos pilietybės ir neturinčius kitos Europos Sąjungos valstybės narės pilietybės;
26.3. nuolat gyvenančius Lietuvos Respublikoje asmenis, netekusius Europos Sąjungos valstybės narės pilietybės;
26.4. Lietuvos Respublikos piliečius, patvirtinusius, kad balsavimo teise šiuose rinkimuose į Europos Parlamentą naudosis (ar pasinaudojo) rinkdamas Europos Parlamento narius kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, arba Lietuvos Respublikos pilietis, dėl kurio yra pagrindas tvirtinti (gautas pranešimas apie jo įrašymą į kitos Europos Sąjungos valstybės narės rinkėjų ar kandidatų sąrašą, nuolat gyvena kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje ir panašiai), kad jis balsavimo teise šiuose rinkimuose į Europos Parlamentą naudosis (ar pasinaudojo) rinkdamas Europos Parlamento narius kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje, ir kuris atsisako patvirtinti ar nepatvirtino, kad balsavimo teise naudosis rinkdamas Europos Parlamento narius tik Lietuvos Respublikoje;
26.5. nuolat gyvenančius Lietuvos Respublikoje Europos Sąjungos valstybės narės piliečius, atsisakiusius deklaruoti ar nedeklaravusius, kad balsavimo teise šiuose rinkimuose į Europos Parlamentą naudosis rinkdamas Europos Parlamento narius tik Lietuvos Respublikoje ar kad jo kilmės valstybėje narėje iš jo neatimta balsavimo teisė, ar kad po Aprašo 25 punkte numatytos deklaracijos pateikimo gauta duomenų (gautas pranešimas apie jo įrašymą į kitos Europos Sąjungos valstybės narės rinkėjų ar kandidatų sąrašą), kad balsavimo teise šiuose rinkimuose į Europos Parlamentą naudosis (ar pasinaudojo) rinkdamas Europos Parlamento narius kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje;
27. Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše turi būti šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
27.5. Lietuvos Respublikos ar kitos Europos Sąjungos valstybės narės pilietybę patvirtinančio asmens dokumento numeris;
27.6. dokumento, patvirtinančio kitos Europos Sąjungos valstybės narės piliečio pragyventą Lietuvos Respublikoje laiką, numeris;
27.7. duomenys, valstybės narės vietovė ar rinkimų apygarda, kurios rinkėjų sąraše jis buvo įrašytas paskutinį kartą;
27.9. žyma, jei rinkėjas yra pareiškęs nesutikimą, kad jo adresas, gimimo data ar kuris nors iš šių duomenų būtų nurodomi apylinkės rinkėjų sąrašuose;
27.10. papildoma informacija apie rinkėją: pranešimo apie rinkimus neįteikimo priežastis; data; rinkimų komisijos nario vardas, pavardė. Taip pat požymiai: dalyvavimas rinkimuose; teisė balsuoti namuose; rinkėjas įtrauktas į balsuojančių namuose sąrašą; pranešimo apie rinkimus įteikimas; balsavimas namuose; nebalsavimo priežastis; data; rinkėjo balsavimas rinkimuose.
VII SKYRIUS
RINKIMŲ APYGARDŲ IR RINKIMŲ APYLINKIŲ RINKĖJŲ SĄRAŠAI
28. Rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą elektroninių ryšių priemonėmis pagal Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą ir jame nurodytą rinkėjo deklaruotą gyvenamąją vietą (paskutinę žinomą deklaruotą rinkėjo gyvenamąją vietą) sudaro Vyriausioji rinkimų komisija ir ne vėliau kaip likus 39 dienoms iki rinkimų perduoda apygardų, savivaldybių rinkimų komisijoms. Kartu VRKIS sudaromi asmenų, nedeklaravusių gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje arba ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturinčių nė vieno galiojančio pilietybę patvirtinančio asmens dokumento (paso ar asmens tapatybės kortelės), sąrašai. Šie asmenys priskiriami fiktyviai rinkimų apylinkei Nr. 999.
Punkto pakeitimai:
Nr. Sp-310, 2023-12-21, paskelbta TAR 2023-12-21, i. k. 2023-24922
29. Rinkimų apygardos rinkėjų sąraše turi būti šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
29.5. žyma, jei rinkėjas yra pareiškęs nesutikimą, kad jo adresas, gimimo data ar kuris nors iš šių duomenų būtų nurodomi apylinkės rinkėjų sąrašuose;
29.7. papildoma informacija apie rinkėją: pranešimo apie rinkimus neįteikimo priežastis; data; rinkimų komisijos nario vardas, pavardė. Taip pat požymiai: dalyvavimas rinkimuose; teisė balsuoti namuose; rinkėjas įtrauktas į balsuojančių namuose sąrašą; pranešimo apie rinkimus įteikimas; balsavimas namuose; nebalsavimo priežastis; data; rinkėjo balsavimas rinkimuose.
30. Sudarius apylinkių rinkėjų sąrašus, apygardos rinkėjų sąraše nurodoma rinkėjui priskirta rinkimų apylinkė ir rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše rinkėjui suteiktas rinkėjo eilės numeris.
31. Apylinkės rinkimų komisija elektroninių ryšių priemonėmis tvarko apylinkės rinkėjų sąrašą, jo eiliškumą surašydama taip, kad rinkėjų sąrašas būtų patogus apylinkės rinkimų komisijos nariams platinant pranešimus apie rinkimus.
32. Apygardos, savivaldybės rinkimų komisija ne vėliau kaip likus 30 dienų iki nustatytos rinkimų dienos elektroninių ryšių priemonėmis perduoda duomenis apie rinkėjų įrašymą į rinkimų apylinkės elektroninį rinkėjų sąrašą, rinkėjų eilės numerius rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše, apylinkės rinkimų komisijos pirmininko vardą ir pavardę, telefono numerį, patikslintus, jei reikia, rinkimų apylinkių komisijų būstinių adresus, informaciją, apibūdinančią, kaip rasti rinkimų apylinkės balsavimo būstinę.
33. Pagal Aprašo 29 punkte nurodytus duomenis spausdinami pranešimai apie rinkimus, rinkėjams teikiama informacija apie jų įrašymą į rinkėjų sąrašą.
34. Atspausdintus pranešimus apie rinkimus, pagalbinį išankstinį rinkėjų sąrašą (forma S3) Vyriausioji rinkimų komisija elektroninėje laikmenoje perduoda apygardos, savivaldybės rinkimų komisijai, kuri juos perduoda apylinkių rinkimų komisijoms. Atspausdinti rinkėjų sąrašai saugomi iki rinkimų pabaigos ir perduodami Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatyta tvarka.
VIII SKYRIUS
IŠANKSTINIS RINKIMŲ APYLINKĖS RINKĖJŲ SĄRAŠAS
35. Išankstiniai rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašai elektroninių ryšių priemonėmis VRKIS sudaromi iš apygardos rinkėjų sąrašo.
36. Rinkimų apylinkės išankstiniame rinkėjų sąraše VRKIS turi būti pateikiami šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
36.6. papildoma informacija apie rinkėją: pranešimo apie rinkimus neįteikimo priežastis; data; rinkimų komisijos nario vardas, pavardė. Taip pat požymiai: dalyvavimas rinkimuose; teisė balsuoti namuose; rinkėjas įtrauktas į balsuojančių namuose sąrašą; pranešimo apie rinkimus įteikimas; balsavimas namuose; nebalsavimo priežastis; data; rinkėjo balsavimas rinkimuose.
37. Išankstinis rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašas VRKIS naudojamas apylinkės rinkimų komisijoje supažindinti rinkėjus su rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašu, tvarkant pranešimų apie rinkimus įteikimo, patvirtintų rinkėjų prašymų balsuoti namuose (forma P6), taip pat užpildytų prašymų įrašyti rinkėją į apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5) apskaitą.
38. Apylinkės rinkimų komisijos, tvarkydamos pranešimų apie rinkimus, rinkėjų prašymų balsuoti namuose (forma P6), prašymų įrašyti į apylinkės rinkėjų sąrašus (forma F5) apskaitą, elektroninių ryšių priemonėmis VRKIS nurodo:
38.1. pranešimų apie rinkimus įteikimo duomenis (pranešimų apie rinkimus įteikimo ar neįteikimo faktas, įteikimo data, pranešimų apie rinkimus neįteikimo atveju – pranešimų apie rinkimus neįteikimo priežastis);
IX SKYRIUS
PAGALBINIS IŠANKSTINIS RINKIMŲ APYLINKĖS RINKĖJŲ SĄRAŠAS
39. Rinkimų apylinkės pagalbiniame išankstiniame rinkėjų sąraše (forma S3) turi būti šie rinkėjo duomenys ir kita informacija:
39.5. žyma apie teisę balsuoti namuose turinčius rinkėjus (neįgalieji, dėl ligos laikinai nedarbingi, sukakę 70 metų ir vyresni rinkėjai);
X SKYRIUS
SUSIPAŽINIMAS SU RINKĖJŲ SĄRAŠAIS.
INFORMACIJOS TEIKIMAS TRUMPUOJU TELEFONO NUMERIU
41. Rinkėjas turi teisę susipažinti su rinkėjų sąraše esančiais savo duomenimis šiais būdais:
41.1. rinkimų apylinkėje – likus ne mažiau kaip 25 dienoms iki rinkimų; apylinkės rinkimų komisija, kurios sąraše yra įrašyti rinkėjai, sudaro sąlygas jiems susipažinti su rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašo duomenimis. Sprendimą dėl šio reikalavimo įgyvendinimo būdų priima apylinkės rinkimų komisija. Draudžiama daryti rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašų kopijas ar kitu būdu juos dauginti arba platinti;
41.2. elektroninių ryšių priemonėmis – Vyriausioji rinkimų komisijos elektroninių paslaugų portale „Rinkėjo puslapis“, kuriame yra suformuojama Informacinė kortelė;
41.3. trumpuoju telefono numeriu 1855 – rinkėjų sąrašuose esanti informacija, informacija, ar rinkėjas įrašytas į rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą, taip pat informacija apie rinkimų komisijų darbo laiką, jų telefono numerius, adresus. Trumpuoju telefono numeriu 1855 taip pat registruojami rinkėjų pranešimai ir skundai. Šie pranešimai ir skundai perduodami Vyriausiajai rinkimų komisijai ir apygardų, savivaldybių rinkimų komisijoms.
42. Teikiant informaciją trumpuoju telefono numeriu 1855, siekiant identifikuoti rinkėją, gali būti naudojami šie Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše esantys asmens duomenys: vardas, pavardė ir asmens kodas.
43. Trumpasis telefono numeris 1855 negali būti naudojamas rinkėjo adresui (namo ir buto numeriui), asmens kodui, gimimo datai sužinoti. Vyriausioji rinkimų komisija, teikdama informaciją ir paslaugas trumpuoju telefono numeriu 1855, užtikrina tinkamą asmens duomenų apsaugą.
44. Vyriausioji rinkimų komisija, apygardos, savivaldybių rinkimų komisijos per visuomenės informavimo priemones rinkėjus informuoja apie trumpuoju telefono numeriu 1855 teikiamą informaciją. Apygardos, savivaldybių rinkimų komisijos teikia informaciją rinkėjams, kaip surasti balsavimo būstines.
45. Politinės organizacijos, jų koalicijos, rinkimų stebėtojai, atstovai rinkimams gali susipažinti su rinkėjų sąrašų duomenimis šiais būdais:
XI SKYRIUS
PRANEŠIMAS APYGARDOS, SAVIVALDYBĖS RINKIMŲ KOMISIJAI APIE APYLINKĖS RINKĖJŲ SĄRAŠE APTIKTUS NETIKSLUMUS
47. Apygardos, savivaldybės rinkimų komisija ne vėliau kaip likus 26 dienoms iki rinkimų dienos elektroninių ryšių priemonėmis išankstinį rinkėjų sąrašą perduoda apylinkės rinkimų komisijai. Apylinkės rinkimų komisija, iš apygardos, savivaldybės rinkimų komisijos gavusi apylinkės rinkėjų sąrašus, sudaro sąlygas su jais susipažinti rinkėjams, atstovams rinkimams, platina rinkėjams pranešimus apie rinkimus, sudaro rinkėjų, kurie balsuos namuose, sąrašą, praneša apygardos, savivaldybės rinkimų komisijai apie apylinkės rinkėjų sąraše pastebėtus netikslumus, taip pat apie asmenis, nedeklaravusius, ar jie atitinka Rinkimų kodekse nustatytus reikalavimus.
48. Rinkėjai, politinės organizacijos, jų atstovai rinkimams, rinkimų stebėtojai skundus dėl rinkėjų sąraše esančių netikslumų ar esančių klaidų gali pateikti apylinkės rinkimų komisijai ne vėliau kaip likus 8 dienoms iki rinkimų. Apylinkės rinkimų komisija duomenis apie apylinkės rinkėjų sąraše aptiktus netikslumus elektroninių ryšių priemonėmis rinkėjų sąrašų tikslinimo metu perduoda apygardos, savivaldybės rinkimų komisijai.
XII SKYRIUS
IŠANKSTINIŲ RINKĖJŲ SĄRAŠŲ TIKSLINIMAS
49. Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše įrašyti rinkėjai yra suskirstomi į išankstinius rinkimų apygardų ir rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašus:
49.1. savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimų metu – pagal savivaldybes, kurių nuolatiniais gyventojais jie buvo 60 dienų iki rinkimų dienos;
49.2. kitų rinkimų metu – pagal rinkėjo deklaruotą gyvenamąją vietą arba paskutinę žinomą deklaruotą gyvenamąją vietą. Taip pat sudaromi rinkėjų, nedeklaravusių savo gyvenamosios vietos arba ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturinčių nė vieno galiojančio pilietybę patvirtinančio asmens dokumento (paso ar asmens tapatybės kortelės), sąrašai.
Papunkčio pakeitimai:
Nr. Sp-310, 2023-12-21, paskelbta TAR 2023-12-21, i. k. 2023-24922
50. Išankstiniai rinkėjų sąrašai iki galutinių rinkėjų sąrašų patvirtinimo tikslinami, perkeliant į išankstinį Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą įrašytus rinkėjus iš vienos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašo į kitos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą toje pačioje ar kitoje rinkimų apygardoje, savivaldybėje. Rinkėjų sąrašus iki galutinių rinkėjų sąrašų patvirtinimo tikslina Vyriausioji rinkimų komisija arba apygardos, savivaldybės rinkimų komisija. Patvirtinti galutiniai rinkėjų sąrašai negali būti keičiami.
51. Išankstiniai rinkėjų sąrašai gali būti tikslinami tik šiais atvejais:
51.3. jeigu rinkėjas nėra įrašytas į rinkėjų sąrašus, nes ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturi nė vieno galiojančio pilietybę patvirtinančio asmens dokumento (paso ar asmens tapatybės kortelės).
Papildyta papunkčiu:
Nr. Sp-310, 2023-12-21, paskelbta TAR 2023-12-21, i. k. 2023-24922
52. Dėl rinkėjo perkėlimo iš vienos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašo į kitos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą, kai abi rinkimų apylinkės priklauso tai pačiai rinkimų apygardai, sprendžia apygardos, savivaldybės rinkimų komisija ir apie tai praneša Vyriausiajai rinkimų komisijai elektroninių ryšių priemonėmis VRKIS.
53. Dėl rinkėjo perkėlimo iš vienos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašo į kitos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą, kai abi rinkimų apylinkės priklauso skirtingoms rinkimų apygardoms, sprendžia Vyriausioji rinkimų komisija.
54. Rinkimų apylinkė tvirtina rinkėjo, įrašyto į fiktyvią rinkimų apylinkę Nr. 999, įtraukimą į apylinkės rinkėjų sąrašą ir apie tai praneša apygardos, savivaldybės komisijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai elektroninių ryšių priemonėmis VRKIS.
55. Rinkėjų sąrašai gali būti tikslinami:
55.2. rinkėjams kreipiantis į rinkimų apylinkę dėl įrašymo į rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašus padarytų klaidų;
56. Rinkėją įrašyti į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą ar išbraukti iš jo gali tik Vyriausioji rinkimų komisija įstatymų nustatytais atvejais. Rinkėją į apygardos rinkėjų sąrašą įrašo apygardos, savivaldybės rinkimų komisija ir apie padarytus pakeitimus praneša Vyriausiajai rinkimų komisijai. Rinkėją į apylinkės rinkėjų sąrašą įrašo apylinkės rinkimų komisija ir apie padarytus pakeitimus praneša apygardos, savivaldybės rinkimų komisijai ir Vyriausiajai rinkimų komisijai.
57. Jeigu į apylinkės rinkimų komisiją išankstinių rinkėjų sąrašų tikslinimo laikotarpiu kreipiasi rinkėjas, kuris neįrašytas į šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą, tačiau deklaravo gyvenamąją vietą po išankstinių sąrašų sudarymo (tais atvejais, kai yra taikomas „nuolatinio gyventojo“ kriterijus, toks kreipimasis gali būti pateiktas tik likus daugiau nei 60 dienų iki rinkimų dienos) apylinkės rinkimų komisija duoda rinkėjui užpildyti Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatytos formos prašymą įrašyti rinkėją į šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5). Pateikdamas prašymą (forma F5) apylinkės rinkimų komisijai, rinkėjas taip pat pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą ar asmens tapatybės kortelę), pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą tos rinkimų apylinkės teritorijoje ir nurodo savo kontaktinius duomenis (telefono numerį, el. pašto adresą), kuriais jam galima būtų pranešti priimtą sprendimą dėl jo pateikto prašymo.
58. Apylinkės rinkimų komisija gautų prašymų (forma F5) duomenis nedelsdama įkelia į VRKIS. Visi prašymai apygardos rinkimų komisijai persiunčiami ne vėliau kaip likus 8 dienoms iki rinkimų dienos. Apylinkės rinkimų komisija gautus popierinius rinkėjų prašymus įrašyti juos į apylinkės rinkėjų sąrašą registruoja Rinkėjų gautų prašymų įrašyti į apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5) apskaitos rinkimų apylinkėje žiniaraštyje (forma S7). Apygardos, savivaldybės rinkimų komisija gautus elektroninius rinkėjų prašymus VRKIS nedelsdama patvirtina arba atmeta, naudodamasi VRKIS. Apygardos rinkimų komisija, nustačiusi, kad rinkėjo prašymas yra pagrįstas, elektroninių ryšių priemonėmis išbraukia jį iš išankstinių apygardos rinkėjų sąrašų sudarymo metu jam priskirtos apylinkės rinkėjų sąrašo ir įrašo jį į prašyme nurodytos apylinkės rinkėjų sąrašą. Jeigu rinkėjo prašymas nepagrįstas, toks prašymas netenkinamas, o rinkėjui pasiūloma balsuoti toje rinkimų apylinkėje, į kurios rinkėjų sąrašą rinkėjas yra įrašytas.
59. Jeigu į apylinkės rinkimų komisiją ar apygardos, savivaldybės rinkimų komisiją išankstinių apygardos rinkėjų sąrašų tikslinimo laikotarpiu kreipiasi rinkėjas, kuris nebuvo priskirtas jokiai tos apygardos rinkimų apylinkei, tačiau yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą šios rinkimų apylinkės teritorijoje ir pateikia prašymą (forma F5) įrašyti jį į tos apygardos atitinkamos apylinkės, kurioje jis pageidauja balsuoti, rinkėjų sąrašą, jo prašymas nagrinėjamas Aprašo 58 punkte nustatyta tvarka.
60. Jeigu savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimų metu į apylinkės rinkimų komisiją ar apygardos, savivaldybės rinkimų komisiją išankstinių apygardos rinkėjų sąrašų tikslinimo laikotarpiu kreipiasi:
60.1. rinkėjas, kuris nebuvo priskirtas jokiai tos apygardos rinkimų apylinkei, tačiau yra nuolatinis tos savivaldybės gyventojas pagal Aprašo 19 punktą, jis pateikia prašymą (forma F5) įrašyti jį į tos savivaldybės atitinkamos apylinkės, kurioje jis pageidauja balsuoti, rinkėjų sąrašą. Toks prašymas nagrinėjamas ir sprendimas priimamas Aprašo 58 punkte nustatyta tvarka;
XIII SKYRIUS
ASMENŲ, NEDEKLARAVUSIŲ GYVENAMOSIOS VIETOS LIETUVOS RESPUBLIKOJE ARBA ILGIAU KAIP VIENUS METUS IKI RINKIMŲ DIENOS NETURINČIŲ NĖ VIENO GALIOJANČIO PILIETYBĘ PATVIRTINANČIO ASMENS DOKUMENTO, ĮRAŠYMAS Į RINKĖJŲ SĄRAŠUS
61. Asmenys, turintys teisę rinkti, tačiau nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje arba ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturintys nė vieno galiojančio pilietybę patvirtinančio asmens dokumento (paso ar asmens tapatybės kortelės), norėdami dalyvauti atitinkamuose rinkimuose privalo kreiptis į pasirinktą rinkimų komisiją su prašymu (forma F5) įrašyti juos į rinkėjų sąrašus. Tokie prašymai nagrinėjami ir sprendimas priimamas Aprašo 58 punkte nustatyta tvarka.
62. Asmenys, turintys teisę rinkti, tačiau nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje arba ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturintys nė vieno galiojančio pilietybę patvirtinančio asmens dokumento (paso ar asmens tapatybės kortelės), Respublikos Prezidento rinkimuose ir rinkimuose į Europos Parlamentą gali būti įrašomi į bet kurios rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašus.
63. Asmenys, turintys teisę rinkti, tačiau nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje arba ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturintys nė vieno galiojančio pilietybę patvirtinančio asmens dokumento (paso ar asmens tapatybės kortelės), Seimo rinkimuose gali būti įrašomi į rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą pagal paskutinę deklaruotą gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje arba į bet kurį kitą rinkimų apygardos, kurioje yra Seimas, rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą.
64. Asmenys, turintys teisę rinkti, tačiau nedeklaravę gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje arba ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturintys nė vieno galiojančio pilietybę patvirtinančio asmens dokumento (paso ar asmens tapatybės kortelės), savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose gali būti įrašomi į bet kurį rinkimų apylinkės toje savivaldybėje, kurioje toks asmuo yra nuolatinis gyventojas, rinkėjų sąrašą.
Skyriaus pakeitimai:
Nr. Sp-310, 2023-12-21, paskelbta TAR 2023-12-21, i. k. 2023-24922
XIV SKYRIUS
RINKĖJŲ, ESANČIŲ UŽSIENYJE IR SU LIETUVOS VALSTYBĖS VĖLIAVA PLAUKIOJANČIUOSE LAIVUOSE, SĄRAŠŲ SUDARYMAS
65. Kai rengiant Seimo rinkimus sudaroma (-os) Pasaulio lietuvių vienmandatė (-ės) rinkimų apygarda (-os) rinkėjų sąrašas (-ai), užsienyje balsuojantys Lietuvos Respublikos piliečiai įrašomi į Pasaulio lietuvių vienmandatės (-ių) rinkimų apygardos (-ų) rinkėjų sąrašą (-us).
66. Rengiant Respublikos Prezidento rinkimus ir rinkimus į Europos Parlamentą, užsienyje balsuojantys Lietuvos Respublikos piliečiai įrašomi į balsuojančiųjų užsienyje rinkėjų sąrašus.
67. Pagal Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo duomenis ir asmenų prašymus, pateiktus Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka, taip pat Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų pranešimus elektroninių ryšių priemonėmis sudaromi Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje arba konsulinėje įstaigoje balsuosiančių rinkėjų sąrašai. Į šį sąrašą Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka gali būti įrašomi tie asmenys, kurie balsavimo ne rinkimų dieną, balsavimo rinkimų dieną arba pakartotinio balsavimo dieną negali grįžti į Lietuvą ir pageidauja balsuoti Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje.
68. Rengiant rinkimus į Europos Parlamentą iš asmenų, įrašytų į Aprašo 9 punkte nurodytus sąrašus, yra reikalaujama patvirtinti, kad šiuose rinkimuose jie rinks tik Lietuvos Respublikoje renkamus kandidatus. Šio patvirtinimo nereikalaujama iš turinčių teisę rinkti asmenų, pageidaujančių balsuoti ne Europos Sąjungos valstybėje narėje.
69. Turintys teisę rinkti asmenys, kurie yra su Lietuvos valstybės vėliava plaukiojančių laivų įgulų nariai ir keleiviai ir balsavimo ne rinkimų dieną, balsavimo rinkimų dieną arba pakartotinio balsavimo dieną negali grįžti į Lietuvą, Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka įrašomi į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje yra laivo registravimo uosto administracija, rinkėjų sąrašą. Šio punkto nuostatos netaikomos savivaldybių tarybų ir merų rinkimams sudaromiems rinkėjų sąrašams.
70. Lietuvos Respublikos diplomatinė atstovybė arba konsulinė įstaiga, likus ne mažiau kaip 15 dienų iki Seimo rinkimų dienos, perduoda Vyriausiajai rinkimų komisijai diplomatinėje atstovybėje sudarytą rinkėjų sąrašą ir duomenis apie jo patikslinimą. Šis sąrašas gali būti pildomas rinkėjais, kurie balsavimo iš anksto laikotarpiu ir rinkimų dieną negali grįžti į Lietuvą ir balsuoja diplomatinėje atstovybėje arba konsulinėje įstaigoje, arba papildomoje balsavimo vietoje užsienyje prie Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos.
XV SKYRIUS
RINKĖJŲ, ATLIEKANČIŲ PRIVALOMĄJĄ PRADINĘ KARO TARNYBĄ, IR RINKĖJŲ, ESANČIŲ KARINIUOSE VIENETUOSE, TERITORINIŲ POLICIJOS ĮSTAIGŲ AREŠTINĖSE, SUĖMIMO VYKDYMO IR AREŠTO BEI LAISVĖS ATĖMIMO BAUSMIŲ ATLIKIMO VIETOSE, SĄRAŠŲ SUDARYMAS
71. Turintys teisę rinkti asmenys, atliekantys tikrąją karo tarnybą, valstybės tarnybą ar dirbantys pagal darbo sutartis tarptautinėse karinėse operacijose užsienyje, įrašomi į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje jie yra deklaravę gyvenamąją vietą, rinkėjų sąrašus. Šie rinkėjai turi teisę balsuoti užsienyje esančiuose kariniuose vienetuose.
72. Apygardos, savivaldybės rinkimų komisija ne vėliau kaip likus 15 dienų iki rinkimų dienos Lietuvos Respublikos teritorijoje esančių karinių vienetų vadų teikimu sudaro specialių balsavimo punktų sąrašą. Karinių vienetų vadai sudaro specialiuose balsavimo punktuose balsuojančių rinkėjų sąrašus. Specialiame balsavimo punkte balsuojančių rinkėjų sąraše turi būti nurodyta: rinkėjo vardas, pavardė, asmens kodas, apygarda, į kurios rinkėjų sąrašą rinkėjas yra įrašytas, rinkėjo numeris apylinkės rinkėjų sąraše.
73. Teritorinių policijos įstaigų areštinėse, suėmimo vykdymo ir arešto bei laisvės atėmimo bausmių atlikimo vietose esantys asmenys įrašomi į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje jie yra deklaravę gyvenamąją vietą, rinkėjų sąrašus. Gyvenamosios vietos nedeklaravęs asmuo rašytiniu jo prašymu įrašomas į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje yra jo suėmimo vykdymo arba arešto, arba laisvės atėmimo bausmės atlikimo vieta, teritorinės policijos įstaigos areštinė, rinkėjų sąrašą. Asmuo ilgiau kaip vienus metus iki rinkimų dienos neturintis nė vieno galiojančio pilietybę patvirtinančio asmens dokumento (paso ar asmens tapatybės kortelės) rašytiniu jo prašymu įrašomas į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje jis yra deklaravę gyvenamąją vietą, rinkėjų sąrašą. Asmuo, deklaravęs gyvenamąją vietą, iki pateko į teritorinės policijos įstaigos areštinę, suėmimo vykdymo arba arešto, arba laisvės atėmimo bausmės atlikimo vietą, negali būti įrašomas į rinkimų apylinkės, kurios teritorijoje yra jo suėmimo vykdymo arba arešto, arba laisvės atėmimo bausmės atlikimo vieta, arba teritorinės policijos įstaigos areštinė, rinkėjų sąrašą.
Punkto pakeitimai:
Nr. Sp-310, 2023-12-21, paskelbta TAR 2023-12-21, i. k. 2023-24922
74. Apygardos, savivaldybės rinkimų komisija ne vėliau kaip likus 15 dienų iki rinkimų dienos teritorinių policijos įstaigų areštinių, suėmimo vykdymo ir arešto bei laisvės atėmimo bausmių atlikimo vietų įstaigų vadovų teikimu sudaro specialių balsavimo punktų sąrašą. Šių įstaigų vadovai sudaro specialiuose balsavimo punktuose balsuojančių rinkėjų sąrašus. Specialiame balsavimo punkte balsuojančių rinkėjų sąraše turi būti nurodyta: rinkėjo vardas, pavardė, asmens kodas, apygarda, į kurios rinkėjų sąrašą rinkėjas yra įrašytas, rinkėjo numeris apylinkės rinkėjų sąraše.
XVI SKYRIUS
RINKĖJŲ, BALSUOJANČIŲ NAMUOSE, SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE (IŠSKYRUS AMBULATORINES ĮSTAIGAS), SOCIALINĖS GLOBOS ĮSTAIGOSE, SĄRAŠŲ SUDARYMAS
75. Rinkėjų, balsuojančių namuose, sąrašas sudaromas pagal pateiktus jų prašymus. Namuose balsuojančių rinkėjų sąrašus sudarančios ir tikslinančios rinkimų komisijos turi teisę duomenis apie neįgalius asmenis gauti iš apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų duomenis tvarkančio registro bei darbingumo ir neįgalumo lygio nustatymo duomenų tvarkytojų; duomenis apie laikinai nedarbingus asmenis – iš apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir valstybinio socialinio draudimo išmokų gavėjų duomenis tvarkančio registro ir sveikatos priežiūros įstaigų; duomenis apie saviizoliacijoje esančius rinkėjus – iš Vyriausybės įgaliotos institucijos. Šių asmenų asmens duomenų rinkimų komisijos negali atskleisti neįgaliotiems jų tvarkyti asmenims ir juos gali naudoti tik namuose balsuojančių rinkėjų sąrašų sudarymo ir tikslinimo tikslais.
76. Rinkėjų, balsuojančių sveikatos priežiūros įstaigose (išskyrus ambulatorines įstaigas), socialinės globos įstaigose, sąrašus sudaro ir juos pateikia apygardų, savivaldybių rinkimų komisijoms šių įstaigų vadovai.
77. Apygardos, savivaldybės rinkimų komisija ne vėliau kaip likus 15 dienų iki rinkimų dienos sveikatos priežiūros, socialinės rūpybos ar globos įstaigų vadovų teikimu sudaro specialių balsavimo punktų sąrašą, o šių įstaigų vadovai sudaro specialiuose balsavimo punktuose balsuojančių rinkėjų sąrašus. Specialiame balsavimo punkte balsuojančių rinkėjų sąraše turi būti nurodyta: rinkėjo vardas ir pavardė, asmens kodas, rinkėjo numeris apylinkės rinkėjų sąraše.
XVII SKYRIUS
GALUTINIAI RINKĖJŲ SĄRAŠAI
78. Likus ne daugiau kaip 8 dienoms iki rinkimų:
78.1. apygardų, savivaldybių ir apylinkių rinkimų komisijos rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašų patikslinimus bei pakeitimus turi perkelti į apygardos rinkėjų sąrašą, esantį VRKIS;
79. Likus ne daugiau kaip 7 dienoms iki rinkimų išankstinis Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašas, išankstiniai apygardų rinkėjų sąrašai, išankstiniai rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašai su padarytais pakeitimais ir patikslinimais Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu patvirtinami kaip galutiniai rinkėjų sąrašai (forma S4). Centralizuotai atspausdinti galutiniai rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašai yra perduodami apygardų, savivaldybių rinkimų komisijoms, kurios juos pristato apylinkių rinkimų komisijoms.
80. Apygardų, savivaldybių ir apylinkių rinkimų komisijose iš VRKIS atspausdina galutinius rinkėjų sąrašus ir kartu su galutiniais rinkėjų sąrašais saugo informaciją apie išankstinių rinkėjų sąrašų tikslinimą. Taip pat turi būti saugomas pagalbinis išankstinis rinkėjų sąrašas (forma S3) ir visi dokumentai, įskaitant prašymus (forma F5), kurių pagrindu buvo tikslinami išankstiniai rinkėjų sąrašai. Juos, tarp jų ir galutinius rinkėjų sąrašus, apygardos, savivaldybės rinkimų komisija po rinkimų perduoda Vyriausiajai rinkimų komisijai. Išankstiniai rinkėjų sąrašai ir kiti dokumentai pakuojami kartu su rinkimų biuleteniais, galutiniai ir papildomi rinkėjų sąrašai pateikiami kartu su balsų skaičiavimo protokolais.
XVIII SKYRIUS
GALUTINIŲ RINKĖJŲ SĄRAŠŲ TIKSLINIMAS LIKUS MAŽIAU KAIP 7 DIENOMS IKI RINKIMŲ IR RINKIMŲ DIENĄ
81. Iki rinkimų dienos galutiniai rinkėjų sąrašai gali būti keičiami tik Vyriausiajai rinkimų komisijai sutikus. Rinkėjų sąrašai tikslinami mutatis mutandis Aprašo VIII skyriuje nurodyta tvarka. Apylinkės rinkimų komisijos gautus prašymus (forma F5) įrašyti rinkėją į tos apylinkės rinkėjų sąrašą apygardos rinkimų komisijai pateikia nedelsdamos, kad apygardos, savivaldybės rinkimų komisija galėtų nedelsdama juos patvirtinti arba atmesti.
82. Apylinkės rinkimų komisijos jų rinkėjų sąrašuose esančių ir namuose balsuojančių rinkėjų sąrašus sudaro ir patvirtina paskutinį ketvirtadienį iki rinkimų dienos. Rinkėjų, kurie gyvena ar laikinai apsistojo konkrečios rinkimų apylinkės teritorijoje, bet įrašyti į kitos rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašus ir juos tikslinant į šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą nebuvo įrašyti, sąrašą paskutinį trečiadienį iki rinkimų dienos sudaro ir tvirtina apygardos rinkimų komisija. Savivaldybių tarybų ir savivaldybių merų rinkimų metu šie rinkėjai turi būti nuolatiniai tos savivaldybės gyventojai.
83. Rinkimų dieną rinkėjas, kuris nėra balsavęs, gali balsuoti kitoje savo apygardos rinkimų apylinkėje, jeigu abi šios apygardos rinkimų apylinkės yra elektroninių ryšių priemonėmis prisijungusios prie elektroninio rinkėjų sąrašo ir apylinkių rinkimų komisijos gali patvirtinti, kad rinkėjas nėra balsavęs nė vienoje iš rinkimų apylinkių, o rinkimų apylinkės, į kurios rinkėjų sąrašą yra įrašytas šis rinkėjas, rinkimų komisija patvirtina, kad šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše yra padarytas įrašas apie šio rinkėjo atvykimą balsuoti į kitą rinkimų apylinkę ir rinkėjo balsas, jeigu bus gautas balsavimo vokais, nebus skaičiuojamas.
84. Rinkimų apylinkėms apsikeitus duomenimis apie rinkėją Aprašo 83 punkte nurodyta tvarka, jis yra įrašomas į naujos apylinkės papildomą rinkėjų sąrašą (forma S6) ir jam leidžiama balsuoti. Papildomame rinkėjų sąraše nurodoma: vardas, pavardė; asmens kodas; adresas; įrašymo data; rinkėjo numeris apylinkės rinkėjų sąraše; rinkimų komisijos nario parašas; rinkėjo parašas.
85. Jeigu rinkimų dieną į apylinkės rinkimų komisiją kreipiasi rinkėjas, kuris nebuvo priskirtas jokiai tos apygardos, savivaldybės rinkimų apylinkei, tačiau:
85.1. savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimų metu yra nuolatinis tos savivaldybės gyventojas, jis pateikia prašymą įrašyti jį į tos savivaldybės atitinkamos apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5) ir pažymą apie savo deklaruotą gyvenamąją vietą. Apylinkės rinkimų komisija patikrina, ar rinkėjas yra nuolatinis šios savivaldybės gyventojas, ar nėra balsavęs kitoje rinkimų apylinkėje, ir įrašo jį į papildomą rinkėjų sąrašą bei leidžia balsuoti Aprašo 81 punkte nustatyta tvarka.
85.2. kitų rinkimų metu yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą rinkimų apylinkės teritorijoje, jis pateikia prašymą įrašyti jį į tos apygardos atitinkamos apylinkės rinkėjų sąrašą (forma F5) ir pažymą apie savo deklaruotą gyvenamąją vietą. Apylinkės rinkimų komisija patikrina, ar rinkėjas atitinka Aprašo reikalavimus, ar nėra balsavęs kitoje rinkimų apylinkėje, ir įrašo jį į papildomą rinkėjų sąrašą bei leidžia balsuoti Aprašo 81 punkte nustatyta tvarka.
86. Jeigu savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimų metu rinkimų dieną į apylinkės rinkimų komisiją kreipiasi rinkėjas, kuris nėra nuolatinis tos savivaldybės gyventojas, jis negali būti įrašomas į šios savivaldybės rinkėjų sąrašus ir yra nukreipiamas į tos savivaldybės, kurios nuolatinis gyventojas jis yra, ar atitinkamos apylinkės rinkimų komisiją. Jeigu rinkėjas nėra nė vienos Lietuvos savivaldybės nuolatinis gyventojas, jo prašymas (forma F5) įrašyti į apylinkės rinkėjų sąrašą gali būti netenkinamas.
87. Rinkimų dieną apylinkės rinkimų komisija VRKIS privalo nurodyti:
87.2. balsavimo vokais balsavusių rinkėjų duomenis (faktas apie rinkėjo voko gavimą ir apskaitymą rinkimų komisijoje);
XIX SKYRIUS
ASMENS DUOMENŲ APSAUGA SUDARANT ASMENŲ, TURINČIŲ
TEISĘ RINKTI, SĄRAŠĄ IR RINKĖJŲ SĄRAŠUS
88. Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašas ir rinkėjų sąrašai yra tvarkomi laikantis asmens duomenų apsaugos reikalavimų, nustatytų Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo judėjimo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 94/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatyme, vadovaujantis Asmens duomenų tvarkymo Lietuvos Respublikos vyriausiojoje rinkimų komisijoje tvarkos aprašu, Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos duomenų saugos nuostatais, Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos elektroninės informacijos saugaus tvarkymo taisyklėmis.
89. Visi rinkimų komisijų nariai ir darbuotojai, prieš pradėdami dirbti su asmens duomenimis, pasirašo pasižadėjimą saugoti asmens duomenų paslaptį. Rinkėjų sąrašų duomenis gali tvarkyti tik rinkimų komisijų nariai ar asmenys, kuriems tai pavesta pagal įstatymą, ir tam įgalioti rinkimų komisijų darbuotojai. Kitiems asmenims tvarkyti rinkėjų sąrašus draudžiama. Rinkėjų sąrašų duomenys turi būti tvarkomi tik Apraše nustatytais tikslais ir tvarka. Rinkėjų sąrašų duomenys turi būti apsaugoti nuo neteisėto tvarkymo, pakeitimo, atskleidimo, sunaikinimo. Popieriniai rinkėjų sąrašai turi būti saugomi taip, kad su jais negalėtų susipažinti tam neįgalioti asmenys. Rinkėjų sąrašų tvarkymas VRKIS turi būti atliekamas laikantis Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos duomenų saugos nuostatų.
90. Vyriausioji rinkimų komisija, įgyvendindama teisės aktų reikalavimus, pasibaigus rinkimams, priima sprendimą dėl rinkėjų sąrašų dokumentų saugojimo ir sunaikinimo.
XX SKYRIUS
RINKĖJO EILĖS NUMERIS RINKIMŲ APYLINKĖS RINKĖJŲ SĄRAŠE IR INFORMACINĖ KORTELĖ
92. Tvarkydama apylinkės rinkėjų sąrašą, apylinkės rinkimų komisija, naudodamasi elektroninių ryšių priemonėmis, turi teisę keisti Aprašo 31 punkte numatytą automatinį rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašo eiliškumo išdėstymą. Atsižvelgiant į rinkimų komisijos narių patogumą, rinkėjų adresai gali būti išrūšiuojami norima eile.
93. Apygardų rinkimų komisijos, VRKIS pagalba rinkėjus suskirsčius į rinkimų apylinkes ir surašius pagal pasirinktą eilę, rinkėjams suteikia rinkėjo eilės numerius apylinkės rinkėjų sąraše.
94. Išbraukus rinkėją iš rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašų, išbraukiamas ir jo eilės numeris rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše.
95. Įrašant rinkėją į rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą po to, kai rinkėjų eilės numeriai rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše buvo suteikti, rinkėjui priskiriamas numeris, kuris yra vienetu didesnis už didžiausią tame rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše esantį numerį.
96. Po to, kai yra sudaryti rinkimų apylinkių rinkėjų sąrašai, rinkėjų eilės numeriai rinkimų apylinkės rinkimų sąraše turi būti nurodyti Lietuvos Respublikos rinkėjų sąraše ir apygardų rinkėjų sąrašuose.
97. Rinkėjui suteikus jo eilės numerį rinkimų apylinkės rinkimų sąraše ir informaciją apie tai įrašius į Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašą, šį numerį keisti, kol rinkimai nepasibaigė, griežtai draudžiama.
98. Rinkėjas apie įrašymą į rinkėjų sąrašą ir suteiktą eilės numerį rinkimų apylinkės rinkimų sąraše yra informuojamas elektroninių ryšių priemonėmis per portalą „Rinkėjo puslapis“, kuriame yra suformuojama Informacinė kortelė. Informacinėje kortelėje yra pateikiami šie apygardos rinkėjų sąrašo duomenys apie rinkėją: vardas, pavardė; adresas; eilės numeris rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše. Taip pat nurodoma rinkimų apygarda ir rinkimų apylinkė, kuriai priklauso rinkėjas, bei rinkimų apylinkės adresas.
XXI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
99. Apygardos, savivaldybės, apylinkės rinkimų komisijų pirmininkai yra atsakingi, kad visi jų komisijų nariai būtų susipažinę su Aprašu ir jo priedais, mokomąja medžiaga, išklausę visus Vyriausiosios rinkimų komisijos organizuotus vaizdo mokymus apie darbą su VRKIS, mokėtų dirbti VRKIS su rinkėjų sąrašų tvarkymui skirtomis posistemėmis – RINKĖJAI (iki rinkimų dienos) ir RINKĖJAI (rinkimų diena).
Priedų pakeitimai:
Rekomenduojamų apylinkių sąrašas pagal Sp-310
Priedo pakeitimai:
Nr. Sp-310, 2023-12-21, paskelbta TAR 2023-12-21, i. k. 2023-24922
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, Sprendimas
Nr. Sp-310, 2023-12-21, paskelbta TAR 2023-12-21, i. k. 2023-24922
Dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos 2022 m. rugsėjo 15 d. sprendimo Nr. Sp-80 „Dėl Asmenų, turinčių teisę rinkti, sąrašo ir rinkėjų sąrašų sudarymo, tvarkymo ir tikslinimo tvarkos aprašo ir formų patvirtinimo“ pakeitimo