Suvestinė redakcija nuo 2024-07-20
Įsakymas paskelbtas: TAR 2024-03-07, i. k. 2024-04339
LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO
MINISTRAS
ĮSAKYMAS
DĖL TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETŲ IR KITŲ NEFORMALIOJO SUAUGUSIŲJŲ ŠVIETIMO IR TĘSTINIO MOKYMOSI TEIKĖJŲ, VYKDANČIŲ ASMENŲ, SUKAKUSIŲ SENATVĖS PENSIJOS AMŽIŲ, NEFORMALŲJĮ ŠVIETIMĄ IR TĘSTINĮ MOKYMĄSI, FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2024 m. kovo 7 d. Nr. V-272
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymo 13 straipsnio 2 dalimi:
1. T v i r t i n u Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjų, vykdančių asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi, finansavimo tvarkos aprašą (toliau – Aprašas) (pridedama).
2. P a v e d u Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centrui (toliau – KPMPC):
2.2. konsultuoti neformaliojo suaugusiųjų švietimo programų, skirtų asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, teikėjus dėl programų rengimo, įgyvendinimo ir finansavimo galimybių;
2.3. kas 2 (dvejus) metus nuo šio įsakymo įsigaliojimo dienos atlikti Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjų, vykdančių asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi dalyvių tyrimą ir nustatyti asmenų, sukakusių senatvės pensijos mokymosi poreikius, atsižvelgiant į Prioritetinių individualių mokymosi paskyrų sistemoje teikiamų Valstybės finansuojamų programų sričių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2023 m. spalio 25 d. nutarimu Nr. 819 „Dėl Ministerijų ir jų administruojamų neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi finansavimo priemonių, įtraukiamų į individualių mokymosi paskyrų sistemą, sąrašo, Prioritetinių individualių mokymosi paskyrų sistemoje teikiamų valstybės finansuojamų programų sričių sąrašo ir Prioritetinių individualių mokymosi paskyrų sistemoje dalyvaujančių asmenų grupių patvirtinimo“, o tyrimo rezultatus skelbti KPMPC interneto svetainėje.
3. R e k o m e n d u o j u Trečiojo amžiaus universitetams ir kitiems neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjams, vykdantiems asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi ir jų savininko teises ir pareigas įgyvendinančioms institucijoms dalyvauti įgyvendinant šio įsakymo 1 punktu patvirtintą Aprašą.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos švietimo,
mokslo ir sporto ministro
2024 m. kovo 7 d. įsakymu Nr. V-272
TREČIOJO AMŽIAUS UNIVERSITETŲ IR KITŲ NEFORMALIOJO SUAUGUSIŲJŲ ŠVIETIMO IR TĘSTINIO MOKYMOSI TEIKĖJŲ, VYKDANČIŲ ASMENŲ, SUKAKUSIŲ SENATVĖS PENSIJOS AMŽIŲ, NEFORMALŲJĮ ŠVIETIMĄ IR TĘSTINĮ MOKYMĄSI, FINANSAVIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjų, vykdančių asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi, finansavimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato neformaliojo suaugusiųjų švietimo programų, skirtų asmenims, sukakusiems senatvinės pensijos amžiaus (toliau – programos), finansavimą ir programų dalyvius, programų kokybės ir stebėsenos tvarką.
2. Aprašas sudaro sąlygas finansuoti Trečiojo amžiaus universitetų (toliau – TAU) ir kitų neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjų (toliau – TAU ir kiti NSŠ teikėjai) dalyvių, sukakusių senatvės pensijos amžiaus (toliau – Dalyviai), neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo programas, skirtas plėtoti žinias, kompetencijas ir pilietinius, socialinius bei kultūrinius poreikius.
3. Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatyme, Lietuvos Respublikos biudžeto sandaros įstatyme, Lietuvos Respublikos strateginio valdymo įstatyme ir kituose juos įgyvendinančiuose teisės aktuose.
II SKYRIUS
PROGRAMŲ FINANSAVIMAS IR PROGRAMŲ DALYVIAI
4. Programos yra finansuojamos viešųjų pirkimų būdu iš 2021–2030 m. plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos švietimo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 12-003-03-05-01 „Įdiegti vieną langelį karjerai planuoti ir įgūdžiams tobulinti“, patvirtintos Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2022 m. gegužės 27 d. įsakymu Nr. V-851 „Dėl 2021–2030 m. plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos švietimo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 12-003-03-05-01 „Įdiegti vieną langelį karjerai planuoti ir įgūdžiams tobulinti“ aprašo patvirtinimo“, lėšų.
5. Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras (toliau – KPMPC), bendradarbiaudamas su Nacionaline TAU asociacija ir kitais neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymo teikėjais, kas 2 metus atlikdamas Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjų, vykdančių asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi dalyvių tyrimą, nustato, kurias kompetencijas ir kokiose programų srityse Dalyviai norėtų tobulinti. Tyrimo rezultatai ir informacija apie pageidaujamas ugdyti kompetencijas ir jas atitinkančių galimų programų temų sąrašas (toliau – Sąrašas) skelbiama KPMPC interneto svetainėje kartu su kvietimu TAU ir kitiems NSŠ teikėjams šias programas užsisakyti (toliau – Kvietimas). Tuo atveju, kai TAU ir kitas NSŠ teikėjas yra viešųjų pirkimų būdu laimėjęs konkursą programai rengti ir įgyvendinti, jis šios programos užsisakyti negali.
6. TAU ir kiti NSŠ teikėjai, pageidaujantys užsisakyti programą iš Sąrašo, turi būti registruoti Švietimo ir mokslo institucijų registre (toliau – ŠMIR) (pagrindinė ar kita paskirtis – Neformaliojo suaugusiųjų švietimo grupės Trečiojo amžiaus universitetas) ir per vieną mėnesį nuo Kvietimo paskelbimo KPMPC interneto svetainėje dienos turi užpildyti Programų užsakymo elektroninę paraišką pagal Programų užsakymo elektroninės paraiškos formą (Aprašo 1 priedas) (toliau – E-paraiška). E-paraiškoje būtina deklaruoti Dalyvių skaičių ir užpildyti visus E-paraiškos laukus.
Punkto pakeitimai:
Nr. V-816, 2024-07-19, paskelbta TAR 2024-07-19, i. k. 2024-13327
7. Pildydami E. paraišką, TAU ir kiti NSŠ teikėjai pagal E. paraiškoje deklaruojamą Dalyvių skaičių gali pasirinkti Aprašo 8 punkte nustatytą programų skaičių. TAU ir kiti NSŠ teikėjai, KPMPC paprašius, įsipareigoja pateikti deklaruojamą Dalyvių skaičių pagrindžiančius dokumentus (mokymo ar kitos sutartys, įrodančios narystę, nario mokestis ir pan.).
8. Užsakomų programų skaičius TAU ir kitiems NSŠ teikėjams nustatomas pagal deklaruotų Dalyvių skaičių: turint iki 100 (vieno šimto) Dalyvių – 1 (viena) programa, turint nuo 100 (šimtas) iki 199 (šimtas devyniasdešimt devynių) Dalyvių – 2 (dvi) programos, turint nuo 200 (dviejų šimtų) iki 299 (dviejų šimtų devyniasdešimt devynių) – 3 (trys) programos ir t. t.
9. KPMPC per 20 darbo dienų nuo Kvietime nurodyto termino pabaigos įvertina TAU ir kitų NSŠ teikėjų poreikius ir skelbia viešuosius pirkimus pageidaujamoms programoms parengti ir vykdyti pagal E. paraiškose numatytą poreikį.
10. Viešųjų pirkimų būdu perkama programa privalo atitikti Aprašo 2 punkte nustatytą paskirtį bei visus toliau nurodytus kriterijus:
10.4. programa vykdoma, remiantis lygiateisiškumo, įtraukties, kontekstualumo, prieinamumo visiems principais;
10.5. programos vykdytojai privalo turėti neformaliojo suaugusiųjų švietimo programų vykdymo patirties;
10.6. programoje negali būti numatyta apribojimų, kurie turėtų neigiamą poveikį lygių galimybių ir nediskriminavimo dėl lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, negalios, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, religijos principams įgyvendinti, įskaitant prieinamumo visiems reikalavimo užtikrinimą (paslaugų, infrastruktūros, fizinės ar e. aplinkos sprendimai, informacijos, transporto prieinamumo ir pan.), kuriais gali naudotis visi žmonės kuo platesniu mastu, neatsižvelgiant į jų funkcines galimybes;
10.7. į programos rengimo ir mokymų pagal jas paslaugų kainą įtraukiamos visos su jų vykdymu susijusios išlaidos: programos rengimas, lektorių darbo apmokėjimo išlaidos, mokymo priemonių įsigijimas, dalyvių maitinimas, mokymų dalyvių kelionės į programos vykdymo vietą ir atgal, ir kitos mokymų organizavimo ir vykdymo išlaidos, įskaitant visus Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytus mokesčius.
III SKYRIUS
PROGRAMŲ KOKYBĖ IR STEBĖSENA
12. Už programos kokybę atsako programos vykdytojas. Įgyvendinus programą, jis privalo organizuoti programos Dalyvių apklausą pagal Programos dalyvio anketos formą (Aprašo 2 priedas).
13. Programų įgyvendinimo pažeidimams ir klausimams, susijusiems su skundais, spręsti sudaroma Programų įgyvendinimo stebėsenos komisija (toliau – Komisija). Komisijos personalinę sudėtį ir jos darbo reglamentą tvirtina KPMPC direktorius. Komisiją sudaro 3 (trys) nariai, kuriuos deleguoja Ministerija, KPMPC, Nacionalinė TAU asociacija. Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymais, kitais teisės aktais ir šiuo Aprašu bei darbo reglamentu.
14. Programos įgyvendinimo stebėseną (skundų atveju ar atsitiktine tvarka) atlieka programos stebėtojai. Stebėtojų sąrašas tvirtinamas KPMPC direktoriaus įsakymu. Stebėseną vykdo ir jos rezultatus tvirtina ne mažiau nei 2 (du) stebėtojai, užpildydami KPMPC direktoriaus nustatytos formos programos įgyvendinimo stebėjimo protokolą. Informacija apie nustatytus programos vykdymo pažeidimus yra teikiama Komisijai.
15. Komisijos nariai privalo deklaruoti viešuosius ir privačiuosius interesus, vengti interesų konflikto situacijų, būti nepriekaištingos reputacijos ir pasirašyti Nešališkumo, konfidencialumo ir nepriekaištingos reputacijos deklaraciją (Aprašo 3 priedas). Nepriekaištinga reputacija šiuo atveju suprantama taip, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme.
IV SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
17. KPMPC teisės aktų nustatyta tvarka saugo programų viešųjų pirkimų ir su programų vykdymu susijusius dokumentus.
18. Programos vykdytojas neatsako už visišką ar dalinį įsipareigojimų pagal Aprašą nevykdymą, jeigu įrodo, kad įsipareigojimų neįvykdė dėl nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių.
19. Nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių sąvoka apibrėžiama Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.212 straipsnyje ir Atleidimo nuo atsakomybės esant nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėms taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. liepos 15 d. nutarimu Nr. 840 „Dėl Atleidimo nuo atsakomybės esant nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybėms taisyklių patvirtinimo“.
20. Programos vykdytojas privalo laikytis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (toliau – Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas), Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių asmens duomenų teisinę apsaugą, atsako už informacijos, susijusios su programų įgyvendinimu, duomenų tikslumą, teisėtumą, gautų valstybės biudžeto lėšų buhalterinės apskaitos tvarkymą. Dokumentus, susijusius su programos įgyvendinimu, programos teikėjas privalo tvarkyti ir saugoti dokumentų tvarkymą ir saugojimą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka.
21. Viešai skelbiama programos informacija pateikiama, laikantis Bendrojo duomenų apsaugos reglamento nuostatų.
22. Programų vykdytojų tvarkomi asmens duomenys ir programų teikėjų duomenys, pateikti KPMPC, vadovaujantis Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu. Asmens duomenų tvarkymo tikslas – identifikuoti programų vykdytojus, įvertinti programos teikėjų atitiktį Aprašo reikalavimams ir teisę vykdyti programas bei KPMPC tvarkyti programų finansavimo apskaitą ir kontrolę. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos Bendrajame duomenų apsaugos reglamente ir duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.
Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų
neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir
tęstinio mokymosi teikėjų, vykdančių
asmenų, sukakusių senatvės pensijos
amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį
mokymąsi, finansavimo tvarkos aprašo
1 priedas
(Programų užsakymo elektroninės paraiškos forma)
PROGRAMŲ UŽSAKYMO ELEKTRONINĖ PARAIŠKA
I. BENDRA INFORMACIJA
1. Informacija apie Trečiojo amžiaus universitetą ar kitą neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėją, vykdantį asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi (toliau – TAU ar kitas NSŠ teikėjas) |
||||
Pavadinimas |
||||
Teisinis statusas |
||||
Juridinio asmens kodas |
||||
Buveinės adresas |
||||
Telefono numeris |
||||
El. pašto adresas |
||||
Interneto svetainės adresas (neprivaloma) |
||||
TAU ar kito NSŠ teikėjo dalyvių skaičius |
|
|||
Užsakomų programų skaičius (sugeneruojamas automatiškai pagal dalyvių skaičių) |
|
|||
2. Informacija apie asmenį, atsakingą už paraiškos pildymą |
||||
Vardas ir pavardė |
||||
Telefono numeris |
||||
El. pašto adresas |
||||
3. Užsakomos Programos |
|
|||
Pildoma, renkantis iš išvardintų programų temų |
..... |
☐ |
☐ |
|
..... |
☐ |
☐ |
|
|
..... |
☐ |
☐ |
|
|
..... |
☐ |
☐ |
|
|
4. Pageidaujamas Programos įgyvendinimo laikotarpis, laikas, vieta ir būdas |
|
|||
Nurodoma pageidaujama programos (-ų) vykdymo data ir laikas |
|
|||
Nurodoma pageidaujamos programos (-ų) vykdymo vieta |
|
|||
Nurodomas pageidaujamas programos (-ų) įgyvendinimo būdas |
|
|||
5. Užsakomos programos (-ų) dalyvių skaičius |
||||
Rekomenduojamas dalyvių skaičius vienoje programoje dydis yra nuo 10 iki 30 asmenų |
skaičius nuo ___ – iki ___ |
Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų
neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir
tęstinio mokymosi teikėjų, vykdančių
asmenų, sukakusių senatvės pensijos
amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį
mokymąsi, finansavimo tvarkos aprašo
2 priedas
(Programos dalyvio anketos forma)
PROGRAMOS DALYVO ANKETA
(Programos pavadinimas)
(Programos dalyvio vardas, pavardė)
Prašome pareikšti nuomonę pagal trijų balų vertinimo skalę:
(atitinkamose skiltyse prašome pažymėti „+“):
Kas vertinama |
Įvertinimas: 1 – ne, 2 – iš dalies, 3 – taip |
||
1 |
2 |
3 |
|
1. Ar pasiteisino Jūsų lūkesčiai įgyti, patobulinti kompetenciją (-as) (žinias, įgūdžius, gebėjimus)? |
|||
2. Ar mokymų metu lektorius sukūrė gerą psichologinę atmosferą? |
|||
3. Ar mokymo medžiaga / mokymo priemonės padėjo geriau suprasti programos turinį? |
|||
4. Ar mokymų laikas ir dažnumas buvo tinkami? |
|||
5. Ar įgytas žinias, įgūdžius taikysite gyvenime? |
|
|
|
Jei kažkurį klausimą įvertinote 1 balu, prašome paaiškinti tokio vertinimo priežastį:
……………………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………..………………………..............……………………………………………………………………......
Pastabos ir pasiūlymai:
……………………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………..
Dėkojame už atsakymus.
Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų
neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio
mokymosi teikėjų, vykdančių asmenų, sukakusių
senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir
tęstinį mokymąsi, finansavimo tvarkos aprašo
3 priedas
(Komisijos nario nešališkumo, konfidencialumo ir nepriekaištingos reputacijos deklaracijos forma)
KOMISIJOS NARIO
NEŠALIŠKUMO, KONFIDENCIALUMO IR NEPRIEKAIŠTINGOS REPUTACIJOS DEKLARACIJA
20__ m._____________ d. Nr. ______
_____________
(vieta)
Būdamas (-a) Programų įgyvendinimo stebėsenos komisijos, nagrinėjančios programų įgyvendinimo pažeidimus ir skundus (toliau – Komisija), nariu, pasižadu:
1. Objektyviai, dalykiškai, be išankstinio nusistatymo, vadovaudamasis lygiateisiškumo, nediskriminavimo, proporcingumo, abipusio pripažinimo ir skaidrumo principais, atlikti man pavestas funkcijas (užduotis).
2. Saugoti ir tik įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytais tikslais ir tvarka naudoti konfidencialią informaciją, kuri man taps žinoma, dirbant Komisijos nariu.
3. Man patikėtus dokumentus, kuriuose yra konfidenciali informacija, saugoti tokiu būdu, kad tretieji asmenys neturėtų galimybės su jais susipažinti ar pasinaudoti.
4. Man išaiškinta, kad konfidencialią informaciją sudaro kiekvienos programos turinys, pažeidimo ar skundo duomenys bei kita informacija, susijusi su programos įgyvendinimu, nagrinėjimu, vertinimu, jeigu jos atskleidimas prieštarauja teisės aktams, taip pat kita informacija, susijusi su vertinimo procedūromis, jeigu jos atskleidimas prieštarauja įstatymams, daro nuostolių teisėtiems šalių interesams arba trukdo užtikrinti sąžiningą konkurenciją.
5. Patvirtinu, kad atsisakysiu vykdyti programos stebėseną, jei paaiškės, kad aš esu:
5.1. programą pateikusios organizacijos narys (-ė) ar esu įtrauktas (-a) į programos vykdymo procesą;
6. Patvirtinu, kad esu nepriekaištingos reputacijos, taip, kaip ji suprantama ir yra apibrėžta Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme.
7. Esu perspėtas (-a), kad pažeidęs (-usi) šį pasižadėjimą, atsakysiu teisės aktų nustatyta tvarka ir turėsiu atlyginti Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai padarytus nuostolius.
_________________________________ ____________________
(vardas ir pavardė) (parašas)
Pakeitimai:
1.
Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Įsakymas
Nr. V-816, 2024-07-19, paskelbta TAR 2024-07-19, i. k. 2024-13327
Dėl švietimo, mokslo ir sporto ministro 2024 m. kovo 7 d. įsakymo Nr. V-272 „Dėl Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjų, vykdančių asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi, finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo