Rūšis: | Potvarkis | Priėmimo data: | 2022-12-05 | Galiojanti suvestinė redakcija: | Nėra | ||
Registravimo duomenys: | 2022-12-05 Nr. 2022-24775 | Įstaigos suteiktas Nr.: | 1PV-19 | Suvestinių redakcijų sąrašas pagal datą: | Nėra | ||
NEGALIOJA | Įsigalioja 2022-12-06 Negalioja nuo 2024-11-16 | Priėmė: | Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija | Pakeitimų projektai: | Nėra | ||
Ex post vertinimas: | Nėra | Paskelbta: | TAR, 2022-12-05, Nr. 24775 | Eurovoc terminai: | Yra | ||
Ryšys su ES teisės aktais: | Nėra |
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS KANCLERIS
POTVARKIS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS LYGIŲ GALIMYBIŲ, SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKOS IR JOS ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO
2022 m. gruodžio 5 d. Nr. 1PV-19
Vilnius
Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos darbo reglamento, patvirtinto Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro 2015 m. liepos 17 d. įsakymu Nr. 1V-558 „Dėl Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos darbo reglamento patvirtinimo“, 161.1 papunkčiu ir įgyvendindama Lietuvos Respublikos darbo kodekso 30 straipsnio 4 dalį:
1. Tvirtinu Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos lygių galimybių, smurto ir priekabiavimo prevencijos politiką ir jos įgyvendinimo tvarkos aprašą (pridedama).
2. Nurodau šį potvarkį paskelbti Teisės aktų registre ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje.
PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos kanclerio
2022 m. gruodžio 5 d. potvarkiu Nr. 1PV-19
LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS LYGIŲ GALIMYBIŲ, SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKA IR JOS ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS
I SKYRIUS
BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos lygių galimybių, smurto ir priekabiavimo prevencijos politika ir jos įgyvendinimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato lygių galimybių, smurto ir priekabiavimo prevencijos politikos principus, pagrindines nuostatas ir jų įgyvendinimo tvarką Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijoje (toliau – ministerija).
2. Aprašo tikslas – užtikrinti, kad ministerijos darbuotojo atžvilgiu, darbo ir valstybės tarnybos santykių galiojimo ir jų nutraukimo metu būtų laikomasi psichologinio smurto ir priekabiavimo prevencijos principų ir draudimo pagrindų: draudimo varžyti asmens teises, naudoti priešiškus, neetiškus, žeminančius, agresyvius, užgaulius, įžeidžiančius veiksmus, kuriais būtų kėsinamasi į darbuotojo ar darbuotojų grupės garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį neliečiamumą ar kuriais siekiama įbauginti, sumenkinti ar įstumti į bejėgę padėtį, arba teikti jiems privilegijas lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, amžiaus, lytinės tapatybės, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, narystės politinėje partijoje ar asociacijoje, religijos, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, asmeninių savybių, šeiminės padėties ar įsipareigojimų, ketinimo turėti ar neturėti vaikų ir kitais pagrindais, nesusijusiais su asmenų kvalifikacija, kompetencija, dalykinėmis savybėmis, darbo pareigų ir funkcijų atlikimo kokybe bei rezultatais ir profesiniais pasiekimais.
3. Apraše vartojamos sąvokos:
3.1. darbuotojas – ministerijoje dirbantis valstybės tarnautojas ir darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, taip pat ministerijos ir kitų vidaus reikalų ministrui pavestose valdymo srityse veikiančių įstaigų ir įmonių vadovai, kuriuos į pareigas skiria ir iš jų atleidžia vidaus reikalų ministras;
3.2. smurtas ir priekabiavimas, taip pat psichologinis smurtas, smurtas ir priekabiavimas dėl lyties (smurtas ir priekabiavimas, nukreiptas prieš asmenis dėl jų lyties arba neproporcingai paveikiantis tam tikros lyties asmenis, taip pat ir seksualinis priekabiavimas), – bet koks nepriimtinas elgesys ar jo grėsmė, nesvarbu, ar nepriimtinu elgesiu vieną kartą ar pakartotinai siekiama padaryti fizinį, psichologinį, seksualinį ar ekonominį poveikį, ar nepriimtinu elgesiu šis poveikis padaromas arba gali būti padarytas, ar tokiu elgesiu įžeidžiamas asmens orumas arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka, ar (ir) atsirado arba gali atsirasti fizinė, turtinė ir (ar) neturtinė žala;
3.3. kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos darbo kodekse (toliau – DK), Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatyme, Lietuvos Respublikos moterų ir vyrų lygių galimybių įstatyme, kituose valstybės tarnybą ir darbo santykius reglamentuojančiuose teisės aktuose ir kituose Europos Sąjungos, tarptautiniuose ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reglamentuojančiuose ir užtikrinančiuose lygias galimybes bei smurto ir priekabiavimo prevenciją.
II SKYRIUS
LYGIŲ GALIMYBIŲ, SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS POLITIKOS ĮGYVENDINIMAS MINISTERIJOJE
4. Ministerijoje netoleruojamas bet kokia forma pasireikšti galintis smurtas ir (ar) priekabiavimas. Smurtas ir (ar) priekabiavimas gali pasireikšti šiomis ir panašiomis formomis:
4.1. nepriimtinas ar nepageidaujamas fizinis kontaktas (pavyzdžiui, fizinis prisilietimas, glostymas, plekštelėjimas, grybštelėjimas, siekimas prisiliesti (apkabinti), prisitraukti arčiau kito asmens ir kt.) ar tokio fizinio kontakto reikalavimas;
5. Siekiant užtikrinti smurto ir priekabiavimo prevenciją, darbuotojai skatinami konsultuotis su ministerijos Personalo valdymo skyriaus ir (arba) Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimų skyriaus vadovais dėl Aprašo 2 punkte numatytų principų įgyvendinimo ir Aprašo 4 punkte numatytų priemonių vertinimo.
6. Ministerijoje draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai diskriminuoti, smurtauti, priekabiauti, duoti nurodymus diskriminuoti darbuotojus.
7. Ministerijos darbuotojai privalo netoleruoti ir neskatinti diskriminacijos, smurto, priekabiavimo, taip pat būti nepakantūs pastebėtiems smurto, priekabiavimo ir (ar) diskriminavimo atvejams, imdamiesi veiksmų, numatytų Aprašo IV skyriuje.
8. Ministerijoje užtikrinama, kad dėl tiesioginės ar netiesioginės diskriminacijos, smurto, priekabiavimo, nurodymų diskriminuoti pranešimą pateikę ar kitaip pranešę arba dalyvaujantys tyrime dėl diskriminacijos darbuotojai, jų atstovai ar asmenys, liudijantys ir teikiantys paaiškinimus tokiuose tyrimuose, nebūtų persekiojami, nepatirtų priešiško elgesio ar kitų neigiamų pasekmių (pvz., psichologinio spaudimo, perkėlimo į žemesnes pareigas, mažesnės pareiginės algos nustatymo, priemokų prie pareiginės algos neskyrimo, atleidimo iš užimamų pareigų, darbo ir kt.).
9. Visiems darbuotojams, vadovaujantis Aprašo 2 punkte nustatytais principais ir pagrindais, sudaroma sveika ir saugi darbo aplinka, sudaromos vienodos darbo sąlygos pareigoms ir funkcijoms atlikti ir suteikiamos konkrečiam darbui atlikti reikalingos darbo priemonės. Taip pat darbuotojams sudaromos vienodos galimybės tobulinti kvalifikaciją, siekti profesinio mokymo, persikvalifikavimo, įgyti praktinio darbo patirties.
10. Priimant sprendimus dėl darbuotojų darbo laiko trukmės, darbo valandų, lankstaus darbo grafiko, kasmetinių arba kitų rūšių atostogų, nuotolinio darbo ir kitus su darbo sąlygomis ar tarnyba susijusius sprendimus, draudžiama diskriminuoti darbuotojus dėl pagrindų, nurodytų Aprašo 2 punkte. Sprendimai dėl skatinimo priemonių taikymo ar nuobaudų skyrimo priimami, vadovaujantis teisės aktų reikalavimais, taikant vienodus, objektyvius kriterijus visiems darbuotojams, atsižvelgiant tik į jų kvalifikaciją, kompetenciją, darbo pareigų ir funkcijų atlikimo kokybę bei rezultatus ir profesinius pasiekimus.
11. Ministerijoje imamasi priemonių ir užtikrinama, kad asmenims, susiduriantiems su negalia, būtų sudarytos sąlygos gauti darbą, dirbti, siekti karjeros arba kelti kvalifikaciją, taip pat tinkamos darbo sąlygos, jeigu ministerija neįrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas ar lemtų neproporcingai didelę administracinę naštą.
III SKYRIUS
PRANEŠIMO AR SKUNDO DĖL LYGIŲ GALIMYBIŲ PAŽEIDIMO, SMURTO IR (AR) PRIEKABIAVIMO ATVEJŲ PATEIKIMAS IR NAGRINĖJIMAS
12. Darbuotojai, kurie mano, kad jų ar kitų asmenų lygios galimybės galimai tinkamai neužtikrinamos ar pažeidžiamos, nepaisomas draudimas diskriminuoti, buvo naudojamas smurtas ir (ar) priekabiaujama, skatinami teikti pranešimą ar skundą dėl lygių galimybių pažeidimo, smurto ir (ar) priekabiavimo atvejų (toliau – Pranešimas) vidaus reikalų ministrui.
13. Pranešimas teikiamas laisva forma raštu (paštu, el. paštu, paliekant Pranešimą ministerijos anoniminių pranešimų dėžutėje). Pranešime nurodoma: Pranešimą pildančio asmens vardas ir pavardė (jeigu Pranešimas teikiamas neanonimiškai); asmuo, kuris galimai pažeidžia lygias galimybes, draudimą diskriminuoti ar naudoti smurtą ir (ar) priekabiauti; visos žinomos su tuo susijusios aplinkybės (įvykio data arba periodas, galimi nukentėjusieji, liudininkai, Pranešimą pildančio asmens sąsajos su įvykiu (kai Pranešimas teikiamas dėl kito asmens lygių galimybių pažeidimo, smurto ir (ar) priekabiavimo atvejo); siūlomos prevencinės priemonės (jei esama pasiūlymų).
14. Ministrui gavus Pranešimą arba Ministerijoje gavus informacijos apie galimai patirtus ar pastebėtus lygių galimybių pažeidimo, psichologinio smurto ir (ar) priekabiavimo ministerijoje atvejus, ministerijos kanclerio potvarkiu arba vidaus reikalų ministro įsakymu per 3 darbo dienas nuo informacijos gavimo sudaroma komisija atvejui įvertinti ir siūlymams pateikti (toliau – Komisija).
15. Komisijos sprendimai priimami Komisijos nariams balsuojant ir įvertinus visus Pranešimo nagrinėjimo metu surinktus duomenis. Komisija priima sprendimą konstatuodama, ar Pranešimas pagrįstas, įvertinusi, ar Pranešime nurodytos aplinkybės pasitvirtino, ir pateikusi galimus Pranešime aprašyto atvejo sprendimo siūlymus (prireikus ir prevencines priemones). Komisijos priimtas sprendimas pateikiamas vidaus reikalų ministrui tvirtinti. Apie priimtą sprendimą atskirai raštu informuojamas Pranešimą pateikęs darbuotojas bei asmuo, dėl kurio veiksmų buvo pateiktas Pranešimas.
16. Jeigu nustatoma, kad Pranešimas buvo pateiktas siekiant pakenkti reputacijai, apšmeižti ar diskredituoti kitą asmenį, toks elgesys laikomas netoleruotinu ir gali būti pripažintas darbo pareigų pažeidimu ar tarnybiniu nusižengimu, už kurį gali būti taikoma valstybės tarnybos ar darbo santykius reglamentuojančiuose įstatymuose numatyta atsakomybė.
17. Darbuotojai, manantys, kad buvo pažeistos jų ar kitų asmenų lygios galimybės ar draudimas diskriminuoti, buvo smurtaujama ir (ar) priekabiaujama, turi teisę Lygių galimybių įstatymo nustatyta tvarka kreiptis į lygių galimybių kontrolierių, nepaisydami, ar jų Pranešimą tyrė ministerija. Kreipimasis į lygių galimybių kontrolierių, taip pat Darbo ginčų komisiją ar į teismą neapriboja galimybės ginti teises ir šio Aprašo nustatyta tvarka. Ministerija įsipareigoja bendradarbiauti su tyrimą atliekančia institucija.
IV SKYRIUS
PRANEŠIMUS DĖL SMURTO IR (AR) PRIEKABIAVIMO ATVEJŲ PATEIKUSIŲ DARBUOTOJŲ APSAUGOS PRIEMONĖS IR TEIKIAMA PAGALBA
18. Ministerija užtikrina, kad darbuotojas bus apsaugotas nuo priešiško elgesio ar neigiamų pasekmių, jei pateiks Pranešimą dėl lygių galimybių pažeidimo, galimai patirto ar pastebėto smurto ir (ar) priekabiavimo atvejo.
19. Bet koks persekiojimas, priešiškas elgesys ar neigiamų pasekmių taikymas prieš darbuotoją, pateikusį Pranešimą, taip pat prieš dalyvaujančius tyrime dėl lygių galimybių pažeidimo, smurto ar diskriminacijos jų atstovus ar asmenis, liudijančius ir teikiančius paaiškinimus atliekamuose tyrimuose, yra draudžiamas ir gali būti pripažintas darbo pareigų pažeidimu ar tarnybiniu nusižengimu, už kurį gali būti taikoma valstybės tarnybos ar darbo santykius reglamentuojančiuose įstatymuose numatyta atsakomybė.
20. Jeigu Pranešimą pateikęs darbuotojas yra pavaldus darbuotojui, dėl kurio pateiktas Pranešimas, Komisija apsvarsto, kokių priemonių reikia imtis, siekiant apsaugoti Pranešimą pateikusį darbuotoją nuo priešiško elgesio, persekiojimo ar neigiamų pasekmių jam taikymo, ir šių priemonių imasi. Tokiu atveju darbuotojas, pateikęs Pranešimą, jam sutikus bei esant galimybei, gali būti laikinai perkeltas į kitas pareigas, darbą, o darbuotojas, dėl kurio pateiktas Pranešimas, jam sutikus bei esant galimybei, taip pat gali būti laikinai perkeltas į kitas pareigas, darbą.
21. Atsižvelgdama į konkretų atvejį ir esamą poveikį darbuotojų emocinei sveikatai, ministerija imasi priemonių smurto ir priekabiavimo prevencijai užtikrinti ir aktyvių veiksmų pagalbai asmenims, patyrusiems smurtą ar priekabiavimą Apraše numatytais atvejais, suteikti (pavyzdžiui: sudaro galimybę darbuotojams, patyrusiems smurtą, naudotis visų reikalingų specialistų (teisininkų, psichologų, psichoterapeutų, psichiatrų ir kt.) paslaugomis; sumoka už šių specialistų paslaugas (vadovaudamasi protingumo principu); vykdo darbo rotaciją, darbuotojo perkėlimą į kitą darbo vietą (nepažeidžiant DK nuostatų); suteikia atostogas ir kita).
V SKYRIUS
KONFIDENCIALUMO UŽTIKRINIMAS
22. Ministerija užtikrina darbuotojo, pateikusio Pranešimą, konfidencialumą, objektyvumą ir nešališkumą galimų visų lygių galimybių pažeidimų, galimo smurto ir (ar) priekabiavimo atvejais, užtikrina konfidencialumą pokalbių su nukentėjusiaisiais, skundžiamaisiais ir liudytojais metu.
23. Darbuotojai skatinami pranešti apie lygių galimybių pažeidimą, galimai patirtą ar pastebėtą smurtą ir (ar) priekabiavimą, net jeigu jie pageidauja išlaikyti konfidencialumą, tačiau dėl to ministerija negali patekti į tokią situaciją, kai negalės vykdyti savo įsipareigojimų užkirsti kelią tolesniam priekabiavimui arba juo apkaltinti asmenys negalės tinkamai save apginti. Turi būti gerbiamas nukentėjusiojo noras neatskleisti savo tapatybės, tačiau tik tuo atveju, kai ministerija ir be to gali vykdyti savo įsipareigojimą atlikti tyrimą dėl priekabiavimo ir imtis veiksmų, kad būtų užkirstas kelias tolesniam priekabiavimui.
VI SKYRIUS
BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS