Suvestinė redakcija nuo 2015-01-01 iki 2016-06-30
Įsakymas paskelbtas: TAR 2014-10-20, i. k. 2014-14374
LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS ministras
ĮSAKYMAS
DĖL KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO TRANSPLANTACIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO IR APMOKĖJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2014 m. spalio 13 d. Nr. V-1064
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymo 9 straipsnio 6 dalimi ir atsižvelgdamas į Privalomojo sveikatos draudimo tarybos 2014 m. vasario 20 d. nutarimą Nr. DT-2/2 „Dėl kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo bei apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:
1. T v i r t i n u Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašą (pridedama).
Patvirtinta
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. spalio 13d. įsakymu Nr. V-1064
KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO transplantacijos paslaugų teikimo iR apmokėjimo tvarkOS APRAŠAS
I SKYRIUS
Bendrosios nuostatos
1. Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarką.
2. Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugos teikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos įstatymu.
3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka pagrindines Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos įstatyme vartojamas sąvokas.
4. Asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje teikiamos kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugos (toliau – transplantacijos paslaugų įstaiga), turi:
4.1. atitikti bendruosius medicinos įstaigoms keliamus higienos reikalavimus, nustatytus Lietuvos higienos norma HN 47-1:2012 „Sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. spalio 19 d. įsakymu Nr. V-946 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 47-1:2012 „Sveikatos priežiūros įstaigos. Infekcijų kontrolės reikalavimai“ patvirtinimo“;
4.2. turėti transplantacijos operacijoms atlikti skirtą įrangą, atitinkančią medicinos prietaisų saugos techninių reglamentų reikalavimus, nustatytus:
4.2.1 Lietuvos medicinos norma MN 4:2009 „Medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“ ir Lietuvos medicinos norma MN 100:2009 „Aktyviųjų implantuojamųjų medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“, patvirtintomis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. sausio 19 d. įsakymu Nr. V-18 „Dėl Lietuvos medicinos normos MN 4:2009 „Medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“ ir medicinos normos MN 100:2009 „Aktyviųjų implantuojamųjų medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“ patvirtinimo“;
4.2.2. Lietuvos medicinos norma MN 102:2001 „In vitro diagnostikos medicinos prietaisų saugos techninis reikalavimas“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 679 „Dėl Lietuvos medicinos normos MN 102:2001 „In vitro diagnostikos medicinos prietaisų saugos techninis reglamentas“ patvirtinimo ir dėl sveikatos apsaugos ministro 2001 m. kovo 15 d. įsakymo Nr. 176 „Dėl Pereinamojo laikotarpio medicinos prietaisų aprobavimo tvarkos patvirtinimo“ keitimo“;
4.3. atitikti reikalavimus, nustatytus Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. V-661 „Dėl Dializės paslaugų teikimo bendrųjų ir specialiųjų reikalavimų patvirtinimo“;
4.4. turėti padalinių, visą parą teikiančių dializės paslaugas ir atliekančių Tvarkos aprašo II–XIV skyriuose nurodytus tyrimus;
4.6. turėti galiojančią licenciją bei teikti ne žemesnio kaip tretinio lygio stacionarines abdominalinės chirurgijos, vaikų ir (ar) suaugusiųjų nefrologijos bei vaikų ir (ar) suaugusiųjų reanimacijos ir intensyviosios terapijos bei aferezių paslaugas;
4.7. turėti galiojančią licenciją bei teikti ne žemesnio kaip tretinio lygio ambulatorines nefrologijos ir abdominalinės chirurgijos paslaugas;
5. Transplantacijos paslaugų įstaiga turi užtikrinti, kad kasos ir inksto komplekso transplantacijos procese dalyvautų:
6. Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų etapai:
6.11. ūmios kasos ir inksto komplekso atmetimo reakcijos po transplantacijos diagnostika ir gydymas;
II SKYRIUS
PACIENTŲ ATRANKA TRANSPLANTACIJAI (I ETAPAS)
7. Kasos ir inksto komplekso transplantacijos indikacijos:
7.1. pirmojo tipo cukrinis diabetas (C peptidas <0,3ng/ml arba <100pmol/L) su lėtiniu inkstų nepakankamumu (diagnozės kodas pagal TLK-10-AM – N18.5);
8. Kasos ir inksto komplekso transplantacijos kontraindikacijos gali būti:
8.1. absoliučios:
8.2. santykinės:
8.2.7. laikas nuo persirgto miokardo infarkto, perkutaninių širdies vainikinių ar kitų kraujagyslių intervencijų, persirgto galvos smegenų insulto – mažiau kaip 6 mėnesiai;
8.2.8. sunki išplitusi radiologiniais metodais įrodyta aterosklerozė ar ženkli nekoreguota vainikinių arterijų aterosklerozė;
9. Įstaigos, kurioje teikiamos dializės paslaugos (toliau – dializės paslaugų įstaiga), gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas, įvertinęs kasos ir inksto komplekso transplantacijos indikacijas ir kontraindikacijas, prieš siųsdamas pacientą į transplantacijos paslaugų įstaigą konsultuotis dėl tinkamumo kasos ir inksto komplekso transplantacijai, siunčia pacientą atlikti šių tyrimų:
10. Dializės paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas siunčia pacientą konsultuotis pas šių profesinių kvalifikacijų gydytojus:
11. Tvarkos aprašo 9 ir 10 punktuose nurodytų tyrimų ir konsultacijų rezultatus dializės paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas įrašo į Paciento ištyrimo kasos ir inksto komplekso transplantacijos indikacijoms (kontraindikacijoms) nustatyti anketą (1 priedas) ir siunčia pacientą į transplantacijos paslaugų įstaigą pas gydytoją nefrologą / vaikų nefrologą konsultuotis dėl tinkamumo kasos ir inksto komplekso transplantacijai (siuntimo forma Nr. 027/a., diagnozės kodas pagal TLK-10-AM – N18.5, E10).
12. Transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas, įvertinęs paciento būklę, Paciento ištyrimo kasos ir inksto komplekso transplantacijos indikacijoms (kontraindikacijoms) nustatyti anketoje pateiktus duomenis, skiria pacientui atlikti šiuos tyrimus transplantacijos paslaugų įstaigoje:
13. Papildomi laboratoriniai, instrumentiniai tyrimai, gydytojų specialistų konsultacijos skiriami pagal klinikines indikacijas.
14. Transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas, įvertinęs šio Tvarkos aprašo 12 punkte nurodytų tyrimų ir konsultacijų rezultatus, organizuoja gydytojų konsiliumą. Konsiliume dalyvauja gydytojai nefrologai / vaikų nefrologai, abdominalinės chirurgijos gydytojai, gydytojai urologai. Kitų specialybių gydytojai kviečiami pagal klinikines indikacijas.
15. Gydytojų konsiliumas, nenustatęs kasos ir inksto komplekso transplantacijos kontraindikacijų, privalo pacientą supažindinti su kasos ir inksto komplekso transplantacijos operacijos rizika ir paslaugų teikimo tvarka.
16. Pacientui susipažinus su kasos ir inksto komplekso transplantacijos operacijos rizika, paslaugų teikimo tvarka ir pasirašius Pranešimą dėl duomenų teikimo Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrui ir paciento sutikimo tapti recipientu (2 priedas), konsiliume dalyvaujantys gydytojai nusprendžia jį įregistruoti Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre (toliau – Registras) kaip kasos ir inksto komplekso transplantacijos laukiantį recipientą.
17. Transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas siunčia pacientą transplantacijos paslaugų įstaigoje atlikti šių tyrimų:
17.4. imunologinių recipiento sensitizacijos nustatymo tyrimų:
17.4.2. esant sensitizacijai, t.y., kai recipiento serumas reaguoja su ≥10 % limfocitų rinkinio ląstelių (toliau – PRA) ir / ar pirminiame kietos fazės tyrime nustačius ŽLA I ar II klasės antigenų antikūnų, atliekamas kiekybinis PRA nustatymas ir pirminis antikūnų specifiškumo tyrimas (jei yra indikacijų);
18. Transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas tyrimų duomenis įrašo į Paciento ištyrimo kasos ir inksto komplekso transplantacijos indikacijoms (kontraindikacijoms) nustatyti anketą (1 priedas), kurios originalą kartu su Pranešimo dėl duomenų teikimo Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrui ir paciento sutikimo tapti recipientu (2 priedas) originalu teikia Biurui Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registro nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. rugpjūčio 23 d. nutarimu Nr. 961 „Dėl Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“ (toliau – Registro nuostatai), nustatyta tvarka, o kopiją saugo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-120 „Dėl privalomų sveikatos statistikos apskaitos ir kitų tipinių formų bei privalomų sveikatos statistikos ataskaitų formos patvirtinimo“ patvirtintoje formoje Nr. 025/a „Ambulatorinė asmens sveikatos istorija“ (toliau – ambulatorinėje asmens sveikatos istorijoje (forma Nr.025/a).
20. Jeigu pacientas yra registruotas inkstų recipientų Registre ir atitinka kasos ir inksto komplekso transplantacijos kriterijus, jis taip pat įregistruojamas kasos ir inkstų komplekso recipientų Registre, atliekami tyrimai, numatyti šio Tvarkos aprašo 12 ir 17 punktuose.
21. Jeigu atsiranda pacientui, registruotam kasos ir inksto komplekso recipientų Registre, tinkamas gyvo ar mirusio donoro inkstas, pacientui gali būti transplantuojamas tik inkstas. Po transplantacijos recipientas išregistruojamas iš kasos ir inksto komplekso recipientų Registro.
22. Recipientų, laukiančių kasos ir inksto komplekso transplantacijos, teisės ir pareigos:
22.1. recipientas, pateikęs asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, turi teisę gauti informaciją, iš kokių šaltinių ir kokie jo asmens duomenys surinkti, kokiu tikslu tvarkomi, kam teikiami, bei raštu pareikalauti, kad būtų ištaisyti neteisingi, netikslūs arba papildyti neišsamūs ir pašalinti nereikalingi arba neteisėtai surinkti duomenys;
22.2. recipientas turi teisę gauti informaciją, nustatytą Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 5 straipsnyje šio įstatymo nustatyta tvarka;
22.3. recipientas privalo atvykti į transplantacijos paslaugų įstaigą konsultacijos bei dėl kasos ir inksto komplekso donoro ir recipiento poros parinkimo ir laikytis kitų Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme nustatytų pareigų;
22.4. recipientui, kviečiamam į kasos ir inksto komplekso donoro ir recipiento poros parinkimą, transplantaciją ir be pateisinamos priežasties atsisakančiam atvykti ir (arba) nevykdančiam kitų recipiento pareigų, nustatytų Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 12 straipsnyje, transplantacijos paslaugų teikimas gydytojų konsiliumo sprendimu gali būti nutrauktas;
22.5. recipientas, pasikeitus sveikatos būklei, privalo apie tai informuoti dializės paslaugų įstaigos gydytoją, kuris turi užpildyti Pranešimo apie recipiento statusą formą (3 priedas) ir informaciją apie recipiento pasikeitusią sveikatos būklę pateikti Biurui Registro nuostatuose nustatyta tvarka.
III SKYRIUS
PERIODINIS RECIPIENTO IŠTYRIMAS (II ETAPAS)
23. Dializės paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas privalo nuolat stebėti recipiento sveikatos būklę, tirti jį, vadovaudamasis Tvarkos aprašo 4.3 papunktyje nurodyto teisės akto reikalavimais, bei Registro nuostatuose nustatyta tvarka teikti informaciją Biurui apie recipiento duomenų, turinčių įtakos transplantacijai, pasikeitimus Pranešimais apie recipiento statusą (3 priedas) šiais atvejais:
24. Dializės paslaugų įstaiga kas du mėnesius siunčia recipiento kraujo mėginius su Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo (toliau - Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašas), patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. gegužės 12 d. įsakymu Nr. V-381 „Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ 4 priedu:
24.1. kryžminės donoro ir recipiento serumų dermės mėginiui atlikti – viešosios įstaigos Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Laboratorinės medicinos centro Klinikinės imunologijos laboratorijai;
25. Laboratorijos medicinos gydytojas / medicinos biologas / alergologas ir klinikinis imunologas, atlikęs šio Tvarkos aprašo 24 punkte nurodytus tyrimus, jų rezultatus teikia Biurui teisės aktų nustatyta tvarka.
26. Dializės paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas kiekvieno mėnesio pirmąją savaitę teikia Biurui atnaujintą Aktyvių recipientų sąrašą (Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo 5 priedas) ir Transplantacijai laikinai netinkančių recipientų sąrašą (Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo 6 priedas).
IV SKYRIUS
RECIPIENTO ATRANKA KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO TRANSPLANTACIJAI IR IŠTYRIMAS (III ETAPAS)
28. Atsiradus potencialiam kasos ir inksto komplekso donorui, Biuro budintis koordinatorius, sužinojęs mirusio donoro ŽLA tipą ir kryžminės donoro ir recipientų serumų rinkinių dermės mėginių rezultatus, vadovaudamasis donoro ir recipiento poros parinkimo vertinimo kriterijais ir jų vertinimu (Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo 8 priedas), sudaro galimų donoro ir recipiento porų sąrašą, įrašo rezultatus į Kasos ir inksto komplekso donoro ir recipiento poros parinkimo protokolą (4 priedas) ir kartu su donoro virusologinių tyrimų rezultatais pateikia transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojams nefrologams / vaikų nefrologams.
29. Jei recipientui numatyta kasos ir inksto komplekso transplantacija, jam teikiamas prioritetas recipiento, laukiančio tik inksto transplantacijos, atžvilgiu remiantis šiais kriterijais: donoro amžius ≤ 55 metų ir donoro KMI ≤ 30 kg/m2, tapačių donoro-recipiento žmogaus leukocitų I ir II klasės antigenų (ŽLA – A, B, DR) suderinamumas ≥ 1.
30. Transplantacijos paslaugų įstaigos budintis gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas ar padalinio vedėjo paskirtas gydytojas nefrologas Kasos ir inksto komplekso donoro ir recipiento poros parinkimo protokole (4 priedo I dalis) nurodyta pirmumo tvarka dėl vieno donoro kasos ir inksto komplekso atrankos kviečia ne daugiau kaip tris recipientus, kuriuos siunčia atlikti šių tyrimų:
30.21. koaguliogramos (protrombino laiko (SPA), fibrinogeno koncentracijos, aktyvinto dalinio tromboplastino laiko (ADTL);
30.37. kryžminės donoro ir recipiento dermės mėginio (esant teigiamam mėginiui, reakcija kartojama po recipiento serumo apruošimo ditioltreitoliu);
31. Transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas įstaigoje nustatyta tvarka organizuoja gydytojų konsiliumą, kuriame dalyvauja gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas, gydytojas urologas, abdominalinės chirurgijos gydytojas, gydytojas imunologas / jo nesant – imunologinius tyrimus atliekantis klinikinis biologas. Konsiliumas, įvertinęs atliktus tyrimus, nusprendžia, kam bus atlikta kasos ir inksto komplekso transplantacija, nustato recipientų imunologinės rizikos grupę, paskiria imunosupresinį gydymą.
32. Gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į klinikines indikacijas, recipientui skiria ir kitus reikalingus laboratorinius ir instrumentinius tyrimus, siunčia konsultuotis pas gydytojus specialistus.
33. Transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas užpildo Kasos ir inksto komplekso donoro ir recipiento poros parinkimo protokolą (4 priedo II dalis), jame nurodydamas recipientą, kuriam numatoma atlikti transplantacijos operaciją, ir priežastis, dėl kurių pirmiesiems eilėje nurodytiems recipientams transplantacijos operacija nebus atliekama. Protokolo išvadas teikia Biuro budinčiam vyriausiajam specialistui (koordinatoriui).
34. Jei nustatoma laikinų transplantacijos kontraindikacijų, recipiento gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas užpildo Pranešimą apie recipiento statusą (3 priedas) ir perduoda jį Biurui, o kopiją įdeda į ligos istoriją ir recipiento epikrizėje, kurią recipientas pristato savo dializės paslaugų įstaigai, įrašo laikinos kontraindikacijos priežastį. Į recipiento dializės paslaugų įstaigą siunčiama ir papildoma epikrizės kopija.
V SKYRIUS
RECIPIENTO PARUOŠIMAS KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO TRANSPLANTACIJAI (IV ETAPAS)
35. Gydytojai specialistai, dalyvaujantys kasos ir inksto komplekso transplantacijos procese (abdominalinės chirurgijos gydytojas, gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas, gydytojas urologas, gydytojas klinikinis imunologas), įvertinę recipiento imunologinę riziką, vadovaudamiesi transplantacijos paslaugų įstaigos vadovo patvirtintu protokolu, dėl galimo transplantato atmetimo reakcijos prieš pat transplantacijos operaciją (nefrologijos skyriuje) recipientui profilaktiškai skiria kombinuotą imunosupresinį gydymą medikamentais (kortikosteroidais, kalcineurino inhibitoriais, antiproliferaciniais preparatais, limfocitų membranos baltymų antikūnais).
VI SKYRIUS
POTENCIALAUS MIRUSIO DONORO ATRANKA IR IŠTYRIMAS (VI ETAPAS)
37. Absoliučios mirusio donoro kasos ir inksto komplekso donorystės kontraindikacijos nurodytos Mirusio žmogaus audinių ir organų donorystės, paėmimo, ištyrimo, apdorojimo, konservavimo, laikymo ir paskirstymo paslaugų teikimo reikalavimų apraše (toliau – Mirusio donoro tvarkos aprašas), patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2008 m. sausio 4 d. įsakymu Nr. V-7 „Dėl Mirusio žmogaus audinių ir organų donorystės, paėmimo, ištyrimo, apdorojimo, konservavimo, laikymo ir paskirstymo paslaugų teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“.
38. Santykinės mirusio donoro kasos ir inksto komplekso donorystės kontraindikacijos:
39. Potencialaus donoro kasos ir inksto komplekso tinkamumą transplantuoti nustato konsiliumas, dalyvaujant abdominalinės chirurgijos gydytojui, atliekančiam kasos ir inksto komplekso transplantacijos operacijas, gydytojui urologui ir gydytojui, ruošiančiam donorą.
VII SKYRIUS
KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO PAĖMIMO OPERACIJA (VII ETAPAS)
41. Kasos ir inksto komplekso paėmimo (eksplantacijos) operaciją atlieka specialistų brigada, sudaryta iš Tvarkos aprašo 5.1, 5.2 ir 5.7 papunkčiuose nurodytų specialistų. Šią brigadą sukviečia Biuro budintis vyriausiasis specialistas (koordinatorius) arba transplantacijos paslaugų įstaigos paskirtas įgaliotas asmuo, vadovaudamasis pateiktais transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojų budėjimo grafikais. Kasos ir inksto komplekso paėmimo iš mirusio donoro operacija atliekama įstaigoje, kurioje ruošiamas miręs donoras.
42. Kasos ir inksto komplekso paėmimo operacija atliekama pagal transplantacijos paslaugų įstaigos vadovo patvirtintą protokolą.
43. Gydytojas, atlikęs mirusio donoro kasos ir inksto komplekso paėmimo operaciją, pildo Kasos paėmimo protokolą (5 priedas) ir Inksto paėmimo protokolą (Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo 10 priedas), kurių originalai saugomi donoro ligos istorijoje, po vieną kopiją teikiama Biurui, kitos siunčiamos kartu su organu (kopija po atliktos transplantacijos saugoma recipiento ligos istorijoje).
VIII SKYRIUS
KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO TRANSPLANTACIJOS OPERACIJA IR PAKARTOTINĖS OPERACIJOS (IX ETAPAS)
44. Mirusio donoro kasos ir inksto komplekso transplantacijos operacija atliekama transplantacijos paslaugų įstaigoje.
45. Kasos ir inksto komplekso transplantaciją atlieka Tvarkos aprašo 5.1, 5.2 ir 5.7 papunkčiuose nustatytas personalas.
46. Kasos ir inksto komplekso transplantacijos operacija atliekama pagal transplantacijos paslaugų įstaigos vadovo patvirtintą gydymo protokolą.
IX SKYRIUS
RECIPIENTO IŠTYRIMAS IR GYDYMAS STACIONARE PO TRANSPLANTACIJOS (X ETAPAS)
48. Recipientas, kuriam buvo atlikta kasos ir inksto komplekso transplantacija, po transplantacijos operacijos gydomas transplantacijos paslaugų įstaigoje:
48.1. recipientui atliekami šie tyrimai ir procedūros (periodiškumą nustato gydantysis gydytojas):
48.1.25. intensyviosios priežiūros laboratoriniai rodiklių (kraujo dujos, pH, laktato koncentracijos);
48.1.40. kraujo pasėlio (aerobams ir anaerobams nustatyti) arba šlapimo pasėlio arba patologinių skysčių pasėlio įtariant infekciją (jei yra indikacijų);
48.1.42. patologinės medžiagos tepinėlio, dažyto Gramo būdu, mikroskopijos, įtariant infekciją (jei yra indikacijų);
48.1.44. antibakterinio vaisto MIK (mg/ml) nustatymas automatizuota skiedimo sistema (jei yra indikacijų);
48.1.45. imunimunologiniai sensitizacijos nustatymo tyrimai:
48.1.45.2. pirmos ir / arba antros klasės ŽLA antikūnų specifiškumo nustatymas (jei yra indikacijų);
48.1.46. instrumentiniai tyrimai:
48.1.46.8. pilvo ir dubens kompiuterinė tomografija ir kompiuterinė angiografija (jei yra indikacijų);
49. Gydytojai specialistai, dalyvaujantys kasos ir inksto komplekso transplantacijoje (abdominalinės chirurgijos gydytojas, gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas, gydytojas urologas, gydytojas klinikinis imunologas), įvertinę recipiento po kasos ir inksto komplekso transplantacijos sveikatos būklę, tyrimus, vadovaudamiesi Imunologinės kasos ir inksto komplekso recipientų rizikos nustatymo kriterijais (6 priedas), recipientui skiria atitinkamą imunosupresinį gydymą, antivirusinės profilaktikos priemones, gretutinės patologijos gydymą ir pirminės reabilitacijos paslaugas įstaigoje nustatyta tvarka.
X SKYRIUS
RECIPIENTO AMBULATORINIS STEBĖJIMAS PO TRANSPLANTACIJOS
(XI ETAPAS)
51. Po transplantacijos operacijos recipientą ambulatoriškai stebi transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas. Recipientui teikiamų planinių gydytojo nefrologo / vaikų nefrologo konsultacijų ir ambulatorinio tyrimo dažnis: po išrašymo iš stacionaro vieną mėnesį (vaikams 6 mėnesius po išrašymo) – kas 2 savaites, nuo 2 iki 6 mėnesio po transplantacijos – 1 ar 2 kartus per mėnesį, atsižvelgiant į būklę, nuo 6 iki 12 mėnesio po transplantacijos – kartą per mėnesį, praėjus metams po transplantacijos – ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius:
51.1. kintant recipiento sveikatos būklei, gali būti keičiamas gydytojo nefrologo / vaikų nefrologo konsultacijų ir ambulatorinių tyrimų atlikimo dažnis;
51.2. kiekvieno ambulatorinio vizito metu atliekami šie tyrimai:
51.3. rekomenduojamas kitų ambulatorinių tyrimų, atliekamų recipientui po kasos ir inksto komplekso transplantacijos, dažnis:
Eil. Nr. |
Tyrimo pavadinimas |
Tyrimų dažnis |
||
Iki 6 mėnesio po transplantacijos |
Nuo 6 iki 12 mėnesio po transplantacijos |
Daugiau nei 12 mėnesių po transplantacijos |
||
1. |
aspartataminotransferazės (ASAT/GOT) aktyvumo |
kas mėnesį |
kas 3 mėnesius |
kas 6 mėnesius |
2. |
šarminės fosfatazės aktyvumo |
kas mėnesį |
||
3. |
alaninaminotransferazės (ALAT/GPT) aktyvumo |
kas mėnesį |
||
4. |
fosforo koncentracijos |
kas mėnesį |
||
5. |
magnio koncentracijos |
kas mėnesį |
||
6. |
kalcio koncentracijos |
kas mėnesį |
||
7. |
šlapimo pasėlio su antibiotikograma (jei yra indikacijų) |
kas mėnesį |
||
8. |
didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos |
kas 3 mėnesius |
||
9. |
mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracijos |
kas 3 mėnesius |
||
10. |
trigliceridų koncentracijos |
kas 3 mėnesius |
||
11. |
sensitizacijos nustatymo |
kas 3 mėnesius |
||
12. |
šlapimo rūgšties koncentracijos |
kas 3 mėnesius |
||
13. |
bendrojo cholesterolio koncentracijos |
kas 3 mėnesius |
||
14. |
parathormono (PTH) |
kas 3 mėnesius |
||
15. |
albumino koncentracijos |
kas 3 mėnesius |
||
16. |
transplantuotų kasos ir inksto tyrimas dopleriu ir dvigubo skenavimo (duplex) metodu |
kas 3 mėnesius |
kas 6 mėnesius |
kartą per metus |
17. |
tyrimas dėl citomegalo viruso (CMV) |
kas mėnesį |
kas 6 mėnesius |
|
18. |
tyrimas dėl BK viruso |
po 1, 3, 6, 12 mėnesių |
kartą per metus |
|
19. |
glikolizuoto hemoglobino koncentracijos tyrimas pacientams, sergantiems cukriniu diabetu |
kas 3 mėnesius |
||
20. |
tyrimas dėl Epšteino-Baro viruso (EBV) |
kas 6 mėnesius |
||
21. |
paros proteinurija (albuminurija) arba baltymo (albumino) / kreatinino santykis šlapime |
kas 6 mėnesius |
||
22. |
žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) nustatymas |
kartą per metus |
||
23. |
hepatito B viruso (HBV) HBs antigeno nustatymo |
kartą per metus |
||
24. |
hepatito B viruso (HBV) HBcor antikūnų nustatymo |
|||
25. |
hepatito B viruso (HBV) HBs antikūnų nusatymo |
|||
26. |
hepatito C (HCV) antikūnų nustatymo |
|||
27. |
krūtinės ląstos rentgenologinis |
kartą per metus |
||
28. |
ultragarsinis pilvo, inkstų ir šlapimo pūslės be doplerinio kraujotakos įvertinimo, bet aprašytas gydytojo |
kartą per metus |
||
29. |
dvylikos derivacijų elektrokardiografinis (EKG), neaprašytas gydytojo |
kartą per metus |
||
30. |
ezofagogastroduodenoskopinis |
kartą per metus |
||
31. |
ginekologo konsultacija |
kas dveji metai |
||
32. |
urologo konsultacija (vyresniems nei 40 metų vyrams) |
kas dveji metus |
||
33. |
feritino koncentracijos |
pagal anemijos gydymo rekomendacijas |
51.4. gydantysis gydytojas, atsižvelgdamas į klinikines indikacijas, recipientui skiria ir kitus reikalingus laboratorinius ir instrumentinius tyrimus:
XI SKYRIUS
TRANSPLANTUOTO INKSTO BIOPSIJA, VYKDOMA PAGAL PROTOKOLĄ
(XII ETAPAS)
52. Norint optimizuoti imunosupresiją, transplantuoto inksto biopsija atliekama nustatytu reguliarumu transplantacijos paslaugų įstaigos vadovo nustatyta tvarka.
53. Recipientas siunčiamas atlikti šių tyrimų (tyrimai gali būti atlikti ir ambulatoriškai):
54. Gydantysis gydytojas, atsižvelgdamas į klinikines indikacijas, recipientui skiria ir kitus reikiamus laboratorinius bei instrumentinius tyrimus, siunčia konsultuotis pas gydytojus specialistus.
XII SKYRIUS
ŪMIOS KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO ATMETIMO REAKCIJOS PO TRANSPLANTACIJOS DIAGNOSTIKA IR GYDYMAS (XIII ETAPAS)
56. Kasos ir inksto komplekso atmetimo reakcijos diagnostikos ir gydymo paslaugos teikiamos transplantacijos paslaugų įstaigoje.
57. Įtarus ūmią kasos ir inksto komplekso transplantato atmetimo reakciją, recipientas skubos tvarka hospitalizuojamas. Stacionare recipientui atliekami šie tyrimai:
57.29. recipiento sensitizacijos nustatymo:
57.31. ultragarsinis pilvo organų (jei yra indikacijų) ir inkstų (natyvinių ir transplantato) tyrimas;
58. Gydantysis gydytojas, atsižvelgdamas į klinikines indikacijas, recipientui skiria ir kitus reikiamus laboratorinius ir instrumentinius tyrimus, siunčia konsultuotis pas gydytojus specialistus.
59. Įtarus kasos ir inksto komplekso transplantato atmetimo reakciją, nesant kontraindikacijų inksto ir / ar kasos biopsijai atlikti, atliekama perkutaninė inksto ir / ar kasos biopsija ir histologinis bioptato įvertinimas. Patvirtinus transplantato atmetimo reakciją histologiškai arba kliniškai (kai yra kontraindikacijų inksto ir / ar kasos biopsijai atlikti, pacientas atsisako biopsijos), skiriamas gydymas pagal imunosupresijos protokolą, patvirtintą transplantacijos paslaugų įstaigos vadovo.
XIII SKYRIUS
CITOMEGALO VIRUSO (CMV) INFEKCIJOS GYDYMAS PO TRANSPLANTACIJOS (XIV ETAPAS)
61. Gydantysis gydytojas nefrologas / vaikų nefrologas paskiria atlikti šiuos tyrimus:
62. Gydantysis gydytojas, atsižvelgdamas į klinikines indikacijas, recipientui skiria ir kitus reikiamus laboratorinius ir instrumentinius tyrimus, siunčia konsultuotis pas gydytojus specialistus.
63. Esant CMV infekcijai būdingai klinikai, kol nėra CMV DNR tyrimų atsakymo, specifinis antivirusinis gydymas skiriamas po gydytojų konsiliumo. Budėjimo metu sprendimą priima budintis gydytojas nefrologas.
XIV SKYRIUS
RECIPIENTO GYDYMAS STACIONARE PO KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO TRANSPLANTACIJOS DĖL KITŲ SU KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO TRANSPLANTACIJA SUSIJUSIŲ PRIEŽASČIŲ (XV ETAPAS)
65. Recipientas, kuriam buvo transplantuotas kasos ir inksto kompleksas, gydomas stacionare dėl kasos ir inksto komplekso transplantato patologijos ir būklių, susijusių su imunosupresantų vartojimu, nenurodytų šiame apraše, transplantacijos paslaugų įstaigoje konsultuojant gydytojui nefrologui ar gydytojui urologui.
66. Gydytojai specialistai skiria imunosupresinį gydymą, remdamiesi transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojo nefrologo / vaikų nefrologo rekomendacijomis.
67. Recipientui atliekami šie tyrimai (dažnį nustato gydantysis gydytojas):
67.16. imunologiniai:
XV SKYRIUS
KASOS IR INKSTO KOMPLEKSO TRANSPLANTACIJOS PASLAUGOS APMOKĖJIMO TVARKA
69. Teritorinė ligonių kasa (toliau – TLK) moka už kasos ir inkstų komplekso transplantacijos atskirų etapų paslaugas (7 priedas). Paslaugos apmokamos neviršijant Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšų, skirtų žmogaus audinių, ląstelių ir organų transplantacijų paprastosioms išlaidoms finansuoti.
70. VII, IX etapų paslaugos yra apmokamos kainomis, nurodytomis Tvarkos aprašo 7 priede. Kitų etapų paslaugos yra prilyginamos atitinkamoms inkstų transplantacijos paslaugoms ir yra apmokamos kainomis, nurodytomis Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo 13 priede.
71. I etapo 9 punkte nurodyti tyrimai įeina į hemodializės paslaugos kainą ir atskirai nėra apmokami.
72. Gydytojo nefrologo / vaikų nefrologo suteiktos ambulatorinės paslaugos (nurodytos I etapo Tvarkos aprašo 12 punkte, II, III ir XI etapų paslaugos) apmokamos, kai paciento konsultacijos metu yra atliekami ir ambulatorinėje asmens sveikatos istorijoje (forma Nr.025/a) (ambulatorinėje kortelėje, įdėtiniame lape) įvertinami Tvarkos apraše nurodyti privalomi bei prireikus kiti laboratoriniai ir / ar gydytojo nefrologo / vaikų nefrologo kompetencijai priskirti instrumentiniai tyrimai.
73. Kitų gydytojų specialistų konsultacijos, suteiktos II ar XI etapų metu, apmokamos PSDF biudžeto lėšomis, skirtomis ambulatorinėms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms apmokėti.
74. Iš PSDF biudžeto apmokama:
74.2. IX etapo:
75. Kasos ir inkstų komplekso transplantacijos stacionarinės paslaugos nustatytomis bazinėmis kainomis apmokamos, kai pacientui atlikti visi atitinkamuose Tvarkos aprašo skyriuose išvardyti bei kiti ligonio gydymo plane numatyti tiriamieji ir gydomieji veiksmai.
76. VI etapo sąnaudos įskaičiuotos į potencialaus donoro identifikavimo paslaugos, nustatytos Mirusio donoro tvarkos apraše, bazinę kainą.
78. Į IX etapo paslaugų kainą įskaičiuotos išlaidos pakartotinų operacijų, atliktų tos pačios hospitalizacijos metu.
79. Kasos ir inkstų komplekso transplantacijos XII, XIII, XIV, XV etapų paslaugos apmokamos, kai pacientas po kasos ir inksto komplekso transplantacijos pakartotinai hospitalizuojamas ir gydomas dėl Tvarkos apraše numatytos būklės. Tais atvejais, kai pacientui teikiamos reikalavimus atitinkančios paslaugos dėl kelių priežasčių (pvz., ūmios kasos ar inksto atmetimo reakcijos po transplantacijos diagnostikos ir gydymo bei citomegalo viruso infekcijos gydymas), ASPĮ gali prašyti apmokėti už paslaugą, kurios bazinė kaina yra didesnė.
80. 50 proc. atitinkamos paslaugos bazinės kainos mokama už X, XIII, XIV, XV etapų paslaugas, jei paslaugos teikimo trukmė yra trumpesnė nei 50 proc. normatyvinės gydymo trukmės, nurodytos Inkstų transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos apraše.
81. ASPĮ, gavusi licenciją teikti kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugas, teisės aktų nustatyta tvarka sudaro sutartį su TLK dėl šių paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-1412, 2014-12-23, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21327
82. Pasibaigus ataskaitiniam mėnesiui, ASPĮ, teikianti transplantacijos paslaugas, pateikia TLK sąskaitas ir statistinę ekonominę šių paslaugų teikimo ataskaitą VLK direktoriaus įsakymo nustatyta tvarka. TLK apmoka sąskaitas TLK ir ASPĮ sutartyje numatyta tvarka, neviršydama PSDF biudžeto lėšų sumos, skirtos Žmogaus organų ir audinių transplantacijos paprastųjų išlaidų finansavimo programai vykdyti.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-1412, 2014-12-23, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21327
XVI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo
1 priedas
(Paciento ištyrimo kasos ir inksto komplekso transplantacijos indikacijoms (kontraindikacijoms) nustatyti anketos forma)
Paciento ištyrimo kasos ir INKSTO KOMPLEKSO transplantacijos indikacijoms (kontraindikacijoms) nustatyti anketa
I DALIS
Siunčiančioji įstaiga
Recipientas
(vardas, pavardė)
Asmens kodas Vyras £ Moteris £
Gyvenamoji vieta, telefonas
Diagnozė pagal TLK-10-AM
Kraujo grupė O £ A £ B £ AB £ Rezus faktorius (Rh): teigiamas £ neigiamas £
Nėštumų skaičius ir paskutiniojo nėštumo data _
Kraujo perpylimai ir paskutiniojo perpylimo data
Ankstesnės transplantacijos data
Skiepai_______________________________________________
Dializės pradžios data Dializės rūšis HD £ PD £
Gydytojas Data
(spaudas, parašas)
II dalis (pildo dializės paslaugų įstaigos gydytojas) |
|||
Tyrimo objektas |
Rezultatai |
Tyrimo objektas |
Rezultatai |
Eritrocitai, vnt.x1012/l |
|
Neutrofilai, % |
|
Hemoglobinas, g/l |
|
Limfocitai, % |
|
Trombocitai, 109/l |
|
Monocitai, % |
|
Hematokritas, % |
|
Gliukozės kiekis kraujyje |
|
Leukocitai, 109/l |
|
C reaktyvus baltymas |
|
Bazofilai, % |
|
Bendras šlapimo tyrimas |
|
Eozinofilai, % |
|
Šlapimo pasėlis |
|
Tyrimo objektas |
Rezultatai |
Tyrimo objektas |
Rezultatai |
Kalis kraujo serume, mmol/l |
|
Aspartataminotransferazė, mmol/l |
|
Natris kraujo serume, mmol/l |
|
Alaninaminotransferazė, mmol/l |
|
Kalcis kraujo serume, mmol/l |
|
Šarminė fosfatazė, mmol/l |
|
Fosforas kraujo serume, mmol/l |
|
Geležis kraujo serume |
|
Šlapalas kraujo serume, mmol/l |
|
Feritinas kraujo serume |
|
Kreatininas kraujo serume, µmol/l |
|
Šlapimo rūgštis kraujo serume |
|
Bendras baltymo kiekis kraujyje, g/l |
|
Bendras cholesterolio kiekis serume |
|
Albuminas kraujo serume, g/l |
|
Parathormono kiekis serume |
|
Didelio tankio lipoproteinų cholesterolis |
|
Gamagliutamiltransferazės |
|
Mažo tankio lipoproteinų cholesterolis |
|
Trigliceridai |
|
Tyrimo objektas |
Rezultatai |
Tyrimo objektas |
Rezultatai |
Hepatito B viruso (HBV) HBs antigenas |
|
ŽIV nustatymas |
|
Hepatito B viruso (HBV) HBcor antikūnai |
|
Sifilio nustatymas |
|
Hepatito B viruso (HBV) HBs antikūnai |
|
Hepatito C viruso (HCV) antikūnai |
|
Instrumentiniai tyrimai:
Tyrimo pavadinimas |
Rezultatai (nurodyti tik patologinius pakitimus) |
Diagnostinė ezofagogastroduodenoskopija |
|
Krūtinės ląstos rentgenograma
|
|
Pilvo organų, inkstų, šlapimo pūslės ultragarsinis tyrimas |
|
Dvylikos derivacijų EKG |
|
Širdies echoskopija |
|
Gydytojų specialistų konsultacijos:
Konsultacijos pavadinimas |
Rezultatai (nurodyti tik konsultacijos išvadas) |
Akušerio ginekologo / urologo konsultacija |
|
Kardiologo konsultacija |
|
Odontologo konsultacija |
|
Otorinolaringologo konsultacija |
|
Endokrinologo konsultacija
|
|
|
|
Dializės paslaugų įstaigos gydytojas Data (spaudas, parašas)
III dalis (pildo konsultacinės poliklinikos gydytojas nefrologas) |
Tyrimo pavadinimas |
Rezultatai |
Žmogaus leukocitų I ir II klasės antigenai |
|
Sensitizacijos tyrimo paėmimo data |
|
Citomegalo viruso (CMV) IgM antikūnai |
|
Citomegalo viruso (CMV) IgG antikūnai |
|
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo
2 priedas
(Pranešimo dėl duomenų teikimo Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registrui ir paciento sutikimo tapti recipientu forma)
DĖL DUOMENŲ TEIKIMO ŽMOGAUS AUDINIŲ, LĄSTELIŲ IR ORGANŲ DONORŲ BEI RECIPIENTŲ REGISTRUI IR PACIENTO SUTIKIMO TAPTI RECIPIENTU
Informuojame, kad išsivysčius negrįžtamiems inksto ir / ar kasos pakitimams, vienas iš Jūsų gydymo būdų yra inksto ir / ar kasos transplantacija.
Transplantacijos procesą reglamentuoja Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorystės ir transplantacijos įstatymas ir įstatymo įgyvendinamieji teisės aktai.
Atlikus reikiamus tyrimus bei įvertinus transplantacijos indikacijas, nenustačius transplantacijos kontraindikacijų, asmens duomenys įregistruojami Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre (toliau – Registras) ir pacientas tampa recipientu.
Atsiradus donorinių organų, Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos organizuoja recipiento ir donoro poros parinkimo procesą. Jo metu atliekama pirminė recipientų atranka, į transplantacijos centrą kviečiami potencialūs recipientai, jiems atliekami būtini laboratoriniai ir instrumentiniai tyrimai, prireikus atliekama dializė. Galutinį sprendimą priima gydytojų konsiliumas, įvertinęs donoro ir recipiento poros tinkamumą pagal parinkimo kriterijus ir atsižvelgęs į recipiento sveikatos būklę.
Transplantacija negarantuoja, kad pacientas visiškai pasveiks. Kai kuriems pacientams galimas transplantuoto organo nepakankamumas arba nefunkcionavimas. Transplantacijos metu gali kilti chirurginių, medikamentinių ar infekcinių komplikacijų.
Po organo (-ų) transplantacijos skiriami imunosupresiniai vaistai, kuriuos, laikantis gydytojo nurodymų, būtina vartoti visą transplantato (-ų) gyvavimo laiką.
Dializės paslaugų įstaigos gydytojas periodiškai teikia duomenis Registrui apie potencialius recipientus ir siunčia imunologinius kraujo mėginius Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Laboratorinės diagnostikos centrui.
Aš (pacientas),__________________________________________________________________,
(vardas, pavardė, asmens kodas, telefonas)
arba mano įstatyminis atstovas (jei pacientas nepilnametis arba pripažintas neveiksniu)
______________________________________________________________________________,
(vardas, pavardė, asmens kodas, telefonas)
perskaičiau ir supratau išdėstytą tekstą ir sutinku £ nesutinku £ (tinkamą variantą pažymėti varnele þ),
kad reikalingi mano (mano globotinio) asmens duomenys būtų nuolat teikiami, saugomi ir naudojami pagal Registro paskirtį bei būtų atlikta inksto £ kasos ir inksto komplekso £ transplantacija (galima žymėti abu variantus).
Gydytojas man paaiškino transplantacijos indikacijas, riziką ir transplantacijos organizavimo tvarką.
Esu informuotas, kad jokia mano asmenį identifikuojanti informacija nebus viešai prieinama, bus saugomas mano asmens privatumas. Įsipareigoju, pasikeitus mano kontaktiniams duomenims ar sveikatos būklei, nedelsdamas apie tai informuoti dializes atliekantį gydytoją ar Biurą. Esu informuotas, kad jeigu pateiksiu netikslius kontaktinius duomenis, atsiradus man tinkamam donoro organui, galiu būti neiškviestas į transplantacijos paslaugų įstaigą.
Esu informuotas apie paciento teises ir pareigas bei apie tai, kas bus, jei šių pareigų nevykdysiu.
Pareiškiu, kad mano veiksnumas nėra apribotas ir šioje formoje nurodyti duomenys yra teisingi
_____________________________________________________________________________________.
(paciento arba jo įstatyminio atstovo vardas, pavardė, parašas, data)
Sveikatos priežiūros įstaiga______________________________________________________
(pavadinimas, kodas, adresas)
Sutikimas pasirašytas mano akivaizdoje______________________________________________.
(gydytojo spaudas, parašas ir data)
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo
3 priedas
(Pranešimo apie recipiento statusą forma)
Nacionaliniam transplantacijos biurui prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Pranešimas apie recipiento statusą
Recipiento vardas, pavardė.................................................................................................................
Asmens kodas.......................................................................................................................................
Diagnozė (pagal TLK-10-M)..............................................................................................................
Žymos, nurodančios recipiento statusą:
£ nustatyta laikinų transplantacijos kontraindikacijų (data, priežastis) ............................................. ..............................................................................................................................................................;
£ išnykusios laikinos transplantacijos kontraindikacijos ................................................................... ..............................................................................................................................................................;
£ išnykusios transplantacijos indikacijos (data, priežastis)................................................................
..............................................................................................................................................................;
£ atlikta kasos ir inksto komplekso transplantacijos operacija (data)................................................;
£ transplantato pašalinimas (data, priežastis) ....................................................................................;
£ nustatyta absoliučių transplantacijos kontraindikacijų (data, priežastys) .......................................
..............................................................................................................................................................;
£ recipientas raštiškai atsisako kasos ir inksto komplekso transplantacijos (data)............................;
£ recipientas mirė (data)....................................................................................................................;
£ sunkumai atlikti dializę (pildo transplantacijos paslaugų įstaigos gydytojas konsiliumo metu) ..............................................................................................................................................................;
£ kita (recipiento asmens ir kontaktinių duomenų pasikeitimas ir pan.)...........................................
Gydytojo, atsakingo už informacijos pateikimą, spaudas, parašas......................................................
Data..............................................
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo
4 priedas
(Kasos ir inksto komplekso donoro ir recipiento poros parinkimo protokolo forma)
KASOS IR InkstO komplekso donoro ir recipiento poros parinkimo protokolas nr.
Pirminį parinkimą atlikusi įstaiga Įstaiga, kurioje paruoštas donoras Protokolo data _________
Donoro duomenys: Donoro identifikacinis Nr. Kraujo grupė, Rh ŽLA Lytis V £ M £ Amžius__________
I dalis. Atrinktų recipientų duomenys
Iden-tifika-cinis Nr. |
Vardas, pavardė |
Gyvenamoji vieta, tel. Nr. |
Amžius (metais) |
Kraujo gr., Rh faktorius |
Lytis (V/M) |
Laukimo laikas (nuo įregistravimo Registre) |
Balai už laukimo laiką |
Virusologiniai žymenys |
|||||
HBsAg |
Anti-HBs |
Anti-HBcor |
Anti-HCV |
ŽIV |
Sifilis |
||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ŽLA – A, B, DR, DQ |
ŽLA balų suma |
Ankstesnė transplantacija (Taip / Ne, buvusio donoro netapatūs ŽLA – A, B, DR, DQ) |
Limfocitotoksiniai antikūnai (PRA), proc. |
Didžiausias metinis PRA |
Balai už PRA |
Pastabos |
Bendra balų suma |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
II dalis. Išvados dėl donoro ir recipiento poros parinkimo
Eil Nr. |
Vardas, pavardė |
Gyvenamoji vieta |
Kontaktiniai telefonai |
Atvyko į parinkimą |
Pastabos (transplantacija, recipientas, surinkęs mažesnę balų sumą, laikinai netinka transplantacijai, netinkamumo priežastis, neatvykimo priežastis) |
|
Taip |
Ne |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
PASTABA. Donoro ir recipiento poros parinkimo procedūros išvadose nurodomi recipientai, kuriems suteikta pirmumo teisė pagal recipiento ir donoro poros parinkimo kriterijus.
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo
5 priedas
(Kasos paėmimo protokolo forma)
KASOS PAĖMIMO PROTOKOLAS
Asmens sveikatos priežiūros įstaiga__________________________________________, kurioje paimama kasa.
Data:________ Stacionarizuotas ______-_____-_____ Mirties data_______-______-____;_____val.
Mirties priežastis ___________________________________________________________________
Donoro identifikacija:
Donoro Nr.__________________ Gimimo data __________________ Amžius___________m.
Lytis: V / M Ūgis________cm Svoris________kg ABO_______ Rhezus: Teig. / Neig.
Klinikiniai duomenys (organų paėmimo metu):
Kūno temperatūra:……….C0 Diurezė: …………ml per paskutines 24val.
Diurezė: …………ml per paskutinę valandą
AKS: ……./……..mmHg
Data / laikas
Hipotenzijos periodas: taip / ne ………/……. (trukmė ………….min)
Širdies sustojimas: taip / ne ………/……. (trukmė …………..min)
Naudoti medikamentai, dozės:
Antibiotikai: ………………………………Diuretikai: ……………………Antidiuretikai: …………………… Vazopresoriai: dopaminas………………………μg/kg/min; dobutaminas…………………………… μg/kg/min;
adrenalinas (epinefrinas)…………..……μg/kg/min; noradrenalinas (norepinefrinas)………………μg/kg/min.
Kraujo transfuzijos: ……….…………………………Plazmos pakaitalai: ………………………………………
Kiti medikamentai: ……………………………………………………………………………...
Laboratoriniai tyrimai:
HBsAg: + / - HBcAb: + / - HCV Ab: + / - HBsAk: + / - ŽIV Ab: + / - CMV IgG: + / - Lues Ab: + / -
Urea................... Kreatininas.......... amilazė .......... ..... ir / arba lipazė...............
Na................... K................... gliukozė.......................
Hb................. Leukocitai............... HbA1C........................ Kraujo pasėlis: teig. / neig.
Šlapimo tyrimas: mikroskopija……………………… gliukozė: …………………………
baltymas:………… …………… pasėlis: teig. / neig.
Organų prezervacija: Kasos transplantato perfuzija:
Heparinas:……………IU……………….val. Viršutinės pasaito arterijos perfuzija…….val.
Aorta perspausta:……………val. Kiekis (ml):.....................
Aortos perfuzija pradėta…………………val. Vartų venos perfuzija .......val.
Perfuzatas: HTK / UW / kitas:……………… Kiekis (ml):...................
Kiekis (ml):.....................................
Protokolą užpildė:______________________________________________________
(asmens sveikatos priežiūros įstaiga, vardas, pavardė, parašas)
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo
6 priedas
imunologinIAI KASOS IR Inksto KOMPLEKSO recipientų
rizikos nustatymo kriterijai
Rizika |
Recipientas |
ŽLA dermė
|
Vidutinė rizika |
Sensitizacija <10%, pirma transplantacija |
3 ir daugiau netapačių antigenų |
Sensitizacija <10%, pakartotinė transplantacija |
Nepriklausomai nuo ŽLA dermės |
|
Sensitizacija 10–49 %, pirma transplantacija |
0–2 antigenų netapatūs |
|
Šalta išemija > 24val. |
Nepriklausomai nuo ŽLA dermės |
|
Ribinis donoras (jei yra indikacijų) |
Nepriklausomai nuo ŽLA dermės |
|
Didelė rizika |
Sensitizacija 10–49 %, pirma transplantacija |
3 ir daugiau netapačių antigenų |
Sensitizacija 10–49 %, pakartotinė transplantacija |
Nepriklausomai nuo ŽLA dermės |
|
Sensitizacija 50% ir daugiau |
Nepriklausomai nuo ŽLA dermės |
|
Pakartotinė transplantacija ir transplantatas prarastas per pirmuosius metus dėl imuninės priežasties |
Nepriklausomai nuo ŽLA dermės |
Pastaba. Donoro ir recipiento audinių dermė nustatoma pagal donoro netapačių antigenų skaičių (MM arba mismatch) (jei yra indikacijų).
Ribinis donoras:
- > 50 metų ir:
· hipertenzija anamnezėje;
· serumo kreatininas >130μmol/l;
· mirties priežastis – smegenų kraujagyslių patologija.
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo
7 priedas
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų
bazinIŲ kainŲ SĄRAŠAS
Etapo numeris |
Etapo pavadinimas |
Bazinė kaina (balais) |
VII. |
Kasos ir inksto komplekso paėmimo operacija (stacionarinis) |
7685 |
IX. |
Kasos ir inksto komplekso transplantacijos operacija ir pakartotinės operacijos (stacionarinis) |
9491 |
Pastaba. Kiti kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų etapai yra prilyginami atitinkamoms inkstų transplantacijos paslaugoms ir yra apmokami Inksto transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo 13 priede nurodytomis kainomis.
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Įsakymas
Nr. V-1412, 2014-12-23, paskelbta TAR 2014-12-31, i. k. 2014-21327
Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. spalio 13 d. įsakymo Nr. V-1064 „Dėl Kasos ir inksto komplekso transplantacijos paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo