Suvestinė redakcija nuo 2023-08-24 iki 2024-01-30
Sprendimas paskelbtas: TAR 2023-04-21, i. k. 2023-07761
DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS TARYBA
SPRENDIMAS
DĖL DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTO PATVIRTINIMO
2023 m. balandžio 19 d. Nr. T1-58
Druskininkai
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 1 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, 2022 m. birželio 30 d. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 pakeitimo įstatymo Nr. XIV-1268 2 straipsniu, Druskininkų savivaldybės taryba nusprendžia:
2. Pripažinti netekusiu galios Druskininkų savivaldybės tarybos 2011 m. rugpjūčio 30 d. sprendimą Nr. T1-115 „Dėl Druskininkų savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.
3. Nustatyti, kad šis sprendimas, įsigalioja kai naujai išrinkta 2023–2027 metų kadencijos Druskininkų savivaldybės taryba susirenka į pirmąjį posėdį.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
PATVIRTINTA
Druskininkų savivaldybės tarybos
2023 m. balandžio 19 d.
sprendimo projektu Nr. T1-58
DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS VEIKLOS REGLAMENTAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Druskininkų savivaldybės tarybos veiklos reglamentas (toliau – Reglamentas) nustato Druskininkų savivaldybės tarybos (toliau – Taryba), Druskininkų savivaldybės kolegijos (toliau – kolegija), Druskininkų savivaldybės tarybos komitetų (toliau – komitetas), Druskininkų savivaldybės tarybos komisijų (toliau – komisija) bei atskirų Tarybos narių įgaliojimus, pareigas ir teises, jų veiklos tvarką ir formas, taip pat reglamentuoja Druskininkų savivaldybės mero (toliau – meras) veiklą ir jo pavadavimo procedūrą, pagrindines bendravimo su gyventojais formas ir būdus, taip pat kitus klausimus, įstatymų priskiriamus Reglamento reguliavimo sričiai.
2. Taryba, meras, kolegija, komitetai ir komisijos, kiti Tarybos sudaryti dariniai savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymu (toliau – Vietos savivaldos įstatymas), kitais įstatymais ir įstatymų įgyvendinamaisiais teisės aktais, Reglamentu.
II SKYRIUS
TARYBA, JOS VEIKLOS FORMOS
5. Taryba yra savivaldybės atstovaujamoji institucija, kuri turi savivaldybės valdžios ir viešojo administravimo įgaliojimus ir kurią sudaro Tarybos nariai – savivaldybės bendruomenės atstovai.
6. Tarybos įgaliojimai prasideda, kai į pirmąjį posėdį susirenka išrinkti Tarybos nariai, ir baigiasi, kai į pirmąjį posėdį susirenka naujai kadencijai išrinkti tarybos nariai. Taryba vykdo įgaliojimus pagal Vietos savivaldos įstatymo bei kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų jai priskirtą kompetenciją.
7. Taryba merui pavedamus vykdyti paprastosios savivaldybės tarybos kompetencijos įgaliojimus išdėsto Reglamente.
8. Taryba, atsižvelgdama į klausimų sprendimo operatyvumą ir efektyvumą, paveda merui vykdyti šiuos paprastosios savivaldybės tarybos kompetencijos įgaliojimus:
8.2. viešųjų įstaigų (kurių savininkė yra savivaldybė) kolegialių organų sudarymas, kai tai numatyta viešosios įstaigos įstatuose;
8.5. savivaldybės valdomų įmonių metinių finansinių ataskaitų rinkinių, metinių pranešimų ir (ar) veiklos ataskaitų tvirtinimas;
8.6. sprendimų dėl valstybės socialinių ir ekonominių programų tikslinių lėšų, kitų valstybės fondų lėšų ir materialiojo turto paskirstymo biudžetinėms įstaigoms priėmimas, kai yra aiškus lėšų ir turto gavėjas;
9. Taryba savo įgaliojimus įgyvendina kolegialiai tarybos posėdžiuose. Taryba svarstomais klausimais priima sprendimus ir kontroliuoja jų įgyvendinimą.
Taryba kontroliuoja ir prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų ir įmonių, kurių savininkė ar dalininkė yra savivaldybė, vadovų veiklą, kaip jie įgyvendina įstatymus, Vyriausybės ir Tarybos sprendimus (iš jų – kaip savivaldybės meras, administracija ir kiti savivaldybei atskaitingi subjektai įgyvendina jiems pavestas valstybines (perduotas savivaldybėms) funkcijas). Įgyvendindama šiame punkte nurodytą nuostatą, Taryba turi teisę bet kada pareikalauti šiame punkte nurodytų subjektų pateikti informaciją, susijusią su jų veikla (tame tarpe – kaip savivaldybės meras, administracija ir kiti savivaldybei atskaitingi subjektai įgyvendina jiems pavestas valstybines (perduotas savivaldybėms) funkcijas), paprašyti ataskaitų, išvadų, paaiškinimų. Informacija Tarybai turi būti pateikta per 20 darbo dienų.
10. Tarybos narių veikla tarp Tarybos posėdžių tęsiama Tarybos komitetuose, komisijose, kolegijoje, Tarybos narių frakcijose, grupėse ir mišrioje grupėje, taip pat Tarybos nariams priimant savivaldybės nuolatinius gyventojus.
III SKYRIUS
TARYBOS NARIO TEISĖS IR PAREIGOS
12. Tarybos nario įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinkta Taryba susirenka į pirmąjį posėdį. Nuo šio posėdžio pradžios baigiasi anksčiau išrinktų Tarybos narių įgaliojimų laikas.
13. Tarybos narys visas valstybės politiko ir savivaldybės bendruomenės atstovo teises įgyja tik po to, kai prisiekia Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka. Prisiekusiam Tarybos nariui įteikiamas Tarybos nario pažymėjimas. Tarybos nariui jo kadencijos laikotarpiui išduodama registravimosi kortelė, skirta Tarybos nario identifikavimui registruojantis į elektroninę balsavimo sistemą.
Tarybos nario pareigos ir teisės nustatytos Konstitucijoje, Vietos savivaldos įstatyme, kituose įstatymuose ir Reglamente.
14. Tarybos narys, pretenduojantis tapti Tarybos sudaromų komitetų ar komisijų pirmininku, privalo užpildyti Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintos formos deklaraciją, joje pateikdamas duomenis dėl jo atitikties nepriekaištingos reputacijos reikalavimams. Ši deklaracija pateikiama merui. Savivaldybės administracija paskelbia šią informaciją viešai savivaldybės interneto svetainėje www.druskininkusavivaldybe.lt ne vėliau kaip per 10 dienų nuo deklaracijos pateikimo. Šiame punkte nurodyta informacija viešai skelbiama tol, kol Tarybos narys eina atitinkamas pareigas.
15. Tarybos narys, patekęs į situaciją, kai atliekant pareigas ar vykdant pavedimą reikia priimti sprendimą ar dalyvauti jį priimant, ar įvykdyti pavedimą, susijusį su savo (ar artimo asmens) privačiais interesais, prieš pradedant klausimo rengimą (aptarimą), svarstymą ar priėmimą, arba pačios minėtos procedūros metu, privalo:
15.1. informuoti merą ir (ar) Tarybos narius arba kitus asmenis, kurie kartu dalyvauja rengiant, svarstant ar priimant sprendimą, apie esamą interesų konfliktą ir nurodyti jį keliančias aplinkybes;
15.3. pareiškus apie nusišalinimą, nedalyvauti svarstant klausimą dėl nusišalinimo priėmimo (nepriėmimo), išeiti iš posėdžių salės (patalpos), kurioje svarstomas klausimas ir (ar) balsuojama, o jeigu pareikštasis nusišalinimas priimamas, nedalyvauti toliau svarstant interesų konfliktą keliantį klausimą ir išeiti iš posėdžio salės (patalpos);
15.4. pareiškus apie nusišalinimą, esant aplinkybėms, keliančioms nuolatinį interesų konfliktą, nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų, patikslinti arba papildyti deklaraciją, nurodant aplinkybes, dėl kurių kilo interesų konfliktas, jei tos aplinkybės nebuvo nurodytos iki klausimo svarstymo pradžios.
16. Nusišalinimo tvarka:
16.1. Tarybos posėdžio metu – Tarybai, iki posėdžio – merui, jei mero nėra, – Tarybos nariui, laikinai einančiam mero pareigas arba Tarybos nariui, pavaduojančiam merą, užtikrinančiam šio klausimo įtraukimą į Tarybos posėdžio, kuriame bus svarstomas interesų konfliktą keliantis klausimas, darbotvarkę. Taryba gali motyvuotu sprendimu, vadovaudamasi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos patvirtintais kriterijais, pareikšto nusišalinimo nepriimti ir įpareigoti Tarybos narį dalyvauti toliau svarstant šį klausimą. Taryba dėl sprendimo dėl Tarybos nario pareikšto nusišalinimo nepriėmimo balsuoja prieš pradėdama svarstyti klausimą, kuris Tarybos nariui sukelia interesų konfliktą, rezultatai pažymimi posėdžio protokole. Duomenys apie sprendimą nepriimti pareikšto nusišalinimo, kartu su svarstyto klausimo balsavimo rezultatais skelbiami savivaldybės interneto svetainėje ir per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos elektroninėmis priemonėmis pateikiami Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai jos nustatyta tvarka;
16.2. Tarybos komiteto ar komisijos posėdžio metu – jo nariams, arba iki posėdžio – atitinkamo komiteto ar komisijos pirmininkui ar laikinai jo pareigas einančiam asmeniui. Nusišalinimo priėmimas (nepriėmimas) svarstomas komiteto ar komisijos posėdyje balsuojant, o rezultatai pažymimi posėdžio protokole;
17. Tarybos nario paklausimu (toliau – paklausimas) laikomas toks savivaldybės kompetencijai priskirtas klausimas, dėl kurio Tarybos narys raštu kreipiasi į savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų, taip pat valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovus ir valstybės tarnautojus. Paklausimai turi būti įteikti atitinkamam adresatui, paklausimo kopiją pateikiant merui.
18. Savivaldybės institucijų, savivaldybės administracijos, kitų savivaldybės įstaigų, įmonių ir organizacijų vadovai ir valstybės tarnautojai į Tarybos narių paklausimus, jei jie pateikti raštu, atsako per 20 darbo dienų nuo paklausimo gavimo paklausėjui ir kopiją pateikia merui. Valstybės institucijų, kurios veikia savivaldybės teritorijoje, vadovai ir valstybės tarnautojai į Tarybos narių paklausimus atsako per jų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytą terminą.
IV SKYRIUS
TARYBOS NARIO ATLYGINIMAS IR JO MAŽINIMO TVARKA
Skyriaus pakeitimai:
Nr. T1-73, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-23, i. k. 2023-16572
20. Tarybos nariams už darbą atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas yra atlyginama (apmokama), mokant Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme nustatyto dydžio atlyginimą.
Punkto pakeitimai:
Nr. T1-73, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-23, i. k. 2023-16572
21. Savivaldybės tarybos nario atlyginimas mažinamas proporcingai savivaldybės tarybos nario to mėnesio praleistų savivaldybės tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir kolegijos, kurių narys savivaldybės tarybos narys yra, posėdžių skaičiui.
Punkto pakeitimai:
Nr. T1-73, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-23, i. k. 2023-16572
22. Tarybos narys turi teisę atsisakyti šiame reglamente nustatyto Tarybos nario atlyginimo, pateikdamas prašymą savivaldybės administracijai dėl Tarybos nario pareigų atlikimo neatlygintinai, tai yra visuomeniniais pagrindais.
23. Tarybos nario dalyvavimas Tarybos, kolegijos, komitetų ir nuolatinių komisijų posėdžiuose fiksuojamas posėdžių protokoluose arba informacinėse pažymose:
23.1. Savivaldybės tarybos posėdžių sekretorius rengia mero potvarkiu patvirtintą Tarybos posėdžių ir komitetų, nuolatinių komisijų bei Savivaldybės kolegijos posėdžių suvestinę pagal nuolatinių komisijų sekretorių pateiktą informaciją.
23.2. Suvestinė pateikiama Savivaldybės administracijos Finansų ir apskaitos skyriui už kiekvieną mėnesį iki kito mėnesio 5 kalendorinės dienos. Atlyginimas už kiekvieną praėjusį mėnesį dirbtą darbą, susijusį su Tarybos nario pareigų vykdymu, išmokamas ne vėliau kaip kiekvieno kito mėnesio 15 dieną.
23.3. Laikoma, kad Tarybos narys dalyvavo Tarybos, kolegijos, komitetų ir nuolatinių komisijų, į kuriuos Tarybos narys deleguotas Tarybos sprendimu posėdyje, kai jame dalyvavo 75 procentų ir daugiau vykusio laiko, išskyrus Tarybos nario nusišalinimo atvejus.
Punkto pakeitimai:
Nr. T1-73, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-23, i. k. 2023-16572
24. Neteko galios nuo 2023-08-24
Punkto naikinimas:
Nr. T1-73, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-23, i. k. 2023-16572
25. Savivaldybės tarybos nariui Vyriausybės nustatyta tvarka mokamos komandiruotės išlaidos kai Tarybos narys deleguojamas atstovauti savivaldybei už savivaldybės ribų.
V SKYRIUS
TARYBOS KOMITETAI IR JŲ SUDARYMAS. KOMITETŲ DARBO TVARKA
27. Komitetai sudaromi tarybai teikiamiems klausimams preliminariai nagrinėti ir išvadoms bei pasiūlymams teikti, kontroliuoti, kaip laikomasi įstatymų ir vykdomi Vyriausybės nutarimai, Tarybos, mero sprendimai.
28. Komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 3 tarybos narių Tarybos sprendimu, laikantis proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principo.
30. Tarybos komiteto, išskyrus Kontrolės komitetą, pirmininką ir jo pavaduotoją iš komiteto narių komiteto siūlymu skiria Taryba. Komiteto pirmininkas, komiteto narių siūlymu, komiteto, išskyrus Kontrolės komitetą, sprendimu, nesuėjus terminui netenka savo įgaliojimų, jeigu neatitinka Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų.
31. Komiteto pirmininku gali būti skiriamas Tarybos narys, tik atitinkantis nepriekaištingos reputacijos reikalavimus. Komiteto pirmininkui negalint eiti pareigų, jas atlieka komiteto pirmininko pavaduotojas, o jeigu jo nėra, – kitas komiteto išrinktas narys.
32. Kontrolės komitetas sudaromas iš vienodo visų Tarybos narių frakcijų, grupių ir į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių deleguotų Tarybos narių skaičiaus.
33. Kontrolės komiteto pirmininką iš komiteto narių deleguoja Tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu Tarybos posėdžių pirmininkui.
36. Kontrolės komitetas dirba pagal Tarybos patvirtintą veiklos programą. Komitetas už savo veiklą atsiskaito tarybai, Reglamento XVII skyriuje nustatyta tvarka, pateikdamas komiteto praėjusių metų veiklos ataskaitą per 5 mėnesius nuo kalendorinių metų pradžios. Komiteto veiklos ataskaitą pristato Kontrolės komiteto pirmininkas ar kitas jo įgaliotas asmuo.
37. Kontrolės komitetas svarsto Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos kitų metų veiklos plano projektą. Kontrolės komitetas teikia Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai pasiūlymus dėl šio plano papildymo ar pakeitimo. Apsvarstytą Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos veiklos plano projektą Kontrolės komitetas iki einamųjų metų lapkričio 5 d. su raštiškais Kontrolės komiteto pasiūlymais grąžina Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai elektroninėmis ryšio priemonėmis arba tiesiogiai Savivaldybės kontrolės ir audito tarnybos atstovui. Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba, atsižvelgusi į Kontrolės komiteto pasiūlymus dėl veiklos plano projekto, papildo ar pakeičia savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos veiklos plano projektą ir teikia pakartotinai svarstyti Kontrolės komitetui. Kontrolės komitetas iki einamųjų metų lapkričio 5 dienos grąžina šį plano projektą savivaldybės kontrolieriui tvirtinti.
38. Be Kontrolės komiteto Taryboje sudaromi 4 komitetai:
39. Suformavus komitetus, Tarybos sprendimu skiriami komitetų pirmininkai ir pavaduotojai iš komitetų narių, komitetų narių siūlymu.
40. Komiteto pirmininkai, o jiems nesant – komitetų pirmininkų pavaduotojai:
40.1. šaukia komitetų posėdžius, sudaro jų darbotvarkę pagal pateiktus sprendimų projektus ir kitą su jų rengimu susijusią medžiagą;
40.4. duoda komitetų nariams pavedimus, pateikia jiems medžiagą ir dokumentus, susijusius su komiteto veikla;
41. Komiteto posėdžiai yra teisėti, jei juose dalyvauja daugiau kaip pusė visų komiteto narių. Komitetai pagal savo kompetenciją priima rekomendacinius sprendimus.
43. Komitetų pirmininkai, šaukdami komitetų posėdžius, jų darbotvarkes ne vėliau kaip iki Vietos savivaldos įstatyme nustatytos posėdžių darbotvarkės viešinimo datos. Komitetų posėdžių darbotvarkės gali būti papildytos ar pakeistos komitetų sprendimu, komitetų pirmininko siūlymu. Informacija apie savivaldybės tarybos komitetų posėdžių laiką, svarstyti parengtus klausimus (darbotvarkes) ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki komitetų posėdžių pradžios Tarybos posėdžių sekretorius paskelbia savivaldybės interneto svetainėje. Taip pat apie komiteto posėdžio laiką ir svarstyti parengtus klausimus ir susijusią medžiagą ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas iki komiteto posėdžio pradžios Tarybos posėdžių sekretorius elektroniniu paštu siunčia pranešimą visiems komiteto nariams ir suinteresuotiems asmenims.
44. Sprendimai komitetuose priimami komiteto posėdyje dalyvaujančių komiteto narių balsų dauguma. Balsams pasiskirsčius po lygiai, lemia komiteto pirmininko balsas.
45. Komitetų posėdžiai, išskyrus uždarus posėdžius, transliuojami ir skelbiami savivaldybės interneto svetainėje tiesiogiai ir komitetų posėdžių garso ir vaizdo įrašai Dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose.
46. Kai Komiteto posėdžio metu daromas garso ir vaizdo įrašas, surašoma Komiteto posėdžio garso ir vaizdo įrašo informacinė pažyma, kuri laikoma komiteto posėdžio protokolu (2 priedas). Informacinėje pažymoje nurodoma komiteto posėdžio data, komiteto posėdžio pradžios ir pabaigos laikas, pirmininkas, komiteto posėdyje dalyvaujantys komiteto nariai ir kiti dalyviai, posėdžio metu komiteto priimti sprendimai. Komiteto posėdžio garso ir vaizdo įrašo informacinė pažyma įkeliama į Dokumentų valdymo sistemą (toliau – DVS). Komitetų posėdžių garso ir vaizdo įrašai saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami viešai savivaldybės interneto svetainėje.
47. Kai garso ir vaizdo įrašo dėl techninių priežasčių nėra galimybių daryti, surašomas komiteto posėdžio protokolas, kurį pasirašo komiteto pirmininkas, o jo nesant, – komiteto pirmininko pavaduotojas ar komiteto narys, pirmininkavęs posėdžiui.
48. Keli komitetai savo iniciatyva jų pirmininkų susitarimu gali sušaukti bendrą posėdį. Bendram posėdžiui vadovauja vieno iš komitetų pirmininkas. Sprendimai priimami visų komitetų narių, dalyvaujančių posėdyje, balsų dauguma.
49. Komitetų posėdžiuose patariamojo balso teise gali dalyvauti jiems nepriklausantys tarybos nariai, savivaldybės kontrolierius, taip pat suinteresuoti asmenys, t.y. visuomenės atstovai – seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai, ekspertai, valstybės tarnautojai ir kiti suinteresuoti asmenys. Šiame punkte nurodyti asmenys turi teisę komitetų posėdžiuose pareikšti nuomonę savo kompetencijos klausimais.
50. Kai komiteto posėdyje svarstomas su valstybės, tarnybos ar komercine paslaptimi susijęs klausimas, komitetas gali nuspręsti jį nagrinėti uždarame posėdyje.
51. Suinteresuoti asmenys, pageidaujantys dalyvauti komiteto posėdyje, turi užsiregistruoti likus ne mažiau nei 24 val. iki komiteto posėdžio pas Tarybos posėdžių sekretorių, pateikdami motyvuotą prašymą, asmens dokumentą arba, jei atstovauja juridinį asmenį, teisę atstovauti juridinį asmenį įrodantį dokumentą. Norintys pasisakyti asmenys, užsiregistruodami privalo nurodyti, dėl kurio darbotvarkės klausimo pageidauja pasisakyti. Komiteto pirmininkas turi teisę leisti pasisakyti posėdyje dalyvaujantiems asmenims.
52. Tarybos narys privalo dalyvauti Komiteto posėdžiuose. Jeigu tarybos narys negali dalyvauti Komiteto posėdyje, apie tai jis turi pranešti Tarybos posėdžio sekretoriui ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną.
VI SKYRIUS
TARYBOS KOMISIJOS IR JŲ SUDARYMO TVARKA
54. Taryba savo įgaliojimų laikui sudaro Etikos komisiją ir Antikorupcijos komisiją, kurios vykdo Vietos savivaldos įstatyme nustatytas funkcijas. Šios komisijos sudaromos iš 9 narių, tai yra 6 Tarybos narių, laikantis proporcinio Tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principo ir 3 gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovų. Šių komisijų sudėtis, išlaikant proporcinio Tarybos daugumos ir mažumos atstovavimo principą, turi būti pakeista ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo Tarybos daugumos ir mažumos pasikeitimo.
55. Etikos komisijos pirmininką iš šios komisijų narių – Tarybos narių – deleguoja Tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu Tarybos posėdžio pirmininkui. Šios komisijos pirmininko pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš šios komisijos narių – Tarybos narių daugumos – skiria Taryba. Jeigu Tarybos opozicija per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos Tarybos posėdžio sušaukimo dienos nedeleguoja Etikos komisijos pirmininko arba deleguoja Tarybos narį, neatitinkantį Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba jeigu nėra paskelbta Tarybos opozicija, Etikos komisijos pirmininką Taryba komisijos narių siūlymu skiria iš šios komisijos narių – Tarybos narių mažumos. Jeigu visi Tarybos nariai sudaro Tarybos daugumą, Etikos komisija, sudaryta iš Tarybos daugumos atstovų, veikia tol, kol Taryboje susidaro Tarybos mažuma ar Tarybos opozicija.
56. Antikorupcijos komisijos pirmininką iš šios komisijos narių deleguoja Tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu Tarybos posėdžio pirmininkui. Šios komisijos pirmininko pavaduotoją komisijos narių siūlymu iš šios komisijos narių – Tarybos narių daugumos – skiria Taryba. Jeigu Tarybos opozicija per 2 mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos Tarybos posėdžio sušaukimo dienos nedeleguoja Antikorupcijos komisijos pirmininko arba deleguoja Tarybos narį, neatitinkantį Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnyje nustatytų reikalavimų, arba jeigu nėra paskelbta Tarybos opozicija, Antikorupcijos komisijos pirmininką Taryba komisijos narių siūlymu skiria iš šios komisijos narių – Tarybos narių mažumos. Jeigu visi Tarybos nariai sudaro Tarybos daugumą, Antikorupcijos komisija, sudaryta iš Tarybos daugumos atstovų, veikia tol, kol Taryboje susidaro Tarybos mažuma ar Tarybos opozicija.
57. Antikorupcijos komisija dalyvauja atliekant savivaldybės institucijų parengtų teisės aktų projektų antikorupcinį vertinimą tokia tvarka:
57.1. Tarybos iniciatyva – Tarybai protokoliniu sprendimu įpareigojus ją dalyvauti konkretaus teisės akto projekto antikorupciniame vertinime;
58. Etikos ir Antikorupcijos komisijų atsakingųjų sekretorių pareigas atlieka mero paskirti Valstybės tarnautojai, šios funkcijos įrašomos į jų pareigybių aprašymus.
59. Tarybos sprendimu arba mero siūlymu gali būti sudaromos nuolatinės (tos kadencijos laikotarpiui) bei laikinosios (atskiriems klausimams nagrinėti) komisijos:
59.1. Tarybos įgaliojimų laikui sudaroma Peticijų komisija pagal Lietuvos Respublikos peticijų įstatymą (toliau – Peticijų įstatymas), kuri nagrinėja gautas peticijas, ir teikia Tarybai išvadas dėl peticijoje išdėstytų reikalavimų ir siūlymų tenkinimo, vadovaudamasi Druskininkų savivaldybės Peticijų komisijos nuostatais ir kitais teisės aktais.
60. Tarybos sudaromų komisijų nariais gali būti Tarybos nariai, valstybės tarnautojai, darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, ekspertai, gyvenamųjų vietovių bendruomenių atstovai – seniūnaičiai, išplėstinės seniūnaičių sueigos deleguoti atstovai, visuomenės atstovai (Lietuvos Respublikoje įregistruotų viešųjų juridinių asmenų, išskyrus valstybės ar savivaldybės institucijas ar įstaigas, įgalioti atstovai), bendruomeninių organizacijų atstovai, kiti savivaldybės gyventojai.
61. Komisijų, išskyrus Etikos komisijos ir Antikorupcijos komisijos, pirmininko ir pavaduotojo kandidatūras iš komisijos narių tvirtina Taryba. Komisijų pirmininkai prieš terminą netenka savo įgaliojimų, jeigu neatitinka Vietos savivaldos įstatymo 11 straipsnio reikalavimų.
62. Jeigu Komisijos narys negali dalyvauti komisijos posėdyje, apie tai jis raštu arba kitais būdais turi pranešti Komisijos sekretoriui ne vėliau kaip prieš 1 darbo dieną.
63. Komisijų posėdžiuose patariamojo balso teise gali dalyvauti joms nepriklausantys Tarybos nariai, suinteresuoti asmenys. Tarybos nariai, suinteresuoti asmenys, norintys dalyvauti komisijos posėdžiuose, Komisijos pirmininkui pateikia motyvuotą prašymą, nurodydami, kokiame komisijos posėdyje nori dalyvauti, koks komisijoje svarstomas klausimas juos domina, ar norės pasisakyti svarstomu klausimu. Komisijos pirmininkas turi teisę leisti pasisakyti posėdyje Tarybos nariui ar suinteresuotam asmeniui, jeigu jis pageidauja.
64. Tarybos nariai deleguojami į:
64.1. Regiono plėtros tarybos kolegiją. Įgaliojimai deleguotiems tarybos nariams suteikiami Tarybos įgaliojimų laikui, Tarybai priimant sprendimus. Jeigu Tarybos sprendime nenurodyta kaip deleguotas asmuo privalo balsuoti, laikoma, kad sprendimus priima savo nuožiūra, laikydamasis racionalumo ir teisėtumo principų. Siūlyti kandidatus į regiono plėtros tarybos kolegiją, įstatymų nustatytas komisijas ir kt. turi teisę visi Tarybos nariai, jeigu įstatymai ar kiti teisės aktai nenustato specialių delegavimo taisyklių;
VII SKYRIUS
TARYBOS DAUGUMA, TARYBOS MAŽUMA, TARYBOS OPOZICIJA, TARYBOS FRAKCIJOS IR GRUPĖS
65. Savo politiniams tikslams įgyvendinti Tarybos nariai gali sudaryti Tarybos daugumą, Tarybos mažumą, Tarybos opoziciją, jungtis į frakcijas ar Tarybos narių grupes šio Reglamento nustatyta tvarka.
66. Tarybos dauguma – Tarybos narių frakcija (-os) ir (ar) Tarybos narių grupė (-ės), ir (ar) į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję Tarybos nariai, Tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, pateikusi (-ios) savo veiklos programą ir sudaryta (-os) iš daugiau kaip pusės visų Tarybos narių.
67. Tarybos mažuma – Tarybos daugumai nepriklausančios Tarybos narių frakcija (-os) ir (ar) Tarybos narių grupė (-ės), ir (ar) į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję Tarybos nariai.
68. Tarybos opozicija – Tarybos mažumai priklausančių ir Tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, opozicinėmis pasiskelbusių Tarybos narių frakcijų, Tarybos narių grupių, į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių Tarybos narių visuma, pateikusi savo veiklos kryptis.
69. Išrinkti Tarybos nariai gali jungtis į frakcijas ar tarybos narių grupes. Tarybos nariai į frakcijas ar grupes jungiasi laisva valia. Frakciją ar grupę gali sudaryti pagal vieną sąrašą išrinkti Tarybos nariai, arba pagal kelis sąrašus išrinkti Tarybos nariai ir dalis vieno rinkimų sąrašo Tarybos narių. Kiekvienas tarybos narys gali priklausyti tik vienai frakcijai ar tarybos narių grupei. Tarybos narys(-iai), neįsiregistravęs(-ę) į frakcijas ar grupes, laikomas(-i) Tarybos nariu(-iais), neįeinančiu (-iais) į frakcijas ir grupes.
70. Frakcija paskelbiama Tarybos posėdyje ne mažiau kaip 2 tarybos nariams viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaravus, kad veiklą Taryboje tęsia susivieniję į frakciją. Pareiškime taip pat turi būti nurodyta frakcijos pavadinimas, jos sudėtis, vadovo vardas bei pavardė. Taip pat pareiškime nurodoma ar tai yra daugumos, ar opozicinė frakcija.
71. Tarybos narių grupė paskelbiama Tarybos posėdyje kai Tarybos nariai, nepriklausantys Tarybos narių frakcijai, Tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaruoja, kad veiklą Taryboje tęsia grupėje. Pareiškimą pasirašo ne mažiau kaip 2 Tarybos nariai. Pareiškime taip pat turi būti nurodyta grupės pavadinimas, jos sudėtis, vadovo vardas bei pavardė. Taip pat pareiškime nurodoma ar tai yra daugumos, ar opozicinė grupė.
VIII SKYRIUS
TARYBOS MAŽUMOS VALANDA
73. Ne rečiau kaip kartą per pusę metų vieno iš Tarybos posėdžių pabaigoje yra organizuojama Tarybos mažumos valanda. Mažumos valandos trukmė – viena valanda.
74. Tarybos mažumos valandos metu tarybos mažumos atstovai turi teisę užduoti klausimų merui, vicemerams, administracijos direktoriui, komitetų pirmininkams ir/ar jų pavaduotojams, komisijų pirmininkams ir/ar jų pavaduotojams ir gauti į juos atsakymus. Jeigu posėdžio dieną nurodyti asmenys eina pareigas, jie tarybos mažumos valandoje privalo dalyvauti ir atsakyti į jiems užduotus klausimus.
75. Jeigu Tarybos mažumos valanda trunka ilgiau nei vieną valandą, Tarybos posėdžio pirmininkas su Tarybos pritarimu gali pratęsti tarybos mažumos valandos laiką arba perkelti Tarybos mažumos valandą į kitą eilinį Tarybos posėdį. Šiuo atveju Tarybos mažumos valandos pratęsimui skiriamas laikas kito Tarybos posėdžio pabaigoje.
76. Pirmiausia teisę užduoti iki dviejų klausimų turi opozicijos lyderis, po to – kiti Tarybos mažumos atstovai. Tarybos mažumos atstovams uždavus visus klausimus, jeigu Taryba nenusprendžia kitaip, sudaroma galimybė Tarybos daugumos atstovams užduoti klausimų.
IX SKYRIUS
TARYBOS MAŽUMOS DARBOTVARKĖ
78. Kartą per pusę metų į vieną Tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukti klausimus turi teisę Tarybos mažuma. Į darbotvarkę privalomai įtraukiami ir svarstomi visi Tarybos mažumos siūlomi klausimai, atitinkantys šiame Reglamente ir Vietos savivaldos įstatyme nustatytus reikalavimus Tarybos sprendimų projektams.
X SKYRIUS
TARYBOS OPOZICIJOS LYDERIS
80. Tarybos opozicijos lyderis (toliau – Opozicijos lyderis) – ne mažiau kaip pusės Tarybos narių, priklausančių Tarybos opozicijai, Tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, deklaruotas Tarybos opozicijai atstovaujantis Tarybos narys.
81. Opozicijos lyderis atlieka Vietos savivaldos įstatyme ir Reglamente jam pavestas funkcijas, turi Vietos savivaldos įstatyme ir šiame Reglamente nustatytas teises.
82. Opozicijos lyderio funkcijos:
83. Opozicijos lyderio teisės:
83.1. Siūlyti Tarybos posėdžio metu tvirtinant posėdžio darbotvarkę Tarybos sprendimu papildyti ar pakeisti parengtą Tarybos posėdžio darbotvarkės projektą, jeigu dėl siūlomų papildomai įtraukti klausimų sprendimų projektai yra įregistruoti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki posėdžio pradžios, išskyrus Vietos savivaldos įstatyme numatytas išimtis.
83.2. Tarybos posėdžio metu pirmam užduoti klausimus pranešėjams ir pirmam pasisakyti kiekvienu svarstomu darbotvarkės klausimu.
83.4. Siūlyti kolegijai svarstyti Tarybos mažumos valandos ir Tarybos mažumos darbotvarkės svarstymo datas.
XI SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS KOLEGIJA
84. Tarybos įgaliojimų laikui iš mero, vicemero(-ų), savivaldybės administracijos direktoriaus, Tarybos komitetų pirmininkų, Etikos komisijos pirmininko, Antikorupcijos komisijos pirmininko ir opozicijos lyderio Tarybos sprendimu sudaroma savivaldybės kolegija (toliau – kolegija).
85. Kolegija yra Tarybos patariamasis organas, kurio posėdžiams pirmininkauja meras. Kai meras negali eiti pareigų (atostogų, ligos ar kitais atvejais) arba kitais atvejais – mero pavedimu, kolegijos posėdžiams pirmininkauja vicemeras arba laikinai mero pareigas einantis Tarybos narys .
87. Kolegija paprastai:
87.1. analizuoja savivaldybės teritorijoje esančių valstybės institucijų padalinių veiklą, teikia siūlymus Tarybai dėl šių padalinių veiklos gerinimo ir jų vadovų išklausymo;
87.4. svarsto klausimus dėl mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų pareigybių skaičiaus nustatymo;
87.5. susipažįsta su specialiųjų ir detaliųjų planų projektais, dėl jų gali teikti rekomendacijas merui;
87.6. svarsto savivaldybės įstaigų metinių ataskaitų rinkinius ir savivaldybės valdomų įmonių metinių finansinių ataskaitų rinkinius, metinius pranešimus ir (arba) veiklos ataskaitas;
88. Kolegijos posėdžius pagal poreikį šaukia meras, jam nesant arba mero pavedimu - vicemeras ar laikinai mero pareigas einantis Tarybos narys. Jis sudaro kolegijos posėdžio darbotvarkę, ir projektą ne vėliau kaip prieš dvi darbo dienas iki posėdžio dienos Tarybos posėdžių sekretorius elektroniniu paštu išsiunčia kolegijos nariams, kolegijos posėdį šaukiančio asmens kviestiems asmenims, ir paskelbia savivaldybės interneto svetainėje.
90. Kolegijos svarstomais klausimais sprendimai priimami balsavimu. Jeigu Kolegijos nariams balsuojant balsai pasidalija po lygiai, lemiamu balsu laikomas posėdžio pirmininko balsas.
91. Kolegijos sprendimai gali būti tokie:
92. Balsavimo rezultatai, kiekvieno balsavusio ir nebalsavusio kolegijos nario pavardė fiksuojami kolegijos posėdžio protokole.
93. Kolegijos posėdis gali vykti kontaktiniu būdu, nuotoliniu būdu ar mišriu būdu (daliai kolegijos narių fiziškai susirenkant į kolegijos posėdį, o kitai daliai kolegijos narių dalyvaujant nuotoliniu būdu). Nuotoliniu būdu ar mišriu būdu priimant kolegijos sprendimus, turi būti užtikrintas kolegijos nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas.
XII SKYRIUS
TARYBOS POSĖDŽIAI
94. Pirmasis Tarybos posėdis šaukiamas Vietos savivaldos įstatymo nustatyta tvarka. Pirmąjį naujai išrinktos Tarybos posėdį šaukia savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas, ne anksčiau kaip ankstesnės kadencijos Tarybos įgaliojimų dieną ir ne vėliau kaip praėjus 7 kalendorinėms dienoms nuo ankstesnės kadencijos Tarybos įgaliojimų paskutinės dienos, kuri nustatoma vadovaujantis Konstitucijos 119 straipsniu. Jeigu buvo surengti pakartotiniai rinkimai – ne vėliau kaip per dvi savaites po galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo.
95. Pirmajam naujai išrinktos Tarybos posėdžiui pirmininkauja savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas arba jo įgaliotas savivaldybės rinkimų komisijos narys. Apie pirmojo posėdžio sušaukimo laiką ir vietą savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas ne vėliau kaip prieš 14 dienų paskelbia savivaldybės interneto svetainėje.
97. Pirmajame naujai išrinktos Tarybos posėdyje:
98. Jeigu pirmajame Tarybos posėdyje meras neprisiekia, Taryba priima sprendimą dėl kito posėdžio datos.
99. Pirmajame išrinktos naujos Tarybos posėdyje posėdžio pirmininkui gali būti įteikiami vieši pareiškimai dėl Tarybos narių vienijimosi į Tarybos narių frakcijas ir (ar) grupes, dėl Tarybos daugumos ir Tarybos opozicijos sudarymo.
100. Per du mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos Tarybos posėdžio sušaukimo dienos turi būti sudaryti Tarybos komitetai ir paskirti šių komitetų pirmininkai, sudarytos Vietos savivaldos įstatyme nustatytos komisijos ir paskirti šių komisijų pirmininkai.
101. Tarybos posėdžius, išskyrus pirmąjį, prireikus, bet ne rečiau kaip kas 3 mėnesiai šaukia meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys. Tarybos posėdžiai yra teisėti, jeigu juose dalyvauja išrinktų tarybos narių dauguma.
102. Tarybos posėdžio sušaukimą taip pat gali inicijuoti 1/3 visų tarybos narių. Meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys, privalo sušaukti posėdį, jeigu to raštu reikalauja ne mažiau kaip 1/3 išrinktų Tarybos narių, pateikdami svarstytinus klausimus ir jų sprendimų projektus, ne vėliau kaip per dvi savaites nuo Tarybos narių reikalavimo gavimo. Jeigu per nustatytą laiką meras ar laikinai Tarybos paskirtas tarybos narys Tarybos posėdžio nesušaukia, jį gali sušaukti 1/3 visų Tarybos narių.
103. Apie Tarybos posėdžio laiką meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys (pavaduojantis merą), ne vėliau kaip likus 3 darbo dienoms iki posėdžio pradžios praneša visiems Tarybos nariams.
104. Gyventojams, seniūnui ir seniūnaičiui, kai svarstomi klausimai yra susiję su jų atstovaujama gyvenamosios vietovės bendruomene, taip pat seniūnui ir vietos gyventojų apklausos iniciatyvinės grupės atstovui (-ams), kai svarstomi vietos gyventojų apklausos rezultatai ar klausimai dėl vietos gyventojų apklausai pateikto (-ų) klausimo (-ų) apie Tarybos posėdžio laiką bei jame numatomus svarstyti klausimus, pranešama elektroniniu paštu ir (ar) telefonu, o posėdžio darbotvarkė ir sprendimų projektai skelbiami savivaldybės interneto svetainėje, adresu: www.druskininkusavivaldybe.lt, ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas iki Tarybos posėdžio.
Tarybai nusprendus, bet kuris Tarybos sprendimo projektas gali būti pateikiamas visuomenei viešai svarstyti savivaldybės interneto svetainėje.
Gyventojai atsiliepimus bei pastabas dėl parengtų projektų gali pateikti raštu Tarybos posėdžiui sekretoriui.
105. Seniūnaičių sueigos ir išplėstinės seniūnaičių sueigos priimti rekomendaciniai sprendimai turi būti įvertinti atitinkamos savivaldybės institucijos:
105.1. jeigu seniūnaičių sueigos ar išplėstinės seniūnaičių sueigos priimtų rekomendacinių sprendimų vertinimas yra Tarybos kompetencija, meras sudaro darbo grupę, kuri parengia motyvuotą Tarybos sprendimo projektą dėl seniūnaičių sueigos ar išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimo vertinimo. Meras teikia svarstyti šiame papunktyje nurodytą Tarybos sprendimo projektą bendra tvarka artimiausiam Tarybos posėdžiui;
105.2. jeigu Seniūnaičių sueigos ar išplėstinės seniūnaičių sueigos priimtų rekomendacinių sprendimų vertinimas yra savivaldybės mero kompetencija, meras sudaro darbo grupę, kuri pateikia merui savo išvadas dėl seniūnaičių sueigos ar išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimo ir parengia motyvuotą mero potvarkį dėl seniūnaičių sueigos ar išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimo vertinimo;
107. Jeigu Tarybos narys negali atvykti į posėdį, apie tai jis raštu arba kitais būdais praneša Tarybos posėdžių sekretoriui ne vėliau kaip prieš vieną dieną, nurodydamas priežastį. Pateisinamomis, posėdžių nedalyvavimo priežastimis, laikomos: laikinasis nedarbingumas, komandiruotė, atostogos (tokios jų rūšys, kurios apibrėžtos Lietuvos Respublikos norminiuose aktuose), stažuotė, kvalifikacijos kėlimas, artimųjų giminaičių ligos ar mirties atvejai, išvykimas į teismą ir teisėsaugos ar kontrolės funkcijas atliekančias institucijas, išvykimas į sveikatos priežiūros įstaigą, nelaimingas atsitikimas, neatleidimas nuo tiesioginio darbo ar pareigų bet kurioje institucijoje, įstaigoje, įmonėje ar organizacijoje dėl su darbo specifika susijusių priežasčių.
108. Jeigu paaiškėja, kad nebus kvorumo, meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra, – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys, šio Reglamento nustatyta tvarka numato kitą posėdžio datą ir apie tai praneša Tarybos nariams bei paskelbia savivaldybės interneto svetainėje.
109. Tarybos nariui praleidus iš eilės 3 Tarybos posėdžius be pateisinančios priežasties, posėdžio pirmininkas apie tai informuoja Etikos komisiją.
110. Į Tarybos posėdžius Tarybos posėdžius šaukiantis asmuo kviečia vicemerą (-us), savivaldybės kontrolierių, savivaldybės administracijos direktorių, klausimus posėdžiui rengusių komisijų pirmininkus (arba jų įgaliotus komisijų narius), jeigu jie nėra Tarybos nariai, savivaldybės administracijos struktūrinių, struktūrinių teritorinių padalinių vadovus arba jų atstovus bei kiti su svarstomais klausimais tiesiogiai susijusius asmenis. Apie tarybos posėdžius ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas informuojamas Vyriausybės atstovas Vilniaus ir Alytaus apskrityse, pateikiant jam posėdžio darbotvarkę ir sprendimų projektus.
Tarybai svarstant dėl pasiūlymų valstybės institucijoms dėl savivaldybės teritorijoje esančių šių institucijų padalinių veiklos gerinimo teikimo Tarybos posėdį šaukiantis asmuo į Tarybos posėdį gali kviesti šios valstybės institucijos padalinio vadovą, prireikus jis išklausomas tarybos posėdyje. Tarybos pasiūlymai įforminami priimant sprendimą. Sprendimo kopija pateikiama savivaldybės teritorijoje esančio valstybės institucijos padalinio vadovui.
111. Tarybos posėdžiai yra atviri. Posėdžio pirmininkas turi teisę leisti posėdyje pasisakyti kviestiesiems ir kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims. Jeigu Tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, jiems leidžiama kalbėti iki 2 minučių ir užduoti klausimus pranešėjams. Suinteresuotas asmuo pranešėjui gali užduoti 1 klausimą. Atsižvelgiant į svarstomo klausimo svarbą posėdžio pirmininkas gali leisti užduoti daugiau klausimų.
113. Jeigu dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino Tarybos posėdžiai negali vykti Tarybos nariams posėdyje dalyvaujant fiziškai, Tarybos posėdžiai gali vykti nuotoliniu būdu realiuoju laiku elektroninių ryšių priemonėmis (toliau – nuotolinis būdas). Nuotoliniu būdu vyksiančiame Tarybos posėdyje svarstytini sprendimų projektai rengiami ir posėdis vyksta laikantis visų Vietos savivaldos įstatyme nustatytų reikalavimų ir užtikrinant Vietos savivaldos įstatyme nustatytas Tarybos nario teises. Nuotoliniu būdu priimant Tarybos sprendimus, turi būti užtikrinamas Tarybos nario tapatybės ir jo balsavimo rezultatų nustatymas. Nuotoliniu būdu vykstančiame Tarybos posėdyje svarstant klausimą, dėl kurio Vietos savivaldos įstatymas nustato slaptą balsavimą, klausimo svarstymas vyksta nuotoliniu būdu, o sprendimo priėmimui klausimo svarstyme daroma pertrauka, kurios metu fiziškai vykdomas slaptas balsavimas. Įvykus slaptam balsavimui, klausimo svarstymas tęsiamas, nuotoliniu būdu priimant sprendimą pagal slapto balsavimo rezultatus.
114. Kai posėdyje svarstomas klausimas, kuriame yra valstybės, tarnybos, komercinę paslaptį sudarančios informacijos, ar su asmens duomenimis ir (ar) privačiu gyvenimu susijęs klausimas, Taryba juos nagrinėja uždarame posėdyje.
115. Tarybos posėdžiams pirmininkauja meras, o kai jis negali eiti pareigų arba jo nėra – laikinai Tarybos paskirtas Tarybos narys.
116. Posėdžio pirmininkas:
116.1. jeigu posėdyje dalyvauja išrinktų Tarybos narių dauguma, skelbia posėdžio pradžią ir teikia tvirtinti Tarybos posėdžio darbotvarkės projektą. Tarybos narių dauguma fiksuojama, tarybos nariams užsiregistravus registravimosi kortele, skirta dalyvio identifikavimui registruojantis į elektroninę balsavimo sistemą (įdedant ją į kortelės skaitytuvą). Nesant techninių galimybių naudotis elektronine balsavimo sistema, iš Tarybos narių siūlo išrinkti balsų skaičiavimo atstovus.
116.3. suteikia žodį svarstomo klausimo pranešėjams, Tarybos nariams, savivaldybės kontrolieriui, administracijos direktoriui, komitetų ir komisijų pirmininkams ar jų įgaliotiems atstovams, kviestiesiems ir kitiems posėdyje dalyvaujantiems asmenims, Vyriausybės atstovui Vilniaus ir Alytaus apskrityse, vadovauja klausimų svarstymo eigai;
116.4. leidžia užduoti klausimų pranešėjui ir kalbėti, jeigu Tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis;
116.8. pagal svarstymo rezultatus formuluoja klausimus balsavimui, vadovaudamasis šio Reglamento nustatyta balsavimo tvarka, remdamasis elektroninės balsavimo sistemos rodmenimis arba jei balsavimas vyksta ne elektronine balsavimo sistema, pagal balsų skaičiuotojų pateiktus duomenis, skelbia balsavimo rezultatus;
116.9. duoda Tarybos nariams pastabas, jeigu jie nesilaiko šio Reglamento arba kelia triukšmą salėje, įžeidinėja Tarybą, Tarybos narius, kitus asmenis ar kitaip trukdo Tarybos darbui;
116.10. pasiūlo Tarybai pašalinti iš posėdžių salės kviestuosius arba kitus asmenis, jeigu jie trukdo posėdžiui;
117. Į patvirtintą darbotvarkę įrašytus klausimus tarybos posėdyje pristato jų rengėjai. Gali būti numatytas ir papildomas pranešėjas.
118. Posėdžio pirmininkas posėdyje svarstomiems klausimams pristatyti pranešėjui priklausomai nuo svarstomo klausimo apimties paprastai skiria 3 minutes , esant poreikiui posėdžio pirmininkas pristatymo laiką gali pratęsti.
119. Pristatęs klausimą Tarybai pranešėjas atsako į Tarybos narių klausimus. Tarybos narys savo, frakcijos ar grupės vardu gali pateikti klausimą, trunkantį 2 minutes. Klausimą tarybos narys pateikia iš Tarybos nario vietos posėdžių salėje.
120. Tarybos narys kiekvienu svarstomu klausimu gali pasisakyti vieną kartą. Tarybos nario pasisakymui skiriamos 3 minutės. Tarybos narys pasisako iš Tarybos nario vietos posėdžių salėje.
121. Opozicijos lyderis turi pirmumo teisę užduoti klausimų ir pasisakyti Tarybos posėdyje svarstomais klausimais.
122. Jeigu Tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, posėdžio pirmininkas jiems leidžia kalbėti iki 3 minučių.
123. Posėdžio pirmininkas turi teisę leisti posėdyje kalbėti kviestiems asmenims. Jeigu Tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, posėdžio pirmininkas jiems leidžia užduoti klausimus pranešėjams ir kalbėti iki 3 minučių.
124. Tarybos posėdyje kiekvienu svarstomu klausimu turi teisę pasisakyti Vyriausybės atstovas Vilniaus ir Alytaus apskrityse apskrityje arba jo įgaliotas atstovas.
125. Tarybos nariai, kurie buvo pasiruošę kalbėti, bet jiems nebuvo suteiktas žodis, pastabas ir pasiūlymus svarstomais klausimais posėdžio pirmininkui gali pateikti raštu. Jie pridedami prie posėdžio protokolo.
126. Baigus diskusijas kiekvienu svarstomu klausimu yra priimamas Tarybos sprendimas, teikiant jį balsavimui. Balsavimo pradžią skelbia posėdžio pirmininkas. Balsuojant replikos ir pastabos dėl balsavimo motyvų neleidžiamos. Jei Tarybos narys per atviro balsavimo elektroninėje sistemoje nustatytą laiką dėl techninių ar kitų kliūčių balsuoti nesuspėjo, jis gali iš karto po balsavimo (ne vėliau kaip iki kito klausimo nagrinėjimo pradžios) žodžiu pareikšti, kaip balsuoja. Šis žodinis Tarybos nario pareiškimas yra įtraukiamas į posėdžio protokolą, o balsas įskaitomas į balsų visumą.
128. Tarybos sprendimas apsiriboti klausimo svarstymu arba jį atidėti įforminamas protokoliniu sprendimu.
129. Tarybos sprendimai priimami atviru arba slaptu balsavimu. Balsuoti gali tik posėdyje dalyvaujantys, užsiregistravę registravimosi kortele, skirta dalyvio identifikavimui registruojantis į balsavimo sistemą, tarybos nariai. Neturintys registravimosi kortelės, skirtos dalyvio identifikavimui registruojantis į balsavimo sistemą, arba neužsiregistravę elektroninio balsavimo sistemoje, laikomi nedalyvaujantys tarybos posėdyje. Balsuojama „už“, „prieš“ arba „susilaikoma“. Tarybos narys privalo nebalsuoti Tarybos posėdyje, kai jo balsavimas svarstomu klausimu prieštarauja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymui. Kitais atvejais Tarybos nariui nebalsavus „už“, „prieš“ arba „susilaikoma“ laikoma, kad Tarybos narys svarstant atitinkamą klausimą nedalyvavo tarybos posėdyje.
130. Balsavimui gali būti pateiktas vienas arba keli alternatyvūs siūlymai. Alternatyvūs siūlymai paprastai pateikiami balsavimui pagal pateikimo svarstyti eilę.
131. Jei pateiktas vienas siūlymas, balsuojama „už“, „prieš“ arba „susilaikoma“. Jei pateikta daugiau alternatyvių siūlymų, balsuojama „už pirmąjį siūlymą“, „už antrąjį siūlymą“ ir t. t. Sprendimas laikomas priimtu už kurį siūlymą balsavo dauguma Tarybos narių.
132. Dėl Tarybos posėdžiuose svarstomų klausimų balsuojama atvirai, išskyrus atvejus, numatytus Vietos savivaldos įstatyme ir šiame reglamente. Balsuojama elektronine balsavimo sistema arba nesant techninių galimybių pasinaudoti elektronine balsų skaičiavimo sistema (neveikiant tarybos nario registravimosi kortelei, skirtai dalyvio identifikavimui registruojantis į balsavimo sistemą, kortelių skaitytuvui ar elektroninio balsavimo sistemai) rankos pakėlimu. Tarybos narys balsuoja tik iš jam paskirtos vietos tarybos posėdžių salėje. Balso teisė negali būti perduota kitiems asmenims, Tarybos narys negali balsuoti už kitą Tarybos narį.
Kai elektroninė balsavimo sistema neveikia arba kai balsuojama procedūriniais klausimais, balsuojama rankos pakėlimu, balsus skaičiuoja Tarybos posėdžių sekretorius, garsiai paskelbdamas rezultatus.
133. Slaptai balsuojama Vietos savivaldos įstatyme ir šiame Reglamente numatytais atvejais. Slaptai balsuojama, kai sprendžiamas Tarybos nario, mero įgaliojimų netekimo nesuėjus terminui ar nepasitikėjimo vicemeru, savivaldybės administracijos direktoriumi klausimas.
Esant 1/3 visų Tarybos narių siūlymui ir daugumos Tarybos posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių pritarimui, kuris išreiškiamas balsuojant, Tarybos posėdžio pirmininkas skelbia, kad bus balsuojama slaptai ir tais atvejais, kai skiriami Kontrolės komiteto pirmininkas, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotojas, Etikos komisijos pirmininkas, Antikorupcijos komisijos pirmininkas, sprendžiamas nepasitikėjimo Kontrolės komiteto pirmininku, Kontrolės komiteto pirmininko pavaduotoju, Etikos komisijos pirmininku, Antikorupcijos komisijos pirmininku klausimas.
134. Slapto balsavimo organizavimui išrenkama balsų skaičiavimo komisija, kuri sudaroma iš trijų narių, laikantis proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principo.
135. Už balsavimo organizavimą yra atsakinga Tarybos išrinkta balsų skaičiavimo komisija. Balsų skaičiavimo komisijos nariai išsirenka komisijos pirmininką ir sekretorių.
136. Šiuo būdu paprastai balsuojama pertraukos metu naudojant specialios formos slapto balsavimo biuletenius. Slapto balsavimo biuletenius parengia Tarybos posėdžių sekretorius, biuletenio formą tvirtina Taryba, o Tarybos nariams juos išduoda balsų skaičiavimo komisija. Biuletenis antspauduojamas Tarybos antspaudu. Balsuojant specialios formos balsavimo biuleteniais, balsavimo vietoje turi būti balsadėžė.
137. Kiekvienas Tarybos narys patvirtintame slapto balsavimo biuletenyje pažymi, kaip jis balsuoja. Negaliojančiais pripažįstami nepatvirtinto pavyzdžio biuleteniai, neužpildyti ar neantspauduoti biuleteniai, taip pat biuleteniai, kuriuose pagal padarytą žymą neįmanoma nustatyti balsavusiojo valios. Sprendimą dėl biuletenio pripažinimo negaliojančiu balsų skaičiavimo komisija priima balsuojant.
138. Pažymėtus balsavimo biuletenius Tarybos nariai meta į balsadėžę. Pasibaigus balsuoti skirtam laikui, balsų skaičiavimo komisija išima balsavimo biuletenius iš balsadėžės ir suskaičiuoja balsus. Balsavimo rezultatus balsų skaičiavimo komisija įformina surašydama protokolą, kurį pasirašo visi jos nariai. Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas su balsavimo rezultatais supažindina Tarybą.
140. Jei svarstytu klausimu buvo balsuojama ir balsai pasiskirsto po lygiai, vykdomas pakartotinis slaptas balsavimas. Jeigu balsavus dar kartą balsai pasiskirsto po lygiai, laikoma, kad Tarybos nariai šiam Tarybos sprendimo projektui nepritarė.
XIII SKYRIUS
TARYBAI SVARSTYTI SIŪLOMŲ KLAUSIMŲ BEI TARYBOS
SPRENDIMŲ PROJEKTŲ RENGIMAS
142. Tarybos posėdyje svarstytinus klausimus kartu su sprendimų projektais Tarybos posėdžių sekretoriui pateikia meras, komitetai, komisijos, Tarybos nariai, frakcijos, grupės, į jokią frakciją ar grupę nesusivieniję Tarybos nariai, savivaldybės kolegija, opozicijos lyderis, savivaldybės kontrolierius (toliau – sprendimo projekto iniciatorius).
143. Su sprendimų projektais pateikiamas aiškinamasis raštas, kuriame nurodomi sprendimo projekto tikslai, uždaviniai, siūlomos teisinio reguliavimo nuostatos, laukiami rezultatai, lėšų poreikis ir šaltiniai, kiti sprendimui priimti reikalingi pagrindimai, skaičiavimai ar paaiškinimai, ir sprendimo projekto lyginamasis variantas, jeigu teikiamas sprendimo pakeitimo projektas. Kartu su Tarybos sprendimo projektu bei aiškinamuoju raštu pateikiama Tarybos posėdžių sekretoriaus arba savivaldybės administracijos išvada. Antikorupcinio vertinimo pažyma pateikiama, jei projektas vertinamas antikorupciniu požiūriu.
144. Užregistruoti Tarybos sprendimų projektai, ne vėliau kaip artimiausią darbo dieną po sprendimo projekto registravimo Tarybos sprendimų projektų registre, privalo būti paskelbti savivaldybės interneto svetainėje ir Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos teisės aktų informacinėje sistemoje Lietuvos Respublikos teisėkūros pagrindų įstatymo (toliau – Teisėkūros pagrindų įstatymas) nustatyta tvarka.
145. Gyventojai atsiliepimus bei pastabas dėl parengtų projektų raštu gali pateikti Tarybos posėdžių sekretoriui.
146. Tarybos posėdžio darbotvarkės projektą sudaro meras arba laikinai savivaldybės tarybos paskirtas tarybos narys .
147. Tarybos posėdžio metu, tvirtinant posėdžio darbotvarkę, parengtas Tarybos posėdžio darbotvarkės projektas gali būti papildytas ar pakeistas Tarybos sprendimu komiteto, komisijos, frakcijos, grupės, mišrios grupės, savivaldybės kolegijos, opozicijos lyderio ar 1/3 dalyvaujančių posėdyje Tarybos narių siūlymu, jeigu dėl siūlomų papildomai įtraukti klausimų sprendimų projektai yra įregistruoti ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki posėdžio pradžios. Ši nuostata netaikoma siūlymams, susijusiems su norminio pobūdžio sprendimų projektų pateikimu, siūlymams, susijusiems su vicemero, Kontrolės komiteto ar Vietos savivaldos įstatyme nustatytų komisijų pirmininkų kandidatūrų pateikimu, taip pat siūlymams, susijusiems su nepasitikėjimo vicemeru, savivaldybės administracijos direktoriumi, Kontrolės komiteto ir Vietos savivaldos įstatyme nustatytos komisijos pirmininku pareiškimu.
148. Nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino metu, kai būtina neatidėliotinai spręsti savivaldybės funkcijoms užtikrinti būtinus klausimus, o sprendimo nepriėmimas ar delsimas nedelsiant jį priimti lemtų neigiamus padarinius savivaldybės bendruomenei ar atskiriems jos nariams, mero sprendimu Tarybos posėdžio darbotvarkės projektas gali būti sudaromas ir paskelbiamas savivaldybės interneto svetainėje trumpesniais, negu nustatyta Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 12 dalyje, terminais, o apie Tarybos posėdžio laiką ir svarstyti parengtus ir reglamento nustatyta tvarka įregistruotus klausimus kartu su sprendimų projektais, visais šiais atvejais gali būti pranešama per trumpesnį, negu Vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 14 dalyje nustatyta, terminą, bet ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki Tarybos posėdžio pradžios.
XIV SKYRIUS
TARYBOS POSĖDYJE PRIIMTŲ DOKUMENTŲ ĮFORMINIMAS IR ĮSIGALIOJIMAS
150. Tarybos posėdžiai protokoluojami. Posėdžio protokolą pasirašo tam posėdžiui pirmininkavęs meras arba Tarybos paskirtas Tarybos narys ir Tarybos posėdžių sekretorius, o jeigu jo nėra, – mero paskirtas valstybės tarnautojas arba savivaldybės administracijos darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį.
151. Tarybos sprendimus privalo pasirašyti tam posėdžiui pirmininkavęs meras, jeigu nepasinaudoja Vietos savivaldos įstatymo 28 straipsnyje nustatyta teise, arba Tarybos paskirtas Tarybos narys, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas po jų priėmimo.
152. Tarybos posėdžio protokole nurodoma: Tarybos pavadinimas, protokolo pavadinimas, posėdžio data, laikas, posėdžio registracijos numeris, posėdžio protokolo sudarymo vieta, posėdžio pirmininko vardas ir pavardė, posėdžio sekretoriaus vardas ir pavardė, kvorumo buvimas, kviestųjų asmenų bei svečių vardai ir pavardės, jų atstovaujama įstaiga ir pareigos (jei kviestųjų dalyvavusių asmenų buvo daug, surašomas atskiras sąrašas kaip protokolo priedas), posėdžio darbotvarkė, išvardijami svarstyti klausimai, pranešėjų ir pasisakiusiųjų vardai ir pavardės, priimti sprendimai, balsavimo rezultatai. Priimtų protokolinių sprendimų visas tekstas pateikiamas protokole.
153. Tarybos posėdžių metu daromas garso ir vaizdo įrašas. Tarybos posėdžių garso ir vaizdo įrašai, siekiant veiklos viešumo ir skaidrumo, yra vieši ir Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka saugomi informacinėse laikmenose ir skelbiami savivaldybės interneto svetainėje ne trumpiau kaip 4 (keturis) metus. Tarybos posėdžių garso ir vaizdo įrašai neskelbiami viešai, kai tai gali atskleisti valstybės, tarnybos ar komercinę paslaptį, pažeisti fizinių asmenų teisę į privataus gyvenimo neliečiamumą ir teisę į asmens duomenų apsaugą.
154. Meras turi teisę ne vėliau kaip per 5 darbo dienas motyvuotai grąžinti Tarybos priimtus teisės aktus Tarybai pakartotinai svarstyti.
155. Meras potvarkiu išdėsto priimto, bet mero nepasirašyto teisės akto grąžinimo motyvus, ir teisės aktą su pataisomis teikia Tarybai pakartotinai svarstyti.
156. Meras, motyvuotai grąžinęs Tarybai jos priimtą teisės aktą pakartotinai svarstyti, šaukia Tarybos posėdį.
157. Grąžinamam Tarybos priimtam teisės akto svarstymui, Tarybos posėdžio sušaukimui taikomos visos šio Reglamento nuostatos.
158. Mero motyvuotai grąžintą teisės aktą Taryba pakartotinai svarsto iš naujo arba priima sprendimą laikyti jį nepriimtą.
159. Grąžinto teisės akto priėmimo metu balsuojama, ar priimti teisės aktą su mero teikiamomis pataisomis, ar be pakeitimų. Pakartotinai Tarybos apsvarstytas teisės aktas laikomas priimtu su mero teikiamomis pataisomis, jeigu už jį balsavo daugiau kaip pusė Tarybos posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių. Pakartotinai Tarybos apsvarstytas teisės aktas laikomas priimtu be mero teikiamų pataisų, jeigu už jį balsavo daugiau kaip 1/2 visų Tarybos narių.
160. Priimti Tarybos sprendimai yra skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje ir Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos teisės aktų informacinėje sistemoje.
161. Tarybos posėdžio protokolai paskelbiami savivaldybės interneto svetainėje ne vėliau kaip per 7 darbo dienas po Tarybos posėdžio.
XV SKYRIUS
MERAS, VICEMERAS (-AI)
163. Meras renkamas tiesiogiai tarybos įgaliojimų laikui. Jo įgaliojimai nustatyti Vietos savivaldos įstatyme. Mero sprendimai įforminami potvarkiais.
Savivaldybės meras prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų ir įmonių, kurių savininkė ar dalininkė yra savivaldybė, vadovų veiklą, kaip jie įgyvendina įstatymus, Vyriausybės ir Tarybos sprendimus ir turi teisę paprašyti šių vadovų ataskaitų, išvadų, paaiškinimų.
Meras priima gyventojus asmeniniais klausimais. Informacija apie priėmimų ir susitikimų vietą bei laiką skelbiama savivaldybės interneto svetainėje.
164. Merą pavaduoja mero paskirtas vicemeras, kai:
164.1. meras dėl atostogų, laikinojo nedarbingumo ar kitų pateisinamų priežasčių laikinai neina savo pareigų;
165. Merą pavaduojantis vicemeras vykdo visus mero įgaliojimus, išskyrus nustatytuosius Vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 4, 5, 7, 12, 13, 15, 19, 20 ir 21 punktuose. Vicemerui pavaduojant merą, Vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 12, 13 ir 15 punktuose nustatytus mero įgaliojimus vykdo Taryba, o Vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 4, 5 ir 7 punktuose nustatytus mero įgaliojimus – laikinai Tarybos paskirtas tarybos narys (pavaduojantis merą).
166. Mero pareigas laikinai eina Tarybos posėdyje dalyvaujančių Tarybos narių balsų dauguma paskirtas Tarybos narys, kai:
167. Mero pareigas laikinai einantis Tarybos paskirtas Tarybos narys vykdo visus mero įgaliojimus, išskyrus nustatytuosius Vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 12, 13, 15, 20 ir 21 punktuose. Šiuo atveju mero įgaliojimus, nustatytus Vietos savivaldos įstatymo 27 straipsnio 2 dalies 12, 13 ir 15 punktuose, vykdo Taryba.
168. Tarybos nariui laikinai einant mero pareigas, jo kaip Tarybos nario teisės ir pareigos, laikinai sustabdomos.
169. Mero pareigas laikinai einančio Tarybos nario darbo užmokestį pagal įstatymų nustatytus koeficientus tvirtina Taryba.
170. Meras atstovauja pats arba savo potvarkiu įgalioja kitus asmenis atstovauti savivaldybei teisme, bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis, valstybės ar užsienio šalių institucijomis, kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis.
171. Meras gali siūlyti Tarybai pavesti savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai atlikti veiklos plane nenumatytą savivaldybės administravimo subjektų ar savivaldybės valdomų įmonių atitikties, finansinį ir veiklos auditą.
172. Meras gali siūlyti Tarybai pavesti savivaldybės kontrolės ir audito tarnybai atlikti veiklos plane nenumatytą savivaldybės administravimo subjektų ar savivaldybės valdomų įmonių atitikties, finansinį ir veiklos auditą. Dėl tokio siūlymo yra parengiamas Tarybos sprendimo projektas, kuris teikiamas ir svarstomas Tarybos posėdyje bendra reglamento nustatyta tvarka. Meras priima savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos pateiktas audito ataskaitas ir išvadas dėl atlikto atitikties, finansinio ir veiklos audito rezultatų, prireikus organizuoja šių ataskaitų ir išvadų svarstymą Tarybos komitetų ir Tarybos posėdžiuose.
174. Merui atostogos, Lietuvos Respublikos darbo kodekse nustatytos lengvatos suteikiamos mero potvarkiu.
Punkto pakeitimai:
Nr. T1-73, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-23, i. k. 2023-16572
176. Vicemeras atlieka mero nustatytas funkcijas ir pavedimus. Vicemeras priima gyventojus asmeniniais klausimais pagal mero nustatytas funkcijas. Informacija apie priėmimų ir susitikimų vietą bei laiką skelbiama savivaldybės interneto svetainėje.
177. Vicemero skyrimo tvarka:
177.2. Tarybos posėdžio metu kandidatą į vicemero poziciją pristato meras bei atsako į Tarybos narių klausimus.
177.3. Kandidatas į vicemero pareigas prisistato Tarybos nariams bei atsako į Tarybos narių klausimus.
177.4. Jeigu Taryba du kartus iš eilės nepritaria teikiamai kandidatūrai į vicemero pareigas, meras turi teisę potvarkiu Tarybai teiktą kandidatą paskirti vicemeru.
XVI SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS BIUDŽETO SVARSTYMAS
178. Savivaldybė turi savarankišką biudžetą, kuris sudaromas ir tvirtinamas vieneriems biudžetiniams metams. Savivaldybės biudžeto rengimo, svarstymo ir tvirtinimo procedūrą nustato Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatymas ir kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.
179. Savivaldybės biudžeto sudarymo pagrindas yra Lietuvos Respublikos Seimo patvirtinti savivaldybių finansiniai rodikliai, Tarybos patvirtinti savivaldybės strateginio planavimo dokumentai bei savivaldybės funkcijoms įgyvendinti reikalingų lėšų skaičiavimai.
180. Savivaldybės biudžetas rengiamas ir tikslinamas Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
181. Savivaldybės biudžeto projektas skelbiamas vietinės žiniasklaidos priemonėse, savivaldybės interneto svetainėje. Gyventojai per 7 dienas po Savivaldybės biudžeto projekto viešo paskelbimo gali pateikti raštu savo pastabas ir pasiūlymus merui.
182. Administracija per nustatytą laiką iš gyventojų ir juridinių asmenų gautas pastabas ir pasiūlymus išanalizuoja, apibendrina ir išvadas pateikia merui. Tolimesnis Savivaldybės biudžeto projekto svarstymas vykdomas bendra Reglamento XII skyriuje nustatyta tvarka.
183. Meras, likus ne mažiau kaip 7 dienoms iki Tarybos posėdžio, pateikia savivaldybės biudžeto projektą Tarybos nariams.
184. Tarybos posėdyje išklausomas mero pranešimas dėl savivaldybės biudžeto projekto, informuojama, į kuriuos pasiūlymus bei pastabas buvo atsižvelgta rengiant savivaldybės biudžeto projektą.
XVII SKYRIUS
TARYBAI TEIKIAMOS ATASKAITOS IR IŠVADOS
186. Meras sudaro savivaldybės metinių ataskaitų rinkinį ir jį teikia Tarybai svarstyti Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės ir Vietos savivaldos įstatymuose nustatytais terminais.
187. Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinį sudaro: savivaldybės veiklos ataskaita, finansinių ataskaitų rinkinys ir biudžeto vykdymo ataskaitų rinkinys.
188. Savivaldybės metinių ataskaitų rinkinio rengimo, pasirašymo, teikimo, skelbimo ir audito reikalavimus nustato Lietuvos Respublikos viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymas.
189. Savivaldybės bendruomenei savivaldybės metinių ataskaitų rinkinys teikiamas laikantis Vietos savivaldos įstatymo 43 straipsnyje nustatytų reikalavimų.
190. Meras iki kiekvienų einamųjų metų birželio 15 d. Tarybai raštu atsiskaito, kaip įgyvendinami įstatymai, Vyriausybės nutarimai, Tarybos sprendimai, kaip vykdomas savivaldybės biudžetas ir naudojami kiti piniginiai ištekliai.
191. Biudžetinių, viešųjų įstaigų, akcinių bendrovių, uždarųjų akcinių bendrovių, kurių savininkė yra savivaldybė, vadovai praėjusių metų metinę veiklos ataskaitą teikia merui iki kitų metų gegužės 1 d.
Punkto pakeitimai:
Nr. T1-73, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-23, i. k. 2023-16572
192. Savivaldybės kontrolierius:
192.1. kiekvienais metais iki gegužės 15 d. teikia Tarybai išvadą dėl pateikto tvirtinti savivaldybės metinių ataskaitų rinkinio, savivaldybės biudžeto ir turto naudojimo;
193. Kontrolės komitetas kiekvienų metų pradžioje, bet ne vėliau kaip iki gegužės 1 d., už savo veiklą atsiskaito savivaldybės tarybai.
XVIII SKYRIUS
SAVIVALDYBĖS GYVENTOJŲ APKLAUSA
195. Apklausos paskelbimo iniciatyvos teisė priklauso merui, savivaldybės tarybai, seniūnui ir savivaldybės gyventojams.
196. Meras apklausos iniciatyvos teisę įgyvendina priimdamas mero potvarkį dėl apklausos paskelbimo.
197. Taryba apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/4 Tarybos narių grupės reikalavimu. Reikalavimą pasirašo visi iniciatyvinės grupės nariai. Reikalavime turi būti nurodyta: apklausai teikiamo klausimo tekstas, siūloma apklausos teritorija, apklausos būdas, apklausos data ir vieta. Šis reikalavimas registruojamas Tarybos posėdžių sekretoriaus ir pateikiamas merui. Meras paskelbia apklausą ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šios grupės reikalavimo gavimo dienos.
198. Seniūnas seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje gali inicijuoti apklausą dėl jo kompetencijai priskirtų klausimų. Ši iniciatyva pateikiama merui, o joje turi būti nustatyta: apklausai teikiamo (-ų) klausimo (-ų) tekstas, apklausos teritorija, apklausos būdas, apklausos data ir vieta, kitos svarbios apklausai vykdyti aplinkybės. Prie prašymo pridedamas seniūnaičių sueigos, kurioje buvo svarstomas klausimas dėl apklausos inicijavimo, protokolo kopija. Meras, gavęs pateiktą seniūno iniciatyvą paskelbti apklausą, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų privalo paskelbti apklausą. Meras dėl apklausos paskelbimo priima potvarkį, kuris paskelbiamas per vietines (regiono) visuomenės informavimo priemones, Savivaldybės interneto svetainėje ir seniūnijų, kurių teritorijose inicijuojama apklausa, skelbimų lentose.
199. Savivaldybės gyventojai apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 5 procentų iniciatyvinės grupės siūlomos apklausos teritorijos vietos gyventojų reikalavimu. Apklausos paskelbimo iniciatyvos teisę vietos gyventojai įgyvendina tiesiogiai vadovaudamasi Vietos savivaldos įstatymu.
200. Meras, gavęs iniciatyvinės grupės prašymą ir galutinį apklausai teikiamo klausimo tekstą, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas įregistruoja iniciatyvinę grupę ir išduoda jos atstovui (-ams) vidaus reikalų ministro tvirtinamos formos gyventojų parašų dėl reikalavimo paskelbti apklausą rinkimo lapus.
201. Mero potvarkyje paskelbti apklausą turi būti nustatyta: apklausai teikiamo klausimo tekstas, apklausos teritorija, būdas, data, vieta, trukmė, taip pat apklausos komisijos sudėtis.
204. Taryba privalo artimiausiame Tarybos posėdyje Reglamento nustatyta tvarka svarstyti apklausai pateiktą klausimą, jeigu savo nuomonę pateiktu klausimu pareiškė ne mažiau kaip 10 procentų apklausos teritorijos gyventojų, turinčių teisę dalyvauti apklausoje. Tarybos sprendime turi būti nurodyti apklausos rezultatai ir Tarybos sprendimo motyvai. Tarybos sprendimas dėl apklausai pateikto klausimo turi būti paskelbtas laikantis Vietos savivaldos įstatyme nustatytų reikalavimų.
XIX SKYRIUS
PASIŪLYMŲ NUSTATYTI AR PANAIKINTI GYVENAMĄSIAS VIETOVES, NUSTATYTI IR KEISTI JŲ TERITORIJŲ RIBAS, SUTEIKTI IR KEISTI PAVADINIMUS GYVENAMOSIOMS VIETOVĖMS TEIKIMO IR NAGRINĖJIMO TVARKA
206. Iniciatyvos teisę teikti pasiūlymus Tarybai dėl siūlymų Vyriausybei nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms (toliau – pasiūlymai) turi tų gyvenamųjų vietovių gyventojai, jose veikiantys juridiniai asmenys ir jose esančio nekilnojamojo turto savininkai. Iniciatyvos teisę šiais klausimais turi ir savivaldybės institucijos.
207. Gyventojų iniciatyvos teisę teikti pasiūlymus turi ne mažiau kaip 10 procentų atitinkamos gyvenamosios vietovės, dėl kurios teikiami pasiūlymai, gyventojų, turinčių teisę rinkti Tarybą. Gyventojai pasiūlymus teikia merui, pagrįsdami pasiūlymų aktualumą ir reikalingumą bei pateikdami šiame punkte nurodytą kiekį gyventojų, pritariančių pasiūlymams, parašų. Gyventojai, pritariantys pasiūlymams, pasirašydami turi nurodyti savo vardą, pavardę, gimimo metus, gyvenamąją vietą ir pasirašyti.
208. Juridiniai asmenys, veikiantys gyvenamojoje vietovėje, dėl kurios teikiami pasiūlymai, kartu su pasiūlymais merui turi pateikti atitinkamo savo valdymo organo, kuris pagal atitinkamų juridinių asmenų veiklą reglamentuojančius teisės aktus, įstatus (nuostatus) yra kompetentingas atstovauti juridiniam asmeniui, rašytinį kreipimąsi, pasirašytą juridinio asmens vadovo ar jo įgalioto asmens. Pasiūlymai turi būti argumentuoti, pagrįstas jų aktualumas ir reikalingumas. Juridiniai asmenys su pasiūlymais merui pateikia duomenis, kurie pagrįstų, kad juridinis asmuo vykdo veiklą atitinkamos gyvenamosios vietovės, dėl kurios teikiami pasiūlymai, teritorijoje.
209. Meras iniciatyvos teisę teikti pasiūlymus įgyvendina pateikdamas Tarybai sprendimo projektą dėl pritarimo pasiūlymams.
210. Taryba pasiūlymų iniciatyvos teisę įgyvendina ne mažiau kaip 1/3 Tarybos narių reikalavimu, kuriame pagrindžiamas pasiūlymų aktualumas ir reikalingumas, atitiktis teisės aktų reikalavimams ir nurodoma, kokios yra galimybės įgyvendinti šiuos pasiūlymus. Reikalavimą pasirašo visi iniciatyvinės grupės nariai.
211. Pateiktus pasiūlymus preliminariai nagrinėja meras ir prireikus raštu paprašo pasiūlymus pateikusių subjektų per 5 kalendorines dienas ištaisyti trūkumus. Jei trūkumai nustatytu laiku nepašalinami, pasiūlymai paliekami nenagrinėti.
212. Tarybos sprendimo projektas dėl pritarimo pasiūlymams nustatyti ar panaikinti gyvenamąsias vietoves, nustatyti ir keisti jų teritorijų ribas, suteikti ir keisti pavadinimus gyvenamosioms vietovėms rengiamas, teikiamas ir svarstomas Reglamento nustatyta tvarka.
213. Pasiūlymai, kuriems po nagrinėjimo Reglamento nustatyta tvarka pritariama, pateikiami savivaldybės administracijai, kuri organizuoja konsultavimąsi su vietos gyventojais. Savivaldybės administracija, gavusi pasiūlymus, kuriems Taryba pritarė, per 3 darbo dienas nuo Tarybos posėdžio, kuriame buvo pritarta pasiūlymams, dienos paskelbia konsultacijos vietą, laiką ir laikotarpį, per kurį vietos gyventojai gali susipažinti su pasiūlymais, pateikiant dokumentus, paaiškinančius siūlomus pakeitimus ir pareikšti nuomonę apie teikiamus pasiūlymus.
XX SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Druskininkų savivaldybės tarybos
veiklos reglamento
1 priedas
(Išlaidų, susijusių su savivaldybės tarybos nario veikla, ataskaitos forma)
Druskininkų savivaldybės tarybos nario
_____________________________
(vardas, pavardė)
IŠLAIDŲ, SUSIJUSIŲ SU SAVIVALDYBĖS TARYBOS NARIO VEIKLA,
ATASKAITA
už 20___ m. __________________d.
Eil.
Nr. |
Išlaidų pavadinimas |
Suma (Eurais) |
|
1. |
Kanceliarijos |
|
|
2. |
Pašto |
|
|
3. |
Telefono |
|
|
4. |
Interneto ryšio |
|
|
5. |
Transporto |
|
|
6. |
Biuro patalpų nuomos |
|
|
7. |
Viešosios informacijos rengėjų teikiamų paslaugų |
|
|
8. |
Tarybos nario ataskaitų gamybos ir platinimo |
|
|
Iš viso: |
|
|
Suma žodžiais : ____________ ______________________________
(data) ( Savivaldybės tarybos nario parašas, vardas, pavardė )
Finansų ir apskaitos skyriaus išvada:
Druskininkų savivaldybės tarybos
veiklos reglamento
2 priedas
(Druskininkų savivaldybės tarybos komiteto posėdžio garso ir vaizdo įrašo informacinės pažymos forma)
DRUSKININKŲ SAVIVALDYBĖS TARYBOS
__________________________________________________________________________
(Komiteto pavadinimas)
KOMITETO POSĖDŽIO GARSO IR VAIZDO ĮRAŠO INFORMACINĖ PAŽYMA
_______________
(Data)
Komiteto posėdžio eilės numeris:
Komiteto posėdžio vieta:
Komiteto posėdžio pirmininkas:
Dalyvavo komiteto nariai:
Taip pat dalyvavo:
Komiteto posėdžio darbotvarkė:
1.
2.
3.
Komiteto posėdžio pradžios laikas:
Garso įrašo eigos laikas* |
Įvykis posėdyje (sprendimai, nusišalinimai, pavedimai ir kita aktuali informacija) |
Pastabos |
1. |
||
2. |
||
3. |
Komiteto posėdžio pabaigos laikas:
Garso įrašo trukmė:
Komiteto posėdžio sekretorius _______________ _______________
(Parašas) (Vardas, pavardė)
*Pildoma, kai posėdis vyksta su pertrauka
Pakeitimai:
1.
Druskininkų savivaldybės taryba, Sprendimas
Nr. T1-73, 2023-08-23, paskelbta TAR 2023-08-23, i. k. 2023-16572
Dėl Druskininkų savivaldybės tarybos 2023 m. balandžio 19 d. sprendimo Nr. T1-58 „Dėl Druskininkų savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ pakeitimo